Archbishop Mitty Results from the WCAL Finals at Crystal Springs on 10/31/07

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bajar, Bryce So So 19:56 6:45 2.95 40/85 2/9 16/35 7/7 20:07
(0:11,0.9)
20:07
(0:11,0.9)
You ROCK! (LR, PR)
Banos, Edgar Jr JV 24:22 8:16 2.95 114/116 13/13 32/35 5/5 23:47 23:47
Chan, Gavin Fr Fr 25:49 8:45 2.95 97/105 7/7 35/35 7/7 You ROCK! (SBP)
Chitalia, Rohan Fr Fr 25:29 8:38 2.95 94/105 6/7 34/35 7/7 You ROCK! (SBP)
Davalos, Matthew Sr JV 19:21 6:34 2.95 61/116 3/13 11/35 6/8 19:22
(0:01,0.1)
19:22
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR)
Earley, Ian Fr Fr 22:53 7:45 2.95 81/105 5/7 30/35 7/7 23:48
(0:55,3.9)
23:48
(0:55,3.9)
You ROCK! (LR, PR)
Flaten, Christian Jr JV 20:00 6:47 2.95 82/116 8/13 18/35 6/6 19:42 19:42 19:42
Ford, Henderson So So 22:15 7:33 2.95 75/85 7/9 28/35 6/6
Fung, Andrew So So 19:26 6:35 2.95 32/85 1/9 12/35 6/7 19:54
(0:28,2.3)
19:34
(0:08,0.7)
19:34
(0:08,0.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Gaxiola, Albert Jr JV 18:30 6:16 2.95 34/116 1/13 8/35 6/8 18:57
(0:27,2.4)
18:14 18:14 You ROCK! (LY)
Giglierano, Vincent Fr Fr 18:42 6:20 2.95 8/105 2/7 9/35 2/7 18:44
(0:02,0.2)
18:44
(0:02,0.2)
You ROCK! (LR, PR)
Grennan, Patrick Sr V 17:14 5:51 2.95 32/54 2/6 2/35 7/8 18:00
(0:46,4.3)
17:35
(0:21,2.0)
17:35
(0:21,2.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Helmer, Adam Sr JV 20:42 7:01 2.95 92/116 10/13 22/35 6/6 21:14
(0:32,2.5)
21:14
(0:32,2.5)
21:14
(0:32,2.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Hicks, Michael Sr V 18:20 6:13 2.95 49/54 6/6 7/35 6/8 18:13 18:24
(0:04,0.4)
18:13 You ROCK! (LR)
Hiew, Stan Sr JV 19:54 6:45 2.95 80/116 6/13 15/35 6/7 20:21
(0:27,2.2)
20:04
(0:10,0.8)
20:04
(0:10,0.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Iyer, Kedar Jr V 17:26 5:55 2.95 34/54 3/6 3/35 6/8 18:17
(0:51,4.6)
17:04 17:04 You ROCK! (LY)
Jaime, Jose Jr JV 21:30 7:17 2.95 105/116 11/13 26/35 5/5
Johnson, Ryan Sr JV 19:58 6:46 2.95 81/116 7/13 17/35 6/7 19:48 20:48
(0:50,4.0)
19:48 You ROCK! (LR)
Kim, Daniel Sr JV 20:34 6:58 2.95 91/116 9/13 20/35 6/6 21:07
(0:33,2.6)
20:38
(0:04,0.3)
20:38
(0:04,0.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Moriyama, Brian So So 21:15 7:12 2.95 65/85 5/9 24/35 7/7 20:49 20:49
Nguyen, Christopher So So 23:57 8:07 2.95 81/85 8/9 31/35 6/6 25:15
(1:18,5.1)
25:15
(1:18,5.1)
You ROCK! (LR, PR)
Page, David Sr V 16:51 5:43 2.95 27/54 1/6 1/35 7/8 17:37
(0:46,4.4)
17:18
(0:27,2.6)
17:09
(0:18,1.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Palma, Thomas Sr JV 19:51 6:44 2.95 77/116 5/13 14/35 6/7 19:17 19:16 19:16
Pestana, Eric So So 20:56 7:06 2.95 56/85 4/9 23/35 7/7 20:05 21:24
(0:28,2.2)
20:05 You ROCK! (LR)
Rangel, David So So 20:30 6:57 2.95 47/85 3/9 19/35 6/7 20:48
(0:18,1.4)
20:48
(0:18,1.4)
20:48
(0:18,1.4)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Robbins, Sean Jr JV 19:14 6:31 2.95 56/116 2/13 10/35 6/8 19:45
(0:31,2.6)
19:33
(0:19,1.6)
19:33
(0:19,1.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Rodriguez, Alejandro Fr Fr 21:16 7:13 2.95 57/105 4/7 25/35 6/7
Short, Justin Jr JV 19:47 6:42 2.95 75/116 4/13 13/35 6/7 19:03 19:47
(0:00,0.0)
19:03 You ROCK! (LR)
Sola, Zvonimir Jr JV 22:41 7:41 2.95 111/116 12/13 29/35 5/5 20:53 22:08 20:53
Souvignier, Allen Fr Fr 20:39 7:00 2.95 44/105 3/7 21/35 6/7 20:40
(0:01,0.1)
20:40
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR)
Swale, Sean So So 21:36 7:19 2.95 69/85 6/9 27/35 6/7 21:55
(0:19,1.4)
21:55
(0:19,1.4)
You ROCK! (LR, PR)
Takacsi-Nagy, Lauri Fr Fr 18:18 6:12 2.95 5/105 1/7 6/35 3/7 18:45
(0:27,2.4)
18:45
(0:27,2.4)
You ROCK! (LR, PR)
Thomas, Nick So V 18:10 6:09 2.95 47/54 5/6 5/35 7/8 18:23
(0:13,1.2)
17:55 17:55 You ROCK! (LY)
Ullah, Ayman Fr V 17:45 6:01 2.95 41/54 4/6 4/35 7/8
Wang, Jonathan So So 24:49 8:25 2.95 84/85 9/9 33/35 5/5
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 7/8 87:26
1:19
2.95 5:56 5:43 6:09 181 5:31 87:54
(0:28,0.5)
87:25 82:00 Your Team ROCKS! (LY) David Page (27), Patrick Grennan (32), Kedar Iyer (34), Ayman Ullah (41), Nick Thomas (47)
So 1st 5 6/7 102:03
1:49
2.95 6:55 6:35 7:12 190 5:55 95:44 102:29
(0:26,0.4)
89:06 Your Team ROCKS! (LR) Andrew Fung (30), Bryce Bajar (34), David Rangel (38), Eric Pestana (43), Brian Moriyama (45)
JV 1st 5 6/7 96:43
1:21
2.95 6:33 6:16 6:44 181 5:52 96:30 98:02
(1:19,1.3)
88:28 Your Team ROCKS! (LR) Albert Gaxiola (27), Sean Robbins (35), Matthew Davalos (38), Justin Short (40), Thomas Palma (41)
JV 2nd 5 6/6 101:08
0:48
2.95 6:51 6:45 7:01 174 6:08 105:16
(4:08,3.9)
105:16
(4:08,3.9)
105:16
(4:08,3.9%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Stan Hiew (32), Ryan Johnson (33), Christian Flaten (34), Daniel Kim (37), Adam Helmer (38)
Fr 1st 5 6/7 101:48
4:35
2.95 6:54 6:12 7:45 129 6:05 96:12 107:55
(6:07,5.7)
89:15 Your Team ROCKS! (LR) Lauri Takacsi-Nagy (5), Vincent Giglierano (8), Allen Souvignier (32), Alejandro Rodriguez (38), Ian Earley (46)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Phil Pompei Sr ST. FRANCIS 15:46 5:21
2 Greg Innes Jr ST. IGNATIUS 16:00 5:25
3 Dalton Guthrie So BELLARMINE 16:06 5:27
4 Oran Arms Sr SERRA 16:09 5:28
5 Peter Birsinger Jr ST. IGNATIUS 16:13 5:30
6 Steven Foster Jr ST. FRANCIS 16:14 5:30
7 Matt Ong Sr ST. FRANCIS 16:14 5:30
8 Lawrence Smith Jr BELLARMINE 16:16 5:31
9 Marcos Hinojosa Jr BELLARMINE 16:17 5:31
10 Devin Dunn Jr ST. IGNATIUS 16:22 5:33
11 Michael Reher So ST. IGNATIUS 16:24 5:34
12 Benjamin Kelly Jr BELLARMINE 16:26 5:34
13 Kyle Hillebrecht Sr BELLARMINE 16:27 5:35
14 Andrew Fabian Sr BELLARMINE 16:28 5:35
15 Paul Rechsteiner Jr SHC 16:29 5:35
16 Spencer McLeod Sr SERRA 16:30 5:36
17 Mitchell Council Jr SERRA 16:30 5:36
18 Kyle Anderberg So ST. FRANCIS 16:35 5:37
19 Erik Anderson Jr BELLARMINE 16:37 5:38
20 Will Conner Sr ST. FRANCIS 16:38 5:38
21 Dominic Chelini Sr SERRA 16:40 5:39
22 Andrew Shahamiri Sr ST. IGNATIUS 16:41 5:39
23 Benny Willers Sr RIORDAN 16:45 5:41
24 Nick Hart Jr ST. FRANCIS 16:48 5:42
25 Anthony Oliva Jr RIORDAN 16:49 5:42
26 Alex Esparza Sr ST. IGNATIUS 16:51 5:43
27 David Page Sr Archbishop Mitty 16:51 5:43 1/6 1/35 7/8 17:37
(0:46)
17:18
(0:27)
17:09
(0:18)
You ROCK! (LY, LR, PR)
28 Matt Leland Sr ST. IGNATIUS 16:52 5:43
29 Jared Wicklund Sr SHC 16:56 5:44
30 David Motamed Jr SERRA 17:09 5:49
31 Kevin Corley Jr SERRA 17:12 5:50
32 Patrick Grennan Sr Archbishop Mitty 17:14 5:51 2/6 2/35 7/8 18:00
(0:46)
17:35
(0:21)
17:35
(0:21)
You ROCK! (LY, LR, PR)
33 Jarrett Moore Fr SHC 17:25 5:54
34 Kedar Iyer Jr Archbishop Mitty 17:26 5:55 3/6 3/35 6/8 18:17
(0:51)
17:04 17:04 You ROCK! (LY)
35 Tim Gates Sr ST. FRANCIS 17:30 5:56
36 Jonathan Juntado Sr SHC 17:31 5:56
37 Justin Wong Jr RIORDAN 17:33 5:57
38 Tommy Redmond Sr SHC 17:39 5:59
39 Christain Ferrey Sr RIORDAN 17:43 6:00
40 Jim McHugh Sr SHC 17:45 6:01
41 Ayman Ullah Fr Archbishop Mitty 17:45 6:01 4/6 4/35 7/8
42 Ryan Linn Jr RIORDAN 17:47 6:02
43 Kyle Wong Sr SHC 17:51 6:03
44 Ian Karlssen So VALLEY CHRISTIAN (SA 18:01 6:06
45 Ford Merrick So VALLEY CHRISTIAN (SA 18:05 6:08
46 Patrick Sullivan Sr SERRA 18:06 6:08
47 Nick Thomas So Archbishop Mitty 18:10 6:09 5/6 5/35 7/8 18:23
(0:13)
17:55 17:55 You ROCK! (LY)
48 Jordan Osuna Jr VALLEY CHRISTIAN (SA 18:11 6:10
49 Michael Hicks Sr Archbishop Mitty 18:20 6:13 6/6 7/35 6/8 18:13 18:24
(0:04)
18:13 You ROCK! (LR)
50 Aaron Thompson Jr RIORDAN 18:59 6:26
51 Sean Kennedy Sr VALLEY CHRISTIAN (SA 19:18 6:33
52 Dean Barron So VALLEY CHRISTIAN (SA 19:21 6:34
53 Evan Kennedy Fr VALLEY CHRISTIAN (SA 19:34 6:38
54 Vicente Patino Jr RIORDAN 20:11 6:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
3-3-3-2-1
Gap: 0:21
81:32
16:18
5:32
45 Dalton Guthrie
So
16:06
5:27
3
Lawrence Smith
Jr
16:16
5:31
8
Marcos Hinojosa
Jr
16:17
5:31
9
Benjamin Kelly
Jr
16:26
5:34
12
Kyle Hillebrecht
Sr
16:27
5:35
13








2 ST. IGNATIUS
2-1-2-1-2
Gap: 0:41
81:40
16:20
5:32
50 Greg Innes
Jr
16:00
5:25
2
Peter Birsinger
Jr
16:13
5:30
5
Devin Dunn
Jr
16:22
5:33
10
Michael Reher
So
16:24
5:34
11
Andrew Shahamiri
Sr
16:41
5:39
22








3 ST. FRANCIS
1-1-1-2-3
Gap: 0:52
81:27
16:17
5:31
52 Phil Pompei
Sr
15:46
5:21
1
Steven Foster
Jr
16:14
5:30
6
Matt Ong
Sr
16:14
5:30
7
Kyle Anderberg
So
16:35
5:37
18
Will Conner
Sr
16:38
5:38
20








4 SERRA
4-4-4-4-4
Gap: 1:00
82:58
16:36
5:37
88 Oran Arms
Sr
16:09
5:28
4
Spencer McLeod
Sr
16:30
5:36
16
Mitchell Council
Jr
16:30
5:36
17
Dominic Chelini
Sr
16:40
5:39
21
David Motamed
Jr
17:09
5:49
30








5 SHC
5-5-5-5-5
Gap: 1:10
86:00
17:12
5:50
151 Paul Rechsteiner
Jr
16:29
5:35
15
Jared Wicklund
Sr
16:56
5:44
29
Jarrett Moore
Fr
17:25
5:54
33
Jonathan Juntado
Sr
17:31
5:56
36
Tommy Redmond
Sr
17:39
5:59
38








6 RIORDAN
6-6-6-6-6
Gap: 1:02
86:37
17:19
5:52
166 Benny Willers
Sr
16:45
5:41
23
Anthony Oliva
Jr
16:49
5:42
25
Justin Wong
Jr
17:33
5:57
37
Christain Ferrey
Sr
17:43
6:00
39
Ryan Linn
Jr
17:47
6:02
42








7 Archbishop Mitty
7-7-7-7-7
Gap: 1:19
87:26
17:29
5:56
181 David Page
Sr
16:51
5:43
27
Patrick Grennan
Sr
17:14
5:51
32
Kedar Iyer
Jr
17:26
5:55
34
Ayman Ullah
Fr
17:45
6:01
41
Nick Thomas
So
18:10
6:09
47








Your Team ROCKS! (LY)
8 VALLEY CHRISTIAN (SA
8-8-8-8-8
Gap: 1:20
92:56
18:35
6:18
240 Ian Karlssen
So
18:01
6:06
44
Ford Merrick
So
18:05
6:08
45
Jordan Osuna
Jr
18:11
6:10
48
Sean Kennedy
Sr
19:18
6:33
51
Dean Barron
So
19:21
6:34
52








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Christopher Ries Fr ST. FRANCIS 16:53 5:43
2 Andrew Gaddis So SERRA 16:59 5:45
3 Lucas Talavan So ST. IGNATIUS 17:13 5:50
4 Daniel Colom Fr SERRA 17:16 5:51
5 Colton Wright So ST. FRANCIS 17:19 5:52
6 Brandon Norwood So SERRA 17:32 5:57
7 Nick Fiore So ST. FRANCIS 17:33 5:57
8 Matt Richards So BELLARMINE 17:40 5:59
9 Andres Schrier So ST. FRANCIS 17:42 6:00
10 Ian Midiere So ST. FRANCIS 17:43 6:00
11 Casey Schwenk So SERRA 17:48 6:02
12 Andy Martinez So ST. IGNATIUS 17:58 6:05
13 Kevin Sullivan So SERRA 18:00 6:06
14 Andy Vanderbilt So ST. IGNATIUS 18:03 6:07
15 Jonathan Durstenfe So BELLARMINE 18:06 6:08
16 Robbie Cotton So BELLARMINE 18:10 6:09
17 Andrew Lucha So SERRA 18:19 6:13
18 Kyle Graycar So ST. IGNATIUS 18:20 6:13
19 Michael Crocker So ST. IGNATIUS 18:22 6:14
20 Alex Kochman So SERRA 18:22 6:14
21 Eric Chapman So BELLARMINE 18:29 6:16
22 Michael Hynson So SHC 18:30 6:16
23 Mike Trimberger So BELLARMINE 18:35 6:18
24 Athan Haigh So ST. IGNATIUS 18:40 6:20
25 David Estko So BELLARMINE 18:45 6:21
26 Daniel Koch So SHC 18:50 6:23
27 Nick Roman So ST. IGNATIUS 18:56 6:25
28 Stephan Cabebe So BELLARMINE 19:08 6:29
29 Derek Pincus So BELLARMINE 19:12 6:31
30 Nikos Buse So ST. IGNATIUS 19:14 6:31
31 Riley Gallivan So ST. FRANCIS 19:16 6:32
32 Andrew Fung So Archbishop Mitty 19:26 6:35 1/9 12/35 6/7 19:54
(0:28)
19:34
(0:08)
19:34
(0:08)
You ROCK! (LY, LR, PR)
33 Aaron Wong So SERRA 19:28 6:36
34 Eric De Lara So SHC 19:41 6:40
35 Peter Holl So ST. IGNATIUS 19:42 6:41
36 Antony Noies So RIORDAN 19:43 6:41
37 Kyle Barton So BELLARMINE 19:44 6:41
38 Patric Brown So RIORDAN 19:47 6:42
39 Kevin Nielson So SERRA 19:56 6:45
40 Bryce Bajar So Archbishop Mitty 19:56 6:45 2/9 16/35 7/7 20:07
(0:11)
20:07
(0:11)
You ROCK! (LR, PR)
41 Michael Condon So ST. FRANCIS 20:06 6:49
42 Michael Courpet So SHC 20:07 6:49
43 Ryan Coen So ST. IGNATIUS 20:08 6:49
44 Brian Furney So SHC 20:11 6:51
45 Robby Ruder So BELLARMINE 20:20 6:54
46 Giancarlo Sangiaco So ST. IGNATIUS 20:27 6:56
47 David Rangel So Archbishop Mitty 20:30 6:57 3/9 19/35 6/7 20:48
(0:18)
20:48
(0:18)
20:48
(0:18)
You ROCK! (LY, LR, PR)
48 Brenden Herger So RIORDAN 20:33 6:58
49 Edwin Chan So SHC 20:36 6:59
50 Nick Guerzon So SHC 20:38 7:00
51 Daine Danielson So ST. IGNATIUS 20:38 7:00
52 Sam Hayes So BELLARMINE 20:45 7:02
53 Tyler Thornburg So BELLARMINE 20:48 7:03
54 Scott Shymanski So ST. IGNATIUS 20:51 7:04
55 Awet Zery So RIORDAN 20:55 7:05
56 Eric Pestana So Archbishop Mitty 20:56 7:06 4/9 23/35 7/7 20:05 21:24
(0:28)
20:05 You ROCK! (LR)
57 Yuzo Ishikawa So SERRA 20:57 7:06
58 Michael Carroll So BELLARMINE 20:57 7:06
59 Matt Ravizza So BELLARMINE 21:01 7:07
60 Michael Herman So RIORDAN 21:02 7:08
61 Kurt Martin So BELLARMINE 21:04 7:08
62 Jonathan Polanco So SHC 21:10 7:11
63 Jordan Chew So SHC 21:11 7:11
64 Chris Choi So BELLARMINE 21:14 7:12
65 Brian Moriyama So Archbishop Mitty 21:15 7:12 5/9 24/35 7/7 20:49 20:49
66 Willy Arbuckle So ST. IGNATIUS 21:19 7:14
67 Brian Hinchion So SHC 21:34 7:19
68 John Paton So BELLARMINE 21:35 7:19
69 Sean Swale So Archbishop Mitty 21:36 7:19 6/9 27/35 6/7 21:55
(0:19)
21:55
(0:19)
You ROCK! (LR, PR)
70 Michael Gawne So SHC 21:45 7:22
71 Walter Kardum So RIORDAN 21:50 7:24
72 Patrick Penalosa So BELLARMINE 21:50 7:24
73 Alessandro Donati So SHC 21:58 7:27
74 Anthony Graham So BELLARMINE 22:07 7:30
75 Henderson Ford So Archbishop Mitty 22:15 7:33 7/9 28/35 6/6
76 Greg Mavor So BELLARMINE 22:48 7:44
77 Wison Clasara So BELLARMINE 23:04 7:49
78 Brian Shuflin So ST. FRANCIS 23:12 7:52
79 Carter Andereck So ST. IGNATIUS 23:40 8:01
80 Tyler Young So BELLARMINE 23:40 8:01
81 Christopher Nguyen So Archbishop Mitty 23:57 8:07 8/9 31/35 6/6 25:15
(1:18)
25:15
(1:18)
You ROCK! (LR, PR)
82 Yang Shan So BELLARMINE 24:21 8:15
83 Brandon Delosreyes So BELLARMINE 24:39 8:21
84 Jonathan Wang So Archbishop Mitty 24:49 8:25 9/9 33/35 5/5
85 Spencer Lauber So BELLARMINE 24:50 8:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. FRANCIS
1-1-2-1-1
Gap: 0:50
87:10
17:26
5:55
32 Christopher Ries
Fr
16:53
5:43
1
Colton Wright
So
17:19
5:52
5
Nick Fiore
So
17:33
5:57
7
Andres Schrier
So
17:42
6:00
9
Ian Midiere
So
17:43
6:00
10








2 SERRA
2-1-1-2-2
Gap: 1:01
87:35
17:31
5:56
36 Andrew Gaddis
So
16:59
5:45
2
Daniel Colom
Fr
17:16
5:51
4
Brandon Norwood
So
17:32
5:57
6
Casey Schwenk
So
17:48
6:02
11
Kevin Sullivan
So
18:00
6:06
13








3 ST. IGNATIUS
3-3-3-3-3
Gap: 1:09
89:56
17:59
6:06
66 Lucas Talavan
So
17:13
5:50
3
Andy Martinez
So
17:58
6:05
12
Andy Vanderbilt
So
18:03
6:07
14
Kyle Graycar
So
18:20
6:13
18
Michael Crocker
So
18:22
6:14
19








4 BELLARMINE
4-4-4-4-4
Gap: 0:55
91:00
18:12
6:10
83 Matt Richards
So
17:40
5:59
8
Jonathan Durstenfe
So
18:06
6:08
15
Robbie Cotton
So
18:10
6:09
16
Eric Chapman
So
18:29
6:16
21
Mike Trimberger
So
18:35
6:18
23








5 SHC
5-5-5-5-5
Gap: 1:41
97:19
19:28
6:36
152 Michael Hynson
So
18:30
6:16
22
Daniel Koch
So
18:50
6:23
26
Eric De Lara
So
19:41
6:40
31
Michael Courpet
So
20:07
6:49
36
Brian Furney
So
20:11
6:51
37








6 Archbishop Mitty
6-6-6-6-6
Gap: 1:49
102:03
20:25
6:55
190 Andrew Fung
So
19:26
6:35
30
Bryce Bajar
So
19:56
6:45
34
David Rangel
So
20:30
6:57
38
Eric Pestana
So
20:56
7:06
43
Brian Moriyama
So
21:15
7:12
45








Your Team ROCKS! (LR)
6 RIORDAN
7-7-7-7-6
Gap: 1:19
102:00
20:24
6:55
190 Antony Noies
So
19:43
6:41
32
Patric Brown
So
19:47
6:42
33
Brenden Herger
So
20:33
6:58
39
Awet Zery
So
20:55
7:05
42
Michael Herman
So
21:02
7:08
44








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brandon Siko Jr BELLARMINE 16:48 5:42
2 Bryan Finney Sr BELLARMINE 17:09 5:49
3 Danny Martinez Sr ST. IGNATIUS 17:10 5:49
4 Rian Dineen Sr ST. IGNATIUS 17:23 5:54
5 Alex Cagwin Jr BELLARMINE 17:24 5:54
6 Chris Warner Sr ST. IGNATIUS 17:25 5:54
7 Sam Schneider Jr SERRA 17:33 5:57
8 Will Pandori Jr BELLARMINE 17:34 5:57
9 Matt Abely Jr BELLARMINE 17:34 5:57
10 Kyle Costanzo Jr SERRA 17:35 5:58
11 Greg Gandolfo Sr ST. IGNATIUS 17:39 5:59
12 Andy Schwenk Sr SERRA 17:40 5:59
13 James Murphy Jr SERRA 17:41 6:00
14 Ryan Buick Jr ST. IGNATIUS 17:41 6:00
15 Michael Cunningham Sr SHC 17:42 6:00
16 Bach Nguyen Sr ST. FRANCIS 17:44 6:01
17 Matt Weigand Sr BELLARMINE 17:46 6:01
18 Brian McKay Sr SERRA 17:49 6:02
19 Walter Bell Sr SERRA 17:49 6:02
20 Jack Phipps Sr BELLARMINE 17:51 6:03
21 Robert Tolleth Jr SERRA 17:55 6:04
22 Ryan Falk Sr ST. IGNATIUS 17:55 6:04
23 Trevor Jung Jr SHC 17:57 6:05
24 Sean Adamski Sr BELLARMINE 17:58 6:05
25 Chris Navarro Jr SERRA 17:59 6:06
26 Stanley Leung Sr ST. IGNATIUS 18:14 6:11
27 Eric Sumner Sr BELLARMINE 18:18 6:12
28 John Ide Jr ST. IGNATIUS 18:19 6:13
29 Daniel Curley Sr ST. FRANCIS 18:22 6:14
30 Thomas Glikbarg Sr SERRA 18:23 6:14
31 Frank Menchavez Sr SERRA 18:27 6:15
32 Anthony Zuffo Jr SHC 18:29 6:16
33 Greg Derenzis Jr BELLARMINE 18:29 6:16
34 Albert Gaxiola Jr Archbishop Mitty 18:30 6:16 1/13 8/35 6/8 18:57
(0:27)
18:14 18:14 You ROCK! (LY)
35 Chris Lee Jr ST. FRANCIS 18:30 6:16
36 Sean Foote Jr BELLARMINE 18:35 6:18
37 Joseph Bautista Jr SHC 18:36 6:18
38 Sam Alexander Sr BELLARMINE 18:37 6:19
39 Conor Sullivan Jr BELLARMINE 18:38 6:19
40 Miles Orantia Jr BELLARMINE 18:46 6:22
41 Aaron Romero Jr SHC 18:47 6:22
42 David Glenday Jr ST. FRANCIS 18:48 6:22
43 Michael Valle Sr SERRA 18:51 6:23
44 Ryan Geraghty Sr ST. IGNATIUS 18:56 6:25
45 Brooks Ilg Sr SERRA 18:58 6:26
46 Chris Maldonado Jr ST. IGNATIUS 18:59 6:26
47 Albert Xiao Jr SHC 19:00 6:26
48 Simon Loos Sr ST. IGNATIUS 19:04 6:28
49 Nick Lazarakis Jr BELLARMINE 19:04 6:28
50 Danny Barri Jr SERRA 19:06 6:28
51 Denny Woo Jr RIORDAN 19:06 6:28
52 Ben Huttlinger Jr BELLARMINE 19:07 6:29
53 Brian Lanier Jr BELLARMINE 19:09 6:29
54 Joseph Sciancalepo Sr SHC 19:10 6:30
55 Jamie Eldredge Jr ST. FRANCIS 19:12 6:31
56 Sean Robbins Jr Archbishop Mitty 19:14 6:31 2/13 10/35 6/8 19:45
(0:31)
19:33
(0:19)
19:33
(0:19)
You ROCK! (LY, LR, PR)
57 Quinn Kunkel Sr ST. FRANCIS 19:15 6:32
58 Josh Montoya Jr SERRA 19:18 6:33
59 Cody Stahl Jr ST. FRANCIS 19:19 6:33
60 Collin Sapera Sr ST. FRANCIS 19:20 6:33
61 Matthew Davalos Sr Archbishop Mitty 19:21 6:34 3/13 11/35 6/8 19:22
(0:01)
19:22
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
62 Connor Geraghty Jr ST. IGNATIUS 19:26 6:35
63 Mike Shymanski Jr ST. IGNATIUS 19:28 6:36
64 Alex Devlin Sr ST. FRANCIS 19:31 6:37
65 Nick Baumann Jr SHC 19:37 6:39
66 Connor Albach Jr RIORDAN 19:38 6:39
67 Bobby Allen Jr BELLARMINE 19:38 6:39
68 Mike Maietta Jr BELLARMINE 19:38 6:39
69 Devin Collins Jr BELLARMINE 19:39 6:40
70 Scott Jespersen Sr ST. FRANCIS 19:40 6:40
71 Brett Kawanami Sr VALLEY CHRISTIAN (SA 19:41 6:40
72 Vince Silveira Jr ST. IGNATIUS 19:42 6:41
73 Kyle Morrisey Jr SERRA 19:42 6:41
74 Ronnel Datlag Jr ST. IGNATIUS 19:43 6:41
75 Justin Short Jr Archbishop Mitty 19:47 6:42 4/13 13/35 6/7 19:03 19:47
(0:00)
19:03 You ROCK! (LR)
76 Bernardo Demesa Jr SHC 19:48 6:43
77 Thomas Palma Sr Archbishop Mitty 19:51 6:44 5/13 14/35 6/7 19:17 19:16 19:16
78 Joey Madigan Jr ST. FRANCIS 19:54 6:45
79 Mike Quinones Sr ST. IGNATIUS 19:54 6:45
80 Stan Hiew Sr Archbishop Mitty 19:54 6:45 6/13 15/35 6/7 20:21
(0:27)
20:04
(0:10)
20:04
(0:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
81 Ryan Johnson Sr Archbishop Mitty 19:58 6:46 7/13 17/35 6/7 19:48 20:48
(0:50)
19:48 You ROCK! (LR)
82 Christian Flaten Jr Archbishop Mitty 20:00 6:47 8/13 18/35 6/6 19:42 19:42 19:42
83 Brendan Welch Jr ST. FRANCIS 20:05 6:48
84 Devin Kelly Jr BELLARMINE 20:06 6:49
85 Michael Sebastinel Jr ST. IGNATIUS 20:07 6:49
86 Matt Menard Sr BELLARMINE 20:15 6:52
87 Rudy Martinez Jr BELLARMINE 20:20 6:54
88 Sam Levy Jr ST. FRANCIS 20:25 6:55
89 David Stallman Jr ST. FRANCIS 20:29 6:57
90 Kyle Kim Jr SHC 20:31 6:57
91 Daniel Kim Sr Archbishop Mitty 20:34 6:58 9/13 20/35 6/6 21:07
(0:33)
20:38
(0:04)
20:38
(0:04)
You ROCK! (LY, LR, PR)
92 Adam Helmer Sr Archbishop Mitty 20:42 7:01 10/13 22/35 6/6 21:14
(0:32)
21:14
(0:32)
21:14
(0:32)
You ROCK! (LY, LR, PR)
93 Blake Cardoza Sr VALLEY CHRISTIAN (SA 20:43 7:01
94 Brandon Ivy Jr VALLEY CHRISTIAN (SA 20:47 7:03
95 Robbie Bergantz Jr BELLARMINE 20:49 7:03
96 Brendan De Lara Jr ST. FRANCIS 20:50 7:04
97 Bobby Goodley-Espi Jr BELLARMINE 21:00 7:07
98 Doug Thoreson Sr BELLARMINE 21:06 7:09
99 Thomas Maloney Jr ST. IGNATIUS 21:11 7:11
100 Kevin Siu Sr ST. IGNATIUS 21:11 7:11
101 Chris Lonergan Sr BELLARMINE 21:12 7:11
102 Dejon Morrisette Sr RIORDAN 21:13 7:12
103 Matthew Meyer Sr VALLEY CHRISTIAN (SA 21:17 7:13
104 Chris Hohl Jr VALLEY CHRISTIAN (SA 21:28 7:17
105 Jose Jaime Jr Archbishop Mitty 21:30 7:17 11/13 26/35 5/5
106 Joshua Gee Jr ST. IGNATIUS 21:31 7:18
107 Michael Chacon Jr BELLARMINE 21:35 7:19
108 Chris Colligan Jr BELLARMINE 21:38 7:20
109 Andrew McCann Fr VALLEY CHRISTIAN (SA 21:45 7:22
110 Greg Edwards Jr BELLARMINE 22:22 7:35
111 Zvonimir Sola Jr Archbishop Mitty 22:41 7:41 12/13 29/35 5/5 20:53 22:08 20:53
112 Randy Yee Sr ST. IGNATIUS 23:28 7:57
113 Michael Gray Jr BELLARMINE 23:51 8:05
114 Edgar Banos Jr Archbishop Mitty 24:22 8:16 13/13 32/35 5/5 23:47 23:47
115 Andrew Sanchez Sr BELLARMINE 24:40 8:22
116 Daniel Hanna Jr VALLEY CHRISTIAN (SA 27:39 9:22
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 0:46
86:29
17:18
5:52
25 Brandon Siko
Jr
16:48
5:42
1
Bryan Finney
Sr
17:09
5:49
2
Alex Cagwin
Jr
17:24
5:54
5
Will Pandori
Jr
17:34
5:57
8
Matt Abely
Jr
17:34
5:57
9








2 ST. IGNATIUS
2-2-2-2-2
Gap: 0:31
87:18
17:28
5:55
38 Danny Martinez
Sr
17:10
5:49
3
Rian Dineen
Sr
17:23
5:54
4
Chris Warner
Sr
17:25
5:54
6
Greg Gandolfo
Sr
17:39
5:59
11
Ryan Buick
Jr
17:41
6:00
14








3 SERRA
3-3-3-3-3
Gap: 0:16
88:18
17:40
5:59
60 Sam Schneider
Jr
17:33
5:57
7
Kyle Costanzo
Jr
17:35
5:58
10
Andy Schwenk
Sr
17:40
5:59
12
James Murphy
Jr
17:41
6:00
13
Brian McKay
Sr
17:49
6:02
18








4 SHC
4-4-4-4-4
Gap: 1:05
91:31
18:18
6:12
123 Michael Cunningham
Sr
17:42
6:00
15
Trevor Jung
Jr
17:57
6:05
23
Anthony Zuffo
Jr
18:29
6:16
26
Joseph Bautista
Jr
18:36
6:18
29
Aaron Romero
Jr
18:47
6:22
30








5 ST. FRANCIS
5-5-5-5-5
Gap: 1:28
92:36
18:31
6:17
134 Bach Nguyen
Sr
17:44
6:01
16
Daniel Curley
Sr
18:22
6:14
25
Chris Lee
Jr
18:30
6:16
28
David Glenday
Jr
18:48
6:22
31
Jamie Eldredge
Jr
19:12
6:31
34








6 Archbishop Mitty
6-6-6-6-6
Gap: 1:21
96:43
19:21
6:33
181 Albert Gaxiola
Jr
18:30
6:16
27
Sean Robbins
Jr
19:14
6:31
35
Matthew Davalos
Sr
19:21
6:34
38
Justin Short
Jr
19:47
6:42
40
Thomas Palma
Sr
19:51
6:44
41








Your Team ROCKS! (LR)
7 VALLEY CHRISTIAN (SA
7-7-7-7-7
Gap: 1:47
103:56
20:47
7:03
221 Brett Kawanami
Sr
19:41
6:40
39
Blake Cardoza
Sr
20:43
7:01
44
Brandon Ivy
Jr
20:47
7:03
45
Matthew Meyer
Sr
21:17
7:13
46
Chris Hohl
Jr
21:28
7:17
47








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 0:43
90:22
18:04
6:08
32 Matt Weigand
Sr
17:46
6:01
1
Jack Phipps
Sr
17:51
6:03
3
Sean Adamski
Sr
17:58
6:05
6
Eric Sumner
Sr
18:18
6:12
9
Greg Derenzis
Jr
18:29
6:16
13








2 SERRA
2-2-2-2-2
Gap: 0:38
90:33
18:07
6:08
36 Walter Bell
Sr
17:49
6:02
2
Robert Tolleth
Jr
17:55
6:04
4
Chris Navarro
Jr
17:59
6:06
7
Thomas Glikbarg
Sr
18:23
6:14
11
Frank Menchavez
Sr
18:27
6:15
12








3 ST. IGNATIUS
3-3-3-3-3
Gap: 1:04
92:23
18:29
6:16
59 Ryan Falk
Sr
17:55
6:04
5
Stanley Leung
Sr
18:14
6:11
8
John Ide
Jr
18:19
6:13
10
Ryan Geraghty
Sr
18:56
6:25
17
Chris Maldonado
Jr
18:59
6:26
19








4 ST. FRANCIS
5-5-5-4-4
Gap: 0:25
97:05
19:25
6:35
128 Quinn Kunkel
Sr
19:15
6:32
23
Cody Stahl
Jr
19:19
6:33
24
Collin Sapera
Sr
19:20
6:33
25
Alex Devlin
Sr
19:31
6:37
27
Scott Jespersen
Sr
19:40
6:40
29








5 SHC
4-4-4-5-5
Gap: 1:31
98:06
19:37
6:39
136 Albert Xiao
Jr
19:00
6:26
20
Joseph Sciancalepo
Sr
19:10
6:30
22
Nick Baumann
Jr
19:37
6:39
28
Bernardo Demesa
Jr
19:48
6:43
30
Kyle Kim
Jr
20:31
6:57
36








6 Archbishop Mitty
6-6-6-6-6
Gap: 0:48
101:08
20:14
6:51
174 Stan Hiew
Sr
19:54
6:45
32
Ryan Johnson
Sr
19:58
6:46
33
Christian Flaten
Jr
20:00
6:47
34
Daniel Kim
Sr
20:34
6:58
37
Adam Helmer
Sr
20:42
7:01
38








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kyle Rae Fr BELLARMINE 17:08 5:48
2 Alex Jeongco Fr BELLARMINE 17:33 5:57
3 Ford Milligan Fr SERRA 17:44 6:01
4 Tony Ferrari Fr BELLARMINE 18:05 6:08
5 Lauri Takacsi-Nagy Fr Archbishop Mitty 18:18 6:12 1/7 6/35 3/7 18:45
(0:27)
18:45
(0:27)
You ROCK! (LR, PR)
6 Sanmay Jain Fr BELLARMINE 18:25 6:15
7 Alex Chapman Fr BELLARMINE 18:36 6:18
8 Vincent Giglierano Fr Archbishop Mitty 18:42 6:20 2/7 9/35 2/7 18:44
(0:02)
18:44
(0:02)
You ROCK! (LR, PR)
9 Reed Thornburg Fr BELLARMINE 18:49 6:23
10 Zach Seher Fr ST. IGNATIUS 18:51 6:23
11 Eric Gasmin Fr ST. FRANCIS 18:54 6:24
12 Danny Patino Fr RIORDAN 18:58 6:26
13 Kyle Jorgensen Fr BELLARMINE 19:00 6:26
14 John Moran Fr ST. IGNATIUS 19:04 6:28
15 Ned Jensen Fr RIORDAN 19:10 6:30
16 Dan Foglesong Fr RIORDAN 19:10 6:30
17 Andrew Menzel Fr SERRA 19:13 6:31
18 Brandon Council Fr SERRA 19:18 6:33
19 Stephan Sester Fr SERRA 19:21 6:34
20 Zachary Grove Fr RIORDAN 19:22 6:34
21 Jordan Pine Fr BELLARMINE 19:26 6:35
22 Casey Sheehan Fr ST. FRANCIS 19:27 6:36
23 Justin Jayme Fr ST. IGNATIUS 19:36 6:39
24 Michael Doubek Fr BELLARMINE 19:39 6:40
25 Joe Xavier Fr SERRA 19:44 6:41
26 Brian Vu Fr ST. FRANCIS 19:47 6:42
27 Andrew O'Connor Fr RIORDAN 19:51 6:44
28 Evan Bambico Fr BELLARMINE 19:52 6:44
29 Phillip Loeffler Fr ST. IGNATIUS 19:56 6:45
30 Justin Johnson Fr BELLARMINE 19:57 6:46
31 Cj Toy Fr BELLARMINE 20:01 6:47
32 Andrew Barton Fr BELLARMINE 20:02 6:47
33 Matt McClintock Fr ST. FRANCIS 20:03 6:48
34 Marcus Chan Fr ST. IGNATIUS 20:08 6:49
35 Mark Dimas Fr ST. IGNATIUS 20:12 6:51
36 Javier Meza Fr ST. IGNATIUS 20:15 6:52
37 Filippo D'Asaro Fr ST. IGNATIUS 20:23 6:55
38 Andrew Krasts Fr BELLARMINE 20:24 6:55
39 Carl Petersen Fr BELLARMINE 20:26 6:56
40 Ryan Richardson Fr BELLARMINE 20:28 6:56
41 Ben Sheridan Fr BELLARMINE 20:35 6:59
42 Greg Disse Fr ST. IGNATIUS 20:37 6:59
43 Mitchell Magat Fr RIORDAN 20:38 7:00
44 Allen Souvignier Fr Archbishop Mitty 20:39 7:00 3/7 21/35 6/7 20:40
(0:01)
20:40
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
45 Tim Ruder Fr BELLARMINE 20:43 7:01
46 Tory Gewant Fr BELLARMINE 20:44 7:02
47 Christian Korigano Fr SHC 20:45 7:02
48 Kyle Cotchett Fr ST. IGNATIUS 20:46 7:02
49 Zac Comstock Fr ST. FRANCIS 20:51 7:04
50 Aj Killornan Fr BELLARMINE 20:57 7:06
51 Arun Durvasula Fr ST. FRANCIS 20:57 7:06
52 Michael Melchior Fr ST. IGNATIUS 21:03 7:08
53 Cameron Chiechi Fr BELLARMINE 21:07 7:09
54 Jordan McDevitt Fr RIORDAN 21:08 7:10
55 Carlo Santos Fr SHC 21:09 7:10
56 Kevin Kai Fr BELLARMINE 21:14 7:12
57 Alejandro Rodriguez Fr Archbishop Mitty 21:16 7:13 4/7 25/35 6/7
58 Josh D'Cruz Fr ST. FRANCIS 21:19 7:14
59 Tommy Pastorino Fr SERRA 21:28 7:17
60 Cory Smith Fr BELLARMINE 21:31 7:18
61 Andrew Lanier Fr BELLARMINE 21:31 7:18
62 Damon Becerra Fr SERRA 21:42 7:21
63 Noah Bautista Fr RIORDAN 21:54 7:25
64 George Symons Fr SERRA 21:55 7:26
65 Eric Kunzel Fr ST. FRANCIS 21:56 7:26
66 Marty Lynch Fr RIORDAN 21:58 7:27
67 Nick Fishler Fr BELLARMINE 22:09 7:31
68 Matt Ganan Fr BELLARMINE 22:10 7:31
69 Chris Ahlbach Fr SHC 22:15 7:33
70 Jonathan Gomez Fr RIORDAN 22:17 7:33
71 Arjun Kaul Fr BELLARMINE 22:17 7:33
72 Erik Munoz Fr ST. FRANCIS 22:21 7:35
73 Andrew Whitney Fr BELLARMINE 22:27 7:37
74 Teddy Tran Fr SHC 22:28 7:37
75 Vincent Chan Fr SHC 22:30 7:38
76 Michael Fuerte Fr SHC 22:31 7:38
77 Kyle Hoopes Fr ST. IGNATIUS 22:37 7:40
78 Ian Mace Fr BELLARMINE 22:38 7:40
79 Andrew Sides Fr BELLARMINE 22:47 7:43
80 Alijandro Sanchez Fr RIORDAN 22:52 7:45
81 Ian Earley Fr Archbishop Mitty 22:53 7:45 5/7 30/35 7/7 23:48
(0:55)
23:48
(0:55)
You ROCK! (LR, PR)
82 Cameron Mau Fr RIORDAN 22:54 7:46
83 Chris O'Brien Fr BELLARMINE 22:55 7:46
84 Buddy Lorentz Fr ST. IGNATIUS 22:55 7:46
85 Cody Regaliu Fr RIORDAN 23:19 7:54
86 Greg Snyder Fr ST. IGNATIUS 23:24 7:56
87 David Howitz Fr RIORDAN 23:38 8:01
88 Andrew Valencia Fr BELLARMINE 24:00 8:08
89 Delbert Tran Fr BELLARMINE 24:03 8:09
90 Dino Manalang Fr RIORDAN 24:05 8:10
91 Justin Pal Fr RIORDAN 24:09 8:11
92 Jeff Lee Fr BELLARMINE 24:32 8:19
93 Alvin Hui Fr SHC 24:41 8:22
94 Rohan Chitalia Fr Archbishop Mitty 25:29 8:38 6/7 34/35 7/7 You ROCK! (SBP)
95 Matt Chiswell Fr BELLARMINE 25:33 8:40
96 Kedar Amladi Fr ST. FRANCIS 25:36 8:41
97 Gavin Chan Fr Archbishop Mitty 25:49 8:45 7/7 35/35 7/7 You ROCK! (SBP)
98 Louie Lurati Fr RIORDAN 26:01 8:49
99 Stephen Cognetta Fr BELLARMINE 26:29 8:59
100 Kevin Lee Fr SHC 26:32 9:00
101 Gabriel Mancini Fr BELLARMINE 26:55 9:07
102 Brett Gavin Fr BELLARMINE 27:19 9:16
103 Varun Khurana Fr BELLARMINE 28:03 9:31
104 Darren Pouliot Fr BELLARMINE 30:05 10:12
105 Terry Chiang Fr SHC 30:55 10:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 1:28
89:47
17:57
6:05
20 Kyle Rae
Fr
17:08
5:48
1
Alex Jeongco
Fr
17:33
5:57
2
Tony Ferrari
Fr
18:05
6:08
4
Sanmay Jain
Fr
18:25
6:15
6
Alex Chapman
Fr
18:36
6:18
7








2 SERRA
2-3-2-2-2
Gap: 2:00
95:20
19:04
6:28
80 Ford Milligan
Fr
17:44
6:01
3
Andrew Menzel
Fr
19:13
6:31
17
Brandon Council
Fr
19:18
6:33
18
Stephan Sester
Fr
19:21
6:34
19
Joe Xavier
Fr
19:44
6:41
23








3 RIORDAN
6-5-3-3-3
Gap: 0:53
96:31
19:18
6:33
88 Danny Patino
Fr
18:58
6:26
12
Ned Jensen
Fr
19:10
6:30
15
Dan Foglesong
Fr
19:10
6:30
16
Zachary Grove
Fr
19:22
6:34
20
Andrew O'Connor
Fr
19:51
6:44
25








4 ST. IGNATIUS
4-4-5-4-4
Gap: 1:17
97:35
19:31
6:37
100 Zach Seher
Fr
18:51
6:23
10
John Moran
Fr
19:04
6:28
14
Justin Jayme
Fr
19:36
6:39
22
Phillip Loeffler
Fr
19:56
6:45
26
Marcus Chan
Fr
20:08
6:49
28








5 ST. FRANCIS
5-6-6-5-5
Gap: 1:57
99:02
19:48
6:43
117 Eric Gasmin
Fr
18:54
6:24
11
Casey Sheehan
Fr
19:27
6:36
21
Brian Vu
Fr
19:47
6:42
24
Matt McClintock
Fr
20:03
6:48
27
Zac Comstock
Fr
20:51
7:04
34








6 Archbishop Mitty
3-2-4-5-6
Gap: 4:35
101:48
20:22
6:54
129 Lauri Takacsi-Nagy
Fr
18:18
6:12
5
Vincent Giglierano
Fr
18:42
6:20
8
Allen Souvignier
Fr
20:39
7:00
32
Alejandro Rodriguez
Fr
21:16
7:13
38
Ian Earley
Fr
22:53
7:45
46








Your Team ROCKS! (LR)
7 SHC
7-7-7-7-7
Gap: 1:45
109:07
21:49
7:24
199 Christian Korigano
Fr
20:45
7:02
33
Carlo Santos
Fr
21:09
7:10
37
Chris Ahlbach
Fr
22:15
7:33
42
Teddy Tran
Fr
22:28
7:37
43
Vincent Chan
Fr
22:30
7:38
44








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.