St. Francis Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/3/07

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anderson, Kim Jr V 21:39 7:13 3 53/128 6/6 6/14 5/14 You ROCK Troubadour! (SBP)
Bolce, Katie Sr V 21:16 7:05 3 46/128 5/6 5/14 4/16 20:46 20:46 20:46 20:17
Bolce, Sarah Sr V 21:15 7:05 3 44/128 4/6 4/14 6/16 20:52 20:52 20:52 20:52
Burns, Lauren So F/S 17:17 8:39 2 87/137 13/13 13/13 1/1 17:42
(0:25,2.4)
17:42
(0:25,2.4)
17:42
(0:25,2.4)
16:25 You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
Csicsery, Kristine Jr JV 22:08 7:23 3 16/130 1/8 7/14 3/25
Enabnit, Meghan Sr V 19:23 6:28 3 8/128 2/6 2/14 1/21 19:35
(0:12,1.0)
19:35
(0:12,1.0)
19:35
(0:12,1.0)
19:10 You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
Flores, Lauren Fr F/S 15:12 7:36 2 31/137 6/13 6/13 1/8 14:52 You ROCK Troubadour! (SBP)
Fuhs, Macy Jr JV 22:14 7:25 3 17/130 2/8 8/14 3/20
Haworth, Moriah So F/S 14:49 7:25 2 19/137 3/13 3/13 3/22 14:59
(0:10,1.1)
14:59
(0:10,1.1)
14:59
(0:10,1.1)
13:44 You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
Jones, Dylana Jr JV 25:17 8:26 3 54/130 8/8 14/14 2/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
Kashuba, Margaret Fr F/S 15:29 7:45 2 39/137 7/13 7/13 1/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
Klugherz, Paige Fr F/S 14:46 7:23 2 17/137 2/13 2/13 4/24 14:47
(0:01,0.1)
You ROCK Troubadour! (SBP, DPR)
Lloyd, Maggie Sr V 21:11 7:04 3 42/128 3/6 3/14 7/18 22:17
(1:06,4.9)
22:17
(1:06,4.9)
22:17
(1:06,4.9)
22:17
(1:06,4.9)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Matranga, Erin Fr F/S 14:01 7:01 2 2/137 1/13 1/13 2/28 You ROCK Troubadour! (SBP)
Mendoza, Nicole Jr V 18:53 6:18 3 2/128 1/6 1/14 2/28 19:05
(0:12,1.0)
19:05
(0:12,1.0)
19:05
(0:12,1.0)
19:01
(0:08,0.7)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Nocetti, Keira Fr F/S 16:30 8:15 2 64/137 11/13 11/13 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
O'Kane, Elizabeth Jr JV 24:48 8:16 3 42/130 7/8 13/14 2/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
Obaldia, Natalie Fr F/S 16:19 8:09 2 58/137 9/13 9/13 1/3 13:58
Openshaw, Jamie Jr JV 23:02 7:41 3 22/130 4/8 10/14 3/14
Perez, Erin Fr F/S 16:59 8:30 2 77/137 12/13 12/13 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
Riehl, Amy Sr JV 23:15 7:45 3 24/130 6/8 12/14 3/10 23:28
(0:13,0.9)
23:28
(0:13,0.9)
23:28
(0:13,0.9)
23:28
(0:13,0.9)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Rivera, Morgan Fr F/S 16:02 8:01 2 53/137 8/13 8/13 1/4 You ROCK Troubadour! (SBP)
Ross, Theresa Sr JV 23:12 7:44 3 23/130 5/8 11/14 3/13 22:48 22:48 22:48 21:52 You ROCK Troubadour! (SBP)
Styer, Marion So F/S 14:52 7:26 2 21/137 4/13 4/13 2/20 14:54
(0:02,0.2)
14:54
(0:02,0.2)
14:54
(0:02,0.2)
14:54
(0:02,0.2)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Tacherra, Victoria So F/S 16:20 8:10 2 60/137 10/13 10/13 1/2 17:20
(1:00,5.8)
17:20
(1:00,5.8)
17:20
(1:00,5.8)
15:16 You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Vollmer, Shelby Fr F/S 15:04 7:32 2 27/137 5/13 5/13 1/17 14:13 You ROCK Troubadour! (SBP)
Winje, Anna Jr JV 22:49 7:36 3 21/130 3/8 9/14 3/16 You ROCK Troubadour! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/16 101:58
2:23
3 6:48 6:18 7:05 135 6:33 98:46 98:46 98:46 Nicole Mendoza (2), Meghan Enabnit (7), Maggie Lloyd (40), Sarah Bolce (42), Katie Bolce (44)
JV 1st 5 3/13 113:25
1:04
3 7:34 7:23 7:44 86 7:04 108:47 108:47 108:31 Kristine Csicsery (14), Macy Fuhs (15), Anna Winje (18), Jamie Openshaw (19), Theresa Ross (20)
F/S 1st 5 1/17 73:32
1:03
2 7:21 7:01 7:32 77 7:21 75:45
(2:13,2.9)
75:45
(2:13,2.9)
75:16
(1:44,2.3%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Erin Matranga (2), Paige Klugherz (15), Moriah Haworth (17), Marion Styer (19), Shelby Vollmer (24)
F/S 2nd 5 1/2 79:22
1:08
2 7:56 7:36 8:10 15 7:56 84:53
(5:31,6.5)
84:53
(5:31,6.5)
78:52 SF Track/XC ROCKS! (LY, LR) Lauren Flores (1), Margaret Kashuba (2), Morgan Rivera (3), Natalie Obaldia (4), Victoria Tacherra (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Hayley Scott So OAK RIDGE 18:21 6:07
2 Nicole Mendoza Jr St. Francis 18:53 6:18 1/6 1/14 2/28 19:05
(0:12)
19:05
(0:12)
19:05
(0:12)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
3 Danzel Bradshaw Jr FAIRFIELD 18:55 6:18
4 Deborah Maier Sr PONDEROSA 19:01 6:20
5 Stephany Uriostegui So ATWATER 19:02 6:21
6 Roxanne Tortorella Jr BEAR CREEK 19:03 6:21
7 Courtney Crosta So WOODCREEK 19:06 6:22
8 Meghan Enabnit Sr St. Francis 19:23 6:28 2/6 2/14 1/21 19:35
(0:12)
19:35
(0:12)
19:35
(0:12)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
9 Sam Diaz Jr PONDEROSA 19:26 6:29
10 Kelly Roberts Jr PONDEROSA 19:27 6:29
11 Catherine Crisp Jr ROSEVILLE 19:29 6:30
12 Candace Wray Sr ROCKLIN 19:40 6:33
13 Jaime Brooks Jr WOODCREEK 19:45 6:35
14 Samantha Ralstin Fr OAK RIDGE 19:56 6:39
15 Becky Preto Jr PONDEROSA 20:00 6:40
16 Brittney Putman Fr OAK RIDGE 20:03 6:41
17 Ashley Buckner Sr WOODCREEK 20:05 6:42
18 Alex Ciaraglia Sr WOODCREEK 20:09 6:43
19 Amanda Ellsworth Fr ROSEVILLE 20:10 6:43
20 Stephanie Romo Fr WOODCREEK 20:11 6:44
21 Lindsey Dubs Sr VACAVILLE 20:12 6:44
22 Sarah Tusting Jr BENICIA 20:13 6:44
23 Kristine Lozoya So OAKMONT 20:14 6:45
24 Sara Orofino So PONDEROSA 20:20 6:47
25 Jennifer Ramos Fr BUHACH COLONY 20:22 6:47
26 Ashley Devriend Fr WOODCREEK 20:30 6:50
27 Christine Zavesky Fr GRANITE BAY 20:31 6:50
28 Stacey Haack Jr OAKMONT 20:43 6:54
29 Laura Macintosh Fr BUHACH COLONY 20:45 6:55
30 Emily Cortez So BUHACH COLONY 20:50 6:57
31 Jillian Bennett Jr ROCKLIN 20:53 6:58
32 Annie Segale So GRANITE BAY 20:55 6:58
33 Melissa McLaughlin Jr OAK RIDGE 20:57 6:59
34 Audra Sawyer Fr OAK RIDGE 20:58 6:59
35 Geneve Dromensk So OAK RIDGE 20:59 7:00
36 Adrianne Syme Sr ELK GROVE 21:00 7:00
37 Rachel Eden Jr ROSEVILLE 21:00 7:00
38 Fontayne Sisson Jr GRANITE BAY 21:02 7:01
39 Haley Carrigg Sr ROSEVILLE 21:03 7:01
40 Julie Burrall Fr ELK GROVE 21:04 7:01
41 Marisa Naughton So GRANITE BAY 21:09 7:03
42 Maggie Lloyd Sr St. Francis 21:11 7:04 3/6 3/14 7/18 22:17
(1:06)
22:17
(1:06)
22:17
(1:06)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
43 Brittany Royer Sr ROCKLIN 21:13 7:04
44 Sarah Bolce Sr St. Francis 21:15 7:05 4/6 4/14 6/16 20:52 20:52 20:52
45 Jennifer Romo So WOODCREEK 21:15 7:05
46 Katie Bolce Sr St. Francis 21:16 7:05 5/6 5/14 4/16 20:46 20:46 20:46
47 Dani Sarge So PONDEROSA 21:20 7:07
48 Kai Muskat Fr VACAVILLE 21:20 7:07
49 Lauren Pease Fr ROSEVILLE 21:21 7:07
50 Chelsea Deerinck Sr SIERRA 21:22 7:07
51 Beth Rinde Fr DEL CAMPO 21:25 7:08
52 Kelly Maguire Jr ROSEVILLE 21:32 7:11
53 Kim Anderson Jr St. Francis 21:39 7:13 6/6 6/14 5/14 You ROCK Troubadour! (SBP)
54 Alisse Baumgaten Jr RIO AMERICANO 21:40 7:13
55 Maddie Benton Jr BELLA VISTA 21:41 7:14
56 Ashley Macres Jr GRANITE BAY 21:42 7:14
57 Bianca Curtis Sr FAIRFIELD 21:43 7:14
58 Rosie Perrot Jr ROCKLIN 21:44 7:15
59 Meagan Rodriguez Jr ELK GROVE 21:48 7:16
60 Maren Cosens Fr OAK RIDGE 21:49 7:16
61 Sarah Parks Jr ELK GROVE 21:50 7:17
62 Hannah Obanni Jr SIERRA 21:52 7:17
63 Meghan Gross So PONDEROSA 21:55 7:18
64 Juanita Rizo So VACAVILLE 21:59 7:20
65 Mariah Lawrence Fr BUHACH COLONY 22:01 7:20
66 Chelsey Grassfield Sr OAKMONT 22:02 7:21
67 Jessica Skalet Fr ROCKLIN 22:06 7:22
68 Jenny Goulart So SIERRA 22:07 7:22
69 Clarice Robenalt Sr PONDEROSA 22:09 7:23
70 Natasha Brown Jr DEL CAMPO 22:14 7:25
71 Alyssa Thiele Jr SIERRA 22:16 7:25
72 Dulce Salazar Sr RIVER VALLEY 22:22 7:27
73 Meredith Salazar Jr RIVER VALLEY 22:23 7:28
74 Morgan Byers Fr OAKMONT 22:24 7:28
75 Amy Daby So DEL CAMPO 22:25 7:28
76 Kalissa Crawford So BUHACH COLONY 22:34 7:31
77 Rachel Lambert Sr PONDEROSA 22:35 7:32
78 Kayli Alvarado Jr VACAVILLE 22:36 7:32
79 Lizeth Peralta Sr VACAVILLE 22:37 7:32
80 Jessica Koehne Jr FAIRFIELD 22:47 7:36
81 Mariana Mancebo Jr BUHACH COLONY 22:50 7:37
82 Eden Trevino Jr JAMES C. ENOCHS 22:52 7:37
83 Megan Stover Jr GRANITE BAY 23:02 7:41
84 Anna Mendoza Jr ROSEVILLE 23:04 7:41
85 Cristina Esquivel Jr BUHACH COLONY 23:10 7:43
86 Lianna Patton Sr SIERRA 23:14 7:45
87 Lindsay Mosbrucker Sr OAKMONT 23:15 7:45
88 Alannah Talbot So VACAVILLE 23:19 7:46
89 Katie Sculley Jr WOOD WILL C. 23:20 7:47
90 Shannon Ladner Jr OAKMONT 23:23 7:48
91 Ashley Debartolo Sr WOOD WILL C. 23:49 7:56
92 Amanda Blackwood Jr PLEASANT GROVE 23:50 7:57
93 Keltzie Smith So DEL CAMPO 23:57 7:59
94 Elena Anderson Fr DEL CAMPO 24:01 8:00
95 Lisa Anderson So VACAVILLE 24:06 8:02
96 Kelsey Adams Sr PITMAN 24:12 8:04
97 Michaela Grubb Fr ELK GROVE 24:13 8:04
98 Ashlee Jones Sr ELK GROVE 24:14 8:05
99 Malia Almeida Fr SIERRA 24:17 8:06
100 Annmarie Bustamonte Jr BENICIA 24:23 8:08
101 Lindsey Karonis Jr VACAVILLE 24:24 8:08
102 Jennae Steinmiller Fr DEL CAMPO 24:29 8:10
103 Shannon Pilcher Sr ATWATER 24:35 8:12
104 Jordan Schmeck Sr PITMAN 24:41 8:14
105 Gemini Jurado Jr PITMAN 24:48 8:16
106 Kelly Boyles Sr ELK GROVE 24:57 8:19
107 Amrit Pawar Jr SIERRA 24:59 8:20
108 Morgan McClure So FAIRFIELD 25:00 8:20
109 Ginelle Esperanza Jr ELK GROVE 25:02 8:21
110 Caitlin Scott Sr ELK GROVE 25:07 8:22
111 Sydney Hollis Sr RIO AMERICANO 25:20 8:27
112 Terry Allen Jr HOGAN 25:36 8:32
113 Sammara Green Jr MCNAIR 25:52 8:37
114 Jessica Brennan Sr WOOD WILL C. 25:56 8:39
115 Lisa Odom Sr ATWATER 26:20 8:47
116 Caitlin Staat Jr PITMAN 26:22 8:47
117 Kristen Sederquist Jr PITMAN 26:34 8:51
118 Jennie Imbsen Fr DEL CAMPO 26:35 8:52
119 Seonaid Huston Jr PLEASANT GROVE 26:57 8:59
120 Sarah Anderson Sr MIRA LOMA 27:27 9:09
121 Marissa Rocha Sr PITMAN 27:32 9:11
122 Jennifer Fierro Jr ATWATER 27:45 9:15
123 Lanette Jones Sr FAIRFIELD 28:02 9:21
124 Amanda Haynam Sr PITMAN 28:43 9:34
125 Margaret Loftis Jr RIVER VALLEY 29:01 9:40
126 Jennifer Godfrey Jr YUBA CITY 29:36 9:52
127 Karlina Carballo Jr FAIRFIELD 29:40 9:53
128 Brenae Royal Sr ATWATER 30:13 10:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 PONDEROSA
4-2-1-1-1
Gap: 1:19
98:14
19:39
6:33
57 Deborah Maier
Sr
19:01
6:20
4
Sam Diaz
Jr
19:26
6:29
8
Kelly Roberts
Jr
19:27
6:29
9
Becky Preto
Jr
20:00
6:40
14
Sara Orofino
So
20:20
6:47
22








2 WOODCREEK
6-4-3-2-2
Gap: 1:05
99:16
19:51
6:37
70 Courtney Crosta
So
19:06
6:22
6
Jaime Brooks
Jr
19:45
6:35
12
Ashley Buckner
Sr
20:05
6:42
16
Alex Ciaragli
Sr
20:09
6:43
17
Stephani Romo
Fr
20:11
6:44
19








3 OAK RIDGE
1-3-2-3-3
Gap: 2:37
100:15
20:03
6:41
92 Hayley Scott
So
18:21
6:07
1
Samantha Ralstin
Fr
19:56
6:39
13
Brittney Putman
Fr
20:03
6:41
15
Melissa McLaughl
Jr
20:57
6:59
31
Audra Sawyer
Fr
20:58
6:59
32








4 St. Francis
2-1-4-4-4
Gap: 2:23
101:58
20:24
6:48
135 Nicole Mendoza
Jr
18:53
6:18
2
Meghan Enabnit
Sr
19:23
6:28
7
Maggie Lloyd
Sr
21:11
7:04
40
Sarah Bolce
Sr
21:15
7:05
42
Katie Bolce
Sr
21:16
7:05
44








5 ROSEVILLE
7-5-5-5-5
Gap: 1:52
103:03
20:37
6:52
147 Catherin Crisp
Jr
19:29
6:30
10
Amanda Ellswort
Fr
20:10
6:43
18
Rachel Eden
Jr
21:00
7:00
35
Haley Carrigg
Sr
21:03
7:01
37
Lauren Pease
Fr
21:21
7:07
47








6 GRANITE BAY
12-9-8-6-6
Gap: 1:11
105:19
21:04
7:01
182 Christin Zavesky
Fr
20:31
6:50
25
Annie Segale
So
20:55
6:58
30
Fontayne Sisson
Jr
21:02
7:01
36
Marisa Naughton
So
21:09
7:03
39
Ashley Macres
Jr
21:42
7:14
52








7 ROCKLIN
8-6-7-7-7
Gap: 2:26
105:36
21:07
7:02
198 Candace Wray
Sr
19:40
6:33
11
Jillian Bennett
Jr
20:53
6:58
29
Brittany Royer
Sr
21:13
7:04
41
Rosie Perrot
Jr
21:44
7:15
54
Jessica Skalet
Fr
22:06
7:22
63








8 BUHACH COLONY
11-8-6-8-8
Gap: 2:12
106:32
21:18
7:06
208 Jennifer Ramos
Fr
20:22
6:47
23
Laura Macintos
Fr
20:45
6:55
27
Emily Cortez
So
20:50
6:57
28
Mariah Lawrence
Fr
22:01
7:20
61
Kalissa Crawford
So
22:34
7:31
69








9 OAKMONT
10-7-9-9-9
Gap: 3:01
108:38
21:44
7:15
254 Kristine Lozoya
So
20:14
6:45
21
Stacey Haack
Jr
20:43
6:54
26
Chelsey Grassfie
Sr
22:02
7:21
62
Morgan Byers
Fr
22:24
7:28
67
Lindsay Mosbruck
Sr
23:15
7:45
78








10 VACAVILLE
9-11-10-11-10
Gap: 2:25
108:44
21:45
7:15
267 Lindsey Dubs
Sr
20:12
6:44
20
Kai Muskat
Fr
21:20
7:07
46
Juanita Rizo
So
21:59
7:20
60
Kayli Alvarado
Jr
22:36
7:32
70
Lizeth Peralta
Sr
22:37
7:32
71








11 ELK GROVE
13-12-11-10-11
Gap: 3:13
109:55
21:59
7:20
269 Adrianne Syme
Sr
21:00
7:00
34
Julie Burrall
Fr
21:04
7:01
38
Meagan Rodrigue
Jr
21:48
7:16
55
Sarah Parks
Jr
21:50
7:17
57
Michaela Grubb
Fr
24:13
8:04
85








12 SIERRA
14-14-13-13-12
Gap: 1:52
110:51
22:10
7:23
313 Chelsea Deerinck
Sr
21:22
7:07
48
Hannah Obanni
Jr
21:52
7:17
58
Jenny Goulart
So
22:07
7:22
64
Alyssa Thiele
Jr
22:16
7:25
66
Lianna Patton
Sr
23:14
7:45
77








13 FAIRFIELD
3-10-12-12-13
Gap: 9:07
116:27
23:17
7:46
323 Danzel Bradshaw
Jr
18:55
6:18
3
Bianca Curtis
Sr
21:43
7:14
53
Jessica Koehne
Jr
22:47
7:36
72
Morgan McClure
So
25:00
8:20
94
Lanette Jones
Sr
28:02
9:21
101








14 DEL CAMPO
15-15-14-14-14
Gap: 2:36
114:02
22:48
7:36
345 Beth Rinde
Fr
21:25
7:08
49
Natasha Brown
Jr
22:14
7:25
65
Amy Daby
So
22:25
7:28
68
Keltzie Smith
So
23:57
7:59
81
Elena Anderson
Fr
24:01
8:00
82








15 ATWATER
5-13-15-15-15
Gap: 11:11
127:55
25:35
8:32
393 Stephany Uriosteg
So
19:02
6:21
5
Shannon Pilcher
Sr
24:35
8:12
89
Lisa Odom
Sr
26:20
8:47
95
Jennifer Fierro
Jr
27:45
9:15
100
Brenae Royal
Sr
30:13
10:04
104








16 PITMAN
16-16-16-16-16
Gap: 2:22
126:37
25:19
8:26
458 Kelsey Adams
Sr
24:12
8:04
84
Jordan Schmeck
Sr
24:41
8:14
90
Gemini Jurado
Jr
24:48
8:16
91
Caitlin Staat
Jr
26:22
8:47
96
Kristen Sederqui
Jr
26:34
8:51
97








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Hilary Teaford So DAVIS SR. 20:46 6:55
2 Merek Kesser Sr DAVIS SR. 20:57 6:59
3 Ashley Joyner-Lapray Jr WOODCREEK 20:59 7:00
4 Megan Yamashiro Sr WOODCREEK 21:02 7:01
5 Katie Newman Jr WOODCREEK 21:15 7:05
6 Charlotte Ter Haar So DAVIS SR. 21:23 7:08
7 Amanda McNabb Jr WOODCREEK 21:25 7:08
8 Lucy Pagel Sr DAVIS SR. 21:27 7:09
9 Jenna Fritz Jr DAVIS SR. 21:33 7:11
10 Briana Sherlock Jr DAVIS SR. 21:48 7:16
11 Halea Meese Sr DAVIS SR. 21:48 7:16
12 Melinda Zavala Jr DAVIS SR. 21:56 7:19
13 Christina Chew Jr DAVIS SR. 21:59 7:20
14 Gabby Fastiggi Jr WOODCREEK 22:01 7:20
15 Kimberly Ferrer Sr WOODCREEK 22:02 7:21
16 Kristine Csicsery Jr St. Francis 22:08 7:23 1/8 7/14 3/25
17 Macy Fuhs Jr St. Francis 22:14 7:25 2/8 8/14 3/20
18 Caitlyn Devlin Fr MONTEREY TRAIL 22:23 7:28
19 Brianne Cook Jr PONDEROSA 22:25 7:28
20 Sara Neff Sr MODESTO 22:26 7:29
21 Anna Winje Jr St. Francis 22:49 7:36 3/8 9/14 3/16 You ROCK Troubadour! (SBP)
22 Jamie Openshaw Jr St. Francis 23:02 7:41 4/8 10/14 3/14
23 Theresa Ross Sr St. Francis 23:12 7:44 5/8 11/14 3/13 22:48 22:48 22:48 You ROCK Troubadour! (SBP)
24 Amy Riehl Sr St. Francis 23:15 7:45 6/8 12/14 3/10 23:28
(0:13)
23:28
(0:13)
23:28
(0:13)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
25 Alyse Kinoshita So FOLSOM 23:22 7:47
26 Karen Ding Sr DAVIS SR. 23:29 7:50
27 Mackenzie Lewis Jr MODESTO 23:30 7:50
28 Bri Boyd Jr PONDEROSA 23:32 7:51
29 Allison Taylor So SHELDON 23:46 7:55
30 Shanae Lawrence So MONTEREY TRAIL 23:54 7:58
31 Brittany Barbone Fr SHELDON 23:59 8:00
32 Julie Richards Jr VACAVILLE 24:00 8:00
33 Emily Johanson Jr DAVIS SR. 24:10 8:03
34 Ariel Patton Jr MODESTO 24:15 8:05
35 Elisa Boersma Jr RODRIGUEZ 24:26 8:09
36 Chelsea Sweeney Jr RODRIGUEZ 24:28 8:09
37 Tallin Muskat Jr VACAVILLE 24:29 8:10
38 Adriana Foreman Jr OAK RIDGE 24:30 8:10
39 Shirley Gao Jr DAVIS SR. 24:34 8:11
40 Farah Hamade Fr SHELDON 24:39 8:13
41 Leah Grondona Jr GRANITE BAY 24:47 8:16
42 Elizabeth O'Kane Jr St. Francis 24:48 8:16 7/8 13/14 2/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
43 Katie Gallagher Sr BUHACH COLONY 24:49 8:16
44 Jessica Reede So MONTEREY TRAIL 24:50 8:17
45 Audrey Gnesa Jr MODESTO 24:52 8:17
46 Jessie Rogowski Jr DEL CAMPO 24:56 8:19
47 Carmen Knighton Sr MONTEREY TRAIL 25:01 8:20
48 Learkana Chong Jr MODESTO 25:04 8:21
49 Stephanie Anton Sr SHELDON 25:05 8:22
50 Tanja Hopmans Sr DAVIS SR. 25:06 8:22
51 Stephanie Ding Jr DAVIS SR. 25:08 8:23
52 Cathy Welsh Jr DEL CAMPO 25:09 8:23
53 Danie Maxwell Sr DAVIS SR. 25:12 8:24
54 Dylana Jones Jr St. Francis 25:17 8:26 8/8 14/14 2/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
55 Danielle Bustos Jr TURLOCK 25:18 8:26
56 Mandy Toor Jr MODESTO 25:26 8:29
57 Julia Pasterski Jr LODI 25:30 8:30
58 Jena Hatch Sr GRANITE BAY 25:32 8:31
59 Shanna Harris Jr GRANITE BAY 25:35 8:32
60 Lanie Peterson Jr VINTAGE 25:36 8:32
61 Ashley Campbell Sr LODI 25:46 8:35
62 Lissette Munoz Fr MONTEREY TRAIL 25:49 8:36
63 Yadhira Guiterrez Jr MODESTO 25:50 8:37
64 Stephanie Falwell Jr SHELDON 25:55 8:38
65 Brianda Vazquez Jr MODESTO 25:56 8:39
66 Alyssa Hua Jr MODESTO 25:59 8:40
67 Lauren Wolff Sr MODESTO 25:59 8:40
68 Aislynn Penermon Fr SHELDON 26:00 8:40
69 Lauren Nitta Jr MODESTO 26:01 8:40
70 Danielle Foley So SHELDON 26:02 8:41
71 Katy Warren Sr BUHACH COLONY 26:07 8:42
72 Lindsey Campbell Jr OAK RIDGE 26:20 8:47
73 Nancy Vo So LINCOLN (S) 26:21 8:47
74 Paige Tsai Jr NAPA 26:34 8:51
75 Sarah Melcher Sr DAVIS SR. 26:39 8:53
76 Savannah McCurdy Sr SHELDON 26:43 8:54
77 Heather Reed Sr TURLOCK 26:43 8:54
78 Susan Walter Sr TURLOCK 26:47 8:56
79 Britny Lewis Sr VACAVILLE 27:11 9:04
80 Christina Lynch Sr LINCOLN (S) 27:12 9:04
81 Megan Rodriggues Sr GRACE DAVIS 27:24 9:08
82 Anna Schickele Jr DAVIS SR. 27:27 9:09
83 Christina Tan Sr LINCOLN (S) 27:34 9:11
84 Nathalie Rochert Jr LODI 27:35 9:12
85 Laura Dumas Jr PONDEROSA 27:37 9:12
86 Rosa Madrigal Jr TURLOCK 27:54 9:18
87 Samantha Merz Jr SIERRA 28:05 9:22
88 Lisa Ensslen Jr DAVIS SR. 28:09 9:23
89 Victoria Morales So LINCOLN (S) 28:10 9:23
90 Fherie Bernados Sr ARMIJO 28:11 9:24
91 Allie Bell Fr DEL CAMPO 28:13 9:24
92 Olivia Hua Jr MODESTO 28:14 9:25
93 Kayla Carter Jr LODI 28:17 9:26
94 Catie Kensok Jr NAPA 28:21 9:27
95 Elizabeth Allen Fr DEL CAMPO 28:25 9:28
96 Nichole Foppiano Sr LINCOLN (S) 28:27 9:29
97 Sidney Robillos Jr GRACE DAVIS 28:29 9:30
98 Anna Ortiz So ELK GROVE 28:30 9:30
99 Jacqueline Kelleher Jr BUHACH COLONY 28:34 9:31
100 Erika Jauregui Sr LINCOLN (S) 28:56 9:39
101 Tamika Scott Jr RODRIGUEZ 28:59 9:40
102 Keisha Libbrecht Jr MODESTO 29:02 9:41
103 Victoria Cho Jr GRANITE BAY 29:05 9:42
104 Katie McGarry Sr TURLOCK 29:06 9:42
105 Ariel Reyes Jr BUHACH COLONY 29:12 9:44
106 Sandra Hachmann Sr VACAVILLE 29:22 9:47
107 Ellen Mooneyham Sr DEL CAMPO 29:26 9:49
108 Areli Garcia Jr MODESTO 29:50 9:57
109 Fatima Ambrocio Sr TURLOCK 29:52 9:57
110 Audrina Miranda Jr RODRIGUEZ 30:01 10:00
111 Monica Haruna Sr MONTEREY TRAIL 30:08 10:03
112 Anabel Quintana Jr PITMAN 30:12 10:04
113 Shayna Fong Sr LODI 30:32 10:11
114 Lauren Meehleis Jr LODI 30:36 10:12
115 Asia Gardner Jr RODRIGUEZ 31:04 10:21
116 Sarah Denton Jr VACAVILLE 31:09 10:23
117 Katherine Cunningham Jr BUHACH COLONY 31:17 10:26
118 Sennica Koung Jr MODESTO 31:56 10:39
119 Reema Shakir Sr TURLOCK 32:10 10:43
120 Elizabeth Tejeda Jr MODESTO 32:34 10:51
121 Cristina Ayala Sr FLORIN 15:29 5:10
122 Saskia Schulz Jr MONTEREY TRAIL 15:38 5:13
123 Amanda Austin Sr GRACE DAVIS 15:52 5:17
124 Leonor Rodriguez Jr FLORIN 16:11 5:24
125 Flavia Queiroz Sr PITMAN 16:16 5:25
126 Charolette Vesci Jr DEL CAMPO 16:28 5:29
127 Briauna Richmond So MONTEREY TRAIL 16:29 5:30
128 Erin Reeder So MONTEREY TRAIL 16:31 5:30
129 Molika Ponn Jr MODESTO 16:33 5:31
130 Mary Elizabe Farias Jr MODESTO 16:34 5:31
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DAVIS SR.
1-1-1-1-1
Gap: 0:47
106:06
21:13
7:04
26 Hilary Teaford
So
20:46
6:55
1
Merek Kesser
Sr
20:57
6:59
2
Charlott Ter Haar
So
21:23
7:08
6
Lucy Pagel
Sr
21:27
7:09
8
Jenna Fritz
Jr
21:33
7:11
9








2 WOODCREEK
2-2-2-2-2
Gap: 1:02
106:42
21:20
7:07
31 Ashley Joyner-L
Jr
20:59
7:00
3
Megan Yamashir
Sr
21:02
7:01
4
Katie Newman
Jr
21:15
7:05
5
Amanda McNabb
Jr
21:25
7:08
7
Gabby Fastiggi
Jr
22:01
7:20
12








3 St. Francis
3-3-3-3-3
Gap: 1:04
113:25
22:41
7:34
86 Kristine Csicsery
Jr
22:08
7:23
14
Macy Fuhs
Jr
22:14
7:25
15
Anna Winje
Jr
22:49
7:36
18
Jamie Openshaw
Jr
23:02
7:41
19
Theresa Ross
Sr
23:12
7:44
20








4 MODESTO
5-4-4-4-4
Gap: 2:38
120:07
24:01
8:00
139 Sara Neff
Sr
22:26
7:29
17
Mackenzi Lewis
Jr
23:30
7:50
22
Ariel Patton
Jr
24:15
8:05
27
Audrey Gnesa
Jr
24:52
8:17
35
Learkana Chong
Jr
25:04
8:21
38








5 MONTEREY TRAIL
4-5-5-5-5
Gap: 3:26
121:57
24:23
8:08
156 Caitlyn Devlin
Fr
22:23
7:28
16
Shanae Lawrence
So
23:54
7:58
24
Jessica Reede
So
24:50
8:17
34
Carmen Knighton
Sr
25:01
8:20
37
Lissette Munoz
Fr
25:49
8:36
45








6 SHELDON
6-6-6-6-6
Gap: 2:09
123:24
24:41
8:14
165 Allison Taylor
So
23:46
7:55
23
Brittany Barbone
Fr
23:59
8:00
25
Farah Hamade
Fr
24:39
8:13
31
Stephani Anton
Sr
25:05
8:22
39
Stephani Falwell
Jr
25:55
8:38
47








7 VACAVILLE
7-7-7-7-7
Gap: 7:09
136:11
27:14
9:05
256 Julie Richards
Jr
24:00
8:00
26
Tallin Muskat
Jr
24:29
8:10
30
Britny Lewis
Sr
27:11
9:04
54
Sandra Hachmann
Sr
29:22
9:47
69
Sarah Denton
Jr
31:09
10:23
77








8 DEL CAMPO
10-9-9-9-8
Gap: 4:30
136:09
27:14
9:05
268 Jessie Rogowski
Jr
24:56
8:19
36
Cathy Welsh
Jr
25:09
8:23
40
Allie Bell
Fr
28:13
9:24
60
Elizabet Allen
Fr
28:25
9:28
62
Ellen Mooneyha
Sr
29:26
9:49
70








9 TURLOCK
11-12-11-10-9
Gap: 3:48
135:48
27:10
9:03
271 Danielle Bustos
Jr
25:18
8:26
41
Heather Reed
Sr
26:43
8:54
52
Susan Walter
Sr
26:47
8:56
53
Rosa Madrigal
Jr
27:54
9:18
58
Katie McGarry
Sr
29:06
9:42
67








9 RODRIGUEZ
8-8-8-8-9
Gap: 6:38
138:58
27:48
9:16
271 Elisa Boersma
Jr
24:26
8:09
28
Chelsea Sweeney
Jr
24:28
8:09
29
Tamika Scott
Jr
28:59
9:40
66
Audrina Miranda
Jr
30:01
10:00
72
Asia Gardner
Jr
31:04
10:21
76








11 LODI
12-11-10-11-11
Gap: 5:02
137:40
27:32
9:11
279 Julia Pastersk
Jr
25:30
8:30
43
Ashley Campbell
Sr
25:46
8:35
44
Nathalie Rochert
Jr
27:35
9:12
57
Kayla Carter
Jr
28:17
9:26
61
Shayna Fong
Sr
30:32
10:11
74








12 LINCOLN (S)
13-13-13-13-12
Gap: 2:06
137:44
27:33
9:11
284 Nancy Vo
So
26:21
8:47
51
Christin Lynch
Sr
27:12
9:04
55
Christin Tan
Sr
27:34
9:11
56
Victoria Morales
So
28:10
9:23
59
Nichole Foppiano
Sr
28:27
9:29
63








13 BUHACH COLONY
9-10-12-12-13
Gap: 6:28
139:59
28:00
9:20
293 Katie Gallaghe
Sr
24:49
8:16
33
Katy Warren
Sr
26:07
8:42
50
Jacqueli Kelleher
Jr
28:34
9:31
64
Ariel Reyes
Jr
29:12
9:44
68
Katherin Cunningh
Jr
31:17
10:26
78








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Taylor Spencer So CASA ROBLE 13:46 6:53
2 Erin Matranga Fr St. Francis 14:01 7:01 1/13 1/13 2/28 You ROCK Troubadour! (SBP)
3 Stephanie Murphy So WOODCREEK 14:08 7:04
4 Victoria Alvarado Fr PITMAN 14:13 7:07
5 Olivia Jacques So YUBA CITY 14:18 7:09
6 Allie Essert Fr WOOD WILL C. 14:20 7:10
7 Melanie Bertrand Fr ROCKLIN 14:20 7:10
8 Joleen Chanco Fr WOODCREEK 14:20 7:10
9 Kaley Silva Fr OAK RIDGE 14:28 7:14
10 Inna Lane So OAK RIDGE 14:28 7:14
11 Kaileen Palmero Fr OAK RIDGE 14:29 7:15
12 Megan Reggiardo So PONDEROSA 14:31 7:16
13 Elizabeth Romo So WOODCREEK 14:32 7:16
14 Allison Haworth Fr GRANITE BAY 14:33 7:17
15 Whitney Muller So CASA ROBLE 14:39 7:20
16 Gabby Sanchez Fr RIO LINDA 14:44 7:22
17 Paige Klugherz Fr St. Francis 14:46 7:23 2/13 2/13 4/24 You ROCK Troubadour! (SBP)
18 Amanda Garcia Fr ATWATER 14:47 7:24
19 Moriah Haworth So St. Francis 14:49 7:25 3/13 3/13 3/22 14:59
(0:10)
14:59
(0:10)
14:59
(0:10)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
20 Janice Mallery Fr WOODCREEK 14:52 7:26
21 Marion Styer So St. Francis 14:52 7:26 4/13 4/13 2/20 14:54
(0:02)
14:54
(0:02)
14:54
(0:02)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
22 Caryn Zagaynov Fr GRANITE BAY 14:53 7:27
23 Adriana Mendez Fr BUHACH COLONY 14:56 7:28
24 Lauren Mugnaini So RIO AMERICANO 14:57 7:29
25 Shelby Chen Fr MIRA LOMA 15:00 7:30
26 Heidi Siler So ROCKLIN 15:02 7:31
27 Shelby Vollmer Fr St. Francis 15:04 7:32 5/13 5/13 1/17 You ROCK Troubadour! (SBP)
28 Megan Ong Fr GRANITE BAY 15:04 7:32
29 Alex Reinoldt So RIO AMERICANO 15:04 7:32
30 Jacqueline Mansoor Fr OAK RIDGE 15:11 7:36
31 Lauren Flores Fr St. Francis 15:12 7:36 6/13 6/13 1/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
32 Brittany Dunning Fr RIO AMERICANO 15:13 7:37
33 Kara Randall So PONDEROSA 15:15 7:38
34 Averi Gerberding So ROCKLIN 15:16 7:38
35 Kelly Nichol So ROCKLIN 15:19 7:40
36 Stacy Miller Fr PLEASANT GROVE 15:22 7:41
37 Mariah Rugg Fr CASA ROBLE 15:28 7:44
38 Ana Flores So ROCKLIN 15:29 7:45
39 Margaret Kashuba Fr St. Francis 15:29 7:45 7/13 7/13 1/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
40 Amanda Dye So WOOD WILL C. 15:29 7:45
41 Katherine Pollard Fr ROSEVILLE 15:41 7:51
42 Amanda Hesterman Fr VACAVILLE 15:48 7:54
43 Carolyn Fine Fr VACAVILLE 15:49 7:55
44 Aislinn Talbot So VACAVILLE 15:51 7:56
45 Jaleh Hajjari Fr OAKMONT 15:54 7:57
46 Elizabeth Alvarado So PITMAN 15:56 7:58
47 Susanna Gutierrez So ATWATER 15:57 7:59
48 Megan Hoehenrieder Fr WOODCREEK 15:57 7:59
49 Marisa Ruxin So RIO AMERICANO 15:59 8:00
50 Mariah Wilkens So JAMES C. ENOCHS 15:59 8:00
51 Lieran Palmer So PONDEROSA 15:59 8:00
52 Sarah Degregio Fr GRANITE BAY 16:00 8:00
53 Morgan Rivera Fr St. Francis 16:02 8:01 8/13 8/13 1/4 You ROCK Troubadour! (SBP)
54 Ariel Maroon Fr ROSEVILLE 16:06 8:03
55 Callie Senna Fr RIO AMERICANO 16:09 8:04
56 Vanessa Kennedy Fr RIVER VALLEY 16:14 8:07
57 Morgan Zehnder So ELK GROVE 16:15 8:08
58 Natalie Obaldia Fr St. Francis 16:19 8:09 9/13 9/13 1/3
59 Jannie Perez So ATWATER 16:20 8:10
60 Victoria Tacherra So St. Francis 16:20 8:10 10/13 10/13 1/2 17:20
(1:00)
17:20
(1:00)
17:20
(1:00)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
61 Hannah Milstein Fr RIO AMERICANO 16:21 8:11
62 Moriah Broughton Fr PONDEROSA 16:22 8:11
63 Caroline Kealy So VACAVILLE 16:24 8:12
64 Keira Nocetti Fr St. Francis 16:30 8:15 11/13 11/13 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
65 Natalie Mouzooni So RIO AMERICANO 16:31 8:16
66 Kelsea Murchison Fr OAKMONT 16:39 8:20
67 Angelica Baker So RIVER VALLEY 16:40 8:20
68 Kayla Shepston So WOOD WILL C. 16:40 8:20
69 Courtney McGowan Fr VACAVILLE 16:41 8:21
70 Alexis Gimeno-Brown Fr PITMAN 16:49 8:25
71 Kelsey Cox So BUHACH COLONY 16:49 8:25
72 Haille Trimboli So ELK GROVE 16:53 8:27
73 Nicole Grottkau So PLEASANT GROVE 16:53 8:27
74 Misty Wagner Fr BUHACH COLONY 16:54 8:27
75 Sarah Spiegelman Fr GRANITE BAY 16:54 8:27
76 Lorynne Ritchie Fr PONDEROSA 16:55 8:28
77 Erin Perez Fr St. Francis 16:59 8:30 12/13 12/13 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
78 Carly Getz So ROCKLIN 17:03 8:32
79 Paige Davison So ELK GROVE 17:03 8:32
80 Kristiana Mason Fr OAK RIDGE 17:04 8:32
81 Marlen Nelson Fr ELK GROVE 17:08 8:34
82 Allegra Stephens So BENICIA 17:09 8:35
83 Nicole Kent So PITMAN 17:11 8:36
84 Kaylene Burns Fr CASA ROBLE 17:14 8:37
85 Yesenia Becerra So ATWATER 17:15 8:38
86 Katie McCollam Fr CASA ROBLE 17:16 8:38
87 Lauren Burns So St. Francis 17:17 8:39 13/13 13/13 1/1 17:42
(0:25)
17:42
(0:25)
17:42
(0:25)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
88 Anabel Calvario Fr VACAVILLE 17:17 8:39
89 Kristal Ketscher Fr PITMAN 17:19 8:40
90 Sara Tom So ELK GROVE 17:21 8:41
91 Samantha Morris Fr PITMAN 17:22 8:41
92 Natalie Garcia So VACAVILLE 17:23 8:42
93 Jamie Hsin Fr PITMAN 17:23 8:42
94 Yadira Rodriquez So ATWATER 17:29 8:45
95 Heather Yee So MIRA LOMA 17:30 8:45
96 Perla Del Toro So ATWATER 17:30 8:45
97 Genna Fisher Fr PLEASANT GROVE 17:34 8:47
98 Shandie Snyder Fr PLEASANT GROVE 17:34 8:47
99 Leticia Pina So BUHACH COLONY 17:36 8:48
100 Liliana Pinedo Fr YUBA CITY 17:46 8:53
101 Ana Arteaga So BUHACH COLONY 17:48 8:54
102 Jaycie Speck So ROSEVILLE 17:52 8:56
103 Morgan Koefoed Fr VACAVILLE 17:53 8:57
104 Anela Osmanovic So CASA ROBLE 17:54 8:57
105 Katarina Perez So BUHACH COLONY 17:55 8:58
106 Kathlyln Garza Fr RIVER VALLEY 18:00 9:00
107 Silvia McElroy So JAMES C. ENOCHS 18:00 9:00
108 Shirley Thao So VALLEY 18:00 9:00
109 Alice Hoover So HOGAN 18:06 9:03
110 Jessica Andres So VACAVILLE 18:11 9:06
111 Harmony Gale Fr OAKMONT 18:17 9:09
112 Katy Cox So BUHACH COLONY 18:19 9:09
113 Ana Magden So ROSEMONT 18:23 9:12
114 Brianna Lujan Fr PITMAN 18:26 9:13
115 Ashley Marcelino So BUHACH COLONY 18:29 9:15
116 Baljot Dhoot Fr YUBA CITY 18:32 9:16
117 Jessica Pauley So JAMES C. ENOCHS 18:34 9:17
118 Maria Fagundes Fr BELLA VISTA 18:41 9:21
119 Chelsea Sveum So VACAVILLE 18:46 9:23
120 Jasmine Visla So YUBA CITY 18:46 9:23
121 Noemi Diaz So ATWATER 18:53 9:27
122 Lindsey Reese So BELLA VISTA 18:54 9:27
123 Nazareth Arzate So MCNAIR 19:00 9:30
124 Jezebel Mandriguez So VALLEY 19:02 9:31
125 Emily Wolverton So YUBA CITY 19:03 9:32
126 Sheila Lee Fr VALLEY 19:09 9:35
127 Shanelle Prasad So JAMES C. ENOCHS 19:17 9:39
128 Alanna Colon So JAMES C. ENOCHS 19:17 9:39
129 Airi Oregel So RIVER VALLEY 20:07 10:04
130 Ruth Ariemba So ROSEMONT 20:28 10:14
131 Zahra Nawab Fr VALLEY 20:34 10:17
132 Maricarmen Aguilera So OAKMONT 20:40 10:20
133 Auszuman Brazil Fr PITMAN 20:44 10:22
134 Katherine Tobin So ROSEMONT 20:46 10:23
135 Audrey Marin Fr ROSEMONT 20:57 10:29
136 Taylor Paxin Fr PLEASANT GROVE 21:32 10:46
137 Michelle Rao So VALLEY 21:57 10:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
2-3-3-2-1
Gap: 1:03
73:32
14:42
7:21
77 Erin Matranga
Fr
14:01
7:01
2
Paige Klugherz
Fr
14:46
7:23
15
Moriah Haworth
So
14:49
7:25
17
Marion Styer
So
14:52
7:26
19
Shelby Vollmer
Fr
15:04
7:32
24








SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
2 WOODCREEK
3-1-1-1-2
Gap: 1:49
73:49
14:46
7:23
82 Stephani Murphy
So
14:08
7:04
3
Joleen Chanco
Fr
14:20
7:10
7
Elizabet Romo
So
14:32
7:16
12
Janice Mallery
Fr
14:52
7:26
18
Megan Hoehenri
Fr
15:57
7:59
42








3 OAK RIDGE
7-3-2-3-3
Gap: 2:36
75:40
15:08
7:34
118 Kaley Silva
Fr
14:28
7:14
8
Inna Lane
So
14:28
7:14
9
Kaileen Palmero
Fr
14:29
7:15
10
Jacqueli Mansoor
Fr
15:11
7:36
27
Kristian Mason
Fr
17:04
8:32
64








4 ROCKLIN
6-5-6-4-4
Gap: 1:09
75:26
15:05
7:33
127 Melanie Bertrand
Fr
14:20
7:10
6
Heidi Siler
So
15:02
7:31
23
Averi Gerberdi
So
15:16
7:38
31
Kelly Nichol
So
15:19
7:40
32
Ana Flores
So
15:29
7:45
35








5 GRANITE BAY
9-6-5-5-5
Gap: 2:21
77:24
15:29
7:44
164 Allison Haworth
Fr
14:33
7:17
13
Caryn Zagaynov
Fr
14:53
7:27
20
Megan Ong
Fr
15:04
7:32
25
Sarah Degregio
Fr
16:00
8:00
46
Sarah Spiegelm
Fr
16:54
8:27
60








6 RIO AMERICANO
12-9-7-7-6
Gap: 1:12
77:22
15:28
7:44
167 Lauren Mugnaini
So
14:57
7:29
22
Alex Reinoldt
So
15:04
7:32
26
Brittany Dunning
Fr
15:13
7:37
29
Marisa Ruxin
So
15:59
8:00
43
Callie Senna
Fr
16:09
8:04
47








7 CASA ROBLE
1-2-4-6-7
Gap: 3:30
78:23
15:41
7:50
185 Taylor Spencer
So
13:46
6:53
1
Whitney Muller
So
14:39
7:20
14
Mariah Rugg
Fr
15:28
7:44
34
Kaylene Burns
Fr
17:14
8:37
67
Katie McCollam
Fr
17:16
8:38
69








8 PONDEROSA
8-7-8-8-8
Gap: 2:24
79:02
15:48
7:54
198 Megan Reggiard
So
14:31
7:16
11
Kara Randall
So
15:15
7:38
30
Lieran Palmer
So
15:59
8:00
45
Moriah Broughto
Fr
16:22
8:11
51
Lorynne Ritchie
Fr
16:55
8:28
61








9 VACAVILLE
14-11-11-10-9
Gap: 0:53
80:33
16:07
8:03
220 Amanda Hesterma
Fr
15:48
7:54
37
Carolyn Fine
Fr
15:49
7:55
38
Aislinn Talbot
So
15:51
7:56
39
Caroline Kealy
So
16:24
8:12
52
Courtney McGowan
Fr
16:41
8:21
54








10 PITMAN
4-8-9-9-10
Gap: 3:06
81:28
16:18
8:09
236 Victoria Alvarado
Fr
14:13
7:07
4
Elizabet Alvarado
So
15:56
7:58
40
Alexis Gimeno-B
Fr
16:49
8:25
55
Nicole Kent
So
17:11
8:36
66
Kristal Ketscher
Fr
17:19
8:40
71








11 ATWATER
10-10-10-11-11
Gap: 2:42
81:48
16:22
8:11
250 Amanda Garcia
Fr
14:47
7:24
16
Susanna Gutierre
So
15:57
7:59
41
Jannie Perez
So
16:20
8:10
49
Yesenia Becerra
So
17:15
8:38
68
Yadira Rodrique
So
17:29
8:45
76








12 BUHACH COLONY
11-12-12-12-12
Gap: 2:52
84:03
16:49
8:24
298 Adriana Mendez
Fr
14:56
7:28
21
Kelsey Cox
So
16:49
8:25
56
Misty Wagner
Fr
16:54
8:27
59
Leticia Pina
So
17:36
8:48
80
Ana Arteaga
So
17:48
8:54
82








13 ELK GROVE
16-15-13-13-13
Gap: 1:06
84:40
16:56
8:28
305 Morgan Zehnder
So
16:15
8:08
48
Haille Trimboli
So
16:53
8:27
57
Paige Davison
So
17:03
8:32
63
Marlen Nelson
Fr
17:08
8:34
65
Sara Tom
So
17:21
8:41
72








14 PLEASANT GROVE
13-14-14-14-14
Gap: 6:10
88:55
17:47
8:54
346 Stacy Miller
Fr
15:22
7:41
33
Nicole Grottkau
So
16:53
8:27
58
Genna Fisher
Fr
17:34
8:47
78
Shandie Snyder
Fr
17:34
8:47
79
Taylor Paxin
Fr
21:32
10:46
98








15 YUBA CITY
5-13-15-15-15
Gap: 4:45
88:25
17:41
8:51
357 Olivia Jacques
So
14:18
7:09
5
Liliana Pinedo
Fr
17:46
8:53
81
Baljot Dhoot
Fr
18:32
9:16
88
Jasmine Visla
So
18:46
9:23
90
Emily Wolverto
So
19:03
9:32
93








16 JAMES C. ENOCHS
15-16-16-16-16
Gap: 3:18
91:07
18:13
9:07
409 Mariah Wilkens
So
15:59
8:00
44
Silvia McElroy
So
18:00
9:00
85
Jessica Pauley
So
18:34
9:17
89
Shanelle Prasad
So
19:17
9:39
95
Alanna Colon
So
19:17
9:39
96








17 VALLEY
17-17-17-17-17
Gap: 3:57
98:42
19:44
9:52
468 Shirley Thao
So
18:00
9:00
86
Jezebel Mandrigu
So
19:02
9:31
92
Sheila Lee
Fr
19:09
9:35
94
Zahra Nawab
Fr
20:34
10:17
97
Michelle Rao
So
21:57
10:59
99








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:08
79:22
15:52
7:56
15 Lauren Flores
Fr
15:12
7:36
1
Margaret Kashuba
Fr
15:29
7:45
2
Morgan Rivera
Fr
16:02
8:01
3
Natalie Obaldia
Fr
16:19
8:09
4
Victoria Tacherra
So
16:20
8:10
5








SF Track/XC ROCKS! (LY, LR)
2 VACAVILLE
2-2-2-2-2
Gap: 1:29
89:30
17:54
8:57
50 Anabel Calvario
Fr
17:17
8:39
8
Natalie Garcia
So
17:23
8:42
9
Morgan Koefoed
Fr
17:53
8:57
10
Jessica Andres
So
18:11
9:06
11
Chelsea Sveum
So
18:46
9:23
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S D1 Dana Randall, So, 13:49, DAVIS SR. DAVIS SR., 72:19, 34
F/S D2 Taylor Spencer, So, 13:46, CASA ROBLE ST. FRANCIS, 73:32, 77
F/S D3 Alissa Hood, So, 14:03, DEL ORO EL DORADO, 76:15, 43
F/S D4 Marissa Mendez, Fr, 14:01, VISTA DEL LAGO BRET HARTE, 82:21, 38
F/S D5 Christa Weisman, So, 14:09, FOREST LAKE CHR JIM ELLIOT CHRI, 106:43, 15
JV d12 Hilary Teaford, So, 20:46, DAVIS SR. DAVIS SR., 106:06, 26
JV d345 Kristen Reichardt2, Sr, 22:18, PLACER PLACER, 118:59, 19
V d1 Laurynne Chetelat, Sr, 18:04, DAVIS SR. DAVIS SR., 100:33, 68
V d2 Hayley Scott, So, 18:21, OAK RIDGE PONDEROSA, 98:14, 57
V d3 Jordan Burke, Sr, 18:54, PLACER DEL ORO, 101:18, 34
V d4 Lauren Jimison, Sr, 19:47, CAPITAL CHRISTI BRET HARTE, 104:38, 39
V d5 Megan Crutchfield, So, 22:50, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 126:16, 18

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr D1 Preston Daniels, Fr, 11:38, JESUIT JESUIT, 59:52, 24
Fr D2 Taylor Sarbrough, Fr, 12:16, BUHACH COLONY WOODCREEK, 66:31, 50
Fr D3 Nathan Hodgens, Fr, 12:24, WHITNEY EL DORADO, 66:55, 25
Fr D4 Alex Durante, Fr, 12:07, BRET HARTE BRET HARTE, 65:57, 17
Fr D5 Joe Thomas, Fr, 14:04, TIOGA , 0:00,
JV d12 Jeroen Keukenkamp, Fr, 16:54, OAK RIDGE JESUIT, 89:46, 37
JV d345 Spencer Tierney, Jr, 18:42, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 99:08, 30
So d12 Flavio Castro, So, 11:21, LOS BANOS JESUIT, 59:18, 37
So d2 James Dietler-Bennio, Fr, 11:37, BELLA VISTA OAK RIDGE, 60:04, 43
So d345 Lehong Hong, Fr, 11:38, CERES DEL ORO, 64:13, 46
So d4 Cameron Goodman, So, 11:46, CHRISTIAN BROTH CHRISTIAN BROTH, 65:34, 27
So d5 Kevin Tobin, So, 12:10, FORESTHILL , 0:00,
V d12 Chris Haworth, Jr, 16:06, KENNEDY SHELDON, 83:27, 65
V d2 James Tracy, Sr, 15:28, DEL CAMPO WOODCREEK, 81:55, 61
V d3 Will Marquardt, Sr, 16:26, UNION MINE DEL ORO, 87:29, 64
V d4 German Fernandez, Sr, 14:51, RIVERBANK CHRISTIAN BROTH, 89:34, 49
V d5 Nathan Jackson, Fr, 17:57, BIG VALLEY CHRI VICTORY CHRISTI, 102:39, 34