St. Francis Results from the Del Oro Invitational at Del Oro HS on 9/2/10

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bauer, Rebecca So F/S 20:42 8:17 2.5 53/120 10/20 22/37 2/2 19:39 19:39 19:39
Bianucci, Jessica So F/S 25:29 10:12 2.5 99/120 20/20 37/37 2/2
Brown, Mika So F/S 23:29 9:24 2.5 82/120 18/20 34/37 2/2
Campbell, Leah Jr JV 18:54 7:34 2.5 3/31 2/11 13/37 1/7 17:58 17:58 17:58
Diaz, Jessica Jr V 17:03 6:49 2.5 20/67 4/6 5/37 3/10 17:49
(0:46,4.3)
17:49
(0:46,4.3)
17:49
(0:46,4.3)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Dyer, Camille Jr V 17:03 6:49 2.5 19/67 3/6 4/37 3/12 17:06
(0:03,0.3)
17:06
(0:03,0.3)
17:06
(0:03,0.3)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Esparza, Katie Jr JV 22:26 8:58 2.5 26/31 9/11 28/37 1/1
Ferguson, Eleanor So F/S 20:27 8:11 2.5 48/120 8/20 19/37 2/7 28:10
(7:43,27.4)
28:10
(7:43,27.4)
28:10
(7:43,27.4)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Flores, Lauren Sr JV 20:28 8:11 2.5 13/31 6/11 20/37 1/2 20:27 20:27 20:27 You ROCK Troubadour! (SBP)
Henderson, Christie Fr F/S 23:05 9:14 2.5 78/120 15/20 31/37 2/2
Huggins, Sarah Jr JV 23:42 9:29 2.5 29/31 11/11 35/37 1/1 27:08
(3:26,12.7)
27:08
(3:26,12.7)
27:08
(3:26,12.7)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Jacobs, Rachel So F/S 22:40 9:04 2.5 73/120 14/20 29/37 2/2
Johnson, Abby Jr JV 22:15 8:54 2.5 25/31 8/11 27/37 1/2 22:59
(0:44,3.2)
22:59
(0:44,3.2)
22:59
(0:44,3.2)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
K Rose, T So F/S 20:31 8:12 2.5 49/120 9/20 21/37 2/4 22:41
(2:10,9.6)
22:41
(2:10,9.6)
22:41
(2:10,9.6)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
Klas, Allison So F/S 16:58 6:47 2.5 3/120 1/20 3/37 3/15 17:49
(0:51,4.8)
17:49
(0:51,4.8)
17:49
(0:51,4.8)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Klugherz, Paige Sr JV 19:40 7:52 2.5 5/31 4/11 16/37 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
Lackner, Kim So F/S 18:19 7:20 2.5 15/120 4/20 11/37 1/12
Larocco, Lauren Fr F/S 17:31 7:00 2.5 8/120 2/20 7/37 2/14
Matranga, Erin Sr V 16:21 6:32 2.5 9/67 2/6 2/37 2/13
Mckinnon, Megan Sr JV 19:00 7:36 2.5 4/31 3/11 15/37 1/3
Moreno, Macee Fr F/S 18:20 7:20 2.5 16/120 5/20 12/37 1/11
Noda, Sophie Fr F/S 21:33 8:37 2.5 61/120 12/20 24/37 2/2
Obaldia, Natalie Sr JV 22:55 9:10 2.5 27/31 10/11 30/37 1/1
Pierson, Kimberly So F/S 21:32 8:37 2.5 59/120 11/20 23/37 2/2
Provencal, Ridgely Jr JV 20:14 8:06 2.5 11/31 5/11 18/37 1/2 21:47
(1:33,7.1)
21:47
(1:33,7.1)
21:47
(1:33,7.1)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Rawson, Madison Fr F/S 18:58 7:35 2.5 23/120 6/20 14/37 1/10
Semon, Taylor So F/S 23:45 9:30 2.5 85/120 19/20 36/37 2/2
Smith, Tatiana Jr JV 22:06 8:50 2.5 23/31 7/11 26/37 1/2
Sperbeck, Ally Fr F/S 19:42 7:53 2.5 38/120 7/20 17/37 2/9
Stralen, Melanie So F/S 23:19 9:20 2.5 80/120 17/20 33/37 2/2
Strong, Maddy Fr F/S 21:37 8:39 2.5 64/120 13/20 25/37 2/2
Vaden, Mikaela Sr V 17:47 7:07 2.5 34/67 6/6 9/37 2/6
Vollmer, Shelby Sr V 17:22 6:57 2.5 27/67 5/6 6/37 2/9 18:49
(1:27,7.7)
18:49
(1:27,7.7)
18:49
(1:27,7.7)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Wagner, Margot So F/S 23:13 9:17 2.5 79/120 16/20 32/37 2/2
Willett, April Jr V 16:20 6:32 2.5 8/67 1/6 1/37 5/15 16:10 16:10 16:10 You ROCK Troubadour! (SBP)
Winje, Ella Sr JV 18:13 7:17 2.5 1/31 1/11 10/37 1/8 19:13
(1:00,5.2)
19:13
(1:00,5.2)
19:13
(1:00,5.2)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
Young, Ariel Sr F/S 17:41 7:04 2.5 9/120 3/20 8/37 1/12
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/9 84:09
1:02
2.5 6:44 6:32 6:57 79 6:13 87:54
(3:45,4.3)
87:54
(3:45,4.3)
87:54
(3:45,4.3%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) April Willett (8), Erin Matranga (9), Camille Dyer (18), Jessica Diaz (19), Shelby Vollmer (25)
JV 1st 5 1/2 96:01
2:01
2.5 7:41 7:17 8:06 17 7:41 102:47
(6:46,6.6)
102:47
(6:46,6.6)
102:47
(6:46,6.6%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Ella Winje (1), Leah Campbell (2), Megan Mckinnon (3), Paige Klugherz (4), Ridgely Provencal (7)
JV 2nd 5 1/1 110:10
2:27
2.5 8:49 8:11 9:10 15 8:49 Lauren Flores (1), Tatiana Smith (2), Abby Johnson (3), Katie Esparza (4), Natalie Obaldia (5)
F/S 1st 5 1/11 88:49
1:22
2.5 7:06 6:47 7:20 49 7:06 91:51
(3:02,3.3)
91:51
(3:02,3.3)
91:51
(3:02,3.3%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Allison Klas (3), Lauren Larocco (8), Ariel Young (9), Kim Lackner (14), Macee Moreno (15)
F/S 2nd 5 2/2 100:20
1:44
2.5 8:02 7:35 8:17 37 7:51 117:50
(17:30,14.9)
117:50
(17:30,14.9)
117:50
(17:30,14.9%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Madison Rawson (1), Ally Sperbeck (5), Eleanor Ferguson (9), T K Rose (10), Rebecca Bauer (12)
F/S 3rd 5 2/2 110:27
1:33
2.5 8:50 8:37 9:14 38 8:27 Kimberly Pierson (3), Sophie Noda (5), Maddy Strong (7), Rachel Jacobs (11), Christie Henderson (12)
F/S 4th 5 2/2 119:15
2:16
2.5 9:32 9:17 10:12 35 9:07 Margot Wagner (4), Melanie Stralen (5), Mika Brown (6), Taylor Semon (8), Jessica Bianucci (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brooke Holt Sr GRANITE BAY 14:51 5:56
2 Clare Carroll Fr GRANITE BAY 15:04 6:02
3 Christine Zavesky Sr GRANITE BAY 15:19 6:08
4 Madeleine Ankhelyi So VISTA 15:35 6:14
5 Courtney Macklin So EL DORADO 16:01 6:24
6 Caitlin Devitt-payne Sr DEL ORO 16:06 6:26
7 Katie Mersereau Fr GRANITE BAY 16:11 6:28
8 April Willett Jr St. Francis 16:20 6:32 1/6 1/37 5/15 16:10 16:10 16:10 You ROCK Troubadour! (SBP)
9 Erin Matranga Sr St. Francis 16:21 6:32 2/6 2/37 2/13
10 Allison Daly So GRANITE BAY 16:22 6:33
11 Shayna Powless Jr ROSEVILLE 16:23 6:33
12 Allison Haworth Sr GRANITE BAY 16:26 6:34
13 Jessie Rozario Sr DEL ORO 16:30 6:36
14 Jennifer Morgan So VISTA 16:30 6:36
15 Kelli Bercier Sr EL CAMINO 16:31 6:36
16 Emma Freeman Sr DEL ORO 16:35 6:38
17 Alexa Lua Jr DEL ORO 16:36 6:38
18 Stephanie Romo Sr WOODCREEK 16:40 6:40
19 Camille Dyer Jr St. Francis 17:03 6:49 3/6 4/37 3/12 17:06
(0:03)
17:06
(0:03)
17:06
(0:03)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
20 Jessica Diaz Jr St. Francis 17:03 6:49 4/6 5/37 3/10 17:49
(0:46)
17:49
(0:46)
17:49
(0:46)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
21 Natalie Hassna Jr GRANITE BAY 17:06 6:50
22 Jennifer Arbaugh Sr VISTA 17:08 6:51
23 Ashley Devriend Sr WOODCREEK 17:11 6:52
24 Sami Gomez Jr WOODCREEK 17:13 6:53
25 Robin Sarkasian So VISTA 17:16 6:54
26 Christina Winters Jr PLACER 17:20 6:56
27 Shelby Vollmer Sr St. Francis 17:22 6:57 5/6 6/37 2/9 18:49
(1:27)
18:49
(1:27)
18:49
(1:27)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
28 Mccall Habermehl Jr WOODCREEK 17:30 7:00
29 Becky Massil Jr GRANITE BAY 17:32 7:01
30 Kirby Riecks Sr PLACER 17:35 7:02
31 Janelle Valos-miller Sr CORDOVA 17:36 7:02
32 Kristen Hiatt Jr PLACER 17:39 7:04
33 Ciara Donnelly Jr WOODCREEK 17:44 7:06
34 Mikaela Vaden Sr St. Francis 17:47 7:07 6/6 9/37 2/6
35 Hannah Osuna So VISTA 17:54 7:10
36 Grace Cambra Jr OAKMONT 18:07 7:15
37 Megan Atkins Sr DEL ORO 18:18 7:19
38 Alla Nazarenko Jr CORDOVA 18:25 7:22
39 Allison Haach Fr OAKMONT 18:29 7:24
40 Anne Donegan So EL DORADO 18:38 7:27
41 Madeline Newman So COLFAX 18:52 7:33
42 Georgia Cambra Jr OAKMONT 19:00 7:36
43 Lucia Sotelo So OAKMONT 19:01 7:36
44 Justine Pereira Jr EL DORADO 19:03 7:37
45 Janice Mallery Sr WOODCREEK 19:12 7:41
46 Erin Deiotte So OAKMONT 19:19 7:44
47 Haley Walker Sr COLFAX 19:27 7:47
48 Michelle Read Jr COLFAX 19:29 7:48
49 Monica Madavi Sr EL CAMINO 19:41 7:52
50 Chelsea Gorman Sr VISTA 19:45 7:54
51 Kyrah Vaughn Sr WHITNEY 19:46 7:54
52 Callie Hayes Jr EL CAMINO 20:00 8:00
53 Kym Crosby Sr RIVER VALLEY 20:05 8:02
54 Briegan Aguilar Sr EL DORADO 20:15 8:06
55 Katie Mccollam Sr CASA ROBLE 20:39 8:16
56 Alissa Davies Jr COLFAX 20:53 8:21
57 Anne Kohn Jr EL DORADO 21:09 8:28
58 Allison Miles Jr CASA ROBLE 21:23 8:33
59 Madeline Richards Jr COLFAX 21:39 8:40
60 Kaylene Burns Sr CASA ROBLE 21:40 8:40
61 Brianna Hall Sr WHITNEY 22:03 8:49
62 Danielle Beard Jr EL CAMINO 22:14 8:54
63 Rachel Luna Sr EL CAMINO 22:21 8:56
64 Jessica Kostka So COLFAX 23:06 9:14
65 Holly Miller Sr WHITNEY 25:28 10:11
66 Emily Martinez Sr WHITNEY 25:57 10:23
67 Victoria Martinez Sr EL CAMINO 32:07 12:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 GRANITE BAY
1-1-1-1-1
Gap: 1:31
77:47
15:33
6:13
23 Brooke Holt
Sr
14:51
5:56
1
Clare Carroll
Fr
15:04
6:02
2
Christin Zavesky
Sr
15:19
6:08
3
Katie Merserea
Fr
16:11
6:28
7
Allison Daly
So
16:22
6:33
10
Allison Haworth
Sr
16:26
6:34
11
Natalie Hassna
Jr
17:06
6:50
20
2 St. Francis
5-2-3-3-2
Gap: 1:02
84:09
16:50
6:44
79 April Willett
Jr
16:20
6:32
8
Erin Matranga
Sr
16:21
6:32
9
Camille Dyer
Jr
17:03
6:49
18
Jessica Diaz
Jr
17:03
6:49
19
Shelby Vollmer
Sr
17:22
6:57
25
Mikaela Vaden
Sr
17:47
7:07
28




SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
3 DEL ORO
4-4-2-2-3
Gap: 2:12
84:05
16:49
6:44
80 Caitlin Devitt-p
Sr
16:06
6:26
6
Jessie Rozario
Sr
16:30
6:36
12
Emma Freeman
Sr
16:35
6:38
15
Alexa Lua
Jr
16:36
6:38
16
Megan Atkins
Sr
18:18
7:19
31








4 VISTA
2-2-4-4-4
Gap: 2:19
84:23
16:53
6:45
91 Madelein Ankhelyi
So
15:35
6:14
4
Jennifer Morgan
So
16:30
6:36
13
Jennifer Arbaugh
Sr
17:08
6:51
21
Robin Sarkasia
So
17:16
6:54
24
Hannah Osuna
So
17:54
7:10
29
Chelsea Gorman
Sr
19:45
7:54
43




5 WOODCREEK
7-6-5-5-5
Gap: 1:04
86:18
17:16
6:54
115 Stephani Romo
Sr
16:40
6:40
17
Ashley Devriend
Sr
17:11
6:52
22
Sami Gomez
Jr
17:13
6:53
23
Mccall Habermeh
Jr
17:30
7:00
26
Ciara Donnelly
Jr
17:44
7:06
27
Janice Mallery
Sr
19:12
7:41
38




6 EL DORADO
3-5-6-6-6
Gap: 5:08
95:06
19:01
7:36
167 Courtney Macklin
So
16:01
6:24
5
Anne Donegan
So
18:38
7:27
33
Justine Pereira
Jr
19:03
7:37
37
Briegan Aguilar
Sr
20:15
8:06
45
Anne Kohn
Jr
21:09
8:28
47








7 OAKMONT
8-8-7-7-7
Gap: 1:12
93:56
18:47
7:31
172 Grace Cambra
Jr
18:07
7:15
30
Allison Haach
Fr
18:29
7:24
32
Georgia Cambra
Jr
19:00
7:36
35
Lucia Sotelo
So
19:01
7:36
36
Erin Deiotte
So
19:19
7:44
39








8 EL CAMINO
6-7-8-8-8
Gap: 5:50
100:47
20:09
8:04
199 Kelli Bercier
Sr
16:31
6:36
14
Monica Madavi
Sr
19:41
7:52
42
Callie Hayes
Jr
20:00
8:00
44
Danielle Beard
Jr
22:14
8:54
49
Rachel Luna
Sr
22:21
8:56
50
Victoria Martinez
Sr
32:07
12:51
52




9 COLFAX
9-9-9-9-9
Gap: 2:47
100:20
20:04
8:02
209 Madeline Newman
So
18:52
7:33
34
Haley Walker
Sr
19:27
7:47
40
Michelle Read
Jr
19:29
7:48
41
Alissa Davies
Jr
20:53
8:21
46
Madeline Richards
Jr
21:39
8:40
48
Jessica Kostka
So
23:06
9:14
51




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ella Winje Sr St. Francis 18:13 7:17 1/11 10/37 1/8 19:13
(1:00)
19:13
(1:00)
19:13
(1:00)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
2 Susanna Juvonen Jr CASA ROBLE 18:15 7:18
3 Leah Campbell Jr St. Francis 18:54 7:34 2/11 13/37 1/7 17:58 17:58 17:58
4 Megan Mckinnon Sr St. Francis 19:00 7:36 3/11 15/37 1/3
5 Paige Klugherz Sr St. Francis 19:40 7:52 4/11 16/37 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
6 Anna Paraskevopolu Jr DEL ORO 19:42 7:53
7 Abby Myrick Jr PLACER 19:48 7:55
8 Shannon O'flaherty Sr PLACER 19:52 7:57
9 Kristen Ferrara Sr WOODCREEK 20:06 8:02
10 Katherine Lozancich Jr DEL ORO 20:09 8:04
11 Ridgely Provencal Jr St. Francis 20:14 8:06 5/11 18/37 1/2 21:47
(1:33)
21:47
(1:33)
21:47
(1:33)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
12 Sarah Degregorio Sr GRANITE BAY 20:15 8:06
13 Lauren Flores Sr St. Francis 20:28 8:11 6/11 20/37 1/2 20:27 20:27 20:27 You ROCK Troubadour! (SBP)
14 Isabelle Markoe Jr DEL ORO 20:39 8:16
15 Michelle Mueller Sr OAKMONT 20:48 8:19
16 Lucy Rollins Jr DEL ORO 20:53 8:21
17 Kelly Greco Jr GRANITE BAY 21:17 8:31
18 Erika Bergeron Jr OAKMONT 21:20 8:32
19 Amber Bunyard Sr CASA ROBLE 21:22 8:33
20 Ally Pexa Jr GRANITE BAY 21:23 8:33
21 Samantha Hazen Jr DEL ORO 21:47 8:43
22 Maddie Mcfarland Jr VISTA 21:57 8:47
23 Tatiana Smith Jr St. Francis 22:06 8:50 7/11 26/37 1/2
24 Lisa Eastman Jr DEL ORO 22:14 8:54
25 Abby Johnson Jr St. Francis 22:15 8:54 8/11 27/37 1/2 22:59
(0:44)
22:59
(0:44)
22:59
(0:44)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
26 Katie Esparza Jr St. Francis 22:26 8:58 9/11 28/37 1/1
27 Natalie Obaldia Sr St. Francis 22:55 9:10 10/11 30/37 1/1
28 Serena Kaveney Jr DEL ORO 23:06 9:14
29 Sarah Huggins Jr St. Francis 23:42 9:29 11/11 35/37 1/1 27:08
(3:26)
27:08
(3:26)
27:08
(3:26)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
30 Alla Mikheyev Jr WOODCREEK 24:10 9:40
31 Taylor Petersen Jr DEL ORO 24:36 9:50
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 2:01
96:01
19:12
7:41
17 Ella Winje
Sr
18:13
7:17
1
Leah Campbell
Jr
18:54
7:34
2
Megan Mckinnon
Sr
19:00
7:36
3
Paige Klugherz
Sr
19:40
7:52
4
Ridgely Provenca
Jr
20:14
8:06
7
Lauren Flores
Sr
20:28
8:11
8
Tatiana Smith
Jr
22:06
8:50
12
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
2 DEL ORO
2-2-2-2-2
Gap: 2:05
103:10
20:38
8:15
41 Anna Paraskev
Jr
19:42
7:53
5
Katherin Lozancic
Jr
20:09
8:04
6
Isabelle Markoe
Jr
20:39
8:16
9
Lucy Rollins
Jr
20:53
8:21
10
Samantha Hazen
Jr
21:47
8:43
11
Lisa Eastman
Jr
22:14
8:54
13
Serena Kaveney
Jr
23:06
9:14
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 2:27
110:10
22:02
8:49
15 Lauren Flores
Sr
20:28
8:11
1
Tatiana Smith
Jr
22:06
8:50
2
Abby Johnson
Jr
22:15
8:54
3
Katie Esparza
Jr
22:26
8:58
4
Natalie Obaldia
Sr
22:55
9:10
5
Sarah Huggins
Jr
23:42
9:29
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Karina Nunez So WOODCREEK 16:16 6:30
2 Marisa Carino Fr OAKMONT 16:35 6:38
3 Allison Klas So St. Francis 16:58 6:47 1/20 3/37 3/15 17:49
(0:51)
17:49
(0:51)
17:49
(0:51)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
4 Megan Hall So WHITNEY 17:07 6:51
5 Macaylea Mitchell Fr PLACER 17:14 6:54
6 Kailee Warren So PLACER 17:24 6:58
7 Dali Alarian Fr VISTA 17:24 6:58
8 Lauren Larocco Fr St. Francis 17:31 7:00 2/20 7/37 2/14
9 Ariel Young Sr St. Francis 17:41 7:04 3/20 8/37 1/12
10 Brooke O'brien So WOODCREEK 17:45 7:06
11 Alegra Mendez Fr VISTA 17:51 7:08
12 Liz Anderson So VISTA 18:02 7:13
13 Ruth Braica So PLACER 18:06 7:14
14 Niya Sims So YUBA CITY 18:15 7:18
15 Kim Lackner So St. Francis 18:19 7:20 4/20 11/37 1/12
16 Macee Moreno Fr St. Francis 18:20 7:20 5/20 12/37 1/11
17 Jenica Dodge Fr WHITNEY 18:27 7:23
18 Emily Nash So DEL ORO 18:37 7:27
19 Dominique Tristant So DEL ORO 18:38 7:27
20 Elizabeth Runte Fr DEL ORO 18:46 7:30
21 Harkarin Everest Fr RIVER VALLEY 18:53 7:33
22 Alex Lee So PLACER 18:56 7:34
23 Madison Rawson Fr St. Francis 18:58 7:35 6/20 14/37 1/10
24 Emma Stokes Fr DEL ORO 19:01 7:36
25 Sydney Proiette So DEL ORO 19:07 7:39
26 Rosemary Depentino Fr WOODCREEK 19:10 7:40
27 Elizabeth Meredith Fr DEL ORO 19:14 7:42
28 Alicia Solorio Fr WOODCREEK 19:15 7:42
29 Megan Howell Fr VISTA 19:17 7:43
30 Holly Mcalister So YUBA CITY 19:17 7:43
31 Madison Montgomery Fr DEL ORO 19:29 7:48
32 Sydney Allen Fr WOODCREEK 19:34 7:50
33 Mikayla Brant Fr OAKMONT 19:36 7:50
34 Ariana Aguilera Fr OAKMONT 19:36 7:50
35 Erin Hood So DEL ORO 19:37 7:51
36 Christina Weist Fr ROSEVILLE 19:38 7:51
37 Halle Ralls Fr PLACER 19:39 7:52
38 Ally Sperbeck Fr St. Francis 19:42 7:53 7/20 17/37 2/9
39 Taelor Hatch Fr WHITNEY 19:43 7:53
40 Ashley Emitte Fr OAKMONT 19:45 7:54
41 Sahara Almquist So OAKMONT 19:46 7:54
42 Brenna Holman Fr WOODCREEK 19:49 7:56
43 Makayla Ratcliff So PLACER 19:51 7:56
44 Marisa Grattan So DEL ORO 19:55 7:58
45 Kristin Gratten So DEL ORO 19:56 7:58
46 Katie Hess So CORDOVA 20:00 8:00
47 Kelly Schostag So DEL ORO 20:11 8:04
48 Eleanor Ferguson So St. Francis 20:27 8:11 8/20 19/37 2/7 28:10
(7:43)
28:10
(7:43)
28:10
(7:43)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
49 T K Rose So St. Francis 20:31 8:12 9/20 21/37 2/4 22:41
(2:10)
22:41
(2:10)
22:41
(2:10)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
50 Delaney Islip So DEL ORO 20:35 8:14
51 Heather Walker Fr CORDOVA 20:41 8:16
52 Collette Monk So CASA ROBLE 20:42 8:17
53 Rebecca Bauer So St. Francis 20:42 8:17 10/20 22/37 2/2 19:39 19:39 19:39
54 Marci Baker Fr PLACER 20:43 8:17
55 Anna Vonwendorff Fr GRANITE BAY 20:55 8:22
56 Morgan Simpson Fr ROSEVILLE 20:55 8:22
57 Claritza Cruz So CORDOVA 20:56 8:22
58 Megan Mccolley So ROSEVILLE 21:12 8:29
59 Kimberly Pierson So St. Francis 21:32 8:37 11/20 23/37 2/2
60 Megan Gentes So DEL ORO 21:33 8:37
61 Sophie Noda Fr St. Francis 21:33 8:37 12/20 24/37 2/2
62 Janaye Porter So DEL ORO 21:34 8:38
63 Megan Barnett So GRANITE BAY 21:35 8:38
64 Maddy Strong Fr St. Francis 21:37 8:39 13/20 25/37 2/2
65 Emily Steinner Fr WHITNEY 21:45 8:42
66 Kali Ferderwisch So WHITNEY 21:46 8:42
67 Heather Huber So DEL ORO 21:46 8:42
68 Madeleine Smyth Fr DEL ORO 21:57 8:47
69 Ashley Dessert Fr DEL ORO 22:04 8:50
70 Sophie Crisp Fr OAKMONT 22:05 8:50
71 Sully Pujol So COLFAX 22:09 8:52
72 Rachel Alexander Fr DEL ORO 22:24 8:58
73 Rachel Jacobs So St. Francis 22:40 9:04 14/20 29/37 2/2
74 Paige Robinson So VISTA 22:55 9:10
75 Senti Donovan Fr OAKMONT 22:57 9:11
76 Valentina Skiba Fr CORDOVA 22:59 9:12
77 Kaylee Efstathiu So ROSEVILLE 23:02 9:13
78 Christie Henderson Fr St. Francis 23:05 9:14 15/20 31/37 2/2
79 Margot Wagner So St. Francis 23:13 9:17 16/20 32/37 2/2
80 Melanie Stralen So St. Francis 23:19 9:20 17/20 33/37 2/2
81 Breanan Rocha So ROSEVILLE 23:28 9:23
82 Mika Brown So St. Francis 23:29 9:24 18/20 34/37 2/2
83 Thomine Mortensen Fr CASA ROBLE 23:31 9:24
84 Jennifer Kelly So DEL ORO 23:31 9:24
85 Taylor Semon So St. Francis 23:45 9:30 19/20 36/37 2/2
86 Thalia Sullivan So VISTA 23:51 9:32
87 Christa Lahmann Fr DEL ORO 23:56 9:34
88 Rachel Mannon So DEL ORO 23:59 9:36
89 Monique Sanchez Fr ROSEVILLE 24:07 9:39
90 Grace Bransen Fr WOODCREEK 24:14 9:42
91 Megan Blumm Fr ROSEVILLE 24:15 9:42
92 Kelly Randazzo So COLFAX 24:20 9:44
93 Becca Bradley Fr VISTA 24:52 9:57
94 Courtney Martin Fr DEL ORO 25:01 10:00
95 Sarah Keyes Fr COLFAX 25:13 10:05
96 Gan Chanontree Fr OAKMONT 25:18 10:07
97 Allison Mcreynolds So GRANITE BAY 25:19 10:08
98 Sarah Shade So COLFAX 25:24 10:10
99 Jessica Bianucci So St. Francis 25:29 10:12 20/20 37/37 2/2
100 Missy Odum So CASA ROBLE 25:30 10:12
101 Hannah Trinidad So WHITNEY 25:32 10:13
102 Jordan Armitrage Sr VISTA 25:56 10:22
103 Catherine Rideout Fr DEL ORO 26:33 10:37
104 Melissa Palmer-fair Fr COLFAX 26:46 10:42
105 Josefine Mortensen Fr CASA ROBLE 26:47 10:43
106 Claudia Stevens Fr CASA ROBLE 27:39 11:04
107 Vanessa Martinez Fr EL CAMINO 27:43 11:05
108 Tina Ream So CASA ROBLE 27:53 11:09
109 Jagdeep Kaur So RIVER VALLEY 27:54 11:10
110 Alysia Laidlaw So COLFAX 28:02 11:13
111 Yesenia Munoz Fr GRANITE BAY 28:08 11:15
112 Brittany Jackson Fr DEL ORO 29:00 11:36
113 Thai Thanh Vo Fr CORDOVA 29:10 11:40
114 Kendall Blevins Fr WOODCREEK 29:24 11:46
115 Annamarie Serrano So ROSEVILLE 29:32 11:49
116 Alyssa Mann Fr WHITNEY 29:39 11:52
117 Emily Richards Fr COLFAX 29:43 11:53
118 Anna Scudder Fr ROSEVILLE 33:44 13:30
119 Carly Walker Fr COLFAX 34:55 13:58
120 Malia Krupin Fr COLFAX 35:01 14:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
3-2-1-1-1
Gap: 1:22
88:49
17:46
7:06
49 Allison Klas
So
16:58
6:47
3
Lauren Larocco
Fr
17:31
7:00
8
Ariel Young
Sr
17:41
7:04
9
Kim Lackner
So
18:19
7:20
14
Macee Moreno
Fr
18:20
7:20
15
Madison Rawson
Fr
18:58
7:35
21
Ally Sperbeck
Fr
19:42
7:53
34
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
2 PLACER
5-2-2-2-2
Gap: 2:25
91:19
18:16
7:18
77 Macaylea Mitchell
Fr
17:14
6:54
5
Kailee Warren
So
17:24
6:58
6
Ruth Braica
So
18:06
7:14
13
Alex Lee
So
18:56
7:34
20
Halle Ralls
Fr
19:39
7:52
33
Makayla Ratcliff
So
19:51
7:56
39
Marci Baker
Fr
20:43
8:17
43
3 WOODCREEK
1-2-4-4-3
Gap: 3:18
92:00
18:24
7:22
90 Karina Nunez
So
16:16
6:30
1
Brooke O'brien
So
17:45
7:06
10
Rosemary Depentin
Fr
19:10
7:40
24
Alicia Solorio
Fr
19:15
7:42
26
Sydney Allen
Fr
19:34
7:50
29
Brenna Holman
Fr
19:49
7:56
38
Grace Bransen
Fr
24:14
9:42
59
4 DEL ORO
7-7-5-5-4
Gap: 0:30
94:09
18:50
7:32
99 Emily Nash
So
18:37
7:27
17
Dominiqu Tristant
So
18:38
7:27
18
Elizabet Runte
Fr
18:46
7:30
19
Emma Stokes
Fr
19:01
7:36
22
Sydney Proiette
So
19:07
7:39
23
Elizabet Meredith
Fr
19:14
7:42
25
Madison Montgome
Fr
19:29
7:48
28
5 VISTA
6-4-3-3-5
Gap: 5:31
95:29
19:06
7:38
108 Dali Alarian
Fr
17:24
6:58
7
Alegra Mendez
Fr
17:51
7:08
11
Liz Anderson
So
18:02
7:13
12
Megan Howell
Fr
19:17
7:43
27
Paige Robinson
So
22:55
9:10
51
Thalia Sullivan
So
23:51
9:32
57
Becca Bradley
Fr
24:52
9:57
62
6 OAKMONT
2-6-7-6-6
Gap: 3:11
95:18
19:04
7:37
136 Marisa Carino
Fr
16:35
6:38
2
Mikayla Brant
Fr
19:36
7:50
30
Ariana Aguilera
Fr
19:36
7:50
31
Ashley Emitte
Fr
19:45
7:54
36
Sahara Almquist
So
19:46
7:54
37
Sophie Crisp
Fr
22:05
8:50
49
Senti Donovan
Fr
22:57
9:11
52
7 WHITNEY
4-5-6-7-7
Gap: 4:39
98:48
19:46
7:54
150 Megan Hall
So
17:07
6:51
4
Jenica Dodge
Fr
18:27
7:23
16
Taelor Hatch
Fr
19:43
7:53
35
Emily Steinner
Fr
21:45
8:42
47
Kali Ferderwi
So
21:46
8:42
48
Hannah Trinidad
So
25:32
10:13
66
Alyssa Mann
Fr
29:39
11:52
73
8 ROSEVILLE
8-8-8-8-8
Gap: 3:50
108:15
21:39
8:40
231 Christin Weist
Fr
19:38
7:51
32
Morgan Simpson
Fr
20:55
8:22
44
Megan Mccolley
So
21:12
8:29
46
Kaylee Efstathi
So
23:02
9:13
54
Breanan Rocha
So
23:28
9:23
55
Monique Sanchez
Fr
24:07
9:39
58
Megan Blumm
Fr
24:15
9:42
60
9 CORDOVA
9-9-9-9-9
Gap: 9:10
113:46
22:45
9:06
251 Katie Hess
So
20:00
8:00
40
Heather Walker
Fr
20:41
8:16
41
Claritza Cruz
So
20:56
8:22
45
Valentin Skiba
Fr
22:59
9:12
53
Thai Thanh Vo
Fr
29:10
11:40
72








10 CASA ROBLE
10-10-10-10-10
Gap: 6:57
124:09
24:50
9:56
300 Collette Monk
So
20:42
8:17
42
Thomine Mortense
Fr
23:31
9:24
56
Missy Odum
So
25:30
10:12
65
Josefine Mortense
Fr
26:47
10:43
68
Claudia Stevens
Fr
27:39
11:04
69
Tina Ream
So
27:53
11:09
70




11 COLFAX
11-11-11-11-11
Gap: 4:37
123:52
24:46
9:55
305 Sully Pujol
So
22:09
8:52
50
Kelly Randazzo
So
24:20
9:44
61
Sarah Keyes
Fr
25:13
10:05
63
Sarah Shade
So
25:24
10:10
64
Melissa Palmer-f
Fr
26:46
10:42
67
Alysia Laidlaw
So
28:02
11:13
71
Emily Richards
Fr
29:43
11:53
74
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DEL ORO
2-1-1-1-1
Gap: 0:42
98:11
19:38
7:51
22 Elizabet Meredith
Fr
19:14
7:42
2
Madison Montgome
Fr
19:29
7:48
3
Erin Hood
So
19:37
7:51
4
Marisa Grattan
So
19:55
7:58
6
Kristin Gratten
So
19:56
7:58
7
Kelly Schostag
So
20:11
8:04
8
Delaney Islip
So
20:35
8:14
11
2 St. Francis
1-2-2-2-2
Gap: 1:44
100:20
20:04
8:02
37 Madison Rawson
Fr
18:58
7:35
1
Ally Sperbeck
Fr
19:42
7:53
5
Eleanor Ferguson
So
20:27
8:11
9
T K Rose
So
20:31
8:12
10
Rebecca Bauer
So
20:42
8:17
12
Kimberly Pierson
So
21:32
8:37
13
Sophie Noda
Fr
21:33
8:37
14
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DEL ORO
1-1-1-1-1
Gap: 1:35
105:39
21:08
8:27
21 Kelly Schostag
So
20:11
8:04
1
Delaney Islip
So
20:35
8:14
2
Megan Gentes
So
21:33
8:37
4
Janaye Porter
So
21:34
8:38
6
Heather Huber
So
21:46
8:42
8
Madelein Smyth
Fr
21:57
8:47
9
Ashley Dessert
Fr
22:04
8:50
10
2 St. Francis
2-2-2-2-2
Gap: 1:33
110:27
22:05
8:50
38 Kimberly Pierson
So
21:32
8:37
3
Sophie Noda
Fr
21:33
8:37
5
Maddy Strong
Fr
21:37
8:39
7
Rachel Jacobs
So
22:40
9:04
11
Christie Henderso
Fr
23:05
9:14
12
Margot Wagner
So
23:13
9:17
13
Melanie Stralen
So
23:19
9:20
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DEL ORO
1-1-1-1-1
Gap: 1:59
113:52
22:46
9:07
22 Madelein Smyth
Fr
21:57
8:47
1
Ashley Dessert
Fr
22:04
8:50
2
Rachel Alexande
Fr
22:24
8:58
3
Jennifer Kelly
So
23:31
9:24
7
Christa Lahmann
Fr
23:56
9:34
9
Rachel Mannon
So
23:59
9:36
10
Courtney Martin
Fr
25:01
10:00
11
2 St. Francis
2-2-2-2-2
Gap: 2:16
119:15
23:51
9:32
35 Margot Wagner
So
23:13
9:17
4
Melanie Stralen
So
23:19
9:20
5
Mika Brown
So
23:29
9:24
6
Taylor Semon
So
23:45
9:30
8
Jessica Bianucci
So
25:29
10:12
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.