St. Francis Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/16/13

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arndt, Ariane So F/S 14:07 6:43 2.1 7/52 1/7 1/7 4/12 13:55 13:55
Batturaro, Juliet So F/S 15:22 7:19 2.1 37/52 5/7 5/7 3/6 14:58 14:58
Bilo, Peyton Jr V 19:43 6:29 3.04 13/75 4/6 4/13 2/10 18:54 20:42
(0:59,4.8)
18:54 You ROCK Troubadour! (LR, SBP)
Dyer, Gabrielle So F/S 14:49 7:03 2.1 21/52 2/7 2/7 4/7 13:56 13:52 13:52
Gallia, Samantha So F/S 15:16 7:16 2.1 32/52 4/7 4/7 3/6 15:14 15:14
Larivee, Amanda Jr JV 24:15 7:59 3.04 44/49 7/7 13/13 3/5 22:08 22:08
Larocco, Lauren Sr V 17:45 5:50 3.04 2/75 1/6 1/13 2/18 18:22
(0:37,3.4)
18:41
(0:56,5.0)
17:48
(0:03,0.3)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Linn, Eleanor Sr JV 22:37 7:26 3.04 25/49 5/7 11/13 2/6 23:03
(0:26,1.9)
23:03
(0:26,1.9)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Mark, Michaela Fr F/S 14:56 7:07 2.1 24/52 3/7 3/7 2/6 14:43 14:43
Martin, Bailey Fr F/S 15:36 7:26 2.1 43/52 6/7 6/7 3/6 15:15 15:15
Medina, Ariel Jr V 20:06 6:37 3.04 22/75 5/6 5/13 2/10 20:22
(0:16,1.3)
20:04 You ROCK Troubadour! (LR)
Moreno, Macee Sr JV 21:06 6:56 3.04 5/49 1/7 7/13 3/11 20:36 21:22
(0:16,1.2)
20:36 You ROCK Troubadour! (LR)
Myers, Miranda Jr V 18:28 6:04 3.04 4/75 2/6 2/13 2/12 18:52
(0:24,2.1)
19:15
(0:47,4.1)
18:52
(0:24,2.1)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Peterson, Mckenna So F/S 16:17 7:45 2.1 50/52 7/7 7/7 4/5 14:24 14:22
Rawson, Madison Sr V 18:31 6:05 3.04 5/75 3/6 3/13 1/10 18:34
(0:03,0.3)
18:58
(0:27,2.4)
18:34
(0:03,0.3)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Shingle, Mallory Jr JV 21:46 7:10 3.04 11/49 2/7 8/13 3/9 21:43 20:37
Strong, Maddy Sr JV 22:44 7:29 3.04 27/49 6/7 12/13 1/5 21:42 23:51
(1:07,4.7)
21:42 You ROCK Troubadour! (LR)
Tanaka, Macie Jr JV 22:03 7:15 3.04 15/49 3/7 9/13 2/7 22:23
(0:20,1.5)
22:23
(0:20,1.5)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Vollmer, Megan Sr JV 22:30 7:24 3.04 22/49 4/7 10/13 3/6 22:59
(0:29,2.1)
22:57
(0:27,2.0)
22:57
(0:27,2.0)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Worthen, Chase So V 20:21 6:42 3.04 28/75 6/6 6/13 2/9 20:11 20:11
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/10 94:33
2:21
3.04 6:13 5:50 6:37 43 6:12 93:33 96:43
(2:10,2.2)
93:33 SF Track/XC ROCKS! (LR) Lauren Larocco (2), Miranda Myers (4), Madison Rawson (5), Peyton Bilo (12), Ariel Medina (20)
JV 1st 5 2/6 110:02
1:31
3.04 7:14 6:56 7:26 66 6:56 106:38 119:59
(9:57,8.3)
106:14 SF Track/XC ROCKS! (LR) Macee Moreno (5), Mallory Shingle (10), Macie Tanaka (13), Megan Vollmer (18), Eleanor Linn (20)
F/S 1st 5 3/6 74:30
1:15
2.1 7:06 6:43 7:19 85 6:31 67:57 71:52 65:57 Ariane Arndt (5), Gabrielle Dyer (14), Michaela Mark (16), Samantha Gallia (23), Juliet Batturaro (27)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Fiona O'keeffe So Davis Sr. 17:20 5:42
2 Lauren Larocco Sr St. Francis 17:45 5:50 1/6 1/13 2/18 18:22
(0:37)
18:41
(0:56)
17:48
(0:03)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
3 Sofia Castiglioni Fr Davis Sr. 18:18 6:01
4 Miranda Myers Jr St. Francis 18:28 6:04 2/6 2/13 2/12 18:52
(0:24)
19:15
(0:47)
18:52
(0:24)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
5 Madison Rawson Sr St. Francis 18:31 6:05 3/6 3/13 1/10 18:34
(0:03)
18:58
(0:27)
18:34
(0:03)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
6 Rachel Peterson Sr Oak Ridge 19:07 6:17
7 Giulia Mcisaac Jr Davis Sr. 19:12 6:19
8 Angela Dipentino Fr Woodcreek 19:26 6:24
9 Lauren Mason So Woodcreek 19:27 6:24
10 Maggie Mcmanis Jr Davis Sr. 19:35 6:27
11 Mariyah Banks Sr Golden Valley (sj) 19:39 6:28
12 Jerriann Wells Sr Pleasant Grove 19:41 6:28
13 Peyton Bilo Jr St. Francis 19:43 6:29 4/6 4/13 2/10 18:54 20:42
(0:59)
18:54 You ROCK Troubadour! (LR, SBP)
14 Haley Adel So Kennedy 19:45 6:30
15 Nora Pizzella So Nevada Union 19:51 6:32
16 Erika Wolf Fr Nevada Union 19:53 6:32
17 Briana Dulgar So Oak Ridge 19:54 6:33
18 Jeanne-marie Mcpherson Jr Davis Sr. 19:56 6:33
19 Gabriella Nathan Funk Sr Armijo 20:02 6:35
20 Harjit Singh Jr Sheldon 20:04 6:36
21 Sophie Meads Sr Davis Sr. 20:04 6:36
22 Ariel Medina Jr St. Francis 20:06 6:37 5/6 5/13 2/10 20:22
(0:16)
20:04 You ROCK Troubadour! (LR)
23 Kristina Martinez Jr Nevada Union 20:09 6:38
24 Arial Hendrickson So Oak Ridge 20:10 6:38
25 Francesca Loayza Sr Kimball 20:10 6:38
26 Mikhayla Polivka So Oak Ridge 20:12 6:39
27 Elisabeth Mccallum Jr Woodcreek 20:14 6:39
28 Chase Worthen So St. Francis 20:21 6:42 6/6 6/13 2/9 20:11 20:11
29 Devyn Everts Jr Woodcreek 20:23 6:42
30 Taylor Everts Fr Woodcreek 20:24 6:43
31 Karina Martinez Jr Nevada Union 20:34 6:46
32 Savannah Mendoza So Modesto 20:35 6:46
33 Rosemarie Dipentino Sr Woodcreek 20:36 6:47
34 Rebecca Cox Sr Sheldon 20:39 6:48
35 Brooke Lemke So McClatchy 20:44 6:49
36 Ally Feickert Fr McClatchy 20:44 6:49
37 Kirah Overman So Armijo 20:46 6:50
38 Teresa Zortman So Woodcreek 20:49 6:51
39 Emily Sousa Sr Tokay 20:52 6:52
40 Maddie Dezordo Jr Oak Ridge 20:56 6:53
41 Sarah Dolley Fr Oak Ridge 20:59 6:54
42 Jasmine Loyola Jr Tokay 21:06 6:56
43 Tiffini Mestas Sr Armijo 21:08 6:57
44 Pooja Tripathi Sr Davis Sr. 21:09 6:57
45 Kali Arvidson Sr Nevada Union 21:11 6:58
46 Hailey Farrell So Sheldon 21:25 7:03
47 Joy Castro-wehr So Nevada Union 21:26 7:03
48 Briana Hendricks Sr Sheldon 21:31 7:05
49 Keana Viss Sr Enochs 21:34 7:06
50 Alex Balph Sr Pleasant Grove 21:35 7:06
51 Lizbeth Gonzales So Franklin (s) 21:36 7:06
52 Sara Fisher Fr Pleasant Grove 21:42 7:08
53 Aryana Archuleta So Pleasant Grove 21:44 7:09
54 Natalie Aguilar Sr Lincoln (s) 21:48 7:10
55 Leslie Gutierrez Sr Armijo 21:51 7:11
56 Maria Ramirez So Tokay 21:51 7:11
57 Amanpreet Kaur Jr Armijo 21:52 7:12
58 Sonia Perez So Modesto 21:55 7:13
59 Michelle Layne Jr Enochs 21:56 7:13
60 Suzie Ramirez Fr McClatchy 22:02 7:15
61 Lizzie Robinson Sr McClatchy 22:03 7:15
62 Jacklyn Hughes Jr Franklin (eg) 22:03 7:15
63 Sydney Means Jr Tokay 22:05 7:16
64 Dajanae Williams Jr Armijo 22:29 7:24
65 Alex Offield So Tokay 22:41 7:28
66 Rebekah Golden Fr Pleasant Grove 22:46 7:29
67 Maria Munoz Jr Tokay 22:47 7:30
68 Tabbi Lai Jr Sheldon 22:59 7:34
69 Selena Delgado Jr Tokay 23:00 7:34
70 Ane Archuleta Sr Pleasant Grove 23:08 7:37
71 Riley Pimentel Sr Pleasant Grove 23:10 7:37
72 Lucy Maloney Sr McClatchy 24:25 8:02
73 Maria Govea Jr McClatchy 24:44 8:08
74 Barbara Ramirez Jr McClatchy 24:53 8:11
75 Jalina Navarro Sr Armijo 27:36 9:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
1-1-1-1-1
Gap: 2:36
94:21
18:52
6:12
37 Fiona O'keeffe
So
17:20
5:42
1
Sofia Castigli
Fr
18:18
6:01
3
Giulia Mcisaac
Jr
19:12
6:19
7
Maggie Mcmanis
Jr
19:35
6:27
10
Jeanne-m Mcpherso
Jr
19:56
6:33
16
Sophie Meads
Sr
20:04
6:36
19
Pooja Tripathi
Sr
21:09
6:57
40
2 St. Francis
2-2-1-2-2
Gap: 2:21
94:33
18:55
6:13
43 Lauren Larocco
Sr
17:45
5:50
2
Miranda Myers
Jr
18:28
6:04
4
Madison Rawson
Sr
18:31
6:05
5
Peyton Bilo
Jr
19:43
6:29
12
Ariel Medina
Jr
20:06
6:37
20
Chase Worthen
So
20:21
6:42
25




SF Track/XC ROCKS! (LR)
3 Woodcreek
4-3-3-4-3
Gap: 0:58
99:54
19:59
6:34
94 Angela Dipentin
Fr
19:26
6:24
8
Lauren Mason
So
19:27
6:24
9
Elisabet Mccallum
Jr
20:14
6:39
24
Devyn Everts
Jr
20:23
6:42
26
Taylor Everts
Fr
20:24
6:43
27
Rosemari Dipentin
Sr
20:36
6:47
29
Teresa Zortman
So
20:49
6:51
34
4 Oak Ridge
3-4-4-3-4
Gap: 1:49
100:19
20:04
6:36
102 Rachel Peterson
Sr
19:07
6:17
6
Briana Dulgar
So
19:54
6:33
15
Arial Hendrick
So
20:10
6:38
22
Mikhayla Polivka
So
20:12
6:39
23
Maddie Dezordo
Jr
20:56
6:53
36
Sarah Dolley
Fr
20:59
6:54
37




5 Nevada Union
6-5-5-5-5
Gap: 1:20
101:38
20:20
6:41
117 Nora Pizzella
So
19:51
6:32
13
Erika Wolf
Fr
19:53
6:32
14
Kristina Martinez
Jr
20:09
6:38
21
Karina Martinez
Jr
20:34
6:46
28
Kali Arvidson
Sr
21:11
6:58
41
Joy Castro-w
So
21:26
7:03
43




6 Armijo
7-7-6-7-6
Gap: 1:50
105:39
21:08
6:57
187 Gabriell Nathan Funk
Sr
20:02
6:35
17
Kirah Overman
So
20:46
6:50
33
Tiffini Mestas
Sr
21:08
6:57
39
Leslie Gutierre
Sr
21:51
7:11
48
Amanpree Kaur
Jr
21:52
7:12
50
Dajanae Williams
Jr
22:29
7:24
54
Jalina Navarro
Sr
27:36
9:05
65
7 Sheldon
8-6-7-6-7
Gap: 2:55
106:38
21:20
7:01
192 Harjit Singh
Jr
20:04
6:36
18
Rebecca Cox
Sr
20:39
6:48
30
Hailey Farrell
So
21:25
7:03
42
Briana Hendrick
Sr
21:31
7:05
44
Tabbi Lai
Jr
22:59
7:34
58








8 Pleasant Grove
5-8-8-8-8
Gap: 3:05
107:28
21:30
7:04
205 Jerriann Wells
Sr
19:41
6:28
11
Alex Balph
Sr
21:35
7:06
45
Sara Fisher
Fr
21:42
7:08
46
Aryana Archulet
So
21:44
7:09
47
Rebekah Golden
Fr
22:46
7:29
56
Ane Archulet
Sr
23:08
7:37
60
Riley Pimentel
Sr
23:10
7:37
61
9 McClatchy
9-9-9-9-9
Gap: 3:41
109:58
22:00
7:14
228 Brooke Lemke
So
20:44
6:49
31
Ally Feickert
Fr
20:44
6:49
32
Suzie Ramirez
Fr
22:02
7:15
51
Lizzie Robinson
Sr
22:03
7:15
52
Lucy Maloney
Sr
24:25
8:02
62
Maria Govea
Jr
24:44
8:08
63
Barbara Ramirez
Jr
24:53
8:11
64
10 Tokay
10-10-10-10-10
Gap: 1:49
108:35
21:43
7:09
230 Emily Sousa
Sr
20:52
6:52
35
Jasmine Loyola
Jr
21:06
6:56
38
Maria Ramirez
So
21:51
7:11
49
Sydney Means
Jr
22:05
7:16
53
Alex Offield
So
22:41
7:28
55
Maria Munoz
Jr
22:47
7:30
57
Selena Delgado
Jr
23:00
7:34
59
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Claire Dicker Jr Davis Sr. 20:11 6:38
2 Elisa Mcisaac Jr Davis Sr. 20:31 6:45
3 Danielle Gantar Sr Davis Sr. 20:51 6:52
4 Teresa Boatman So Woodcreek 21:02 6:55
5 Macee Moreno Sr St. Francis 21:06 6:56 1/7 7/13 3/11 20:36 21:22
(0:16)
20:36 You ROCK Troubadour! (LR)
6 Lindsey Rowell Jr Woodcreek 21:07 6:57
7 Zoe Juanitas Jr Davis Sr. 21:16 7:00
8 Makenna Meeks Sr Bella Vista 21:30 7:04
9 Mikaela Hawkins Jr Nevada Union 21:34 7:06
10 Misha Johnson Fr Whitney 21:36 7:06
11 Mallory Shingle Jr St. Francis 21:46 7:10 2/7 8/13 3/9 21:43 20:37
12 Nicole Wellington So Whitney 21:50 7:11
13 Lauren Windmiller Fr Sheldon 21:52 7:12
14 Robin Rahil Jr Sheldon 22:02 7:15
15 Macie Tanaka Jr St. Francis 22:03 7:15 3/7 9/13 2/7 22:23
(0:20)
22:23
(0:20)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
16 Emily Smith So Bella Vista 22:05 7:16
17 Nicole Schedler Jr Bella Vista 22:19 7:20
18 Allie Krohn Sr Vacaville 22:25 7:22
19 Mariana Ramirez So Sheldon 22:26 7:23
20 Alison Bamford Sr Oak Ridge 22:27 7:23
21 Cayla Crockell Fr Bella Vista 22:27 7:23
22 Megan Vollmer Sr St. Francis 22:30 7:24 4/7 10/13 3/6 22:59
(0:29)
22:57
(0:27)
22:57
(0:27)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
23 Alyssa Eppler So Whitney 22:32 7:25
24 Suleikha Sutter Jr Davis Sr. 22:34 7:25
25 Eleanor Linn Sr St. Francis 22:37 7:26 5/7 11/13 2/6 23:03
(0:26)
23:03
(0:26)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
26 Holly Smith Jr Rocklin 22:41 7:28
27 Maddy Strong Sr St. Francis 22:44 7:29 6/7 12/13 1/5 21:42 23:51
(1:07)
21:42 You ROCK Troubadour! (LR)
28 Amanda Ehrhardt Sr Rocklin 22:52 7:31
29 Bianca Gherasim So Bella Vista 22:55 7:32
30 Emily Lufburrow Jr Davis Sr. 22:57 7:33
31 Emily Gottardi Fr Bella Vista 23:00 7:34
32 Marina Mckenzie Sr Nevada Union 23:06 7:36
33 Perla Gonzales Fr Sheldon 23:06 7:36
34 Jackie Healey Sr Bella Vista 23:10 7:37
35 Katherine Dimond Jr Davis Sr. 23:12 7:38
36 Kalena Young Jr Folsom 23:12 7:38
37 Holly Harrison Sr Nevada Union 23:14 7:39
38 Jenna Wong Sr Sheldon 23:17 7:40
39 Fatima Peralta Jr Vacaville 23:20 7:41
40 Amber Van Hecke Jr Nevada Union 23:26 7:43
41 Madison Gomez So Woodcreek 23:28 7:43
42 Katie Chalfant Jr Woodcreek 23:38 7:46
43 Laura Bohannon Fr Woodcreek 23:57 7:53
44 Amanda Larivee Jr St. Francis 24:15 7:59 7/7 13/13 3/5 22:08 22:08
45 Maddie Campbell Sr Nevada Union 24:52 8:11
46 Kelly Rutherford Sr Nevada Union 25:58 8:33
47 Felicia Van Hecke Jr Nevada Union 26:15 8:38
48 Erika Contreras Sr Sheldon 27:16 8:58
49 Nima Singh Jr Sheldon 27:53 9:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
1-1-1-1-1
Gap: 2:23
105:23
21:05
6:56
32 Claire Dicker
Jr
20:11
6:38
1
Elisa Mcisaac
Jr
20:31
6:45
2
Danielle Gantar
Sr
20:51
6:52
3
Zoe Juanitas
Jr
21:16
7:00
7
Suleikha Sutter
Jr
22:34
7:25
19
Emily Lufburro
Jr
22:57
7:33
23
Katherin Dimond
Jr
23:12
7:38
28
2 St. Francis
3-3-2-2-2
Gap: 1:31
110:02
22:00
7:14
66 Macee Moreno
Sr
21:06
6:56
5
Mallory Shingle
Jr
21:46
7:10
10
Macie Tanaka
Jr
22:03
7:15
13
Megan Vollmer
Sr
22:30
7:24
18
Eleanor Linn
Sr
22:37
7:26
20
Maddy Strong
Sr
22:44
7:29
21
Amanda Larivee
Jr
24:15
7:59
35
SF Track/XC ROCKS! (LR)
3 Bella Vista
4-4-3-3-3
Gap: 1:25
111:16
22:15
7:19
76 Makenna Meeks
Sr
21:30
7:04
8
Emily Smith
So
22:05
7:16
14
Nicole Schedler
Jr
22:19
7:20
15
Cayla Crockell
Fr
22:27
7:23
17
Bianca Gherasim
So
22:55
7:32
22
Emily Gottardi
Fr
23:00
7:34
24
Jackie Healey
Sr
23:10
7:37
27
4 Sheldon
6-5-4-4-4
Gap: 1:25
112:43
22:33
7:25
95 Lauren Windmill
Fr
21:52
7:12
11
Robin Rahil
Jr
22:02
7:15
12
Mariana Ramirez
So
22:26
7:23
16
Perla Gonzales
Fr
23:06
7:36
26
Jenna Wong
Sr
23:17
7:40
30
Erika Contrera
Sr
27:16
8:58
39
Nima Singh
Jr
27:53
9:10
40
5 Woodcreek
2-2-5-5-5
Gap: 2:55
113:12
22:38
7:27
109 Teresa Boatman
So
21:02
6:55
4
Lindsey Rowell
Jr
21:07
6:57
6
Madison Gomez
So
23:28
7:43
32
Katie Chalfant
Jr
23:38
7:46
33
Laura Bohannon
Fr
23:57
7:53
34








6 Nevada Union
5-6-6-6-6
Gap: 3:18
116:12
23:14
7:39
130 Mikaela Hawkins
Jr
21:34
7:06
9
Marina Mckenzie
Sr
23:06
7:36
25
Holly Harrison
Sr
23:14
7:39
29
Amber Van Hecke
Jr
23:26
7:43
31
Maddie Campbell
Sr
24:52
8:11
36
Kelly Rutherfo
Sr
25:58
8:33
37
Felicia Van Hecke
Jr
26:15
8:38
38
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Abigail Fisk Fr Davis Sr. 13:01 6:12
2 Alyse Perdue Fr Nevada Union 13:30 6:26
3 Adria Lammers So Davis Sr. 13:32 6:27
4 Jasmine Casillas So Davis Sr. 13:37 6:29
5 Mya Bond So Golden Valley (sj) 13:56 6:38
6 Elise Chu So Davis Sr. 13:59 6:40
7 Ariane Arndt So St. Francis 14:07 6:43 1/7 1/7 4/12 13:55 13:55
8 Kerry Young Fr Modesto 14:10 6:45
9 Hailey Rodriguez-dela So Enochs 14:11 6:45
10 Hallie Lassiter Fr Davis Sr. 14:18 6:49
11 Arielle Names So Downey 14:19 6:49
12 Kendall Herod So Cosumnes Oaks 14:21 6:50
13 Sarah Sherwin So Davis Sr. 14:23 6:51
14 Cassie Derdivanis So Turlock 14:25 6:52
15 Isabella Ruffalo-burgat So Davis Sr. 14:27 6:53
16 Haylee Osgood So Downey 14:40 6:59
17 Gabby Graveel Fr Lincoln (s) 14:41 7:00
18 Emily Talbert Fr Davis Sr. 14:43 7:00
19 Julia Zabala So Davis Sr. 14:44 7:01
20 Emily Johnson So Lincoln (s) 14:44 7:01
21 Gabrielle Dyer So St. Francis 14:49 7:03 2/7 2/7 4/7 13:56 13:52 13:52
22 Jodie Stroeve So Davis Sr. 14:51 7:04
23 Annie Ramich So Armijo 14:54 7:06
24 Michaela Mark Fr St. Francis 14:56 7:07 3/7 3/7 2/6 14:43 14:43
25 Marissa Jaramillo Fr Lincoln (s) 14:57 7:07
26 Brianna Newport So Lincoln (s) 15:01 7:09
27 Hilda Perez Fr Modesto 15:05 7:11
28 Erin Knopp-sargoni So Turlock 15:06 7:11
29 Soso Amatoru So Armijo 15:07 7:12
30 Jamilecxth Becerra So Downey 15:14 7:15
31 Alexis Wanket So Lincoln (s) 15:15 7:16
32 Samantha Gallia So St. Francis 15:16 7:16 4/7 4/7 3/6 15:14 15:14
33 Shay Hagerman So Merced 15:17 7:17
34 Kate Wilson So Turlock 15:20 7:18
35 Sierra Todd Fr Armijo 15:21 7:19
36 Adrien York Fr Armijo 15:21 7:19
37 Juliet Batturaro So St. Francis 15:22 7:19 5/7 5/7 3/6 14:58 14:58
38 Paola Garcia Fr Turlock 15:24 7:20
39 Meghan Hopkins So Turlock 15:26 7:21
40 Arielle Fletter Fr Davis Sr. 15:32 7:24
41 Esther Limon So Downey 15:32 7:24
42 Anna Davis So Lincoln (s) 15:33 7:24
43 Bailey Martin Fr St. Francis 15:36 7:26 6/7 6/7 3/6 15:15 15:15
44 Devin Cox Fr Armijo 15:37 7:26
45 Grace Baxter So Armijo 15:37 7:26
46 Hong Tran Fr Lincoln (s) 16:02 7:38
47 Zhane Fernandez Fr Armijo 16:07 7:40
48 Jessica Gauthier So Turlock 16:08 7:41
49 Sabrina White Fr Downey 16:09 7:41
50 Mckenna Peterson So St. Francis 16:17 7:45 7/7 7/7 4/5 14:24 14:22
51 Joanna Nunez So Downey 16:50 8:01
52 Iliana Ambriz So Downey 17:18 8:14
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
1-1-1-1-1
Gap: 1:17
68:27
13:41
6:31
16 Abigail Fisk
Fr
13:01
6:12
1
Adria Lammers
So
13:32
6:27
2
Jasmine Casillas
So
13:37
6:29
3
Elise Chu
So
13:59
6:40
4
Hallie Lassiter
Fr
14:18
6:49
6
Sarah Sherwin
So
14:23
6:51
8
Isabella Ruffalo-
So
14:27
6:53
10
2 Lincoln (s)
5-4-4-3-2
Gap: 0:34
74:38
14:56
7:06
82 Gabby Graveel
Fr
14:41
7:00
12
Emily Johnson
So
14:44
7:01
13
Marissa Jaramill
Fr
14:57
7:07
17
Brianna Newport
So
15:01
7:09
18
Alexis Wanket
So
15:15
7:16
22
Anna Davis
So
15:33
7:24
31
Hong Tran
Fr
16:02
7:38
35
3 St. Francis
2-3-2-2-3
Gap: 1:15
74:30
14:54
7:06
85 Ariane Arndt
So
14:07
6:43
5
Gabriell Dyer
So
14:49
7:03
14
Michaela Mark
Fr
14:56
7:07
16
Samantha Gallia
So
15:16
7:16
23
Juliet Batturar
So
15:22
7:19
27
Bailey Martin
Fr
15:36
7:26
32
Mckenna Peterson
So
16:17
7:45
39
4 Downey
3-2-3-4-4
Gap: 1:50
75:54
15:11
7:14
107 Arielle Names
So
14:19
6:49
7
Haylee Osgood
So
14:40
6:59
11
Jamilecx Becerra
So
15:14
7:15
21
Esther Limon
So
15:32
7:24
30
Sabrina White
Fr
16:09
7:41
38
Joanna Nunez
So
16:50
8:01
40
Iliana Ambriz
So
17:18
8:14
41
5 Turlock
4-5-5-5-5
Gap: 1:01
75:41
15:08
7:12
109 Cassie Derdivan
So
14:25
6:52
9
Erin Knopp-sa
So
15:06
7:11
19
Kate Wilson
So
15:20
7:18
24
Paola Garcia
Fr
15:24
7:20
28
Meghan Hopkins
So
15:26
7:21
29
Jessica Gauthier
So
16:08
7:41
37




6 Armijo
6-6-6-6-6
Gap: 0:43
76:20
15:16
7:16
119 Annie Ramich
So
14:54
7:06
15
Soso Amatoru
So
15:07
7:12
20
Sierra Todd
Fr
15:21
7:19
25
Adrien York
Fr
15:21
7:19
26
Devin Cox
Fr
15:37
7:26
33
Grace Baxter
So
15:37
7:26
34
Zhane Fernande
Fr
16:07
7:40
36
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Abigail Fisk, Fr, 13:01, Davis Sr. Davis Sr., 68:27, 16
F/S D2 Madison Meade, Fr, 13:15, Roseville Elk Grove, 72:56, 43
F/S D3 Hannah Lichti, So, 14:03, Del Oro Del Oro, 72:53, 34
F/S D4 Olivia Borchin, So, 13:55, Calaveras Bret Harte, 75:25, 32
F/S D5 Ellie Womeldorf, So, 16:59, Western Sierra , 0:00,
JV D1-2 Claire Dicker, Jr, 20:11, Davis Sr. Davis Sr., 105:23, 32
JV D3-4-5 Hannah Montague, Jr, 21:38, Vista Del Lago Del Oro, 111:26, 15
V D1 Fiona O'keeffe, So, 17:20, Davis Sr. Davis Sr., 94:21, 37
V D2 Kendall Derry, So, 18:26, Bella Vista Bella Vista, 97:03, 33
V D3 Sarah Anderson, So, 19:21, Vista Del Lago Vista Del Lago, 101:08, 49
V D4 Mikayla Florez, Sr, 19:25, Riverbank Riverbank, 105:05, 64
V D5 Mary De Aquino, Jr, 19:43, Sacramento Waldorf Millennium, 122:18, 42

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Brendan Erwin, Fr, 11:47, Armijo Cosumnes Oaks, 62:42, 51
Fr D2 Brendan Jones, Fr, 11:37, Jesuit Jesuit, 60:07, 21
Fr D3 Henry Fisher, Fr, 12:25, Vista Del Lago Placer, 64:35, 48
Fr D4 Vincent Diaz, Fr, 12:17, Christian Brothers Dixon, 66:51, 40
Fr D5 Bryce Mellish, Fr, 13:17, Western Sierra , 0:00,
JV D1-2 Ani Ramakrishnan, Sr, 17:05, Davis Sr. Davis Sr., 87:31, 21
JV D3-4-5 Marc Arteaga, Jr, 17:50, Del Oro Placer, 93:24, 32
So D1 Kellen Browning, So, 11:15, Davis Sr. Oak Ridge, 59:36, 31
So D2 Austin (a.j. Sommers, So, 11:23, Elk Grove Elk Grove, 59:31, 41
So D3 Brett Kovacs, So, 11:38, Manteca Del Oro, 61:31, 30
So D4 Nolan Johnson, So, 12:05, Bret Harte Bret Harte, 63:46, 28
So D5 Bryce Walls, So, 14:00, Buckingham Charter , 0:00,
V D1 Garrett Migliozzi, Sr, 15:33, Nevada Union Davis Sr., 82:52, 38
V D2 Neilson Powless, Jr, 15:51, Roseville Jesuit, 82:41, 53
V D3 Moses Wolfe-polgar, Jr, 16:26, Del Oro Placer, 85:37, 66
V D4 Zach Morrett, Sr, 16:15, Hughson Riverbank, 87:51, 61
V D5 Matt Spring, Sr, 17:20, Tioga Golden Sierra, 91:38, 35