Pleasant Grove Results from the Josh Ruff Memorial Invitational at Willow Hill Reservoir on 9/21/13
Boys Results and Stats
Switch to GirlsBoys Individual Results
Runner | Gr | Squad | Time | Pace | Dist | Place | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DPR (Δ,%) |
Imprvmnts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Adam Kahoe | Fr | F/S | 14:50 | 7:04 | 2.1 | 48/72 | 5/7 | 5/7 | 5/8 | |||||
Agustin Peinado | So | F/S | 14:01 | 6:40 | 2.1 | 32/72 | 2/7 | 2/7 | 7/9 | |||||
Ben Garcia | Sr | V | 16:59 | 5:29 | 3.1 | 2/76 | 1/7 | 1/11 | 2/15 | You ROCK! (SBP) | ||||
Brandon Nguyen | Jr | JV | 20:14 | 6:32 | 3.1 | 3/53 | 1/4 | 8/11 | 3/9 | |||||
Brian Nguyen | Jr | JV | 22:14 | 7:10 | 3.1 | 27/53 | 3/4 | 10/11 | 4/8 | |||||
Brian Vest | Sr | V | 19:17 | 6:13 | 3.1 | 39/76 | 5/7 | 5/11 | 3/10 | You ROCK! (SBP) | ||||
David Burke | Fr | F/S | 18:49 | 8:58 | 2.1 | 70/72 | 7/7 | 7/7 | 4/4 | |||||
Deler Ghazi | Jr | JV | 21:04 | 6:48 | 3.1 | 10/53 | 2/4 | 9/11 | 4/8 | |||||
Jean Luk Volker | So | F/S | 15:32 | 7:24 | 2.1 | 58/72 | 6/7 | 6/7 | 4/5 | |||||
Marco Diaz | Jr | V | 19:05 | 6:09 | 3.1 | 32/76 | 3/7 | 3/11 | 5/12 | You ROCK! (SBP) | ||||
Maxwel Pimentel | Fr | F/S | 14:07 | 6:43 | 2.1 | 36/72 | 3/7 | 3/7 | 5/8 | You ROCK! (SBP) | ||||
Quinlin Moore | Jr | JV | 22:27 | 7:15 | 3.1 | 29/53 | 4/4 | 11/11 | 4/7 | |||||
Rian Long | Sr | V | 19:21 | 6:15 | 3.1 | 43/76 | 6/7 | 6/11 | 3/7 | |||||
Sami Araya | Fr | F/S | 14:33 | 6:56 | 2.1 | 41/72 | 4/7 | 4/7 | 5/8 | 0:00 | You ROCK! (SBP) | |||
Spencer Cudworth | Sr | V | 17:18 | 5:35 | 3.1 | 6/76 | 2/7 | 2/11 | 1/13 | You ROCK! (SBP) | ||||
Taylor Gould | So | F/S | 13:09 | 6:16 | 2.1 | 11/72 | 1/7 | 1/7 | 5/11 | You ROCK! (SBP) | ||||
Tyler Watson | Sr | V | 19:23 | 6:15 | 3.1 | 44/76 | 7/7 | 7/11 | 3/6 | You ROCK! (SBP) | ||||
Zac Matsumoto | Sr | V | 19:08 | 6:10 | 3.1 | 35/76 | 4/7 | 4/11 | 3/10 | You ROCK! (SBP) | ||||
Runner | Gr | Squad | Time | Pace | Dist | Place | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DPR (Δ,%) |
Imprvmts |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago.
- LR = Beat time from the most recent running of this course.
- PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
- PG = Beat personal goal.
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
- DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
- DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
- DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
- TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
- NFC! = "Note From Coach" - your coach has posted a comment about your race.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Boys Team Results
Team | Rank of Finish | Time Gap |
Dist | Avg Pace | 1st Place Pace | 5th Place Pace | Points | Win Team Pace | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DTR SDTR |
Improvements | Runners (Points) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
V 1st 5 | 3/10 | 91:47 2:18 |
3.1 | 5:55 | 5:29 | 6:13 | 96 | 5:37 | Ben Garcia (2), Spencer Cudworth (6), Marco Diaz (27), Zac Matsumoto (29), Brian Vest (32) | |||||
F/S 1st 5 | 5/8 | 70:40 1:41 |
2.1 | 6:44 | 6:16 | 7:04 | 145 | 6:05 | Taylor Gould (11), Agustin Peinado (31), Maxwel Pimentel (32), Sami Araya (34), Adam Kahoe (37) | |||||
Team | Rank of Finish | Time | Dist | Avg Pace | 1st Place Pace | 5th Place Pace | Points | Win Team Pace | Last Year Time (Δ,%) |
Last Race Time (Δ,%) |
Last PR (Δ,%) |
Last DTR SDTR |
Improvements | Runners (Points) |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat team time from the same course a year ago
- LR = Beat team time from the most recent running of the course
- PR = Set a new Team Record for this course
- DTR = A "All-Time Distance Team Record" - the team (e.g. "V 1st 5", "JV 4th 5") best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
- SDTR = A "Season Distance Team Record" - same as above, but for the current season only.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Individual Race Results - Boys V
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Michael Anderson | Sr | Cosumnes Oaks | 16:35 | 5:21 | |||||||
2 | Ben Garcia | Sr | Pleasant Grove | 16:59 | 5:29 | 1/7 | 1/11 | 2/15 | You ROCK! (SBP) | |||
3 | Noah Oberitter | Jr | Tahoe-Truckee | 17:12 | 5:33 | |||||||
4 | Damon Young | Sr | Durham | 17:12 | 5:33 | |||||||
5 | Austin Taggart | Sr | Oakmont | 17:16 | 5:34 | |||||||
6 | Spencer Cudworth | Sr | Pleasant Grove | 17:18 | 5:35 | 2/7 | 2/11 | 1/13 | You ROCK! (SBP) | |||
7 | Nathaniel Aragon | Sr | Cosumnes Oaks | 17:22 | 5:36 | |||||||
8 | Timothy Winslow | Sr | Cosumnes Oaks | 17:22 | 5:36 | |||||||
9 | Jacob Mawson | So | Cosumnes Oaks | 17:25 | 5:37 | |||||||
10 | Alex Merry | Jr | Oak Ridge | 17:34 | 5:40 | |||||||
11 | Kyle Faulkner | Jr | Franklin (EG) | 17:47 | 5:44 | |||||||
12 | Colin Pilcher | Sr | Oak Ridge | 17:55 | 5:47 | |||||||
13 | Jonathan Frouws | So | Sacramento Waldorf | 17:58 | 5:48 | |||||||
14 | Ryan Sewell | Jr | Golden Sierra | 18:01 | 5:49 | |||||||
15 | Luke Bricca | Fr | Oak Ridge | 18:02 | 5:49 | |||||||
16 | Austin Streetman | So | Oak Ridge | 18:05 | 5:50 | |||||||
17 | Jordan Hordesky | Jr | Oak Ridge | 18:06 | 5:50 | |||||||
18 | Marcus Reece | Sr | Cordova | 18:09 | 5:51 | |||||||
19 | Brando Nelson-haven | Jr | Tioga | 18:13 | 5:53 | |||||||
20 | Bryan Languasco | Sr | Cosumnes Oaks | 18:16 | 5:54 | |||||||
21 | Joe Shaller | So | Oak Ridge | 18:22 | 5:55 | |||||||
22 | Tristen Bohn | Jr | Colfax | 18:26 | 5:57 | |||||||
23 | Alvin Ma | Sr | Franklin (EG) | 18:28 | 5:57 | |||||||
24 | Simeon Murphy | Sr | Tahoe-Truckee | 18:35 | 6:00 | |||||||
25 | Zach Soohoo | Jr | Franklin (EG) | 18:37 | 6:00 | |||||||
26 | Andy Bowers | So | Cosumnes Oaks | 18:39 | 6:01 | |||||||
27 | Josh Gladwell | Jr | Oak Ridge | 18:40 | 6:01 | |||||||
28 | Jose Ramirez | Sr | Oakmont | 18:43 | 6:02 | |||||||
29 | Kevin Moran | Jr | Oakmont | 18:45 | 6:03 | |||||||
30 | Brett Ford | Jr | Oak Ridge | 18:59 | 6:07 | |||||||
31 | Anderson Vereyken | Sr | Colfax | 19:02 | 6:08 | |||||||
32 | Marco Diaz | Jr | Pleasant Grove | 19:05 | 6:09 | 3/7 | 3/11 | 5/12 | You ROCK! (SBP) | |||
33 | Joshua Vrooman | So | Colfax | 19:06 | 6:10 | |||||||
34 | Jared Harold-husted | Jr | Cosumnes Oaks | 19:06 | 6:10 | |||||||
35 | Zac Matsumoto | Sr | Pleasant Grove | 19:08 | 6:10 | 4/7 | 4/11 | 3/10 | You ROCK! (SBP) | |||
36 | Trevor Bischel | Jr | Durham | 19:13 | 6:12 | |||||||
37 | Ian Wilson | Sr | Tahoe-Truckee | 19:14 | 6:12 | |||||||
38 | Bret Mcnamee | Jr | Oak Ridge | 19:16 | 6:13 | |||||||
39 | Brian Vest | Sr | Pleasant Grove | 19:17 | 6:13 | 5/7 | 5/11 | 3/10 | You ROCK! (SBP) | |||
40 | David Blanton | Sr | Golden Sierra | 19:17 | 6:13 | |||||||
41 | William Argueta | So | East Union | 19:18 | 6:14 | |||||||
42 | Garrett Bardini | Jr | Oak Ridge | 19:20 | 6:14 | |||||||
43 | Rian Long | Sr | Pleasant Grove | 19:21 | 6:15 | 6/7 | 6/11 | 3/7 | ||||
44 | Tyler Watson | Sr | Pleasant Grove | 19:23 | 6:15 | 7/7 | 7/11 | 3/6 | You ROCK! (SBP) | |||
45 | Roberto Aguilar | Sr | East Union | 19:24 | 6:15 | |||||||
46 | Jonathan Weinberg | So | Oakmont | 19:27 | 6:16 | |||||||
47 | Ethan Veslenio | Jr | Franklin (EG) | 19:34 | 6:19 | |||||||
48 | Patrick Moran | Sr | Oakmont | 19:35 | 6:19 | |||||||
49 | Hunter Hughes | Jr | Golden Sierra | 19:43 | 6:22 | |||||||
50 | Donald Penny | Sr | Buckingham Charter M | 19:45 | 6:22 | |||||||
51 | Jared Murphy | So | Tahoe-Truckee | 19:51 | 6:24 | |||||||
52 | Vincent Ho | Jr | Franklin (EG) | 20:01 | 6:27 | |||||||
53 | Elijah Selby | Sr | Oakmont | 20:02 | 6:28 | |||||||
54 | Roger Liu | Jr | Franklin (EG) | 20:08 | 6:30 | |||||||
55 | Keaton Wilson | Fr | Durham | 20:12 | 6:31 | |||||||
56 | Walt Askea | So | Durham | 20:14 | 6:32 | |||||||
57 | Jordan Vazquez | Sr | Franklin (EG) | 20:28 | 6:36 | |||||||
58 | Lucas Dias | So | East Union | 20:33 | 6:38 | |||||||
59 | Miguel Ceja | So | East Union | 20:42 | 6:41 | |||||||
60 | Allan Nicholson | So | Golden Sierra | 20:43 | 6:41 | |||||||
61 | Jesus Vazquez | Sr | East Union | 21:00 | 6:46 | |||||||
62 | Carson Hunt | Sr | Durham | 21:15 | 6:51 | |||||||
63 | Nick Blanton | Jr | Golden Sierra | 21:28 | 6:55 | |||||||
64 | Daniel Caproni | Sr | Durham | 21:32 | 6:57 | |||||||
65 | Darian Wehner | Jr | Cordova | 21:33 | 6:57 | |||||||
66 | Jesse Lopez | Sr | East Union | 21:37 | 6:58 | |||||||
67 | Tanner Dodd | Sr | Durham | 21:41 | 7:00 | |||||||
68 | James Avilan | So | East Union | 21:43 | 7:00 | |||||||
69 | Holden Reed | Sr | Tahoe-Truckee | 21:56 | 7:05 | |||||||
70 | Rasmus Oxenvad | So | Sacramento Waldorf | 22:23 | 7:13 | |||||||
71 | Mitchell Gruner | Fr | Forest Lake Christian | 22:34 | 7:17 | |||||||
72 | Rustem Kopbayev | Sr | Cordova | 22:35 | 7:17 | |||||||
73 | Romel Ian Inocente | Sr | Cordova | 24:14 | 7:49 | |||||||
74 | Joshua Madronich | Sr | Buckingham Charter M | 24:18 | 7:50 | |||||||
75 | Derek Palm | Sr | Buckingham Charter M | 24:40 | 7:57 | |||||||
76 | Assad Choudry | Sr | Cordova | 28:41 | 9:15 | |||||||
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago
- LR = Beat time from the most recent running of the course
- PR = Set a new PR
- PG = Beat personal goal
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Team Race Results - Boys V
Group of 5: V 1st 5
Pl | School |
Total Time |
Pts | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cosumnes Oaks 1-1-1-1-1 Gap: 1:41 |
87:00 17:24 5:37 |
43 | Michael Anderson Sr 16:35 5:21 1 |
Nathaniel Aragon Sr 17:22 5:36 7 |
Timothy Winslow Sr 17:22 5:36 8 |
Jacob Mawson So 17:25 5:37 9 |
Bryan Languasco Sr 18:16 5:54 18 |
Andy Bowers So 18:39 6:01 23 |
Jared Harold-husted Jr 19:06 6:10 28 |
2 | Oak Ridge 6-3-3-2-2 Gap: 0:32 |
89:42 17:56 5:47 |
67 | Alex Merry Jr 17:34 5:40 10 |
Colin Pilcher Sr 17:55 5:47 12 |
Luke Bricca Fr 18:02 5:49 14 |
Austin Streetman So 18:05 5:50 15 |
Jordan Hordesky Jr 18:06 5:50 16 |
Joe Shaller So 18:22 5:55 19 |
Josh Gladwell Jr 18:40 6:01 24 |
3 | Pleasant Grove 2-1-2-3-3 Gap: 2:18 |
91:47 18:21 5:55 |
96 | Ben Garcia Sr 16:59 5:29 2 |
Spencer Cudworth Sr 17:18 5:35 6 |
Marco Diaz Jr 19:05 6:09 27 |
Zac Matsumoto Sr 19:08 6:10 29 |
Brian Vest Sr 19:17 6:13 32 |
Rian Long Sr 19:21 6:15 35 |
Tyler Watson Sr 19:23 6:15 36 |
4 | Oakmont 5-5-6-5-4 Gap: 2:19 |
93:46 18:45 6:03 |
134 | Austin Taggart Sr 17:16 5:34 5 |
Jose Ramirez Sr 18:43 6:02 25 |
Kevin Moran Jr 18:45 6:03 26 |
Jonathan Weinberg So 19:27 6:16 38 |
Patrick Moran Sr 19:35 6:19 40 |
Elijah Selby Sr 20:02 6:28 44 |
|
5 | Franklin (EG) 7-6-4-4-5 Gap: 2:14 |
94:27 18:53 6:06 |
135 | Kyle Faulkner Jr 17:47 5:44 11 |
Alvin Ma Sr 18:28 5:57 20 |
Zach Soohoo Jr 18:37 6:00 22 |
Ethan Veslenio Jr 19:34 6:19 39 |
Vincent Ho Jr 20:01 6:27 43 |
Roger Liu Jr 20:08 6:30 45 |
Jordan Vazquez Sr 20:28 6:36 48 |
6 | Tahoe-Truckee 3-4-5-6-6 Gap: 4:44 |
96:48 19:22 6:15 |
157 | Noah Oberitter Jr 17:12 5:33 3 |
Simeon Murphy Sr 18:35 6:00 21 |
Ian Wilson Sr 19:14 6:12 31 |
Jared Murphy So 19:51 6:24 42 |
Holden Reed Sr 21:56 7:05 60 |
||
7 | Durham 4-7-7-7-7 Gap: 4:03 |
98:06 19:37 6:20 |
180 | Damon Young Sr 17:12 5:33 4 |
Trevor Bischel Jr 19:13 6:12 30 |
Keaton Wilson Fr 20:12 6:31 46 |
Walt Askea So 20:14 6:32 47 |
Carson Hunt Sr 21:15 6:51 53 |
Daniel Caproni Sr 21:32 6:57 55 |
Tanner Dodd Sr 21:41 7:00 58 |
8 | Golden Sierra 8-8-8-8-8 Gap: 3:27 |
99:12 19:50 6:24 |
192 | Ryan Sewell Jr 18:01 5:49 13 |
David Blanton Sr 19:17 6:13 33 |
Hunter Hughes Jr 19:43 6:22 41 |
Allan Nicholson So 20:43 6:41 51 |
Nick Blanton Jr 21:28 6:55 54 |
||
9 | East Union 10-9-9-9-9 Gap: 1:42 |
100:57 20:11 6:31 |
222 | William Argueta So 19:18 6:14 34 |
Roberto Aguilar Sr 19:24 6:15 37 |
Lucas Dias So 20:33 6:38 49 |
Miguel Ceja So 20:42 6:41 50 |
Jesus Vazquez Sr 21:00 6:46 52 |
Jesse Lopez Sr 21:37 6:58 57 |
James Avilan So 21:43 7:00 59 |
10 | Cordova 9-10-10-10-10 Gap: 10:32 |
115:12 23:02 7:26 |
259 | Marcus Reece Sr 18:09 5:51 17 |
Darian Wehner Jr 21:33 6:57 56 |
Rustem Kopbayev Sr 22:35 7:17 61 |
Romel Ian Inocente Sr 24:14 7:49 62 |
Assad Choudry Sr 28:41 9:15 63 |
||
Pl | School | Total Time |
Points | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
- The sequence of numbers (e.g. 3-3-4-2-1) in the School column refers to the team's place in the race after each runner finished. It indicates the strength of the team by position.
- If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
- If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
- If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Individual Race Results - Boys JV
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Adrian Griffith | Sr | Oak Ridge | 19:43 | 6:22 | |||||||
2 | Hudson Verbeck | Fr | Tahoe-Truckee | 19:55 | 6:25 | |||||||
3 | Brandon Nguyen | Jr | Pleasant Grove | 20:14 | 6:32 | 1/4 | 8/11 | 3/9 | ||||
4 | Andrew Fong | Jr | Franklin (EG) | 20:16 | 6:32 | |||||||
5 | Jenner Tresan | So | Tahoe-Truckee | 20:22 | 6:34 | |||||||
6 | Joe Patterson | So | Durham | 20:29 | 6:36 | |||||||
7 | Christopher Buckley | Jr | Oak Ridge | 20:33 | 6:38 | |||||||
8 | Andre Escobar | Jr | Franklin (EG) | 20:56 | 6:45 | |||||||
9 | Jt (john Tyler) Ja | Sr | Oak Ridge | 21:03 | 6:47 | |||||||
10 | Deler Ghazi | Jr | Pleasant Grove | 21:04 | 6:48 | 2/4 | 9/11 | 4/8 | ||||
11 | Timothy Huynh | Jr | Franklin (EG) | 21:08 | 6:49 | |||||||
12 | Ian Smith | Fr | Tahoe-Truckee | 21:11 | 6:50 | |||||||
13 | John Hart | Fr | Durham | 21:14 | 6:51 | |||||||
14 | Leo Shun Fu | Jr | Franklin (EG) | 21:18 | 6:52 | |||||||
15 | Chris Freeman | Sr | Oakmont | 21:23 | 6:54 | |||||||
16 | Jordan Covert | Sr | Cosumnes Oaks | 21:30 | 6:56 | |||||||
17 | Muhammad Siddique | Sr | Franklin (EG) | 21:31 | 6:56 | |||||||
18 | Patrick Nguyen | Jr | Cosumnes Oaks | 21:32 | 6:57 | |||||||
19 | Soaliman Ahmadzai | Sr | Franklin (EG) | 21:33 | 6:57 | |||||||
20 | Jacob Irizarry | Jr | Oak Ridge | 21:43 | 7:00 | |||||||
21 | Joseph Gallegos | So | East Union | 21:51 | 7:03 | |||||||
22 | Isaac Avalos | So | East Union | 21:54 | 7:04 | |||||||
23 | Grant Huang | Jr | Franklin (EG) | 22:02 | 7:06 | |||||||
24 | Christopher Miller | Fr | Tahoe-Truckee | 22:02 | 7:06 | |||||||
25 | Huan Nguyen | Jr | Oakmont | 22:09 | 7:09 | |||||||
26 | Halister Bell | So | Buckingham Charter M | 22:12 | 7:10 | |||||||
27 | Brian Nguyen | Jr | Pleasant Grove | 22:14 | 7:10 | 3/4 | 10/11 | 4/8 | ||||
28 | Michael Guiffre | Fr | Durham | 22:16 | 7:11 | |||||||
29 | Quinlin Moore | Jr | Pleasant Grove | 22:27 | 7:15 | 4/4 | 11/11 | 4/7 | ||||
30 | Alex Ng | Jr | Franklin (EG) | 22:28 | 7:15 | |||||||
31 | Albert Levan | Jr | Franklin (EG) | 22:36 | 7:17 | |||||||
32 | Henry Avila | Jr | East Union | 22:38 | 7:18 | |||||||
33 | Trevor Getreu | Jr | Franklin (EG) | 22:39 | 7:18 | |||||||
34 | Daniel Eastman | Sr | Oakmont | 22:45 | 7:20 | |||||||
35 | Herk Garcia | Sr | Cosumnes Oaks | 23:00 | 7:25 | |||||||
36 | Matthew Bradley | Fr | Franklin (EG) | 23:07 | 7:27 | |||||||
37 | Chao Liu | Sr | Franklin (EG) | 23:09 | 7:28 | |||||||
38 | Ryan Advincula | Jr | Franklin (EG) | 23:23 | 7:33 | |||||||
39 | Zach Closson | Jr | Oak Ridge | 23:31 | 7:35 | |||||||
40 | Joey Mascarelli | Jr | East Union | 23:32 | 7:35 | |||||||
41 | Johnathan Andrade | Jr | East Union | 23:32 | 7:35 | |||||||
42 | Faizus Amin | Jr | Franklin (EG) | 23:43 | 7:39 | |||||||
43 | Bari Munir | Jr | Franklin (EG) | 23:54 | 7:43 | |||||||
44 | Brian Nguyen | Jr | Franklin (EG) | 23:57 | 7:44 | |||||||
45 | Justin Lee | Jr | Franklin (EG) | 24:05 | 7:46 | |||||||
46 | Johnathon Amaral | Jr | East Union | 24:06 | 7:46 | |||||||
47 | Jason Johal | Jr | Franklin (EG) | 24:12 | 7:48 | |||||||
48 | Alex Tan | Jr | Franklin (EG) | 24:18 | 7:50 | |||||||
49 | Danny Jones | Jr | Oakmont | 24:30 | 7:54 | |||||||
50 | Andrew Kageyama | Sr | Cosumnes Oaks | 24:32 | 7:55 | |||||||
51 | Mark Villasenor | Jr | East Union | 24:37 | 7:56 | |||||||
52 | Marcos Ortega | So | East Union | 24:38 | 7:57 | |||||||
53 | Jacob Dennett | Sr | Oakmont | 29:22 | 9:28 | |||||||
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago
- LR = Beat time from the most recent running of the course
- PR = Set a new PR
- PG = Beat personal goal
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Individual Race Results - Boys F/S
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sebastian Leon | Fr | Cosumnes Oaks | 12:16 | 5:50 | |||||||
2 | Munir Nur | So | Franklin (EG) | 12:28 | 5:56 | |||||||
3 | Blake Hanson | So | Oak Ridge | 12:29 | 5:57 | |||||||
4 | Caleb Wong | Fr | Cosumnes Oaks | 12:33 | 5:59 | |||||||
5 | Blake Fabian | So | Oak Ridge | 12:37 | 6:00 | |||||||
6 | Mauricio Tinoco | Fr | Oakmont | 12:46 | 6:05 | |||||||
7 | Juan Mora | Fr | Oakmont | 12:51 | 6:07 | |||||||
8 | Cobie Delfs | So | Cosumnes Oaks | 12:53 | 6:08 | |||||||
9 | Chad Vardas | So | Oak Ridge | 12:54 | 6:09 | |||||||
10 | Joseph Terry | Fr | Cosumnes Oaks | 12:57 | 6:10 | |||||||
11 | Taylor Gould | So | Pleasant Grove | 13:09 | 6:16 | 1/7 | 1/7 | 5/11 | You ROCK! (SBP) | |||
12 | Chris Lopez-pugh | So | Golden Sierra | 13:12 | 6:17 | |||||||
13 | Lourde James | So | Cosumnes Oaks | 13:14 | 6:18 | |||||||
14 | Mason Pierce | Fr | Colfax | 13:18 | 6:20 | |||||||
15 | Stephen Lamera | So | Franklin (EG) | 13:18 | 6:20 | |||||||
16 | Jonathan Lam | Fr | Cosumnes Oaks | 13:20 | 6:21 | |||||||
17 | Augie Donovan | Fr | Oakmont | 13:28 | 6:25 | |||||||
18 | Julian Puffer | Fr | Oakmont | 13:31 | 6:26 | |||||||
19 | Ryan Perry | So | Cosumnes Oaks | 13:37 | 6:29 | |||||||
20 | Nick Axley | So | Cosumnes Oaks | 13:38 | 6:30 | |||||||
21 | Christion Lopez | So | Cordova | 13:39 | 6:30 | |||||||
22 | Arthur Yuriychuk | So | Oakmont | 13:41 | 6:31 | |||||||
23 | Evan Michul | So | Golden Sierra | 13:42 | 6:31 | |||||||
24 | Hugo Castillo | So | Cordova | 13:43 | 6:32 | |||||||
25 | Nolan Vanhonsebrouck | Fr | Oak Ridge | 13:43 | 6:32 | |||||||
26 | Josh Vega | So | Oakmont | 13:44 | 6:32 | |||||||
27 | Nick Gladwell | Fr | Oak Ridge | 13:48 | 6:34 | |||||||
28 | Josh Eastman | Fr | Oakmont | 13:51 | 6:36 | |||||||
29 | Nathan Robertson | So | Franklin (EG) | 13:55 | 6:38 | |||||||
30 | Garrett Miller | Fr | Franklin (EG) | 13:58 | 6:39 | |||||||
31 | Jose De Jesus Robles | So | Franklin (EG) | 13:59 | 6:40 | |||||||
32 | Agustin Peinado | So | Pleasant Grove | 14:01 | 6:40 | 2/7 | 2/7 | 7/9 | ||||
33 | Ethan Covert | Fr | Cosumnes Oaks | 14:02 | 6:41 | |||||||
34 | Jake Hall | Fr | Oakmont | 14:03 | 6:41 | |||||||
35 | Marshall Comia | Fr | Oakmont | 14:06 | 6:43 | |||||||
36 | Maxwel Pimentel | Fr | Pleasant Grove | 14:07 | 6:43 | 3/7 | 3/7 | 5/8 | You ROCK! (SBP) | |||
37 | Ryan Stewart | So | Cordova | 14:17 | 6:48 | |||||||
38 | Karan Sidhu | So | Oakmont | 14:21 | 6:50 | |||||||
39 | Tim Eastman | Fr | Oakmont | 14:31 | 6:55 | |||||||
40 | Nick Hall | Fr | Cosumnes Oaks | 14:33 | 6:56 | |||||||
41 | Sami Araya | Fr | Pleasant Grove | 14:33 | 6:56 | 4/7 | 4/7 | 5/8 | 0:00 | You ROCK! (SBP) | ||
42 | Ryan Evans | So | John Adams Academy | 14:34 | 6:56 | |||||||
43 | Isaac Grow | Fr | Oakmont | 14:34 | 6:56 | |||||||
44 | Cody Redfern | Fr | Colfax | 14:38 | 6:58 | |||||||
45 | Nick White | So | Oak Ridge | 14:39 | 6:59 | |||||||
46 | Jeet Shah | So | Oakmont | 14:47 | 7:02 | |||||||
47 | Dale Ivie | Fr | Oakmont | 14:50 | 7:04 | |||||||
48 | Adam Kahoe | Fr | Pleasant Grove | 14:50 | 7:04 | 5/7 | 5/7 | 5/8 | ||||
49 | Casey Mitchell | Fr | Golden Sierra | 14:54 | 7:06 | |||||||
50 | Sharif Brannan | So | Cosumnes Oaks | 14:54 | 7:06 | |||||||
51 | Joshua Yoc | So | Cordova | 14:54 | 7:06 | |||||||
52 | Nicholas Anaya | So | Golden Sierra | 14:56 | 7:07 | |||||||
53 | Max Debecker | Fr | Golden Sierra | 14:57 | 7:07 | |||||||
54 | Shubham Batra | So | Oakmont | 14:58 | 7:08 | |||||||
55 | Matthais Zierhut | So | Oak Ridge | 15:03 | 7:10 | |||||||
56 | Brent Maher | So | Oak Ridge | 15:03 | 7:10 | |||||||
57 | Matthew Pfeiffer | Fr | Colfax | 15:20 | 7:18 | |||||||
58 | Jean Luk Volker | So | Pleasant Grove | 15:32 | 7:24 | 6/7 | 6/7 | 4/5 | ||||
59 | Brayden Albelo | Fr | Oakmont | 15:35 | 7:25 | |||||||
60 | Ethan Cruz | So | Cordova | 15:52 | 7:33 | |||||||
61 | Giuseppe Micchio | So | Oakmont | 15:53 | 7:34 | |||||||
62 | Dillon Mcmenomey | Fr | Colfax | 16:07 | 7:40 | |||||||
63 | Boris Sarmiento | So | Cordova | 16:08 | 7:41 | |||||||
64 | Leo Quevedo | Fr | Durham | 16:57 | 8:04 | |||||||
65 | Jason Broussard | So | Buckingham Charter M | 17:00 | 8:06 | |||||||
66 | Dominic Loung | Fr | Cosumnes Oaks | 17:01 | 8:06 | |||||||
67 | Kiefer Ibarra | Fr | Oakmont | 17:15 | 8:13 | |||||||
68 | Caden Unholz | Fr | Colfax | 17:21 | 8:16 | |||||||
69 | Zachary Oxford | Fr | Oakmont | 17:25 | 8:18 | |||||||
70 | David Burke | Fr | Pleasant Grove | 18:49 | 8:58 | 7/7 | 7/7 | 4/4 | ||||
71 | Taj Van Buren | Fr | Buckingham Charter M | 19:05 | 9:05 | |||||||
72 | Brandon Valenciano | Fr | Cosumnes Oaks | 19:17 | 9:11 | |||||||
Pl | Name | Gr | School | Time | Pace | Rank in Squad | Rank in School | Rank vs Comp | Last Year Time (Δ) |
Last Race Time (Δ) |
Last PR (Δ) |
Imp |
Under Improvement, the abbreviations are:
- LY = Beat time from the same course a year ago
- LR = Beat time from the most recent running of the course
- PR = Set a new PR
- PG = Beat personal goal
- SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
Full Team Race Results - Boys F/S
Group of 5: F/S 1st 5
Pl | School |
Total Time |
Pts | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cosumnes Oaks 1-1-1-1-1 Gap: 0:58 |
63:53 12:47 6:05 |
36 | Sebastian Leon Fr 12:16 5:50 1 |
Caleb Wong Fr 12:33 5:59 4 |
Cobie Delfs So 12:53 6:08 8 |
Joseph Terry Fr 12:57 6:10 10 |
Lourde James So 13:14 6:18 13 |
Jonathan Lam Fr 13:20 6:21 16 |
Ryan Perry So 13:37 6:29 19 |
2 | Oak Ridge 3-2-2-2-2 Gap: 1:19 |
65:31 13:06 6:14 |
67 | Blake Hanson So 12:29 5:57 3 |
Blake Fabian So 12:37 6:00 5 |
Chad Vardas So 12:54 6:09 9 |
Nolan Vanhonsebrouck Fr 13:43 6:32 24 |
Nick Gladwell Fr 13:48 6:34 26 |
Nick White So 14:39 6:59 36 |
Matthais Zierhut So 15:03 7:10 42 |
3 | Oakmont 4-3-3-3-3 Gap: 0:55 |
66:17 13:15 6:19 |
69 | Mauricio Tinoco Fr 12:46 6:05 6 |
Juan Mora Fr 12:51 6:07 7 |
Augie Donovan Fr 13:28 6:25 17 |
Julian Puffer Fr 13:31 6:26 18 |
Arthur Yuriychuk So 13:41 6:31 21 |
Josh Vega So 13:44 6:32 25 |
Josh Eastman Fr 13:51 6:36 27 |
4 | Franklin (EG) 2-4-4-4-4 Gap: 1:31 |
67:38 13:32 6:26 |
104 | Munir Nur So 12:28 5:56 2 |
Stephen Lamera So 13:18 6:20 15 |
Nathan Robertson So 13:55 6:38 28 |
Garrett Miller Fr 13:58 6:39 29 |
Jose De Jesus Robles So 13:59 6:40 30 |
||
5 | Pleasant Grove 5-6-6-5-5 Gap: 1:41 |
70:40 14:08 6:44 |
145 | Taylor Gould So 13:09 6:16 11 |
Agustin Peinado So 14:01 6:40 31 |
Maxwel Pimentel Fr 14:07 6:43 32 |
Sami Araya Fr 14:33 6:56 34 |
Adam Kahoe Fr 14:50 7:04 37 |
Jean Luk Volker So 15:32 7:24 44 |
David Burke Fr 18:49 8:58 49 |
6 | Golden Sierra 6-5-5-6-6 Gap: 1:45 |
71:41 14:20 6:50 |
153 | Chris Lopez-pugh So 13:12 6:17 12 |
Evan Michul So 13:42 6:31 22 |
Casey Mitchell Fr 14:54 7:06 38 |
Nicholas Anaya So 14:56 7:07 40 |
Max Debecker Fr 14:57 7:07 41 |
||
7 | Cordova 8-7-7-7-7 Gap: 2:13 |
72:25 14:29 6:54 |
160 | Christion Lopez So 13:39 6:30 20 |
Hugo Castillo So 13:43 6:32 23 |
Ryan Stewart So 14:17 6:48 33 |
Joshua Yoc So 14:54 7:06 39 |
Ethan Cruz So 15:52 7:33 45 |
Boris Sarmiento So 16:08 7:41 47 |
|
8 | Colfax 7-8-8-8-8 Gap: 4:03 |
76:44 15:21 7:18 |
186 | Mason Pierce Fr 13:18 6:20 14 |
Cody Redfern Fr 14:38 6:58 35 |
Matthew Pfeiffer Fr 15:20 7:18 43 |
Dillon Mcmenomey Fr 16:07 7:40 46 |
Caden Unholz Fr 17:21 8:16 48 |
||
Pl | School | Total Time |
Points | Runr 1 | Runr 2 | Runr 3 | Runr 4 | Runr 5 | Runr 6 | Runr 7 |
- The sequence of numbers (e.g. 3-3-4-2-1) in the School column refers to the team's place in the race after each runner finished. It indicates the strength of the team by position.
- If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
- If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
- If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
All columns are sortable by clicking on the column heading.
All Boys Races
3 races + combined.
All Girls Races
3 races + combined.