Archbishop Mitty Results from the WCAL Finals at Crystal Springs on 11/4/98

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aiken, John Fr Fr 20:32 6:58 2.95 38/40 4/5 23/24 5/5 You ROCK! (SBP)
Alam, Shayan Sr JV 17:58 6:05 2.95 14/40 5/9 12/24 2/4 You ROCK! (SBP)
Amador, Andrew Sr JV 18:05 6:08 2.95 19/40 6/9 14/24 2/4 You ROCK! (SBP)
Bebrugge, Matt Fr Fr 17:59 6:06 2.95 1/40 1/5 13/24 1/7 You ROCK! (SBP)
Boekkiker, Jon Jr JV 19:05 6:28 2.95 34/40 8/9 16/24 2/3 You ROCK! (SBP)
Braatz, Mark Fr Fr 20:33 6:58 2.95 39/40 5/5 24/24 4/4 You ROCK! (SBP)
Burson, Jesse So V 16:47 5:41 2.95 19/47 4/7 4/24 3/7 16:53
(0:06,0.6)
16:53
(0:06,0.6)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Crowley, Jason Sr V 17:03 5:47 2.95 24/47 6/7 6/24 3/6 You ROCK! (SBP)
Crowley, Lucas So V 16:08 5:28 2.95 8/47 2/7 2/24 3/7 16:41
(0:33,3.3)
16:41
(0:33,3.3)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Doran, James So V 17:48 6:02 2.95 35/47 7/7 11/24 3/6 You ROCK! (SBP)
Drumm, Kevin Sr V 17:00 5:46 2.95 23/47 5/7 5/24 3/7 You ROCK! (SBP)
Eaton, Chris Sr JV 17:38 5:59 2.95 8/40 2/9 8/24 3/5 You ROCK! (SBP)
Ernst, Dan Sr JV 17:40 5:59 2.95 9/40 3/9 9/24 2/4 You ROCK! (SBP)
Galster, Joel So So 19:38 6:39 2.95 28/40 2/3 21/24 7/7 You ROCK! (SBP)
Guido, Mike Sr JV 17:40 5:59 2.95 10/40 4/9 10/24 2/4 You ROCK! (SBP)
Harris, Mike Sr JV 18:48 6:22 2.95 29/40 7/9 15/24 2/4 You ROCK! (SBP)
Lee, Brandon Sr JV 19:05 6:28 2.95 35/40 9/9 17/24 2/3 You ROCK! (SBP)
McKeown, Chris So So 19:27 6:36 2.95 25/40 1/3 19/24 7/7 19:06 19:06
Ng, Stephen So So 19:45 6:42 2.95 30/40 3/3 22/24 6/7 You ROCK! (SBP)
Orozco, David Sr JV 17:32 5:57 2.95 7/40 1/9 7/24 3/5 You ROCK! (SBP)
Scortea, Stefan Fr Fr 19:23 6:34 2.95 22/40 2/5 18/24 5/6 You ROCK! (SBP)
Service, Jt Sr V 16:13 5:30 2.95 10/47 3/7 3/24 3/7 You ROCK! (SBP)
Tynes, Booker Sr V 15:52 5:23 2.95 4/47 1/7 1/24 4/7 16:12
(0:20,2.1)
16:05
(0:13,1.3)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Williams, James Fr Fr 19:34 6:38 2.95 25/40 3/5 20/24 5/5 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/7 82:00
1:08
2.95 5:34 5:23 5:46 64 5:26 84:43
(2:43,3.2)
84:43
(2:43,3.2%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Booker Tynes (4), Lucas Crowley (8), Jt Service (10), Jesse Burson (19), Kevin Drumm (23)
JV 1st 5 2/4 88:28
0:26
2.95 6:00 5:57 6:05 48 5:54 David Orozco (7), Chris Eaton (8), Dan Ernst (9), Mike Guido (10), Shayan Alam (14)
Fr 1st 5 4/4 98:01
2:34
2.95 6:39 6:06 6:58 85 6:15 97:23 97:23 Matt Bebrugge (1), Stefan Scortea (17), James Williams (18), John Aiken (24), Mark Braatz (25)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eric Chaves So St. Francis 15:17 5:11
2 Neil Mcdonagh Jr St. Ignatius 15:21 5:12
3 Neil Davis So Bellarmine 15:40 5:19
4 Booker Tynes Sr Archbishop Mitty 15:52 5:23 1/7 1/24 4/7 16:12
(0:20)
16:05
(0:13)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
5 Jeff Wilson Sr Bellarmine 15:58 5:25
6 Dan Chaves Sr St. Francis 16:01 5:26
7 Charles Darius Sr St. Francis 16:07 5:28
8 Lucas Crowley So Archbishop Mitty 16:08 5:28 2/7 2/24 3/7 16:41
(0:33)
16:41
(0:33)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
9 Kevin Brown Sr Bellarmine 16:09 5:28
10 Jt Service Sr Archbishop Mitty 16:13 5:30 3/7 3/24 3/7 You ROCK! (SBP)
11 David Huss Jr St. Francis 16:16 5:31
12 Jake Spangler Jr St. Francis 16:23 5:33
13 Paul Roge Jr Bellarmine 16:31 5:36
14 Mike Nolan Sr Bellarmine 16:32 5:36
15 Daniel Galindo Jr Bellarmine 16:34 5:37
16 Chris Allen Jr St. Francis 16:38 5:38
17 Anapum Pathak Jr St. Francis 16:38 5:38
18 Mario Andreozzi Jr Bellarmine 16:42 5:40
19 Jesse Burson So Archbishop Mitty 16:47 5:41 4/7 4/24 3/7 16:53
(0:06)
16:53
(0:06)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
20 Frank Verducci Jr St. Ignatius 16:52 5:43
21 Marcus Johnson Jr Serra 16:57 5:45
22 Michael Tursi Jr St. Ignatius 17:00 5:46
23 Kevin Drumm Sr Archbishop Mitty 17:00 5:46 5/7 5/24 3/7 You ROCK! (SBP)
24 Jason Crowley Sr Archbishop Mitty 17:03 5:47 6/7 6/24 3/6 You ROCK! (SBP)
25 Francisco Uribe Sr Riordan 17:08 5:48
26 Ryan Kaher So Serra 17:19 5:52
27 Tony Martinelli So Serra 17:27 5:55
28 Dominic Comolli Sr St. Ignatius 17:30 5:56
29 Mario Tomasich Sr St. Ignatius 17:33 5:57
30 Brando Erazo Jr Serra 17:37 5:58
31 Mike Bourne Sr Sacred Heart Prep 17:40 5:59
32 Vito Azzolino Sr Sacred Heart Prep 17:41 6:00
33 Travis Eagan Sr Serra 17:45 6:01
34 Pat Moley Jr Sacred Heart Prep 17:47 6:02
35 James Doran So Archbishop Mitty 17:48 6:02 7/7 11/24 3/6 You ROCK! (SBP)
36 Robert Hansen Sr Serra 17:55 6:04
37 Ben Hansell Jr Riordan 17:56 6:05
38 Randy Mclaughlin Sr Riordan 17:57 6:05
39 Ryan Joseph Jr St. Ignatius 17:58 6:05
40 Paul Gonella Jr St. Ignatius 17:58 6:05
41 Antonios Stamakakis Sr Riordan 18:25 6:15
42 Eric Arquette Jr Serra 18:29 6:16
43 Vincent Miers Jr Riordan 18:43 6:21
44 Victor Pimentel Jr Riordan 19:14 6:31
45 Joe Mankiewicz Sr Sacred Heart Prep 19:27 6:36
46 Stafford Williams Sr Riordan 19:27 6:36
47 Thomas Lee Sr Sacred Heart Prep 19:32 6:37
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:06
80:04
16:01
5:26
37 Eric Chaves
So
15:17
5:11
1
Dan Chaves
Sr
16:01
5:26
6
Charles Darius
Sr
16:07
5:28
7
David Huss
Jr
16:16
5:31
11
Jake Spangler
Jr
16:23
5:33
12
Chris Allen
Jr
16:38
5:38
16
Anapum Pathak
Jr
16:38
5:38
17
2 Bellarmine
3-2-2-2-2
Gap: 0:52
80:50
16:10
5:29
44 Neil Davis
So
15:40
5:19
3
Jeff Wilson
Sr
15:58
5:25
5
Kevin Brown
Sr
16:09
5:28
9
Paul Roge
Jr
16:31
5:36
13
Mike Nolan
Sr
16:32
5:36
14
Daniel Galindo
Jr
16:34
5:37
15
Mario Andreozzi
Jr
16:42
5:40
18
3 Archbishop Mitty
4-3-3-3-3
Gap: 1:08
82:00
16:24
5:34
64 Booker Tynes
Sr
15:52
5:23
4
Lucas Crowley
So
16:08
5:28
8
Jt Service
Sr
16:13
5:30
10
Jesse Burson
So
16:47
5:41
19
Kevin Drumm
Sr
17:00
5:46
23
Jason Crowley
Sr
17:03
5:47
24
James Doran
So
17:48
6:02
35
Your Team ROCKS! (LR, PR)
4 St. Ignatius
2-4-4-4-4
Gap: 2:12
84:16
16:51
5:43
101 Neil Mcdonagh
Jr
15:21
5:12
2
Frank Verducci
Jr
16:52
5:43
20
Michael Tursi
Jr
17:00
5:46
22
Dominic Comolli
Sr
17:30
5:56
28
Mario Tomasich
Sr
17:33
5:57
29
Ryan Joseph
Jr
17:58
6:05
39
Paul Gonella
Jr
17:58
6:05
40
5 Serra
5-5-5-5-5
Gap: 0:48
87:05
17:25
5:54
137 Marcus Johnson
Jr
16:57
5:45
21
Ryan Kaher
So
17:19
5:52
26
Tony Martinelli
So
17:27
5:55
27
Brando Erazo
Jr
17:37
5:58
30
Travis Eagan
Sr
17:45
6:01
33
Robert Hansen
Sr
17:55
6:04
36
Eric Arquette
Jr
18:29
6:16
42
6 Riordan
6-6-7-6-6
Gap: 1:35
90:09
18:02
6:07
184 Francisco Uribe
Sr
17:08
5:48
25
Ben Hansell
Jr
17:56
6:05
37
Randy Mclaughlin
Sr
17:57
6:05
38
Antonios Stamakakis
Sr
18:25
6:15
41
Vincent Miers
Jr
18:43
6:21
43
Victor Pimentel
Jr
19:14
6:31
44
Stafford Williams
Sr
19:27
6:36
46
7 Sacred Heart Prep
7-7-6-7-7
Gap: 1:52
92:07
18:25
6:15
189 Mike Bourne
Sr
17:40
5:59
31
Vito Azzolino
Sr
17:41
6:00
32
Pat Moley
Jr
17:47
6:02
34
Joe Mankiewicz
Sr
19:27
6:36
45
Thomas Lee
Sr
19:32
6:37
47








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Mike Mccandless So St. Francis 17:11 5:49
2 Sameer Narang So Bellarmine 17:18 5:52
3 Mark Swartz So St. Ignatius 17:22 5:53
4 Ernest Wright So Bellarmine 17:46 6:01
5 David Kausek So St. Francis 17:50 6:03
6 Dan Futrell So Bellarmine 18:01 6:06
7 O'bryan Kenney So St. Ignatius 18:06 6:08
8 Rami Dahund So Serra 18:25 6:15
9 Matt Conti So St. Ignatius 18:25 6:15
10 Joe Mcloughlin So Sacred Heart Prep 18:26 6:15
11 Miguel Oropeza So Riordan 18:27 6:15
12 Gabriel Wu So St. Ignatius 18:44 6:21
13 Scott Almassy So Bellarmine 18:48 6:22
14 Brent Parsons So Bellarmine 18:49 6:23
15 Eva Campbell So St. Ignatius 18:54 6:24
16 Jaime Lejesk So Bellarmine 18:57 6:25
17 David Rodriguez So Serra 18:58 6:26
18 Bobby Mccarthy So St. Ignatius 18:59 6:26
19 Jeff Benford So Bellarmine 19:01 6:27
20 Pete Newland So Sacred Heart Prep 19:02 6:27
21 Chris Sheehan So St. Francis 19:04 6:28
22 Ricky Morthole So Sacred Heart Prep 19:06 6:28
23 Pat Clifford So St. Ignatius 19:09 6:29
24 Sean Jackson So Riordan 19:22 6:34
25 Chris McKeown So Archbishop Mitty 19:27 6:36 1/3 19/24 7/7 19:06 19:06
26 Elieas Zoulas So Bellarmine 19:35 6:38
27 Jonathan Riley So Riordan 19:38 6:39
28 Joel Galster So Archbishop Mitty 19:38 6:39 2/3 21/24 7/7 You ROCK! (SBP)
29 Steve Blake So St. Ignatius 19:39 6:40
30 Stephen Ng So Archbishop Mitty 19:45 6:42 3/3 22/24 6/7 You ROCK! (SBP)
31 Mike Hansen So Serra 19:54 6:45
32 Martin Lee So Riordan 20:00 6:47
33 Giancarlo Loeffler So St. Ignatius 20:01 6:47
34 Robert Deverehunt So St. Ignatius 20:02 6:47
35 Anthony Sandoval So Riordan 20:04 6:48
36 Favshad Keyghobadi So St. Ignatius 20:05 6:48
37 Adam Cacioppo So Bellarmine 20:05 6:48
38 Emmet Mcdonagh So St. Ignatius 20:07 6:49
39 Dirk Daza So St. Ignatius 20:08 6:49
40 Mike Jurka So St. Francis 20:19 6:53
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Travis Richards Sr St. Francis 16:57 5:45
2 Andrew Kwee Jr Bellarmine 17:01 5:46
3 Josh Brown Sr St. Francis 17:02 5:46
4 Nate Stemberga Sr Bellarmine 17:21 5:53
5 Zach Disalva Jr Bellarmine 17:23 5:54
6 Chris Janke Sr Bellarmine 17:25 5:54
7 David Orozco Sr Archbishop Mitty 17:32 5:57 1/9 7/24 3/5 You ROCK! (SBP)
8 Chris Eaton Sr Archbishop Mitty 17:38 5:59 2/9 8/24 3/5 You ROCK! (SBP)
9 Dan Ernst Sr Archbishop Mitty 17:40 5:59 3/9 9/24 2/4 You ROCK! (SBP)
10 Mike Guido Sr Archbishop Mitty 17:40 5:59 4/9 10/24 2/4 You ROCK! (SBP)
11 Brett Lande Jr Bellarmine 17:45 6:01
12 Charles Bunting Jr St. Francis 17:50 6:03
13 Aaron Jacobsen Sr Bellarmine 17:55 6:04
14 Shayan Alam Sr Archbishop Mitty 17:58 6:05 5/9 12/24 2/4 You ROCK! (SBP)
15 Paul Taylor Jr Bellarmine 17:59 6:06
16 Ben Strong Sr Bellarmine 17:59 6:06
17 Chris Flynn Jr St. Ignatius 18:00 6:06
18 Sean Moore Sr Bellarmine 18:01 6:06
19 Andrew Amador Sr Archbishop Mitty 18:05 6:08 6/9 14/24 2/4 You ROCK! (SBP)
20 Louie Ferrigno Jr Serra 18:08 6:09
21 Alvaro Ramirez Sr St. Ignatius 18:08 6:09
22 Pat Schmidt Jr St. Ignatius 18:11 6:10
23 David Ribardo Jr St. Francis 18:13 6:11
24 Mike Wueste Jr Bellarmine 18:18 6:12
25 Neema Yazdani Jr St. Francis 18:22 6:14
26 Josh Sternbach Sr St. Francis 18:31 6:17
27 Dan Lowell Sr Bellarmine 18:38 6:19
28 Dan Villarreal Sr Bellarmine 18:39 6:19
29 Mike Harris Sr Archbishop Mitty 18:48 6:22 7/9 15/24 2/4 You ROCK! (SBP)
30 Brett Reed Sr Bellarmine 18:54 6:24
31 Jim Bonner Sr St. Ignatius 18:55 6:25
32 Rob Kennedy Jr St. Ignatius 18:56 6:25
33 Brad Schrotenboer Jr St. Francis 19:02 6:27
34 Jon Boekkiker Jr Archbishop Mitty 19:05 6:28 8/9 16/24 2/3 You ROCK! (SBP)
35 Brandon Lee Sr Archbishop Mitty 19:05 6:28 9/9 17/24 2/3 You ROCK! (SBP)
36 Bryant Adleson Sr St. Francis 19:06 6:28
37 Nial Kavanaugh Sr St. Ignatius 19:15 6:32
38 Sam Booth Sr St. Francis 19:19 6:33
39 Alex Dietrich Sr Serra 19:21 6:34
40 Mark Borella Sr St. Ignatius 19:26 6:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
2-2-1-1-1
Gap: 0:44
86:55
17:23
5:54
28 Andrew Kwee
Jr
17:01
5:46
2
Nate Stemberga
Sr
17:21
5:53
4
Zach Disalva
Jr
17:23
5:54
5
Chris Janke
Sr
17:25
5:54
6
Brett Lande
Jr
17:45
6:01
11
Aaron Jacobsen
Sr
17:55
6:04
13
Paul Taylor
Jr
17:59
6:06
15
2 Archbishop Mitty
3-3-3-2-2
Gap: 0:26
88:28
17:42
6:00
48 David Orozco
Sr
17:32
5:57
7
Chris Eaton
Sr
17:38
5:59
8
Dan Ernst
Sr
17:40
5:59
9
Mike Guido
Sr
17:40
5:59
10
Shayan Alam
Sr
17:58
6:05
14
Andrew Amador
Sr
18:05
6:08
17
Mike Harris
Sr
18:48
6:22
23
3 St. Francis
1-1-2-3-3
Gap: 1:25
88:24
17:41
6:00
57 Travis Richards
Sr
16:57
5:45
1
Josh Brown
Sr
17:02
5:46
3
Charles Bunting
Jr
17:50
6:03
12
David Ribardo
Jr
18:13
6:11
20
Neema Yazdani
Jr
18:22
6:14
21
Josh Sternbach
Sr
18:31
6:17
22
Brad Schrotenboer
Jr
19:02
6:27
26
4 St. Ignatius
4-4-4-4-4
Gap: 0:56
92:10
18:26
6:15
102 Chris Flynn
Jr
18:00
6:06
16
Alvaro Ramirez
Sr
18:08
6:09
18
Pat Schmidt
Jr
18:11
6:10
19
Jim Bonner
Sr
18:55
6:25
24
Rob Kennedy
Jr
18:56
6:25
25
Nial Kavanaugh
Sr
19:15
6:32
27
Mark Borella
Sr
19:26
6:35
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Bebrugge Fr Archbishop Mitty 17:59 6:06 1/5 13/24 1/7 You ROCK! (SBP)
2 Wayne Hopp Fr Bellarmine 18:05 6:08
3 Mike Bordoni Fr Bellarmine 18:07 6:08
4 Kyle Regan Fr Bellarmine 18:20 6:13
5 Steve Pacatte Fr Sacred Heart Prep 18:21 6:13
6 Carter Phelps Fr St. Ignatius 18:26 6:15
7 Aaron Olsen Fr Serra 18:28 6:16
8 Andres Orphanopoulos Fr St. Ignatius 18:29 6:16
9 Scott Drexel Fr Serra 18:29 6:16
10 Aaron Bush Fr St. Ignatius 18:31 6:17
11 Tim Moriarty Fr Sacred Heart Prep 18:38 6:19
12 Ivan Maroevich Fr St. Ignatius 18:41 6:20
13 Coln Shalyey Fr Bellarmine 18:48 6:22
14 Buck Major Fr Sacred Heart Prep 18:51 6:23
15 Ryan Baldwin Fr Bellarmine 18:58 6:26
16 Joe Sciarrillo Fr St. Ignatius 19:03 6:27
17 Ryan Moreland Fr Bellarmine 19:03 6:27
18 Paul Baker Fr Bellarmine 19:03 6:27
19 Dan Coor Fr Bellarmine 19:15 6:32
20 Tim Schrotenboer Fr St. Francis 19:19 6:33
21 Chris Carson Fr Serra 19:22 6:34
22 Stefan Scortea Fr Archbishop Mitty 19:23 6:34 2/5 18/24 5/6 You ROCK! (SBP)
23 Don Sebastian Fr Sacred Heart Prep 19:28 6:36
24 Mike Micell Fr Bellarmine 19:33 6:38
25 James Williams Fr Archbishop Mitty 19:34 6:38 3/5 20/24 5/5 You ROCK! (SBP)
26 George Harrington Fr St. Ignatius 19:38 6:39
27 Pradeep Doddamreddy Fr St. Francis 19:42 6:41
28 Gabriel Galindo Fr Bellarmine 19:45 6:42
29 Adam Visconti Fr St. Ignatius 19:47 6:42
30 Rashad Williams Fr Riordan 19:52 6:44
31 Owen Mcdonagh Fr St. Ignatius 20:03 6:48
32 Damiel Padilla Fr Serra 20:05 6:48
33 Patrick Joseph Fr St. Ignatius 20:09 6:50
34 Dustin Maghanfar Fr Bellarmine 20:15 6:52
35 Joey Porter Fr Serra 20:16 6:52
36 Bryan Lorentz Fr St. Ignatius 20:20 6:54
37 David Butler Fr Serra 20:23 6:55
38 John Aiken Fr Archbishop Mitty 20:32 6:58 4/5 23/24 5/5 You ROCK! (SBP)
39 Mark Braatz Fr Archbishop Mitty 20:33 6:58 5/5 24/24 4/4 You ROCK! (SBP)
40 Kellen Brown Fr Bellarmine 20:34 6:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
2-1-1-1-1
Gap: 0:53
92:18
18:28
6:15
32 Wayne Hopp
Fr
18:05
6:08
2
Mike Bordoni
Fr
18:07
6:08
3
Kyle Regan
Fr
18:20
6:13
4
Coln Shalyey
Fr
18:48
6:22
11
Ryan Baldwin
Fr
18:58
6:26
12
Ryan Moreland
Fr
19:03
6:27
14
Paul Baker
Fr
19:03
6:27
15
2 St. Ignatius
3-2-2-2-2
Gap: 0:37
93:10
18:38
6:19
44 Carter Phelps
Fr
18:26
6:15
5
Andres Orphanopoulos
Fr
18:29
6:16
7
Aaron Bush
Fr
18:31
6:17
9
Ivan Maroevich
Fr
18:41
6:20
10
Joe Sciarrillo
Fr
19:03
6:27
13
George Harrington
Fr
19:38
6:39
19
Adam Visconti
Fr
19:47
6:42
20
3 Serra
4-3-3-3-3
Gap: 1:48
96:40
19:20
6:33
73 Aaron Olsen
Fr
18:28
6:16
6
Scott Drexel
Fr
18:29
6:16
8
Chris Carson
Fr
19:22
6:34
16
Damiel Padilla
Fr
20:05
6:48
21
Joey Porter
Fr
20:16
6:52
22
David Butler
Fr
20:23
6:55
23




4 Archbishop Mitty
1-4-4-4-4
Gap: 2:34
98:01
19:36
6:39
85 Matt Bebrugge
Fr
17:59
6:06
1
Stefan Scortea
Fr
19:23
6:34
17
James Williams
Fr
19:34
6:38
18
John Aiken
Fr
20:32
6:58
24
Mark Braatz
Fr
20:33
6:58
25








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.