Archbishop Mitty Results from the WCAL #1 at GGP WCAL on 10/4/06

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Campbell, Jeff So So 21:29 6:56 3.1 67/87 8/10 27/40 4/5
Crotty, Paul Jr JV 22:24 7:14 3.1 85/106 11/16 32/40 5/5 22:03 22:03 22:03 22:03
Dejong, Menso Sr V 16:55 5:27 3.1 3/52 1/7 1/40 3/8 17:03
(0:08,0.8)
17:03
(0:08,0.8)
17:03
(0:08,0.8)
16:54 You ROCK! (LY, LR, PR, DSR)
Dejong, Robert Jr JV 20:25 6:35 3.1 60/106 5/16 16/40 5/6 20:34
(0:09,0.7)
20:34
(0:09,0.7)
20:34
(0:09,0.7)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Dunlay, Brian Sr V 18:26 5:57 3.1 36/52 4/7 4/40 6/8 18:26
(0:00,0.0)
18:26
(0:00,0.0)
18:26
(0:00,0.0)
18:26 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DSR)
Flagg, Kyle Jr JV 24:17 7:50 3.1 100/106 15/16 38/40 3/3
Flaten, Christian So So 20:42 6:41 3.1 51/87 6/10 20/40 4/7 21:56
(1:14,5.6)
21:56
(1:14,5.6)
21:56
(1:14,5.6)
21:56
(1:14,5.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Fung, Andrew Fr Fr 21:55 7:04 3.1 60/113 5/7 30/40 7/8
Gabriel, Justin So So 18:52 6:05 3.1 13/87 1/10 6/40 4/7 19:12
(0:20,1.7)
19:12
(0:20,1.7)
19:12
(0:20,1.7)
19:12
(0:20,1.7)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Gaxiola, Albert So So 20:43 6:41 3.1 52/87 7/10 21/40 4/6
Grennan, Patrick Jr V 18:38 6:01 3.1 37/52 5/7 5/40 5/8 19:46
(1:08,5.7)
19:46
(1:08,5.7)
19:46
(1:08,5.7)
19:20
(0:42,3.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Helmer, Adam Jr JV 22:50 7:22 3.1 89/106 13/16 35/40 3/3
Hicks, Michael Jr V 19:12 6:12 3.1 43/52 6/7 8/40 6/7 19:14
(0:02,0.2)
19:14
(0:02,0.2)
19:14
(0:02,0.2)
19:14
(0:02,0.2)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Hiew, Stan Jr JV 21:14 6:51 3.1 75/106 8/16 25/40 5/6 21:19
(0:05,0.4)
21:19
(0:05,0.4)
21:19
(0:05,0.4)
21:19
(0:05,0.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Hogan, Joshua Fr Fr 19:00 6:08 3.1 7/113 1/7 7/40 4/8
Iyer, Kedar So So 19:14 6:12 3.1 16/87 2/10 10/40 4/7 20:12
(0:58,4.8)
20:12
(0:58,4.8)
20:12
(0:58,4.8)
20:12
(0:58,4.8)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Johnson, Ryan Jr JV 20:53 6:44 3.1 69/106 6/16 23/40 6/6
Kim, Daniel Jr JV 20:58 6:46 3.1 71/106 7/16 24/40 5/6
Kubo, Kyle Fr Fr 20:52 6:44 3.1 39/113 3/7 22/40 7/8
Kupka, Bryan Jr JV 23:48 7:41 3.1 96/106 14/16 37/40 3/3
Masik, Scott So So 20:37 6:39 3.1 45/87 4/10 18/40 5/7
Munoz, Robert Sr JV 22:32 7:16 3.1 86/106 12/16 34/40 4/4
Nguyen, Christopher Fr Fr 22:16 7:11 3.1 72/113 6/7 31/40 7/7
Nguyen, Thomas So So 25:00 8:04 3.1 85/87 10/10 40/40 4/4 24:05 24:05 24:05 24:05
Niedermaier, Greg Sr JV 19:12 6:12 3.1 27/106 1/16 8/40 6/8 20:57
(1:45,8.4)
20:57
(1:45,8.4)
20:57
(1:45,8.4)
20:57
(1:45,8.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Page, David Jr V 18:19 5:55 3.1 32/52 3/7 3/40 6/8 18:18 18:18 18:18 18:18 You ROCK! (DSR)
Palma, Thomas Jr JV 20:22 6:34 3.1 57/106 4/16 15/40 6/6 20:01 20:01 20:01 20:01
Pestana, Eric Fr Fr 21:19 6:53 3.1 53/113 4/7 26/40 8/8
Rangel, David Fr Fr 22:25 7:14 3.1 74/113 7/7 33/40 7/7
Rideau, Brantley Sr V 18:06 5:50 3.1 26/52 2/7 2/40 7/8 17:57 17:57 17:57 17:57 You ROCK! (SBP, DSR)
Robbins, Sean So So 20:37 6:39 3.1 46/87 5/10 18/40 4/7 21:46
(1:09,5.3)
21:46
(1:09,5.3)
21:46
(1:09,5.3)
21:46
(1:09,5.3)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Scaletta, Peter Jr JV 24:17 7:50 3.1 101/106 16/16 38/40 3/3
Short, Justin So So 20:19 6:33 3.1 40/87 3/10 14/40 6/7
Sola, Filip Sr V 19:47 6:23 3.1 45/52 7/7 12/40 4/5 19:26
Sola, Zvonimir So So 23:06 7:27 3.1 77/87 9/10 36/40 4/4
Thielman, Adam Jr JV 21:46 7:01 3.1 81/106 10/16 29/40 5/5
Thomas, Nick Fr Fr 20:33 6:38 3.1 31/113 2/7 17/40 7/8
Udall, Steve Sr JV 21:36 6:58 3.1 79/106 9/16 28/40 5/5 19:54 19:54 19:54 19:54
Watje, William Sr JV 20:11 6:31 3.1 52/106 3/16 13/40 6/7 19:53 19:53 19:13 19:13
Whalen, Sean Jr JV 19:39 6:20 3.1 41/106 2/16 11/40 6/8
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/8 90:24
1:43
3.1 5:50 5:27 6:01 134 5:33 88:55 88:55 88:55 Menso Dejong (3), Brantley Rideau (26), David Page (32), Brian Dunlay (36), Patrick Grennan (37)
So 1st 5 4/7 99:39
1:45
3.1 6:26 6:05 6:39 129 5:53 Justin Gabriel (13), Kedar Iyer (16), Justin Short (31), Scott Masik (34), Sean Robbins (35)
So 2nd 5 4/4 111:00
4:18
3.1 7:10 6:41 8:04 112 6:18 Christian Flaten (18), Albert Gaxiola (19), Jeff Campbell (24), Zvonimir Sola (25), Thomas Nguyen (26)
JV 1st 5 6/6 99:49
1:13
3.1 6:26 6:12 6:35 165 5:50 Greg Niedermaier (25), Sean Whalen (32), William Watje (35), Thomas Palma (36), Robert Dejong (37)
JV 2nd 5 5/5 106:27
0:53
3.1 6:52 6:44 7:01 140 6:10 Ryan Johnson (25), Daniel Kim (27), Stan Hiew (28), Steve Udall (29), Adam Thielman (31)
JV 3rd 5 3/3 115:51
1:53
3.1 7:28 7:14 7:50 85 6:24 Paul Crotty (15), Robert Munoz (16), Adam Helmer (17), Bryan Kupka (18), Kyle Flagg (19)
Fr 1st 5 7/8 103:39
2:55
3.1 6:41 6:08 7:04 167 6:08 Joshua Hogan (7), Nick Thomas (30), Kyle Kubo (36), Eric Pestana (45), Andrew Fung (49)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eric Baum Sr BELLARMINE 16:44 5:24
2 Greg Innes So ST. IGNATIUS 16:45 5:24
3 Menso Dejong Sr Archbishop Mitty 16:55 5:27 1/7 1/40 3/8 17:03
(0:08)
17:03
(0:08)
17:03
(0:08)
You ROCK! (LY, LR, PR)
4 Phillip Pompei Jr ST. FRANCIS 16:59 5:29
5 Matt Snyder Sr ST. IGNATIUS 17:09 5:32
6 Sean Reavey Sr ST. IGNATIUS 17:10 5:32
7 Hamsterbob Stewart Sr ST. FRANCIS 17:11 5:33
8 Alejandro Murilo Sr RIORDAN 17:12 5:33
9 Ethan Wicklund Sr SHC 17:12 5:33
10 Benjamin Kelly So BELLARMINE 17:21 5:36
11 Chris Partin Sr BELLARMINE 17:23 5:36
12 Andrew Fabian Jr BELLARMINE 17:24 5:37
13 Kyle Tuttle Sr BELLARMINE 17:25 5:37
14 Alex Esparza Jr ST. IGNATIUS 17:27 5:38
15 Oran Arms Jr SERRA 17:30 5:39
16 Benny Willers Jr RIORDAN 17:33 5:40
17 Dominic Chelini Jr SERRA 17:33 5:40
18 Matt Roman Sr ST. IGNATIUS 17:36 5:41
19 Giancarlo Leonio Sr SERRA 17:38 5:41
20 Spencer Mccleod Jr SERRA 17:41 5:42
21 Robbie Anicetti Sr ST. IGNATIUS 17:47 5:44
22 Kevin Muphy Sr ST. FRANCIS 17:49 5:45
23 Paul Rechsteiner So SHC 17:55 5:47
24 Andrew Shahamiri Jr ST. IGNATIUS 17:58 5:48
25 Cole Jones Jr SERRA 18:01 5:49
26 Brantley Rideau Sr Archbishop Mitty 18:06 5:50 2/7 2/40 7/8 17:57 17:57 17:57 You ROCK! (SBP)
27 Deven Carroll Sr BELLARMINE 18:07 5:51
28 Eric Sumner Jr BELLARMINE 18:10 5:52
29 Justin Abantao Sr SHC 18:13 5:53
30 Jared Wicklund Jr SHC 18:17 5:54
31 Alex Blease Sr ST. FRANCIS 18:18 5:54
32 David Page Jr Archbishop Mitty 18:19 5:55 3/7 3/40 6/8 18:18 18:18 18:18
33 Christain Ferrey Jr RIORDAN 18:22 5:55
34 Kyle Wong Jr SHC 18:25 5:56
35 Tommy Redmond Jr SHC 18:26 5:57
36 Brian Dunlay Sr Archbishop Mitty 18:26 5:57 4/7 4/40 6/8 18:26
(0:00)
18:26
(0:00)
18:26
(0:00)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
37 Patrick Grennan Jr Archbishop Mitty 18:38 6:01 5/7 5/40 5/8 19:46
(1:08)
19:46
(1:08)
19:46
(1:08)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
38 Matt Ong Jr ST. FRANCIS 18:40 6:01
39 James Boylan-cowen So RIORDAN 18:44 6:03
40 Will Conner Jr ST. FRANCIS 18:45 6:03
41 Jeff Flaherty Sr SERRA 18:50 6:05
42 Tim Gates Jr ST. FRANCIS 19:08 6:10
43 Michael Hicks Jr Archbishop Mitty 19:12 6:12 6/7 8/40 6/7 19:14
(0:02)
19:14
(0:02)
19:14
(0:02)
You ROCK! (LY, LR, PR)
44 Jesus Ramirez Sr RIORDAN 19:37 6:20
45 Filip Sola Sr Archbishop Mitty 19:47 6:23 7/7 12/40 4/5
46 Andrew Joy Jr VALLEY CHRISTIAN 20:07 6:29
47 Connor Albach So RIORDAN 20:10 6:30
48 Robert Conti Sr RIORDAN 20:28 6:36
49 Jordan Osuna So VALLEY CHRISTIAN 20:34 6:38
50 Matt Meyer Jr VALLEY CHRISTIAN 20:50 6:43
51 Sean Kennedy Jr VALLEY CHRISTIAN 20:56 6:45
52 Brett Kawanami Jr VALLEY CHRISTIAN 21:00 6:46
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. IGNATIUS
2-1-1-1-1
Gap: 0:51
86:07
17:13
5:33
45 Greg Innes
So
16:45
5:24
2
Matt Snyder
Sr
17:09
5:32
5
Sean Reavey
Sr
17:10
5:32
6
Alex Esparza
Jr
17:27
5:38
14
Matt Roman
Sr
17:36
5:41
18








2 BELLARMINE
1-2-2-2-2
Gap: 0:41
86:17
17:15
5:34
47 Eric Baum
Sr
16:44
5:24
1
Benjamin Kelly
So
17:21
5:36
10
Chris Partin
Sr
17:23
5:36
11
Andrew Fabian
Jr
17:24
5:37
12
Kyle Tuttle
Sr
17:25
5:37
13








3 SERRA
7-6-4-4-3
Gap: 0:31
88:23
17:41
5:42
96 Oran Arms
Jr
17:30
5:39
15
Dominic Chelini
Jr
17:33
5:40
17
Giancarlo Leonio
Sr
17:38
5:41
19
Spencer Mccleod
Jr
17:41
5:42
20
Cole Jones
Jr
18:01
5:49
25








4 ST. FRANCIS
4-2-3-3-4
Gap: 1:41
88:57
17:47
5:44
102 Phillip Pompei
Jr
16:59
5:29
4
Hamsterbob Stewart
Sr
17:11
5:33
7
Kevin Muphy
Sr
17:49
5:45
22
Alex Blease
Sr
18:18
5:54
31
Matt Ong
Jr
18:40
6:01
38








5 SHC
6-6-6-5-5
Gap: 1:13
90:02
18:00
5:49
125 Ethan Wicklund
Sr
17:12
5:33
9
Paul Rechsteiner
So
17:55
5:47
23
Justin Abantao
Sr
18:13
5:53
29
Jared Wicklund
Jr
18:17
5:54
30
Kyle Wong
Jr
18:25
5:56
34








6 Archbishop Mitty
3-5-6-7-6
Gap: 1:43
90:24
18:05
5:50
134 Menso Dejong
Sr
16:55
5:27
3
Brantley Rideau
Sr
18:06
5:50
26
David Page
Jr
18:19
5:55
32
Brian Dunlay
Sr
18:26
5:57
36
Patrick Grennan
Jr
18:38
6:01
37








7 RIORDAN
5-4-5-6-7
Gap: 2:25
91:28
18:18
5:54
140 Alejandro Murilo
Sr
17:12
5:33
8
Benny Willers
Jr
17:33
5:40
16
Christain Ferrey
Jr
18:22
5:55
33
James Boylan-cowen
So
18:44
6:03
39
Jesus Ramirez
Sr
19:37
6:20
44








8 VALLEY CHRISTIAN
8-8-8-8-8
Gap: 0:53
103:27
20:41
6:40
248 Andrew Joy
Jr
20:07
6:29
46
Jordan Osuna
So
20:34
6:38
49
Matt Meyer
Jr
20:50
6:43
50
Sean Kennedy
Jr
20:56
6:45
51
Brett Kawanami
Jr
21:00
6:46
52








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lawrence Smith So BELLARMINE 17:48 5:45
2 Devin Dunn So ST. IGNATIUS 17:57 5:47
3 Evan Grzejka So ST. IGNATIUS 18:08 5:51
4 David Motamed So SERRA 18:08 5:51
5 Ryan Buick So ST. IGNATIUS 18:18 5:54
6 John Ide So ST. IGNATIUS 18:19 5:55
7 Mitchell Council So SERRA 18:22 5:55
8 Erik Anderson So BELLARMINE 18:25 5:56
9 Matt Tate So ST. IGNATIUS 18:28 5:57
10 James Murphy So SERRA 18:31 5:58
11 Brandon Siko So BELLARMINE 18:31 5:58
12 Andrew Gaddis Fr SERRA 18:36 6:00
13 Justin Gabriel So Archbishop Mitty 18:52 6:05 1/10 6/40 4/7 19:12
(0:20)
19:12
(0:20)
19:12
(0:20)
You ROCK! (LY, LR, PR)
14 Steven Foster So ST. FRANCIS 18:54 6:06
15 Vince Silveira So ST. IGNATIUS 18:57 6:07
16 Kedar Iyer So Archbishop Mitty 19:14 6:12 2/10 10/40 4/7 20:12
(0:58)
20:12
(0:58)
20:12
(0:58)
You ROCK! (LY, LR, PR)
17 Christopher Navarr So SERRA 19:17 6:13
18 Conor Sullivan So BELLARMINE 19:21 6:15
19 Nick Lazarakis So BELLARMINE 19:25 6:16
20 Daniel Barri So SERRA 19:26 6:16
21 Kyle Costanzo So SERRA 19:30 6:17
22 Peter Birsinger So ST. IGNATIUS 19:32 6:18
23 Justin Koh So BELLARMINE 19:33 6:18
24 Pablo Abarca So ST. IGNATIUS 19:33 6:18
25 Cody Stahl So ST. FRANCIS 19:35 6:19
26 Vicente Patino So RIORDAN 19:36 6:19
27 Michael Maietta So BELLARMINE 19:36 6:19
28 Chris Lee So ST. FRANCIS 19:47 6:23
29 Nick Jose So ST. IGNATIUS 19:47 6:23
30 Alex Cagwin So BELLARMINE 19:54 6:25
31 Kevin Corley So SERRA 19:55 6:25
32 Michael Sebastinel So ST. IGNATIUS 19:57 6:26
33 Marcos Hinojosa So BELLARMINE 20:00 6:27
34 Thomas Maloney So ST. IGNATIUS 20:02 6:28
35 Anthony Oliva So RIORDAN 20:09 6:30
36 Graham Smith So BELLARMINE 20:10 6:30
37 Aaron Thompson So RIORDAN 20:10 6:30
38 Josh Montoya So SERRA 20:18 6:33
39 Justin Wong So RIORDAN 20:19 6:33
40 Justin Short So Archbishop Mitty 20:19 6:33 3/10 14/40 6/7
41 Anthony Zuffo So SHC 20:28 6:36
42 Brian Lanier So BELLARMINE 20:31 6:37
43 Bobby Goodley-espi So BELLARMINE 20:35 6:38
44 Nicholas Baumann So SHC 20:37 6:39
45 Scott Masik So Archbishop Mitty 20:37 6:39 4/10 18/40 5/7
46 Sean Robbins So Archbishop Mitty 20:37 6:39 5/10 18/40 4/7 21:46
(1:09)
21:46
(1:09)
21:46
(1:09)
You ROCK! (LY, LR, PR)
47 Albert Xiao So SHC 20:38 6:39
48 Patrick Moran So BELLARMINE 20:40 6:40
49 Ryan Linn So RIORDAN 20:40 6:40
50 Bernardo Demesa So SHC 20:41 6:40
51 Christian Flaten So Archbishop Mitty 20:42 6:41 6/10 20/40 4/7 21:56
(1:14)
21:56
(1:14)
21:56
(1:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
52 Albert Gaxiola So Archbishop Mitty 20:43 6:41 7/10 21/40 4/6
53 Peter Whitney Jr SERRA 20:48 6:43
54 Robert Avila So ST. IGNATIUS 20:50 6:43
55 Sam Levy So ST. FRANCIS 20:51 6:44
56 Aaron Romero So SHC 20:54 6:45
57 Sean Foote So BELLARMINE 20:57 6:45
58 Matt Abely So BELLARMINE 20:58 6:46
59 Kevin Moore So SERRA 21:00 6:46
60 Kyle Morrisey So SERRA 21:08 6:49
61 David Glenday So ST. FRANCIS 21:08 6:49
62 Michael Shymanski So ST. IGNATIUS 21:11 6:50
63 Robert Tolleth So SERRA 21:16 6:52
64 Danny Price So ST. IGNATIUS 21:18 6:52
65 David Stallman So ST. FRANCIS 21:18 6:52
66 Kevin Chu So RIORDAN 21:28 6:55
67 Jeff Campbell So Archbishop Mitty 21:29 6:56 8/10 27/40 4/5
68 Gregory Derenzis So BELLARMINE 21:31 6:56
69 Robbie Bergantz So BELLARMINE 21:35 6:58
70 Royce Hall So BELLARMINE 21:37 6:58
71 Joshua Gee So ST. IGNATIUS 21:39 6:59
72 Devin Collins So BELLARMINE 21:41 7:00
73 Ronnel Datlag So ST. IGNATIUS 21:51 7:03
74 Adam Molina So ST. FRANCIS 21:57 7:05
75 Denny Woo So RIORDAN 22:52 7:23
76 Nicholas Valle So SERRA 22:56 7:24
77 Zvonimir Sola So Archbishop Mitty 23:06 7:27 9/10 36/40 4/4
78 Francis Nguyen So BELLARMINE 23:11 7:29
79 Ben Huttlinger So BELLARMINE 23:21 7:32
80 Devin Kelly So BELLARMINE 23:33 7:36
81 Joseph Estalilla So SHC 24:03 7:45
82 James Bentajado So BELLARMINE 24:08 7:47
83 Rudy Martinez So BELLARMINE 24:47 8:00
84 Michael Chacon So BELLARMINE 24:50 8:01
85 Thomas Nguyen So Archbishop Mitty 25:00 8:04 10/10 40/40 4/4 24:05 24:05 24:05
86 Stanley Cen So RIORDAN 25:05 8:05
87 Neeraj Khurana So BELLARMINE 26:55 8:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. IGNATIUS
2-1-1-1-1
Gap: 0:31
91:10
18:14
5:53
25 Devin Dunn
So
17:57
5:47
2
Evan Grzejka
So
18:08
5:51
3
Ryan Buick
So
18:18
5:54
5
John Ide
So
18:19
5:55
6
Matt Tate
So
18:28
5:57
9








2 SERRA
3-3-3-2-2
Gap: 1:09
92:54
18:35
6:00
50 David Motamed
So
18:08
5:51
4
Mitchell Council
So
18:22
5:55
7
James Murphy
So
18:31
5:58
10
Andrew Gaddis
Fr
18:36
6:00
12
Christopher Navarr
So
19:17
6:13
17








3 BELLARMINE
1-2-2-3-3
Gap: 1:37
93:30
18:42
6:02
57 Lawrence Smith
So
17:48
5:45
1
Erik Anderson
So
18:25
5:56
8
Brandon Siko
So
18:31
5:58
11
Conor Sullivan
So
19:21
6:15
18
Nick Lazarakis
So
19:25
6:16
19








4 Archbishop Mitty
4-4-4-4-4
Gap: 1:45
99:39
19:56
6:26
129 Justin Gabriel
So
18:52
6:05
13
Kedar Iyer
So
19:14
6:12
16
Justin Short
So
20:19
6:33
31
Scott Masik
So
20:37
6:39
34
Sean Robbins
So
20:37
6:39
35








5 RIORDAN
6-6-6-6-5
Gap: 1:04
100:54
20:11
6:31
149 Vicente Patino
So
19:36
6:19
25
Anthony Oliva
So
20:09
6:30
28
Aaron Thompson
So
20:10
6:30
29
Justin Wong
So
20:19
6:33
30
Ryan Linn
So
20:40
6:40
37








5 ST. FRANCIS
5-5-5-5-5
Gap: 2:14
100:15
20:03
6:28
149 Steven Foster
So
18:54
6:06
14
Cody Stahl
So
19:35
6:19
24
Chris Lee
So
19:47
6:23
27
Sam Levy
So
20:51
6:44
41
David Glenday
So
21:08
6:49
43








7 SHC
7-7-7-7-7
Gap: 0:26
103:18
20:40
6:40
181 Anthony Zuffo
So
20:28
6:36
32
Nicholas Baumann
So
20:37
6:39
33
Albert Xiao
So
20:38
6:39
36
Bernardo Demesa
So
20:41
6:40
38
Aaron Romero
So
20:54
6:45
42








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. IGNATIUS
1-1-1-1-1
Gap: 1:00
97:46
19:33
6:18
30 Vince Silveira
So
18:57
6:07
1
Peter Birsinger
So
19:32
6:18
4
Pablo Abarca
So
19:33
6:18
6
Nick Jose
So
19:47
6:23
8
Michael Sebastinel
So
19:57
6:26
11








2 BELLARMINE
3-3-3-3-2
Gap: 0:37
99:13
19:51
6:24
47 Justin Koh
So
19:33
6:18
5
Michael Maietta
So
19:36
6:19
7
Alex Cagwin
So
19:54
6:25
9
Marcos Hinojosa
So
20:00
6:27
12
Graham Smith
So
20:10
6:30
14








3 SERRA
2-1-2-2-3
Gap: 1:22
99:57
19:59
6:27
50 Daniel Barri
So
19:26
6:16
2
Kyle Costanzo
So
19:30
6:17
3
Kevin Corley
So
19:55
6:25
10
Josh Montoya
So
20:18
6:33
15
Peter Whitney
Jr
20:48
6:43
20








4 Archbishop Mitty
4-4-4-4-4
Gap: 4:18
111:00
22:12
7:10
112 Christian Flaten
So
20:42
6:41
18
Albert Gaxiola
So
20:43
6:41
19
Jeff Campbell
So
21:29
6:56
24
Zvonimir Sola
So
23:06
7:27
25
Thomas Nguyen
So
25:00
8:04
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Leland Jr ST. IGNATIUS 17:49 5:45
2 Danny Martinez Jr ST. IGNATIUS 17:53 5:46
3 Myles Swanton Jr SERRA 18:01 5:49
4 Chris Warner Jr ST. IGNATIUS 18:04 5:50
5 Kyle Hillebrecht Jr BELLARMINE 18:15 5:53
6 Rian Dineen Jr ST. IGNATIUS 18:15 5:53
7 John Hietter Jr ST. IGNATIUS 18:26 5:57
8 Jack Phipps Jr BELLARMINE 18:30 5:58
9 Jeffrey Grogan Sr SERRA 18:33 5:59
10 Bryan Finney Jr BELLARMINE 18:38 6:01
11 Sam Dwyer Jr BELLARMINE 18:39 6:01
12 Sean Cotter Jr ST. IGNATIUS 18:40 6:01
13 Daneil Curley Jr ST. FRANCIS 18:41 6:02
14 Michael Wise Sr SERRA 18:41 6:02
15 Sean Adamski Jr BELLARMINE 18:43 6:02
16 Andrew Tapia Sr BELLARMINE 18:49 6:04
17 Brian Mckay So SERRA 18:54 6:06
18 Sahil Jain Jr BELLARMINE 18:56 6:06
19 Brett Hansson Sr ST. IGNATIUS 18:58 6:07
20 Colin Vranizan Sr SHC 19:01 6:08
21 Ryan Geraghty Jr ST. IGNATIUS 19:03 6:09
22 Joshua Lopez Sr SHC 19:04 6:09
23 Michael Cunningham Jr SHC 19:06 6:10
24 Walt Bell So SERRA 19:07 6:10
25 Ryan Falk Jr ST. IGNATIUS 19:10 6:11
26 James Mchugh Jr SHC 19:11 6:11
27 Greg Niedermaier Sr Archbishop Mitty 19:12 6:12 1/16 8/40 6/8 20:57
(1:45)
20:57
(1:45)
20:57
(1:45)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
28 Peter Hynson Sr SHC 19:12 6:12
29 Andrew Schwenk Jr SERRA 19:15 6:13
30 Alan Cameron Sr BELLARMINE 19:15 6:13
31 Bach Nguyen Jr ST. FRANCIS 19:17 6:13
32 Eliot Williams Sr BELLARMINE 19:24 6:15
33 Michael Valle Jr SERRA 19:26 6:16
34 Sean Dennison Sr SHC 19:26 6:16
35 Jeffrey Georgette Sr SERRA 19:28 6:17
36 Keith Grant Jr BELLARMINE 19:31 6:18
37 Colby Chambers Sr ST. IGNATIUS 19:38 6:20
38 Sean Semeniuk Sr BELLARMINE 19:38 6:20
39 Ilg Brooks Jr SERRA 19:38 6:20
40 John Wedig Sr ST. FRANCIS 19:39 6:20
41 Sean Whalen Jr Archbishop Mitty 19:39 6:20 2/16 11/40 6/8
42 Alex Devlin Jr ST. FRANCIS 19:40 6:21
43 Sam Alexander Jr BELLARMINE 19:42 6:21
44 Will Vara Jr ST. IGNATIUS 19:48 6:23
45 Simon Loos Jr ST. IGNATIUS 19:50 6:24
46 Thomas Glikbarg Jr SERRA 19:52 6:25
47 Thomas Maltbaek Sr BELLARMINE 19:58 6:26
48 Tim Kelm Jr BELLARMINE 19:59 6:27
49 Aaron Yung Jr BELLARMINE 20:00 6:27
50 Greg Gandolfo Jr ST. IGNATIUS 20:01 6:27
51 Preston Hom Jr SHC 20:02 6:28
52 William Watje Sr Archbishop Mitty 20:11 6:31 3/16 13/40 6/7 19:53 19:53 19:13
53 Stanley Leung Jr ST. IGNATIUS 20:12 6:31
54 Ryan Aguirre Sr ST. IGNATIUS 20:16 6:32
55 Matt Meyer Sr RIORDAN 20:18 6:33
56 Ronald Tolentino Jr SHC 20:20 6:34
57 Thomas Palma Jr Archbishop Mitty 20:22 6:34 4/16 15/40 6/6 20:01 20:01 20:01
58 Mark Liew Sr RIORDAN 20:24 6:35
59 Kevin Handeland Sr ST. IGNATIUS 20:24 6:35
60 Robert Dejong Jr Archbishop Mitty 20:25 6:35 5/16 16/40 5/6 20:34
(0:09)
20:34
(0:09)
You ROCK! (LR, PR)
61 Sean Slattery Jr ST. FRANCIS 20:32 6:37
62 Collin Sapera Jr ST. FRANCIS 20:37 6:39
63 Jon Rey Jr ST. IGNATIUS 20:45 6:42
64 Stephen Melnicki Sr SERRA 20:47 6:42
65 Derrek Chu Sr ST. IGNATIUS 20:49 6:43
66 Kyle Hutchison Sr SERRA 20:50 6:43
67 Gabe Marra Sr BELLARMINE 20:51 6:44
68 Jimmy Ruck Sr ST. IGNATIUS 20:51 6:44
69 Ryan Johnson Jr Archbishop Mitty 20:53 6:44 6/16 23/40 6/6
70 Matthew Yee Jr SHC 20:55 6:45
71 Daniel Kim Jr Archbishop Mitty 20:58 6:46 7/16 24/40 5/6
72 Michael Conti Sr RIORDAN 21:02 6:47
73 Justin Dancer Sr ST. FRANCIS 21:04 6:48
74 Alex Moriconi Sr BELLARMINE 21:06 6:48
75 Stan Hiew Jr Archbishop Mitty 21:14 6:51 8/16 25/40 5/6 21:19
(0:05)
21:19
(0:05)
21:19
(0:05)
You ROCK! (LY, LR, PR)
76 Ryan O'connor Jr BELLARMINE 21:19 6:53
77 David Rivera Sr BELLARMINE 21:25 6:55
78 Justin Fillmore Sr BELLARMINE 21:35 6:58
79 Steve Udall Sr Archbishop Mitty 21:36 6:58 9/16 28/40 5/5 19:54 19:54 19:54
80 Jason Chug Jr SHC 21:37 6:58
81 Adam Thielman Jr Archbishop Mitty 21:46 7:01 10/16 29/40 5/5
82 Jonathan Omai Sr SHC 21:51 7:03
83 Alex Vu Jr BELLARMINE 22:22 7:13
84 Jonathan Codilla Sr BELLARMINE 22:23 7:13
85 Paul Crotty Jr Archbishop Mitty 22:24 7:14 11/16 32/40 5/5 22:03 22:03 22:03
86 Robert Munoz Sr Archbishop Mitty 22:32 7:16 12/16 34/40 4/4
87 Justin Bentajado Jr BELLARMINE 22:37 7:18
88 Michael Quinones Jr ST. IGNATIUS 22:42 7:19
89 Adam Helmer Jr Archbishop Mitty 22:50 7:22 13/16 35/40 3/3
90 Doug Thoreson Jr BELLARMINE 22:58 7:25
91 Bobby Curley Jr BELLARMINE 23:02 7:26
92 Kevin Siu Jr ST. IGNATIUS 23:04 7:26
93 Andy Le Sr BELLARMINE 23:06 7:27
94 Douglas Le Jr BELLARMINE 23:16 7:30
95 Alex Arnest Jr ST. IGNATIUS 23:37 7:37
96 Bryan Kupka Jr Archbishop Mitty 23:48 7:41 14/16 37/40 3/3
97 Frank Maniglia So VALLEY CHRISTIAN 23:53 7:42
98 Vincent Leung Sr BELLARMINE 24:07 7:47
99 Randy Yee Jr ST. IGNATIUS 24:13 7:49
100 Kyle Flagg Jr Archbishop Mitty 24:17 7:50 15/16 38/40 3/3
101 Peter Scaletta Jr Archbishop Mitty 24:17 7:50 16/16 38/40 3/3
102 David Casterman Sr BELLARMINE 24:19 7:51
103 Andrew Sanchez Jr BELLARMINE 26:54 8:41
104 Gabe Saluta Jr BELLARMINE 27:00 8:43
105 Daniel Hannah Jr VALLEY CHRISTIAN 27:07 8:45
106 Shane Mason Sr ST. FRANCIS 27:18 8:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. IGNATIUS
1-1-1-1-1
Gap: 0:37
90:27
18:05
5:50
20 Matt Leland
Jr
17:49
5:45
1
Danny Martinez
Jr
17:53
5:46
2
Chris Warner
Jr
18:04
5:50
4
Rian Dineen
Jr
18:15
5:53
6
John Hietter
Jr
18:26
5:57
7








2 BELLARMINE
3-3-2-2-2
Gap: 0:28
92:45
18:33
5:59
49 Kyle Hillebrecht
Jr
18:15
5:53
5
Jack Phipps
Jr
18:30
5:58
8
Bryan Finney
Jr
18:38
6:01
10
Sam Dwyer
Jr
18:39
6:01
11
Sean Adamski
Jr
18:43
6:02
15








3 SERRA
2-2-3-3-3
Gap: 1:06
93:16
18:39
6:01
66 Myles Swanton
Jr
18:01
5:49
3
Jeffrey Grogan
Sr
18:33
5:59
9
Michael Wise
Sr
18:41
6:02
14
Brian Mckay
So
18:54
6:06
17
Walt Bell
So
19:07
6:10
23








4 SHC
5-4-4-4-4
Gap: 0:11
95:34
19:07
6:10
113 Colin Vranizan
Sr
19:01
6:08
20
Joshua Lopez
Sr
19:04
6:09
21
Michael Cunningham
Jr
19:06
6:10
22
James Mchugh
Jr
19:11
6:11
24
Peter Hynson
Sr
19:12
6:12
26








5 ST. FRANCIS
4-4-5-5-5
Gap: 1:51
97:49
19:34
6:19
143 Daneil Curley
Jr
18:41
6:02
13
Bach Nguyen
Jr
19:17
6:13
28
John Wedig
Sr
19:39
6:20
31
Alex Devlin
Jr
19:40
6:21
33
Sean Slattery
Jr
20:32
6:37
38








6 Archbishop Mitty
6-6-6-6-6
Gap: 1:13
99:49
19:58
6:26
165 Greg Niedermaier
Sr
19:12
6:12
25
Sean Whalen
Jr
19:39
6:20
32
William Watje
Sr
20:11
6:31
35
Thomas Palma
Jr
20:22
6:34
36
Robert Dejong
Jr
20:25
6:35
37








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. IGNATIUS
1-1-1-1-1
Gap: 0:58
95:29
19:06
6:10
30 Sean Cotter
Jr
18:40
6:01
1
Brett Hansson
Sr
18:58
6:07
4
Ryan Geraghty
Jr
19:03
6:09
5
Ryan Falk
Jr
19:10
6:11
6
Colby Chambers
Sr
19:38
6:20
14








2 BELLARMINE
2-1-2-2-2
Gap: 0:42
95:55
19:11
6:11
35 Andrew Tapia
Sr
18:49
6:04
2
Sahil Jain
Jr
18:56
6:06
3
Alan Cameron
Sr
19:15
6:13
8
Eliot Williams
Sr
19:24
6:15
9
Keith Grant
Jr
19:31
6:18
13








3 SERRA
3-3-3-3-3
Gap: 0:37
97:39
19:32
6:18
65 Andrew Schwenk
Jr
19:15
6:13
7
Michael Valle
Jr
19:26
6:16
10
Jeffrey Georgette
Sr
19:28
6:17
12
Ilg Brooks
Jr
19:38
6:20
16
Thomas Glikbarg
Jr
19:52
6:25
20








4 SHC
4-4-4-4-4
Gap: 2:11
102:20
20:28
6:36
110 Sean Dennison
Sr
19:26
6:16
11
Preston Hom
Jr
20:02
6:28
21
Ronald Tolentino
Jr
20:20
6:34
22
Matthew Yee
Jr
20:55
6:45
26
Jason Chug
Jr
21:37
6:58
30








5 Archbishop Mitty
5-5-5-5-5
Gap: 0:53
106:27
21:17
6:52
140 Ryan Johnson
Jr
20:53
6:44
25
Daniel Kim
Jr
20:58
6:46
27
Stan Hiew
Jr
21:14
6:51
28
Steve Udall
Sr
21:36
6:58
29
Adam Thielman
Jr
21:46
7:01
31








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 0:22
99:17
19:51
6:24
21 Sean Semeniuk
Sr
19:38
6:20
1
Sam Alexander
Jr
19:42
6:21
2
Thomas Maltbaek
Sr
19:58
6:26
5
Tim Kelm
Jr
19:59
6:27
6
Aaron Yung
Jr
20:00
6:27
7








2 ST. IGNATIUS
2-2-2-2-2
Gap: 0:28
100:07
20:01
6:28
34 Will Vara
Jr
19:48
6:23
3
Simon Loos
Jr
19:50
6:24
4
Greg Gandolfo
Jr
20:01
6:27
8
Stanley Leung
Jr
20:12
6:31
9
Ryan Aguirre
Sr
20:16
6:32
10








3 Archbishop Mitty
3-3-3-3-3
Gap: 1:53
115:51
23:10
7:28
85 Paul Crotty
Jr
22:24
7:14
15
Robert Munoz
Sr
22:32
7:16
16
Adam Helmer
Jr
22:50
7:22
17
Bryan Kupka
Jr
23:48
7:41
18
Kyle Flagg
Jr
24:17
7:50
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Michael Reher Fr ST. IGNATIUS 18:03 5:49
2 Ian Karlssen Fr VALLEY CHRISTIAN 18:36 6:00
3 Nick Fiore Fr ST. FRANCIS 18:38 6:01
4 Andres Schrier Fr ST. FRANCIS 18:56 6:06
5 Robert Mungia Fr ST. IGNATIUS 18:57 6:07
6 Colton Wright Fr ST. FRANCIS 18:59 6:07
7 Joshua Hogan Fr Archbishop Mitty 19:00 6:08 1/7 7/40 4/8
8 Michael Crocker Fr ST. IGNATIUS 19:01 6:08
9 Kyle Anderberg Fr ST. FRANCIS 19:02 6:08
10 Matt Richards Fr BELLARMINE 19:07 6:10
11 Andrew Lucha Fr SERRA 19:24 6:15
12 Dean Baron Fr VALLEY CHRISTIAN 19:32 6:18
13 Ford Merrick Fr VALLEY CHRISTIAN 19:33 6:18
14 Seth Newmeyer Fr ST. FRANCIS 19:34 6:19
15 Andy Vanderbilt Fr ST. IGNATIUS 19:45 6:22
16 Andy Martinez Fr ST. IGNATIUS 19:46 6:23
17 Daniel Koch Fr SHC 19:52 6:25
18 Michael Carroll Fr BELLARMINE 19:57 6:26
19 Casey Schwenk Fr SERRA 20:11 6:31
20 Sam Hayes Fr BELLARMINE 20:16 6:32
21 Ian Brown-mendieta Fr SHC 20:17 6:33
22 Sean Seebach Fr BELLARMINE 20:18 6:33
23 David Alvarez Fr SERRA 20:19 6:33
24 Nick Roman Fr ST. IGNATIUS 20:20 6:34
25 Paolo Digiovanni Fr ST. IGNATIUS 20:21 6:34
26 Ryan Fadden Fr SERRA 20:24 6:35
27 Eric Chapman Fr BELLARMINE 20:25 6:35
28 Jacob Baker Fr BELLARMINE 20:26 6:35
29 Devin O'brien Fr ST. IGNATIUS 20:27 6:36
30 Kevin Sullivan Fr SERRA 20:28 6:36
31 Nick Thomas Fr Archbishop Mitty 20:33 6:38 2/7 17/40 7/8
32 Jonathan Durstenfe Fr BELLARMINE 20:33 6:38
33 Awet Zery Fr RIORDAN 20:36 6:39
34 Brenden Herger Fr RIORDAN 20:37 6:39
35 William Singleton Fr BELLARMINE 20:42 6:41
36 Federico Gutierrez Fr SERRA 20:43 6:41
37 Brian Furney Fr SHC 20:45 6:42
38 Alex Nash Fr ST. IGNATIUS 20:48 6:43
39 Kyle Kubo Fr Archbishop Mitty 20:52 6:44 3/7 22/40 7/8
40 Kyle Graycar Fr ST. IGNATIUS 20:55 6:45
41 Stephan Cabebe Fr BELLARMINE 20:57 6:45
42 Dashiell Leeds Fr ST. FRANCIS 20:58 6:46
43 Patric Brown Fr RIORDAN 20:58 6:46
44 Ian Midiere Fr ST. FRANCIS 20:59 6:46
45 Riley Gallivan Fr ST. FRANCIS 21:00 6:46
46 Michael Hynson Fr SHC 21:02 6:47
47 Tim Sweeney Fr ST. IGNATIUS 21:04 6:48
48 Brendan Lum Fr SHC 21:13 6:51
49 Mike Mccrea Fr VALLEY CHRISTIAN 21:15 6:51
50 Perry Im Fr RIORDAN 21:16 6:52
51 Kevin Nielson Fr SERRA 21:17 6:52
52 Brandon Norwood Fr SERRA 21:18 6:52
53 Eric Pestana Fr Archbishop Mitty 21:19 6:53 4/7 26/40 8/8
54 Andrew Yang Fr BELLARMINE 21:24 6:54
55 Scott Shymanski Fr ST. IGNATIUS 21:38 6:59
56 Jonathan Polanco Fr SHC 21:45 7:01
57 Eric Joseph De Lar Fr SHC 21:48 7:02
58 Gavin Mcmanis Fr RIORDAN 21:48 7:02
59 Aaron Wong Fr SERRA 21:49 7:02
60 Andrew Fung Fr Archbishop Mitty 21:55 7:04 5/7 30/40 7/8
61 Anthony Bushong Fr SHC 21:57 7:05
62 Carter Andereck Fr ST. IGNATIUS 21:58 7:05
63 Tyler Young Fr BELLARMINE 21:59 7:05
64 Michael Herman Fr RIORDAN 22:01 7:06
65 Michael Cristofi Fr BELLARMINE 22:02 7:06
66 Daine Danielson Fr ST. IGNATIUS 22:04 7:07
67 Willy Arbuckle Fr ST. IGNATIUS 22:09 7:09
68 Nolan Mcpeek Fr SERRA 22:11 7:09
69 Kurt Martin Fr BELLARMINE 22:12 7:10
70 Nikos Buse Fr ST. IGNATIUS 22:13 7:10
71 Fabio Bendana Fr RIORDAN 22:14 7:10
72 Christopher Nguyen Fr Archbishop Mitty 22:16 7:11 6/7 31/40 7/7
73 Brandon Humrich Fr SERRA 22:17 7:11
74 David Rangel Fr Archbishop Mitty 22:25 7:14 7/7 33/40 7/7
75 Robert Fernandez Fr VALLEY CHRISTIAN 22:35 7:17
76 Gorby Hilario Fr SHC 22:36 7:17
77 Griffin Schreader Fr ST. IGNATIUS 22:37 7:18
78 Pedro Rodriguez Fr ST. IGNATIUS 22:42 7:19
79 Yang Shan Fr BELLARMINE 22:50 7:22
80 Brian Hinchion Fr SHC 22:52 7:23
81 Liam Miller Fr BELLARMINE 22:56 7:24
82 Andrew Gould Fr RIORDAN 22:58 7:25
83 Wison Clasara Fr BELLARMINE 22:59 7:25
84 Garrett Beaman Fr ST. IGNATIUS 22:59 7:25
85 Felix Li Fr BELLARMINE 23:02 7:26
86 Connor Hatfield Fr BELLARMINE 23:04 7:26
87 Paul Di Loreta Fr BELLARMINE 23:05 7:27
88 Jordan Chew Fr SHC 23:07 7:27
89 Ryan Coen Fr ST. IGNATIUS 23:14 7:30
90 Tim Abellera Fr ST. IGNATIUS 23:24 7:33
91 Pierson Racanelli Fr ST. IGNATIUS 23:24 7:33
92 Michael Courpet Fr SHC 23:27 7:34
93 Jeremy Chou Fr BELLARMINE 23:30 7:35
94 Mick Grealish Fr ST. IGNATIUS 23:31 7:35
95 Eric Toy Fr SHC 23:34 7:36
96 Michael Condon Fr ST. FRANCIS 23:49 7:41
97 Trent Knebel Fr BELLARMINE 23:55 7:43
98 John Vu Fr BELLARMINE 24:08 7:47
99 Robby Ruder Fr BELLARMINE 24:17 7:50
100 Brian Nguyen Fr BELLARMINE 24:18 7:50
101 Sean Cadigan Fr RIORDAN 24:19 7:51
102 Chris Choy Fr BELLARMINE 24:29 7:54
103 Rajeev Alluri Fr BELLARMINE 24:44 7:59
104 Logan Miller Fr SERRA 24:51 8:01
105 Giancarlo Sangiaco Fr ST. IGNATIUS 24:58 8:03
106 John Paton Fr BELLARMINE 25:00 8:04
107 Spencer Lauber Fr BELLARMINE 25:13 8:08
108 Zac Concepcion Fr RIORDAN 25:17 8:09
109 Aidan Noda Fr RIORDAN 25:24 8:12
110 Cody Kuramoto Fr SHC 25:28 8:13
111 Johnathan Chan Fr RIORDAN 25:35 8:15
112 Ryan Degnan Fr ST. FRANCIS 30:42 9:54
113 Michael Navarro Fr ST. IGNATIUS 31:20 10:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. FRANCIS
3-2-1-1-1
Gap: 0:56
95:09
19:02
6:08
36 Nick Fiore
Fr
18:38
6:01
3
Andres Schrier
Fr
18:56
6:06
4
Colton Wright
Fr
18:59
6:07
6
Kyle Anderberg
Fr
19:02
6:08
9
Seth Newmeyer
Fr
19:34
6:19
14








2 ST. IGNATIUS
1-1-2-2-2
Gap: 1:43
95:32
19:06
6:10
45 Michael Reher
Fr
18:03
5:49
1
Robert Mungia
Fr
18:57
6:07
5
Michael Crocker
Fr
19:01
6:08
8
Andy Vanderbilt
Fr
19:45
6:22
15
Andy Martinez
Fr
19:46
6:23
16








3 BELLARMINE
5-4-4-4-3
Gap: 1:18
100:03
20:01
6:27
97 Matt Richards
Fr
19:07
6:10
10
Michael Carroll
Fr
19:57
6:26
18
Sam Hayes
Fr
20:16
6:32
20
Sean Seebach
Fr
20:18
6:33
22
Eric Chapman
Fr
20:25
6:35
27








4 SERRA
6-5-5-5-4
Gap: 1:04
100:46
20:09
6:30
108 Andrew Lucha
Fr
19:24
6:15
11
Casey Schwenk
Fr
20:11
6:31
19
David Alvarez
Fr
20:19
6:33
23
Ryan Fadden
Fr
20:24
6:35
26
Kevin Sullivan
Fr
20:28
6:36
29








5 VALLEY CHRISTIAN
2-3-3-3-5
Gap: 3:59
101:31
20:18
6:33
123 Ian Karlssen
Fr
18:36
6:00
2
Dean Baron
Fr
19:32
6:18
12
Ford Merrick
Fr
19:33
6:18
13
Mike Mccrea
Fr
21:15
6:51
42
Robert Fernandez
Fr
22:35
7:17
54








6 SHC
7-7-6-6-6
Gap: 1:21
103:09
20:38
6:39
154 Daniel Koch
Fr
19:52
6:25
17
Ian Brown-mendieta
Fr
20:17
6:33
21
Brian Furney
Fr
20:45
6:42
35
Michael Hynson
Fr
21:02
6:47
40
Brendan Lum
Fr
21:13
6:51
41








7 Archbishop Mitty
4-6-6-7-7
Gap: 2:55
103:39
20:44
6:41
167 Joshua Hogan
Fr
19:00
6:08
7
Nick Thomas
Fr
20:33
6:38
30
Kyle Kubo
Fr
20:52
6:44
36
Eric Pestana
Fr
21:19
6:53
45
Andrew Fung
Fr
21:55
7:04
49








8 RIORDAN
8-8-8-8-8
Gap: 1:12
105:15
21:03
6:47
194 Awet Zery
Fr
20:36
6:39
32
Brenden Herger
Fr
20:37
6:39
33
Patric Brown
Fr
20:58
6:46
38
Perry Im
Fr
21:16
6:52
43
Gavin Mcmanis
Fr
21:48
7:02
48








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.