Archbishop Mitty Results from the WCAL #1 at GGP WCAL on 10/3/07

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bajar, Bryce So So 21:15 6:51 3.1 45/83 4/11 21/37 6/7
Banos, Edgar Jr JV 25:30 8:14 3.1 112/115 12/12 35/37 5/5
Davalos, Matthew Sr JV 20:50 6:43 3.1 73/115 7/12 17/37 5/7
Earley, Ian Fr Fr 24:01 7:45 3.1 79/103 6/7 32/37 6/7
Flaten, Christian Jr JV 20:12 6:31 3.1 53/115 2/12 12/37 6/8 20:42
(0:30,2.4)
20:42
(0:30,2.4)
20:42
(0:30,2.4)
20:42
(0:30,2.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Ford, Henderson So So 22:21 7:13 3.1 56/83 8/11 30/37 4/6 You ROCK! (SBP)
Fung, Andrew So So 21:14 6:51 3.1 44/83 3/11 20/37 6/7 21:55
(0:41,3.1)
21:55
(0:41,3.1)
21:55
(0:41,3.1)
21:55
(0:41,3.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Gaxiola, Albert Jr V 19:48 6:23 3.1 50/54 7/7 9/37 5/6 20:43
(0:55,4.4)
20:43
(0:55,4.4)
20:43
(0:55,4.4)
20:36
(0:48,3.9)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Giglierano, Vincent Fr Fr 19:44 6:22 3.1 10/103 2/7 8/37 2/7
Glascott, Tommy Fr Fr 27:16 8:48 3.1 96/103 7/7 36/37 6/7
Grennan, Patrick Sr V 17:46 5:44 3.1 24/54 2/7 2/37 5/8 18:38
(0:52,4.7)
18:38
(0:52,4.7)
18:38
(0:52,4.7)
18:21
(0:35,3.2)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Harihara, Ganesh So So 25:19 8:10 3.1 79/83 10/11 34/37 4/4 You ROCK! (SBP)
Helmer, Adam Sr JV 22:17 7:11 3.1 101/115 10/12 27/37 5/5 22:50
(0:33,2.4)
22:50
(0:33,2.4)
22:50
(0:33,2.4)
22:50
(0:33,2.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Hicks, Michael Sr V 19:09 6:11 3.1 43/54 6/7 7/37 5/8 19:12
(0:03,0.3)
19:12
(0:03,0.3)
19:12
(0:03,0.3)
19:12
(0:03,0.3)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Hiew, Stan Sr JV 20:41 6:40 3.1 70/115 5/12 15/37 5/7 21:14
(0:33,2.6)
21:14
(0:33,2.6)
21:14
(0:33,2.6)
21:14
(0:33,2.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Hogan, Joshua So V 19:01 6:08 3.1 41/54 4/7 5/37 7/8 19:00 19:00 19:00 19:00 You ROCK! (DSR)
Iyer, Kedar Jr V 18:04 5:50 3.1 30/54 3/7 3/37 5/8 19:14
(1:10,6.1)
19:14
(1:10,6.1)
19:14
(1:10,6.1)
19:14
(1:10,6.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Jaime, Jose Jr JV 21:54 7:04 3.1 90/115 9/12 26/37 5/5
Johnson, Ryan Sr JV 21:27 6:55 3.1 88/115 8/12 23/37 5/6 20:53 20:53 20:53 20:53
Kim, Daniel Sr JV 20:27 6:36 3.1 63/115 4/12 14/37 6/7 20:58
(0:31,2.5)
20:58
(0:31,2.5)
20:58
(0:31,2.5)
20:58
(0:31,2.5)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Moriyama, Brian So So 21:18 6:52 3.1 47/83 5/11 22/37 5/7
Nguyen, Christopher So So 25:05 8:05 3.1 78/83 9/11 33/37 4/4 22:16 22:16 22:16 22:16 You ROCK! (SBP)
Page, David Sr V 17:36 5:41 3.1 20/54 1/7 1/37 6/8 18:19
(0:43,3.9)
18:19
(0:43,3.9)
18:18
(0:42,3.8)
18:18
(0:42,3.8)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Palma, Thomas Sr JV 19:56 6:26 3.1 47/115 1/12 11/37 6/8 20:22
(0:26,2.1)
20:22
(0:26,2.1)
20:01
(0:05,0.4)
20:01
(0:05,0.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Pestana, Eric So So 21:03 6:47 3.1 40/83 2/11 19/37 6/7 21:19
(0:16,1.3)
21:19
(0:16,1.3)
21:19
(0:16,1.3)
21:19
(0:16,1.3)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Phillips, Joshua So So 22:17 7:11 3.1 54/83 6/11 27/37 5/7
Rangel, David So So 20:55 6:45 3.1 37/83 1/11 18/37 6/7 22:25
(1:30,6.7)
22:25
(1:30,6.7)
22:25
(1:30,6.7)
22:25
(1:30,6.7)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Robbins, Sean Jr JV 20:14 6:32 3.1 54/115 3/12 13/37 5/7 20:37
(0:23,1.9)
20:37
(0:23,1.9)
20:37
(0:23,1.9)
20:37
(0:23,1.9)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Rodriguez, Alejandro Fr Fr 21:44 7:01 3.1 45/103 5/7 25/37 5/7
Short, Justin Jr JV 20:46 6:42 3.1 71/115 6/12 16/37 5/7 20:19 20:19 20:19 20:19
Sola, Zvonimir Jr JV 23:17 7:31 3.1 104/115 11/12 31/37 5/5 23:06 23:06 23:06 23:06
Souvignier, Allen Fr Fr 21:30 6:56 3.1 39/103 4/7 24/37 6/7 You ROCK! (SBP)
Swale, Sean So So 22:19 7:12 3.1 55/83 7/11 29/37 4/6 You ROCK! (SBP)
Takacsi-Nagy, Lauri Fr Fr 19:52 6:25 3.1 11/103 3/7 10/37 2/7
Thomas, Nick So V 19:08 6:10 3.1 42/54 5/7 6/37 6/8 20:33
(1:25,6.9)
20:33
(1:25,6.9)
20:33
(1:25,6.9)
19:03 You ROCK! (LY, LR, PR)
Ullah, Ayman Fr Fr 19:00 6:08 3.1 4/103 1/7 4/37 3/7
Wang, Jonathan So So 28:08 9:05 3.1 82/83 11/11 37/37 4/4
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/8 91:35
1:32
3.1 5:55 5:41 6:10 157 5:31 90:24 90:24 88:55 David Page (20), Patrick Grennan (24), Kedar Iyer (30), Joshua Hogan (41), Nick Thomas (42)
So 1st 5 6/7 105:45
0:23
3.1 6:49 6:45 6:52 168 5:56 99:39 99:39 99:39 David Rangel (31), Eric Pestana (32), Andrew Fung (34), Bryce Bajar (35), Brian Moriyama (36)
So 2nd 5 4/4 117:21
3:02
3.1 7:34 7:11 8:10 109 6:26 111:00 111:00 111:00 Joshua Phillips (19), Sean Swale (20), Henderson Ford (21), Christopher Nguyen (24), Ganesh Harihara (25)
JV 1st 5 6/7 101:30
0:45
3.1 6:33 6:26 6:40 169 5:51 99:49 99:49 99:49 Thomas Palma (30), Christian Flaten (32), Sean Robbins (33), Daniel Kim (36), Stan Hiew (38)
JV 2nd 5 5/5 107:14
1:31
3.1 6:55 6:42 7:11 151 6:07 106:27 106:27 106:27 Justin Short (27), Matthew Davalos (28), Ryan Johnson (31), Jose Jaime (32), Adam Helmer (33)
Fr 1st 5 4/7 101:50
2:44
3.1 6:34 6:08 7:01 92 6:12 103:39
(1:49,1.8)
103:39
(1:49,1.8)
103:39
(1:49,1.8%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Ayman Ullah (4), Vincent Giglierano (10), Lauri Takacsi-Nagy (11), Allen Souvignier (33), Alejandro Rodriguez (34)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Phil Pompei Sr ST. FRANCIS 16:34 5:21
2 Greg Innes Jr ST. IGNATIUS 16:46 5:25
3 Dalton Guthrie So BELLARMINE 16:51 5:26
4 Alex Esparza Sr ST. IGNATIUS 16:58 5:28
5 Marcos Hinojosa Jr BELLARMINE 17:03 5:30
6 Peter Birsinger Jr ST. IGNATIUS 17:05 5:31
7 Oran Arms Sr SERRA 17:07 5:31
8 Kyle Hillebrecht Sr BELLARMINE 17:09 5:32
9 Benjamin Kelly Jr BELLARMINE 17:13 5:33
10 Dominic Chelini Sr SERRA 17:13 5:33
11 Andrew Fabian Sr BELLARMINE 17:14 5:34
12 Lawrence Smith Jr BELLARMINE 17:14 5:34
13 Benny Willers Sr RIORDAN 17:18 5:35
14 Matt Leland Sr ST. IGNATIUS 17:20 5:35
15 Michael Reher So ST. IGNATIUS 17:21 5:36
16 Steven Foster Jr ST. FRANCIS 17:28 5:38
17 Mitchell Council Jr SERRA 17:29 5:38
18 Will Conner Sr ST. FRANCIS 17:34 5:40
19 Brandon Siko Jr BELLARMINE 17:34 5:40
20 David Page Sr Archbishop Mitty 17:36 5:41 1/7 1/37 6/8 18:19
(0:43)
18:19
(0:43)
18:18
(0:42)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
21 Jared Wicklund Sr SHC 17:38 5:41
22 Andrew Shahamiri Sr ST. IGNATIUS 17:40 5:42
23 Spencer Mcleod Sr SERRA 17:45 5:44
24 Patrick Grennan Sr Archbishop Mitty 17:46 5:44 2/7 2/37 5/8 18:38
(0:52)
18:38
(0:52)
18:38
(0:52)
You ROCK! (LY, LR, PR)
25 Anthony Oliva Jr RIORDAN 17:47 5:44
26 Matt Ong Sr ST. FRANCIS 17:49 5:45
27 Devin Dunn Jr ST. IGNATIUS 17:52 5:46
28 Kyle Anderberg So ST. FRANCIS 17:54 5:46
29 Nick Hart Jr ST. FRANCIS 17:58 5:48
30 Kedar Iyer Jr Archbishop Mitty 18:04 5:50 3/7 3/37 5/8 19:14
(1:10)
19:14
(1:10)
19:14
(1:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Tim Gates Sr ST. FRANCIS 18:07 5:51
32 Tommy Redmond Sr SHC 18:08 5:51
33 Dean Barron So VALLEY CHRISTIAN (SA 18:13 5:53
34 Ryan Linn Jr RIORDAN 18:19 5:55
35 David Motamed Jr SERRA 18:24 5:56
36 Jim Mchugh Sr SHC 18:26 5:57
37 Sam Schneider Jr SERRA 18:33 5:59
38 Conrad Dunlap So RIORDAN 18:40 6:01
39 Justin Wong Jr RIORDAN 18:45 6:03
40 Jarrett Moore Fr SHC 18:48 6:04
41 Joshua Hogan So Archbishop Mitty 19:01 6:08 4/7 5/37 7/8 19:00 19:00 19:00
42 Nick Thomas So Archbishop Mitty 19:08 6:10 5/7 6/37 6/8 20:33
(1:25)
20:33
(1:25)
20:33
(1:25)
You ROCK! (LY, LR, PR)
43 Michael Hicks Sr Archbishop Mitty 19:09 6:11 6/7 7/37 5/8 19:12
(0:03)
19:12
(0:03)
19:12
(0:03)
You ROCK! (LY, LR, PR)
44 Aaron Thompson Jr RIORDAN 19:14 6:12
45 Kyle Wong Sr SHC 19:14 6:12
46 Jordan Osuna Jr VALLEY CHRISTIAN (SA 19:19 6:14
47 Vicente Patino Jr RIORDAN 19:19 6:14
48 Ford Merrick So VALLEY CHRISTIAN (SA 19:30 6:17
49 Sean Kennedy Sr VALLEY CHRISTIAN (SA 19:30 6:17
50 Albert Gaxiola Jr Archbishop Mitty 19:48 6:23 7/7 9/37 5/6 20:43
(0:55)
20:43
(0:55)
20:43
(0:55)
You ROCK! (LY, LR, PR)
51 Jonathan Juntado Sr SHC 19:57 6:26
52 Matthew Meyer Sr VALLEY CHRISTIAN (SA 20:04 6:28
53 Trevor Jung Jr SHC 20:14 6:32
54 Brett Kawanami Sr VALLEY CHRISTIAN (SA 20:40 6:40
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
3-2-2-1-1
Gap: 0:23
85:30
17:06
5:31
36 Dalton Guthrie
So
16:51
5:26
3
Marcos Hinojosa
Jr
17:03
5:30
5
Kyle Hillebrecht
Sr
17:09
5:32
8
Benjamin Kelly
Jr
17:13
5:33
9
Andrew Fabian
Sr
17:14
5:34
11








2 ST. IGNATIUS
2-1-1-2-2
Gap: 0:35
85:30
17:06
5:31
41 Greg Innes
Jr
16:46
5:25
2
Alex Esparza
Sr
16:58
5:28
4
Peter Birsinger
Jr
17:05
5:31
6
Matt Leland
Sr
17:20
5:35
14
Michael Reher
So
17:21
5:36
15








3 ST. FRANCIS
1-3-4-4-3
Gap: 1:20
87:19
17:28
5:38
89 Phil Pompei
Sr
16:34
5:21
1
Steven Foster
Jr
17:28
5:38
16
Will Conner
Sr
17:34
5:40
18
Matt Ong
Sr
17:49
5:45
26
Kyle Anderberg
So
17:54
5:46
28








4 SERRA
4-3-3-3-4
Gap: 1:17
87:58
17:36
5:41
92 Oran Arms
Sr
17:07
5:31
7
Dominic Chelini
Sr
17:13
5:33
10
Mitchell Council
Jr
17:29
5:38
17
Spencer Mcleod
Sr
17:45
5:44
23
David Motamed
Jr
18:24
5:56
35








5 RIORDAN
5-5-5-5-5
Gap: 1:27
90:49
18:10
5:52
149 Benny Willers
Sr
17:18
5:35
13
Anthony Oliva
Jr
17:47
5:44
25
Ryan Linn
Jr
18:19
5:55
34
Conrad Dunlap
So
18:40
6:01
38
Justin Wong
Jr
18:45
6:03
39








6 Archbishop Mitty
6-6-6-6-6
Gap: 1:32
91:35
18:19
5:55
157 David Page
Sr
17:36
5:41
20
Patrick Grennan
Sr
17:46
5:44
24
Kedar Iyer
Jr
18:04
5:50
30
Joshua Hogan
So
19:01
6:08
41
Nick Thomas
So
19:08
6:10
42








7 SHC
7-7-7-7-7
Gap: 1:36
92:14
18:27
5:57
174 Jared Wicklund
Sr
17:38
5:41
21
Tommy Redmond
Sr
18:08
5:51
32
Jim Mchugh
Sr
18:26
5:57
36
Jarrett Moore
Fr
18:48
6:04
40
Kyle Wong
Sr
19:14
6:12
45








8 VALLEY CHRISTIAN (SA
8-8-8-8-8
Gap: 1:51
96:36
19:19
6:14
228 Dean Barron
So
18:13
5:53
33
Jordan Osuna
Jr
19:19
6:14
46
Ford Merrick
So
19:30
6:17
48
Sean Kennedy
Sr
19:30
6:17
49
Matthew Meyer
Sr
20:04
6:28
52








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Colton Wright So ST. FRANCIS 17:52 5:46
2 Lucas Talavan So ST. IGNATIUS 17:54 5:46
3 Andrew Gaddis So SERRA 17:59 5:48
4 Matt Richards So BELLARMINE 18:12 5:52
5 Brandon Norwood So SERRA 18:16 5:54
6 Andrew Lucha So SERRA 18:25 5:56
7 Nick Fiore So ST. FRANCIS 18:26 5:57
8 Andy Vanderbilt So ST. IGNATIUS 18:37 6:00
9 Andres Schrier So ST. FRANCIS 18:37 6:00
10 Kevin Sullivan So SERRA 18:40 6:01
11 Michael Crocker So ST. IGNATIUS 18:41 6:02
12 Daniel Colom Fr SERRA 18:43 6:02
13 Ian Midiere So ST. FRANCIS 18:52 6:05
14 Jonathan Durstenfe So BELLARMINE 18:55 6:06
15 Athan Haigh So ST. IGNATIUS 18:57 6:07
16 Alex Kochman So SERRA 19:02 6:08
17 Nick Roman So ST. IGNATIUS 19:03 6:09
18 Casey Schwenk So SERRA 19:07 6:10
19 Kyle Graycar So ST. IGNATIUS 19:25 6:16
20 Peter Holl So ST. IGNATIUS 19:31 6:18
21 David Estko So BELLARMINE 19:32 6:18
22 Robbie Cotton So BELLARMINE 19:35 6:19
23 Eric Chapman So BELLARMINE 19:47 6:23
24 Mike Trimberger So BELLARMINE 19:53 6:25
25 Stephan Cabebe So BELLARMINE 19:53 6:25
26 Brenden Herger So RIORDAN 20:00 6:27
27 Nikos Buse So ST. IGNATIUS 20:07 6:29
28 Andy Martinez So ST. IGNATIUS 20:21 6:34
29 Ryan Coen So ST. IGNATIUS 20:22 6:34
30 Patric Brown So RIORDAN 20:25 6:35
31 Derek Pincus So BELLARMINE 20:29 6:36
32 Kyle Barton So BELLARMINE 20:32 6:37
33 Riley Gallivan So ST. FRANCIS 20:32 6:37
34 Aaron Wong So SERRA 20:40 6:40
35 Awet Zery So RIORDAN 20:41 6:40
36 Michael Condon So ST. FRANCIS 20:47 6:42
37 David Rangel So Archbishop Mitty 20:55 6:45 1/11 18/37 6/7 22:25
(1:30)
22:25
(1:30)
22:25
(1:30)
You ROCK! (LY, LR, PR)
38 Scott Shymanski So ST. IGNATIUS 21:00 6:46
39 Giancarlo Sangiaco So ST. IGNATIUS 21:02 6:47
40 Eric Pestana So Archbishop Mitty 21:03 6:47 2/11 19/37 6/7 21:19
(0:16)
21:19
(0:16)
21:19
(0:16)
You ROCK! (LY, LR, PR)
41 Willy Arbuckle So ST. IGNATIUS 21:06 6:48
42 Tyler Thornburg So BELLARMINE 21:08 6:49
43 Antony Noies So RIORDAN 21:11 6:50
44 Andrew Fung So Archbishop Mitty 21:14 6:51 3/11 20/37 6/7 21:55
(0:41)
21:55
(0:41)
21:55
(0:41)
You ROCK! (LY, LR, PR)
45 Bryce Bajar So Archbishop Mitty 21:15 6:51 4/11 21/37 6/7
46 Daine Danielson So ST. IGNATIUS 21:15 6:51
47 Brian Moriyama So Archbishop Mitty 21:18 6:52 5/11 22/37 5/7
48 Robby Ruder So BELLARMINE 21:22 6:54
49 Gorby Hilario So SHC 21:25 6:55
50 Kevin Nielson So SERRA 21:53 7:04
51 Yuzo Ishikawa So SERRA 21:53 7:04
52 Michael Herman So RIORDAN 21:55 7:04
53 Carter Andereck So ST. IGNATIUS 22:12 7:10
54 Joshua Phillips So Archbishop Mitty 22:17 7:11 6/11 27/37 5/7
55 Sean Swale So Archbishop Mitty 22:19 7:12 7/11 29/37 4/6 You ROCK! (SBP)
56 Henderson Ford So Archbishop Mitty 22:21 7:13 8/11 30/37 4/6 You ROCK! (SBP)
57 Walter Kardum So RIORDAN 22:22 7:13
58 Edwin Chan So SHC 22:38 7:18
59 John Paton So BELLARMINE 22:47 7:21
60 Patrick Penalosa So BELLARMINE 22:48 7:21
61 Chris Choi So BELLARMINE 22:49 7:22
62 William Radcliffe So BELLARMINE 22:50 7:22
63 Matt Ravizza So BELLARMINE 22:51 7:22
64 Jordan Chew So SHC 22:53 7:23
65 Sean Cadigan So RIORDAN 23:00 7:25
66 Anthony Mendoza So RIORDAN 23:01 7:25
67 Wison Clasara So BELLARMINE 23:07 7:27
68 Ben Kirby So BELLARMINE 23:17 7:31
69 Tyler Young So BELLARMINE 23:22 7:32
70 Nick Guerzon So SHC 23:30 7:35
71 Seamus Roddy So ST. IGNATIUS 23:41 7:38
72 Greg Mavor So BELLARMINE 24:00 7:45
73 Alessandro Donati So SHC 24:03 7:45
74 Michael Gawne So SHC 24:08 7:47
75 Seth Newmeyer So ST. FRANCIS 24:12 7:48
76 Branden Humrich So SERRA 24:21 7:51
77 Brian Shuflin So ST. FRANCIS 24:25 7:53
78 Christopher Nguyen So Archbishop Mitty 25:05 8:05 9/11 33/37 4/4 22:16 22:16 22:16 You ROCK! (SBP)
79 Ganesh Harihara So Archbishop Mitty 25:19 8:10 10/11 34/37 4/4 You ROCK! (SBP)
80 Yang Shan So BELLARMINE 27:37 8:55
81 Spencer Lauber So BELLARMINE 27:48 8:58
82 Jonathan Wang So Archbishop Mitty 28:08 9:05 11/11 37/37 4/4
83 Brandon Delosreyes So BELLARMINE 29:25 9:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SERRA
3-1-1-1-1
Gap: 0:44
92:03
18:25
5:56
36 Andrew Gaddis
So
17:59
5:48
3
Brandon Norwood
So
18:16
5:54
5
Andrew Lucha
So
18:25
5:56
6
Kevin Sullivan
So
18:40
6:01
10
Daniel Colom
Fr
18:43
6:02
12








2 ST. IGNATIUS
2-3-3-3-2
Gap: 1:09
93:12
18:38
6:01
53 Lucas Talavan
So
17:54
5:46
2
Andy Vanderbilt
So
18:37
6:00
8
Michael Crocker
So
18:41
6:02
11
Athan Haigh
So
18:57
6:07
15
Nick Roman
So
19:03
6:09
17








3 ST. FRANCIS
1-1-2-2-3
Gap: 2:40
94:19
18:52
6:05
58 Colton Wright
So
17:52
5:46
1
Nick Fiore
So
18:26
5:57
7
Andres Schrier
So
18:37
6:00
9
Ian Midiere
So
18:52
6:05
13
Riley Gallivan
So
20:32
6:37
28








4 BELLARMINE
4-4-4-4-4
Gap: 1:35
96:01
19:12
6:12
84 Matt Richards
So
18:12
5:52
4
Jonathan Durstenfe
So
18:55
6:06
14
David Estko
So
19:32
6:18
21
Robbie Cotton
So
19:35
6:19
22
Eric Chapman
So
19:47
6:23
23








5 RIORDAN
5-5-5-5-5
Gap: 1:55
104:12
20:50
6:43
153 Brenden Herger
So
20:00
6:27
26
Patric Brown
So
20:25
6:35
27
Awet Zery
So
20:41
6:40
29
Antony Noies
So
21:11
6:50
33
Michael Herman
So
21:55
7:04
38








6 Archbishop Mitty
6-6-6-6-6
Gap: 0:23
105:45
21:09
6:49
168 David Rangel
So
20:55
6:45
31
Eric Pestana
So
21:03
6:47
32
Andrew Fung
So
21:14
6:51
34
Bryce Bajar
So
21:15
6:51
35
Brian Moriyama
So
21:18
6:52
36








7 SHC
7-7-7-7-7
Gap: 2:38
114:29
22:54
7:23
213 Gorby Hilario
So
21:25
6:55
37
Edwin Chan
So
22:38
7:18
42
Jordan Chew
So
22:53
7:23
43
Nick Guerzon
So
23:30
7:35
45
Alessandro Donati
So
24:03
7:45
46








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. IGNATIUS
2-2-1-1-1
Gap: 0:57
99:46
19:57
6:26
31 Kyle Graycar
So
19:25
6:16
3
Peter Holl
So
19:31
6:18
4
Nikos Buse
So
20:07
6:29
7
Andy Martinez
So
20:21
6:34
8
Ryan Coen
So
20:22
6:34
9








2 BELLARMINE
3-3-3-2-2
Gap: 1:15
101:55
20:23
6:35
47 Mike Trimberger
So
19:53
6:25
5
Stephan Cabebe
So
19:53
6:25
6
Derek Pincus
So
20:29
6:36
10
Kyle Barton
So
20:32
6:37
11
Tyler Thornburg
So
21:08
6:49
15








3 SERRA
1-1-2-2-3
Gap: 2:51
102:35
20:31
6:37
50 Alex Kochman
So
19:02
6:08
1
Casey Schwenk
So
19:07
6:10
2
Aaron Wong
So
20:40
6:40
12
Kevin Nielson
So
21:53
7:04
17
Yuzo Ishikawa
So
21:53
7:04
18








4 Archbishop Mitty
4-4-4-4-4
Gap: 3:02
117:21
23:28
7:34
109 Joshua Phillips
So
22:17
7:11
19
Sean Swale
So
22:19
7:12
20
Henderson Ford
So
22:21
7:13
21
Christopher Nguyen
So
25:05
8:05
24
Ganesh Harihara
So
25:19
8:10
25








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Erik Anderson Jr BELLARMINE 17:44 5:43
2 Bryan Finney Sr BELLARMINE 18:03 5:49
3 Alex Cagwin Jr BELLARMINE 18:09 5:51
4 Sean Adamski Sr BELLARMINE 18:19 5:55
5 Chris Warner Sr ST. IGNATIUS 18:20 5:55
6 Kevin Corley Jr SERRA 18:21 5:55
7 Andy Schwenk Sr SERRA 18:23 5:56
8 Matt Abely Jr BELLARMINE 18:24 5:56
9 Brian Mckay Sr SERRA 18:26 5:57
10 Ryan Falk Sr ST. IGNATIUS 18:26 5:57
11 Jack Phipps Sr BELLARMINE 18:28 5:57
12 Greg Gandolfo Sr ST. IGNATIUS 18:35 6:00
13 Patrick Sullivan Sr SERRA 18:37 6:00
14 Kyle Costanzo Jr SERRA 18:39 6:01
15 James Murphy Jr SERRA 18:39 6:01
16 Matt Weigand Sr BELLARMINE 18:44 6:03
17 Rian Dineen Sr ST. IGNATIUS 18:47 6:04
18 Danny Martinez Sr ST. IGNATIUS 18:48 6:04
19 Will Pandori Jr BELLARMINE 18:48 6:04
20 Danny Barri Jr SERRA 18:49 6:04
21 Walter Bell Sr SERRA 18:59 6:07
22 Ryan Buick Jr ST. IGNATIUS 19:01 6:08
23 Bach Nguyen Sr ST. FRANCIS 19:06 6:10
24 Chris Lee Jr ST. FRANCIS 19:07 6:10
25 Ryan Geraghty Sr ST. IGNATIUS 19:12 6:12
26 Daniel Curley Sr ST. FRANCIS 19:14 6:12
27 Robert Tolleth Jr SERRA 19:15 6:13
28 Cody Stahl Jr ST. FRANCIS 19:15 6:13
29 Stanley Leung Sr ST. IGNATIUS 19:16 6:13
30 John Ide Jr ST. IGNATIUS 19:17 6:13
31 Conor Sullivan Jr BELLARMINE 19:20 6:14
32 Nick Lazarakis Jr BELLARMINE 19:31 6:18
33 Thomas Glikbarg Sr SERRA 19:32 6:18
34 Frank Menchavez Sr SERRA 19:34 6:19
35 Simon Loos Sr ST. IGNATIUS 19:36 6:19
36 Alex Devlin Sr ST. FRANCIS 19:37 6:20
37 Danny Jordan Sr BELLARMINE 19:38 6:20
38 Anthony Zuffo Jr SHC 19:42 6:21
39 Sam Alexander Sr BELLARMINE 19:43 6:22
40 Aaron Romero Jr SHC 19:45 6:22
41 Brooks Ilg Sr SERRA 19:46 6:23
42 Eric Sumner Sr BELLARMINE 19:46 6:23
43 Robert Avila Jr ST. IGNATIUS 19:48 6:23
44 Brendan Welch Jr ST. FRANCIS 19:50 6:24
45 Chris Navarro Jr SERRA 19:51 6:24
46 Greg Derenzis Jr BELLARMINE 19:52 6:25
47 Thomas Palma Sr Archbishop Mitty 19:56 6:26 1/12 11/37 6/8 20:22
(0:26)
20:22
(0:26)
20:01
(0:05)
You ROCK! (LY, LR, PR)
48 Sean Foote Jr BELLARMINE 19:57 6:26
49 David Glenday Jr ST. FRANCIS 19:58 6:26
50 Denny Woo Jr RIORDAN 19:58 6:26
51 Collin Sapera Sr ST. FRANCIS 20:00 6:27
52 Vince Silveira Jr ST. IGNATIUS 20:11 6:31
53 Christian Flaten Jr Archbishop Mitty 20:12 6:31 2/12 12/37 6/8 20:42
(0:30)
20:42
(0:30)
20:42
(0:30)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
54 Sean Robbins Jr Archbishop Mitty 20:14 6:32 3/12 13/37 5/7 20:37
(0:23)
20:37
(0:23)
20:37
(0:23)
You ROCK! (LY, LR, PR)
55 Mike Shymanski Jr ST. IGNATIUS 20:15 6:32
56 Connor Albach Jr RIORDAN 20:15 6:32
57 Scott Jespersen Sr ST. FRANCIS 20:16 6:32
58 Joey Madigan Jr ST. FRANCIS 20:17 6:33
59 Chris Maldonado Jr ST. IGNATIUS 20:21 6:34
60 Josh Montoya Jr SERRA 20:21 6:34
61 Nick Baumann Jr SHC 20:24 6:35
62 Bernardo Demesa Jr SHC 20:25 6:35
63 Daniel Kim Sr Archbishop Mitty 20:27 6:36 4/12 14/37 6/7 20:58
(0:31)
20:58
(0:31)
20:58
(0:31)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
64 Will Pitman So VALLEY CHRISTIAN (SA 20:29 6:36
65 Brian Lanier Jr BELLARMINE 20:29 6:36
66 Devin Collins Jr BELLARMINE 20:30 6:37
67 Michael Sebastinel Jr ST. IGNATIUS 20:32 6:37
68 Michael Valle Sr SERRA 20:33 6:38
69 Connor Geraghty Jr ST. IGNATIUS 20:39 6:40
70 Stan Hiew Sr Archbishop Mitty 20:41 6:40 5/12 15/37 5/7 21:14
(0:33)
21:14
(0:33)
21:14
(0:33)
You ROCK! (LY, LR, PR)
71 Justin Short Jr Archbishop Mitty 20:46 6:42 6/12 16/37 5/7 20:19 20:19 20:19
72 Ben Huttlinger Jr BELLARMINE 20:50 6:43
73 Matthew Davalos Sr Archbishop Mitty 20:50 6:43 7/12 17/37 5/7
74 Albert Xiao Jr SHC 20:51 6:44
75 Kyle Kim Jr SHC 20:57 6:45
76 Joseph Bautista Jr SHC 21:02 6:47
77 Ronnel Datlag Jr ST. IGNATIUS 21:04 6:48
78 David Stallman Jr ST. FRANCIS 21:09 6:49
79 Evan Kennedy Fr VALLEY CHRISTIAN (SA 21:09 6:49
80 Sam Levy Jr ST. FRANCIS 21:13 6:51
81 Matt Menard Sr BELLARMINE 21:14 6:51
82 Kevin Siu Sr ST. IGNATIUS 21:17 6:52
83 Devin Kelly Jr BELLARMINE 21:17 6:52
84 Kyle Morrisey Jr SERRA 21:18 6:52
85 Brendan De Lara Jr ST. FRANCIS 21:21 6:53
86 Miles Orantia Jr BELLARMINE 21:23 6:54
87 Quinn Kunkel Sr ST. FRANCIS 21:26 6:55
88 Ryan Johnson Sr Archbishop Mitty 21:27 6:55 8/12 23/37 5/6 20:53 20:53 20:53
89 Robbie Bergantz Jr BELLARMINE 21:43 7:00
90 Jose Jaime Jr Archbishop Mitty 21:54 7:04 9/12 26/37 5/5
91 Mike Quinones Sr ST. IGNATIUS 21:54 7:04
92 Rudy Martinez Jr BELLARMINE 21:56 7:05
93 Thomas Maloney Jr ST. IGNATIUS 21:57 7:05
94 Bobby Allen Jr BELLARMINE 21:59 7:05
95 Brandon Ivy Jr VALLEY CHRISTIAN (SA 22:00 7:06
96 Sean Slattery Sr ST. FRANCIS 22:02 7:06
97 Jamie Eldredge Jr ST. FRANCIS 22:05 7:07
98 Andrew Mccann Fr VALLEY CHRISTIAN (SA 22:09 7:09
99 Chris Hohl Jr VALLEY CHRISTIAN (SA 22:11 7:09
100 Doug Thoreson Sr BELLARMINE 22:12 7:10
101 Adam Helmer Sr Archbishop Mitty 22:17 7:11 10/12 27/37 5/5 22:50
(0:33)
22:50
(0:33)
22:50
(0:33)
You ROCK! (LY, LR, PR)
102 Joe Conley Jr ST. FRANCIS 22:18 7:12
103 Chris Lonergan Sr BELLARMINE 22:32 7:16
104 Zvonimir Sola Jr Archbishop Mitty 23:17 7:31 11/12 31/37 5/5 23:06 23:06 23:06
105 Randy Yee Sr ST. IGNATIUS 23:22 7:32
106 Matt Morales Jr BELLARMINE 23:22 7:32
107 Chris Colligan Jr BELLARMINE 23:23 7:33
108 Michael Chacon Jr BELLARMINE 24:29 7:54
109 Benjamin O'harra So VALLEY CHRISTIAN (SA 24:59 8:04
110 Jesse Flores Jr BELLARMINE 25:10 8:07
111 Michael Gray Jr BELLARMINE 25:14 8:08
112 Edgar Banos Jr Archbishop Mitty 25:30 8:14 12/12 35/37 5/5
113 Andrew Sanchez Sr BELLARMINE 27:09 8:45
114 Nathan Farrokhian So VALLEY CHRISTIAN (SA 27:48 8:58
115 Daniel Hanna Jr VALLEY CHRISTIAN (SA 28:11 9:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 0:40
90:39
18:08
5:51
18 Erik Anderson
Jr
17:44
5:43
1
Bryan Finney
Sr
18:03
5:49
2
Alex Cagwin
Jr
18:09
5:51
3
Sean Adamski
Sr
18:19
5:55
4
Matt Abely
Jr
18:24
5:56
8








2 SERRA
3-2-2-2-2
Gap: 0:18
92:26
18:29
5:58
49 Kevin Corley
Jr
18:21
5:55
6
Andy Schwenk
Sr
18:23
5:56
7
Brian Mckay
Sr
18:26
5:57
9
Patrick Sullivan
Sr
18:37
6:00
13
Kyle Costanzo
Jr
18:39
6:01
14








3 ST. IGNATIUS
2-3-3-3-3
Gap: 0:28
92:56
18:35
6:00
62 Chris Warner
Sr
18:20
5:55
5
Ryan Falk
Sr
18:26
5:57
10
Greg Gandolfo
Sr
18:35
6:00
12
Rian Dineen
Sr
18:47
6:04
17
Danny Martinez
Sr
18:48
6:04
18








4 ST. FRANCIS
4-4-4-4-4
Gap: 0:31
96:19
19:16
6:13
118 Bach Nguyen
Sr
19:06
6:10
21
Chris Lee
Jr
19:07
6:10
22
Daniel Curley
Sr
19:14
6:12
24
Cody Stahl
Jr
19:15
6:13
25
Alex Devlin
Sr
19:37
6:20
26








5 SHC
5-5-5-5-5
Gap: 1:09
101:07
20:13
6:31
165 Anthony Zuffo
Jr
19:42
6:21
27
Aaron Romero
Jr
19:45
6:22
28
Nick Baumann
Jr
20:24
6:35
34
Bernardo Demesa
Jr
20:25
6:35
35
Albert Xiao
Jr
20:51
6:44
41








6 Archbishop Mitty
6-6-6-6-6
Gap: 0:45
101:30
20:18
6:33
169 Thomas Palma
Sr
19:56
6:26
30
Christian Flaten
Jr
20:12
6:31
32
Sean Robbins
Jr
20:14
6:32
33
Daniel Kim
Sr
20:27
6:36
36
Stan Hiew
Sr
20:41
6:40
38








7 VALLEY CHRISTIAN (SA
7-7-7-7-7
Gap: 1:42
107:58
21:36
6:58
219 Will Pitman
So
20:29
6:36
37
Evan Kennedy
Fr
21:09
6:49
44
Brandon Ivy
Jr
22:00
7:06
45
Andrew Mccann
Fr
22:09
7:09
46
Chris Hohl
Jr
22:11
7:09
47








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 1:03
94:51
18:58
6:07
33 Jack Phipps
Sr
18:28
5:57
1
Matt Weigand
Sr
18:44
6:03
3
Will Pandori
Jr
18:48
6:04
4
Conor Sullivan
Jr
19:20
6:14
12
Nick Lazarakis
Jr
19:31
6:18
13








2 SERRA
2-2-2-2-2
Gap: 0:53
95:14
19:03
6:09
36 James Murphy
Jr
18:39
6:01
2
Danny Barri
Jr
18:49
6:04
5
Walter Bell
Sr
18:59
6:07
6
Robert Tolleth
Jr
19:15
6:13
9
Thomas Glikbarg
Sr
19:32
6:18
14








3 ST. IGNATIUS
3-3-3-3-3
Gap: 0:35
96:22
19:16
6:13
52 Ryan Buick
Jr
19:01
6:08
7
Ryan Geraghty
Sr
19:12
6:12
8
Stanley Leung
Sr
19:16
6:13
10
John Ide
Jr
19:17
6:13
11
Simon Loos
Sr
19:36
6:19
16








4 ST. FRANCIS
4-4-4-4-4
Gap: 0:27
100:21
20:04
6:28
117 Brendan Welch
Jr
19:50
6:24
21
David Glenday
Jr
19:58
6:26
22
Collin Sapera
Sr
20:00
6:27
23
Scott Jespersen
Sr
20:16
6:32
25
Joey Madigan
Jr
20:17
6:33
26








5 Archbishop Mitty
5-5-5-5-5
Gap: 1:31
107:14
21:27
6:55
151 Justin Short
Jr
20:46
6:42
27
Matthew Davalos
Sr
20:50
6:43
28
Ryan Johnson
Sr
21:27
6:55
31
Jose Jaime
Jr
21:54
7:04
32
Adam Helmer
Sr
22:17
7:11
33








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Christopher Ries Fr ST. FRANCIS 18:07 5:51
2 Kyle Rae Fr BELLARMINE 18:26 5:57
3 Sanmay Jain Fr BELLARMINE 18:59 6:07
4 Ayman Ullah Fr Archbishop Mitty 19:00 6:08 1/7 4/37 3/7
5 Ford Milligan Fr SERRA 19:03 6:09
6 Alex Jeongco Fr BELLARMINE 19:30 6:17
7 Danny Patino Fr RIORDAN 19:33 6:18
8 Kyle Jorgensen Fr BELLARMINE 19:36 6:19
9 Tony Ferrari Fr BELLARMINE 19:42 6:21
10 Vincent Giglierano Fr Archbishop Mitty 19:44 6:22 2/7 8/37 2/7
11 Lauri Takacsi-Nagy Fr Archbishop Mitty 19:52 6:25 3/7 10/37 2/7
12 Alex Chapman Fr BELLARMINE 20:00 6:27
13 Zach Seher Fr ST. IGNATIUS 20:03 6:28
14 Ned Jensen Fr RIORDAN 20:11 6:31
15 Joe Xavier Fr SERRA 20:15 6:32
16 Eric Gasmin Fr ST. FRANCIS 20:16 6:32
17 Andrew Krasts Fr BELLARMINE 20:19 6:33
18 Casey Sheehan Fr ST. FRANCIS 20:29 6:36
19 Reed Thornburg Fr BELLARMINE 20:39 6:40
20 Andrew O'connor Fr RIORDAN 20:42 6:41
21 Zac Comstock Fr ST. FRANCIS 20:44 6:41
22 Jordan Pine Fr BELLARMINE 20:48 6:43
23 Cj Toy Fr BELLARMINE 20:49 6:43
24 John Moran Fr ST. IGNATIUS 20:52 6:44
25 Andrew Menzel Fr SERRA 20:59 6:46
26 George Symons Fr SERRA 21:03 6:47
27 Zachary Grove Fr RIORDAN 21:06 6:48
28 Mitchell Magat Fr RIORDAN 21:07 6:49
29 Aj Killornan Fr BELLARMINE 21:16 6:52
30 Mark Dimas Fr ST. IGNATIUS 21:17 6:52
31 Andrew Barton Fr BELLARMINE 21:18 6:52
32 Jd Torres Fr BELLARMINE 21:19 6:53
33 Phillip Loeffler Fr ST. IGNATIUS 21:20 6:53
34 Marty Lynch Fr RIORDAN 21:22 6:54
35 Javier Meza Fr ST. IGNATIUS 21:25 6:55
36 Brian Vu Fr ST. FRANCIS 21:25 6:55
37 Michael Melchior Fr ST. IGNATIUS 21:26 6:55
38 Greg Disse Fr ST. IGNATIUS 21:27 6:55
39 Allen Souvignier Fr Archbishop Mitty 21:30 6:56 4/7 24/37 6/7 You ROCK! (SBP)
40 Ryan Richardson Fr BELLARMINE 21:33 6:57
41 Michael Doubek Fr BELLARMINE 21:34 6:57
42 Justin Johnson Fr BELLARMINE 21:40 6:59
43 Evan Bambico Fr BELLARMINE 21:43 7:00
44 Justin Jayme Fr ST. IGNATIUS 21:43 7:00
45 Alejandro Rodriguez Fr Archbishop Mitty 21:44 7:01 5/7 25/37 5/7
46 Brandon Council Fr SERRA 21:45 7:01
47 Carl Petersen Fr BELLARMINE 21:46 7:01
48 Josh D'cruz Fr ST. FRANCIS 21:46 7:01
49 Carlo Santos Fr SHC 21:48 7:02
50 Matt Mcclintock Fr ST. FRANCIS 21:49 7:02
51 Marcus Chan Fr ST. IGNATIUS 21:50 7:03
52 Tim Ruder Fr BELLARMINE 21:51 7:03
53 Tory Gewant Fr BELLARMINE 21:54 7:04
54 Arun Durvasula Fr ST. FRANCIS 21:59 7:05
55 Cameron Chiechi Fr BELLARMINE 22:08 7:08
56 Ben Sheridan Fr BELLARMINE 22:10 7:09
57 Filippo D'asaro Fr ST. IGNATIUS 22:14 7:10
58 Charles Kelly Fr RIORDAN 22:14 7:10
59 Jordan Mcdevitt Fr RIORDAN 22:22 7:13
60 Alexandre Miranda Fr BELLARMINE 22:28 7:15
61 Jonathan Gomez Fr RIORDAN 22:33 7:16
62 Kyle Cotchett Fr ST. IGNATIUS 22:35 7:17
63 Chris O'brien Fr BELLARMINE 22:38 7:18
64 Matt Ganan Fr BELLARMINE 22:42 7:19
65 Nick Fishler Fr BELLARMINE 22:44 7:20
66 Cory Smith Fr BELLARMINE 22:46 7:21
67 Damon Becerra Fr SERRA 22:47 7:21
68 Eric Kunzel Fr ST. FRANCIS 23:06 7:27
69 Kevin Kai Fr BELLARMINE 23:19 7:31
70 Christian Korigano Fr SHC 23:25 7:33
71 Ian Mace Fr BELLARMINE 23:29 7:35
72 Andrew Valencia Fr BELLARMINE 23:34 7:36
73 Chris Ahlbach Fr SHC 23:34 7:36
74 Buddy Lorentz Fr ST. IGNATIUS 23:36 7:37
75 Kyle Hoopes Fr ST. IGNATIUS 23:37 7:37
76 Cody Regaliu Fr RIORDAN 23:40 7:38
77 Dino Manalang Fr RIORDAN 23:56 7:43
78 Erik Munoz Fr ST. FRANCIS 24:00 7:45
79 Ian Earley Fr Archbishop Mitty 24:01 7:45 6/7 32/37 6/7
80 Justin Pal Fr RIORDAN 24:02 7:45
81 Darren Pouliot Fr BELLARMINE 24:08 7:47
82 Michael Fuerte Fr SHC 24:09 7:47
83 Tommy Pastorino Fr SERRA 24:12 7:48
84 Taylor Tarantino Fr ST. IGNATIUS 24:24 7:52
85 Noah Bautista Fr RIORDAN 24:35 7:56
86 Arjun Kaul Fr BELLARMINE 24:36 7:56
87 Greg Snyder Fr ST. IGNATIUS 24:43 7:58
88 Cameron Mau Fr RIORDAN 24:47 8:00
89 Delbert Tran Fr BELLARMINE 24:49 8:00
90 Vincent Chan Fr SHC 24:49 8:00
91 Teddy Tran Fr SHC 25:07 8:06
92 Jeff Lee Fr BELLARMINE 25:24 8:12
93 Roshan Patel Fr BELLARMINE 26:45 8:38
94 Gabriel Mancini Fr BELLARMINE 27:09 8:45
95 Louie Lurati Fr RIORDAN 27:12 8:46
96 Tommy Glascott Fr Archbishop Mitty 27:16 8:48 7/7 36/37 6/7
97 Stephen Cognetta Fr BELLARMINE 27:22 8:50
98 Brett Gavin Fr BELLARMINE 27:25 8:51
99 Kevin Lee Fr SHC 28:43 9:16
100 Varun Khurana Fr BELLARMINE 29:10 9:25
101 Kedar Amladi Fr ST. FRANCIS 29:30 9:31
102 Terry Chiang Fr SHC 33:10 10:42
103 Logan Smith Fr BELLARMINE 34:05 11:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
2-1-1-1-1
Gap: 1:16
96:13
19:15
6:12
28 Kyle Rae
Fr
18:26
5:57
2
Sanmay Jain
Fr
18:59
6:07
3
Alex Jeongco
Fr
19:30
6:17
6
Kyle Jorgensen
Fr
19:36
6:19
8
Tony Ferrari
Fr
19:42
6:21
9








2 ST. FRANCIS
1-3-3-2-2
Gap: 3:18
101:01
20:12
6:31
85 Christopher Ries
Fr
18:07
5:51
1
Eric Gasmin
Fr
20:16
6:32
16
Casey Sheehan
Fr
20:29
6:36
18
Zac Comstock
Fr
20:44
6:41
20
Brian Vu
Fr
21:25
6:55
30








3 RIORDAN
5-5-4-4-3
Gap: 1:34
102:39
20:32
6:37
89 Danny Patino
Fr
19:33
6:18
7
Ned Jensen
Fr
20:11
6:31
14
Andrew O'connor
Fr
20:42
6:41
19
Zachary Grove
Fr
21:06
6:48
24
Mitchell Magat
Fr
21:07
6:49
25








4 Archbishop Mitty
3-2-2-3-4
Gap: 2:44
101:50
20:22
6:34
92 Ayman Ullah
Fr
19:00
6:08
4
Vincent Giglierano
Fr
19:44
6:22
10
Lauri Takacsi-Nagy
Fr
19:52
6:25
11
Allen Souvignier
Fr
21:30
6:56
33
Alejandro Rodriguez
Fr
21:44
7:01
34








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
5 SERRA
4-4-5-5-5
Gap: 2:42
103:05
20:37
6:39
100 Ford Milligan
Fr
19:03
6:09
5
Joe Xavier
Fr
20:15
6:32
15
Andrew Menzel
Fr
20:59
6:46
22
George Symons
Fr
21:03
6:47
23
Brandon Council
Fr
21:45
7:01
35








6 ST. IGNATIUS
6-6-6-6-6
Gap: 1:22
104:57
20:59
6:46
116 Zach Seher
Fr
20:03
6:28
13
John Moran
Fr
20:52
6:44
21
Mark Dimas
Fr
21:17
6:52
26
Phillip Loeffler
Fr
21:20
6:53
27
Javier Meza
Fr
21:25
6:55
29








7 SHC
7-7-7-7-7
Gap: 3:01
117:45
23:33
7:36
210 Carlo Santos
Fr
21:48
7:02
37
Christian Korigano
Fr
23:25
7:33
41
Chris Ahlbach
Fr
23:34
7:36
42
Michael Fuerte
Fr
24:09
7:47
44
Vincent Chan
Fr
24:49
8:00
46








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.