El Segundo Results from the Staub/Barnes Invitational at Crescenta Valley Park on 10/4/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bijlsma, Elliott Fr JV 23:11.21 7:44 3 84/98 11/14 20/23 4/5 21:08
Cadez, Izaac Jr JV 20:44.09 6:55 3 54/98 7/14 14/23 4/6 18:09
Chavez, Daniel Jr JV 20:25.06 6:48 3 48/98 5/14 11/23 4/6 18:21
Crabbs, Hayden Fr JV 21:55.91 7:19 3 70/98 10/14 17/23 4/5 21:33
Elliott, Patrick So So 23:07.66 7:43 3 61/74 4/4 19/23 8/8 20:43
Fenton, Noah Fr JV 21:11.44 7:04 3 60/98 8/14 15/23 4/6 20:00
Galicia, Alberto Jr JV 20:20 6:47 3 46/98 3/14 9/23 6/8 18:36
Glynn, Gavin Jr V 16:57.75 5:39 3 2/73 1/5 1/23 2/11 15:41
Gutierrez, Daniel So V 18:58.24 6:19 3 32/73 4/5 5/23 4/11 17:47
Kooper, Benjamin Fr JV 24:53.03 8:18 3 92/98 12/14 21/23 5/5 23:03
Lynch, Thomas So So 19:17.24 6:26 3 27/74 1/4 7/23 8/11 18:09 You ROCK! (SBP, DSR)
Mai, Joe Jr JV 25:07.56 8:23 3 93/98 13/14 22/23 4/5 22:33
McMullin, Kevin Jr JV 20:12.46 6:44 3 42/98 2/14 8/23 8/11 17:55
O'Connor, Evan So V 18:47.97 6:16 3 27/73 3/5 3/23 4/11 17:58
Ostler, Nick Sr JV 18:49.72 6:17 3 17/98 1/14 4/23 5/11 17:53
Rifkin, Garrett Fr JV 20:22.41 6:47 3 47/98 4/14 10/23 6/7 19:13
Sharp, Nolan Sr V 17:44.18 5:55 3 9/73 2/5 2/23 2/11 18:53
(1:08,6.0)
18:53
(1:08,6.0)
16:23 You ROCK! (LR, PR)
St Regis, Luke Jr V 19:06.15 6:22 3 34/73 5/5 6/23 3/11 17:45
Stoker, Cole Fr JV 25:58.62 8:40 3 95/98 14/14 23/23 3/3 22:53
Thompson, Carter Jr JV 21:18.69 7:06 3 63/98 9/14 16/23 4/5 19:34
Waites, Anthony Fr JV 20:27.87 6:49 3 52/98 6/14 13/23 4/6 19:51
Yeaton, Todd So So 20:25.47 6:48 3 44/74 2/4 12/23 9/10 19:07
Yu, Rayvin So So 22:20.81 7:27 3 56/74 3/4 18/23 8/9 21:56 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/11 91:34
2:08
3 6:06 5:39 6:22 104 5:59 91:32 91:32 Gavin Glynn (2), Nolan Sharp (9), Evan O'Connor (27), Daniel Gutierrez (32), Luke St Regis (34)
JV 1st 5 6/6 100:10
1:35
3 6:41 6:17 6:48 145 5:54 103:33
(3:24,3.3)
103:33
(3:24,3.3%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Nick Ostler (15), Kevin McMullin (31), Alberto Galicia (32), Garrett Rifkin (33), Daniel Chavez (34)
JV 2nd 5 4/5 105:38
1:28
3 7:03 6:49 7:19 104 6:17 Anthony Waites (16), Izaac Cadez (18), Noah Fenton (21), Carter Thompson (22), Hayden Crabbs (27)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Paulo Vazquez Jr Glendale 16:42.15 5:34
2 Gavin Glynn Jr El Segundo 16:57.75 5:39 1/5 1/23 2/11
3 Marcelo Ramirez Jr Eagle Rock 17:03.69 5:41
4 Ethan Angold Sr La Canada 17:12.12 5:44
5 John Judge Sr San Marino 17:20.5 5:47
6 Jason Hamburger Sr Saugus 17:36.88 5:52
7 Jonathan Hamburger Sr Saugus 17:37.59 5:53
8 John Vierra Jr Saugus 17:42.38 5:54
9 Nolan Sharp Sr El Segundo 17:44.18 5:55 2/5 2/23 2/11 18:53
(1:08)
18:53
(1:08)
You ROCK! (LR, PR)
10 Girish Balaji Sr San Marino 17:46.06 5:55
11 Eric Lew So San Marino 17:46.72 5:56
12 Ethan Crane Fr La Canada 17:48.15 5:56
13 Luis Gonzalez Sr Palmdale 17:48.5 5:56
14 Seve Rodriguez So La Canada 17:49.44 5:56
15 Jimmy Torres Sr Cleveland 17:50.59 5:57
16 Liam Spires Sr Glendale 17:58.22 5:59
17 Elias Perez Sr Palmdale 18:01.84 6:01
18 Toma's Liu Sr San Marino 18:19.91 6:07
19 Eduardo Navarro Jr Northview 18:20.46 6:07
20 Christian Salazar Sr Knight 18:28.88 6:10
21 Emilio Garcia Jr Knight 18:34.22 6:11
22 Josh Frederich Jr La Canada 18:35.09 6:12
23 Charlie Perry Jr San Marino 18:36.84 6:12
24 Ryan Van Slooten Fr La Canada 18:38.22 6:13
25 Carlo Heredia Sr Saugus 18:38.5 6:13
26 Adolfo Amther So Cleveland 18:43.25 6:14
27 Evan O'Connor So El Segundo 18:47.97 6:16 3/5 3/23 4/11
28 Ethan Murcia Jr Knight 18:51.53 6:17
29 Jose Sandoval Sr Palmdale 18:52 6:17
30 Rene Hernandez Jr Glendale 18:55.62 6:19
31 Ben Arredondo So Cleveland 18:57.91 6:19
32 Daniel Gutierrez So El Segundo 18:58.24 6:19 4/5 5/23 4/11
33 William Alsina Jr Eagle Rock 19:04.44 6:21
34 Luke St Regis Jr El Segundo 19:06.15 6:22 5/5 6/23 3/11
35 Justin Castleman Sr San Marino 19:12.59 6:24
36 Steven Fragoso Sr Palmdale 19:17.44 6:26
37 Armando Cano Jr Palmdale 19:18.84 6:26
38 Abraham Jacob So University 19:20.62 6:27
39 Ethan Maynard Sr Saugus 19:21.65 6:27
40 Mitchel Huyck-trout Sr La Canada 19:23.18 6:28
41 Roland Ramirez Sr Eagle Rock 19:29.56 6:30
42 Cavanaugh Jue Jr San Marino 19:31.5 6:31
43 Ivan Plascenca Sr Knight 19:32.69 6:31
44 Jeffrey Lazo Jr Glendale 19:33.97 6:31
45 Huy Ho Sr Cleveland 19:35.22 6:32
46 Steven Ramirez So Palmdale 19:37.56 6:33
47 Kyle Haukka Sr Saugus 19:38.24 6:33
48 Jesus Coriz Fr Palmdale 19:38.96 6:33
49 Hernandez Erick Jr University 19:47.31 6:36
50 Jason Perez Sr Knight 19:51.97 6:37
51 Matthew Padgett Jr La Canada 19:53.44 6:38
52 Madison Saldano Jr Cleveland 20:01.38 6:40
53 Kyle Regret Fr Northview 20:01.78 6:41
54 Cristian Lomeli Jr Knight 20:17.62 6:46
55 Andrew Vanatta Fr Northview 20:24.97 6:48
56 Anthony Santiago Sr University 20:26.84 6:49
57 Tyler Inman So Northview 20:34.34 6:51
58 Matthew Freeman Jr University 20:36.84 6:52
59 Payne Zerrick So University 20:48.06 6:56
60 Vedernickoff Sam Sr University 20:55.34 6:58
61 Wade King Jr Glendale 20:55.81 6:59
62 Anthony Fatta Sr Saugus 21:15.31 7:05
63 Chris Triggs So Eagle Rock 21:20.81 7:07
64 Alex Nota Sr Eagle Rock 21:29.91 7:10
65 Izea Quinteros So Cleveland 21:46.69 7:16
66 Mark Armenta So Northview 21:47.06 7:16
67 Carlos Sanchez Fr Northview 22:17.44 7:26
68 Alan Rios Jr Eagle Rock 22:18.78 7:26
69 Jonathan Flores Jr Cleveland 22:25.66 7:29
70 David Rogue Fr Northview 22:43.53 7:35
71 Mark Trejo Sr Eagle Rock 23:43.62 7:55
72 Cj Shiver Jr Cleveland 25:19.25 8:26
73 Marlon Bonilla-choz Jr Cleveland 27:14.66 9:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 San Marino
5-3-2-1-1
Gap: 1:16
89:50
17:58
5:59
67 John Judge
Sr
17:21
5:47
5
Girish Balaji
Sr
17:46
5:55
10
Eric Lew
So
17:47
5:56
11
Toma's Liu
Sr
18:20
6:07
18
Charlie Perry
Jr
18:37
6:12
23
Justin Castleman
Sr
19:13
6:24
35
Cavanaugh Jue
Jr
19:32
6:31
42
2 La Canada
4-4-3-3-2
Gap: 1:26
90:03
18:01
6:00
76 Ethan Angold
Sr
17:12
5:44
4
Ethan Crane
Fr
17:48
5:56
12
Seve Rodriguez
So
17:49
5:56
14
Josh Frederich
Jr
18:35
6:12
22
Ryan Van Slooten
Fr
18:38
6:13
24
Mitchel Huyck-trout
Sr
19:23
6:28
40
Matthew Padgett
Jr
19:53
6:38
51
3 Saugus
6-2-1-2-3
Gap: 1:45
90:57
18:11
6:04
85 Jason Hamburger
Sr
17:37
5:52
6
Jonathan Hamburger
Sr
17:38
5:53
7
John Vierra
Jr
17:42
5:54
8
Carlo Heredia
Sr
18:39
6:13
25
Ethan Maynard
Sr
19:22
6:27
39
Kyle Haukka
Sr
19:38
6:33
47
Anthony Fatta
Sr
21:15
7:05
62
4 El Segundo
2-1-4-4-4
Gap: 2:08
91:34
18:19
6:06
104 Gavin Glynn
Jr
16:58
5:39
2
Nolan Sharp
Sr
17:44
5:55
9
Evan O'Connor
So
18:48
6:16
27
Daniel Gutierrez
So
18:58
6:19
32
Luke St Regis
Jr
19:06
6:22
34








5 Palmdale
7-6-6-6-5
Gap: 1:30
93:19
18:40
6:13
132 Luis Gonzalez
Sr
17:49
5:56
13
Elias Perez
Sr
18:02
6:01
17
Jose Sandoval
Sr
18:52
6:17
29
Steven Fragoso
Sr
19:17
6:26
36
Armando Cano
Jr
19:19
6:26
37
Steven Ramirez
So
19:38
6:33
46
Jesus Coriz
Fr
19:39
6:33
48
6 Glendale
1-5-5-5-6
Gap: 4:14
94:06
18:49
6:16
152 Paulo Vazquez
Jr
16:42
5:34
1
Liam Spires
Sr
17:58
5:59
16
Rene Hernandez
Jr
18:56
6:19
30
Jeffrey Lazo
Jr
19:34
6:31
44
Wade King
Jr
20:56
6:59
61








7 Knight
10-8-7-7-7
Gap: 1:23
95:19
19:04
6:21
162 Christian Salazar
Sr
18:29
6:10
20
Emilio Garcia
Jr
18:34
6:11
21
Ethan Murcia
Jr
18:52
6:17
28
Ivan Plascenca
Sr
19:33
6:31
43
Jason Perez
Sr
19:52
6:37
50
Cristian Lomeli
Jr
20:18
6:46
54




8 Cleveland
8-8-8-8-8
Gap: 2:11
95:08
19:02
6:21
169 Jimmy Torres
Sr
17:51
5:57
15
Adolfo Amther
So
18:43
6:14
26
Ben Arredondo
So
18:58
6:19
31
Huy Ho
Sr
19:35
6:32
45
Madison Saldano
Jr
20:01
6:40
52
Izea Quinteros
So
21:47
7:16
65
Jonathan Flores
Jr
22:26
7:29
69
9 Eagle Rock
3-7-9-9-9
Gap: 4:26
98:28
19:42
6:34
204 Marcelo Ramirez
Jr
17:04
5:41
3
William Alsina
Jr
19:04
6:21
33
Roland Ramirez
Sr
19:30
6:30
41
Chris Triggs
So
21:21
7:07
63
Alex Nota
Sr
21:30
7:10
64
Alan Rios
Jr
22:19
7:26
68
Mark Trejo
Sr
23:44
7:55
71
10 Northview
9-10-10-10-10
Gap: 3:27
101:09
20:14
6:45
250 Eduardo Navarro
Jr
18:20
6:07
19
Kyle Regret
Fr
20:02
6:41
53
Andrew Vanatta
Fr
20:25
6:48
55
Tyler Inman
So
20:34
6:51
57
Mark Armenta
So
21:47
7:16
66
Carlos Sanchez
Fr
22:17
7:26
67
David Rogue
Fr
22:44
7:35
70
11 University
11-11-11-11-11
Gap: 1:27
101:00
20:12
6:44
260 Abraham Jacob
So
19:21
6:27
38
Hernandez Erick
Jr
19:47
6:36
49
Anthony Santiago
Sr
20:27
6:49
56
Matthew Freeman
Jr
20:37
6:52
58
Payne Zerrick
So
20:48
6:56
59
Vedernickoff Sam
Sr
20:55
6:58
60




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Herschel Smith So Highland -ss 16:49.53 5:37
2 Timothy Wells So Burroughs (Bur) 16:53.47 5:38
3 Jacob Acosta So Golden Valley -ss 16:59.12 5:40
4 Kris Gomez-vidal So Highland -ss 17:16.97 5:46
5 Justin Dorris So Burroughs (Bur) 17:17.4 5:46
6 Cj Westenhofer So Saugus 17:29.62 5:50
7 Ryan Stevens So Golden Valley -ss 17:37.47 5:52
8 Daniel Fendrich So Burroughs (Bur) 17:39.5 5:53
9 Jaime Calderon So Golden Valley -ss 17:39.84 5:53
10 Patrick Wells So Burroughs (Bur) 17:53.06 5:58
11 David Benitez So Golden Valley -ss 18:12.44 6:04
12 Jason Hur So Crescenta Valley 18:17.18 6:06
13 Carlos Rodriguez So Knight 18:23.03 6:08
14 Tyler O'sullivan So Saugus 18:24.02 6:08
15 Luke Wilke So Saugus 18:27.31 6:09
16 John Yoon So Crescenta Valley 18:30.66 6:10
17 Johnny Muhlenkamp So Burroughs (Bur) 18:33.31 6:11
18 Matt Brunner So Crescenta Valley 18:40.41 6:13
19 Cameron Mcdaniel So Highland -ss 18:45.03 6:15
20 Brent Claypool So Knight 18:54.91 6:18
21 Jake Shick So Saugus 18:56.15 6:19
22 Phillip Tasabia So Del Campo 19:02.15 6:21
23 Eric Rosado So Burroughs (Bur) 19:06.5 6:22
24 George Ragde So Golden Valley -ss 19:06.9 6:22
25 Nathan Creel So Knight 19:12.84 6:24
26 Javier Hurtado So Burroughs (Bur) 19:16.69 6:26
27 Thomas Lynch So El Segundo 19:17.24 6:26 1/4 7/23 8/11 You ROCK! (SBP)
28 Daniel Pineda So Golden Valley -ss 19:19.15 6:26
29 Bon Won Koo So Crescenta Valley 19:33.91 6:31
30 Ikenna Archara So Highland -ss 19:34.24 6:31
31 Matthew Cervantes So Golden Valley -ss 19:36.21 6:32
32 Carlos Rodas So Knight 19:43.78 6:35
33 Alexander Chew So Highland -ss 19:46.09 6:35
34 Xavier Sanchez So Highland -ss 19:46.46 6:35
35 Blake Jackson So Saugus 19:46.81 6:36
36 Damon Wade So Highland -ss 19:51.18 6:37
37 Tim Xiong So Del Campo 19:57.06 6:39
38 Quinten Caldwell So Moorpark 19:58.81 6:40
39 Shubham Sharma So Moorpark 20:02.56 6:41
40 Chris Cedillo So Knight 20:08.88 6:43
41 Brady Levenson So Moorpark 20:17 6:46
42 Robert Lorenzo So Knight 20:18.21 6:46
43 Gavin Williams So Moorpark 20:23.38 6:48
44 Todd Yeaton So El Segundo 20:25.47 6:48 2/4 12/23 9/10
45 Robert Stephens So Moorpark 20:28.28 6:49
46 Dennis Lopez So Moorpark 20:31.62 6:51
47 Luke Bolen So Saugus 20:40.06 6:53
48 Kevin Viera So Knight 20:40.52 6:54
49 Jose Galvan So Canyon (Cc) 20:41 6:54
50 Tyler Maa So Moorpark 20:46.03 6:55
51 Branden Sanchez So Burroughs (Bur) 21:14.41 7:05
52 Chase Standage So Moorpark 21:39.94 7:13
53 Donnell Ito So Moorpark 21:41.15 7:14
54 Adrian Muniz So Golden Valley -ss 21:44.84 7:15
55 Jose Ramirez So Moorpark 22:18.88 7:26
56 Rayvin Yu So El Segundo 22:20.81 7:27 3/4 18/23 8/9 You ROCK! (SBP)
57 Kyle Lake Fr West Ranch 22:21.81 7:27
58 Bud Grant So Del Campo 22:27.91 7:29
59 Romer Banquiles So Highland -ss 22:37.69 7:33
60 Andrew Doody So Moorpark 22:57.66 7:39
61 Patrick Elliott So El Segundo 23:07.66 7:43 4/4 19/23 8/8
62 Michael Wong So Burroughs (Bur) 23:13 7:44
63 Aaron Naguiat So Highland -ss 23:47.72 7:56
64 Matthew Christian Jr Canyon (Cc) 24:02 8:01
65 Victor Zhang So Moorpark 24:43.66 8:15
66 Garrett Sonstegard So Moorpark 25:18.72 8:26
67 David Loya So Moorpark 25:39.15 8:33
68 Kyle Brauer So Moorpark 25:40.84 8:34
69 Michael Spivey So Moorpark 25:49 8:36
70 Elias Curry So Moorpark 26:01.66 8:41
71 Joe Dahl So Moorpark 26:10.84 8:44
72 Jordan Toll So Moorpark 27:20.53 9:07
73 David Espinoza So Moorpark 28:54.59 9:38
74 Aaron Maclean So Moorpark 35:19.88 11:47
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Evan Thomas Jr Burroughs (Bur) 17:30.97 5:50
2 Andrew Barrondo Jr Burroughs (Bur) 17:36.22 5:52
3 Seth Battilana Jr Burroughs (Bur) 17:36.9 5:52
4 Matt Worden Jr Crescenta Valley 17:42.25 5:54
5 David Carrillo Sr Burroughs (Bur) 17:54.18 5:58
6 Adam Villalpando Jr Burroughs (Bur) 17:58.12 5:59
7 Cameron Atin Jr Crescenta Valley 18:03.28 6:01
8 Ethan Walch Jr Crescenta Valley 18:13.34 6:04
9 Trent Harrison Jr Burroughs (Bur) 18:19.22 6:06
10 David Olympia Jr Burroughs (Bur) 18:22.53 6:08
11 Robert Mcnelis Jr Crescenta Valley 18:29.22 6:10
12 Matthew Ji Sr Crescenta Valley 18:30.53 6:10
13 Curtis Roth Sr Del Campo 18:44.94 6:15
14 Uriel Cortes Fr Santee 18:45.62 6:15
15 Ivan Diaz Sr Santee 18:46.52 6:16
16 Monty Smith Jr Burroughs (Bur) 18:47.06 6:16
17 Nick Ostler Sr El Segundo 18:49.72 6:17 1/14 4/23 5/11
18 Diego Rosales Sr Highland -ss 19:00.03 6:20
19 Ben Walsh Sr Golden Valley -ss 19:00.56 6:20
20 Arvind Gouttumukkala Sr Moorpark 19:10.66 6:24
21 Zach Alvarado Jr Crescenta Valley 19:13.41 6:24
22 Adam Rodriguez Jr Golden Valley -ss 19:14.56 6:25
23 Jared Perez Sr Burroughs (Bur) 19:15.91 6:25
24 Christian Estrada Jr Santee 19:16.62 6:26
25 Troy Smith Sr Highland -ss 19:20.03 6:27
26 Michael Contreras Sr Burroughs (Bur) 19:25.97 6:29
27 John Jae Lee Jr Crescenta Valley 19:29.84 6:30
28 Quang Nguyen Sr Burroughs (Bur) 19:32.72 6:31
29 Marco Valero Jr Crescenta Valley 19:33.56 6:31
30 Eric Gutierrez Fr Santee 19:34.46 6:31
31 Pablo Acosta Sr Highland -ss 19:39.97 6:33
32 Nicolas Escudero Jr Moorpark 19:40.65 6:34
33 James Abarca Sr Moorpark 19:42.59 6:34
34 Zohair Mohidin Sr Moorpark 19:55.25 6:38
35 Nathan Hall Jr Canyon (Cc) 19:58.25 6:39
36 Shane Peterson Jr Moorpark 19:58.68 6:40
37 Marcus Herzog Sr Moorpark 20:01.34 6:40
38 Will Ochoa Jr Crescenta Valley 20:07.91 6:43
39 Stephen Magiera Jr Canyon (Cc) 20:09.97 6:43
40 Christian Duroy Jr Moorpark 20:10.56 6:44
41 David Villalobos Jr Highland -ss 20:10.9 6:44
42 Kevin McMullin Jr El Segundo 20:12.46 6:44 2/14 8/23 8/11
43 Sean Richardson Sr Saugus 20:14.5 6:45
44 Shane Halsema Jr Moorpark 20:15.43 6:45
45 Andrew Frost Jr Del Campo 20:18.31 6:46
46 Alberto Galicia Jr El Segundo 20:20 6:47 3/14 9/23 6/8
47 Garrett Rifkin Fr El Segundo 20:22.41 6:47 4/14 10/23 6/7
48 Daniel Chavez Jr El Segundo 20:25.06 6:48 5/14 11/23 4/6
49 Sammy Ospina Jr Burroughs (Bur) 20:25.37 6:48
50 Ian Sullivan Jr Highland -ss 20:26.02 6:49
51 Christian Molina Jr Crescenta Valley 20:26.43 6:49
52 Anthony Waites Fr El Segundo 20:27.87 6:49 6/14 13/23 4/6
53 Jedd Ulan Jr Moorpark 20:37.5 6:53
54 Izaac Cadez Jr El Segundo 20:44.09 6:55 7/14 14/23 4/6
55 Jomar Baluyot Jr Canyon (Cc) 20:49.62 6:57
56 Nicolas Sandoval Jr Santee 20:59.53 7:00
57 Norberto Gomez Fr Santee 20:59.81 7:00
58 Tim Langley Jr Crescenta Valley 21:03.28 7:01
59 Evan Carton Sr Moorpark 21:04.81 7:02
60 Noah Fenton Fr El Segundo 21:11.44 7:04 8/14 15/23 4/6
61 Kevyn Sanchez Jr Santee 21:14.18 7:05
62 Nick Phillippi Jr Burroughs (Bur) 21:16.5 7:06
63 Carter Thompson Jr El Segundo 21:18.69 7:06 9/14 16/23 4/5
64 Travis Smith Sr Highland -ss 21:22.12 7:07
65 Tanner Conant Jr Canyon (Cc) 21:23.81 7:08
66 Griffin D'haenens Jr Highland -ss 21:28.5 7:09
67 Alonzo Sands Sr West Ranch 21:30.81 7:10
68 Juan Chavez Jr Moorpark 21:31.15 7:10
69 Cameron Tenner Jr Crescenta Valley 21:36.15 7:12
70 Hayden Crabbs Fr El Segundo 21:55.91 7:19 10/14 17/23 4/5
71 Shea Bautista-capol Jr Crescenta Valley 21:57.94 7:19
72 Jerry Colocho Sr Highland -ss 22:03.09 7:21
73 Justin Lightfelt Sr Saugus 22:10.88 7:24
74 Eresto Flores Jr Santee 22:13 7:24
75 Garrett Webb Jr Moorpark 22:17.09 7:26
76 William Zolfaghari Sr Moorpark 22:38.91 7:33
77 Joshua Lorenzen Jr Highland -ss 22:39.9 7:33
78 Steven Ramirez Sr West Ranch 22:40.37 7:33
79 Ryan Young Sr Moorpark 22:45 7:35
80 Harry Kim Jr Highland -ss 22:49.09 7:36
81 Tim Woodard Sr Moorpark 22:50.06 7:37
82 Christopher Andersen Jr Moorpark 22:52.69 7:38
83 Steven Dols Jr Crescenta Valley 23:10.91 7:44
84 Elliott Bijlsma Fr El Segundo 23:11.21 7:44 11/14 20/23 4/5
85 Brandon Jackson Jr West Ranch 23:12.84 7:44
86 Christian Mendoza Sr Moorpark 23:13.24 7:44
87 Joseph Ward Sr Moorpark 23:38.12 7:53
88 Tyler Letson Sr Moorpark 24:02.09 8:01
89 Anthony Laughlin Sr Highland -ss 24:15.5 8:05
90 Migual Manzo Jr Moorpark 24:48.31 8:16
91 Bryant Molina So Highland -ss 24:50.81 8:17
92 Benjamin Kooper Fr El Segundo 24:53.03 8:18 12/14 21/23 5/5
93 Joe Mai Jr El Segundo 25:07.56 8:23 13/14 22/23 4/5
94 William Hartono Jr Moorpark 25:19.62 8:27
95 Cole Stoker Fr El Segundo 25:58.62 8:40 14/14 23/23 3/3
96 Esteban Rodriguez Sr Moorpark 27:02.97 9:01
97 Manuel Martinez Sr Moorpark 28:28.56 9:30
98 Andy Rosales Sr Highland -ss 29:34.94 9:52
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Burroughs (Bur)
1-1-1-1-1
Gap: 0:27
88:36
17:43
5:54
17 Evan Thomas
Jr
17:31
5:50
1
Andrew Barrondo
Jr
17:36
5:52
2
Seth Battilana
Jr
17:37
5:52
3
David Carrillo
Sr
17:54
5:58
5
Adam Villalpando
Jr
17:58
5:59
6
Trent Harrison
Jr
18:19
6:06
9
David Olympia
Jr
18:23
6:08
10
2 Crescenta Valley
2-2-2-2-2
Gap: 0:48
90:59
18:12
6:04
42 Matt Worden
Jr
17:42
5:54
4
Cameron Atin
Jr
18:03
6:01
7
Ethan Walch
Jr
18:13
6:04
8
Robert Mcnelis
Jr
18:29
6:10
11
Matthew Ji
Sr
18:31
6:10
12
Zach Alvarado
Jr
19:13
6:24
18
John Jae Lee
Jr
19:30
6:30
21
3 Santee
3-3-3-3-3
Gap: 2:14
97:23
19:29
6:30
106 Uriel Cortes
Fr
18:46
6:15
13
Ivan Diaz
Sr
18:47
6:16
14
Christian Estrada
Jr
19:17
6:26
19
Eric Gutierrez
Fr
19:34
6:31
22
Nicolas Sandoval
Jr
21:00
7:00
38
Norberto Gomez
Fr
21:00
7:00
39
Kevyn Sanchez
Jr
21:14
7:05
40
4 Moorpark
6-5-5-5-4
Gap: 0:48
98:28
19:42
6:34
119 Arvind Gouttumukkala
Sr
19:11
6:24
17
Nicolas Escudero
Jr
19:41
6:34
24
James Abarca
Sr
19:43
6:34
25
Zohair Mohidin
Sr
19:55
6:38
26
Shane Peterson
Jr
19:59
6:40
27
Marcus Herzog
Sr
20:01
6:40
28
Christian Duroy
Jr
20:11
6:44
29
5 Highland -ss
5-4-4-4-5
Gap: 1:26
98:37
19:43
6:34
124 Diego Rosales
Sr
19:00
6:20
16
Troy Smith
Sr
19:20
6:27
20
Pablo Acosta
Sr
19:40
6:33
23
David Villalobos
Jr
20:11
6:44
30
Ian Sullivan
Jr
20:26
6:49
35
Travis Smith
Sr
21:22
7:07
41
Griffin D'haenens
Jr
21:29
7:09
42
6 El Segundo
4-6-6-6-6
Gap: 1:35
100:10
20:02
6:41
145 Nick Ostler
Sr
18:50
6:17
15
Kevin McMullin
Jr
20:12
6:44
31
Alberto Galicia
Jr
20:20
6:47
32
Garrett Rifkin
Fr
20:22
6:47
33
Daniel Chavez
Jr
20:25
6:48
34
Anthony Waites
Fr
20:28
6:49
36
Izaac Cadez
Jr
20:44
6:55
37
Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Burroughs (Bur)
1-1-1-1-1
Gap: 1:07
94:11
18:50
6:17
17 Trent Harrison
Jr
18:19
6:06
1
David Olympia
Jr
18:23
6:08
2
Monty Smith
Jr
18:47
6:16
3
Jared Perez
Sr
19:16
6:25
5
Michael Contreras
Sr
19:26
6:29
6
Quang Nguyen
Sr
19:33
6:31
8
Sammy Ospina
Jr
20:25
6:48
14
2 Crescenta Valley
2-2-2-2-2
Gap: 1:13
98:51
19:46
6:35
46 Zach Alvarado
Jr
19:13
6:24
4
John Jae Lee
Jr
19:30
6:30
7
Marco Valero
Jr
19:34
6:31
9
Will Ochoa
Jr
20:08
6:43
11
Christian Molina
Jr
20:26
6:49
15
Tim Langley
Jr
21:03
7:01
19
Cameron Tenner
Jr
21:36
7:12
26
3 Moorpark
3-3-3-3-3
Gap: 1:03
102:10
20:26
6:49
72 Marcus Herzog
Sr
20:01
6:40
10
Christian Duroy
Jr
20:11
6:44
12
Shane Halsema
Jr
20:15
6:45
13
Jedd Ulan
Jr
20:38
6:53
17
Evan Carton
Sr
21:05
7:02
20
Juan Chavez
Jr
21:31
7:10
25
Garrett Webb
Jr
22:17
7:26
29
4 El Segundo
4-4-4-4-4
Gap: 1:28
105:38
21:08
7:03
104 Anthony Waites
Fr
20:28
6:49
16
Izaac Cadez
Jr
20:44
6:55
18
Noah Fenton
Fr
21:11
7:04
21
Carter Thompson
Jr
21:19
7:06
22
Hayden Crabbs
Fr
21:56
7:19
27
Elliott Bijlsma
Fr
23:11
7:44
32
Benjamin Kooper
Fr
24:53
8:18
35
5 Highland -ss
5-5-5-5-5
Gap: 1:27
110:23
22:05
7:22
136 Travis Smith
Sr
21:22
7:07
23
Griffin D'haenens
Jr
21:29
7:09
24
Jerry Colocho
Sr
22:03
7:21
28
Joshua Lorenzen
Jr
22:40
7:33
30
Harry Kim
Jr
22:49
7:36
31
Anthony Laughlin
Sr
24:16
8:05
33
Bryant Molina
So
24:51
8:17
34
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.