Archbishop Mitty Results from the WCAL Finals at Crystal Springs on 11/5/08

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Acosta, Michael So So 23:16 7:53 2.95 86/88 6/6 37/40 6/6
Atondo, Michael So So 18:49 6:23 2.95 21/88 1/6 10/40 5/6 You ROCK! (SBP)
Bajar, Bryce Jr JV 19:06 6:28 2.95 52/103 5/15 15/40 6/7 19:56
(0:50,4.2)
19:56
(0:50,4.2)
19:56
(0:50,4.2)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Banos, Edgar Sr JV 20:20 6:54 2.95 76/103 8/15 19/40 6/6 24:22
(4:02,16.6)
24:22
(4:02,16.6)
23:47
(3:27,14.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Bredlinger, Andrew Fr Fr 23:42 8:02 2.95 101/118 12/12 38/40 4/5
Chang, Kevin Fr Fr 22:02 7:28 2.95 79/118 7/12 27/40 6/7
Cheung, Kevin Jr JV 19:32 6:37 2.95 61/103 6/15 16/40 6/6
Cizdziel, Benjamin Sr JV 25:20 8:35 2.95 102/103 15/15 40/40 2/2
Clark, John Fr Fr 17:58 6:05 2.95 5/118 1/12 7/40 4/7 You ROCK! (SBP)
Dan, Sumit Fr Fr 19:04 6:28 2.95 19/118 2/12 13/40 5/7 You ROCK! (SBP)
Dattawakar, Anay Fr Fr 22:51 7:45 2.95 95/118 10/12 33/40 4/5
Earley, Ian So So 22:45 7:43 2.95 84/88 4/6 31/40 6/6 22:53
(0:08,0.6)
22:53
(0:08,0.6)
22:53
(0:08,0.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Gaxiola, Albert Sr V 17:31 5:56 2.95 38/56 4/7 4/40 6/8 18:30
(0:59,5.3)
18:30
(0:59,5.3)
18:14
(0:43,3.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Giglierano, Vincent So V 17:33 5:57 2.95 39/56 5/7 5/40 5/8 18:42
(1:09,6.1)
18:42
(1:09,6.1)
18:42
(1:09,6.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Hogan, Joshua Jr V 16:22 5:33 2.95 12/56 1/7 1/40 5/8 17:33
(1:11,6.7)
17:33
(1:11,6.7)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Iyer, Kedar Sr V 16:50 5:42 2.95 23/56 2/7 2/40 5/8 17:09
(0:19,1.8)
17:09
(0:19,1.8)
17:04
(0:14,1.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Jaime, Jose Sr JV 19:06 6:28 2.95 51/103 4/15 14/40 6/8 21:30
(2:24,11.2)
21:30
(2:24,11.2)
21:30
(2:24,11.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Jaisingh, Raj Jr JV 18:50 6:23 2.95 44/103 2/15 11/40 6/8
Lafrance, Brian Fr Fr 22:27 7:37 2.95 88/118 9/12 29/40 5/6
Luna, Lucas Jr JV 22:45 7:43 2.95 94/103 12/15 31/40 5/5
McPeak, Preston Jr JV 18:50 6:23 2.95 45/103 3/15 12/40 6/8
Nguyen, Christopher Jr JV 23:45 8:03 2.95 98/103 14/15 39/40 2/2 23:57
(0:12,0.8)
23:57
(0:12,0.8)
23:57
(0:12,0.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Pestana, Eric Jr JV 21:32 7:18 2.95 87/103 11/15 24/40 5/5 20:56 20:56 20:05
Phan, Daniel Fr Fr 19:45 6:42 2.95 38/118 3/12 17/40 6/7
Rangel, David Jr JV 20:52 7:04 2.95 81/103 9/15 22/40 5/6 20:30 20:30 20:30
Robbins, Sean Sr JV 18:44 6:21 2.95 38/103 1/15 8/40 6/8 19:14
(0:30,2.6)
19:14
(0:30,2.6)
19:14
(0:30,2.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Rodriguez, Alejandro So JV 21:11 7:11 2.95 84/103 10/15 23/40 5/5 21:16
(0:05,0.4)
21:16
(0:05,0.4)
21:16
(0:05,0.4)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Rose, Keith So So 20:28 6:56 2.95 51/88 2/6 20/40 6/6
Simon, Jude Sr JV 20:19 6:53 2.95 75/103 7/15 18/40 6/6
Singleton, Ian So So 23:03 7:49 2.95 85/88 5/6 35/40 6/6
Sola, Zvonimir Sr JV 22:57 7:47 2.95 95/103 13/15 34/40 4/4 22:41 22:41 20:53
Sparacino, Joseph So So 22:31 7:38 2.95 79/88 3/6 30/40 6/6
Swale, Sean Jr V 18:44 6:21 2.95 50/56 7/7 8/40 6/8 21:36
(2:52,13.3)
21:36
(2:52,13.3)
21:36
(2:52,13.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Tan, Jeffrey Fr Fr 21:44 7:22 2.95 76/118 6/12 26/40 6/7
Tate, Christopher Fr Fr 20:41 7:01 2.95 57/118 4/12 21/40 6/7
Thomas, Nick Jr V 17:27 5:55 2.95 36/56 3/7 3/40 7/8 18:10
(0:43,3.9)
18:10
(0:43,3.9)
17:55
(0:28,2.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Ullah, Ayman So V 17:39 5:59 2.95 43/56 6/7 6/40 5/8 17:45
(0:06,0.6)
17:45
(0:06,0.6)
17:45
(0:06,0.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Usoz, Mike Fr Fr 22:26 7:36 2.95 87/118 8/12 28/40 6/7
VanValkenburg, Tyler Fr Fr 23:14 7:53 2.95 99/118 11/12 36/40 4/5
Vranicar, Neil Fr Fr 21:40 7:21 2.95 74/118 5/12 25/40 7/7
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/8 85:43
1:11
2.95 5:49 5:33 5:57 148 5:22 87:26
(1:43,2.0)
87:26
(1:43,2.0)
82:00 Your Team ROCKS! (LY, LR) Joshua Hogan (12), Kedar Iyer (23), Nick Thomas (36), Albert Gaxiola (38), Vincent Giglierano (39)
So 1st 5 6/6 107:36
4:14
2.95 7:18 6:23 7:49 170 5:49 102:03 102:03 89:06 Michael Atondo (20), Keith Rose (33), Joseph Sparacino (38), Ian Earley (39), Ian Singleton (40)
JV 1st 5 6/7 94:36
0:22
2.95 6:25 6:21 6:28 172 5:48 96:43
(2:07,2.2)
96:43
(2:07,2.2)
88:28 Your Team ROCKS! (LY, LR) Sean Robbins (30), Raj Jaisingh (34), Preston McPeak (35), Jose Jaime (36), Bryce Bajar (37)
JV 2nd 5 5/5 102:14
1:39
2.95 6:56 6:37 7:11 143 6:06 101:08 101:08 101:08 Kevin Cheung (20), Jude Simon (29), Edgar Banos (30), David Rangel (31), Alejandro Rodriguez (33)
JV 3rd 5 2/2 116:19
3:48
2.95 7:53 7:18 8:35 50 6:19 Eric Pestana (8), Lucas Luna (9), Zvonimir Sola (10), Christopher Nguyen (11), Benjamin Cizdziel (12)
Fr 1st 5 6/7 99:08
3:42
2.95 6:43 6:05 7:21 137 6:06 101:48
(2:40,2.6)
101:48
(2:40,2.6)
89:15 Your Team ROCKS! (LY, LR) John Clark (5), Sumit Dan (17), Daniel Phan (30), Christopher Tate (40), Neil Vranicar (45)
Fr 2nd 5 5/5 111:30
1:07
2.95 7:34 7:22 7:45 133 6:23 107:47 107:47 Jeffrey Tan (24), Kevin Chang (25), Mike Usoz (27), Brian Lafrance (28), Anay Dattawakar (29)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Peter Birsinger Sr ST. IGNATIUS 15:11 5:09
2 Greg Innes Sr ST. IGNATIUS 15:15 5:10
3 Lawrence Smith Sr BELLARMINE 15:29 5:15
4 Marcos Hinojosa Sr BELLARMINE 15:50 5:22
5 Michael Reher Jr ST. IGNATIUS 15:54 5:23
6 Paul Rechsteiner Sr SHC 16:03 5:26
7 Dalton Guthrie Jr BELLARMINE 16:04 5:27
8 Christopher Ries So ST. FRANCIS 16:11 5:29
9 Erik Anderson Sr BELLARMINE 16:14 5:30
10 Nicholas Hart Sr ST. FRANCIS 16:15 5:31
11 Kyle Rae So BELLARMINE 16:17 5:31
12 Joshua Hogan Jr Archbishop Mitty 16:22 5:33 1/7 1/40 5/8 17:33
(1:11)
17:33
(1:11)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
13 Benjamin Kelly Sr BELLARMINE 16:23 5:33
14 Kyle Anderberg Jr ST. FRANCIS 16:25 5:34
15 Lucas Talavan Jr ST. IGNATIUS 16:25 5:34
16 Devin Dunn Sr ST. IGNATIUS 16:29 5:35
17 Will Pandori Sr BELLARMINE 16:33 5:37
18 Andrew Gaddis Jr SERRA 16:37 5:38
19 Ian Karlsson Jr VALLEY CHRISTIAN 16:39 5:39
20 Daniel Colom So SERRA 16:41 5:39
21 Anthony Oliva Sr RIORDAN 16:43 5:40
22 John Ide Sr ST. IGNATIUS 16:50 5:42
23 Kedar Iyer Sr Archbishop Mitty 16:50 5:42 2/7 2/40 5/8 17:09
(0:19)
17:09
(0:19)
17:04
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
24 David Glenday Sr ST. FRANCIS 16:52 5:43
25 Brandon Norwood Jr SERRA 16:55 5:44
26 Steven Foster Sr ST. FRANCIS 16:57 5:45
27 Nicholas Fiore Jr ST. FRANCIS 16:58 5:45
28 Ernest Lardizabal Fr SHC 16:59 5:45
29 Ryan Linn Sr RIORDAN 17:02 5:46
30 Daniel Koch Jr SHC 17:04 5:47
31 Kyle Costanzo Sr SERRA 17:06 5:48
32 Sam Schneider Sr SERRA 17:08 5:48
33 Benjamin Beeler So RIORDAN 17:09 5:49
34 Mitchell Council Sr SERRA 17:15 5:51
35 David Motamed Sr SERRA 17:19 5:52
36 Nick Thomas Jr Archbishop Mitty 17:27 5:55 3/7 3/40 7/8 18:10
(0:43)
18:10
(0:43)
17:55
(0:28)
You ROCK! (LY, LR, PR)
37 Joseph Bautista Sr SHC 17:29 5:56
38 Albert Gaxiola Sr Archbishop Mitty 17:31 5:56 4/7 4/40 6/8 18:30
(0:59)
18:30
(0:59)
18:14
(0:43)
You ROCK! (LY, LR, PR)
39 Vincent Giglierano So Archbishop Mitty 17:33 5:57 5/7 5/40 5/8 18:42
(1:09)
18:42
(1:09)
18:42
(1:09)
You ROCK! (LY, LR, PR)
40 Nikos Buse Jr ST. IGNATIUS 17:34 5:57
41 Colton Wright Jr ST. FRANCIS 17:37 5:58
42 Trevor Jung Sr SHC 17:37 5:58
43 Ayman Ullah So Archbishop Mitty 17:39 5:59 6/7 6/40 5/8 17:45
(0:06)
17:45
(0:06)
17:45
(0:06)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
44 Brian Furney Jr SHC 17:39 5:59
45 Aaron Thompson Sr RIORDAN 17:55 6:04
46 Jordan Osuna Sr VALLEY CHRISTIAN 18:07 6:08
47 Johnathan On Fr RIORDAN 18:15 6:11
48 Andrew O'Connor So RIORDAN 18:16 6:12
49 Anthony Zuffo Sr SHC 18:25 6:15
50 Sean Swale Jr Archbishop Mitty 18:44 6:21 7/7 8/40 6/8 21:36
(2:52)
21:36
(2:52)
21:36
(2:52)
You ROCK! (LY, LR, PR)
51 Damon Lash So VALLEY CHRISTIAN 19:30 6:37
52 Vicente Patino Sr RIORDAN 19:31 6:37
53 Evan Kennedy So VALLEY CHRISTIAN 19:57 6:46
54 Dustin Laucella Fr VALLEY CHRISTIAN 20:05 6:48
55 Andrew McCann So VALLEY CHRISTIAN 20:30 6:57
56 Ford Merrick Jr VALLEY CHRISTIAN 22:01 7:28
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
2-2-2-1-1
Gap: 0:48
79:54
15:59
5:25
34 Lawrence Smith
Sr
15:29
5:15
3
Marcos Hinojosa
Sr
15:50
5:22
4
Dalton Guthrie
Jr
16:04
5:27
7
Erik Anderson
Sr
16:14
5:30
9
Kyle Rae
So
16:17
5:31
11








2 ST. IGNATIUS
1-1-1-1-2
Gap: 1:18
79:14
15:51
5:22
39 Peter Birsinger
Sr
15:11
5:09
1
Greg Innes
Sr
15:15
5:10
2
Michael Reher
Jr
15:54
5:23
5
Lucas Talavan
Jr
16:25
5:34
15
Devin Dunn
Sr
16:29
5:35
16








3 ST. FRANCIS
4-3-3-3-3
Gap: 0:46
82:40
16:32
5:36
82 Christopher Ries
So
16:11
5:29
8
Nicholas Hart
Sr
16:15
5:31
10
Kyle Anderberg
Jr
16:25
5:34
14
David Glenday
Sr
16:52
5:43
24
Steven Foster
Sr
16:57
5:45
26








4 SERRA
6-6-4-4-4
Gap: 0:31
84:27
16:53
5:44
126 Andrew Gaddis
Jr
16:37
5:38
18
Daniel Colom
So
16:41
5:39
20
Brandon Norwood
Jr
16:55
5:44
25
Kyle Costanzo
Sr
17:06
5:48
31
Sam Schneider
Sr
17:08
5:48
32








5 SHC
3-4-5-5-5
Gap: 1:34
85:12
17:02
5:47
143 Paul Rechsteiner
Sr
16:03
5:26
6
Ernest Lardizabal
Fr
16:59
5:45
28
Daniel Koch
Jr
17:04
5:47
30
Joseph Bautista
Sr
17:29
5:56
37
Trevor Jung
Sr
17:37
5:58
42








6 Archbishop Mitty
5-5-6-6-6
Gap: 1:11
85:43
17:09
5:49
148 Joshua Hogan
Jr
16:22
5:33
12
Kedar Iyer
Sr
16:50
5:42
23
Nick Thomas
Jr
17:27
5:55
36
Albert Gaxiola
Sr
17:31
5:56
38
Vincent Giglierano
So
17:33
5:57
39








Your Team ROCKS! (LY, LR)
7 RIORDAN
8-7-7-7-7
Gap: 1:32
87:04
17:25
5:54
175 Anthony Oliva
Sr
16:43
5:40
21
Ryan Linn
Sr
17:02
5:46
29
Benjamin Beeler
So
17:09
5:49
33
Aaron Thompson
Sr
17:55
6:04
45
Johnathan On
Fr
18:15
6:11
47








8 VALLEY CHRISTIAN
7-8-8-8-8
Gap: 3:26
94:18
18:52
6:24
223 Ian Karlsson
Jr
16:39
5:39
19
Jordan Osuna
Sr
18:07
6:08
46
Damon Lash
So
19:30
6:37
51
Evan Kennedy
So
19:57
6:46
53
Dustin Laucella
Fr
20:05
6:48
54








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tony Ferrari So BELLARMINE 16:23 5:33
2 Alex Jeongco So BELLARMINE 17:03 5:47
3 Sanmay Jain So BELLARMINE 17:17 5:52
4 Ford Milligan So SERRA 17:21 5:53
5 Alex Chapman So BELLARMINE 17:25 5:54
6 Stephan Sester So SERRA 17:33 5:57
7 Justin Jayme So ST. IGNATIUS 17:42 6:00
8 Reed Thornburg So BELLARMINE 17:44 6:01
9 Sam Molke So ST. IGNATIUS 17:51 6:03
10 Andrew Menzel So SERRA 17:56 6:05
11 Eric Gasmin So ST. FRANCIS 17:58 6:05
12 Zach Seher So ST. IGNATIUS 18:00 6:06
13 Anselmo Sandoval So BELLARMINE 18:01 6:06
14 John Moran So ST. IGNATIUS 18:07 6:08
15 Kyle Jorgensen So BELLARMINE 18:08 6:09
16 Aj Killoran So BELLARMINE 18:16 6:12
17 Adam Zuffi So SERRA 18:32 6:17
18 Zachary Comstock So ST. FRANCIS 18:36 6:18
19 Christian Mara So ST. FRANCIS 18:37 6:19
20 Brandon Council So SERRA 18:41 6:20
21 Michael Atondo So Archbishop Mitty 18:49 6:23 1/6 10/40 5/6 You ROCK! (SBP)
22 Phillip Loeffler So ST. IGNATIUS 18:50 6:23
23 Greg Snyder So ST. IGNATIUS 18:50 6:23
24 Jordan Pine So BELLARMINE 18:53 6:24
25 Kyle Cotchett So ST. IGNATIUS 18:54 6:24
26 Tim Ruder So BELLARMINE 18:55 6:25
27 Danny Patino So RIORDAN 18:55 6:25
28 Rene Silva So BELLARMINE 18:57 6:25
29 Alijandro Sanchez So RIORDAN 18:59 6:26
30 Jd Torres So BELLARMINE 19:05 6:28
31 Sebastian Lim So BELLARMINE 19:09 6:29
32 Ben Sheridan So BELLARMINE 19:12 6:31
33 Cj Toy So BELLARMINE 19:13 6:31
34 Buddy Lorentz So ST. IGNATIUS 19:16 6:32
35 Joe Peifer So BELLARMINE 19:17 6:32
36 Evan Bambico So BELLARMINE 19:18 6:33
37 Tj San Diego So SERRA 19:19 6:33
38 Erik Munoz So ST. FRANCIS 19:22 6:34
39 Ryan Richardson So BELLARMINE 19:30 6:37
40 Filippo D'Asaro So ST. IGNATIUS 19:38 6:39
41 Peter Lynch So ST. IGNATIUS 19:39 6:40
42 Mitchell Magat So RIORDAN 19:40 6:40
43 Dino Manalang So RIORDAN 19:47 6:42
44 Jr Aredo So SERRA 19:49 6:43
45 Joey Scannell So SERRA 19:53 6:44
46 Desmond Leung So BELLARMINE 20:06 6:49
47 Zachary Grove So RIORDAN 20:08 6:49
48 Nick Fishler So BELLARMINE 20:11 6:51
49 Casey Sheehan So ST. FRANCIS 20:18 6:53
50 Davonte Brown So BELLARMINE 20:22 6:54
51 Keith Rose So Archbishop Mitty 20:28 6:56 2/6 20/40 6/6
52 Russell Banzon So BELLARMINE 20:31 6:57
53 Doug Safreno So ST. IGNATIUS 20:34 6:58
54 Kevin Kai So BELLARMINE 20:41 7:01
55 Andrew Krasts So BELLARMINE 20:44 7:02
56 Cameron Chiechi So BELLARMINE 20:45 7:02
57 Cory Smith So BELLARMINE 20:47 7:03
58 Christo Arsenio So ST. IGNATIUS 20:49 7:03
59 Samson Fong So RIORDAN 20:52 7:04
60 Damon Becerra So SERRA 20:54 7:05
61 Jeff Thomson So ST. IGNATIUS 20:54 7:05
62 Matt Ganan So BELLARMINE 20:58 7:06
63 Arun Durvasula So ST. FRANCIS 21:02 7:08
64 Dalan Angelo So BELLARMINE 21:06 7:09
65 Ryan Seid So BELLARMINE 21:07 7:09
66 George Symons So SERRA 21:12 7:11
67 Andrew Whitney So BELLARMINE 21:22 7:15
68 Peter Kiamanesh So BELLARMINE 21:29 7:17
69 Ian Mace So BELLARMINE 21:31 7:18
70 Andrew Sides So BELLARMINE 21:32 7:18
71 Eric Devlin So ST. FRANCIS 21:32 7:18
72 Zahi Hakim So BELLARMINE 21:40 7:21
73 Cameron Mau So RIORDAN 21:42 7:21
74 Tyler McGrath So BELLARMINE 21:44 7:22
75 Andrew Valencia So BELLARMINE 21:50 7:24
76 Dan Tran So BELLARMINE 21:51 7:24
77 Joseph Park So ST. IGNATIUS 21:53 7:25
78 Jake Silvas So ST. FRANCIS 21:53 7:25
79 Joseph Sparacino So Archbishop Mitty 22:31 7:38 3/6 30/40 6/6
80 Louie Lurati So RIORDAN 22:35 7:39
81 Troy Santos So BELLARMINE 22:36 7:40
82 Jeff Lee So BELLARMINE 22:40 7:41
83 Edward Kim So BELLARMINE 22:43 7:42
84 Ian Earley So Archbishop Mitty 22:45 7:43 4/6 31/40 6/6 22:53
(0:08)
22:53
(0:08)
22:53
(0:08)
You ROCK! (LY, LR, PR)
85 Ian Singleton So Archbishop Mitty 23:03 7:49 5/6 35/40 6/6
86 Michael Acosta So Archbishop Mitty 23:16 7:53 6/6 37/40 6/6
87 Chris O'Brien So BELLARMINE 24:23 8:16
88 Nick Ben So BELLARMINE 24:45 8:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 1:21
85:52
17:10
5:49
19 Tony Ferrari
So
16:23
5:33
1
Alex Jeongco
So
17:03
5:47
2
Sanmay Jain
So
17:17
5:52
3
Alex Chapman
So
17:25
5:54
5
Reed Thornburg
So
17:44
6:01
8








2 SERRA
2-2-2-2-2
Gap: 1:20
90:03
18:01
6:06
55 Ford Milligan
So
17:21
5:53
4
Stephan Sester
So
17:33
5:57
6
Andrew Menzel
So
17:56
6:05
10
Adam Zuffi
So
18:32
6:17
16
Brandon Council
So
18:41
6:20
19








3 ST. IGNATIUS
3-3-3-3-3
Gap: 1:08
90:30
18:06
6:08
63 Justin Jayme
So
17:42
6:00
7
Sam Molke
So
17:51
6:03
9
Zach Seher
So
18:00
6:06
12
John Moran
So
18:07
6:08
14
Phillip Loeffler
So
18:50
6:23
21








4 ST. FRANCIS
4-4-4-4-4
Gap: 2:20
94:51
18:58
6:26
105 Eric Gasmin
So
17:58
6:05
11
Zachary Comstock
So
18:36
6:18
17
Christian Mara
So
18:37
6:19
18
Erik Munoz
So
19:22
6:34
27
Casey Sheehan
So
20:18
6:53
32








5 RIORDAN
6-5-5-5-5
Gap: 1:13
97:29
19:30
6:37
137 Danny Patino
So
18:55
6:25
24
Alijandro Sanchez
So
18:59
6:26
25
Mitchell Magat
So
19:40
6:40
28
Dino Manalang
So
19:47
6:42
29
Zachary Grove
So
20:08
6:49
31








6 Archbishop Mitty
5-6-6-6-6
Gap: 4:14
107:36
21:31
7:18
170 Michael Atondo
So
18:49
6:23
20
Keith Rose
So
20:28
6:56
33
Joseph Sparacino
So
22:31
7:38
38
Ian Earley
So
22:45
7:43
39
Ian Singleton
So
23:03
7:49
40








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brandon Siko Sr BELLARMINE 16:37 5:38
2 Alex Cagwin Sr BELLARMINE 16:43 5:40
3 Kevin Corley Sr SERRA 17:09 5:49
4 Chris Navarro Sr SERRA 17:15 5:51
5 Robbie Cotton Jr BELLARMINE 17:18 5:52
6 Matt Abely Sr BELLARMINE 17:22 5:53
7 Michael Shymanski Sr ST. IGNATIUS 17:29 5:56
8 David Estko Jr BELLARMINE 17:31 5:56
9 Kevin Sullivan Jr SERRA 17:32 5:57
10 James Murphy Sr SERRA 17:33 5:57
11 Ryan Dennison Sr ST. IGNATIUS 17:38 5:59
12 Matt Richards Jr BELLARMINE 17:42 6:00
13 Andres Schrier Jr ST. FRANCIS 17:43 6:00
14 Michael Maietta Sr BELLARMINE 17:48 6:02
15 Christopher Lee Sr ST. FRANCIS 17:53 6:04
16 Nick Roman Jr ST. IGNATIUS 17:55 6:04
17 Mike Trimberger Jr BELLARMINE 17:56 6:05
18 Andy Vanderbilt Jr ST. IGNATIUS 17:58 6:05
19 Carlo Juarez Sr ST. IGNATIUS 17:58 6:05
20 Brian Hinchion Jr SHC 18:00 6:06
21 Jonathan Durstenfe Jr BELLARMINE 18:02 6:07
22 Cody Stahl Sr ST. FRANCIS 18:07 6:08
23 Kyle Graycar Jr ST. IGNATIUS 18:09 6:09
24 Chris Maldonado Sr ST. IGNATIUS 18:09 6:09
25 Eric Joseph De Lar Jr SHC 18:19 6:13
26 Casey Schwenk Jr SERRA 18:26 6:15
27 Gregory Derenzis Sr BELLARMINE 18:29 6:16
28 Nick Lazarakis Sr BELLARMINE 18:30 6:16
29 David Stallman Sr ST. FRANCIS 18:31 6:17
30 Sean Foote Sr BELLARMINE 18:31 6:17
31 Robert Tolleth Sr SERRA 18:34 6:18
32 Jordan Williams Jr BELLARMINE 18:34 6:18
33 Aaron Romero Sr SHC 18:36 6:18
34 John Madigan Sr ST. FRANCIS 18:37 6:19
35 Samuel Levy Sr ST. FRANCIS 18:38 6:19
36 Shant Stephanian Jr BELLARMINE 18:42 6:20
37 Robert Avila Sr ST. IGNATIUS 18:44 6:21
38 Sean Robbins Sr Archbishop Mitty 18:44 6:21 1/15 8/40 6/8 19:14
(0:30)
19:14
(0:30)
19:14
(0:30)
You ROCK! (LY, LR, PR)
39 Michael Hynson Jr SHC 18:46 6:22
40 Federico Gutierrez Jr SERRA 18:46 6:22
41 Dani Barri Sr SERRA 18:47 6:22
42 Michael Courpet Jr SHC 18:49 6:23
43 Josh Montoya Sr SERRA 18:49 6:23
44 Raj Jaisingh Jr Archbishop Mitty 18:50 6:23 2/15 11/40 6/8
45 Preston McPeak Jr Archbishop Mitty 18:50 6:23 3/15 12/40 6/8
46 Andrew Yang Jr BELLARMINE 18:50 6:23
47 Connor Geraghty Sr ST. IGNATIUS 18:53 6:24
48 Ben Huttlinger Sr BELLARMINE 18:55 6:25
49 Stephan Cabebe Jr BELLARMINE 18:58 6:26
50 Conor Sullivan Sr BELLARMINE 19:04 6:28
51 Jose Jaime Sr Archbishop Mitty 19:06 6:28 4/15 14/40 6/8 21:30
(2:24)
21:30
(2:24)
21:30
(2:24)
You ROCK! (LY, LR, PR)
52 Bryce Bajar Jr Archbishop Mitty 19:06 6:28 5/15 15/40 6/7 19:56
(0:50)
19:56
(0:50)
19:56
(0:50)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
53 Alessandro Donati Jr SHC 19:08 6:29
54 Tyler Thornburg Jr BELLARMINE 19:11 6:30
55 James Eldredge Sr ST. FRANCIS 19:21 6:34
56 Daine Danielson Jr ST. IGNATIUS 19:22 6:34
57 Robbie Bergantz Sr BELLARMINE 19:23 6:34
58 Kyle Zampiglione Jr BELLARMINE 19:24 6:35
59 Austin Yau Sr ST. IGNATIUS 19:26 6:35
60 Aaron Wong Jr SERRA 19:29 6:36
61 Kevin Cheung Jr Archbishop Mitty 19:32 6:37 6/15 16/40 6/6
62 Ronnel Datlag Sr ST. IGNATIUS 19:34 6:38
63 Anthony Delaurenti Sr SERRA 19:39 6:40
64 Brenden De Lara Sr ST. FRANCIS 19:45 6:42
65 Robby Ruder Jr BELLARMINE 19:46 6:42
66 Chris Ahlbach So SHC 19:48 6:43
67 Geoffrey Yep So SHC 19:53 6:44
68 Ryan Coen Jr ST. IGNATIUS 19:56 6:45
69 Bernardo De Mesa Sr SHC 20:01 6:47
70 Gorby Hilario Jr SHC 20:04 6:48
71 Matt Ravizza Jr BELLARMINE 20:04 6:48
72 Cullen Quinn Sr SHC 20:06 6:49
73 Patric Brown Jr RIORDAN 20:06 6:49
74 Nick Guerzon Jr SHC 20:17 6:53
75 Jude Simon Sr Archbishop Mitty 20:19 6:53 7/15 18/40 6/6
76 Edgar Banos Sr Archbishop Mitty 20:20 6:54 8/15 19/40 6/6 24:22
(4:02)
24:22
(4:02)
23:47
(3:27)
You ROCK! (LY, LR, PR)
77 Bobby Goodley-Espi Sr BELLARMINE 20:29 6:57
78 Michael Herman Jr RIORDAN 20:32 6:58
79 Kurt Martin Jr BELLARMINE 20:36 6:59
80 Michael Fuerte So SHC 20:47 7:03
81 David Rangel Jr Archbishop Mitty 20:52 7:04 9/15 22/40 5/6 20:30 20:30 20:30
82 Yuzo Ishikawa Jr SERRA 20:52 7:04
83 Devin Kelly Sr BELLARMINE 21:06 7:09
84 Alejandro Rodriguez So Archbishop Mitty 21:11 7:11 10/15 23/40 5/5 21:16
(0:05)
21:16
(0:05)
21:16
(0:05)
You ROCK! (LY, LR, PR)
85 Greg Mavor Jr BELLARMINE 21:20 7:14
86 Wison Clasara Jr BELLARMINE 21:29 7:17
87 Eric Pestana Jr Archbishop Mitty 21:32 7:18 11/15 24/40 5/5 20:56 20:56 20:05
88 Fabio Bendana Jr RIORDAN 21:35 7:19
89 Chris Choi Jr BELLARMINE 21:55 7:26
90 Walter Kardum Jr RIORDAN 22:06 7:29
91 Dominic Taguinod Jr VALLEY CHRISTIAN 22:13 7:32
92 Zach Ankiel Fr VALLEY CHRISTIAN 22:21 7:35
93 Sean Cadigan Jr RIORDAN 22:45 7:43
94 Lucas Luna Jr Archbishop Mitty 22:45 7:43 12/15 31/40 5/5
95 Zvonimir Sola Sr Archbishop Mitty 22:57 7:47 13/15 34/40 4/4 22:41 22:41 20:53
96 Ross Martinez So VALLEY CHRISTIAN 23:17 7:54
97 Patrick Penalosa Jr BELLARMINE 23:32 7:59
98 Christopher Nguyen Jr Archbishop Mitty 23:45 8:03 14/15 39/40 2/2 23:57
(0:12)
23:57
(0:12)
23:57
(0:12)
You ROCK! (LY, LR, PR)
99 Yang Shan Jr BELLARMINE 23:57 8:07
100 Brandon Delosreyes Jr BELLARMINE 24:08 8:11
101 Brian Shuflin Sr ST. FRANCIS 24:15 8:13
102 Benjamin Cizdziel Sr Archbishop Mitty 25:20 8:35 15/15 40/40 2/2
103 David Ascencio So VALLEY CHRISTIAN 26:26 8:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 0:54
85:31
17:06
5:48
22 Brandon Siko
Sr
16:37
5:38
1
Alex Cagwin
Sr
16:43
5:40
2
Robbie Cotton
Jr
17:18
5:52
5
Matt Abely
Sr
17:22
5:53
6
David Estko
Jr
17:31
5:56
8








2 SERRA
2-2-2-2-2
Gap: 1:17
87:55
17:35
5:58
50 Kevin Corley
Sr
17:09
5:49
3
Chris Navarro
Sr
17:15
5:51
4
Kevin Sullivan
Jr
17:32
5:57
9
James Murphy
Sr
17:33
5:57
10
Casey Schwenk
Jr
18:26
6:15
24








3 ST. IGNATIUS
3-3-3-3-3
Gap: 0:29
88:58
17:48
6:02
69 Michael Shymanski
Sr
17:29
5:56
7
Ryan Dennison
Sr
17:38
5:59
11
Nick Roman
Jr
17:55
6:04
16
Andy Vanderbilt
Jr
17:58
6:05
17
Carlo Juarez
Sr
17:58
6:05
18








4 ST. FRANCIS
4-4-4-4-4
Gap: 0:54
90:51
18:10
6:10
101 Andres Schrier
Jr
17:43
6:00
13
Christopher Lee
Sr
17:53
6:04
15
Cody Stahl
Sr
18:07
6:08
20
David Stallman
Sr
18:31
6:17
25
John Madigan
Sr
18:37
6:19
28








5 SHC
5-5-5-5-5
Gap: 0:49
92:30
18:30
6:16
133 Brian Hinchion
Jr
18:00
6:06
19
Eric Joseph De Lar
Jr
18:19
6:13
23
Aaron Romero
Sr
18:36
6:18
27
Michael Hynson
Jr
18:46
6:22
31
Michael Courpet
Jr
18:49
6:23
33








6 Archbishop Mitty
6-6-6-6-6
Gap: 0:22
94:36
18:55
6:25
172 Sean Robbins
Sr
18:44
6:21
30
Raj Jaisingh
Jr
18:50
6:23
34
Preston McPeak
Jr
18:50
6:23
35
Jose Jaime
Sr
19:06
6:28
36
Bryce Bajar
Jr
19:06
6:28
37








Your Team ROCKS! (LY, LR)
7 RIORDAN
7-7-7-7-7
Gap: 2:39
107:04
21:25
7:16
224 Patric Brown
Jr
20:06
6:49
42
Michael Herman
Jr
20:32
6:58
44
Fabio Bendana
Jr
21:35
7:19
45
Walter Kardum
Jr
22:06
7:29
46
Sean Cadigan
Jr
22:45
7:43
47








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 0:47
89:57
17:59
6:06
17 Matt Richards
Jr
17:42
6:00
1
Michael Maietta
Sr
17:48
6:02
2
Mike Trimberger
Jr
17:56
6:05
3
Jonathan Durstenfe
Jr
18:02
6:07
4
Gregory Derenzis
Sr
18:29
6:16
7








2 ST. IGNATIUS
2-2-2-2-2
Gap: 1:13
93:17
18:39
6:19
54 Kyle Graycar
Jr
18:09
6:09
5
Chris Maldonado
Sr
18:09
6:09
6
Robert Avila
Sr
18:44
6:21
11
Connor Geraghty
Sr
18:53
6:24
15
Daine Danielson
Jr
19:22
6:34
17








3 SERRA
3-3-3-3-3
Gap: 0:55
94:25
18:53
6:24
68 Robert Tolleth
Sr
18:34
6:18
10
Federico Gutierrez
Jr
18:46
6:22
12
Dani Barri
Sr
18:47
6:22
13
Josh Montoya
Sr
18:49
6:23
14
Aaron Wong
Jr
19:29
6:36
19








4 SHC
4-4-4-4-4
Gap: 0:56
98:54
19:47
6:42
114 Alessandro Donati
Jr
19:08
6:29
16
Chris Ahlbach
So
19:48
6:43
23
Geoffrey Yep
So
19:53
6:44
24
Bernardo De Mesa
Sr
20:01
6:47
25
Gorby Hilario
Jr
20:04
6:48
26








5 Archbishop Mitty
5-5-5-5-5
Gap: 1:39
102:14
20:27
6:56
143 Kevin Cheung
Jr
19:32
6:37
20
Jude Simon
Sr
20:19
6:53
29
Edgar Banos
Sr
20:20
6:54
30
David Rangel
Jr
20:52
7:04
31
Alejandro Rodriguez
So
21:11
7:11
33








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 0:20
93:07
18:37
6:19
15 Nick Lazarakis
Sr
18:30
6:16
1
Sean Foote
Sr
18:31
6:17
2
Jordan Williams
Jr
18:34
6:18
3
Shant Stephanian
Jr
18:42
6:20
4
Andrew Yang
Jr
18:50
6:23
5








2 Archbishop Mitty
2-2-2-2-2
Gap: 3:48
116:19
23:16
7:53
50 Eric Pestana
Jr
21:32
7:18
8
Lucas Luna
Jr
22:45
7:43
9
Zvonimir Sola
Sr
22:57
7:47
10
Christopher Nguyen
Jr
23:45
8:03
11
Benjamin Cizdziel
Sr
25:20
8:35
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jack Bordoni Fr BELLARMINE 17:03 5:47
2 Joe McIntyre Fr ST. IGNATIUS 17:37 5:58
3 Carsten Stann Fr SERRA 17:50 6:03
4 Daniel Toy Fr BELLARMINE 17:55 6:04
5 John Clark Fr Archbishop Mitty 17:58 6:05 1/12 7/40 4/7 You ROCK! (SBP)
6 Adrian Hinojosa Fr BELLARMINE 18:13 6:11
7 Nicholas Mantovani Fr BELLARMINE 18:18 6:12
8 Avery Turzanski Fr SERRA 18:22 6:14
9 Matthew Chan Fr BELLARMINE 18:25 6:15
10 Bradley Afroilan Fr BELLARMINE 18:28 6:16
11 Patrick Hagmann Fr SERRA 18:32 6:17
12 Chris Paradis Fr BELLARMINE 18:39 6:19
13 Timothy Tjung Fr RIORDAN 18:46 6:22
14 Darren Hollak Fr BELLARMINE 18:54 6:24
15 Esteban Valencia Fr BELLARMINE 18:56 6:25
16 Benjamin D''costa Fr ST. FRANCIS 18:57 6:25
17 Keenan Donath Fr ST. FRANCIS 18:58 6:26
18 Liam Powers Fr ST. IGNATIUS 19:04 6:28
19 Sumit Dan Fr Archbishop Mitty 19:04 6:28 2/12 13/40 5/7 You ROCK! (SBP)
20 Robert Manoos Fr SHC 19:05 6:28
21 Kenny Schumacher Fr BELLARMINE 19:06 6:28
22 Julian Hinojosa Fr ST. FRANCIS 19:08 6:29
23 Carter Tinsley Fr ST. FRANCIS 19:09 6:29
24 Chris Reilly Fr RIORDAN 19:14 6:31
25 Jackson Barnes Fr RIORDAN 19:15 6:32
26 Brandon Crocker Fr ST. IGNATIUS 19:16 6:32
27 Conor Cannon Fr ST. IGNATIUS 19:17 6:32
28 John Napoli Fr ST. IGNATIUS 19:17 6:32
29 Aidan Goyette Fr SERRA 19:20 6:33
30 Alec Sanchez Fr BELLARMINE 19:22 6:34
31 Justin Lazaruk Fr ST. FRANCIS 19:25 6:35
32 Jack Smerdel Fr SERRA 19:27 6:36
33 Andrew McCarty Fr BELLARMINE 19:30 6:37
34 John Bigelow Fr BELLARMINE 19:36 6:39
35 Simon Coffin Fr BELLARMINE 19:38 6:39
36 Michael Allen Fr BELLARMINE 19:43 6:41
37 Hensly Sy Fr ST. IGNATIUS 19:44 6:41
38 Daniel Phan Fr Archbishop Mitty 19:45 6:42 3/12 17/40 6/7
39 Zachary Howe Fr ST. FRANCIS 19:45 6:42
40 Josh Santos Fr ST. IGNATIUS 19:51 6:44
41 Emerson Hofer Fr BELLARMINE 19:52 6:44
42 Harry Goodwill Fr SERRA 19:53 6:44
43 Tony Aguilar Fr RIORDAN 19:54 6:45
44 Paul Hwang Fr ST. IGNATIUS 20:02 6:47
45 Ryan Thomas Fr SERRA 20:03 6:48
46 Jamie Suhr Fr SERRA 20:03 6:48
47 Sean Reilly Fr BELLARMINE 20:06 6:49
48 Alex Sinclair Fr RIORDAN 20:07 6:49
49 Sherman Cheung Fr SHC 20:20 6:54
50 John Colford Fr ST. FRANCIS 20:22 6:54
51 Beau Pauken Fr BELLARMINE 20:23 6:55
52 Evan Morrison Fr ST. FRANCIS 20:23 6:55
53 Patrick Curley Fr BELLARMINE 20:25 6:55
54 Matt Caracciolo Fr ST. IGNATIUS 20:31 6:57
55 Matthew Wallace Fr BELLARMINE 20:32 6:58
56 Bryan Fletcher Fr SHC 20:33 6:58
57 Christopher Tate Fr Archbishop Mitty 20:41 7:01 4/12 21/40 6/7
58 Kevin Christensen Fr ST. FRANCIS 20:45 7:02
59 Matthew Courpet Fr SHC 20:51 7:04
60 Tristan Chu Fr ST. FRANCIS 20:55 7:05
61 Miguel Guerrero Fr RIORDAN 20:59 7:07
62 Jonathan Tran Fr ST. FRANCIS 21:00 7:07
63 Chris Lacayo Fr ST. IGNATIUS 21:02 7:08
64 Colin Mack Fr ST. FRANCIS 21:05 7:09
65 Karl Valdez Fr BELLARMINE 21:17 7:13
66 Joel Graycar Fr ST. IGNATIUS 21:21 7:14
67 Prithviraj Pandian Fr ST. FRANCIS 21:25 7:16
68 Jacob Amborski Fr RIORDAN 21:32 7:18
69 Ryan Ruiz Fr BELLARMINE 21:33 7:18
70 Nathan Chow Fr ST. IGNATIUS 21:33 7:18
71 Dominic Revilla Fr SHC 21:34 7:19
72 Erik Thorne Fr BELLARMINE 21:35 7:19
73 Kevin Elmore Fr ST. FRANCIS 21:39 7:20
74 Neil Vranicar Fr Archbishop Mitty 21:40 7:21 5/12 25/40 7/7
75 Nicholas Abad Fr BELLARMINE 21:42 7:21
76 Jeffrey Tan Fr Archbishop Mitty 21:44 7:22 6/12 26/40 6/7
77 Brendan Duebner Fr ST. FRANCIS 21:47 7:23
78 Rich Bassin Fr ST. IGNATIUS 21:52 7:25
79 Kevin Chang Fr Archbishop Mitty 22:02 7:28 7/12 27/40 6/7
80 Jason Melo Fr ST. FRANCIS 22:08 7:30
81 Evan Franceschini Fr ST. FRANCIS 22:09 7:31
82 Alvin Leung Fr SHC 22:13 7:32
83 Nik Konstantinidis Fr ST. IGNATIUS 22:14 7:32
84 Jacob Nacario Fr ST. IGNATIUS 22:14 7:32
85 Shane Hansel Fr SERRA 22:16 7:33
86 Mark Diaz Fr RIORDAN 22:25 7:36
87 Mike Usoz Fr Archbishop Mitty 22:26 7:36 8/12 28/40 6/7
88 Brian Lafrance Fr Archbishop Mitty 22:27 7:37 9/12 29/40 5/6
89 Ryan Lu Fr ST. IGNATIUS 22:29 7:37
90 Griffin Cook Fr BELLARMINE 22:39 7:41
91 Nicholas Brunner Fr ST. IGNATIUS 22:40 7:41
92 Daniel Xiao Fr ST. FRANCIS 22:42 7:42
93 Jeffrey Lam Fr SHC 22:45 7:43
94 Adam Granath Fr BELLARMINE 22:50 7:44
95 Anay Dattawakar Fr Archbishop Mitty 22:51 7:45 10/12 33/40 4/5
96 Nimit Sohoni Fr BELLARMINE 22:54 7:46
97 Sean O'Donnell Fr ST. IGNATIUS 22:56 7:46
98 Harry Gutchinov Fr ST. IGNATIUS 22:59 7:47
99 Tyler VanValkenburg Fr Archbishop Mitty 23:14 7:53 11/12 36/40 4/5
100 Liam Fitzpatrick Fr ST. IGNATIUS 23:26 7:57
101 Andrew Bredlinger Fr Archbishop Mitty 23:42 8:02 12/12 38/40 4/5
102 Ander Lucia Fr BELLARMINE 23:43 8:02
103 Joey Guerra Fr ST. IGNATIUS 24:09 8:11
104 Segio Martins Fr RIORDAN 24:13 8:13
105 James Milligan Fr ST. IGNATIUS 24:14 8:13
106 Gregory Woo Fr SHC 24:17 8:14
107 Tyler Boland Fr ST. FRANCIS 24:19 8:15
108 Cory McDowell Fr RIORDAN 24:50 8:25
109 Darren Watanabe Fr BELLARMINE 25:19 8:35
110 David Swenson Fr BELLARMINE 25:25 8:37
111 Nicholas Tomasello Fr ST. FRANCIS 25:26 8:37
112 Johnathan Gonzales Fr RIORDAN 25:28 8:38
113 Shane Holtzer Fr RIORDAN 25:57 8:48
114 Alexander Ottoboni Fr ST. FRANCIS 25:59 8:48
115 Eddie Bamsey Fr ST. IGNATIUS 26:02 8:49
116 Bradley Galliani Fr RIORDAN 27:29 9:19
117 James Dibona Fr BELLARMINE 28:43 9:44
118 Alexander Weseloh Fr ST. FRANCIS 28:59 9:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 1:22
89:54
17:59
6:06
27 Jack Bordoni
Fr
17:03
5:47
1
Daniel Toy
Fr
17:55
6:04
4
Adrian Hinojosa
Fr
18:13
6:11
6
Nicholas Mantovani
Fr
18:18
6:12
7
Matthew Chan
Fr
18:25
6:15
9








2 SERRA
3-2-2-2-2
Gap: 1:37
93:31
18:42
6:20
76 Carsten Stann
Fr
17:50
6:03
3
Avery Turzanski
Fr
18:22
6:14
8
Patrick Hagmann
Fr
18:32
6:17
11
Aidan Goyette
Fr
19:20
6:33
26
Jack Smerdel
Fr
19:27
6:36
28








3 ST. IGNATIUS
2-3-3-3-3
Gap: 1:40
94:31
18:54
6:24
90 Joe McIntyre
Fr
17:37
5:58
2
Liam Powers
Fr
19:04
6:28
16
Brandon Crocker
Fr
19:16
6:32
23
Conor Cannon
Fr
19:17
6:32
24
John Napoli
Fr
19:17
6:32
25








4 ST. FRANCIS
6-5-4-4-4
Gap: 0:28
95:37
19:07
6:29
95 Benjamin D''costa
Fr
18:57
6:25
14
Keenan Donath
Fr
18:58
6:26
15
Julian Hinojosa
Fr
19:08
6:29
19
Carter Tinsley
Fr
19:09
6:29
20
Justin Lazaruk
Fr
19:25
6:35
27








5 RIORDAN
5-6-6-5-5
Gap: 1:21
97:16
19:27
6:36
126 Timothy Tjung
Fr
18:46
6:22
13
Chris Reilly
Fr
19:14
6:31
21
Jackson Barnes
Fr
19:15
6:32
22
Tony Aguilar
Fr
19:54
6:45
34
Alex Sinclair
Fr
20:07
6:49
36








6 Archbishop Mitty
4-4-5-6-6
Gap: 3:42
99:08
19:50
6:43
137 John Clark
Fr
17:58
6:05
5
Sumit Dan
Fr
19:04
6:28
17
Daniel Phan
Fr
19:45
6:42
30
Christopher Tate
Fr
20:41
7:01
40
Neil Vranicar
Fr
21:40
7:21
45








Your Team ROCKS! (LY, LR)
7 SHC
7-7-7-7-7
Gap: 2:29
102:23
20:29
6:56
179 Robert Manoos
Fr
19:05
6:28
18
Sherman Cheung
Fr
20:20
6:54
37
Bryan Fletcher
Fr
20:33
6:58
39
Matthew Courpet
Fr
20:51
7:04
41
Dominic Revilla
Fr
21:34
7:19
44








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 0:38
94:03
18:49
6:23
15 Bradley Afroilan
Fr
18:28
6:16
1
Chris Paradis
Fr
18:39
6:19
2
Darren Hollak
Fr
18:54
6:24
3
Esteban Valencia
Fr
18:56
6:25
4
Kenny Schumacher
Fr
19:06
6:28
5








2 ST. IGNATIUS
2-2-2-2-2
Gap: 1:18
101:10
20:14
6:52
62 Hensly Sy
Fr
19:44
6:41
8
Josh Santos
Fr
19:51
6:44
10
Paul Hwang
Fr
20:02
6:47
11
Matt Caracciolo
Fr
20:31
6:57
14
Chris Lacayo
Fr
21:02
7:08
19








3 ST. FRANCIS
3-3-3-3-3
Gap: 1:10
102:10
20:26
6:56
65 Zachary Howe
Fr
19:45
6:42
9
John Colford
Fr
20:22
6:54
12
Evan Morrison
Fr
20:23
6:55
13
Kevin Christensen
Fr
20:45
7:02
15
Tristan Chu
Fr
20:55
7:05
16








4 RIORDAN
4-4-4-4-4
Gap: 3:51
113:59
22:48
7:44
130 Miguel Guerrero
Fr
20:59
7:07
17
Jacob Amborski
Fr
21:32
7:18
22
Mark Diaz
Fr
22:25
7:36
26
Segio Martins
Fr
24:13
8:13
32
Cory McDowell
Fr
24:50
8:25
33








5 Archbishop Mitty
5-5-5-5-5
Gap: 1:07
111:30
22:18
7:34
133 Jeffrey Tan
Fr
21:44
7:22
24
Kevin Chang
Fr
22:02
7:28
25
Mike Usoz
Fr
22:26
7:36
27
Brian Lafrance
Fr
22:27
7:37
28
Anay Dattawakar
Fr
22:51
7:45
29








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.