Archbishop Mitty Results from the WCAL Finals at Crystal Springs on 11/1/00

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aitken, John Jr JV 21:33 7:18 2.95 72/84 8/9 19/22 5/6 You ROCK! (SBP)
Canlas, Jeremy Fr Fr 18:44 6:21 2.95 17/92 2/6 10/22 4/7 19:40
(0:56,4.7)
19:40
(0:56,4.7)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Crowley, Lucas Sr V 15:27 5:14 2.95 3/48 1/7 1/22 3/7 15:47
(0:20,2.1)
15:42
(0:15,1.6)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Dicorti, Anthony So JV 21:26 7:16 2.95 71/84 7/9 18/22 6/6 You ROCK! (SBP)
Doran, James Sr V 16:26 5:34 2.95 12/48 2/7 2/22 4/7 17:48
(1:22,7.7)
17:48
(1:22,7.7)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Galster, Joel Sr JV 17:59 6:06 2.95 13/84 1/9 8/22 5/6 19:37
(1:38,8.3)
18:59
(1:00,5.3)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Garcia, Daniel Sr JV 19:44 6:41 2.95 48/84 4/9 14/22 6/6 You ROCK! (SBP)
Gerrard, Jeremy Sr V 17:34 5:57 2.95 35/48 7/7 7/22 3/6 17:59
(0:25,2.3)
17:59
(0:25,2.3)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Lienhart, John Fr Fr 20:44 7:02 2.95 51/92 4/6 16/22 6/7
Marini, Nick So V 17:33 5:57 2.95 34/48 6/7 6/22 4/7 17:30 17:30
Mertens-ro, Michael Sr JV 19:11 6:30 2.95 34/84 2/9 11/22 6/6 You ROCK! (SBP)
Moffat, Brian So JV 23:37 8:00 2.95 80/84 9/9 21/22 5/5 22:49 22:49
Ng, Stephen Sr V 16:40 5:39 2.95 15/48 3/7 3/22 3/7 17:50
(1:10,6.5)
17:50
(1:10,6.5)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Nguyen, Michael Jr JV 19:57 6:46 2.95 51/84 5/9 15/22 6/6 You ROCK! (SBP)
Olson, Andrew Jr V 17:06 5:48 2.95 28/48 4/7 4/22 4/7 16:44 16:44 You ROCK! (SBP)
Peregory, John Fr Fr 22:36 7:40 2.95 75/92 5/6 20/22 7/7 You ROCK! (SBP)
Rastegar-pan, Navid Fr Fr 25:46 8:44 2.95 90/92 6/6 22/22 6/6 You ROCK! (SBP)
Salgado, Ricardo Sr JV 20:54 7:05 2.95 64/84 6/9 17/22 6/6 You ROCK! (SBP)
Triantos, Devin Fr Fr 18:42 6:20 2.95 16/92 1/6 9/22 6/7
Tseng, David Jr JV 19:21 6:34 2.95 37/84 3/9 13/22 6/6 19:16 19:16
Verbrugge, Andrew Fr Fr 19:11 6:30 2.95 23/92 3/6 11/22 4/7 20:34
(1:23,6.7)
20:34
(1:23,6.7)
You ROCK! (LR, PR)
Verbrugge, Matthew Jr V 17:11 5:49 2.95 30/48 5/7 5/22 4/7 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/7 82:50
1:44
2.95 5:37 5:14 5:49 88 5:24 84:01
(1:11,1.4)
82:00 Your Team ROCKS! (LR) Lucas Crowley (3), James Doran (12), Stephen Ng (15), Andrew Olson (28), Matthew Verbrugge (30)
JV 1st 5 6/6 96:12
1:58
2.95 6:31 6:06 6:46 149 5:56 88:28 88:28 Joel Galster (13), Michael Mertens-ro (31), David Tseng (32), Daniel Garcia (36), Michael Nguyen (37)
Fr 1st 5 6/7 99:57
3:54
2.95 6:47 6:20 7:40 131 5:59 98:01 97:23 Devin Triantos (16), Jeremy Canlas (17), Andrew Verbrugge (21), John Lienhart (33), John Peregory (44)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eric Chavez Sr ST. FRANCIS 15:13 5:09
2 Neil Davis Sr BELLARMINE PREP 15:16 5:11
3 Lucas Crowley Sr Archbishop Mitty 15:27 5:14 1/7 1/22 3/7 15:47
(0:20)
15:42
(0:15)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
4 Wayne Hopp Jr BELLARMINE PREP 15:29 5:15
5 Sameer Naragn Sr BELLARMINE PREP 15:57 5:24
6 Greg Jizmagian Sr ST. IGNATIUS PREP 16:07 5:28
7 Steve Pacatte Jr SACRED HEART 16:18 5:32
8 Dan Futrell Sr BELLARMINE PREP 16:18 5:32
9 Rami Dahud Sr JUNIPERO SERRA 16:20 5:32
10 Chris Butterick Sr ST. FRANCIS 16:21 5:33
11 Mark Swartz Sr ST. IGNATIUS PREP 16:22 5:33
12 James Doran Sr Archbishop Mitty 16:26 5:34 2/7 2/22 4/7 17:48
(1:22)
17:48
(1:22)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
13 Chris Sheehan Sr ST. FRANCIS 16:28 5:35
14 Don Sebastian Jr SACRED HEART 16:37 5:38
15 Stephen Ng Sr Archbishop Mitty 16:40 5:39 3/7 3/22 3/7 17:50
(1:10)
17:50
(1:10)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
16 Ryan Moreland Jr BELLARMINE PREP 16:40 5:39
17 Grant Corina Jr BELLARMINE PREP 16:40 5:39
18 Aaron Bush Jr ST. IGNATIUS PREP 16:43 5:40
19 Kevin Chaves Fr ST. FRANCIS 16:47 5:41
20 Nick Cirgliano Jr JUNIPERO SERRA 16:48 5:42
21 Abraham Abarca Jr ST. IGNATIUS PREP 16:51 5:43
22 Richard Tan Fr BELLARMINE PREP 16:52 5:43
23 Ron Exley So JUNIPERO SERRA 16:53 5:43
24 Matt Honaker Fr ST. FRANCIS 17:01 5:46
25 David Kausek Sr ST. FRANCIS 17:03 5:47
26 Carter Phelps Jr ST. IGNATIUS PREP 17:04 5:47
27 Evan Campbell Sr ST. IGNATIUS PREP 17:04 5:47
28 Andrew Olson Jr Archbishop Mitty 17:06 5:48 4/7 4/22 4/7 16:44 16:44 You ROCK! (SBP)
29 Ryan Kaher Sr JUNIPERO SERRA 17:06 5:48
30 Matthew Verbrugge Jr Archbishop Mitty 17:11 5:49 5/7 5/22 4/7 You ROCK! (SBP)
31 Scott Drexel Jr JUNIPERO SERRA 17:14 5:51
32 O'bryan Kenney Sr ST. IGNATIUS PREP 17:20 5:53
33 Buck Major Jr SACRED HEART 17:24 5:54
34 Nick Marini So Archbishop Mitty 17:33 5:57 6/7 6/22 4/7 17:30 17:30
35 Jeremy Gerrard Sr Archbishop Mitty 17:34 5:57 7/7 7/22 3/6 17:59
(0:25)
17:59
(0:25)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
36 Jonathan Riley Jr ARCHBISHOP RIORDAN 17:47 6:02
37 Addison Anderson So SACRED HEART 17:50 6:03
38 Aaron Olsen Jr JUNIPERO SERRA 17:55 6:04
39 Jared Berk Sr ARCHBISHOP RIORDAN 18:00 6:06
40 Miguel Oropeza Sr ARCHBISHOP RIORDAN 18:01 6:06
41 Tony Martinelli Sr JUNIPERO SERRA 18:10 6:09
42 Sean Jackson Sr ARCHBISHOP RIORDAN 18:16 6:12
43 Anthony Sandoval Sr ARCHBISHOP RIORDAN 18:23 6:14
44 Manuel Splain So SACRED HEART 18:27 6:15
45 Mauricio Orantes Jr ARCHBISHOP RIORDAN 18:30 6:16
46 Andre Tannehill Jr ARCHBISHOP RIORDAN 18:41 6:20
47 Misha Osipov So SACRED HEART 18:50 6:23
48 Mike Cotter Jr SACRED HEART 19:37 6:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE PREP
2-1-1-1-1
Gap: 1:24
79:40
15:56
5:24
35 Neil Davis
Sr
15:16
5:11
2
Wayne Hopp
Jr
15:29
5:15
4
Sameer Naragn
Sr
15:57
5:24
5
Dan Futrell
Sr
16:18
5:32
8
Ryan Moreland
Jr
16:40
5:39
16
Grant Corina
Jr
16:40
5:39
17
Richard Tan
Fr
16:52
5:43
22
2 ST. FRANCIS
1-2-2-2-2
Gap: 1:48
81:50
16:22
5:33
67 Eric Chavez
Sr
15:13
5:09
1
Chris Butterick
Sr
16:21
5:33
10
Chris Sheehan
Sr
16:28
5:35
13
Kevin Chaves
Fr
16:47
5:41
19
Matt Honaker
Fr
17:01
5:46
24
David Kausek
Sr
17:03
5:47
25




3 ST. IGNATIUS PREP
4-4-4-3-3
Gap: 0:57
83:07
16:37
5:38
82 Greg Jizmagian
Sr
16:07
5:28
6
Mark Swartz
Sr
16:22
5:33
11
Aaron Bush
Jr
16:43
5:40
18
Abraham Abarca
Jr
16:51
5:43
21
Carter Phelps
Jr
17:04
5:47
26
Evan Campbell
Sr
17:04
5:47
27
O'bryan Kenney
Sr
17:20
5:53
32
4 Archbishop Mitty
3-3-3-4-4
Gap: 1:44
82:50
16:34
5:37
88 Lucas Crowley
Sr
15:27
5:14
3
James Doran
Sr
16:26
5:34
12
Stephen Ng
Sr
16:40
5:39
15
Andrew Olson
Jr
17:06
5:48
28
Matthew Verbrugge
Jr
17:11
5:49
30
Nick Marini
So
17:33
5:57
34
Jeremy Gerrard
Sr
17:34
5:57
35
Your Team ROCKS! (LR)
5 JUNIPERO SERRA
6-6-5-5-5
Gap: 0:54
84:21
16:52
5:43
112 Rami Dahud
Sr
16:20
5:32
9
Nick Cirgliano
Jr
16:48
5:42
20
Ron Exley
So
16:53
5:43
23
Ryan Kaher
Sr
17:06
5:48
29
Scott Drexel
Jr
17:14
5:51
31
Aaron Olsen
Jr
17:55
6:04
38
Tony Martinelli
Sr
18:10
6:09
41
6 SACRED HEART
5-5-6-6-6
Gap: 2:09
86:36
17:19
5:52
135 Steve Pacatte
Jr
16:18
5:32
7
Don Sebastian
Jr
16:37
5:38
14
Buck Major
Jr
17:24
5:54
33
Addison Anderson
So
17:50
6:03
37
Manuel Splain
So
18:27
6:15
44
Misha Osipov
So
18:50
6:23
47
Mike Cotter
Jr
19:37
6:39
48
7 ARCHBISHOP RIORDAN
7-7-7-7-7
Gap: 0:36
90:27
18:05
6:08
200 Jonathan Riley
Jr
17:47
6:02
36
Jared Berk
Sr
18:00
6:06
39
Miguel Oropeza
Sr
18:01
6:06
40
Sean Jackson
Sr
18:16
6:12
42
Anthony Sandoval
Sr
18:23
6:14
43
Mauricio Orantes
Jr
18:30
6:16
45
Andre Tannehill
Jr
18:41
6:20
46
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brian Enderson Sr ST. FRANCIS 17:14 5:51
2 Jeff Benford Sr BELLARMINE PREP 17:21 5:53
3 Jonathan Ashton Jr BELLARMINE PREP 17:28 5:55
4 Mike Bordini Jr BELLARMINE PREP 17:29 5:56
5 Owen Mcdonagh Jr ST. IGNATIUS PREP 17:33 5:57
6 Scott Siegfried Sr BELLARMINE PREP 17:34 5:57
7 Tom Darcy Jr JUNIPERO SERRA 17:35 5:58
8 David Fisher Jr BELLARMINE PREP 17:43 6:00
9 Gabriel Wu Sr ST. IGNATIUS PREP 17:48 6:02
10 Tim Schrotenboer Jr ST. FRANCIS 17:49 6:02
11 Mike Mccandless Sr ST. FRANCIS 17:50 6:03
12 Brent Parsons Sr BELLARMINE PREP 17:58 6:05
13 Joel Galster Sr Archbishop Mitty 17:59 6:06 1/9 8/22 5/6 19:37
(1:38)
18:59
(1:00)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
14 George Harrington Jr ST. IGNATIUS PREP 17:59 6:06
15 Emmet Mcdonagh Sr ST. IGNATIUS PREP 18:02 6:07
16 Mike Hansen Sr JUNIPERO SERRA 18:04 6:07
17 Julian Gallegos Jr ST. FRANCIS 18:06 6:08
18 Bryan Lorentz Jr ST. IGNATIUS PREP 18:08 6:09
19 Joseph Sciarrillo Jr ST. IGNATIUS PREP 18:13 6:11
20 Giancarlo Loeffler Sr ST. IGNATIUS PREP 18:22 6:14
21 Renato Huges Jr ARCHBISHOP RIORDAN 18:23 6:14
22 Andy Solari Sr JUNIPERO SERRA 18:27 6:15
23 Brian Gallagher Sr JUNIPERO SERRA 18:30 6:16
24 Ian Scott Jr ST. IGNATIUS PREP 18:36 6:18
25 Pradeep Doddambred Jr ST. FRANCIS 18:39 6:19
26 Ryan Baldwin Jr BELLARMINE PREP 18:40 6:20
27 Jesse Biroscak Sr ST. IGNATIUS PREP 18:48 6:22
28 Jospeh Helfrich Sr JUNIPERO SERRA 18:54 6:24
29 Martin Lee Sr ARCHBISHOP RIORDAN 18:56 6:25
30 David Rodriguez Sr JUNIPERO SERRA 18:58 6:26
31 Edward Boening Jr JUNIPERO SERRA 18:59 6:26
32 Joe Mcquaid Sr ST. IGNATIUS PREP 19:05 6:28
33 Walter Moreano Jr ARCHBISHOP RIORDAN 19:08 6:29
34 Michael Mertens-ro Sr Archbishop Mitty 19:11 6:30 2/9 11/22 6/6 You ROCK! (SBP)
35 Ryan Groshong Jr JUNIPERO SERRA 19:15 6:32
36 Bobby Maccarthy Sr ST. IGNATIUS PREP 19:17 6:32
37 David Tseng Jr Archbishop Mitty 19:21 6:34 3/9 13/22 6/6 19:16 19:16
38 Ivan Maroevich Jr ST. IGNATIUS PREP 19:23 6:34
39 Mike Wagstaffe Jr BELLARMINE PREP 19:25 6:35
40 Raphael De La Souj Sr BELLARMINE PREP 19:26 6:35
41 Ronald Moreno Jr. Jr ARCHBISHOP RIORDAN 19:28 6:36
42 Daniel Junick Sr BELLARMINE PREP 19:29 6:36
43 Rob De Vere Hunt Sr ST. IGNATIUS PREP 19:30 6:37
44 Paul Baker Jr BELLARMINE PREP 19:31 6:37
45 Jack Pedersen Jr ARCHBISHOP RIORDAN 19:31 6:37
46 Baru Lopez Sr ST. FRANCIS 19:36 6:39
47 Ben Guthrie Jr BELLARMINE PREP 19:36 6:39
48 Daniel Garcia Sr Archbishop Mitty 19:44 6:41 4/9 14/22 6/6 You ROCK! (SBP)
49 Kellen Brown Jr BELLARMINE PREP 19:47 6:42
50 Joey Porter Jr JUNIPERO SERRA 19:48 6:43
51 Michael Nguyen Jr Archbishop Mitty 19:57 6:46 5/9 15/22 6/6 You ROCK! (SBP)
52 Peter Byrne Sr ST. IGNATIUS PREP 20:02 6:47
53 Kevin Cronin Sr ST. IGNATIUS PREP 20:05 6:48
54 Derek Wille-graf Sr JUNIPERO SERRA 20:08 6:49
55 Gorfain Yannick Jr ARCHBISHOP RIORDAN 20:10 6:50
56 Armand Sarvarian Jr JUNIPERO SERRA 20:10 6:50
57 Rommel Matundan Sr ARCHBISHOP RIORDAN 20:14 6:52
58 Jarrod Flores Sr ST. IGNATIUS PREP 20:18 6:53
59 Jose Gonzales Sr ARCHBISHOP RIORDAN 20:20 6:54
60 Joe Wagstaffe Sr BELLARMINE PREP 20:21 6:54
61 Dirk Daza Sr ST. IGNATIUS PREP 20:23 6:55
62 Andrew Dekalaita Jr JUNIPERO SERRA 20:35 6:59
63 Nick Golding Sr JUNIPERO SERRA 20:45 7:02
64 Ricardo Salgado Sr Archbishop Mitty 20:54 7:05 6/9 17/22 6/6 You ROCK! (SBP)
65 Matt Arata Jr JUNIPERO SERRA 20:56 7:06
66 Matt Ivester Sr ST. FRANCIS 20:58 7:06
67 Danie Coor Jr BELLARMINE PREP 21:13 7:12
68 Rick Scott Jr ST. IGNATIUS PREP 21:14 7:12
69 Christian Tarusan Sr ARCHBISHOP RIORDAN 21:15 7:12
70 John Peterson Jr BELLARMINE PREP 21:17 7:13
71 Anthony Dicorti So Archbishop Mitty 21:26 7:16 7/9 18/22 6/6 You ROCK! (SBP)
72 John Aitken Jr Archbishop Mitty 21:33 7:18 8/9 19/22 5/6 You ROCK! (SBP)
73 Joseph Aceto Jr ARCHBISHOP RIORDAN 21:39 7:20
74 Jim Verducci Jr ST. IGNATIUS PREP 22:10 7:31
75 Alfred Hsing Sr ST. FRANCIS 22:21 7:35
76 Chris Wood Jr JUNIPERO SERRA 22:46 7:43
77 Peter Hamilton Jr JUNIPERO SERRA 22:49 7:44
78 Matthew Lucchio Jr ARCHBISHOP RIORDAN 22:52 7:45
79 Bermel Lumang Jr ARCHBISHOP RIORDAN 23:15 7:53
80 Brian Moffat So Archbishop Mitty 23:37 8:00 9/9 21/22 5/5 22:49 22:49
81 Dominic Disanti Sr ST. IGNATIUS PREP 24:06 8:10
82 Salvador Ascencio Jr ARCHBISHOP RIORDAN 25:00 8:28
83 Charan Dychioco Jr JUNIPERO SERRA 25:02 8:29
84 Josue Castellanos- Sr ARCHBISHOP RIORDAN 25:18 8:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE PREP
2-1-1-1-1
Gap: 0:22
87:35
17:31
5:56
23 Jeff Benford
Sr
17:21
5:53
2
Jonathan Ashton
Jr
17:28
5:55
3
Mike Bordini
Jr
17:29
5:56
4
Scott Siegfried
Sr
17:34
5:57
6
David Fisher
Jr
17:43
6:00
8
Brent Parsons
Sr
17:58
6:05
12
Ryan Baldwin
Jr
18:40
6:20
25
2 ST. IGNATIUS PREP
3-3-3-3-2
Gap: 0:35
89:30
17:54
6:04
61 Owen Mcdonagh
Jr
17:33
5:57
5
Gabriel Wu
Sr
17:48
6:02
9
George Harrington
Jr
17:59
6:06
14
Emmet Mcdonagh
Sr
18:02
6:07
15
Bryan Lorentz
Jr
18:08
6:09
18
Joseph Sciarrillo
Jr
18:13
6:11
19
Giancarlo Loeffler
Sr
18:22
6:14
20
3 ST. FRANCIS
1-2-2-2-3
Gap: 1:25
89:38
17:56
6:05
63 Brian Enderson
Sr
17:14
5:51
1
Tim Schrotenboer
Jr
17:49
6:02
10
Mike Mccandless
Sr
17:50
6:03
11
Julian Gallegos
Jr
18:06
6:08
17
Pradeep Doddambred
Jr
18:39
6:19
24
Baru Lopez
Sr
19:36
6:39
35
Matt Ivester
Sr
20:58
7:06
41
4 JUNIPERO SERRA
4-4-4-4-4
Gap: 1:19
91:30
18:18
6:12
94 Tom Darcy
Jr
17:35
5:58
7
Mike Hansen
Sr
18:04
6:07
16
Andy Solari
Sr
18:27
6:15
22
Brian Gallagher
Sr
18:30
6:16
23
Jospeh Helfrich
Sr
18:54
6:24
26
David Rodriguez
Sr
18:58
6:26
28
Edward Boening
Jr
18:59
6:26
29
5 ARCHBISHOP RIORDAN
6-6-6-5-5
Gap: 1:08
95:26
19:05
6:28
145 Renato Huges
Jr
18:23
6:14
21
Martin Lee
Sr
18:56
6:25
27
Walter Moreano
Jr
19:08
6:29
30
Ronald Moreno Jr.
Jr
19:28
6:36
33
Jack Pedersen
Jr
19:31
6:37
34
Gorfain Yannick
Jr
20:10
6:50
38
Rommel Matundan
Sr
20:14
6:52
39
6 Archbishop Mitty
5-5-5-6-6
Gap: 1:58
96:12
19:14
6:31
149 Joel Galster
Sr
17:59
6:06
13
Michael Mertens-ro
Sr
19:11
6:30
31
David Tseng
Jr
19:21
6:34
32
Daniel Garcia
Sr
19:44
6:41
36
Michael Nguyen
Jr
19:57
6:46
37
Ricardo Salgado
Sr
20:54
7:05
40
Anthony Dicorti
So
21:26
7:16
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Bordoni Fr BELLARMINE PREP 16:59 5:45
2 Aron Gura Fr BELLARMINE PREP 17:19 5:52
3 Brendan Kerr Fr BELLARMINE PREP 17:29 5:56
4 Thomas Ashton Fr BELLARMINE PREP 17:40 5:59
5 Will Holleran Fr ST. IGNATIUS PREP 17:43 6:00
6 Michael Schimaneck Fr ST. IGNATIUS PREP 17:55 6:04
7 William Mcloughlin Fr SACRED HEART 17:56 6:05
8 Chris Furnari Fr JUNIPERO SERRA 17:58 6:05
9 Anthony Aminoff Fr ST. IGNATIUS PREP 18:07 6:08
10 Zach Seale Fr ST. IGNATIUS PREP 18:09 6:09
11 Sean Mulligan Fr SACRED HEART 18:10 6:09
12 Sam Berrin Fr ST. IGNATIUS PREP 18:12 6:10
13 Jarod Bibb Fr ST. FRANCIS 18:25 6:15
14 Chris Dowdy Fr ST. IGNATIUS PREP 18:33 6:17
15 Zach Brown Fr ST. IGNATIUS PREP 18:34 6:18
16 Devin Triantos Fr Archbishop Mitty 18:42 6:20 1/6 9/22 6/7
17 Jeremy Canlas Fr Archbishop Mitty 18:44 6:21 2/6 10/22 4/7 19:40
(0:56)
19:40
(0:56)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
18 Vince Harrington Fr ST. IGNATIUS PREP 18:46 6:22
19 Alex D'amour Fr BELLARMINE PREP 18:49 6:23
20 Jason Doyle Fr ST. IGNATIUS PREP 19:04 6:28
21 Ben Bluett-mills Fr BELLARMINE PREP 19:06 6:28
22 Brian Clark Fr SACRED HEART 19:07 6:29
23 Andrew Verbrugge Fr Archbishop Mitty 19:11 6:30 3/6 11/22 4/7 20:34
(1:23)
20:34
(1:23)
You ROCK! (LR, PR)
24 Andrew Wickler Fr BELLARMINE PREP 19:16 6:32
25 Jon Tengco Fr ST. IGNATIUS PREP 19:18 6:33
26 Martin Maguire Fr ST. IGNATIUS PREP 19:23 6:34
27 Stephen Wong Fr ST. FRANCIS 19:25 6:35
28 Tomas Chu Fr ST. IGNATIUS PREP 19:29 6:36
29 Noel Castro Fr ST. IGNATIUS PREP 19:31 6:37
30 David Darling Fr ST. IGNATIUS PREP 19:33 6:38
31 Zach Kenney Fr ST. IGNATIUS PREP 19:38 6:39
32 Steve Sweeney Fr JUNIPERO SERRA 19:43 6:41
33 Tristan Arcelona Fr SACRED HEART 19:43 6:41
34 Craig Hansson Fr ST. IGNATIUS PREP 19:46 6:42
35 Michael Lando Fr ST. IGNATIUS PREP 19:47 6:42
36 Francisco Hernande Fr ARCHBISHOP RIORDAN 19:48 6:43
37 Jerrett Lantz Fr ST. FRANCIS 19:50 6:43
38 Alex Stiller Fr ST. FRANCIS 20:00 6:47
39 Peter Johnson Fr ST. IGNATIUS PREP 20:06 6:49
40 Nathan Melling Fr BELLARMINE PREP 20:10 6:50
41 Jared Chun-creech Fr JUNIPERO SERRA 20:12 6:51
42 Ian Winrup Fr BELLARMINE PREP 20:15 6:52
43 William Alexander Fr BELLARMINE PREP 20:25 6:55
44 Mike Simonetti Fr JUNIPERO SERRA 20:30 6:57
45 Grant Mahler Fr ST. FRANCIS 20:36 6:59
46 Jacob Klestoff Fr ST. IGNATIUS PREP 20:39 7:00
47 Trevor Reader Fr BELLARMINE PREP 20:40 7:00
48 Ernesto Cortez Fr ST. IGNATIUS PREP 20:40 7:00
49 Matt Moran Fr BELLARMINE PREP 20:41 7:01
50 Alvin Cuesta Fr ARCHBISHOP RIORDAN 20:42 7:01
51 John Lienhart Fr Archbishop Mitty 20:44 7:02 4/6 16/22 6/7
52 Anthony Silva Fr ARCHBISHOP RIORDAN 20:51 7:04
53 Jonathan Ching Fr ARCHBISHOP RIORDAN 21:00 7:07
54 Jake Pashelinsky Fr ST. IGNATIUS PREP 21:16 7:13
55 Mack Casterman Fr BELLARMINE PREP 21:20 7:14
56 Peter Martinez Fr ARCHBISHOP RIORDAN 21:23 7:15
57 Joey Henry Fr BELLARMINE PREP 21:26 7:16
58 Adam Mork Fr ST. FRANCIS 21:29 7:17
59 Tom Chen Fr JUNIPERO SERRA 21:32 7:18
60 Hohn Cantalupi Fr BELLARMINE PREP 21:32 7:18
61 Gino Giusti Fr SACRED HEART 21:35 7:19
62 William Henner Fr ARCHBISHOP RIORDAN 21:39 7:20
63 Micahel Manibusan Fr ARCHBISHOP RIORDAN 21:43 7:22
64 Kersi Contractor Fr BELLARMINE PREP 21:46 7:23
65 Torben Jahn Fr JUNIPERO SERRA 21:47 7:23
66 Will Pierog Fr BELLARMINE PREP 21:52 7:25
67 Joe Zwart Fr BELLARMINE PREP 21:53 7:25
68 Elliot Shuyffle Fr BELLARMINE PREP 21:58 7:27
69 Brandon Mau Fr ARCHBISHOP RIORDAN 21:59 7:27
70 Steven Troxell Fr ST. FRANCIS 22:01 7:28
71 Eric Johnson Fr BELLARMINE PREP 22:13 7:32
72 Scott Mcpherson Fr BELLARMINE PREP 22:24 7:36
73 Marc Yinger Fr ST. FRANCIS 22:34 7:39
74 Declan Salcido Fr BELLARMINE PREP 22:35 7:39
75 John Peregory Fr Archbishop Mitty 22:36 7:40 5/6 20/22 7/7 You ROCK! (SBP)
76 Tony Perrucci Fr BELLARMINE PREP 22:39 7:41
77 Andi Barsan Fr BELLARMINE PREP 22:41 7:41
78 Stephen Cole Fr BELLARMINE PREP 22:45 7:43
79 Tim O'connor Fr ARCHBISHOP RIORDAN 22:45 7:43
80 Brian Luc Fr ARCHBISHOP RIORDAN 22:55 7:46
81 Christopher Bruno Fr ARCHBISHOP RIORDAN 22:55 7:46
82 Dan Baxter Fr BELLARMINE PREP 23:02 7:48
83 Gerald Pamintuan Fr BELLARMINE PREP 23:37 8:00
84 Sean Bartlett Fr JUNIPERO SERRA 23:39 8:01
85 Mike Lumsden Fr BELLARMINE PREP 23:40 8:01
86 Dan Isaacs Fr JUNIPERO SERRA 24:01 8:08
87 Daniel Hopkins Fr BELLARMINE PREP 24:16 8:14
88 Gavin Grace Fr ST. FRANCIS 24:17 8:14
89 Brian Aganad Fr BELLARMINE PREP 24:17 8:14
90 Navid Rastegar-pan Fr Archbishop Mitty 25:46 8:44 6/6 22/22 6/6 You ROCK! (SBP)
91 Ryan Rettenbacher Fr JUNIPERO SERRA 26:35 9:01
92 Ryan Boland Fr ARCHBISHOP RIORDAN 28:24 9:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE PREP
1-1-1-1-1
Gap: 1:50
88:16
17:39
5:59
28 Matt Bordoni
Fr
16:59
5:45
1
Aron Gura
Fr
17:19
5:52
2
Brendan Kerr
Fr
17:29
5:56
3
Thomas Ashton
Fr
17:40
5:59
4
Alex D'amour
Fr
18:49
6:23
18
Ben Bluett-mills
Fr
19:06
6:28
19
Andrew Wickler
Fr
19:16
6:32
22
2 ST. IGNATIUS PREP
2-2-2-2-2
Gap: 0:29
90:06
18:01
6:07
42 Will Holleran
Fr
17:43
6:00
5
Michael Schimaneck
Fr
17:55
6:04
6
Anthony Aminoff
Fr
18:07
6:08
9
Zach Seale
Fr
18:09
6:09
10
Sam Berrin
Fr
18:12
6:10
12
Chris Dowdy
Fr
18:33
6:17
14
Zach Brown
Fr
18:34
6:18
15
3 SACRED HEART
3-3-3-3-3
Gap: 3:39
96:31
19:18
6:33
102 William Mcloughlin
Fr
17:56
6:05
7
Sean Mulligan
Fr
18:10
6:09
11
Brian Clark
Fr
19:07
6:29
20
Tristan Arcelona
Fr
19:43
6:41
25
Gino Giusti
Fr
21:35
7:19
39








4 ST. FRANCIS
5-6-6-5-4
Gap: 2:11
98:16
19:39
6:40
122 Jarod Bibb
Fr
18:25
6:15
13
Stephen Wong
Fr
19:25
6:35
23
Jerrett Lantz
Fr
19:50
6:43
27
Alex Stiller
Fr
20:00
6:47
28
Grant Mahler
Fr
20:36
6:59
31
Adam Mork
Fr
21:29
7:17
37
Steven Troxell
Fr
22:01
7:28
43
5 JUNIPERO SERRA
4-4-5-5-5
Gap: 3:34
99:55
19:59
6:46
129 Chris Furnari
Fr
17:58
6:05
8
Steve Sweeney
Fr
19:43
6:41
24
Jared Chun-creech
Fr
20:12
6:51
29
Mike Simonetti
Fr
20:30
6:57
30
Tom Chen
Fr
21:32
7:18
38
Torben Jahn
Fr
21:47
7:23
42
Sean Bartlett
Fr
23:39
8:01
45
6 Archbishop Mitty
6-5-4-4-6
Gap: 3:54
99:57
19:59
6:47
131 Devin Triantos
Fr
18:42
6:20
16
Jeremy Canlas
Fr
18:44
6:21
17
Andrew Verbrugge
Fr
19:11
6:30
21
John Lienhart
Fr
20:44
7:02
33
John Peregory
Fr
22:36
7:40
44
Navid Rastegar-pan
Fr
25:46
8:44
46




7 ARCHBISHOP RIORDAN
7-7-7-7-7
Gap: 1:35
103:44
20:45
7:02
163 Francisco Hernande
Fr
19:48
6:43
26
Alvin Cuesta
Fr
20:42
7:01
32
Anthony Silva
Fr
20:51
7:04
34
Jonathan Ching
Fr
21:00
7:07
35
Peter Martinez
Fr
21:23
7:15
36
William Henner
Fr
21:39
7:20
40
Micahel Manibusan
Fr
21:43
7:22
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.