St. Francis Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/13/10

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Imprvmnts
Campbell, Leah Jr JV 21:54 7:12 3.04 7/49 3/7 10/14 1/7 21:09 22:30
(0:36,2.7)
21:09 You ROCK Troubadour! (LR)
Diaz, Jessica Jr V 18:55 6:13 3.04 5/77 1/7 1/14 4/19 21:58
(3:03,13.9)
19:20
(0:25,2.2)
19:20
(0:25,2.2)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Dyer, Camille Jr V 19:42 6:29 3.04 19/77 4/7 4/14 3/10 20:33
(0:51,4.1)
19:57
(0:15,1.3)
19:57
(0:15,1.3)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Ferguson, Eleanor So F/S 14:12 6:46 2.1 14/53 4/7 4/7 2/6 14:49
(0:37,4.2)
14:38
(0:26,3.0)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Frazier, Susan Jr JV 21:28 7:04 3.04 2/49 1/7 8/14 2/12 22:02
(0:34,2.6)
21:32
(0:04,0.3)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Johnson, Abby Jr JV 25:19 8:20 3.04 40/49 7/7 14/14 2/4 25:32
(0:13,0.8)
25:19 You ROCK Troubadour! (LR)
Klas, Allison So V 20:15 6:40 3.04 26/77 6/7 6/14 1/10 20:45
(0:30,2.4)
19:52 19:52 You ROCK Troubadour! (LY)
Lackner, Kim So V 19:56 6:33 3.04 21/77 5/7 5/14 2/10 21:28
(1:32,7.1)
20:49
(0:53,4.2)
20:49
(0:53,4.2)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Larocco, Lauren Fr V 18:57 6:14 3.04 6/77 2/7 2/14 2/11 19:37
(0:40,3.4)
19:37
(0:40,3.4)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Matranga, Erin Sr V 19:10 6:18 3.04 8/77 3/7 3/14 1/10 20:18
(1:08,5.6)
19:36
(0:26,2.2)
19:36
(0:26,2.2)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Mckinnon, Megan Sr JV 22:00 7:14 3.04 9/49 4/7 11/14 1/6 22:07
(0:07,0.5)
22:07
(0:07,0.5)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Moreno, Macee Fr F/S 13:41 6:31 2.1 5/53 2/7 2/7 1/9 14:00
(0:19,2.3)
14:00
(0:19,2.3)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Provencal, Ridgely Jr JV 22:25 7:22 3.04 12/49 6/7 13/14 1/6 22:05 22:05
Rawson, Madison Fr F/S 14:02 6:41 2.1 8/53 3/7 3/7 2/6 14:16
(0:14,1.6)
13:57 You ROCK Troubadour! (LR)
Semon, Taylor So F/S 17:13 8:12 2.1 53/53 7/7 7/7 6/6 17:36
(0:23,2.2)
17:04 You ROCK Troubadour! (LR)
Stralen, Melanie So F/S 15:24 7:20 2.1 41/53 5/7 5/7 4/6 16:09
(0:45,4.6)
16:09
(0:45,4.6)
You ROCK Troubadour! (LR, PR, BP)
Strong, Maddy Fr F/S 15:34 7:25 2.1 45/53 6/7 6/7 3/6 16:07
(0:33,3.4)
16:07
(0:33,3.4)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Vaden, Mikaela Sr JV 21:44 7:09 3.04 3/49 2/7 9/14 1/8 21:58
(0:14,1.1)
21:58
(0:14,1.1)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Vollmer, Shelby Sr V 20:42 6:49 3.04 38/77 7/7 7/14 2/7 21:49
(1:07,5.1)
21:05
(0:23,1.8)
21:05
(0:23,1.8)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Winje, Ella Sr JV 22:01 7:15 3.04 10/49 5/7 12/14 1/6 22:44
(0:43,3.2)
22:10
(0:09,0.7)
22:10
(0:09,0.7)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Young, Ariel Fr F/S 13:27 6:24 2.1 4/53 1/7 1/7 4/13 13:23 13:23
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • BP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/10 96:40
1:01
3.04 6:22 6:13 6:33 53 6:15 103:03
(6:23,6.2)
98:22
(1:42,1.7)
98:22
(1:42,1.7%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Jessica Diaz (5), Lauren Larocco (6), Erin Matranga (8), Camille Dyer (16), Kim Lackner (18)
JV 1st 5 1/6 109:07
0:33
3.04 7:11 7:04 7:15 20 7:11 110:45
(1:38,1.5)
117:27
(8:20,7.1)
110:45
(1:38,1.5%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Susan Frazier (1), Mikaela Vaden (2), Leah Campbell (4), Megan Mckinnon (6), Ella Winje (7)
F/S 1st 5 2/6 70:46
1:57
2.1 6:44 6:24 7:20 52 6:37 71:51
(1:05,1.5)
70:26 SF Track/XC ROCKS! (LR) Ariel Young (2), Macee Moreno (3), Madison Rawson (6), Eleanor Ferguson (10), Melanie Stralen (31)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Clare Carroll Fr Granite Bay 17:55 5:54
2 Brooke Holt Sr Granite Bay 18:25 6:03
3 Samantha Ralstin Sr Oak Ridge 18:42 6:09
4 Cassidy Daley So Lodi 18:50 6:12
5 Jessica Diaz Jr St. Francis 18:55 6:13 1/7 1/14 4/19 21:58
(3:03)
19:20
(0:25)
19:20
(0:25)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
6 Lauren Larocco Fr St. Francis 18:57 6:14 2/7 2/14 2/11 19:37
(0:40)
19:37
(0:40)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
7 Reaghan Emrick Fr Oak Ridge 19:01 6:15
8 Erin Matranga Sr St. Francis 19:10 6:18 3/7 3/14 1/10 20:18
(1:08)
19:36
(0:26)
19:36
(0:26)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
9 Sophie Meads Fr Davis Sr. 19:11 6:19
10 Haley Kroll Jr Tokay 19:12 6:19
11 Christine Zavesky Sr Granite Bay 19:17 6:21
12 Brittney Putman Sr Oak Ridge 19:21 6:22
13 Jillian Brown So McClatchy 19:26 6:24
14 Teresa Mallory Sr Golden Valley 19:26 6:24
15 Katie Mersereau Fr Granite Bay 19:27 6:24
16 Faith Makau So Enochs 19:34 6:26
17 Jacqueline Mansoor Sr Oak Ridge 19:36 6:27
18 Jerriann Wells Fr Pleasant Grove 19:41 6:28
19 Camille Dyer Jr St. Francis 19:42 6:29 4/7 4/14 3/10 20:33
(0:51)
19:57
(0:15)
19:57
(0:15)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
20 Maxine Goyette Jr Oak Ridge 19:47 6:30
21 Kim Lackner So St. Francis 19:56 6:33 5/7 5/14 2/10 21:28
(1:32)
20:49
(0:53)
20:49
(0:53)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
22 Natalie Hassna Jr Granite Bay 20:01 6:35
23 Mackenzie Mills So Vintage 20:06 6:37
24 Sydney Olagaray Jr Lodi 20:06 6:37
25 Katie Westerterp Jr Lodi 20:09 6:38
26 Allison Klas So St. Francis 20:15 6:40 6/7 6/14 1/10 20:45
(0:30)
19:52 19:52 You ROCK Troubadour! (LY)
27 Kaileen Palmero Sr Oak Ridge 20:20 6:41
28 Allison Daly So Granite Bay 20:22 6:42
29 Jasmin Khoe So McClatchy 20:25 6:43
30 Holli Arrieta Jr Oak Ridge 20:29 6:44
31 Rachel Brink Fr Nevada Union 20:31 6:45
32 Laney Teaford So Davis Sr. 20:32 6:45
33 Kate Latsch Jr Davis Sr. 20:32 6:45
34 Tess Williams Jr Davis Sr. 20:33 6:46
35 Brenley Noori Sr Lodi 20:33 6:46
36 Shelby Jones Sr Lincoln (s) 20:37 6:47
37 Kelly Goss Jr Davis Sr. 20:41 6:48
38 Shelby Vollmer Sr St. Francis 20:42 6:49 7/7 7/14 2/7 21:49
(1:07)
21:05
(0:23)
21:05
(0:23)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
39 Sarah Miranda Jr Merced 20:45 6:50
40 Maryssa Mcduffy So Enochs 20:51 6:52
41 Angie Martinez Sr Lincoln (s) 21:00 6:54
42 Carla Taylor Sr Lodi 21:00 6:54
43 Sierra Durham So Downey 21:02 6:55
44 Hannah Schmidt So Pleasant Grove 21:08 6:57
45 Shyla Hansen So McClatchy 21:14 6:59
46 Lara Ruegg So Napa 21:18 7:00
47 Sophie Bagby Jr McClatchy 21:20 7:01
48 Natalie Slavonia So Napa 21:22 7:02
49 Sara Marshall Sr Nevada Union 21:22 7:02
50 Anna Riley So McClatchy 21:27 7:03
51 Riley Pimentel Fr Pleasant Grove 21:27 7:03
52 Allison Haworth Sr Granite Bay 21:28 7:04
53 Xochitl Mellor Sr Lodi 21:31 7:05
54 Lauren Arnett So Nevada Union 21:31 7:05
55 Peggy Mcbride-hensle Sr Nevada Union 21:34 7:06
56 Kelly Lemons Jr Kennedy 21:43 7:09
57 Laurel Darragh So Davis Sr. 21:46 7:10
58 Ashley Augustus So Napa 21:53 7:12
59 Caitlin Devlin Sr Monterey Trail 22:00 7:14
60 Regina Story Sr Lincoln (s) 22:02 7:15
61 Taylor Hollabaugh Fr Napa 22:03 7:15
62 Maria Woodson So Pleasant Grove 22:03 7:15
63 Kathy Dooley Sr Davis Sr. 22:04 7:16
64 Lexi Moffett Sr Napa 22:09 7:17
65 Margaret Geppert So Pleasant Grove 22:09 7:17
66 Kaitlyn Davis So Lincoln (s) 22:17 7:20
67 Leah Mccann Sr Napa 22:19 7:20
68 Lizzy Lehn Jr Modesto 22:27 7:23
69 Holly Voboril Jr Nevada Union 22:29 7:24
70 Jessica Guerra Jr Lincoln (s) 22:43 7:28
71 Taili Ni Jr McClatchy 22:51 7:31
72 Natalie Berania Pleasant Grove 22:52 7:31
73 Jessica Boutte Jr Nevada Union 23:14 7:39
74 Katelyn Mcgee Sr Nevada Union 23:25 7:42
75 Paola Rodriguez Jr Lincoln (s) 23:37 7:46
76 Madison Mccall So Pleasant Grove 23:48 7:50
77 Aria Zapata Jr Lincoln (s) 24:13 7:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Granite Bay
1-1-1-1-1
Gap: 2:06
95:05
19:01
6:15
45 Clare Carroll
Fr
17:55
5:54
1
Brooke Holt
Sr
18:25
6:03
2
Christin Zavesky
Sr
19:17
6:21
10
Katie Merserea
Fr
19:27
6:24
13
Natalie Hassna
Jr
20:01
6:35
19
Allison Daly
So
20:22
6:42
24
Allison Haworth
Sr
21:28
7:04
45
2 Oak Ridge
2-2-3-2-2
Gap: 1:05
96:27
19:17
6:21
52 Samantha Ralstin
Sr
18:42
6:09
3
Reaghan Emrick
Fr
19:01
6:15
7
Brittney Putman
Sr
19:21
6:22
11
Jacqueli Mansoor
Sr
19:36
6:27
14
Maxine Goyette
Jr
19:47
6:30
17
Kaileen Palmero
Sr
20:20
6:41
23
Holli Arrieta
Jr
20:29
6:44
26
3 St. Francis
4-3-2-2-3
Gap: 1:01
96:40
19:20
6:22
53 Jessica Diaz
Jr
18:55
6:13
5
Lauren Larocco
Fr
18:57
6:14
6
Erin Matranga
Sr
19:10
6:18
8
Camille Dyer
Jr
19:42
6:29
16
Kim Lackner
So
19:56
6:33
18
Allison Klas
So
20:15
6:40
22
Shelby Vollmer
Sr
20:42
6:49
34
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
4 Lodi
3-4-4-4-4
Gap: 2:10
100:38
20:08
6:37
112 Cassidy Daley
So
18:50
6:12
4
Sydney Olagaray
Jr
20:06
6:37
20
Katie Westerte
Jr
20:09
6:38
21
Brenley Noori
Sr
20:33
6:46
31
Carla Taylor
Sr
21:00
6:54
36
Xochitl Mellor
Sr
21:31
7:05
46




5 Davis Sr.
5-5-5-5-5
Gap: 1:30
101:29
20:18
6:41
129 Sophie Meads
Fr
19:11
6:19
9
Laney Teaford
So
20:32
6:45
28
Kate Latsch
Jr
20:32
6:45
29
Tess Williams
Jr
20:33
6:46
30
Kelly Goss
Jr
20:41
6:48
33
Laurel Darragh
So
21:46
7:10
49
Kathy Dooley
Sr
22:04
7:16
54
6 McClatchy
6-5-6-6-6
Gap: 2:01
103:52
20:46
6:50
158 Jillian Brown
So
19:26
6:24
12
Jasmin Khoe
So
20:25
6:43
25
Shyla Hansen
So
21:14
6:59
38
Sophie Bagby
Jr
21:20
7:01
40
Anna Riley
So
21:27
7:03
43
Taili Ni
Jr
22:51
7:31
61




7 Pleasant Grove
7-7-7-7-7
Gap: 2:28
106:28
21:18
7:00
205 Jerriann Wells
Fr
19:41
6:28
15
Hannah Schmidt
So
21:08
6:57
37
Riley Pimentel
Fr
21:27
7:03
44
Maria Woodson
So
22:03
7:15
53
Margaret Geppert
So
22:09
7:17
56
Natalie Berania
-
22:52
7:31
62
Madison Mccall
So
23:48
7:50
66
8 Nevada Union
8-9-8-8-8
Gap: 1:58
107:27
21:29
7:04
223 Rachel Brink
Fr
20:31
6:45
27
Sara Marshall
Sr
21:22
7:02
42
Lauren Arnett
So
21:31
7:05
47
Peggy Mcbride-
Sr
21:34
7:06
48
Holly Voboril
Jr
22:29
7:24
59
Jessica Boutte
Jr
23:14
7:39
63
Katelyn Mcgee
Sr
23:25
7:42
64
9 Lincoln (s)
9-8-9-9-9
Gap: 2:06
108:39
21:44
7:09
235 Shelby Jones
Sr
20:37
6:47
32
Angie Martinez
Sr
21:00
6:54
35
Regina Story
Sr
22:02
7:15
51
Kaitlyn Davis
So
22:17
7:20
57
Jessica Guerra
Jr
22:43
7:28
60
Paola Rodrigue
Jr
23:37
7:46
65
Aria Zapata
Jr
24:13
7:58
67
10 Napa
10-10-10-10-10
Gap: 0:51
108:45
21:45
7:09
237 Lara Ruegg
So
21:18
7:00
39
Natalie Slavonia
So
21:22
7:02
41
Ashley Augustus
So
21:53
7:12
50
Taylor Hollabau
Fr
22:03
7:15
52
Lexi Moffett
Sr
22:09
7:17
55
Leah Mccann
Sr
22:19
7:20
58




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Leeann Hold Jr Oak Ridge 20:38 6:47
2 Susan Frazier Jr St. Francis 21:28 7:04 1/7 8/14 2/12 22:02
(0:34)
21:32
(0:04)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
3 Mikaela Vaden Sr St. Francis 21:44 7:09 2/7 9/14 1/8 21:58
(0:14)
21:58
(0:14)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
4 Lindsay Stebbins Jr Davis Sr. 21:50 7:11
5 Sydney Allen Fr Woodcreek 21:52 7:12
6 Rosemary Dipentino Fr Woodcreek 21:54 7:12
7 Leah Campbell Jr St. Francis 21:54 7:12 3/7 10/14 1/7 21:09 22:30
(0:36)
21:09 You ROCK Troubadour! (LR)
8 Erika Hashimoto Sr Davis Sr. 21:57 7:13
9 Megan Mckinnon Sr St. Francis 22:00 7:14 4/7 11/14 1/6 22:07
(0:07)
22:07
(0:07)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
10 Ella Winje Sr St. Francis 22:01 7:15 5/7 12/14 1/6 22:44
(0:43)
22:10
(0:09)
22:10
(0:09)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
11 Valerie Schmidl Sr Davis Sr. 22:03 7:15
12 Ridgely Provencal Jr St. Francis 22:25 7:22 6/7 13/14 1/6 22:05 22:05
13 Mandy Salgado Jr Sheldon 22:34 7:25
14 Emily Nash So Del Oro 22:46 7:29
15 Alicia Solorio Fr Woodcreek 22:48 7:30
16 Jocelyn Labelle Sr Davis Sr. 22:50 7:31
17 Brooke Robinson Sr Nevada Union 22:51 7:31
18 Halley Rainer Sr Davis Sr. 22:51 7:31
19 Emma Pesis Sr Davis Sr. 22:53 7:32
20 Yadira Ponce Sr Sheldon 23:05 7:36
21 Anna Paraskevopoulo Jr Del Oro 23:09 7:37
22 Nicole Ehman Jr Vacaville 23:16 7:39
23 Breana Perlman Jr Davis Sr. 23:34 7:45
24 Lizzette Guiterrez Jr Nevada Union 23:35 7:45
25 Marissa Romeri Jr Rocklin 23:47 7:49
26 Kelsey Lucas Jr Vacaville 23:52 7:51
27 Danielle Dodson Jr Buhach Colony 24:00 7:54
28 Ashley Castro Jr Buhach Colony 24:04 7:55
29 Annie Creasey Sr Nevada Union 24:08 7:56
30 Christina Thomas Jr Nevada Union 24:11 7:57
31 Anina Lawrence Sr Nevada Union 24:15 7:59
32 Dale Dong Jr Lincoln (s) 24:16 7:59
33 Eliana Alvarez Jr Buhach Colony 24:33 8:05
34 Brianna Luna Jr Buhach Colony 24:36 8:06
35 Isabel Lawrence Jr Buhach Colony 24:48 8:09
36 Anabel Calvario Sr Vacaville 24:58 8:13
37 Izzy Markoe Jr Del Oro 25:10 8:17
38 Kelsey Brennan Sr Nevada Union 25:16 8:19
39 Jenny Beers Sr Vacaville 25:17 8:19
40 Abby Johnson Jr St. Francis 25:19 8:20 7/7 14/14 2/4 25:32
(0:13)
25:19 You ROCK Troubadour! (LR)
41 Lucy Rollins Jr Del Oro 25:21 8:20
42 Janelle Brown Sr Oakmont 25:51 8:30
43 Leticia Reyes Sr Buhach Colony 25:59 8:33
44 Michelle Loeffler Sr Nevada Union 26:13 8:37
45 Amanda Hesterman Sr Vacaville 26:22 8:40
46 Lisa Eastteam Jr Del Oro 26:47 8:49
47 Jenna Pena Jr Vacaville 27:46 9:08
48 Robin Kirscher Sr Vacaville 27:47 9:08
49 Sam Hazen Jr Del Oro 28:01 9:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:33
109:07
21:49
7:11
20 Susan Frazier
Jr
21:28
7:04
1
Mikaela Vaden
Sr
21:44
7:09
2
Leah Campbell
Jr
21:54
7:12
4
Megan Mckinnon
Sr
22:00
7:14
6
Ella Winje
Sr
22:01
7:15
7
Ridgely Provenca
Jr
22:25
7:22
9
Abby Johnson
Jr
25:19
8:20
32
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Davis Sr.
2-2-2-2-2
Gap: 1:01
111:31
22:18
7:20
40 Lindsay Stebbins
Jr
21:50
7:11
3
Erika Hashimot
Sr
21:57
7:13
5
Valerie Schmidl
Sr
22:03
7:15
8
Jocelyn Labelle
Sr
22:50
7:31
11
Halley Rainer
Sr
22:51
7:31
13
Emma Pesis
Sr
22:53
7:32
14
Breana Perlman
Jr
23:34
7:45
17
3 Nevada Union
4-4-3-3-3
Gap: 1:24
119:00
23:48
7:50
99 Brooke Robinson
Sr
22:51
7:31
12
Lizzette Guiterre
Jr
23:35
7:45
18
Annie Creasey
Sr
24:08
7:56
22
Christin Thomas
Jr
24:11
7:57
23
Anina Lawrence
Sr
24:15
7:59
24
Kelsey Brennan
Sr
25:16
8:19
30
Michelle Loeffler
Sr
26:13
8:37
35
4 Buhach Colony
6-6-6-5-4
Gap: 0:48
122:01
24:24
8:02
119 Danielle Dodson
Jr
24:00
7:54
20
Ashley Castro
Jr
24:04
7:55
21
Eliana Alvarez
Jr
24:33
8:05
25
Brianna Luna
Jr
24:36
8:06
26
Isabel Lawrence
Jr
24:48
8:09
27
Leticia Reyes
Sr
25:59
8:33
34




5 Del Oro
3-3-4-4-5
Gap: 4:01
123:13
24:39
8:06
124 Emily Nash
So
22:46
7:29
10
Anna Paraskev
Jr
23:09
7:37
15
Izzy Markoe
Jr
25:10
8:17
29
Lucy Rollins
Jr
25:21
8:20
33
Lisa Eastteam
Jr
26:47
8:49
37
Sam Hazen
Jr
28:01
9:13
40




6 Vacaville
5-5-5-6-6
Gap: 3:06
123:45
24:45
8:08
130 Nicole Ehman
Jr
23:16
7:39
16
Kelsey Lucas
Jr
23:52
7:51
19
Anabel Calvario
Sr
24:58
8:13
28
Jenny Beers
Sr
25:17
8:19
31
Amanda Hesterma
Sr
26:22
8:40
36
Jenna Pena
Jr
27:46
9:08
38
Robin Kirscher
Sr
27:47
9:08
39
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lauren Stanislaw Fr Beyer 13:09 6:16
2 Rachel Peterson Fr Oak Ridge 13:22 6:22
3 Mariyah Banks Fr Golden Valley 13:27 6:24
4 Ariel Young Fr St. Francis 13:27 6:24 1/7 1/7 4/13 13:23 13:23
5 Macee Moreno Fr St. Francis 13:41 6:31 2/7 2/7 1/9 14:00
(0:19)
14:00
(0:19)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
6 Mikayla Mefford Fr Oak Ridge 13:50 6:35
7 Mia Brower So Oak Ridge 13:57 6:39
8 Madison Rawson Fr St. Francis 14:02 6:41 3/7 3/7 2/6 14:16
(0:14)
13:57 You ROCK Troubadour! (LR)
9 Elena Bilheimer Fr Nevada Union 14:06 6:43
10 Samantha Kilcollins Fr Oak Ridge 14:08 6:44
11 Jamie Hoornaert So Merced 14:08 6:44
12 Shauna Simon So Davis Sr. 14:10 6:45
13 Mindy Ong Fr Oak Ridge 14:12 6:46
14 Eleanor Ferguson So St. Francis 14:12 6:46 4/7 4/7 2/6 14:49
(0:37)
14:38
(0:26)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
15 Lauren James So Davis Sr. 14:23 6:51
16 Nikki Perales Fr Tokay 14:24 6:51
17 Pooja Tripathi Fr Davis Sr. 14:25 6:52
18 Rebecca Cox Fr Sheldon 14:27 6:53
19 Meera Solanki So Tokay 14:27 6:53
20 Brynna Bolt So Modesto 14:27 6:53
21 Laura Cox Fr Sheldon 14:29 6:54
22 Grace Calhoun So Davis Sr. 14:33 6:56
23 Angie Peckham So McClatchy 14:33 6:56
24 Alison Bamford Fr Oak Ridge 14:40 6:59
25 Natalie Aguilar Fr Lincoln (s) 14:41 7:00
26 Madelyn Blank So Lodi 14:44 7:01
27 Alondra Vazquez Fr Sheldon 14:44 7:01
28 Mayra Mejia So Lodi 14:46 7:02
29 Haley Schlageter So Lodi 14:48 7:03
30 Laura Daggett So Davis Sr. 14:51 7:04
31 Taylor Ashby Oak Ridge 14:51 7:04
32 Amanda Murphy So Lincoln (s) 14:53 7:05
33 Rochelle Parker So Golden Valley 14:54 7:06
34 Hannah Leyva Fr Davis Sr. 15:03 7:10
35 Heather Yang So Sheldon 15:03 7:10
36 Andrea Fenton Fr Merced 15:07 7:12
37 Jenna Wong Fr Sheldon 15:17 7:17
38 Lauren Marino Fr Lincoln (s) 15:19 7:18
39 Arianna Schwabauer Fr Lodi 15:21 7:19
40 Stephanie Low Fr Lincoln (s) 15:22 7:19
41 Melanie Stralen So St. Francis 15:24 7:20 5/7 5/7 4/6 16:09
(0:45)
16:09
(0:45)
You ROCK Troubadour! (LR, PR, BP)
42 Siena Cox Fr Davis Sr. 15:28 7:22
43 Chelsea Canepa So Lincoln (s) 15:34 7:25
44 Miranda O'mahony Fr Lodi 15:34 7:25
45 Maddy Strong Fr St. Francis 15:34 7:25 6/7 6/7 3/6 16:07
(0:33)
16:07
(0:33)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
46 Jesslyn Howser So Lodi 15:38 7:27
47 Katie Smith So Lodi 15:40 7:28
48 Lauren Calcott Fr Lincoln (s) 15:42 7:29
49 Ashlyn Duran Fr Oak Ridge 15:42 7:29
50 Jacki Mitchell So Sheldon 16:00 7:37
51 Melissa Kim So Lincoln (s) 16:28 7:50
52 Taylor Wong Fr Sheldon 16:49 8:00
53 Taylor Semon So St. Francis 17:13 8:12 7/7 7/7 6/6 17:36
(0:23)
17:04 You ROCK Troubadour! (LR)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
1-1-1-1-1
Gap: 0:50
69:29
13:54
6:37
26 Rachel Peterson
Fr
13:22
6:22
1
Mikayla Mefford
Fr
13:50
6:35
4
Mia Brower
So
13:57
6:39
5
Samantha Kilcolli
Fr
14:08
6:44
7
Mindy Ong
Fr
14:12
6:46
9
Alison Bamford
Fr
14:40
6:59
16
Taylor Ashby
-
14:51
7:04
23
2 St. Francis
2-1-2-2-2
Gap: 1:57
70:46
14:09
6:44
52 Ariel Young
Fr
13:27
6:24
2
Macee Moreno
Fr
13:41
6:31
3
Madison Rawson
Fr
14:02
6:41
6
Eleanor Ferguson
So
14:12
6:46
10
Melanie Stralen
So
15:24
7:20
31
Maddy Strong
Fr
15:34
7:25
35
Taylor Semon
So
17:13
8:12
42
SF Track/XC ROCKS! (LR)
3 Davis Sr.
3-3-3-3-3
Gap: 0:41
72:22
14:28
6:54
68 Shauna Simon
So
14:10
6:45
8
Lauren James
So
14:23
6:51
11
Pooja Tripathi
Fr
14:25
6:52
12
Grace Calhoun
So
14:33
6:56
15
Laura Daggett
So
14:51
7:04
22
Hannah Leyva
Fr
15:03
7:10
25
Siena Cox
Fr
15:28
7:22
32
4 Sheldon
4-4-4-4-4
Gap: 0:50
74:00
14:48
7:03
99 Rebecca Cox
Fr
14:27
6:53
13
Laura Cox
Fr
14:29
6:54
14
Alondra Vazquez
Fr
14:44
7:01
19
Heather Yang
So
15:03
7:10
26
Jenna Wong
Fr
15:17
7:17
27
Jacki Mitchell
So
16:00
7:37
39
Taylor Wong
Fr
16:49
8:00
41
5 Lodi
6-5-5-5-5
Gap: 0:50
75:13
15:03
7:10
122 Madelyn Blank
So
14:44
7:01
18
Mayra Mejia
So
14:46
7:02
20
Haley Schlaget
So
14:48
7:03
21
Arianna Schwabau
Fr
15:21
7:19
29
Miranda O'mahony
Fr
15:34
7:25
34
Jesslyn Howser
So
15:38
7:27
36
Katie Smith
So
15:40
7:28
37
6 Lincoln (s)
5-6-6-6-6
Gap: 0:53
75:49
15:10
7:13
132 Natalie Aguilar
Fr
14:41
7:00
17
Amanda Murphy
So
14:53
7:05
24
Lauren Marino
Fr
15:19
7:18
28
Stephani Low
Fr
15:22
7:19
30
Chelsea Canepa
So
15:34
7:25
33
Lauren Calcott
Fr
15:42
7:29
38
Melissa Kim
So
16:28
7:50
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Lauren Stanislaw, Fr, 13:09, Beyer Oak Ridge, 69:29, 26
F/S D2 Libby Runte, Fr, 13:39, Del Oro Del Oro, 72:03, 25
F/S D3 Halle Ralls, Fr, 14:11, Placer Placer, 77:32, 32
F/S D4 Sheridan Loverin, Fr, 13:43, Calaveras Bret Harte, 78:31, 36
JV D12 Leeann Hold, Jr, 20:38, Oak Ridge St. Francis, 109:07, 20
JV D345 Chelsea Gorman, Sr, 23:03, Vista Del Lago Escalon, 128:03, 18
V D1 Clare Carroll, Fr, 17:55, Granite Bay Granite Bay, 95:05, 45
V D2 Caitlin Devitt Payne, Sr, 19:02, Del Oro Woodcreek, 100:30, 59
V D3 Madeine Ankhelyi, , 18:59, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:24, 29
V D4 Becky Hobby, Jr, 19:07, Hughson Riverbank, 107:02, 66
V D5 Emily Potts, So, 22:40, Victory Christian Victory Christian, 122:30, 20

All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Abdul Hamid, Fr, 11:45, Sheldon Lincoln (s), 61:15, 41
Fr D2 Denis Pyryev, Fr, 12:08, Del Campo Del Campo, 62:06, 19
Fr D3 Judas Chavarin Campo, Fr, 12:14, Ceres El Dorado, 66:38, 46
Fr D5 Matthew Spring, Fr, 12:22, Tioga , 0:00,
JV D12 Angelo Magliola, Jr, 17:19, Bella Vista Davis Sr., 89:03, 38
JV D345 Kyle Eastman, Sr, 19:01, Bret Harte Bret Harte, 97:52, 25
So D1 Sugal Sutter, So, 11:17, Davis Sr. Davis Sr., 58:51, 40
So D2 Swarnjit Boyal, So, 11:23, River Valley Bella Vista, 60:39, 58
So D3 Andres Zavalza, So, 13:10, Cosumnes Oaks Cosumnes Oaks, 67:53, 30
So D4 Alex Coffman, So, 12:09, Bear River Pacheco, 66:03, 34
V D1 Trevor Halsted, Sr, 15:53, Davis Sr. Davis Sr., 82:16, 41
V D2 Chris Kigar, Sr, 15:43, El Camino Del Campo, 81:27, 41
V D3 Christian Finkbeiner, Jr, 16:26, Placer Sonora, 85:41, 50
V D4 Dillon Mart, Jr, 17:08, Orestimba Ripon, 89:34, 38
V D5 Nathan Jackson, Sr, 16:56, Big Valley Christian Sacramento Country D, 99:34, 31