El Segundo Results from the Staub/Barnes Invitational at Crescenta Valley Park on 9/29/12

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bowen, Spencer Sr V 18:49.62 6:17 3 40/79 4/6 4/11 6/12 17:44
Forsythe, Conor Sr V 18:03.68 6:01 3 23/79 2/6 2/11 5/12 16:31
Foster, Joel Sr V 17:16.56 5:46 3 8/79 1/6 1/11 5/12 16:02
Fowler, Alex So JV 20:36.17 6:52 3 70/113 2/5 8/11 12/14 19:13
Koran, Alex Jr JV 21:00.43 7:00 3 82/113 5/5 11/11 10/11 19:18
O'Connor, Quinn Jr V 18:29.24 6:10 3 34/79 3/6 3/11 7/12 16:47
Quaschnick, Matt Jr JV 20:40.59 6:54 3 73/113 3/5 9/11 11/13 19:32
Sharp, Nolan So V 18:52.56 6:18 3 43/79 5/6 5/11 4/12 17:42
Vinzon, Nathan So JV 20:56.02 6:59 3 80/113 4/5 10/11 11/12 20:00
Watson, Ben Sr JV 20:20.15 6:47 3 64/113 1/5 7/11 13/15 18:52
Willis, Scott So V 18:57.9 6:19 3 45/79 6/6 6/11 3/11 17:51
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/12 91:32
1:36
3 6:06 5:46 6:18 148 5:39 Joel Foster (8), Conor Forsythe (23), Quinn O'Connor (34), Spencer Bowen (40), Nolan Sharp (43)
JV 1st 5 11/11 103:33
0:40
3 6:54 6:47 7:00 290 5:56 Ben Watson (52), Alex Fowler (55), Matt Quaschnick (57), Nathan Vinzon (62), Alex Koran (64)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Michael Picchini Jr Moorpark 16:21.84 5:27
2 Teerth Patel Sr Moorpark 16:31.65 5:31
3 Jackson Higgins Sr Alemany 16:36.93 5:32
4 Israel Cardona Sr North Torrance 16:42.37 5:34
5 Carlos Guijarro Jr Knight 16:58.9 5:40
6 Garet Kaul So Moorpark 17:05.12 5:42
7 Michael Keller Sr Moorpark 17:07.21 5:42
8 Joel Foster Sr El Segundo 17:16.56 5:46 1/6 1/11 5/12
9 Jordan Sakai Sr North Torrance 17:23.59 5:48
10 Tommy Garcia Sr Knight 17:25.09 5:48
11 Luis Jaras So Moorpark 17:32.87 5:51
12 Latrea Wilburn So Knight 17:33.93 5:51
13 Frank Kline Sr Moorpark 17:36.59 5:52
14 Jair Martinez Sr Knight 17:37.4 5:52
15 Colin Silver Jr Moorpark 17:42.62 5:54
16 Trevor Turner Jr Knight 17:55 5:58
17 Alfonso Ibarro Jr Eagle Rock 17:55.87 5:59
18 Daniel Flavin Jr Alemany 17:56.09 5:59
19 Alex Diaz Jr Alemany 17:58.93 6:00
20 Thorson Munoz Jr Northview 18:00.24 6:00
21 Adam Jang Jr Don Bosco 18:01.62 6:01
22 Barrett Dryden Jr Alemany 18:02.06 6:01
23 Conor Forsythe Sr El Segundo 18:03.68 6:01 2/6 2/11 5/12
24 Daniel Trejo So North Torrance 18:04.21 6:01
25 Jon Salguaro Sr Knight 18:10.2 6:03
26 Billy Wegeng Jr West Ranch 18:10.75 6:04
27 Jeremy Monge Jr Eagle Rock 18:12.06 6:04
28 Zach Waalk Sr West Ranch 18:21.52 6:07
29 Austin Situ Jr Temple City 18:22.59 6:08
30 Justin Barajas Sr Alemany 18:23.12 6:08
31 Juan Oregel Sr Don Bosco 18:23.49 6:08
32 Juan Aguilera Jr West Ranch 18:27.74 6:09
33 Elvis Elden So Eagle Rock 18:28.84 6:10
34 Quinn O'Connor Jr El Segundo 18:29.24 6:10 3/6 3/11 7/12
35 Ignacio Dominguez So North Torrance 18:30.4 6:10
36 Vincent Tsang Jr Temple City 18:38.06 6:13
37 Reuben Mijango Jr Knight 18:43.06 6:14
38 Nick Arias Sr Don Bosco 18:43.4 6:14
39 Drew Go Jr West Ranch 18:48.31 6:16
40 Spencer Bowen Sr El Segundo 18:49.62 6:17 4/6 4/11 6/12
41 Thomas Rivers Sr Temple City 18:50.02 6:17
42 Albert Chen Jr Temple City 18:51.28 6:17
43 Nolan Sharp So El Segundo 18:52.56 6:18 5/6 5/11 4/12
44 Christian Carreon Sr Don Bosco 18:57.15 6:19
45 Scott Willis So El Segundo 18:57.9 6:19 6/6 6/11 3/11
46 Xavier Bernal Jr Northview 19:05.59 6:22
47 Vu Dao Sr Temple City 19:06.18 6:22
48 Carlos Santistevan Sr Northview 19:13.06 6:24
49 David Thomson Jr West Ranch 19:15.93 6:25
50 Michael Hernandez Sr Don Bosco 19:31.24 6:30
51 Chris Romero Sr West Ranch 19:32.52 6:31
52 David Tran Sr Temple City 19:40.84 6:34
53 Kyosuke Kataoka Jr North Torrance 19:50.81 6:37
54 Jacob Herman So North Torrance 19:51.37 6:37
55 Gustavo Prieto Jr Northview 19:55.56 6:39
56 Kyle Ku Jr Temple City 19:59.43 6:40
57 Anthony Guinnip Sr Notre Dame (So) -ss 20:00.18 6:40
58 Cody Lizarraga Sr Eagle Rock 20:02.28 6:41
59 Cody Larimore-siu Sr West Ranch 20:12.24 6:44
60 Daniel Bybee So North Torrance 20:20.21 6:47
61 Roland Ramirez So Eagle Rock 20:24.55 6:48
62 Ruben Viera Jr Northview 20:44.81 6:55
63 Chris Rico Jr Notre Dame (So) -ss 20:46.09 6:55
64 Simon Astle Sr Notre Dame (So) -ss 20:49.15 6:56
65 Daniel Eide So Chaminade 20:59.52 7:00
66 Donald Calvert Sr Northview 21:15.36 7:05
67 Albert Rodriguez Fr Northview 21:27.43 7:09
68 Jason Jones Jr Notre Dame (So) -ss 21:45.5 7:15
69 Mauricio Gonzales Sr Notre Dame (So) -ss 21:57.62 7:19
70 Patrick Miyamoto Sr Notre Dame (So) -ss 21:58.78 7:20
71 Brennan Diamond Sr Chaminade 22:25.75 7:29
72 Andrew Sheets Sr Chaminade 22:26.65 7:29
73 Griffin Gilmore Jr Chaminade 22:34.21 7:31
74 Jack Pine So Eagle Rock 22:34.75 7:32
75 Katrina Montales Jr Eagle Rock 22:38.11 7:33
76 Brandon Villadiego Sr Chaminade 23:30.81 7:50
77 Jimmy Banuelos Sr Alemany 23:36.59 7:52
78 Jonah Warschaw Fr Chaminade 24:54.11 8:18
79 Alejandro Ramirez Fr Eagle Rock 24:57.37 8:19
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Moorpark
1-1-1-1-1
Gap: 1:11
84:39
16:56
5:39
27 Michael Picchini
Jr
16:22
5:27
1
Teerth Patel
Sr
16:32
5:31
2
Garet Kaul
So
17:05
5:42
6
Michael Keller
Sr
17:07
5:42
7
Luis Jaras
So
17:33
5:51
11
Frank Kline
Sr
17:37
5:52
13
Colin Silver
Jr
17:43
5:54
15
2 Knight
4-3-2-2-2
Gap: 0:56
87:30
17:30
5:50
57 Carlos Guijarro
Jr
16:59
5:40
5
Tommy Garcia
Sr
17:25
5:48
10
Latrea Wilburn
So
17:34
5:51
12
Jair Martinez
Sr
17:37
5:52
14
Trevor Turner
Jr
17:55
5:58
16
Jon Salguaro
Sr
18:10
6:03
25
Reuben Mijango
Jr
18:43
6:14
37
3 Alemany
2-4-4-3-3
Gap: 1:46
88:57
17:47
5:56
92 Jackson Higgins
Sr
16:37
5:32
3
Daniel Flavin
Jr
17:56
5:59
18
Alex Diaz
Jr
17:59
6:00
19
Barrett Dryden
Jr
18:02
6:01
22
Justin Barajas
Sr
18:23
6:08
30
Jimmy Banuelos
Sr
23:37
7:52
77




4 North Torrance
3-2-3-4-4
Gap: 3:08
90:31
18:06
6:02
125 Israel Cardona
Sr
16:42
5:34
4
Jordan Sakai
Sr
17:24
5:48
9
Daniel Trejo
So
18:04
6:01
24
Ignacio Domingue
So
18:30
6:10
35
Kyosuke Kataoka
Jr
19:51
6:37
53
Jacob Herman
So
19:51
6:37
54
Daniel Bybee
So
20:20
6:47
60
5 El Segundo
5-5-5-5-5
Gap: 1:36
91:32
18:18
6:06
148 Joel Foster
Sr
17:17
5:46
8
Conor Forsythe
Sr
18:04
6:01
23
Quinn O'Connor
Jr
18:29
6:10
34
Spencer Bowen
Sr
18:50
6:17
40
Nolan Sharp
So
18:53
6:18
43
Scott Willis
So
18:58
6:19
45




6 West Ranch
9-8-7-6-6
Gap: 1:05
93:04
18:37
6:12
174 Billy Wegeng
Jr
18:11
6:04
26
Zach Waalk
Sr
18:22
6:07
28
Juan Aguilera
Jr
18:28
6:09
32
Drew Go
Jr
18:48
6:16
39
David Thomson
Jr
19:16
6:25
49
Chris Romero
Sr
19:33
6:31
51
Cody Larimore
Sr
20:12
6:44
59
7 Don Bosco
8-7-8-7-7
Gap: 1:30
93:37
18:43
6:14
184 Adam Jang
Jr
18:02
6:01
21
Juan Oregel
Sr
18:23
6:08
31
Nick Arias
Sr
18:43
6:14
38
Christia Carreon
Sr
18:57
6:19
44
Michael Hernande
Sr
19:31
6:30
50








8 Temple City
10-9-9-9-8
Gap: 0:44
93:48
18:46
6:15
195 Austin Situ
Jr
18:23
6:08
29
Vincent Tsang
Jr
18:38
6:13
36
Thomas Rivers
Sr
18:50
6:17
41
Albert Chen
Jr
18:51
6:17
42
Vu Dao
Sr
19:06
6:22
47
David Tran
Sr
19:41
6:34
52
Kyle Ku
Jr
19:59
6:40
56
9 Eagle Rock
6-6-6-8-9
Gap: 2:29
95:04
19:01
6:20
196 Alfonso Ibarro
Jr
17:56
5:59
17
Jeremy Monge
Jr
18:12
6:04
27
Elvis Elden
So
18:29
6:10
33
Cody Lizarrag
Sr
20:02
6:41
58
Roland Ramirez
So
20:25
6:48
61
Jack Pine
So
22:35
7:32
74
Katrina Montales
Jr
22:38
7:33
75
10 Northview
7-10-10-10-10
Gap: 2:45
96:59
19:24
6:28
231 Thorson Munoz
Jr
18:00
6:00
20
Xavier Bernal
Jr
19:06
6:22
46
Carlos Santiste
Sr
19:13
6:24
48
Gustavo Prieto
Jr
19:56
6:39
55
Ruben Viera
Jr
20:45
6:55
62
Donald Calvert
Sr
21:15
7:05
66
Albert Rodrigue
Fr
21:27
7:09
67
11 Notre Dame (So) -ss
11-11-11-11-11
Gap: 1:57
105:19
21:04
7:01
321 Anthony Guinnip
Sr
20:00
6:40
57
Chris Rico
Jr
20:46
6:55
63
Simon Astle
Sr
20:49
6:56
64
Jason Jones
Jr
21:46
7:15
68
Mauricio Gonzales
Sr
21:58
7:19
69
Patrick Miyamoto
Sr
21:59
7:20
70




12 Chaminade
12-12-12-12-12
Gap: 2:31
111:57
22:23
7:28
357 Daniel Eide
So
21:00
7:00
65
Brennan Diamond
Sr
22:26
7:29
71
Andrew Sheets
Sr
22:27
7:29
72
Griffin Gilmore
Jr
22:34
7:31
73
Brandon Villadie
Sr
23:31
7:50
76
Jonah Warschaw
Fr
24:54
8:18
78




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Edward Chance So Del Campo 17:04.52 5:42
2 Kyle Garcia Jr Knight 17:17.59 5:46
3 Josh Rose Sr Del Campo 17:18.09 5:46
4 Mustafa Nguyen Sr Burbank 17:18.68 5:46
5 Connor Witzeman Jr Crescenta Valley 17:27.84 5:49
6 Trevor Stangle Jr Camarillo 17:29.4 5:50
7 Alex White Jr Crescenta Valley 17:31.62 5:51
8 Derek Itagaki Sr Burbank 17:44.96 5:55
9 Marshall Tuleja Jr Paloma Valley 17:53.9 5:58
10 Adrain Solorio Jr Knight 17:57.28 5:59
11 Ricky Ocshner Jr Camarillo 17:57.87 5:59
12 Jairo Chamagua Jr Camarillo 17:58.15 5:59
13 Robert Hubbert Jr Camarillo 18:03.06 6:01
14 Colby Reed Sr Del Campo 18:05.06 6:02
15 Eric Cardenas So Knight 18:06.06 6:02
16 Brett Jolly Jr Del Campo 18:09.62 6:03
17 Hector Mora Sr Knight 18:11.75 6:04
18 Logan Rogers Jr Crescenta Valley 18:15.59 6:05
19 Rafael Estrada Sr Golden Valley -ss 18:17.24 6:06
20 Arturo Morales Jr Camarillo 18:19.28 6:06
21 Dima Buinievich Sr Del Campo 18:20.46 6:07
22 Daniel Fluharty Sr Knight 18:26.81 6:09
23 Jun Ho Hwang Jr Crescenta Valley 18:27.72 6:09
24 Nicholas Devantier Jr Golden Valley -ss 18:28.56 6:10
25 Javier Danforth Sr Canyon (Cc) 18:35.9 6:12
26 Ernie Trujillo Jr Knight 18:40.55 6:14
27 Nathan Haro Jr Knight 18:48.52 6:16
28 Michael Ellman Jr Burbank 18:49.08 6:16
29 Matt Widholm Sr Crescenta Valley 18:49.61 6:17
30 Charles Nolen Jr Camarillo 18:50.55 6:17
31 Aaron Apodaca Sr Camarillo 19:00.4 6:20
32 Steven Rios Jr Knight 19:05.68 6:22
33 Carlos Rivera Jr Paloma Valley 19:08.03 6:23
34 Dominique Melchor Jr Paloma Valley 19:09.49 6:23
35 Riley Luhrsen Jr Camarillo 19:10.75 6:24
36 Michael Martin Jr Crescenta Valley 19:11.12 6:24
37 Zachary Crismond Sr Golden Valley -ss 19:14.37 6:25
38 Jonathan Gonzalez Jr Burbank 19:24.55 6:28
39 Gianluca Herrera Jr Paloma Valley 19:26.05 6:29
40 Justin Huezo Sr Crescenta Valley 19:29.37 6:30
41 Cody Knoll Jr Paloma Valley 19:36.59 6:32
42 Ceoso Ceoso Jr Burbank 19:37.59 6:33
43 Noe Galvez Jr Canyon (Cc) 19:39.08 6:33
44 Roberto Gonzalez Sr Camarillo 19:40.06 6:33
45 Tyler Horsewell Sr La Canada 19:43.96 6:35
46 Sze Hei Siu Jr Crescenta Valley 19:45.81 6:35
47 Ken Jagerson Sr Del Campo 19:48.34 6:36
48 Evan Combs Jr Crescenta Valley 19:54.12 6:38
49 Franco Portillo Jr Paloma Valley 19:55.97 6:39
50 Jose Cabrera Sr Canyon (Cc) 19:56.59 6:39
51 Svein Gonzalez Jr Glendale 19:56.84 6:39
52 Armando Carrillo Fr Alemany 19:59.78 6:40
53 Scott Schmidhauser Jr Camarillo 20:00.24 6:40
54 Kyler Chin Jr Crescenta Valley 20:01.06 6:40
55 Marc Vinluan Jr Paloma Valley 20:04.96 6:42
56 Williams Lopez Jr Venice 20:07.42 6:42
57 Laurence Laurence Jr Alemany 20:08.65 6:43
58 Ben Tenner Jr Crescenta Valley 20:10.08 6:43
59 Garrett Valadez Fr Alemany 20:11.37 6:44
60 Raphael Ferraz Sr Golden Valley -ss 20:12.12 6:44
61 Nick Weis Jr Paloma Valley 20:13.24 6:44
62 Eric Schreckengast Jr La Canada 20:14.68 6:45
63 Jimmy Potter Jr Venice 20:19.21 6:46
64 Ben Watson Sr El Segundo 20:20.15 6:47 1/5 7/11 13/15
65 Nick Merrell Jr Camarillo 20:23.46 6:48
66 Richard Barran Sr Notre Dame (So) -ss 20:25.28 6:48
67 Jared Lowder Sr Golden Valley -ss 20:32.84 6:51
68 Paul Marki Sr La Canada 20:34.4 6:51
69 Ryan Barroso Jr Camarillo 20:34.69 6:52
70 Alex Fowler So El Segundo 20:36.17 6:52 2/5 8/11 12/14
71 Anthony Fernandes Jr Canyon (Cc) 20:38.56 6:53
72 Nate Brice Jr Crescenta Valley 20:40.4 6:53
73 Matt Quaschnick Jr El Segundo 20:40.59 6:54 3/5 9/11 11/13
74 David Berry Jr Venice 20:45.15 6:55
75 Ryan Isiri Jr La Canada 20:47.9 6:56
76 Daniel Sinanian Sr Crescenta Valley 20:50.87 6:57
77 Alfredo Arriola Fr Alemany 20:52.65 6:58
78 Emory Chesley Jr La Canada 20:53.06 6:58
79 Eric Lopez Fr Alemany 20:53.53 6:58
80 Nathan Vinzon So El Segundo 20:56.02 6:59 4/5 10/11 11/12
81 Quinn Holland Fr Alemany 20:58.5 7:00
82 Alex Koran Jr El Segundo 21:00.43 7:00 5/5 11/11 10/11
83 Luke Duggins Sr Canyon (Cc) 21:03.02 7:01
84 Samuel Williams Jr Paloma Valley 21:09.15 7:03
85 Kevin Marchetti Sr La Canada 21:16 7:05
86 Niccolo Sabia Jr Golden Valley -ss 21:17.96 7:06
87 Cole Rosenman Jr Glendale 21:30.37 7:10
88 Nick Romero Sr Camarillo 21:33.37 7:11
89 Nicholas Kavoklis Fr Alemany 21:45.42 7:15
90 Will Bernd Sr Camarillo 21:45.75 7:15
91 Chase Coley Sr Paloma Valley 21:51.5 7:17
92 Awais Ibrahim Jr Burbank 21:53.9 7:18
93 Michael Glidewell Jr La Canada 21:57.27 7:19
94 Ryan Pederson Jr West Ranch 21:59.4 7:20
95 Asad Landery Jr Glendale 22:02.62 7:21
96 Tim Ruiz Fr Alemany 22:20.15 7:27
97 Orion Burl Sr La Canada 22:23.21 7:28
98 Andrew Sawai Sr Venice 22:29.02 7:30
99 Phillip Song Jr Crescenta Valley 22:30.18 7:30
100 Jonathan Navas Jr Alemany 22:55.24 7:38
101 Jacob Trejo Fr Alemany 23:02.97 7:41
102 Lorenzo Antonio Jr Burbank 23:03.81 7:41
103 Arthur Correa Sr Alemany 23:16.68 7:46
104 Bryan Rodriquez So Notre Dame (So) -ss 23:23.58 7:48
105 Ryan Amely Jr Alemany 23:49.64 7:57
106 Angel Torres Fr Alemany 24:00.28 8:00
107 Angel Guillen Fr Camarillo 24:12.46 8:04
108 Joshua Segura Jr Paloma Valley 24:25.21 8:08
109 Johnny Johnson Fr Alemany 24:33.43 8:11
110 Andrew Balboa Sr Golden Valley -ss 24:43.81 8:15
111 Gary Buchele Jr Canyon (Cc) 24:53.72 8:18
112 Robert De La Pena Fr Alemany 26:23.4 8:48
113 Steven Saleta Fr Alemany 26:24.14 8:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Del Campo
1-1-1-1-1
Gap: 1:16
88:58
17:48
5:56
55 Edward Chance
So
17:05
5:42
1
Josh Rose
Sr
17:18
5:46
3
Colby Reed
Sr
18:05
6:02
14
Brett Jolly
Jr
18:10
6:03
16
Dima Buinievi
Sr
18:20
6:07
21
Ken Jagerson
Sr
19:48
6:36
43




2 Camarillo
5-5-3-2-2
Gap: 0:50
89:48
17:58
5:59
62 Trevor Stangle
Jr
17:29
5:50
6
Ricky Ocshner
Jr
17:58
5:59
11
Jairo Chamagua
Jr
17:58
5:59
12
Robert Hubbert
Jr
18:03
6:01
13
Arturo Morales
Jr
18:19
6:06
20
Charles Nolen
Jr
18:51
6:17
30
Aaron Apodaca
Sr
19:00
6:20
31
3 Knight
2-3-2-3-3
Gap: 1:09
89:59
18:00
6:00
66 Kyle Garcia
Jr
17:18
5:46
2
Adrain Solorio
Jr
17:57
5:59
10
Eric Cardenas
So
18:06
6:02
15
Hector Mora
Sr
18:12
6:04
17
Daniel Fluharty
Sr
18:27
6:09
22
Ernie Trujillo
Jr
18:41
6:14
26
Nathan Haro
Jr
18:49
6:16
27
4 Crescenta Valley
4-3-4-4-4
Gap: 1:22
90:32
18:06
6:02
82 Connor Witzeman
Jr
17:28
5:49
5
Alex White
Jr
17:32
5:51
7
Logan Rogers
Jr
18:16
6:05
18
Jun Ho Hwang
Jr
18:28
6:09
23
Matt Widholm
Sr
18:50
6:17
29
Michael Martin
Jr
19:11
6:24
34
Justin Huezo
Sr
19:29
6:30
38
5 Burbank
3-3-5-5-5
Gap: 2:19
92:55
18:35
6:12
116 Mustafa Nguyen
Sr
17:19
5:46
4
Derek Itagaki
Sr
17:45
5:55
8
Michael Ellman
Jr
18:49
6:16
28
Jonathan Gonzalez
Jr
19:25
6:28
36
Ceoso Ceoso
Jr
19:38
6:33
40
Awais Ibrahim
Jr
21:54
7:18
69
Lorenzo Antonio
Jr
23:04
7:41
71
6 Paloma Valley
6-6-6-6-6
Gap: 1:43
95:14
19:03
6:21
150 Marshall Tuleja
Jr
17:54
5:58
9
Carlos Rivera
Jr
19:08
6:23
32
Dominiqu Melchor
Jr
19:09
6:23
33
Gianluca Herrera
Jr
19:26
6:29
37
Cody Knoll
Jr
19:37
6:32
39
Franco Portillo
Jr
19:56
6:39
44
Marc Vinluan
Jr
20:05
6:42
47
7 Golden Valley -ss
7-7-7-7-7
Gap: 2:16
96:45
19:21
6:27
181 Rafael Estrada
Sr
18:17
6:06
19
Nicholas Devantie
Jr
18:29
6:10
24
Zachary Crismond
Sr
19:14
6:25
35
Raphael Ferraz
Sr
20:12
6:44
50
Jared Lowder
Sr
20:33
6:51
53
Niccolo Sabia
Jr
21:18
7:06
67
Andrew Balboa
Sr
24:44
8:15
72
8 Canyon (Cc)
8-8-8-8-8
Gap: 2:27
99:53
19:59
6:40
232 Javier Danforth
Sr
18:36
6:12
25
Noe Galvez
Jr
19:39
6:33
41
Jose Cabrera
Sr
19:57
6:39
45
Anthony Fernande
Jr
20:39
6:53
56
Luke Duggins
Sr
21:03
7:01
65
Gary Buchele
Jr
24:54
8:18
73




9 Alemany
10-10-9-9-9
Gap: 0:54
102:06
20:25
6:48
263 Armando Carrillo
Fr
20:00
6:40
46
Laurence Laurence
Jr
20:09
6:43
48
Garrett Valadez
Fr
20:11
6:44
49
Alfredo Arriola
Fr
20:53
6:58
59
Eric Lopez
Fr
20:54
6:58
61
Quinn Holland
Fr
20:59
7:00
63
Nicholas Kavoklis
Fr
21:45
7:15
68
10 La Canada
9-9-10-10-10
Gap: 1:09
102:14
20:27
6:49
265 Tyler Horsewel
Sr
19:44
6:35
42
Eric Schrecke
Jr
20:15
6:45
51
Paul Marki
Sr
20:34
6:51
54
Ryan Isiri
Jr
20:48
6:56
58
Emory Chesley
Jr
20:53
6:58
60
Kevin Marchett
Sr
21:16
7:05
66
Michael Glidewel
Jr
21:57
7:19
70
11 El Segundo
11-11-11-11-11
Gap: 0:40
103:33
20:43
6:54
290 Ben Watson
Sr
20:20
6:47
52
Alex Fowler
So
20:36
6:52
55
Matt Quaschni
Jr
20:41
6:54
57
Nathan Vinzon
So
20:56
6:59
62
Alex Koran
Jr
21:00
7:00
64








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.