El Segundo Results from the Nike Portland XC at Portland Meadows on 9/30/17

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bijlsma, Elliott Sr V 17:13.1 5:33 3.1 91/206 4/7 4/7 10/30 18:58
(1:45,9.2)
You ROCK! (DPR)
Fenton, Noah Sr V 16:29.3 5:19 3.1 24/206 2/7 2/7 4/31 17:38
(1:08,6.5)
You ROCK! (DPR)
Hoerner, Ryan Sr V 16:50.3 5:26 3.1 52/206 3/7 3/7 7/30 17:28
(0:38,3.6)
You ROCK! (DPR)
Kooper, Benjamin Sr V 18:09.2 5:51 3.1 175/206 6/7 6/7 22/29
Liang, Calvin Jr V 17:23.1 5:36 3.1 97/206 5/7 5/7 7/30
Quezada, Nathan Jr V 18:14.6 5:53 3.1 183/206 7/7 7/7 10/23 You ROCK! (PG)
Rifkin, Garrett Sr V 16:28 5:19 3.1 22/206 1/7 1/7 19/33 17:04
(0:36,3.5)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/30 84:24
0:55
3.1 5:27 5:19 5:36 276 5:22 Garrett Rifkin (21), Noah Fenton (23), Ryan Hoerner (50), Elliott Bijlsma (88), Calvin Liang (94)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Stefen Rasmuson Sr Mira Mesa 15:51.2 5:07
2 Lammi Kalil Sr Roosevelt 15:52.9 5:07
3 Andrew Simon Sr Central Kitsap 16:00.9 5:10
4 Russell Richardson So Kuna 16:08.3 5:12
5 Mohamed Sheikh Jr Aloha 16:08.8 5:13
6 Benjamin Tait Jr Redondo Union 16:08.9 5:13
7 Vincent Mestler Fr Sheldon (OR) 16:10.9 5:13
8 Gabriel Dinnel Jr Washougal 16:13.1 5:14
9 Jett Charvet Sr Heritage (Brentwood) 16:14.6 5:14
10 Antonio Munoz Jr Warren 16:16.7 5:15
11 Simon Walsh Sr Franklin 16:17.7 5:15
12 Zach Marien Jr Stadium 16:19.4 5:16
13 Reed Eddington Jr Idaho Falls 16:20.7 5:16
14 Richard Puro Sr Franklin 16:22 5:17
15 Mitchell Athay Fr Idaho Falls 16:24.1 5:17
16 Jose Rodriguez Jr McFarland 16:24.4 5:18
17 Luke Knoblich Jr Liberty (Issaquah) 16:26.5 5:18
18 Flynn Fuhrmann Sr Flagstaff 16:26.6 5:18
19 Joshua Geiser Sr Central Kitsap 16:27 5:18
20 Ben Benson Sr Cedarcrest 16:27.9 5:19
21 Jacob Erbes Sr Oaks Christian 16:27.9 5:19
22 Garrett Rifkin Sr El Segundo 16:28 5:19 1/7 1/7 19/33
23 Nathan Willins Sr Westview 16:28.9 5:19
24 Noah Fenton Sr El Segundo 16:29.3 5:19 2/7 2/7 4/31
25 Matt Uzzle Sr Aloha 16:30.2 5:19
26 Rory Mcclelland Jr Liberty (Issaquah) 16:33.6 5:21
27 Emiliano Rodriguez Sr Warren 16:35.5 5:21
28 Everardo Garcia Ma Sr Fillmore 16:35.9 5:21
29 Maxwell Waechter Jr Heritage (Brentwood) 16:37.2 5:22
30 Seth Diaz Sr McFarland 16:37.3 5:22
31 Corey Blubaum Sr Flagstaff 16:37.8 5:22
32 Dash Penney Sr Sumner 16:39.4 5:22
33 Jackson Bunnell Jr Kuna 16:40.3 5:23
34 Xavier Liberty Jr Mira Mesa 16:41.1 5:23
35 Anthony Bass Sr Redondo Union 16:41.5 5:23
36 Keizo Morgan Sr Westview 16:43.1 5:24
37 David Garcia Sr Frontier Academy 16:44 5:24
38 Michael Sanchez Sr Fillmore 16:44.1 5:24
39 Abdinasir Hussein So Roosevelt 16:44.1 5:24
40 Alfredo Santana Jr Warren 16:44.4 5:24
41 Matthew Holme So Sumner 16:45.1 5:24
42 Melecio Gonzalez Sr McFarland 16:45.8 5:24
43 Cade Erickson Sr Redondo Union 16:45.9 5:24
44 Josh Haynes Fr Hood River Valley 16:46.2 5:25
45 Sammy Diaz Sr McFarland 16:46.6 5:25
46 Ian Beck So Mira Mesa 16:47.1 5:25
47 Wren Cooperrider Sr Flagstaff 16:47.2 5:25
48 Fabian Gomez So Warren 16:47.6 5:25
49 Troy Prince-butter Jr Washougal 16:48.1 5:25
50 Truman Cowan Jr Grant 16:49.6 5:26
51 Miles Drake Sr Franklin 16:49.6 5:26
52 Ryan Hoerner Sr El Segundo 16:50.3 5:26 3/7 3/7 7/30
53 Sangjun Lee Jr Redondo Union 16:51.3 5:26
54 Alex Guardado Jr Warren 16:51.7 5:26
55 Jaden Davis So Frontier Academy 16:51.9 5:26
56 Adan Castellanos Sr Warren 16:53.6 5:27
57 Nate Milton Jr Flagstaff 16:53.8 5:27
58 Andrew Hall Jr Sheldon (OR) 16:53.9 5:27
59 Riley Human So Flagstaff 16:54.1 5:27
60 Alberto Aguilar Sr Redondo Union 16:54.9 5:27
61 Isaac Corgatelli So Idaho Falls 16:55 5:27
62 Ian Nye Sr Central Kitsap 16:55.6 5:28
63 Ariel Rodriguez Jr Redondo Union 16:55.8 5:28
64 Aaron Chin Sr Redondo Union 16:56.2 5:28
65 Emmett Klaiber Sr Cedarcrest 16:57.2 5:28
66 Wyatt Mills Sr Kuna 16:59.1 5:29
67 Mario Rodriguez Sr Warren 17:00.7 5:29
68 Jonathan Ordaz Sr Fillmore 17:01.8 5:30
69 Alec Bledsoe So Puyallup 17:02 5:30
70 Alexander Hartford Jr Liberty (Issaquah) 17:02.3 5:30
71 Kevin Lopez Sr E. Roosevelt 17:02.4 5:30
72 Alan Hagerman Jr Flagstaff 17:03.6 5:30
73 Alex Chin So Liberty (Issaquah) 17:03.8 5:30
74 Max Louth So Kuna 17:04.6 5:31
75 Aidan Palmer So Franklin 17:04.6 5:31
76 Aaron Avery Sr Union 17:04.7 5:31
77 Fred Kerr Sr Grant 17:05.6 5:31
78 Kelly Shedd Jr Sheldon (OR) 17:05.8 5:31
79 Josiah Diaz Sr McFarland 17:05.8 5:31
80 Marcus Dawal Sr Heritage (Brentwood) 17:05.8 5:31
81 Adam Sjolund Jr Sumner 17:06.4 5:31
82 Shea Van Butler Jr Grant 17:07.3 5:31
83 Sam Skelton Fr Franklin 17:08.7 5:32
84 Jimmy Talley So Cottage Grove 17:09 5:32
85 Will O'halloran Jr Stadium 17:10 5:32
86 Louis Gannon Jr Central Kitsap 17:10.3 5:32
87 Porter Elison Fr Idaho Falls 17:10.4 5:32
88 Graham Newman Sr Oaks Christian 17:10.5 5:32
89 Tyson Baker Jr Tamanawis 17:10.6 5:32
90 Zach Green Jr Central Kitsap 17:13 5:33
91 Elliott Bijlsma Sr El Segundo 17:13.1 5:33 4/7 4/7 10/30
92 Aaron Lieberman Jr E. Roosevelt 17:13.8 5:33
93 Jonathan Wells Fr Washougal 17:16.1 5:34
94 Joshua Potts Sr E. Roosevelt 17:16.9 5:34
95 Braxton Wilson Sr Hood River Valley 17:17.9 5:35
96 Jose Beltran Sr McFarland 17:20.8 5:36
97 Calvin Liang Jr El Segundo 17:23.1 5:36 5/7 5/7 7/30
98 Ethan Roach Jr Sumner 17:23.2 5:37
99 Zac Bright Fr Idaho Falls 17:23.3 5:37
100 Jesse Hayward Jr Frontier Academy 17:24 5:37
101 Ryan Kinnucan Sr Grant 17:24.4 5:37
102 Caleb Erlenborn Sr Oaks Christian 17:24.6 5:37
103 Max Lin So Westview 17:25.1 5:37
104 Luke Bland So Shasta 17:26.8 5:38
105 Sergio Perez Jr Fillmore 17:27.3 5:38
106 Ian Palmer Jr Washougal 17:27.5 5:38
107 Cristian Davison Fr Sumner 17:28.1 5:38
108 Micah Goff Sr Union 17:28.3 5:38
109 Bryce Hill Sr Kuna 17:28.4 5:38
110 Connor Truax Sr Hood River Valley 17:28.8 5:38
111 Matthew Gyles Sr Idaho Falls 17:29 5:38
112 Jackson Hartigan Jr Franklin 17:29.1 5:38
113 Finn Peterson Sr Hood River Valley 17:29.5 5:39
114 Benjamin Johnston Sr Mira Mesa 17:29.8 5:39
115 Mason Antin Jr Liberty (Issaquah) 17:29.9 5:39
116 Mehul Krishna Jr Liberty (Issaquah) 17:30.2 5:39
117 Dane Winding Sr Heritage (Brentwood) 17:31 5:39
118 Max Zheng So E. Roosevelt 17:31.4 5:39
119 David Millan Fr Mira Mesa 17:32 5:39
120 Ryan O'connor Sr Grant 17:32.3 5:39
121 Santiago Herrera So Rancho Cucamonga 17:33.1 5:40
122 Samuel Zielke Fr Puyallup 17:33.3 5:40
123 Christopher Rosebr So Sheldon (OR) 17:33.6 5:40
124 Adrian Alvarez Jr E. Roosevelt 17:34.3 5:40
125 Andrew Brauen Sr Puyallup 17:34.4 5:40
126 Keegan Wiles Sr Frontier Academy 17:34.4 5:40
127 Corey Dobbins So Rancho Cucamonga 17:34.6 5:40
128 Ben Kerr So Grant 17:35.8 5:41
129 Anthony Vallelunga So Shasta 17:36.3 5:41
130 Lucas Bertnik Fr Central Kitsap 17:36.5 5:41
131 Ian Bake Sr Aloha 17:37.3 5:41
132 Leon Farhaj Jr Westview 17:37.8 5:41
133 Matthew Henson So Stadium 17:38.4 5:41
134 Omar Quintana So Hood River Valley 17:38.6 5:41
135 Jackson Keyser So Washougal 17:38.9 5:42
136 Joshua Monaghan Jr Kuna 17:41.3 5:42
137 Ryan Chin Jr Aloha 17:44.5 5:43
138 Endy Rios Sr McFarland 17:45 5:44
139 Jayden Howell Sr Frontier Academy 17:45.2 5:44
140 Nick Villela Jr Fillmore 17:46.1 5:44
141 Aleksander Step Bo Jr Oaks Christian 17:46.7 5:44
142 Gabe Rubanowitz Jr Shasta 17:48.5 5:45
143 Clark Sipos So Rancho Cucamonga 17:48.7 5:45
144 Cooper Heimer Sr Stadium 17:49.2 5:45
145 Brennan Leblanc Jr Cedarcrest 17:49.4 5:45
146 Jason Kelsey So Shasta 17:49.7 5:45
147 Baylor Lewis Fr Frontier Academy 17:50.1 5:45
148 Bryce Hefner Jr Cedarcrest 17:50.5 5:45
149 Tanner Lees Sr Washougal 17:50.9 5:45
150 Ethan Mathews Sr Rancho Cucamonga 17:51.7 5:46
151 Owen Murphy Sr Union 17:51.8 5:46
152 Brady Shaw So Cedarcrest 17:52 5:46
153 Arne Grette Jr Liberty (Issaquah) 17:52.2 5:46
154 Hiruy Alemseged Jr Aloha 17:52.3 5:46
155 Grayson Mazziotti Sr Sheldon (OR) 17:52.6 5:46
156 Konrad Raum Jr Cottage Grove 17:53.2 5:46
157 Mason Hoskins Sr Aloha 17:53.5 5:46
158 Logan Bothman Sr Sheldon (OR) 17:53.9 5:46
159 Zack Philpot Sr Flagstaff 17:53.9 5:46
160 Andres Solorzano So Union 17:54 5:46
161 Zachary Lang Fr E. Roosevelt 17:54.2 5:47
162 Justin Young Sr Cedarcrest 17:57.1 5:47
163 Noah Jones Sr Mira Mesa 18:00.9 5:49
164 Paesen Timm Jr Cottage Grove 18:01.2 5:49
165 Parker Lund Fr Sumner 18:01.7 5:49
166 Juan Ramirez Sr Fillmore 18:05 5:50
167 Samuel Janasik So Westview 18:05.7 5:50
168 Thomas Maclean Fr Shasta 18:05.9 5:50
169 Vincent Orta Sr Rancho Cucamonga 18:06.1 5:50
170 Noah Trento Unknown 18:07.2 5:51
171 Travis Running Sr Hood River Valley 18:07.5 5:51
172 Nate Segers Jr Puyallup 18:08.3 5:51
173 Zak Rubio Sr Heritage (Brentwood) 18:08.6 5:51
174 Calvin Richey Fr Heritage (Brentwood) 18:08.8 5:51
175 Benjamin Kooper Sr El Segundo 18:09.2 5:51 6/7 6/7 22/29
176 Cesar De Santiago Sr Mira Mesa 18:09.9 5:52
177 Koy Chaston Jr Washougal 18:09.9 5:52
178 Jesus Castro Sr Fillmore 18:10.6 5:52
179 Tyson Huang So Shasta 18:10.9 5:52
180 Jonah Mack Jr Union 18:12 5:52
181 Samuel Linton Sr Central Kitsap 18:12 5:52
182 David Gasper Sr Westview 18:14.2 5:53
183 Nathan Quezada Jr El Segundo 18:14.6 5:53 7/7 7/7 10/23
184 Lance Stupfel Jr Cedarcrest 18:15.7 5:53
185 Zack Patton Jr Westview 18:19.2 5:55
186 Jacob Sutherland Sr Puyallup 18:21.4 5:55
187 Nathan Fedoroff So Oaks Christian 18:22.8 5:56
188 Charlie Elliott Sr Grant 18:24.4 5:56
189 Michael Woodward Jr Oaks Christian 18:27.9 5:57
190 Carson Taylor So Sumner 18:34.2 5:59
191 George Elliott Jr Puyallup 18:34.2 5:59
192 Leif Martin Fr Oaks Christian 18:34.9 6:00
193 Ben Smolinski So Stadium 18:38 6:01
194 Jeremy Potter Sr Sheldon (OR) 18:41.2 6:02
195 Perry Eddington Fr Idaho Falls 18:42.6 6:02
196 Shiferaw Alemseged So Aloha 18:48 6:04
197 Sylas Chambers Fr Frontier Academy 18:50 6:05
198 Stewart Johnson Fr Union 18:50.3 6:05
199 Jack Maloy Sr Stadium 18:52.2 6:05
200 Patrick Konecny Fr Stadium 18:54.7 6:06
201 Daniel Solorzano Sr Union 19:06.4 6:10
202 Eric Cortes Jr Cottage Grove 19:14.8 6:13
203 Konnor Owens Jr Cottage Grove 19:29.6 6:17
204 Justin Francis So Cottage Grove 19:46 6:23
205 Porter Flake So Shasta 19:47.2 6:23
206 Matteo Liserre Sr Cottage Grove 20:26.7 6:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Warren
9-6-2-1-1
Gap: 0:35
83:16
16:39
5:22
171 Antonio Munoz
Jr
16:17
5:15
9
Emiliano Rodriguez
Sr
16:36
5:21
26
Alfredo Santana
Jr
16:44
5:24
38
Fabian Gomez
So
16:48
5:25
46
Alex Guardado
Jr
16:52
5:26
52
Adan Castellanos
Sr
16:54
5:27
54
Mario Rodriguez
Sr
17:01
5:29
65
2 Redondo Union
5-9-4-3-2
Gap: 0:46
83:23
16:41
5:23
189 Benjamin Tait
Jr
16:09
5:13
5
Anthony Bass
Sr
16:42
5:23
34
Cade Erickson
Sr
16:46
5:24
41
Sangjun Lee
Jr
16:51
5:26
51
Alberto Aguilar
Sr
16:55
5:27
58
Ariel Rodriguez
Jr
16:56
5:28
61
Aaron Chin
Sr
16:56
5:28
62
3 Flagstaff
15-13-8-5-3
Gap: 0:28
83:40
16:44
5:24
204 Flynn Fuhrmann
Sr
16:27
5:18
17
Corey Blubaum
Sr
16:38
5:22
30
Wren Cooperrider
Sr
16:47
5:25
45
Nate Milton
Jr
16:54
5:27
55
Riley Human
So
16:54
5:27
57
Alan Hagerman
Jr
17:04
5:30
70
Zack Philpot
Sr
17:54
5:46
156
3 McFarland
13-11-6-2-3
Gap: 0:41
83:40
16:44
5:24
204 Jose Rodriguez
Jr
16:24
5:18
15
Seth Diaz
Sr
16:37
5:22
29
Melecio Gonzalez
Sr
16:46
5:24
40
Sammy Diaz
Sr
16:47
5:25
43
Josiah Diaz
Sr
17:06
5:31
77
Jose Beltran
Sr
17:21
5:36
93
Endy Rios
Sr
17:45
5:44
135
5 Franklin
10-2-1-4-5
Gap: 0:51
83:43
16:45
5:24
226 Simon Walsh
Sr
16:18
5:15
10
Richard Puro
Sr
16:22
5:17
13
Miles Drake
Sr
16:50
5:26
49
Aidan Palmer
So
17:05
5:31
73
Sam Skelton
Fr
17:09
5:32
81
Jackson Hartigan
Jr
17:29
5:38
109




6 Central Kitsap
2-1-4-6-6
Gap: 1:12
83:47
16:45
5:24
251 Andrew Simon
Sr
16:01
5:10
2
Joshua Geiser
Sr
16:27
5:18
18
Ian Nye
Sr
16:56
5:28
60
Louis Gannon
Jr
17:10
5:32
84
Zach Green
Jr
17:13
5:33
87
Lucas Bertnik
Fr
17:37
5:41
127
Samuel Linton
Sr
18:12
5:52
177
7 Idaho Falls
12-3-7-7-7
Gap: 1:03
84:14
16:51
5:26
266 Reed Eddington
Jr
16:21
5:16
12
Mitchell Athay
Fr
16:24
5:17
14
Isaac Corgatelli
So
16:55
5:27
59
Porter Elison
Fr
17:10
5:32
85
Zac Bright
Fr
17:23
5:37
96
Matthew Gyles
Sr
17:29
5:38
108
Perry Eddington
Fr
18:43
6:02
191
8 El Segundo
18-11-9-10-8
Gap: 0:55
84:24
16:53
5:27
276 Garrett Rifkin
Sr
16:28
5:19
21
Noah Fenton
Sr
16:29
5:19
23
Ryan Hoerner
Sr
16:50
5:26
50
Elliott Bijlsma
Sr
17:13
5:33
88
Calvin Liang
Jr
17:23
5:36
94
Benjamin Kooper
Sr
18:09
5:51
171
Nathan Quezada
Jr
18:15
5:53
179
9 Kuna
3-6-10-8-9
Gap: 1:20
84:21
16:52
5:26
277 Russell Richardson
So
16:08
5:12
3
Jackson Bunnell
Jr
16:40
5:23
32
Wyatt Mills
Sr
16:59
5:29
64
Max Louth
So
17:05
5:31
72
Bryce Hill
Sr
17:28
5:38
106
Joshua Monaghan
Jr
17:41
5:42
133




10 Liberty (Issaquah)
14-10-11-9-10
Gap: 1:03
84:36
16:55
5:27
292 Luke Knoblich
Jr
16:27
5:18
16
Rory Mcclelland
Jr
16:34
5:21
25
Alexander Hartford
Jr
17:02
5:30
68
Alex Chin
So
17:04
5:30
71
Mason Antin
Jr
17:30
5:39
112
Mehul Krishna
Jr
17:30
5:39
113
Arne Grette
Jr
17:52
5:46
150
11 Mira Mesa
1-5-3-11-11
Gap: 1:41
84:21
16:52
5:27
305 Stefen Rasmuson
Sr
15:51
5:07
1
Xavier Liberty
Jr
16:41
5:23
33
Ian Beck
So
16:47
5:25
44
Benjamin Johnston
Sr
17:30
5:39
111
David Millan
Fr
17:32
5:39
116
Noah Jones
Sr
18:01
5:49
160
Cesar De Santiago
Sr
18:10
5:52
172
12 Sumner
21-18-16-14-12
Gap: 0:49
85:22
17:04
5:30
348 Dash Penney
Sr
16:39
5:22
31
Matthew Holme
So
16:45
5:24
39
Adam Sjolund
Jr
17:06
5:31
79
Ethan Roach
Jr
17:23
5:37
95
Cristian Davison
Fr
17:28
5:38
104
Parker Lund
Fr
18:02
5:49
162
Carson Taylor
So
18:34
5:59
186
13 Fillmore
20-17-13-13-13
Gap: 1:10
85:35
17:07
5:31
369 Everardo Garcia Ma
Sr
16:36
5:21
27
Michael Sanchez
Sr
16:44
5:24
37
Jonathan Ordaz
Sr
17:02
5:30
66
Sergio Perez
Jr
17:27
5:38
102
Nick Villela
Jr
17:46
5:44
137
Juan Ramirez
Sr
18:05
5:50
163
Jesus Castro
Sr
18:11
5:52
174
14 Washougal
7-14-15-15-14
Gap: 1:26
85:24
17:05
5:31
379 Gabriel Dinnel
Jr
16:13
5:14
7
Troy Prince-butter
Jr
16:48
5:25
47
Jonathan Wells
Fr
17:16
5:34
90
Ian Palmer
Jr
17:28
5:38
103
Jackson Keyser
So
17:39
5:42
132
Tanner Lees
Sr
17:51
5:45
146
Koy Chaston
Jr
18:10
5:52
173
15 Heritage (Brentwood)
8-8-12-12-15
Gap: 1:54
85:37
17:07
5:31
397 Jett Charvet
Sr
16:15
5:14
8
Maxwell Waechter
Jr
16:37
5:22
28
Marcus Dawal
Sr
17:06
5:31
78
Dane Winding
Sr
17:31
5:39
114
Zak Rubio
Sr
18:09
5:51
169
Calvin Richey
Fr
18:09
5:51
170




16 Sheldon (OR)
6-16-14-16-16
Gap: 1:42
85:37
17:07
5:31
410 Vincent Mestler
Fr
16:11
5:13
6
Andrew Hall
Jr
16:54
5:27
56
Kelly Shedd
Jr
17:06
5:31
76
Christopher Rosebr
So
17:34
5:40
120
Grayson Mazziotti
Sr
17:53
5:46
152
Logan Bothman
Sr
17:54
5:46
155
Jeremy Potter
Sr
18:41
6:02
190
17 Grant
24-23-20-19-17
Gap: 0:43
85:59
17:12
5:33
418 Truman Cowan
Jr
16:50
5:26
48
Fred Kerr
Sr
17:06
5:31
75
Shea Van Butler
Jr
17:07
5:31
80
Ryan Kinnucan
Sr
17:24
5:37
98
Ryan O'connor
Sr
17:32
5:39
117
Ben Kerr
So
17:36
5:41
125
Charlie Elliott
Sr
18:24
5:56
184
18 Aloha
4-4-17-18-18
Gap: 1:44
85:53
17:11
5:32
441 Mohamed Sheikh
Jr
16:09
5:13
4
Matt Uzzle
Sr
16:30
5:19
24
Ian Bake
Sr
17:37
5:41
128
Ryan Chin
Jr
17:45
5:43
134
Hiruy Alemseged
Jr
17:52
5:46
151
Mason Hoskins
Sr
17:54
5:46
154
Shiferaw Alemseged
So
18:48
6:04
192
19 Frontier Academy
22-20-19-20-19
Gap: 1:01
86:20
17:16
5:34
445 David Garcia
Sr
16:44
5:24
36
Jaden Davis
So
16:52
5:26
53
Jesse Hayward
Jr
17:24
5:37
97
Keegan Wiles
Sr
17:34
5:40
123
Jayden Howell
Sr
17:45
5:44
136
Baylor Lewis
Fr
17:50
5:45
144
Sylas Chambers
Fr
18:50
6:05
193
20 Westview
19-15-18-17-20
Gap: 1:37
86:21
17:16
5:34
450 Nathan Willins
Sr
16:29
5:19
22
Keizo Morgan
Sr
16:43
5:24
35
Max Lin
So
17:25
5:37
100
Leon Farhaj
Jr
17:38
5:41
129
Samuel Janasik
So
18:06
5:50
164
David Gasper
Sr
18:14
5:53
178
Zack Patton
Jr
18:19
5:55
181
21 Hood River Valley
23-24-24-22-21
Gap: 0:52
86:41
17:20
5:36
482 Josh Haynes
Fr
16:46
5:25
42
Braxton Wilson
Sr
17:18
5:35
92
Connor Truax
Sr
17:29
5:38
107
Finn Peterson
Sr
17:30
5:39
110
Omar Quintana
So
17:39
5:41
131
Travis Running
Sr
18:08
5:51
167




22 E. Roosevelt
26-25-25-23-22
Gap: 0:32
86:39
17:20
5:35
485 Kevin Lopez
Sr
17:02
5:30
69
Aaron Lieberman
Jr
17:14
5:33
89
Joshua Potts
Sr
17:17
5:34
91
Max Zheng
So
17:31
5:39
115
Adrian Alvarez
Jr
17:34
5:40
121
Zachary Lang
Fr
17:54
5:47
158




23 Cedarcrest
16-19-22-25-23
Gap: 1:24
86:57
17:23
5:37
518 Ben Benson
Sr
16:28
5:19
19
Emmett Klaiber
Sr
16:57
5:28
63
Brennan Leblanc
Jr
17:49
5:45
142
Bryce Hefner
Jr
17:51
5:45
145
Brady Shaw
So
17:52
5:46
149
Justin Young
Sr
17:57
5:47
159
Lance Stupfel
Jr
18:16
5:53
180
24 Oaks Christian
17-22-21-21-24
Gap: 1:55
87:13
17:27
5:38
526 Jacob Erbes
Sr
16:28
5:19
20
Graham Newman
Sr
17:11
5:32
86
Caleb Erlenborn
Sr
17:25
5:37
99
Aleksander Step Bo
Jr
17:47
5:44
138
Nathan Fedoroff
So
18:23
5:56
183
Michael Woodward
Jr
18:28
5:57
185
Leif Martin
Fr
18:35
6:00
188
25 Stadium
11-21-22-24-25
Gap: 2:19
87:35
17:31
5:39
554 Zach Marien
Jr
16:19
5:16
11
Will O'halloran
Jr
17:10
5:32
83
Matthew Henson
So
17:38
5:41
130
Cooper Heimer
Sr
17:49
5:45
141
Ben Smolinski
So
18:38
6:01
189
Jack Maloy
Sr
18:52
6:05
195
Patrick Konecny
Fr
18:55
6:06
196
26 Puyallup
25-27-26-26-26
Gap: 1:19
88:39
17:44
5:43
658 Alec Bledsoe
So
17:02
5:30
67
Samuel Zielke
Fr
17:33
5:40
119
Andrew Brauen
Sr
17:34
5:40
122
Nate Segers
Jr
18:08
5:51
168
Jacob Sutherland
Sr
18:21
5:55
182
George Elliott
Jr
18:34
5:59
187




27 Union
27-26-27-27-27
Gap: 1:07
88:31
17:42
5:43
660 Aaron Avery
Sr
17:05
5:31
74
Micah Goff
Sr
17:28
5:38
105
Owen Murphy
Sr
17:52
5:46
148
Andres Solorzano
So
17:54
5:46
157
Jonah Mack
Jr
18:12
5:52
176
Stewart Johnson
Fr
18:50
6:05
194
Daniel Solorzano
Sr
19:06
6:10
197
28 Shasta
29-28-28-28-28
Gap: 0:39
88:47
17:45
5:44
674 Luke Bland
So
17:27
5:38
101
Anthony Vallelunga
So
17:36
5:41
126
Gabe Rubanowitz
Jr
17:49
5:45
139
Jason Kelsey
So
17:50
5:45
143
Thomas Maclean
Fr
18:06
5:50
165
Tyson Huang
So
18:11
5:52
175
Porter Flake
So
19:47
6:23
201
29 Rancho Cucamonga
30-30-29-29-29
Gap: 0:33
88:54
17:47
5:44
695 Santiago Herrera
So
17:33
5:40
118
Corey Dobbins
So
17:35
5:40
124
Clark Sipos
So
17:49
5:45
140
Ethan Mathews
Sr
17:52
5:46
147
Vincent Orta
Sr
18:06
5:50
166








30 Cottage Grove
28-29-30-30-30
Gap: 2:21
91:48
18:22
5:55
793 Jimmy Talley
So
17:09
5:32
82
Konrad Raum
Jr
17:53
5:46
153
Paesen Timm
Jr
18:01
5:49
161
Eric Cortes
Jr
19:15
6:13
198
Konnor Owens
Jr
19:30
6:17
199
Justin Francis
So
19:46
6:23
200
Matteo Liserre
Sr
20:27
6:36
202
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.