St. Francis Results from the Yolo County Championships at Muller Ranch on 9/15/07

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anderson, Kim Jr V 23:01 7:25 3.1 25/80 3/6 3/6 4/14
Burns, Lauren So F/S 16:25 8:13 2 68/110 13/13 17/17 1/2 17:42
(1:17,7.3)
You ROCK Troubadour! (DPR)
Csicsery, Kristine Jr V 23:57 7:44 3.1 35/80 6/6 6/6 2/6
Flores, Lauren Fr F/S 14:52 7:26 2 35/110 8/13 11/17 1/3
Fuhs, Macy Jr V 23:56 7:43 3.1 34/80 5/6 5/6 2/9
Jones, Dylana JV 14:05 7:03 2 4/34 2/4 4/17 2/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
Kashuba, Margaret F/S 15:00 7:30 2 38/110 9/13 12/17 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
Klugherz, Paige Fr F/S 14:47 7:24 2 33/110 7/13 10/17 2/8
Leon, Amelia F/S 14:31 7:16 2 28/110 6/13 9/17 2/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
Lloyd, Maggie Sr V 22:55 7:24 3.1 23/80 2/6 2/6 6/17 20:38
Losada, Alena F/S 14:29 7:15 2 27/110 5/13 8/17 2/12 You ROCK Troubadour! (SBP)
Mahaney, Katherine JV 14:12 7:06 2 5/34 3/4 5/17 1/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
May., Maureen So F/S 13:14 6:37 2 3/110 1/13 1/17 2/18 You ROCK Troubadour! (SBP)
Mendoza, Nicole Jr V 20:21 6:34 3.1 3/80 1/6 1/6 3/19 22:03
(1:42,7.7)
22:03
(1:42,7.7)
18:39 You ROCK Troubadour! (LR, PR)
O'Kane, Elizabeth JV 15:50 7:55 2 15/34 4/4 16/17 2/4 You ROCK Troubadour! (SBP)
Obaldia, Natalie Fr F/S 13:58 6:59 2 14/110 2/13 3/17 5/18 You ROCK Troubadour! (SBP)
Openshaw, Jamie Jr JV 13:56 6:58 2 3/34 1/4 2/17 2/6 16:46
(2:50,16.9)
You ROCK Troubadour! (SBP, DPR)
Perez, Erin F/S 15:00 7:30 2 39/110 10/13 13/17 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
Peterson, Noelle V 23:03 7:26 3.1 26/80 4/6 4/6 3/10 You ROCK Troubadour! (SBP)
Rivera, Morgan F/S 15:22 7:41 2 50/110 12/13 15/17 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
Styer, Marion F/S 14:22 7:11 2 23/110 4/13 7/17 2/14 You ROCK Troubadour! (SBP)
Tacherra, Victoria So F/S 15:16 7:38 2 46/110 11/13 14/17 1/2 17:20
(2:04,11.9)
You ROCK Troubadour! (SBP, DPR)
Vollmer, Shelby Fr F/S 14:13 7:07 2 21/110 3/13 6/17 5/16
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/9 113:16
3:35
3.1 7:18 6:34 7:43 82 6:41 112:22 112:22 Nicole Mendoza (2), Maggie Lloyd (17), Kim Anderson (19), Noelle Peterson (20), Macy Fuhs (24)
F/S 1st 5 2/12 70:16
1:15
2 7:02 6:37 7:15 87 6:54 Maureen May. (3), Natalie Obaldia (14), Shelby Vollmer (21), Marion Styer (23), Alena Losada (26)
F/S 2nd 5 1/2 74:10
0:29
2 7:25 7:16 7:30 25 7:25 Amelia Leon (3), Paige Klugherz (4), Lauren Flores (5), Margaret Kashuba (6), Erin Perez (7)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Laurynne Chetelat Davis Sr. 19:38 6:20
2 Maria Malone Folsom 19:48 6:23
3 Nicole Mendoza Jr St. Francis 20:21 6:34 1/6 1/6 3/19 22:03
(1:42)
22:03
(1:42)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
4 Jonah Weeks Davis Sr. 20:26 6:35
5 Maddie Hall Davis Sr. 20:30 6:37
6 Kelly McEnerney Christian Brothe 21:21 6:53
7 Natasha Brown Del Campo 21:25 6:55
8 Nora Norvell Davis Sr. 21:27 6:55
9 Emily Dimond Davis Sr. 21:34 6:57
10 Juliana Green Davis Sr. 21:41 7:00
11 Shannon Harcus Placer 21:43 7:00
12 Lauren Jimison Capital Christia 21:44 7:01
13 Rachel Rucireta Folsom 21:59 7:05
14 Erin Sanders Pioneer 22:00 7:06
15 Morgan Pugh Folsom 22:01 7:06
16 Caty O'Conner Placer 22:19 7:12
17 Rio Yoshitake Placer 22:25 7:14
18 Claire Jenkins Pioneer 22:32 7:16
19 Lucy Pagel Davis Sr. 22:34 7:17
20 Jessica Miller Folsom 22:39 7:18
21 Christine Bowlus Davis Sr. 22:42 7:19
22 Megan King Christian Brothe 22:50 7:22
23 Maggie Lloyd Sr St. Francis 22:55 7:24 2/6 2/6 6/17
24 Lindsey Eastman Franklin (eg) 23:00 7:25
25 Kim Anderson Jr St. Francis 23:01 7:25 3/6 3/6 4/14
26 Noelle Peterson St. Francis 23:03 7:26 4/6 4/6 3/10 You ROCK Troubadour! (SBP)
27 Sierra White Placer 23:04 7:26
28 Merek Kesser Davis Sr. 23:06 7:27
29 Madison Bencomo Woodland 23:07 7:27
30 Chelsea Higby Dixon 23:31 7:35
31 Halea Meese Davis Sr. 23:33 7:36
32 Lena Ivakhou Rio Americano 23:44 7:39
33 Meagan Rodriguez Elk Grove 23:48 7:41
34 Macy Fuhs Jr St. Francis 23:56 7:43 5/6 5/6 2/9
35 Kristine Csicsery Jr St. Francis 23:57 7:44 6/6 6/6 2/6
36 Mariah Miles Placer 24:09 7:47
37 Beth Rinde Del Campo 24:09 7:47
38 Sarah Parks Elk Grove 24:13 7:49
39 Sierra Morgan McClatchy 24:18 7:50
40 Carli Reveles Pioneer 24:26 7:53
41 Erin Unmbe Placer 24:43 7:58
42 Jennae Steinmiller Del Campo 25:01 8:04
43 Amy Daby Del Campo 25:06 8:06
44 Christabe Camp Franklin (eg) 25:12 8:08
45 Maria Terortoleva Christian Brothe 25:36 8:15
46 Alexandra Patterson Pioneer 25:39 8:16
47 Amanda Blackwood Pleasant Grove 25:41 8:17
48 Allyson Roberts Dixon 25:42 8:17
49 Lauren Mugnaini Rio Americano 25:44 8:18
50 Sierra Janssen El Dorado 26:04 8:25
51 Karin Cole El Dorado 26:05 8:25
52 Stephanie Carlson Center 26:08 8:26
53 Colleena Guzman Franklin (eg) 26:20 8:30
54 Taryn Cadena Woodland 26:26 8:32
55 Kara Drummond Woodland 26:28 8:32
56 Geanna Flavetta Christian Brothe 26:30 8:33
57 Jessie Rogowski Del Campo 26:36 8:35
58 Bianca Gayton Christian Brothe 26:38 8:35
59 Caitlin Scott Elk Grove 27:03 8:44
60 Stephanie Michel Pioneer 27:14 8:47
61 Cathy Welsh Del Campo 27:21 8:49
62 Ginelle Esperanza Elk Grove 27:23 8:50
63 Kayla Sheehan Pioneer 27:32 8:53
64 Annie Kan Kennedy 28:03 9:03
65 Judy Kwan Kennedy 28:08 9:05
66 Stephany Rivas Pleasant Grove 28:09 9:05
67 Lindsay Dillon McClatchy 28:26 9:10
68 Laura Correa Valley 28:38 9:14
69 Barira Rashid Valley 28:38 9:14
70 Courtney McLaughlin Woodland 28:59 9:21
71 Lindsay Machado El Dorado 29:12 9:25
72 Emily Richter Woodland 29:27 9:30
73 Anna Ortiz Elk Grove 29:31 9:31
74 Heather McGovern Pleasant Grove 29:34 9:32
75 Jagdish Majju Woodland 29:55 9:39
76 Evelin Gonzalez Pioneer 30:01 9:41
77 Becky Yang Valley 30:47 9:56
78 Monica Ng Kennedy 30:49 9:56
79 Katrielle Veslenio Franklin (eg) 31:17 10:05
80 Bethany Scribner Franklin (eg) 31:42 10:14
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
1-1-1-1-1
Gap: 1:56
103:35
20:43
6:41
23 Laurynne Chetelat
-
19:38
6:20
1
Jonah Weeks
-
20:26
6:35
3
Maddie Hall
-
20:30
6:37
4
Nora Norvell
-
21:27
6:55
7
Emily Dimond
-
21:34
6:57
8








2 Placer
5-4-2-2-2
Gap: 2:26
113:40
22:44
7:20
82 Shannon Harcus
-
21:43
7:00
10
Caty O'Conner
-
22:19
7:12
12
Rio Yoshitak
-
22:25
7:14
13
Sierra White
-
23:04
7:26
21
Mariah Miles
-
24:09
7:47
26








2 St. Francis
2-2-3-3-2
Gap: 3:35
113:16
22:39
7:18
82 Nicole Mendoza
Jr
20:21
6:34
2
Maggie Lloyd
Sr
22:55
7:24
17
Kim Anderson
Jr
23:01
7:25
19
Noelle Peterson

23:03
7:26
20
Macy Fuhs
Jr
23:56
7:43
24








4 Pioneer
6-5-4-4-4
Gap: 5:14
121:51
24:22
7:52
132 Erin Sanders
-
22:00
7:06
11
Claire Jenkins
-
22:32
7:16
14
Carli Reveles
-
24:26
7:53
29
Alexandr Patterso
-
25:39
8:16
35
Stephani Michel
-
27:14
8:47
43








5 Christian Brothe
3-3-5-5-5
Gap: 5:17
122:55
24:35
7:56
135 Kelly McEnerne
-
21:21
6:53
5
Megan King
-
22:50
7:22
16
Maria Terortol
-
25:36
8:15
34
Geanna Flavetta
-
26:30
8:33
39
Bianca Gayton
-
26:38
8:35
41








6 Del Campo
4-6-6-6-6
Gap: 5:11
122:17
24:27
7:53
136 Natasha Brown
-
21:25
6:55
6
Beth Rinde
-
24:09
7:47
27
Jennae Steinmil
-
25:01
8:04
31
Amy Daby
-
25:06
8:06
32
Jessie Rogowski
-
26:36
8:35
40








7 Elk Grove
9-7-8-7-7
Gap: 5:43
131:58
26:24
8:31
187 Meagan Rodrigue
-
23:48
7:41
23
Sarah Parks
-
24:13
7:49
28
Caitlin Scott
-
27:03
8:44
42
Ginelle Esperanz
-
27:23
8:50
45
Anna Ortiz
-
29:31
9:31
49








8 Franklin (eg)
7-7-7-8-8
Gap: 8:42
137:31
27:30
8:52
192 Lindsey Eastman
-
23:00
7:25
18
Christab Camp
-
25:12
8:08
33
Colleena Guzman
-
26:20
8:30
36
Katriell Veslenio
-
31:17
10:05
52
Bethany Scribner
-
31:42
10:14
53








8 Woodland
8-9-9-9-8
Gap: 6:20
134:27
26:53
8:40
192 Madison Bencomo
-
23:07
7:27
22
Taryn Cadena
-
26:26
8:32
37
Kara Drummond
-
26:28
8:32
38
Courtney McLaughl
-
28:59
9:21
47
Emily Richter
-
29:27
9:30
48








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Briana Sherlock Davis Sr. 13:48 6:54
2 Jenna Fritz Davis Sr. 13:54 6:57
3 Jamie Openshaw Jr St. Francis 13:56 6:58 1/4 2/17 2/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
4 Dylana Jones St. Francis 14:05 7:03 2/4 4/17 2/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
5 Katherine Mahaney St. Francis 14:12 7:06 3/4 5/17 1/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
6 Claire Karban Davis Sr. 14:41 7:21
7 Yumi Hanagata Davis Sr. 15:00 7:30
8 Cassie Burzinski Placer 15:00 7:30
9 Christina Chew Davis Sr. 15:02 7:31
10 Tanja Hopmans Davis Sr. 15:02 7:31
11 Megan Roumage Placer 15:05 7:33
12 Hailey Allred Del Campo 15:10 7:35
13 Emily Johanson Davis Sr. 15:30 7:45
14 Stephanie Ding Davis Sr. 15:45 7:53
15 Elizabeth O'Kane St. Francis 15:50 7:55 4/4 16/17 2/4 You ROCK Troubadour! (SBP)
16 Nathalie Loza Placer 15:51 7:56
17 Shirley Gao Davis Sr. 15:52 7:56
18 Danie Maxwell Davis Sr. 15:54 7:57
19 Samantha Calkins Christian Brothe 15:54 7:57
20 Elisa Cuomo Christian Brothe 15:59 8:00
21 Hannah Coyner Christian Brothe 16:02 8:01
22 Anna Schickele Davis Sr. 16:22 8:11
23 Elise Delgado Christian Brothe 16:24 8:12
24 Emma Shandy Davis Sr. 16:25 8:13
25 Ellen Mooneyham Del Campo 16:49 8:25
26 Simona Clutter Christian Brothe 16:50 8:25
27 Lisa Ensslen Davis Sr. 16:51 8:26
28 Chloe Booher Davis Sr. 16:52 8:26
29 Allie Bell Del Campo 17:04 8:32
30 Giovanna Dimartino Christian Brothe 17:11 8:36
31 Silvia Gulden Christian Brothe 17:44 8:52
32 Kailey McGivern Del Campo 17:45 8:53
33 Elizabeth Allen Del Campo 18:19 9:09
34 Samantha Melgoza Pioneer 20:10 10:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Madi Bell Folsom 12:47 6:24
2 Blanka Hodur Folsom 13:02 6:31
3 Maureen May. So St. Francis 13:14 6:37 1/13 1/17 2/18 You ROCK Troubadour! (SBP)
4 Sammi Hawkins El Dorado 13:26 6:43
5 Karen Ramming Woodland 13:28 6:44
6 Charlotte Terhaar Davis Sr. 13:35 6:48
7 Chris Mellon Davis Sr. 13:43 6:52
8 Josephine Devanbu Davis Sr. 13:46 6:53
9 Hannah Peterson Placer 13:48 6:54
10 Lexie Hall Placer 13:50 6:55
11 Jane Seo Davis Sr. 13:53 6:57
12 Briegan Aguilar El Dorado 13:55 6:58
13 Halley Rainer Davis Sr. 13:58 6:59
14 Natalie Obaldia Fr St. Francis 13:58 6:59 2/13 3/17 5/18 You ROCK Troubadour! (SBP)
15 Jenny Farman Davis Sr. 13:59 7:00
16 Katie Richarson Placer 14:00 7:00
17 Alyse Kinoshita Folsom 14:04 7:02
18 Linnea Lomax El Dorado 14:08 7:04
19 Dana Randall Davis Sr. 14:10 7:05
20 Allisa Munoz Christian Brothe 14:12 7:06
21 Shelby Vollmer Fr St. Francis 14:13 7:07 3/13 6/17 5/16
22 Crystal Soloman Kennedy 14:14 7:07
23 Marion Styer St. Francis 14:22 7:11 4/13 7/17 2/14 You ROCK Troubadour! (SBP)
24 Stacy Miller Pleasant Grove 14:23 7:12
25 Evie Borchard Woodland 14:27 7:14
26 Marisa Ruxin Rio Americano 14:28 7:14
27 Alena Losada St. Francis 14:29 7:15 5/13 8/17 2/12 You ROCK Troubadour! (SBP)
28 Amelia Leon St. Francis 14:31 7:16 6/13 9/17 2/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
29 Julie Burrall Elk Grove 14:36 7:18
30 Jessica Small Christian Brothe 14:42 7:21
31 Laura Molnar Placer 14:42 7:21
32 Michaela Grubb Elk Grove 14:46 7:23
33 Paige Klugherz Fr St. Francis 14:47 7:24 7/13 10/17 2/8
34 Natalie Mouzooni Rio Americano 14:51 7:26
35 Lauren Flores Fr St. Francis 14:52 7:26 8/13 11/17 1/3
36 Patricia Lewis Kennedy 14:53 7:27
37 Hannah Milstein Rio Americano 14:53 7:27
38 Margaret Kashuba St. Francis 15:00 7:30 9/13 12/17 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
39 Erin Perez St. Francis 15:00 7:30 10/13 13/17 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
40 Laura Ginns Franklin (eg) 15:01 7:31
41 Kaitlyn Hurwitt El Dorado 15:01 7:31
42 Sara Gillogley Kennedy 15:04 7:32
43 Juliana Depietro Davis Sr. 15:08 7:34
44 Stephanie Rouse El Dorado 15:09 7:35
45 Sahmed Aceves Placer 15:16 7:38
46 Victoria Tacherra So St. Francis 15:16 7:38 11/13 14/17 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
47 Cassie McLaughlin Woodland 15:20 7:40
48 Christian Sangervasi Davis Sr. 15:21 7:41
49 Christine Clark Rosemont 15:22 7:41
50 Morgan Rivera St. Francis 15:22 7:41 12/13 15/17 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
51 Kaylee Anders Woodland 15:23 7:42
52 Jordis Miller Woodland 15:25 7:43
53 Janelle Brown Folsom 15:27 7:44
54 Himani Bhartiya Folsom 15:31 7:46
55 Katie Kland Pioneer 15:33 7:47
56 Jaimie Long Davis Sr. 15:33 7:47
57 Samantha Sharp Kennedy 15:39 7:50
58 Kelsey Wong Christian Brothe 15:39 7:50
59 Brittany Dunning Rio Americano 15:43 7:52
60 Tiaira Washington Sacramento 15:46 7:53
61 Niki Niknia Franklin (eg) 15:56 7:58
62 Sara Tom Elk Grove 15:57 7:59
63 Beatriz Zapien Kennedy 15:57 7:59
64 Connie Chen Davis Sr. 15:59 8:00
65 Bianca Gerald Woodland 16:00 8:00
66 Nicole Grottkau Pleasant Grove 16:15 8:08
67 Sierra Lester Davis Sr. 16:22 8:11
68 Lauren Burns So St. Francis 16:25 8:13 13/13 17/17 1/2
69 Candice Golden Franklin (eg) 16:28 8:14
70 Verene Yee Kennedy 16:40 8:20
71 Brianna Roddy Woodland 16:42 8:21
72 Erin Savoia Davis Sr. 16:44 8:22
73 Breana Pryor El Dorado 16:45 8:23
74 Katherine Tobin Rosemont 16:48 8:24
75 Ana Magden Rosemont 16:48 8:24
76 Lauren Gomez Kennedy 16:55 8:28
77 Michelle Tyson Davis Sr. 17:02 8:31
78 Ashley Fiel Elk Grove 17:05 8:33
79 Kristen Hunter El Dorado 17:11 8:36
80 Malorie Bennett Davis Sr. 17:11 8:36
81 Stephanie Trevino Cristo Rey 17:11 8:36
82 Jessie Kudin Christian Brothe 17:13 8:37
83 Shandie Snyder Pleasant Grove 17:28 8:44
84 Jessica Lara Cristo Rey 17:29 8:45
85 Jade Gonzalez Pioneer 17:32 8:46
86 Julie Aldag Pleasant Grove 17:35 8:48
87 Dena Lee Valley 17:37 8:49
88 Amber McGovern Pleasant Grove 17:38 8:49
89 Genna Fisher Pleasant Grove 17:39 8:50
90 Masia Rangel Cristo Rey 17:44 8:52
91 Anna Hiller Davis Sr. 18:02 9:01
92 Paige Davison Elk Grove 18:02 9:01
93 Jasmin Delarosa Valley 18:26 9:13
94 Hannah Steurer Pleasant Grove 18:29 9:15
95 Audrey Marin Rosemont 18:31 9:16
96 Sheila Lee Valley 18:34 9:17
97 Shirley Thao Valley 18:37 9:19
98 Shannon Wall Woodland 18:38 9:19
99 Christina Diaz Edison 18:41 9:21
100 Cristina Pellegrino Pioneer 18:44 9:22
101 Anayeli Cuamani Rosemont 18:48 9:24
102 Aelita Tyukayeva Rosemont 19:03 9:32
103 Ruth Ariemba Rosemont 19:12 9:36
104 Jina Lee Valley 19:15 9:38
105 Dominique Williams Franklin (eg) 20:00 10:00
106 Michelle Rao Valley 20:55 10:28
107 Emily Phann Edison 21:26 10:43
108 Quanisha Turner Sacramento 22:10 11:05
109 Cassie Weber Christian Brothe 24:11 12:06
110 Zahra Nawav Valley 26:59 13:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
5-2-2-1-1
Gap: 0:23
68:55
13:47
6:54
45 Charlott Terhaar
-
13:35
6:48
6
Chris Mellon
-
13:43
6:52
7
Josephin Devanbu
-
13:46
6:53
8
Jane Seo
-
13:53
6:57
11
Halley Rainer
-
13:58
6:59
13








2 St. Francis
2-4-5-2-2
Gap: 1:15
70:16
14:03
7:02
87 Maureen May.
So
13:14
6:37
3
Natalie Obaldia
Fr
13:58
6:59
14
Shelby Vollmer
Fr
14:13
7:07
21
Marion Styer

14:22
7:11
23
Alena Losada

14:29
7:15
26








3 Placer
6-5-4-4-3
Gap: 1:28
71:36
14:19
7:10
102 Hannah Peterson
-
13:48
6:54
9
Lexie Hall
-
13:50
6:55
10
Katie Richarso
-
14:00
7:00
16
Laura Molnar
-
14:42
7:21
30
Sahmed Aceves
-
15:16
7:38
37








4 El Dorado
3-3-3-5-4
Gap: 1:43
71:39
14:20
7:10
104 Sammi Hawkins
-
13:26
6:43
4
Briegan Aguilar
-
13:55
6:58
12
Linnea Lomax
-
14:08
7:04
18
Kaitlyn Hurwitt
-
15:01
7:31
34
Stephani Rouse
-
15:09
7:35
36








5 Folsom
1-1-1-3-5
Gap: 2:44
70:51
14:10
7:05
105 Madi Bell
-
12:47
6:24
1
Blanka Hodur
-
13:02
6:31
2
Alyse Kinoshit
-
14:04
7:02
17
Janelle Brown
-
15:27
7:44
42
Himani Bhartiya
-
15:31
7:46
43








6 Woodland
4-6-6-6-6
Gap: 1:57
74:03
14:49
7:24
149 Karen Ramming
-
13:28
6:44
5
Evie Borchard
-
14:27
7:14
25
Cassie McLaughl
-
15:20
7:40
38
Kaylee Anders
-
15:23
7:42
40
Jordis Miller
-
15:25
7:43
41








7 Kennedy
8-8-7-7-7
Gap: 1:43
75:47
15:09
7:35
181 Crystal Soloman
-
14:14
7:07
22
Patricia Lewis
-
14:53
7:27
33
Sara Gillogle
-
15:04
7:32
35
Samantha Sharp
-
15:39
7:50
44
Beatriz Zapien
-
15:57
7:59
47








8 Elk Grove
10-9-9-9-8
Gap: 3:26
80:26
16:05
8:03
225 Julie Burrall
-
14:36
7:18
28
Michaela Grubb
-
14:46
7:23
31
Sara Tom
-
15:57
7:59
46
Ashley Fiel
-
17:05
8:33
56
Paige Davison
-
18:02
9:01
64








9 Christian Brothe
7-7-8-8-9
Gap: 9:59
85:57
17:11
8:36
227 Allisa Munoz
-
14:12
7:06
20
Jessica Small
-
14:42
7:21
29
Kelsey Wong
-
15:39
7:50
45
Jessie Kudin
-
17:13
8:37
58
Cassie Weber
-
24:11
12:06
75








10 Pleasant Grove
9-10-10-10-10
Gap: 3:15
83:19
16:40
8:20
254 Stacy Miller
-
14:23
7:12
24
Nicole Grottkau
-
16:15
8:08
49
Shandie Snyder
-
17:28
8:44
59
Julie Aldag
-
17:35
8:48
60
Amber McGovern
-
17:38
8:49
62








11 Rosemont
11-11-11-11-11
Gap: 3:26
86:17
17:15
8:38
283 Christin Clark
-
15:22
7:41
39
Katherin Tobin
-
16:48
8:24
53
Ana Magden
-
16:48
8:24
54
Audrey Marin
-
18:31
9:16
67
Anayeli Cuamani
-
18:48
9:24
70








12 Valley
12-12-12-12-12
Gap: 1:38
92:29
18:30
9:15
336 Dena Lee
-
17:37
8:49
61
Jasmin Delarosa
-
18:26
9:13
65
Sheila Lee
-
18:34
9:17
68
Shirley Thao
-
18:37
9:19
69
Jina Lee
-
19:15
9:38
73








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
2-2-2-1-1
Gap: 0:29
74:10
14:50
7:25
25 Amelia Leon

14:31
7:16
3
Paige Klugherz
Fr
14:47
7:24
4
Lauren Flores
Fr
14:52
7:26
5
Margaret Kashuba

15:00
7:30
6
Erin Perez

15:00
7:30
7








2 Davis Sr.
1-1-1-2-2
Gap: 1:34
74:11
14:50
7:25
33 Jenny Farman
-
13:59
7:00
1
Dana Randall
-
14:10
7:05
2
Juliana Depietro
-
15:08
7:34
8
Christia Sangerva
-
15:21
7:41
10
Jaimie Long
-
15:33
7:47
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.