Lynbrook Results from the Pepperdine Invitational at Pepperdine University on 10/4/08

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Akimoto, Kirk Jr JV 19:39.8 6:33 3 38/99 3/5 9/17 7/14 22:37
(2:57,13.1)
22:37
(2:57,13.1)
21:23
(1:43,8.0)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Carter, Chris Sr V 19:20.8 6:27 3 66/124 5/6 6/17 7/17 20:51
(1:30,7.2)
20:50
(1:30,7.2)
20:05
(0:44,3.7)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Dibiase, Ryan Jr JV 19:42.4 6:34 3 40/99 4/5 10/17 6/12 20:21
(0:39,3.2)
20:21
(0:39,3.2)
19:37 You ROCK! (LR, PR)
Flint, AJ Sr V 17:45.4 5:55 3 22/124 3/6 3/17 3/20 19:14
(1:29,7.7)
19:14
(1:29,7.7)
18:54
(1:09,6.0)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Hardas, Prajesh So F/S 20:15.4 6:45 3 66/148 2/6 13/17 13/18
Hsiu, Andrew Sr V 19:14.8 6:25 3 62/124 4/6 4/17 8/20 20:10
(0:55,4.6)
20:10
(0:55,4.6)
19:00 You ROCK! (LR, PR)
Hsiu, Michael Fr F/S 22:23.3 7:28 3 103/148 6/6 17/17 6/10
Lewis, Daniel Jr JV 20:03.5 6:41 3 48/99 5/5 12/17 5/9
Pandian, Anand So F/S 21:59 7:20 3 97/148 4/6 15/17 7/14
Signore, Luca Jr V 15:56.1 5:19 3 2/124 1/6 1/17 2/23 17:29
(1:32,8.8)
17:29
(1:32,8.8)
17:29
(1:32,8.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Singh, Vivek Jr JV 19:34.1 6:31 3 33/99 2/5 8/17 8/15 20:01
(0:26,2.2)
20:00
(0:26,2.2)
20:01
(0:26,2.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Subramanian, Amrit Jr V 17:44.2 5:55 3 20/124 2/6 2/17 6/23 18:45
(1:00,5.4)
18:45
(1:00,5.4)
18:08
(0:24,2.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Trask, Lawrence So F/S 22:14.6 7:25 3 100/148 5/6 16/17 6/13
Wei, Richard Fr F/S 19:30.5 6:30 3 44/148 1/6 7/17 15/20
Wilson, Ian Fr JV 19:15.9 6:25 3 28/99 1/5 5/17 9/15
Young, Jeffrey So F/S 20:25.1 6:48 3 73/148 3/6 14/17 8/15
Yuen, Michael Jr V 19:57.7 6:39 3 79/124 6/6 11/17 7/13 22:39
(2:41,11.9)
22:39
(2:41,11.9)
22:39
(2:41,11.9)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 7/17 90:01
3:25
3 6:00 5:19 6:27 141 5:52 93:18
(3:17,3.5)
93:18
(3:16,3.5%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Luca Signore (1), Amrit Subramanian (15), AJ Flint (17), Andrew Hsiu (52), Chris Carter (56)
JV 1st 5 5/9 98:16
0:48
3 6:33 6:25 6:41 157 5:57 107:57
(9:41,9.0)
107:57
(9:41,9.0%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Ian Wilson (24), Vivek Singh (29), Kirk Akimoto (32), Ryan Dibiase (34), Daniel Lewis (38)
F/S 1st 5 10/13 104:25
2:44
3 6:58 6:30 7:25 257 5:59 105:13
(0:49,0.8)
105:13
(0:49,0.8%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Richard Wei (38), Prajesh Hardas (49), Jeffrey Young (53), Anand Pandian (58), Lawrence Trask (59)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Neev So Laguna Beach 15:54.8 5:18
2 Luca Signore Jr Lynbrook 15:56.1 5:19 1/6 1/17 2/23 17:29
(1:32)
17:29
(1:32)
You ROCK! (LR, PR)
3 Steven Melena Jr Eastside HS 16:09.9 5:23
4 Alex Tebbe Jr Pacifica (G.G.) 16:19.3 5:26
5 Justin Missey-Higgins Jr St. Bernard 16:36.9 5:32
6 Paul Rechsteiner Sr Sacred Hrt Chr 16:43.3 5:34
7 Tommy Newton-Neal Jr Laguna Beach 16:50.6 5:37
8 Blake Hofmeister Jr Laguna Beach 16:53.9 5:38
9 Joe Massad Sr St. Bernard 17:04.4 5:41
10 Gavin Baker Jr Beyer HS 17:12.3 5:44
11 Andrew Shapero Jr Laguna Beach 17:14.2 5:45
12 Joel Martin Sr Lompoc 17:18.6 5:46
13 Eduardo Morales Fr Lompoc 17:19.6 5:47
14 Eduardo Cordova Sr Secta 17:23.3 5:48
15 Erik Nunez So Tustin 17:26.6 5:49
16 Jose Escamilla Sr Secta 17:26.6 5:49
17 Dominique Douglas Jr Secta 17:36.1 5:52
18 Chris Rising Sr Secta 17:38.1 5:53
19 Luis Vasquez Jr Eastside HS 17:40.3 5:53
20 Amrit Subramanian Jr Lynbrook 17:44.2 5:55 2/6 2/17 6/23 18:45
(1:00)
18:45
(1:00)
You ROCK! (LR, PR)
21 Rooney Polito Sr Tustin 17:45 5:55
22 AJ Flint Sr Lynbrook 17:45.4 5:55 3/6 3/17 3/20 19:14
(1:29)
19:14
(1:29)
You ROCK! (LR, PR)
23 Isaac Flores Jr Eastside HS 17:51.9 5:57
24 Daniel Koch Jr Sacred Hrt Chr 17:52.7 5:58
25 Colin Scott So Tustin 17:54.3 5:58
26 Luis Flores Jr Eastside HS 18:02.3 6:01
27 Jose Garcia Sr Lompoc 18:02.5 6:01
28 Travis Metzger Sr Viewpoint 18:05 6:02
29 Colin Morgan Sr St. Bernard 18:12.9 6:04
30 Scott Cline Jr Secta 18:13 6:04
31 Christopher Maerzluft Jr Hesperia Christian 18:15.8 6:05
32 Christian Fuentes Jr Chaminade HS 18:18.5 6:06
33 Steven Padilla Jr Eastside HS 18:19.6 6:07
34 Johnathan Holmlund Sr Lompoc 18:22 6:07
35 Kiefer Gallagher Sr Lompoc 18:22.2 6:07
36 Gerardo Mena Sr Tustin 18:22.9 6:08
37 Steven Jakob Sr Pacifica (G.G.) 18:23.7 6:08
38 Winchester Eubank So Santa Ynez 18:24.8 6:08
39 Erin Spencer Sr Calvary Ch(Dow) 18:25 6:08
40 Eric Joseph De Lara Jr Sacred Hrt Chr 18:25.6 6:09
41 Joseph Bautista Sr Sacred Hrt Chr 18:28 6:09
42 Alfredo Sanchez Jr Bear Creek HS 18:32.5 6:11
43 Alex Chavez Jr Bear Creek HS 18:34.4 6:11
44 Anthony Dominguez Jr Pacifica Chr 18:35.1 6:12
45 Connor Reck So Santa Ynez 18:35.9 6:12
46 Michael Sower Jr Village Chr. 18:36.4 6:12
47 Kevin Gorman Jr Chaminade HS 18:37 6:12
48 Jose Madrid Sr Secta 18:38.8 6:13
49 Brian Murillo Sr Secta 18:41.5 6:14
50 Jose Perez Jr Eastside HS 18:44.4 6:15
51 Jose Alonso Jr Tustin 18:48.7 6:16
52 Cody Flynn Jr Lompoc 18:52.5 6:18
53 Jared Farley Jr St. Bernard 18:52.9 6:18
54 Navraj Kaler Fr Tustin 18:54.7 6:18
55 Diego Rodriguez Jr Calvary Ch(Dow) 18:55.8 6:19
56 Adam Richard Sr Calvary Ch(Dow) 18:56.4 6:19
57 Anthony Zuffo Sr Sacred Hrt Chr 19:02.6 6:21
58 Alex Moore Jr St. Bernard 19:10.4 6:23
59 Keith Carlson Sr Excelsior HS 19:10.9 6:24
60 John Bui So Tustin 19:13.2 6:24
61 An Nguyen Jr Beyer HS 19:14.3 6:25
62 Andrew Hsiu Sr Lynbrook 19:14.8 6:25 4/6 4/17 8/20 20:10
(0:55)
20:10
(0:55)
You ROCK! (LR, PR)
63 John Mendonca Sr Hesperia Christian 19:16.8 6:26
64 Trevor Jung Sr Sacred Hrt Chr 19:17.8 6:26
65 Daniel Petersen Jr St. Bernard 19:20.3 6:27
66 Chris Carter Sr Lynbrook 19:20.8 6:27 5/6 6/17 7/17 20:51
(1:30)
20:50
(1:30)
You ROCK! (LR, PR)
67 Tj Londregan Sr St. Bernard 19:26.8 6:29
68 Kyle Blizzard Jr Beyer HS 19:31.7 6:31
69 Spencer Mitchell So Santa Ynez 19:36.7 6:32
70 Javy Buenrostro Fr Santa Ynez 19:37.6 6:33
71 Theo Guarriello Fr Campbell Hall HS 19:40.3 6:33
72 Weston Reisch So Bishop Gorman HS 19:42.4 6:34
73 Daniel Rodriquez Sr Village Chr. 19:47.9 6:36
74 Tyler Grossi Jr Lompoc 19:48.2 6:36
75 Michael Lombardo Jr Hesperia Christian 19:48.5 6:36
76 Rick Hermansen Sr Apple Vallley Chr 19:49.9 6:37
77 John Anderson Jr Viewpoint 19:53.6 6:38
78 Alex Padilla Jr Eastside HS 19:56.9 6:39
79 Michael Yuen Jr Lynbrook 19:57.7 6:39 6/6 11/17 7/13 22:39
(2:41)
22:39
(2:41)
You ROCK! (LR, PR)
80 Joe Kozal Jr Chaminade HS 19:58.7 6:40
81 Nate Ellis Jr Hesperia Christian 20:01.5 6:41
82 Kevin Costales Jr Village Chr. 20:02.3 6:41
83 Marc Torres Jr Calvary Ch(Dow) 20:03.7 6:41
84 Taylor Krystkowiak Fr Santa Ynez 20:04.4 6:41
85 Matthew Gomez Jr Chaminade HS 20:05.3 6:42
86 Judd Lieberman Sr Campbell Hall HS 20:06.2 6:42
87 Robert Bassard Sr Beyer HS 20:06.6 6:42
88 Amir Alkawass So Academycel 20:15.1 6:45
89 Joshua Wingerd Jr Hesperia Christian 20:18.2 6:46
90 Zack Stolp So Academycel 20:21.4 6:47
91 Tim Squire So Apple Vallley Chr 20:21.5 6:47
92 Malcolm Leon So Excelsior HS 20:27.1 6:49
93 Patrick Lopez Jr Calvary Ch(Dow) 20:27.6 6:49
94 Kevin Knopp Jr Village Chr. 20:28.3 6:49
95 Matthew Mintz Jr Santa Ynez 20:28.9 6:50
96 Cody Fisher Sr Excelsior HS 20:31.2 6:50
97 Cory Deyonker Jr Academycel 20:39.1 6:53
98 Brandon Sauer So Academycel 20:43.7 6:55
99 Tyrone Billingsley Jr Viewpoint 20:46.1 6:55
100 Matt Pallotta Jr Beyer HS 20:47 6:56
101 Hunter Lurie Sr Campbell Hall HS 20:47 6:56
102 Carlos Archer Jr Santa Ynez 20:49.8 6:57
103 Jared Rodgers Sr Apple Vallley Chr 20:49.8 6:57
104 Harry Rose Jr Campbell Hall HS 20:54.2 6:58
105 Dylan Brasch Fr Bishop Gorman HS 21:02.8 7:01
106 Mark Dunford Jr Chaminade HS 21:12.4 7:04
107 Adam Graff Sr Excelsior HS 21:20.8 7:07
108 Zac Foster So Apple Vallley Chr 21:30.8 7:10
109 Francisco Casillas Sr Excelsior HS 21:40.1 7:13
110 Spencer Cullum Sr Academycel 21:44.2 7:15
111 Isaiah Coe Fr Hesperia Christian 21:47.1 7:16
112 Allen Isaacson Fr Bishop Gorman HS 21:52.7 7:18
113 Michael Rueben Fr Campbell Hall HS 21:53.1 7:18
114 Brandon Scorza So Apple Vallley Chr 21:53.5 7:18
115 Caleb Brown Jr Apple Vallley Chr 21:54.9 7:18
116 Chris Aronson Jr Pacifica Chr 21:59.7 7:20
117 Aron Chilewich Jr Viewpoint 22:00.2 7:20
118 Tim Barnett So Apple Vallley Chr 22:10.2 7:23
119 Asher Nagy Sr Excelsior HS 22:16 7:25
120 Jack Rieth So Campbell Hall HS 22:30.8 7:30
121 Chase Bains Sr Academycel 22:36.5 7:32
122 Jacob Altishin So Bishop Gorman HS 22:56.2 7:39
123 Jesse Shevin Sr Viewpoint 23:31.6 7:51
124 Tyler Freeman Fr Hesperia Christian 24:35.5 8:12
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Secta
7-5-1-1-1
Gap: 0:50
88:17
17:39
5:53
70 Eduardo Cordova
Sr
17:23
5:48
9
Jose Escamilla
Sr
17:27
5:49
11
Dominique Douglas
Jr
17:36
5:52
12
Chris Rising
Sr
17:38
5:53
13
Scott Cline
Jr
18:13
6:04
25








2 Eastside HS
2-3-4-2-2
Gap: 2:10
88:04
17:37
5:52
83 Steven Melena
Jr
16:10
5:23
2
Luis Vasquez
Jr
17:40
5:53
14
Isaac Flores
Jr
17:52
5:57
18
Luis Flores
Jr
18:02
6:01
21
Steven Padilla
Jr
18:20
6:07
28








3 Lompoc
6-2-5-3-3
Gap: 1:04
89:25
17:53
5:58
96 Joel Martin
Sr
17:19
5:46
7
Eduardo Morales
Fr
17:20
5:47
8
Jose Garcia
Sr
18:03
6:01
22
Johnathan Holmlund
Sr
18:22
6:07
29
Kiefer Gallagher
Sr
18:22
6:07
30








4 Tustin
8-7-6-5-4
Gap: 1:22
90:18
18:04
6:01
118 Erik Nunez
So
17:27
5:49
10
Rooney Polito
Sr
17:45
5:55
16
Colin Scott
So
17:54
5:58
20
Gerardo Mena
Sr
18:23
6:08
31
Jose Alonso
Jr
18:49
6:16
41








5 St. Bernard
3-1-1-4-5
Gap: 2:34
89:58
18:00
6:00
123 Justin Missey-Higgins
Jr
16:37
5:32
3
Joe Massad
Sr
17:04
5:41
5
Colin Morgan
Sr
18:13
6:04
24
Jared Farley
Jr
18:53
6:18
43
Alex Moore
Jr
19:10
6:23
48








6 Sacred Hrt Chr
4-6-7-7-6
Gap: 2:19
90:32
18:06
6:02
139 Paul Rechsteiner
Sr
16:43
5:34
4
Daniel Koch
Jr
17:53
5:58
19
Eric Joseph De Lara
Jr
18:26
6:09
34
Joseph Bautista
Sr
18:28
6:09
35
Anthony Zuffo
Sr
19:03
6:21
47








7 Lynbrook
1-3-3-6-7
Gap: 3:25
90:01
18:00
6:00
141 Luca Signore
Jr
15:56
5:19
1
Amrit Subramanian
Jr
17:44
5:55
15
AJ Flint
Sr
17:45
5:55
17
Andrew Hsiu
Sr
19:15
6:25
52
Chris Carter
Sr
19:21
6:27
56








Your Team ROCKS! (LR, PR)
8 Santa Ynez
12-10-10-8-8
Gap: 1:40
96:19
19:16
6:25
258 Winchester Eubank
So
18:25
6:08
32
Connor Reck
So
18:36
6:12
36
Spencer Mitchell
So
19:37
6:32
59
Javy Buenrostro
Fr
19:38
6:33
60
Taylor Krystkowiak
Fr
20:04
6:41
71








9 Calvary Ch(Dow)
13-11-9-10-9
Gap: 2:03
96:49
19:22
6:27
274 Erin Spencer
Sr
18:25
6:08
33
Diego Rodriguez
Jr
18:56
6:19
45
Adam Richard
Sr
18:56
6:19
46
Marc Torres
Jr
20:04
6:41
70
Patrick Lopez
Jr
20:28
6:49
80








10 Beyer HS
5-8-8-9-10
Gap: 3:35
96:52
19:22
6:27
275 Gavin Baker
Jr
17:12
5:44
6
An Nguyen
Jr
19:14
6:25
51
Kyle Blizzard
Jr
19:32
6:31
58
Robert Bassard
Sr
20:07
6:42
74
Matt Pallotta
Jr
20:47
6:56
86








11 Hesperia Christian
10-12-12-12-11
Gap: 2:02
97:41
19:32
6:31
287 Christopher Maerzluft
Jr
18:16
6:05
26
John Mendonca
Sr
19:17
6:26
53
Michael Lombardo
Jr
19:49
6:36
63
Nate Ellis
Jr
20:02
6:41
69
Joshua Wingerd
Jr
20:18
6:46
76








12 Chaminade HS
11-9-11-11-12
Gap: 2:54
98:12
19:38
6:33
295 Christian Fuentes
Jr
18:19
6:06
27
Kevin Gorman
Jr
18:37
6:12
37
Joe Kozal
Jr
19:59
6:40
68
Matthew Gomez
Jr
20:05
6:42
72
Mark Dunford
Jr
21:12
7:04
91








13 Viewpoint
9-13-13-13-13
Gap: 5:27
104:17
20:51
6:57
378 Travis Metzger
Sr
18:05
6:02
23
John Anderson
Jr
19:54
6:38
65
Tyrone Billingsley
Jr
20:46
6:55
85
Aron Chilewich
Jr
22:00
7:20
100
Jesse Shevin
Sr
23:32
7:51
105








14 Excelsior HS
14-14-14-14-14
Gap: 2:29
103:10
20:38
6:53
396 Keith Carlson
Sr
19:11
6:24
49
Malcolm Leon
So
20:27
6:49
79
Cody Fisher
Sr
20:31
6:50
82
Adam Graff
Sr
21:21
7:07
92
Francisco Casillas
Sr
21:40
7:13
94








15 Campbell Hall HS
15-15-15-15-15
Gap: 2:13
103:21
20:40
6:53
408 Theo Guarriello
Fr
19:40
6:33
61
Judd Lieberman
Sr
20:06
6:42
73
Hunter Lurie
Sr
20:47
6:56
87
Harry Rose
Jr
20:54
6:58
90
Michael Rueben
Fr
21:53
7:18
97








16 Academycel
17-17-17-16-16
Gap: 1:29
103:44
20:45
6:55
414 Amir Alkawass
So
20:15
6:45
75
Zack Stolp
So
20:21
6:47
77
Cory Deyonker
Jr
20:39
6:53
83
Brandon Sauer
So
20:44
6:55
84
Spencer Cullum
Sr
21:44
7:15
95








17 Apple Vallley Chr
16-16-16-17-17
Gap: 2:04
104:26
20:53
6:58
422 Rick Hermansen
Sr
19:50
6:37
64
Tim Squire
So
20:22
6:47
78
Jared Rodgers
Sr
20:50
6:57
89
Zac Foster
So
21:31
7:10
93
Brandon Scorza
So
21:54
7:18
98








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Paul Castro Jr Lutheran (Orange) 17:12.9 5:44
2 Rand Hardy Sr Laguna Beach 17:33 5:51
3 Horacio Acosta Sr Laguna Beach 17:43.7 5:55
4 Jia Chang Cao Sr Rosemead HS 17:48.1 5:56
5 Joseph Mayo Jr Lutheran (Orange) 17:53.1 5:58
6 Christopher Le Jr Rosemead HS 17:54.5 5:58
7 Jason Cao Sr Rosemead HS 17:55.2 5:58
8 Jake Johnson Jr Laguna Beach 18:00.2 6:00
9 Alex Young Jr Laguna Beach 18:00.6 6:00
10 Brian Yale Sr Laguna Beach 18:01 6:00
11 Sean Pigden Jr Laguna Beach 18:03.8 6:01
12 Macello Rosales Fr Alemany 18:08.9 6:03
13 Sean Mulville Jr Laguna Beach 18:12.5 6:04
14 Jose Maldonado Jr Secta 18:13.2 6:04
15 Marc Hudak Jr Lutheran (Orange) 18:30.8 6:10
16 Cody Harris So Lutheran (Orange) 18:31.1 6:10
17 Cooper Rummell Jr Lutheran (Orange) 18:33.4 6:11
18 Matt Clutario So Alemany 18:33.7 6:11
19 Austi Hernandez Jr Secta 18:35.4 6:12
20 Bryan Macias Jr Lutheran (Orange) 18:41.1 6:14
21 Christian Skytte Jr Pacifica (G.G.) 18:45.9 6:15
22 Orin Swick Jr Pacifica (G.G.) 18:48.6 6:16
23 Jordan Brickman So Secta 18:55.4 6:18
24 Brian Furney Jr Sacred Hrt Chr 18:57.9 6:19
25 Nigel Jones Sr Alemany 19:09 6:23
26 Andrew Noyes Jr Alemany 19:10.5 6:24
27 Kevin Boyd Jr St. Bernard 19:13.1 6:24
28 Ian Wilson Fr Lynbrook 19:15.9 6:25 1/5 5/17 9/15
29 Michael Mendoza So Alemany 19:17.6 6:26
30 Alex Moore Sr Pacifica (G.G.) 19:26.5 6:29
31 Michael Hynson Jr Sacred Hrt Chr 19:28 6:29
32 Ben Broome Sr Lutheran (Orange) 19:32 6:31
33 Vivek Singh Jr Lynbrook 19:34.1 6:31 2/5 8/17 8/15 20:01
(0:26)
20:00
(0:26)
You ROCK! (LR, PR)
34 Steven Thong Sr Rosemead HS 19:34.9 6:32
35 Bret Fregoso Jr Lutheran (Orange) 19:35 6:32
36 Travis Aquino Sr Eastside HS 19:36 6:32
37 Austin Rising Fr Secta 19:37.6 6:33
38 Kirk Akimoto Jr Lynbrook 19:39.8 6:33 3/5 9/17 7/14 22:37
(2:57)
22:37
(2:57)
You ROCK! (LR, PR)
39 Omar Perez So Secta 19:40.2 6:33
40 Ryan Dibiase Jr Lynbrook 19:42.4 6:34 4/5 10/17 6/12 20:21
(0:39)
20:21
(0:39)
You ROCK! (LR, PR)
41 Sebastian Hernandez So Secta 19:44.9 6:35
42 Blake Henderson Sr Laguna Beach 19:46 6:35
43 Aleph Cervo Jr Laguna Beach 19:49.9 6:37
44 Jared Mangano So St. Bernard 19:50.3 6:37
45 Miguel Ponce So Alemany 19:52.7 6:38
46 Brian Hinchion Jr Sacred Hrt Chr 19:55.3 6:38
47 Andreas Lazaris Jr Chaminade HS 20:02.2 6:41
48 Daniel Lewis Jr Lynbrook 20:03.5 6:41 5/5 12/17 5/9
49 Vincent Nava So Secta 20:06.3 6:42
50 David Melena Fr Eastside HS 20:10 6:43
51 Josiah Ditty Jr Lutheran (Orange) 20:14.2 6:45
52 Danny Aguilar Jr Eastside HS 20:14.9 6:45
53 Michael Asuncion So Alemany 20:16.1 6:45
54 Kevin Bridenbaker Jr Tustin 20:21.1 6:47
55 Sebastian Schott Jr Laguna Beach 20:31.1 6:50
56 Timothy Stratton Sr Hesperia Christian 20:36.2 6:52
57 Bernardo De Mesa Sr Sacred Hrt Chr 20:42.1 6:54
58 Nick Guerzon Jr Sacred Hrt Chr 20:43 6:54
59 Justin Cheng Jr Chaminade HS 20:44.9 6:55
60 Suti Torres So Secta 20:46 6:55
61 Michael Courpet Jr Sacred Hrt Chr 20:54.2 6:58
62 Alessandro Donati Jr Sacred Hrt Chr 20:55.7 6:59
63 Marco Medina Jr Eastside HS 21:05.2 7:02
64 Zach Cooper Jr Laguna Beach 21:05.2 7:02
65 Ryan Powell Sr St. Bernard 21:07.2 7:02
66 John Francisconi Sr St. Bernard 21:10.4 7:03
67 Cullen Quinn Sr Sacred Hrt Chr 21:19.1 7:06
68 Alex Madrid So Secta 21:27.4 7:09
69 Ian Chan Jr Alemany 21:30.7 7:10
70 Matthew Ducheney Sr Pacifica (G.G.) 21:34.3 7:11
71 Juan Hernandez So Secta 21:41.6 7:14
72 Paul Salomon Jr Laguna Beach 21:41.8 7:14
73 Kevin Kusik Jr Tustin 21:47.8 7:16
74 Javier Padilla Fr Eastside HS 21:55.2 7:18
75 Toshi Higashi Jr Chaminade HS 22:10.2 7:23
76 Manuel Casillas Jr Excelsior HS 22:13.2 7:24
77 Gorby Hilario Jr Sacred Hrt Chr 22:15.1 7:25
78 Brynn Hatch Jr Academycel 22:28.2 7:29
79 Jake Ellis So Hesperia Christian 22:37.6 7:33
80 Tommy Campbell Jr Chaminade HS 22:39.6 7:33
81 Daniel Escobar Jr Eastside HS 22:40.8 7:34
82 Danny Ngygen So Alemany 22:44.8 7:35
83 Nick Henrikson Jr Laguna Beach 22:54.5 7:38
84 Morgan Crowl Jr Laguna Beach 23:21.8 7:47
85 Hayden Lane Jr Lutheran (Orange) 23:24.8 7:48
86 Matt Rankin Jr Academycel 23:30.1 7:50
87 Brandon Waugh Sr Pacifica (G.G.) 23:37.7 7:53
88 Reid Palmer So Academycel 23:46.3 7:55
89 Brian Josephson Jr Hesperia Christian 23:50.1 7:57
90 Adam Duncan Jr Excelsior HS 23:57.7 7:59
91 Phoenix Solis Fr Academycel 24:01.5 8:00
92 Tim Gibson Jr Lutheran (Orange) 24:32.7 8:11
93 Sterling Solis Fr Academycel 24:32.9 8:11
94 Conor Orr Fr Alemany 25:13 8:24
95 Perry Clitheroe Jr Lutheran (Orange) 25:37.6 8:33
96 Sergio Trejo Fr Secta 25:38.8 8:33
97 Nolan Andreasen Jr Academycel 25:49.9 8:37
98 Dylan Ronson Jr Laguna Beach 25:54.1 8:38
99 Ravi Sharma Jr Tustin 28:35.3 9:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Laguna Beach
2-1-1-1-1
Gap: 0:28
89:19
17:52
5:57
23 Rand Hardy
Sr
17:33
5:51
2
Horacio Acosta
Sr
17:44
5:55
3
Jake Johnson
Jr
18:00
6:00
5
Alex Young
Jr
18:01
6:00
6
Brian Yale
Sr
18:01
6:00
7








2 Lutheran (Orange)
1-1-2-2-2
Gap: 1:21
90:41
18:08
6:03
44 Paul Castro
Jr
17:13
5:44
1
Joseph Mayo
Jr
17:53
5:58
4
Marc Hudak
Jr
18:31
6:10
12
Cody Harris
So
18:31
6:10
13
Cooper Rummell
Jr
18:33
6:11
14








3 Alemany
3-3-3-3-3
Gap: 1:09
94:20
18:52
6:17
94 Macello Rosales
Fr
18:09
6:03
9
Matt Clutario
So
18:34
6:11
15
Nigel Jones
Sr
19:09
6:23
22
Andrew Noyes
Jr
19:11
6:24
23
Michael Mendoza
So
19:18
6:26
25








4 Secta
4-4-4-4-4
Gap: 1:27
95:02
19:00
6:20
111 Jose Maldonado
Jr
18:13
6:04
11
Austi Hernandez
Jr
18:35
6:12
16
Jordan Brickman
So
18:55
6:18
20
Austin Rising
Fr
19:38
6:33
31
Omar Perez
So
19:40
6:33
33








5 Lynbrook
7-7-6-6-5
Gap: 0:48
98:16
19:39
6:33
157 Ian Wilson
Fr
19:16
6:25
24
Vivek Singh
Jr
19:34
6:31
29
Kirk Akimoto
Jr
19:40
6:33
32
Ryan Dibiase
Jr
19:42
6:34
34
Daniel Lewis
Jr
20:04
6:41
38








Your Team ROCKS! (LR, PR)
6 Pacifica (G.G.)
5-5-5-5-6
Gap: 4:52
102:13
20:27
6:49
164 Christian Skytte
Jr
18:46
6:15
18
Orin Swick
Jr
18:49
6:16
19
Alex Moore
Sr
19:27
6:29
26
Matthew Ducheney
Sr
21:34
7:11
48
Brandon Waugh
Sr
23:38
7:53
53








7 Sacred Hrt Chr
6-6-6-7-7
Gap: 1:45
99:46
19:57
6:39
172 Brian Furney
Jr
18:58
6:19
21
Michael Hynson
Jr
19:28
6:29
27
Brian Hinchion
Jr
19:55
6:38
37
Bernardo De Mesa
Sr
20:42
6:54
43
Nick Guerzon
Jr
20:43
6:54
44








8 Eastside HS
8-8-8-8-8
Gap: 2:19
103:01
20:36
6:52
207 Travis Aquino
Sr
19:36
6:32
30
David Melena
Fr
20:10
6:43
40
Danny Aguilar
Jr
20:15
6:45
41
Marco Medina
Jr
21:05
7:02
47
Javier Padilla
Fr
21:55
7:18
49








9 Academycel
9-9-9-9-9
Gap: 2:05
118:19
23:40
7:53
267 Brynn Hatch
Jr
22:28
7:29
50
Matt Rankin
Jr
23:30
7:50
52
Reid Palmer
So
23:46
7:55
54
Phoenix Solis
Fr
24:02
8:00
55
Sterling Solis
Fr
24:33
8:11
56








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sean Gomes So Beyer HS 16:56.9 5:39
2 Patrick Kuphaldt So Clovis North HS 16:59.3 5:40
3 Tommy Lutton Fr Clovis North HS 17:05.3 5:42
4 Nathan Baldwin So Coast Union HS 17:15.4 5:45
5 Matthew Hinrichs So Pacifica (G.G.) 17:19.9 5:47
6 Aaron Swartz So Laguna Beach 17:40.1 5:53
7 Zack Phillips So Clovis North HS 18:06.2 6:02
8 Jeremy Lugo So Pacifica (G.G.) 18:10.3 6:03
9 Martin Santillan So Barstow HS 18:11.2 6:04
10 Edric Yoon So Pacifica (G.G.) 18:14.3 6:05
11 Brenden Tockey Fr Clovis North HS 18:15.5 6:05
12 Michael Bedell Fr Lutheran (Orange) 18:17 6:06
13 Jeff White Fr Laguna Beach 18:19.3 6:06
14 Jeremy Aroz Fr Pacifica (G.G.) 18:19.7 6:07
15 Ryan Schwartz So Viewpoint 18:23.3 6:08
16 Mitchell Moon So Barstow HS 18:24.1 6:08
17 Jeremiah Hovesepian Fr Village Chr. 18:24.2 6:08
18 Johny Leung So Rosemead HS 18:25.4 6:08
19 Shane Bradley Fr Pacifica Chr 18:34.1 6:11
20 Steven Jolotta So Alemany 18:34.7 6:12
21 Travin Manes Fr Pacifica (G.G.) 18:34.8 6:12
22 Ryan Savala So Lutheran (Orange) 18:39.5 6:13
23 Kevin McQuaid So Laguna Beach 18:39.8 6:13
24 Ian Parker So Lutheran (Orange) 18:41.4 6:14
25 Andrew Rimel Fr Lutheran (Orange) 18:42.8 6:14
26 Kelvin Zhong Fr Rosemead HS 18:45.8 6:15
27 Matthew Chronister So Pacifica (G.G.) 18:48.8 6:16
28 Phoenix Grimmett So Pacifica (G.G.) 18:51.8 6:17
29 Wyatt Fair So Laguna Beach 18:58.3 6:19
30 Connor Armitage So Pacifica (G.G.) 18:59.5 6:20
31 Ryan Ortega So Chaminade HS 19:06.8 6:22
32 Alec Toro So Laguna Beach 19:10.1 6:23
33 Fredi Cerezo Fr Rosemead HS 19:10.7 6:24
34 Kyle Webster So Clovis North HS 19:11.5 6:24
35 David Baca So Lutheran (Orange) 19:12.4 6:24
36 Josh Bradley So Lutheran (Orange) 19:13.2 6:24
37 Abraham Esparza Fr Rosemead HS 19:13.3 6:24
38 Donald Lamy Fr Pacifica (G.G.) 19:15.4 6:25
39 Alex McQueen Fr Laguna Beach 19:18.8 6:26
40 Jared Dinowitz Fr Chaminade HS 19:19.3 6:26
41 Billy Anderson Fr Pacifica Chr 19:23 6:28
42 Grant Porter Fr Clovis North HS 19:28 6:29
43 David Terry Fr Tustin 19:30.1 6:30
44 Richard Wei Fr Lynbrook 19:30.5 6:30 1/6 7/17 15/20
45 Colton Crain Fr Lutheran (Orange) 19:31 6:30
46 Mason Alford Fr Viewpoint 19:33.8 6:31
47 Robby Towne So Clovis North HS 19:33.9 6:31
48 Jason Zimmerman So Lutheran (Orange) 19:42.8 6:34
49 Aaron Tang Fr Laguna Beach 19:43.7 6:35
50 Spencer Hantula So Lutheran (Orange) 19:45.1 6:35
51 Steve Martinez So Village Chr. 19:46 6:35
52 Nathan Cao Fr Rosemead HS 19:46.1 6:35
53 Andres Andrade So Lutheran (Orange) 19:47.9 6:36
54 Chris Nicolas Fr Chaminade HS 19:49 6:36
55 Andrew Wu Jr Beyer HS 19:50.9 6:37
56 Herman Cruz So Tustin 19:56.9 6:39
57 Geoffrey Yep So Sacred Hrt Chr 19:57.8 6:39
58 Joseph Rosseau Fr Laguna Beach 20:00.2 6:40
59 Steven Marco Fr Wildwood 20:02.6 6:41
60 Nelson Mills So Lutheran (Orange) 20:03.4 6:41
61 Brennan Perez So Lutheran (Orange) 20:08.3 6:43
62 Erik Luc Fr Rosemead HS 20:09.7 6:43
63 Bryce Strickland Fr Lutheran (Orange) 20:09.7 6:43
64 Paul Dunne-Dombrink So Laguna Beach 20:11.3 6:44
65 Ethan Navarro Fr Lutheran (Orange) 20:13.6 6:45
66 Prajesh Hardas So Lynbrook 20:15.4 6:45 2/6 13/17 13/18
67 Robert Manoos Fr Sacred Hrt Chr 20:15.8 6:45
68 Brett Savala Fr Lutheran (Orange) 20:19.1 6:46
69 Louis Sarkes Fr Viewpoint 20:19.7 6:47
70 Jesse Hill So Calvary Ch(Dow) 20:22 6:47
71 Ryan Jones Fr Laguna Beach 20:24.2 6:48
72 Matthew Lau So Chaminade HS 20:24.6 6:48
73 Jeffrey Young So Lynbrook 20:25.1 6:48 3/6 14/17 8/15
74 Tyler Tyndall Fr Pacifica (G.G.) 20:30.8 6:50
75 Josh Rizo Fr Rosemead HS 20:31.9 6:51
76 Eric Linehan Fr Excelsior HS 20:32 6:51
77 Lars Lejerskar Fr Lutheran (Orange) 20:32.6 6:51
78 Jonny Elk Fr Wildwood 20:35.6 6:52
79 Jake Cleveland Fr Pacifica (G.G.) 20:38.5 6:53
80 Chayanne Khosravi So Laguna Beach 20:44.7 6:55
81 Daniel Tran Fr Pacifica (G.G.) 20:47.8 6:56
82 Kelvin Serrano So Tustin 20:54.5 6:58
83 Stephen Delgado So Village Chr. 20:57.4 6:59
84 Zach McMillan Fr Pacifica Chr 21:02.4 7:01
85 Ryan Ventura So Lutheran (Orange) 21:09.6 7:03
86 Andrew Broome Fr Lutheran (Orange) 21:14.3 7:05
87 Connor Callahan Fr Clovis North HS 21:15 7:05
88 Andrew Wilson So Laguna Beach 21:17.6 7:06
89 Johny Ngo Fr Rosemead HS 21:22.1 7:07
90 Connor Ross Fr Laguna Beach 21:23.3 7:08
91 Mason Rhodes Fr Lutheran (Orange) 21:23.9 7:08
92 Anthony Wilson Fr Pacifica (G.G.) 21:23.9 7:08
93 Kyle Martin Fr Lutheran (Orange) 21:29.9 7:10
94 David Syner So Laguna Beach 21:35 7:12
95 Jordan Smith So Clovis North HS 21:39.5 7:13
96 Zach Neev So Laguna Beach 21:55 7:18
97 Anand Pandian So Lynbrook 21:59 7:20 4/6 15/17 7/14
98 Aaron Drange Fr Rosemead HS 22:04.1 7:21
99 Jason Hoang Fr Rosemead HS 22:11.6 7:24
100 Lawrence Trask So Lynbrook 22:14.6 7:25 5/6 16/17 6/13
101 Tim Williams Fr Laguna Beach 22:17.8 7:26
102 Blake Chalman Fr Lutheran (Orange) 22:18.2 7:26
103 Michael Hsiu Fr Lynbrook 22:23.3 7:28 6/6 17/17 6/10
104 Will Richardson So Laguna Beach 22:26.9 7:29
105 Gordon Belyea Fr Laguna Beach 22:32 7:31
106 Eric Martinez So Tustin 22:46.9 7:36
107 Isaac Smith So Tustin 22:47.3 7:36
108 Harry Rabinowitz Fr Wildwood 22:54.3 7:38
109 Kyle Sultzer Fr Campbell Hall HS 22:56.3 7:39
110 Jason Li So Laguna Beach 23:02.1 7:41
111 Will Robinson So Laguna Beach 23:03 7:41
112 Jovanny Rodriguez So Tustin 23:03.7 7:41
113 Michael Fuerte So Sacred Hrt Chr 23:07.6 7:43
114 Alex Hunt Fr Laguna Beach 23:07.6 7:43
115 Daniel Stevens So Laguna Beach 23:08.6 7:43
116 Bryan Fletcher Fr Sacred Hrt Chr 23:10 7:43
117 Byron Ruano Fr Tustin 23:12.4 7:44
118 Adrian Hoffman So Viewpoint 23:19.1 7:46
119 Greg Essayan Fr Viewpoint 23:20.3 7:47
120 Rogelio Rodriguez Fr Tustin 23:27 7:49
121 Adam Velasco Jr Pacifica Chr 23:35.5 7:52
122 Jonathan Lynn So Pacifica (G.G.) 23:45.4 7:55
123 Ravneet Singh Fr Clovis North HS 23:48.8 7:56
124 Nguyen Matthew Fr Pacifica (G.G.) 23:58 7:59
125 Brian Phung Fr Rosemead HS 24:01.6 8:01
126 Seena Shahmardi So Laguna Beach 24:02.4 8:01
127 Andrew Albornoz So Barstow HS 24:07.9 8:03
128 Brian Weeks Fr Village Chr. 24:09.9 8:03
129 Dominic Revilla Fr Sacred Hrt Chr 24:13.1 8:04
130 Matthew Courpet Fr Sacred Hrt Chr 24:28.9 8:10
131 Mark Davis Fr Pacifica Chr 24:48 8:16
132 Nadav Bendayan Fr Pacifica Chr 24:50.6 8:17
133 Andrew Ornelas Fr Excelsior HS 24:54.8 8:18
134 Savon Bealey Fr Barstow HS 25:00.4 8:20
135 Victor Corral Fr Barstow HS 25:00.5 8:20
136 Clayton Boyd So Lutheran (Orange) 25:29.7 8:30
137 Piers Brecher Fr Wildwood 25:31.7 8:31
138 Eduardo Amezcua So Laguna Beach 25:36.7 8:32
139 Jacob Gomez So Calvary Ch(Dow) 26:08 8:43
140 Ben Brownstein So Campbell Hall HS 26:10.3 8:43
141 Alex Arnold Fr Pacifica Chr 26:29 8:50
142 Cody Kemby So Lutheran (Orange) 26:47.5 8:56
143 Ian Gold Fr Wildwood 27:08.9 9:03
144 Nathan Norczyk Fr Calvary Ch(Dow) 27:59.6 9:20
145 Warren Sayles So Chaminade HS 28:10.3 9:23
146 Joaquin Moeller Fr Laguna Beach 28:50.4 9:37
147 Kevin Bobak So Pacifica Chr 29:36.8 9:52
148 Cameron Warfield Fr Wildwood 37:36.8 12:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Clovis North HS
1-1-1-1-1
Gap: 2:12
89:38
17:56
5:59
46 Patrick Kuphaldt
So
16:59
5:40
1
Tommy Lutton
Fr
17:05
5:42
2
Zack Phillips
So
18:06
6:02
5
Brenden Tockey
Fr
18:16
6:05
9
Kyle Webster
So
19:12
6:24
29








1 Pacifica (G.G.)
2-2-2-2-1
Gap: 1:15
90:39
18:08
6:03
46 Matthew Hinrichs
So
17:20
5:47
3
Jeremy Lugo
So
18:10
6:03
6
Edric Yoon
So
18:14
6:05
8
Jeremy Aroz
Fr
18:20
6:07
12
Travin Manes
Fr
18:35
6:12
17








3 Laguna Beach
3-3-3-3-3
Gap: 1:30
92:48
18:34
6:11
86 Aaron Swartz
So
17:40
5:53
4
Jeff White
Fr
18:19
6:06
11
Kevin McQuaid
So
18:40
6:13
19
Wyatt Fair
So
18:58
6:19
25
Alec Toro
So
19:10
6:23
27








4 Lutheran (Orange)
5-5-4-4-4
Gap: 0:55
93:33
18:43
6:14
99 Michael Bedell
Fr
18:17
6:06
10
Ryan Savala
So
18:40
6:13
18
Ian Parker
So
18:41
6:14
20
Andrew Rimel
Fr
18:43
6:14
21
David Baca
So
19:12
6:24
30








5 Rosemead HS
7-6-5-5-5
Gap: 1:21
95:21
19:04
6:21
140 Johny Leung
So
18:25
6:08
15
Kelvin Zhong
Fr
18:46
6:15
22
Fredi Cerezo
Fr
19:11
6:24
28
Abraham Esparza
Fr
19:13
6:24
32
Nathan Cao
Fr
19:46
6:35
43








6 Chaminade HS
9-9-7-6-6
Gap: 9:04
106:50
21:22
7:07
237 Ryan Ortega
So
19:07
6:22
26
Jared Dinowitz
Fr
19:19
6:26
34
Chris Nicolas
Fr
19:49
6:36
44
Matthew Lau
So
20:25
6:48
52
Warren Sayles
So
28:10
9:23
81








7 Viewpoint
6-8-7-8-7
Gap: 4:57
104:56
20:59
7:00
241 Ryan Schwartz
So
18:23
6:08
13
Mason Alford
Fr
19:34
6:31
40
Louis Sarkes
Fr
20:20
6:47
51
Adrian Hoffman
So
23:19
7:46
68
Greg Essayan
Fr
23:20
7:47
69








8 Barstow HS
4-4-6-7-8
Gap: 6:49
110:44
22:09
7:23
245 Martin Santillan
So
18:11
6:04
7
Mitchell Moon
So
18:24
6:08
14
Andrew Albornoz
So
24:08
8:03
71
Savon Bealey
Fr
25:00
8:20
76
Victor Corral
Fr
25:01
8:20
77








9 Pacifica Chr
8-7-9-9-9
Gap: 6:14
107:23
21:29
7:10
252 Shane Bradley
Fr
18:34
6:11
16
Billy Anderson
Fr
19:23
6:28
35
Zach McMillan
Fr
21:02
7:01
57
Adam Velasco
Jr
23:36
7:52
70
Mark Davis
Fr
24:48
8:16
74








10 Lynbrook
11-11-11-10-10
Gap: 2:44
104:25
20:53
6:58
257 Richard Wei
Fr
19:31
6:30
38
Prajesh Hardas
So
20:15
6:45
49
Jeffrey Young
So
20:25
6:48
53
Anand Pandian
So
21:59
7:20
58
Lawrence Trask
So
22:15
7:25
59








Your Team ROCKS! (LR, PR)
11 Tustin
10-10-10-11-11
Gap: 3:17
105:56
21:11
7:04
261 David Terry
Fr
19:30
6:30
37
Herman Cruz
So
19:57
6:39
45
Kelvin Serrano
So
20:55
6:58
56
Eric Martinez
So
22:47
7:36
61
Isaac Smith
So
22:47
7:36
62








12 Sacred Hrt Chr
12-12-12-12-12
Gap: 4:15
110:44
22:09
7:23
299 Geoffrey Yep
So
19:58
6:39
46
Robert Manoos
Fr
20:16
6:45
50
Michael Fuerte
So
23:08
7:43
65
Bryan Fletcher
Fr
23:10
7:43
66
Dominic Revilla
Fr
24:13
8:04
72








13 Wildwood
13-13-13-13-13
Gap: 7:06
116:13
23:15
7:45
323 Steven Marco
Fr
20:03
6:41
47
Jonny Elk
Fr
20:36
6:52
55
Harry Rabinowitz
Fr
22:54
7:38
63
Piers Brecher
Fr
25:32
8:31
78
Ian Gold
Fr
27:09
9:03
80








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.