St. Francis Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/13/04

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bolce, Katie Fr V 21:19 7:01 3.04 18/65 3/7 3/7 3/9 You ROCK Troubadour! (SBP)
Buehler, Colleen Jr V 22:24 7:22 3.04 34/65 7/7 7/7 3/7 You ROCK Troubadour! (SBP)
Coronado-Mcna, Annie So F/S 14:11 6:45 2.1 26/41 7/7 7/7 1/3 You ROCK Troubadour! (SBP)
Enabnit, Katherine Fr V 20:47 6:50 3.04 10/65 2/7 2/7 3/10 You ROCK Troubadour! (SBP)
Enabnit, Meghan Fr V 21:57 7:13 3.04 26/65 6/7 6/7 3/7
Lackner, Amy So F/S 13:19 6:20 2.1 9/41 3/7 3/7 2/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
Lehman, Emily Fr F/S 13:36 6:29 2.1 15/41 5/7 5/7 1/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
Lloyd, Maggie Fr V 21:39 7:07 3.04 21/65 4/7 4/7 3/8
Lum, Brittani Fr V 21:40 7:08 3.04 22/65 5/7 5/7 3/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
Luoma, Libby Fr F/S 13:20 6:21 2.1 10/41 4/7 4/7 1/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
Meltvedt, Mairin Sr V 20:24 6:43 3.04 7/65 1/7 1/7 4/16 You ROCK Troubadour! (SBP)
Ross, Theresa Fr F/S 13:53 6:37 2.1 24/41 6/7 6/7 1/3
Winje, Diva So F/S 12:44 6:04 2.1 3/41 1/7 1/7 3/11 You ROCK Troubadour! (SBP)
Ziegler, Helen Fr F/S 12:58 6:10 2.1 6/41 2/7 2/7 2/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/8 105:49
1:16
3.04 6:58 6:43 7:08 74 6:41 Mairin Meltvedt (7), Katherine Enabnit (9), Katie Bolce (17), Maggie Lloyd (20), Brittani Lum (21)
F/S 1st 5 1/5 65:57
0:52
2.1 6:17 6:04 6:29 37 6:17 Diva Winje (2), Helen Ziegler (5), Amy Lackner (8), Libby Luoma (9), Emily Lehman (13)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kim Crouch Sr PLACER 19:26 6:24
2 Brecken Drager Sr DEL ORO 19:31 6:25
3 Keri Buck Sr PLACER 19:58 6:34
4 Brianna Atkins Fr DEL ORO 20:11 6:38
5 Michelle Born Sr OAKMONT 20:17 6:40
6 Jordan Burke Fr PLACER 20:20 6:41
7 Mairin Meltvedt Sr St. Francis 20:24 6:43 1/7 1/7 4/16 You ROCK Troubadour! (SBP)
8 Brida Beltrami Fr OAKDALE 20:28 6:44
9 Kaitlin Frier Jr CALAVERAS 20:40 6:48
10 Katherine Enabnit Fr St. Francis 20:47 6:50 2/7 2/7 3/10 You ROCK Troubadour! (SBP)
11 Jacqueline Lee Sr DEL ORO 20:49 6:51
12 Amanda Gillming Sr PLACER 20:54 6:53
13 Jessica Wilson Sr DEL ORO 21:02 6:55
14 Michelle Dadigan Fr PLACER 21:03 6:55
15 Haley Carrigg Fr ROSEVILLE 21:05 6:56
16 Katie Vaughan Sr PLACER 21:13 6:59
17 Megan Ramirez Sr PLACER 21:16 7:00
18 Katie Bolce Fr St. Francis 21:19 7:01 3/7 3/7 3/9 You ROCK Troubadour! (SBP)
19 Randi Evans So DEL ORO 21:24 7:02
20 Athena Gillen So UNION MINE 21:33 7:05
21 Maggie Lloyd Fr St. Francis 21:39 7:07 4/7 4/7 3/8
22 Brittani Lum Fr St. Francis 21:40 7:08 5/7 5/7 3/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
23 Jenni Elremo So EL CAMINO 21:46 7:10
24 Jessica Ogden Sr DEL ORO 21:48 7:10
25 Rosa Ferris So HIGHLANDS 21:53 7:12
26 Meghan Enabnit Fr St. Francis 21:57 7:13 6/7 6/7 3/7
27 Erin Klousner Sr OAKMONT 22:00 7:14
28 Megan Frier Fr CALAVERAS 22:05 7:16
29 Lindsay Mosbrucker Fr OAKMONT 22:08 7:17
30 Lyndsi Riley CASA ROBLE 22:15 7:19
31 Jill Tokutomi Jr DEL ORO 22:19 7:20
32 Allison Steinkamp Sr ROSEVILLE 22:20 7:21
33 Natasha Pishtoy Jr SAN JUAN 22:21 7:21
34 Colleen Buehler Jr St. Francis 22:24 7:22 7/7 7/7 3/7 You ROCK Troubadour! (SBP)
35 Allison Jones Fr UNION MINE 22:28 7:23
36 Chelsey Grassfield Fr OAKMONT 22:29 7:24
37 Margarita Enriquez Sr EL DORADO 22:30 7:24
38 Dana Parker Jr EL DORADO 22:31 7:24
39 Jodie Leal Sr OAKDALE 22:35 7:26
40 Brittanie Mcpherson Fr VANDEN 22:43 7:28
41 Megan Riggs Sr OAKMONT 22:44 7:29
42 Kristen Moen Fr OAKMONT 22:45 7:29
43 Erica Bundesen Jr DIXON 22:49 7:30
44 Laura Sosa Fr UNION MINE 23:05 7:36
45 Abby Goode Sr UNION MINE 23:12 7:38
46 Elicia Meyer So VANDEN 23:26 7:43
47 Melissa Cosens Jr UNION MINE 23:28 7:43
48 Michelle Reyes Fr ROSEVILLE 23:30 7:44
49 Marge Kalhor Sr ROSEVILLE 23:32 7:44
50 Alisha Zimmerman Sr VANDEN 23:49 7:50
51 Aria Alvarez Jr ST. MARYS 23:54 7:52
52 Hillary Trainor Jr UNION MINE 24:19 8:00
53 Carolyn Smith So EL DORADO 24:23 8:01
54 Lisa Sedlock So CALAVERAS 24:24 8:02
55 Rebecca Benn Jr ROSEVILLE 24:39 8:07
56 Kristy Page Jr OAKMONT 24:47 8:09
57 Christy Perisho Jr UNION MINE 24:50 8:10
58 Tracy Johnson So ROSEVILLE 25:23 8:21
59 Annie Kimmerlein Sr EL DORADO 25:36 8:25
60 Brittany Sherbourne Jr ROSEVILLE 25:51 8:30
61 Samantha Kubeck Jr CALAVERAS 26:28 8:42
62 Sylvia Cardos Sr CALAVERAS 26:51 8:50
63 Camille Jordan So EL DORADO 27:39 9:06
64 Danielle Axley Sr CALAVERAS 27:53 9:10
65 Judy Rhodes Jr CALAVERAS 28:10 9:16
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 PLACER
1-1-1-1-1
Gap: 1:37
101:41
20:20
6:41
34 Kim Crouch
Sr
19:26
6:24
1
Keri Buck
Sr
19:58
6:34
3
Jordan Burke
Fr
20:20
6:41
6
Amanda Gillming
Sr
20:54
6:53
11
Michelle Dadigan
Fr
21:03
6:55
13
Katie Vaughan
Sr
21:13
6:59
15
Megan Ramirez
Sr
21:16
7:00
16
2 DEL ORO
2-2-2-2-2
Gap: 1:53
102:57
20:35
6:46
46 Brecken Drager
Sr
19:31
6:25
2
Brianna Atkins
Fr
20:11
6:38
4
Jacqueli Lee
Sr
20:49
6:51
10
Jessica Wilson
Sr
21:02
6:55
12
Randi Evans
So
21:24
7:02
18
Jessica Ogden
Sr
21:48
7:10
22
Jill Tokutomi
Jr
22:19
7:20
27
3 St. Francis
4-3-3-3-3
Gap: 1:16
105:49
21:10
6:58
74 Mairin Meltvedt
Sr
20:24
6:43
7
Katherin Enabnit
Fr
20:47
6:50
9
Katie Bolce
Fr
21:19
7:01
17
Maggie Lloyd
Fr
21:39
7:07
20
Brittani Lum
Fr
21:40
7:08
21
Meghan Enabnit
Fr
21:57
7:13
23
Colleen Buehler
Jr
22:24
7:22
29
4 OAKMONT
3-4-4-4-4
Gap: 2:27
109:38
21:56
7:13
120 Michelle Born
Sr
20:17
6:40
5
Erin Klousner
Sr
22:00
7:14
24
Lindsay Mosbruck
Fr
22:08
7:17
26
Chelsey Grassfie
Fr
22:29
7:24
31
Megan Riggs
Sr
22:44
7:29
34
Kristen Moen
Fr
22:45
7:29
35
Kristy Page
Jr
24:47
8:09
45
5 UNION MINE
7-7-7-6-5
Gap: 1:55
113:46
22:45
7:29
160 Athena Gillen
So
21:33
7:05
19
Allison Jones
Fr
22:28
7:23
30
Laura Sosa
Fr
23:05
7:36
36
Abby Goode
Sr
23:12
7:38
37
Melissa Cosens
Jr
23:28
7:43
38
Hillary Trainor
Jr
24:19
8:00
41
Christy Perisho
Jr
24:50
8:10
46
6 ROSEVILLE
6-6-6-5-6
Gap: 3:34
115:06
23:01
7:34
165 Haley Carrigg
Fr
21:05
6:56
14
Allison Steinkam
Sr
22:20
7:21
28
Michelle Reyes
Fr
23:30
7:44
39
Marge Kalhor
Sr
23:32
7:44
40
Rebecca Benn
Jr
24:39
8:07
44
Tracy Johnson
So
25:23
8:21
47
Brittany Sherbour
Jr
25:51
8:30
49
7 CALAVERAS
5-5-5-7-7
Gap: 6:11
120:28
24:06
7:56
177 Kaitlin Frier
Jr
20:40
6:48
8
Megan Frier
Fr
22:05
7:16
25
Lisa Sedlock
So
24:24
8:02
43
Samantha Kubeck
Jr
26:28
8:42
50
Sylvia Cardos
Sr
26:51
8:50
51
Danielle Axley
Sr
27:53
9:10
53
Judy Rhodes
Jr
28:10
9:16
54
8 EL DORADO
8-8-8-8-8
Gap: 5:09
122:39
24:32
8:04
207 Margarit Enriquez
Sr
22:30
7:24
32
Dana Parker
Jr
22:31
7:24
33
Carolyn Smith
So
24:23
8:01
42
Annie Kimmerle
Sr
25:36
8:25
48
Camille Jordan
So
27:39
9:06
52








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Hillary Kigar Fr EL CAMINO 11:50 5:38
2 Merie Paddeck Fr DEL ORO 12:23 5:54
3 Diva Winje So St. Francis 12:44 6:04 1/7 1/7 3/11 You ROCK Troubadour! (SBP)
4 Sara Hansen So DEL ORO 12:52 6:08
5 Kaleena Sprenger CASA ROBLE 12:53 6:08
6 Helen Ziegler Fr St. Francis 12:58 6:10 2/7 2/7 2/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
7 Sierra Wilkey CASA ROBLE 13:06 6:14
8 Desiree Wulfert CASA ROBLE 13:05 6:14
9 Amy Lackner So St. Francis 13:19 6:20 3/7 3/7 2/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
10 Libby Luoma Fr St. Francis 13:20 6:21 4/7 4/7 1/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
11 Natalie Wiezel So DEL ORO 13:22 6:22
12 Jill Joaquin Fr MANTECA 13:22 6:22
13 Tania Huerta So DEL ORO 13:22 6:22
14 Brittany Kasik CASA ROBLE 13:23 6:22
15 Emily Lehman Fr St. Francis 13:36 6:29 5/7 5/7 1/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
16 Kristin Cole Fr EL DORADO 13:34 6:28
17 Nichole Faught Fr ST. MARYS 13:37 6:29
18 Kayleigh Salstrand Fr EL DORADO 13:41 6:31
19 Sophia Gomez CASA ROBLE 13:42 6:31
20 Nicki Paul So OAKDALE 13:43 6:32
21 Traelyn Lewis Fr EL DORADO 13:45 6:33
22 Laura Daly So ST. MARYS 13:49 6:35
23 Amy Borges Fr ST. MARYS 13:48 6:34
24 Theresa Ross Fr St. Francis 13:53 6:37 6/7 6/7 1/3
25 Megan Connors Fr ST. MARYS 14:08 6:44
26 Annie Coronado-Mcna So St. Francis 14:11 6:45 7/7 7/7 1/3 You ROCK Troubadour! (SBP)
27 Jaclyn Woods So UNION MINE 14:27 6:53
28 Kim Lajcik So ROSEVILLE 14:28 6:53
29 Monica Ward Fr OAKDALE 14:26 6:52
30 Kali Boehle-silva So ROSEVILLE 14:33 6:56
31 Angela Moncado Fr MANTECA 14:34 6:56
32 Janet Jin So ROSEVILLE 14:47 7:02
33 Alicia Leal Fr ST. MARYS 15:04 7:10
34 Samantha Mcgirr So ST. MARYS 15:04 7:10
35 Rachel Ebert So ST. MARYS 15:03 7:10
36 Melodie Van De Broe Fr EL DORADO 15:07 7:12
37 Anna Dillier So DEL ORO 15:12 7:14
38 Sara Shoff So EL DORADO 15:47 7:31
39 Grace Kimmerlein So EL DORADO 15:51 7:33
40 Rebecca Brewer So SONORA 16:11 7:42
41 Heidi Lorenz Fr EL DORADO 16:30 7:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
2-2-2-1-1
Gap: 0:52
65:57
13:11
6:17
37 Diva Winje
So
12:44
6:04
2
Helen Ziegler
Fr
12:58
6:10
5
Amy Lackner
So
13:19
6:20
8
Libby Luoma
Fr
13:20
6:21
9
Emily Lehman
Fr
13:36
6:29
13
Theresa Ross
Fr
13:53
6:37
21
Annie Coronado
So
14:11
6:45
23
2 CASA ROBLE
3-3-3-3-2
Gap: 0:49
66:09
13:14
6:18
46 Kaleena Sprenger
-
12:53
6:08
4
Sierra Wilkey
-
13:06
6:14
6
Desiree Wulfert
-
13:05
6:14
7
Brittany Kasik
-
13:23
6:22
12
Sophia Gomez
-
13:42
6:31
17








3 DEL ORO
1-1-1-2-3
Gap: 2:49
67:11
13:26
6:24
53 Merie Paddeck
Fr
12:23
5:54
1
Sara Hansen
So
12:52
6:08
3
Natalie Wiezel
So
13:22
6:22
10
Tania Huerta
So
13:22
6:22
11
Anna Dillier
So
15:12
7:14
28








4 ST. MARYS
5-5-5-5-4
Gap: 1:27
70:26
14:05
6:42
100 Nichole Faught
Fr
13:37
6:29
15
Laura Daly
So
13:49
6:35
19
Amy Borges
Fr
13:48
6:34
20
Megan Connors
Fr
14:08
6:44
22
Alicia Leal
Fr
15:04
7:10
24
Samantha Mcgirr
So
15:04
7:10
25
Rachel Ebert
So
15:03
7:10
26
5 EL DORADO
4-4-4-4-5
Gap: 2:13
71:54
14:23
6:51
104 Kristin Cole
Fr
13:34
6:28
14
Kayleigh Salstran
Fr
13:41
6:31
16
Traelyn Lewis
Fr
13:45
6:33
18
Melodie Van De Broe
Fr
15:07
7:12
27
Sara Shoff
So
15:47
7:31
29
Grace Kimmerle
So
15:51
7:33
30
Heidi Lorenz
Fr
16:30
7:51
31
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

10 races + combined.


All Boys Races

11 races + combined.