Archbishop Mitty Results from the Serra Invitational at Crystal Springs on 10/14/00

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aitken, Robbie Jr JV 21:06 7:09 2.95 91/137 3/3 10/13 14/18 21:40
(0:34,2.6)
21:40
(0:34,2.6)
21:40
(0:34,2.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Bowers, Jeffrey Fr So 21:38 7:20 2.95 129/164 2/3 12/13 27/28 You ROCK! (SBP)
Canlas, Jeremy Fr Fr 19:40 6:40 2.95 45/169 1/3 7/13 24/32
Gerrard, Jeremy Sr V 17:59 6:06 2.95 62/137 3/4 4/13 10/24
Marini, Nick So So 17:30 5:56 2.95 12/164 1/3 3/13 9/32 19:49
(2:19,11.7)
19:49
(2:19,11.7)
19:49
(2:19,11.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Mertens, Mike Jr V 18:03 6:07 2.95 66/137 4/4 5/13 9/20 You ROCK! (SBP)
Moffat, Brian So So 22:49 7:44 2.95 147/164 3/3 13/13 20/23
Nguyen, Mike Jr JV 20:23 6:55 2.95 81/137 2/3 8/13 16/23
Olson, Drew Jr V 17:26 5:55 2.95 49/137 2/4 2/13 13/28 17:11 17:11 17:11 You ROCK! (SBP)
Sphar, Colleen Sr Fr 21:24 7:15 2.95 94/169 3/3 11/13 16/25 You ROCK! (SBP)
Tseng, David Jr JV 19:16 6:32 2.95 48/137 1/3 6/13 18/28
Verbrugge, Andrew Fr Fr 20:34 6:58 2.95 69/169 2/3 9/13 15/31
Verbrugge, Matt Jr V 16:25 5:34 2.95 9/137 1/4 1/13 5/33 17:28
(1:03,6.0)
17:15
(0:50,4.8)
17:15
(0:50,4.8)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lenin Zapata Sr SANTA CLARA 15:48 5:21
2 Justin Coburn Jr CLOVIS 15:55 5:24
3 Danny Sanchez Sr NM COUNTY 15:59 5:25
4 Gerardo Chavez Sr NM COUNTY 16:04 5:27
5 Mike Buenrostro Sr NM COUNTY 16:04 5:27
6 Jorge Murillo Jr ALISAL 16:07 5:28
7 Zach Tarver Sr CLOVIS 16:12 5:29
8 Steve Marcial Sr CLOVIS 16:23 5:33
9 Matt Verbrugge Jr Archbishop Mitty 16:25 5:34 1/4 1/13 5/33 17:28
(1:03)
17:15
(0:50)
17:15
(0:50)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
10 Josh Willingham So EAST UNION 16:27 5:35
11 Victor Saldana Jr ALISAL 16:29 5:35
12 Carl Lostrom Jr CARMEL 16:33 5:37
13 Chris Blancerrie Sr GUNDERSON 16:36 5:38
14 Evan Bayless Jr CLOVIS 16:38 5:38
15 David Young Sr MOUTAIN VIEW 16:40 5:39
16 Bobby Sagor Sr GUNDERSON 16:44 5:40
17 Mike Buttery Jr PIEDMONT HILLS 16:47 5:41
18 Kashing Lau Jr PIEDMONT HILLS 16:47 5:41
19 Edgar Mendoza Sr ALISAL 16:51 5:43
20 Mark Ferlito So CARMEL 16:52 5:43
21 Andrew Parcel Sr CARMEL 16:53 5:43
22 Daniel Benito Jr ALISAL 16:53 5:43
23 Landon Key Jr JAMES LOGAN 16:56 5:44
24 Aaron Bush Jr ST. IGNATIUS 16:57 5:45
25 Abraham Abarca Jr ST. IGNATIUS 17:01 5:46
26 Mark Goodwin Sr PIEDMONT HILLS 17:02 5:46
27 Javeth Saldivar Jr ALISAL 17:02 5:46
28 Matt Blanchard Jr RANCHO COTATE 17:03 5:47
29 Andrew Lamont Jr HALF MOON BAY 17:03 5:47
30 Shane Templeman Jr GUNN 17:04 5:47
31 Humberto Hernandez Sr CLOVIS 17:04 5:47
32 Guillermo Rocha Sr NM COUNTY 17:05 5:47
33 Bryan Lorentz Jr ST. IGNATIUS 17:06 5:48
34 Kevin Willis Jr WESTMONT 17:07 5:48
35 Eric Espino Sr GUNDERSON 17:08 5:48
36 Jose Aguilar Sr C.K. MCCLATCHY 17:09 5:49
37 Obed Coutierrez Jr C.K. MCCLATCHY 17:13 5:50
38 Chris Bergloff Jr JAMES LOGAN 17:14 5:51
39 Mike Burker Jr NM COUNTY 17:15 5:51
40 Nick Ponticello Jr WOODLAND 17:20 5:53
41 Scott Strong So PALMA 17:20 5:53
42 Alex Teicheira Sr RANCHO COTATE 17:21 5:53
43 Jaime Tolan Jr CARMEL 17:21 5:53
44 Ken Pantoja Jr ANDREW HILL 17:22 5:53
45 Tyler Godshall Jr HALF MOON BAY 17:22 5:53
46 Jeff Wells Sr EAST UNION 17:23 5:54
47 Kilian Friedrich Jr PIONEER 17:24 5:54
48 Arturo Aguayo Sr NM COUNTY 17:25 5:54
49 Drew Olson Jr Archbishop Mitty 17:26 5:55 2/4 2/13 13/28 17:11 17:11 17:11 You ROCK! (SBP)
50 Conrad Becker Jr CARMEL 17:34 5:57
51 Mark Lucas Jr GILROY 17:35 5:58
52 Ral Powers Jr CARMEL 17:36 5:58
53 Carter Phelps Jr ST. IGNATIUS 17:38 5:59
54 Mel Bizuneh Fr GUNDERSON 17:43 6:00
55 Marco Sanchez Jr OAK GROVE 17:44 6:01
56 Jeff Whitright Sr RANCHO COTATE 17:45 6:01
57 Aaron Stonestrum Jr GUNN 17:46 6:01
58 Justin Wolff Sr RANCHO COTATE 17:48 6:02
59 Jose Perez Jr ALISAL 17:49 6:02
60 Kevin Vera Jr PIEDMONT HILLS 17:53 6:04
61 Brad Cacciatore Jr C.K. MCCLATCHY 17:56 6:05
62 Jeremy Gerrard Sr Archbishop Mitty 17:59 6:06 3/4 4/13 10/24
63 Jimmy Goodwin Sr EAST UNION 17:59 6:06
64 Jorge Tapia So YERBA BUENA 18:01 6:06
65 Matt Perkins Sr HALF MOON BAY 18:01 6:06
66 Mike Mertens Jr Archbishop Mitty 18:03 6:07 4/4 5/13 9/20 You ROCK! (SBP)
67 Yucanex Posadas Jr ST. LAWRENCE 18:04 6:07
68 Owen Mcdonagh Jr ST. IGNATIUS 18:05 6:08
69 Joseph Sciarrillo Jr ST. IGNATIUS 18:07 6:08
70 Partrick Parsel Fr CARMEL 18:10 6:09
71 Tom Whitcher Sr PALMA 18:16 6:12
72 Davin Chad Sr GUNDERSON 18:17 6:12
73 Frank Ortega Sr OAK GROVE 18:18 6:12
74 Matt Anareatta Jr GUNN 18:19 6:13
75 Patrick Coheth Jr GUNDERSON 18:24 6:14
76 Nikul Patel Jr PIEDMONT HILLS 18:25 6:15
77 Miguel Avila Sr ALISAL 18:25 6:15
78 Jeff Gill Fr SOQUEL 18:27 6:15
79 Louis Angel Sr FRESNO 18:28 6:16
80 Aaron Swisher Sr SOQUEL 18:28 6:16
81 Mark Restani Jr HALF MOON BAY 18:34 6:18
82 Ryan Eickmeyer So RANCHO COTATE 18:39 6:19
83 George Harrington Jr ST. IGNATIUS 18:45 6:21
84 Simon Vanmaekelber Sr FRESNO 18:46 6:22
85 Grant Goodrich Jr HALF MOON BAY 18:47 6:22
86 Trevor Mclemore Sr VANDEN 18:48 6:22
87 Andrew Odland Jr HALF MOON BAY 18:52 6:24
88 Alan Marshall Sr LINCOLN 18:56 6:25
89 Steve Schulz Sr LINCOLN 19:09 6:29
90 Travis Stewart Sr RANCHO COTATE 19:09 6:29
91 Felipe Rodriguez Jr PIONEER 19:11 6:30
92 Marcos Sanchez Sr GILROY 19:12 6:31
93 Alan Mendoza Sr FRESNO 19:12 6:31
94 Hung Ly Jr INDEPENDENCE 19:13 6:31
95 Mike Wortman So RANCHO COTATE 19:13 6:31
96 Weston Green So PALMA 19:14 6:31
97 Malcolm Brown Jr GUNN 19:15 6:32
98 Jonathon Terry Sr FRESNO 19:24 6:35
99 Ian Gaffney Jr PINEWOOD 19:25 6:35
100 Edgar Ramirez Jr YERBA BUENA 19:27 6:36
101 Max Ross Jr GUNN 19:28 6:36
102 Tommy Ramirez Sr FRESNO 19:30 6:37
103 Mike Nguyen So WILCOX 19:34 6:38
104 Carlos Perez Jr FRESNO 19:42 6:41
105 Paul Robertson So PALMA 19:45 6:42
106 Spencer Stringham Sr CLOVIS 19:49 6:43
107 Collin Sprenkle Jr SALINAS 19:49 6:43
108 Derrick Louie Sr SALINAS 19:50 6:43
109 Andy Nasar Jr PIONEER 19:50 6:43
110 Brian Jang Fr PALMA 20:03 6:48
111 Ray Magana Sr FRESNO 20:06 6:49
112 James Blackmer Sr GUNDERSON 20:11 6:51
113 Patrick Currey Sr VANDEN 20:14 6:52
114 Richard Turner Jr MOUTAIN VIEW 20:16 6:52
115 Zeb Goodman Sr SOQUEL 20:17 6:53
116 Zack Combs So C.K. MCCLATCHY 20:19 6:53
117 Barrett Ausman Jr LINCOLN 20:20 6:54
118 Adam Rummiag Jr WOODLAND 20:21 6:54
119 Ivan Lam Jr INDEPENDENCE 20:27 6:56
120 Chris Cunningham Sr C.K. MCCLATCHY 20:29 6:57
121 Tri Nguyen So YERBA BUENA 20:41 7:01
122 Carlos Gutierrez Sr GILROY 20:46 7:02
123 John Le Jr INDEPENDENCE 20:52 7:04
124 Jose Barba Jr YERBA BUENA 20:56 7:06
125 Andrew Vu Sr ANDREW HILL 20:58 7:06
126 Ronald Acosta Jr INDEPENDENCE 20:59 7:07
127 Gabe Mickartz Jr GILROY 21:16 7:13
128 Brian Key Jr SALINAS 21:19 7:14
129 Stevin Masuda Sr SALINAS 21:19 7:14
130 Long Hoang Jr INDEPENDENCE 21:20 7:14
131 Cesar Tapia Sr YERBA BUENA 21:20 7:14
132 Kevin Groover Jr VANDEN 21:49 7:24
133 Lam Duong Jr OAK GROVE 21:59 7:27
134 Raul Alverez Jr OAK GROVE 22:11 7:31
135 Matt Ashby Sr EAST UNION 22:11 7:31
136 David Perez Fr YERBA BUENA 22:17 7:33
137 Kao Vang Sr FRESNO 26:00 8:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ryan Jensen So BELLARMINE 16:43 5:40
2 Will Langan So VALLEY CHRISTIAN 16:48 5:42
3 Ricardo Munoz So KING CITY 17:04 5:47
4 Joseph Tognetti So ST. IGNATIUS 17:05 5:47
5 Nick Busta So ST. FRANCIS 17:09 5:49
6 David Martinez So FRESNO 17:20 5:53
7 David Neswick Fr EAST UNION 17:21 5:53
8 Michael Caballero So PIONEER 17:23 5:54
9 Dustin Lee So ST. FRANCIS 17:29 5:56
10 Jose Morales So KING CITY 17:29 5:56
11 Elliot Peterson So ST. FRANCIS 17:30 5:56
12 Nick Marini So Archbishop Mitty 17:30 5:56 1/3 3/13 9/32 19:49
(2:19)
19:49
(2:19)
19:49
(2:19)
You ROCK! (LY, LR, PR)
13 Isidro Trujillo So SAN BENITO 17:31 5:56
14 Nick Areclona So BELLARMINE 17:32 5:57
15 Javier Gonzalez So GILROY 17:37 5:58
16 Jonah Sinick So LOWELL 17:41 6:00
17 Brandon Roe So LOWELL 17:42 6:00
18 Russell Ja So LOWELL 17:44 6:01
19 Tim Mitro So ST. FRANCIS 17:44 6:01
20 Guy Boo So LOWELL 17:56 6:05
21 Justin Wheller So CLOVIS 17:57 6:05
22 Ivan Quiteno So ST. IGNATIUS 17:58 6:05
23 Peter Komorniczak So JESUIT 18:00 6:06
24 Pedro Tejida Fr WOODLAND 18:05 6:08
25 Chris Huffman So BUCHANAN 18:09 6:09
26 Bernardo Gonzalez So SAN JOSE 18:10 6:09
27 Omar Amad So ST. LAWRENCE 18:10 6:09
28 Alex Aycinena So JUNIPERO SERRA 18:15 6:11
29 Marcos Ayala Fr KING CITY 18:16 6:12
30 Brett Kohlrardt So WOODLAND 18:17 6:12
31 Max Wainwright So BELLARMINE 18:17 6:12
32 Josh Holdaway So CLOVIS 18:18 6:12
33 Chru Avery So LICK-WILMERDINS 18:18 6:12
34 Norbento Robles Fr PIONEER 18:19 6:13
35 Steve Bergdahl So CLOVIS 18:22 6:14
36 Anthony Salazar So WESTMONT 18:23 6:14
37 Corey Holcomb So BUCHANAN 18:24 6:14
38 Evan Wright So BUCHANAN 18:26 6:15
39 Jonathan Wang Fr JESUIT 18:34 6:18
40 Ryan O'connell So SALINAS 18:34 6:18
41 Brian Kearns So JESUIT 18:36 6:18
42 Aaron Autler So EAST UNION 18:40 6:20
43 Thomai Brennan So LICK-WILMERDINS 18:40 6:20
44 Jonathan Carr So OAK GROVE 18:42 6:20
45 James Curley So BELLARMINE 18:45 6:21
46 James Wigginton Fr JESUIT 18:47 6:22
47 Martin Lizardi So KING CITY 18:48 6:22
48 Justin Tungate So SAN BENITO 18:48 6:22
49 Steve Escobedo So BELLARMINE 18:50 6:23
50 Nick Smirnov So GUNN 18:51 6:23
51 Tim Gee So LOWELL 18:53 6:24
52 Colin Gunn-graffy So ST. IGNATIUS 18:58 6:26
53 Miguel Rivas So SAN JOSE 19:00 6:26
54 Jordan Bouleger So ST. FRANCIS 19:02 6:27
55 Mike Southworth So BELLARMINE 19:02 6:27
56 Matt Kamenski So BELLARMINE 19:07 6:29
57 Nick De Ocampo So JUNIPERO SERRA 19:08 6:29
58 Bo Tran So WESTMONT 19:11 6:30
59 Jason Najarro So ST. IGNATIUS 19:12 6:31
60 Thomas Fernandez So SAN BENITO 19:13 6:31
61 Steven Munoz So NM COUNTY 19:14 6:31
62 Ryan Courtwright Fr JESUIT 19:16 6:32
63 Patrick Fitzgibbon So ST. IGNATIUS 19:17 6:32
64 Ryan Keith So WOODLAND 19:19 6:33
65 Yousif Abudra So SANTA CLARA 19:21 6:34
66 Danny Casillas So JUNIPERO SERRA 19:24 6:35
67 Ryan Batjiaka So LICK-WILMERDINS 19:26 6:35
68 Matt Povey So JUNIPERO SERRA 19:28 6:36
69 David Luong So LOWELL 19:28 6:36
70 Adam Voller So EAST UNION 19:29 6:36
71 Tanner Dietrich So SAN BENITO 19:32 6:37
72 Ken Martinez Fr WOODLAND 19:32 6:37
73 Chris Reardon So JUNIPERO SERRA 19:35 6:38
74 Alex Lucio So NM COUNTY 19:39 6:40
75 Pedro Baldovinos So INDEPENDENCE 19:42 6:41
76 Greg Hynes So ST. FRANCIS 19:43 6:41
77 Gary Lew So LOWELL 19:44 6:41
78 Quang Nguyen So W.C. OVERFELT 19:45 6:42
79 Dan Nguyen So ST. FRANCIS 19:46 6:42
80 Daniel Gomez So W.C. OVERFELT 19:47 6:42
81 Tomas Quintero So PIONEER 19:48 6:43
82 Jeff Audett So MOUTAIN VIEW 19:51 6:44
83 Alex Medearis So BELLARMINE 19:51 6:44
84 Toni Lessier2 Fr ST. FRANCIS 19:53 6:44
85 Zack Mccormick So LICK-WILMERDINS 19:56 6:45
86 Eldirv Dugumovic So SANTA CLARA 19:58 6:46
87 Michael Vollmer So GILROY 20:05 6:48
88 Mike Ajuria So JUNIPERO SERRA 20:06 6:49
89 Nicola Zunic So ST. IGNATIUS 20:10 6:50
90 Matt Taylor So WOODLAND 20:13 6:51
91 Eli Coon So FRESNO 20:14 6:52
92 Jusan Barajas So W.C. OVERFELT 20:16 6:52
93 Dylan Rain Tree So FRESNO 20:17 6:53
94 Rich Folk So WILLOW GLEN 20:21 6:54
95 Leslie Choong So GUNN 20:23 6:55
96 Jonathan Acojedo So W.C. OVERFELT 20:24 6:55
97 Quinn Duffy So ST. IGNATIUS 20:24 6:55
98 Chet Bauerle So SCOTTS VALLEY 20:26 6:56
99 Homron Rahgozan So BELLARMINE 20:31 6:57
100 Chris Pratt So SAN BENITO 20:35 6:59
101 Hung Thai So OAK GROVE 20:46 7:02
102 Matt Lee So LICK-WILMERDINS 20:47 7:03
103 Amos Irwin So GUNN 20:49 7:03
104 Max Butterfield Fr WOODLAND 20:49 7:03
105 Davon Zang So LICK-WILMERDINS 20:50 7:04
106 Luna Sergio So KING CITY 20:52 7:04
107 Mike Toillion So BELLARMINE 20:56 7:06
108 Ryan Abernathy So NM COUNTY 20:58 7:06
109 Carlos Tuzon So BELLARMINE 20:58 7:06
110 Matt Ronconi So MOUTAIN VIEW 21:00 7:07
111 Will Howsmon So WILLOW GLEN 21:05 7:09
112 Bill Hort So LICK-WILMERDINS 21:06 7:09
113 Teddy Wu So BELLARMINE 21:07 7:09
114 David Gathric So BELLARMINE 21:13 7:12
115 Francisco Manrique So KING CITY 21:15 7:12
116 Leron Mcarthur So I.S.A. 21:17 7:13
117 Jose Quinto So PIONEER 21:18 7:13
118 Matt Mackenzioe So ST. FRANCIS 21:20 7:14
119 Miguel Cadenas So W.C. OVERFELT 21:24 7:15
120 Sam Nyon So ST. IGNATIUS 21:25 7:16
121 Javier Martinez So NM COUNTY 21:28 7:17
122 Colin Daly So ST. IGNATIUS 21:30 7:17
123 Ronnie Calderon Fr FRESNO 21:30 7:17
124 Marlon Olegario Fr JESUIT 21:31 7:18
125 Andre Koehler So JUNIPERO SERRA 21:35 7:19
126 Matt Larison So SALINAS 21:36 7:19
127 Chris Aguirre So W.C. OVERFELT 21:37 7:20
128 Jesse Hernandez So FRESNO 21:37 7:20
129 Jeffrey Bowers Fr Archbishop Mitty 21:38 7:20 2/3 12/13 27/28 You ROCK! (SBP)
130 Maverick Madison So LICK-WILMERDINS 21:38 7:20
131 Brett Blake So LICK-WILMERDINS 21:51 7:24
132 Brian Gzowski So BELLARMINE 21:51 7:24
133 Mike Ettel So JUNIPERO SERRA 21:52 7:25
134 Nick Wadiak So PIONEER 22:02 7:28
135 Alex Randall So JUNIPERO SERRA 22:03 7:28
136 Eli Contreras So SAN BENITO 22:04 7:29
137 Dylan Vanrozeboom Fr FRESNO 22:05 7:29
138 Alex Cerden So ST. IGNATIUS 22:09 7:31
139 Clifford Benham So JUNIPERO SERRA 22:18 7:34
140 Charlie Telesco So MOUTAIN VIEW 22:21 7:35
141 Collin Chew Fr JESUIT 22:22 7:35
142 David Troung So INDEPENDENCE 22:28 7:37
143 Cru Ulrich So BELLARMINE 22:29 7:37
144 Jonathan Tuvex So MOUTAIN VIEW 22:30 7:38
145 John Howard So BUCHANAN 22:41 7:41
146 John Kocjan So JUNIPERO SERRA 22:45 7:43
147 Brian Moffat So Archbishop Mitty 22:49 7:44 3/3 13/13 20/23
148 Scott Calhoun Fr FRESNO 22:51 7:45
149 Adam Keasey So GILROY 22:55 7:46
150 Rogelio Olivera So FRESNO 22:56 7:46
151 Linden Lee So INDEPENDENCE 22:56 7:46
152 Tim Calkins Fr FRESNO 22:58 7:47
153 Sukhpreet Singh So INDEPENDENCE 23:00 7:48
154 Nathan Aylard So NM COUNTY 23:17 7:54
155 Frank Sustaita So FRESNO 23:44 8:03
156 Andrew Lovell So WILLOW GLEN 23:54 8:06
157 Stephen Huie So LICK-WILMERDINS 23:59 8:08
158 Jason Hernandez So GILROY 24:30 8:18
159 Matt Jurka So ST. FRANCIS 24:48 8:24
160 Steven Alvardo So WILLOW GLEN 26:12 8:53
161 Erich Meier So JUNIPERO SERRA 26:27 8:58
162 Sunil Kamath So JUNIPERO SERRA 29:04 9:51
163 Jonathan Fone So JUNIPERO SERRA 29:04 9:51
164 Johnny Tran So INDEPENDENCE 33:52 11:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Grant Cornia Jr BELLARMINE 16:47 5:41
2 Todd Rabkingolden Jr LICK-WILMERDINS 17:00 5:46
3 Scott Siegfried Sr BELLARMINE 17:04 5:47
4 Jon Ashton Jr BELLARMINE 17:24 5:54
5 Jim Hernandez Jr SAN BENITO 17:25 5:54
6 Joe Naegele Sr BELLARMINE 17:27 5:55
7 Gregg Monehead So JAMES LOGAN 17:29 5:56
8 David Fishen Jr BELLARMINE 17:33 5:57
9 Adrian Avila So LINCOLN 17:35 5:58
10 Jose Carmona Jr SAN BENITO 17:36 5:58
11 Carlos Beltran Jr SAN BENITO 17:41 6:00
12 Miguel Rocha Jr NM COUNTY 17:42 6:00
13 Ty Picanco Jr JESUIT 17:45 6:01
14 Mike Bordoni Jr BELLARMINE 17:48 6:02
15 Jeff Benford Sr BELLARMINE 17:49 6:02
16 Tim Schrotenboer Jr ST. FRANCIS 17:52 6:03
17 Robert Reynozo Jr SAN BENITO 17:53 6:04
18 Kyle Kentner Sr BUCHANAN 18:07 6:08
19 Robert Zabala Jr NM COUNTY 18:09 6:09
20 Brent Parsons Sr BELLARMINE 18:12 6:10
21 Jonathan Rivera Fr SAN BENITO 18:13 6:11
22 Julian Gallegos Jr ST. FRANCIS 18:14 6:11
23 Tony Aguilar Fr HALF MOON BAY 18:17 6:12
24 Gumaro Miranda Jr SAN JOSE 18:19 6:13
25 Andrew Martin Sr HALF MOON BAY 18:29 6:16
26 Mike Bass Jr HALF MOON BAY 18:30 6:16
27 Aaron Camacho Fr SAN BENITO 18:33 6:17
28 Ian Scott Jr ST. IGNATIUS 18:36 6:18
29 Ryan Baldwin Jr BELLARMINE 18:37 6:19
30 Pradeep Dejjamredd Jr ST. FRANCIS 18:44 6:21
31 Cesar Molina Jr MOUTAIN VIEW 18:45 6:21
32 Benny Yee Jr LOWELL 18:46 6:22
33 Sean Shirishi So WATSONVILLE 18:55 6:25
34 Mike Wagstaff Jr BELLARMINE 18:55 6:25
35 Michael Quach So LOWELL 18:56 6:25
36 Raphael Meneghetti Sr SAN BENITO 18:58 6:26
37 John Reina Sr NM COUNTY 18:59 6:26
38 Steve Mireles Jr ALISAL 19:00 6:26
39 David Rodriguez Sr JUNIPERO SERRA 19:05 6:28
40 Edward Boenig Jr JUNIPERO SERRA 19:06 6:28
41 Kellen Brown Jr BELLARMINE 19:09 6:29
42 Marcus Nicosia Sr JAMES LOGAN 19:10 6:30
43 Armand Sarvarian Jr JUNIPERO SERRA 19:11 6:30
44 Tim Jacobsen Jr JAMES LOGAN 19:11 6:30
45 Raf Delasoujeole Sr BELLARMINE 19:11 6:30
46 Constante Limcolio Jr JAMES LOGAN 19:12 6:31
47 Francisco Maranill Jr SAN BENITO 19:14 6:31
48 David Tseng Jr Archbishop Mitty 19:16 6:32 1/3 6/13 18/28
49 Nick Fountain Jr HALF MOON BAY 19:17 6:32
50 Christopher Fong Jr INDEPENDENCE 19:19 6:33
51 Ryan Groshong Jr JUNIPERO SERRA 19:20 6:33
52 Austin Yuen Jr LOWELL 19:21 6:34
53 Jesse Marquardt Jr MOUTAIN VIEW 19:22 6:34
54 Andrew Bradley Sr JESUIT 19:22 6:34
55 Jesse Biroscak Sr ST. IGNATIUS 19:23 6:34
56 Chris Taylor Jr SANTA CLARA 19:24 6:35
57 Erich Barth Jr JESUIT 19:27 6:36
58 Alex Nichols Sr JESUIT 19:28 6:36
59 Daniel Smith Jr RANCHO COTATE 19:33 6:38
60 Chris Gutierrez Fr SAN BENITO 19:33 6:38
61 Bobby Mccarthy Sr ST. IGNATIUS 19:34 6:38
62 Edmund Tran Sr LOWELL 19:34 6:38
63 Andy Miller Sr JESUIT 19:41 6:40
64 Jugo Martinez Sr ALISAL 19:42 6:41
65 Michael Ng Jr LICK-WILMERDINS 19:42 6:41
66 Joe Waldherr Jr SAN BENITO 19:43 6:41
67 Erwin Nava Jr NEWARK MEMORIAL 19:45 6:42
68 Jesse Rocha Jr NM COUNTY 19:50 6:43
69 Jason Guy Jr RANCHO COTATE 19:50 6:43
70 Mike Burke Jr JAMES LOGAN 19:57 6:46
71 Kenny Woo Jr LOWELL 19:58 6:46
72 Jesus Delgado Jr SAN BENITO 19:59 6:46
73 Alex Bonilla Jr NEWARK MEMORIAL 20:03 6:48
74 Norberto Escobar So ALISAL 20:04 6:48
75 Carlos Saldana So ALISAL 20:05 6:48
76 Juan Antonio Corne Jr NM COUNTY 20:11 6:51
77 Ivan Maroevich Jr ST. IGNATIUS 20:13 6:51
78 Andrew Dekalaita Jr JUNIPERO SERRA 20:15 6:52
79 Matt Arata Jr JUNIPERO SERRA 20:19 6:53
80 Daniel Judnick Jr BELLARMINE 20:21 6:54
81 Mike Nguyen Jr Archbishop Mitty 20:23 6:55 2/3 8/13 16/23
82 Edgar Nunez So JAMES LOGAN 20:30 6:57
83 Sean Mcaleer Sr JESUIT 20:32 6:58
84 Kevin Cronin Sr ST. IGNATIUS 20:33 6:58
85 Jarrod Compton Fr RANCHO COTATE 20:53 7:05
86 Steven Ragan Sr MOUTAIN VIEW 20:57 7:06
87 Ken Fung Jr GUNN 20:58 7:06
88 Mitch Thomas So LINCOLN 21:00 7:07
89 David Medina Jr ALISAL 21:03 7:08
90 Joseph Porter Jr JUNIPERO SERRA 21:04 7:08
91 Robbie Aitken Jr Archbishop Mitty 21:06 7:09 3/3 10/13 14/18 21:40
(0:34)
21:40
(0:34)
21:40
(0:34)
You ROCK! (LY, LR, PR)
92 Raymond Kimmel Sr JAMES LICK 21:06 7:09
93 Alex Warren Jr GUNN 21:07 7:09
94 Eddie Sanatana So ALISAL 21:09 7:10
95 Andrew Street So GUNDERSON 21:11 7:11
96 John Peterson Jr BELLARMINE 21:14 7:12
97 Mike Lee Jr JESUIT 21:17 7:13
98 Derek Wille-graf Sr JUNIPERO SERRA 21:24 7:15
99 Javier Deleon Sr INDEPENDENCE 21:28 7:17
100 Kayhen Mashouf Jr ST. LAWRENCE 21:33 7:18
101 Rick Scott Jr ST. IGNATIUS 21:34 7:19
102 Ramon Santos Fr JAMES LICK 21:34 7:19
103 Camilo Shaden Hugh Jr WATSONVILLE 21:39 7:20
104 Ash Smith Sr NM COUNTY 21:41 7:21
105 Mitch Stradford Jr JESUIT 21:44 7:22
106 Maxwell Raynard So LOWELL 21:45 7:22
107 Daniel Coon Jr BELLARMINE 21:47 7:23
108 Stephen Cash Jr LINCOLN 21:47 7:23
109 Jason Bistline Jr JESUIT 21:51 7:24
110 Joe Wagstoff Sr BELLARMINE 21:55 7:26
111 Alvaro Aguayo Jr WATSONVILLE 21:56 7:26
112 Daniel Velasco Fr LINCOLN 22:01 7:28
113 Uy Luong Sr INDEPENDENCE 22:07 7:30
114 Bobby Treder Jr SANTA CLARA 22:10 7:31
115 Anthony Moffett Sr NM COUNTY 22:14 7:32
116 Vicente Maese So LINCOLN 22:16 7:33
117 Josich Holland So WATSONVILLE 22:18 7:34
118 Steve Murphey Jr HALF MOON BAY 22:21 7:35
119 Peter Hamiliton Jr JUNIPERO SERRA 22:27 7:37
120 Roy Lira Fr LINCOLN 22:29 7:37
121 Wilson Tsaw Jr INDEPENDENCE 22:35 7:39
122 Jim Verducci Jr ST. IGNATIUS 22:39 7:41
123 Mark Hartford Jr GUNN 22:56 7:46
124 Chris Wood Jr JUNIPERO SERRA 23:08 7:51
125 Thomas Rebecchi Fr SAN BENITO 23:22 7:55
126 Greg Baumbach Sr JAMES LOGAN 23:32 7:59
127 Jason Benjamin Sr WILLOW GLEN 23:39 8:01
128 Brandon Walker Jr NM COUNTY 23:44 8:03
129 Felipe Espinoza Fr WATSONVILLE 23:49 8:04
130 Scott Peltz Jr WILLOW GLEN 24:01 8:08
131 Dana Shawdavies Sr INDEPENDENCE 24:46 8:24
132 John Leyson Jr I.S.A. 25:35 8:40
133 Tim Peng Jr INDEPENDENCE 25:44 8:43
134 Anhhuy Nguyen So LINCOLN 25:56 8:47
135 David Tyuxton Fr ALISAL 26:15 8:54
136 Charan Dychioco Jr JUNIPERO SERRA 26:23 8:57
137 Anthony Lewis So LINCOLN 27:28 9:19
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Bordoni Fr BELLARMINE 17:04 5:47
2 Eloy Quintanna Fr CLOVIS 17:10 5:49
3 Matt Honaker Fr ST. FRANCIS 17:28 5:55
4 Enissan Martinez Fr JAMES LOGAN 17:32 5:57
5 Ngoan Phan Fr WILLOW GLEN 17:35 5:58
6 Rafael Ramirez Fr KING CITY 17:38 5:59
7 Nolan Kane Fr CLOVIS 17:47 6:02
8 Jose Flores Fr NM COUNTY 17:51 6:03
9 Joey Davey Fr BELLARMINE 17:55 6:04
10 Jacob King Fr VANDEN 18:03 6:07
11 Andrew Lipkin Fr GUNN 18:09 6:09
12 Edder Tostado Fr WATSONVILLE 18:09 6:09
13 Sam Berrin Fr ST. IGNATIUS 18:10 6:09
14 Sean Dundon Fr PIEDMONT HILLS 18:15 6:11
15 Kyle Kurani Fr SANTA CLARA 18:16 6:12
16 Will Holleran Fr ST. IGNATIUS 18:19 6:13
17 Daniel Torres Fr BUCHANAN 18:21 6:13
18 David Reynders Fr BUCHANAN 18:22 6:14
19 Garardo Loyola Fr WATSONVILLE 18:24 6:14
20 Jorge Oliveros Fr KING CITY 18:31 6:17
21 Craig Martinez Fr WOODLAND 18:36 6:18
22 Vikram Patel Fr SALINAS 18:37 6:19
23 Fernando Hurtado Fr KING CITY 18:37 6:19
24 Brendan Merr Fr BELLARMINE 18:44 6:21
25 Kevin Kelley Fr SAN LORENZO VALLEY 18:46 6:22
26 Anthony Aminoff Fr ST. IGNATIUS 18:46 6:22
27 Jose Garcia Fr NM COUNTY 18:59 6:26
28 Chris Dowdy Fr ST. IGNATIUS 19:00 6:26
29 Jovin Lawrence Fr JAMES LOGAN 19:02 6:27
30 Jarod Bibb Fr ST. FRANCIS 19:05 6:28
31 Adan Vaca Fr WATSONVILLE 19:12 6:31
32 Arturo Alfaro Fr NM COUNTY 19:13 6:31
33 Andrew Tupper Fr WESTMONT 19:16 6:32
34 Ben Nelson Fr SAN LORENZO VALLEY 19:19 6:33
35 Chris Furnari Fr JUNIPERO SERRA 19:21 6:34
36 Tyler Day Fr NM COUNTY 19:22 6:34
37 Robert Stephenson Fr EAST UNION 19:22 6:34
38 Ryan Reid Fr MOUTAIN VIEW 19:23 6:34
39 Carlos Joya Fr ANDREW HILL 19:25 6:35
40 David Muerer Fr SALINAS 19:28 6:36
41 Zach Brown Fr ST. IGNATIUS 19:28 6:36
42 Alex D'amoan Fr BELLARMINE 19:36 6:39
43 Isaac Borowiec Fr SAN LORENZO VALLEY 19:38 6:39
44 Omar Esquivel Fr W.C. OVERFELT 19:39 6:40
45 Jeremy Canlas Fr Archbishop Mitty 19:40 6:40 1/3 7/13 24/32
46 Thomas Chu Fr ST. IGNATIUS 19:42 6:41
47 Daniel Yun Fr JAMES LOGAN 19:44 6:41
48 Dustin Bentley Fr SAN LORENZO VALLEY 19:45 6:42
49 Nick Lipanovich Fr EAST UNION 19:48 6:43
50 Steven Nava Fr SANTA CLARA 19:50 6:43
51 Gregorio Arzate Fr W.C. OVERFELT 19:50 6:43
52 Andrew Winklen Fr BELLARMINE 19:51 6:44
53 Clyde Arcaina Fr JAMES LOGAN 19:55 6:45
54 Vince Harrington Fr ST. IGNATIUS 19:57 6:46
55 Luis Ramirez Fr KING CITY 20:00 6:47
56 Lerry Przybyla Fr NEWARK MEMORIAL 20:00 6:47
57 Jon Tengco Fr ST. IGNATIUS 20:02 6:47
58 Christian Ochoa Fr SANTA CLARA 20:06 6:49
59 William Alexander Fr BELLARMINE 20:08 6:49
60 Andrew Loewen Fr BUCHANAN 20:10 6:50
61 Marco Garcia Fr WATSONVILLE 20:10 6:50
62 Zach Kenney Fr ST. IGNATIUS 20:12 6:51
63 Omar Mendoza Fr SALINAS 20:17 6:53
64 Ben Borowiec Fr SAN LORENZO VALLEY 20:18 6:53
65 Stephen Keller Fr SAN LORENZO VALLEY 20:20 6:54
66 Craig Hansson Fr ST. IGNATIUS 20:24 6:55
67 Trevor Readew Fr BELLARMINE 20:28 6:56
68 Tyler Hendriks Fr SCOTTS VALLEY 20:33 6:58
69 Andrew Verbrugge Fr Archbishop Mitty 20:34 6:58 2/3 9/13 15/31
70 Taylor Funtana Fr SCOTTS VALLEY 20:34 6:58
71 Jason Doyle Fr ST. IGNATIUS 20:36 6:59
72 Stephen Wong Fr ST. FRANCIS 20:39 7:00
73 Michael Schimaneck Fr ST. IGNATIUS 20:41 7:01
74 Alex Stiller Fr ST. FRANCIS 20:43 7:01
75 Ryan Phan Fr INDEPENDENCE 20:45 7:02
76 Benjamin Wilson Fr PINEWOOD 20:48 7:03
77 Noel Castro Fr ST. IGNATIUS 20:51 7:04
78 Randy Henderson Fr OAK GROVE 20:52 7:04
79 Nathan Lachuk Fr BUCHANAN 20:53 7:05
80 David Darling Fr ST. IGNATIUS 20:54 7:05
81 Tyler Robinson Fr SCOTTS VALLEY 20:56 7:06
82 Matt Moran Fr BELLARMINE 20:57 7:06
83 Bryan Russell Fr NM COUNTY 20:57 7:06
84 John Pershon Fr ST. LAWRENCE 20:58 7:06
85 Joey Henry Fr BELLARMINE 20:59 7:07
86 Nathan Zacharias Fr EAST UNION 20:59 7:07
87 Bryan Chell Fr PIEDMONT HILLS 21:00 7:07
88 Steve Sweeney Fr JUNIPERO SERRA 21:06 7:09
89 Esayas Ghebrekidan Fr JAMES LOGAN 21:06 7:09
90 Andy Homer Fr PIONEER 21:06 7:09
91 Adrian Alcaraz Fr W.C. OVERFELT 21:14 7:12
92 Jared Chun-creech Fr JUNIPERO SERRA 21:21 7:14
93 Martin Maguire Fr ST. IGNATIUS 21:22 7:15
94 Colleen Sphar Sr Archbishop Mitty 21:24 7:15 3/3 11/13 16/25 You ROCK! (SBP)
95 Ralf Gebre Fr SALINAS 21:29 7:17
96 Grant Mahler Fr ST. FRANCIS 21:31 7:18
97 James Reiley Fr LICK-WILMERDINS 21:32 7:18
98 Philip Isola Fr LICK-WILMERDINS 21:32 7:18
99 Aaron Hulliger Fr NM COUNTY 21:33 7:18
100 Quan Pham Fr PIEDMONT HILLS 21:35 7:19
101 Mark Morgan Fr MOUTAIN VIEW 21:35 7:19
102 Spencer Naar Fr GUNN 21:36 7:19
103 Michael Lando Fr ST. IGNATIUS 21:39 7:20
104 Adam Mork Fr ST. FRANCIS 21:40 7:21
105 Peter Johnson Fr ST. IGNATIUS 21:43 7:22
106 Ruben Mendoza Fr KING CITY 21:45 7:22
107 Juan De Lara Fr WILLOW GLEN 21:46 7:23
108 Irvis Orzco So WOODLAND 21:47 7:23
109 Shawn Lashgari Fr ST. LAWRENCE 21:47 7:23
110 John Cantalupi Fr BELLARMINE 21:48 7:23
111 Alvin Lam Fr ANDREW HILL 21:50 7:24
112 Oscar Benavides Fr KING CITY 21:51 7:24
113 Tom Chen Fr JUNIPERO SERRA 22:01 7:28
114 Edward Oliver Fr NEWARK MEMORIAL 22:03 7:28
115 Rayn Mcnamara Fr SCOTTS VALLEY 22:04 7:29
116 Danny Cortez Fr WATSONVILLE 22:10 7:31
117 Dave Florch Fr BELLARMINE 22:11 7:31
118 Ernesto Cortez Fr ST. IGNATIUS 22:13 7:32
119 Adriel Sanchez Fr OAK GROVE 22:15 7:33
120 Vladimir Glavtchev Fr SANTA CLARA 22:18 7:34
121 Eric Chang Fr INDEPENDENCE 22:19 7:34
122 Marc Yinger Fr ST. FRANCIS 22:19 7:34
123 Luke Burns Fr CLOVIS 22:21 7:35
124 Mack Casterman Fr BELLARMINE 22:24 7:36
125 Jake Pashelinsky Fr ST. IGNATIUS 22:26 7:36
126 Kersi Contractor Fr BELLARMINE 22:27 7:37
127 Mike Simonetti Fr JUNIPERO SERRA 22:32 7:38
128 James Colligan Fr SCOTTS VALLEY 22:40 7:41
129 John Mcgee Fr GUNN 22:44 7:42
130 Joe Zswart Fr BELLARMINE 22:50 7:44
131 Jaime Dominguz Fr NM COUNTY 22:52 7:45
132 Alex Arellano Fr SANTA CLARA 22:53 7:45
133 Will Pierog Fr BELLARMINE 22:58 7:47
134 Ethan Hoewisch Fr WESTMONT 23:01 7:48
135 Brian Almeioa Fr WESTMONT 23:01 7:48
136 Paul Lawrence Fr SCOTTS VALLEY 23:03 7:49
137 Roman Grijalua Fr PIONEER 23:05 7:49
138 Steve Cole Fr BELLARMINE 23:10 7:51
139 Steven Troxell Fr ST. FRANCIS 23:15 7:53
140 Mike Lumsden Fr BELLARMINE 23:21 7:55
141 Eric Johnson Fr BELLARMINE 23:25 7:56
142 Rajeev Sharma Fr GUNN 23:43 8:02
143 Torben Jahn Fr JUNIPERO SERRA 23:46 8:03
144 Jason Vehawn Fr INDEPENDENCE 23:47 8:04
145 Stephen Miller Fr PIONEER 24:18 8:14
146 Scott Mcpherson Fr BELLARMINE 24:24 8:16
147 Jorge Melgoza Fr NM COUNTY 24:27 8:17
148 John Benzor Fr NM COUNTY 24:30 8:18
149 John Egan Fr PIONEER 24:31 8:19
150 Andy Wilder Fr PIONEER 24:35 8:20
151 Brian Aganad Fr BELLARMINE 24:40 8:22
152 Alex Baxter Fr BELLARMINE 24:50 8:25
153 Elliot Shaffle Fr BELLARMINE 24:58 8:28
154 John Henley Fr SANTA CLARA 25:11 8:32
155 Eddie Jordan Fr WESTMONT 25:16 8:34
156 Gavin Grace Fr ST. FRANCIS 25:24 8:37
157 Gabriel Sanchez Jr OAK GROVE 25:31 8:39
158 Jimmy Alvarez Fr NM COUNTY 25:52 8:46
159 Jesse Onisowa So WOODLAND 25:56 8:47
160 D Gevald Fr BELLARMINE 26:17 8:55
161 Brandon Ellenburg Fr EAST UNION 26:34 9:00
162 Frank Milcahy Fr BELLARMINE 26:44 9:04
163 Dan Isaacs Fr JUNIPERO SERRA 26:44 9:04
164 Sean Bartlett Fr JUNIPERO SERRA 27:00 9:09
165 Daniel Hopkins Fr BELLARMINE 27:16 9:15
166 Kyle Chang Fr INDEPENDENCE 27:27 9:18
167 Drew Andrade Fr MOUTAIN VIEW 27:54 9:27
168 Greg Currey Fr VANDEN 28:14 9:34
169 Ryan Rettenbacher Fr JUNIPERO SERRA 28:21 9:37
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.