St. Francis Results from the Sac Joaquin Section Finals at Sierra College on 11/10/01

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anderson, Jaime Jr V 21:21 7:07 3 17/55 4/6 4/6 1/9 21:39
(0:18,1.4)
21:39
(0:18,1.4)
21:39
(0:18,1.4)
21:39
(0:18,1.4)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Baker, Danielle Jr V 21:35 7:12 3 24/55 5/6 5/6 2/8 20:21 20:21 20:21 20:21 You ROCK Troubadour! (SBP)
Hartman, Katie So V 20:20 6:47 3 7/55 1/6 1/6 6/10 You ROCK Troubadour! (SBP)
Kritil, Sarah V 20:21 6:47 3 8/55 2/6 2/6 2/9 You ROCK Troubadour! (SBP)
Sanchez, Cristina Jr V 22:04 7:21 3 29/55 6/6 6/6 1/7 19:54 19:54 19:54 19:54
Toole, Maggie Fr V 20:54 6:58 3 12/55 3/6 3/6 2/9 You ROCK Troubadour! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 104:31
1:15
3 6:58 6:47 7:12 67 6:58 103:53 103:53 103:53 Katie Hartman (7), Sarah Kritil (8), Maggie Toole (12), Jaime Anderson (17), Danielle Baker (23)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Bethany Gardner DEL ORO 19:00 6:20
2 Allison Steinkamp ROSEVILLE 19:39 6:33
3 Rachel Bates DEL ORO 19:55 6:38
4 Rhonda Mcgee VANDEN 20:05 6:42
5 Melisa Hough SONORA 20:13 6:44
6 Brittany Proctor SIERRA 20:16 6:45
7 Katie Hartman So St. Francis 20:20 6:47 1/6 1/6 6/10 You ROCK Troubadour! (SBP)
8 Sarah Kritil St. Francis 20:21 6:47 2/6 2/6 2/9 You ROCK Troubadour! (SBP)
9 Hayley Soderlund ROSEVILLE 20:41 6:54
10 Alexa Carleton SONORA 20:45 6:55
11 Jessica Rendon ROSEVILLE 20:50 6:57
12 Maggie Toole Fr St. Francis 20:54 6:58 3/6 3/6 2/9 You ROCK Troubadour! (SBP)
13 Caitlin Morgan UNION MINE 21:04 7:01
14 Amanda Judy VANDEN 21:08 7:03
15 Hayley Brown SONORA 21:09 7:03
16 Kerrie Parker EL DORADO 21:15 7:05
17 Jaime Anderson Jr St. Francis 21:21 7:07 4/6 4/6 1/9 21:39
(0:18)
21:39
(0:18)
21:39
(0:18)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, SBP)
18 Nicole Hart SONORA 21:21 7:07
19 Amanda Toon MANTECA 21:26 7:09
20 Katrina Stoneback UNION MINE 21:26 7:09
21 Liz Tavares SIERRA 21:27 7:09
22 Britta Segerstrom SONORA 21:27 7:09
23 Donna Howe UNION MINE 21:33 7:11
24 Danielle Baker Jr St. Francis 21:35 7:12 5/6 5/6 2/8 20:21 20:21 20:21 You ROCK Troubadour! (SBP)
25 Kristen Farac SIERRA 21:42 7:14
26 Heather Akin EL DORADO 21:43 7:14
27 Rian Crosby DEL ORO 21:49 7:16
28 Joelle Gibson UNION MINE 21:55 7:18
29 Cristina Sanchez Jr St. Francis 22:04 7:21 6/6 6/6 1/7 19:54 19:54 19:54
30 Jana Rapetti EL DORADO 22:14 7:25
31 Rachel Gardner DEL ORO 22:17 7:26
32 Jenny Cinkel ROSEVILLE 22:22 7:27
33 Shannon Brinkley SIERRA 22:24 7:28
34 Alisha Zimmerman VANDEN 22:24 7:28
35 Laura Joseph DEL ORO 22:26 7:29
36 Amber Winter UNION MINE 22:26 7:29
37 Audrey Hayward ROSEVILLE 22:34 7:31
38 Eileen Evans ROSEVILLE 22:48 7:36
39 Kara Greene SIERRA 22:53 7:38
40 Rachel Mcpherson SIERRA 23:08 7:43
41 Jennifer Foster SONORA 23:16 7:45
42 Alli Riegel DEL ORO 23:26 7:49
43 Megan Mcinnis SONORA 23:36 7:52
44 Aimee Ticer SIERRA 23:52 7:57
45 Sheena Bissett VANDEN 23:56 7:59
46 Krystle Benson MANTECA 24:27 8:09
47 Beth Schumacher MANTECA 24:42 8:14
48 Brittany Allison EL DORADO 25:04 8:21
49 Jenn Decker ROSEVILLE 25:23 8:28
50 Nicole Schinke UNION MINE 25:25 8:28
51 Mary Muray CENTER 26:28 8:49
52 Sarah Schumacher MANTECA 26:49 8:56
53 Kira Luna EL DORADO 26:52 8:57
54 Roxana Salmeron VANDEN 27:57 9:19
55 Maureen Cohen EL DORADO 28:10 9:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
6-3-2-1-1
Gap: 1:15
104:31
20:54
6:58
67 Katie Hartman
So
20:20
6:47
7
Sarah Kritil

20:21
6:47
8
Maggie Toole
Fr
20:54
6:58
12
Jaime Anderson
Jr
21:21
7:07
17
Danielle Baker
Jr
21:35
7:12
23
Cristina Sanchez
Jr
22:04
7:21
28




2 SONORA
4-3-3-2-2
Gap: 1:14
104:55
20:59
7:00
69 Melisa Hough
-
20:13
6:44
5
Alexa Carleton
-
20:45
6:55
10
Hayley Brown
-
21:09
7:03
15
Nicole Hart
-
21:21
7:07
18
Britta Segerstr
-
21:27
7:09
21
Jennifer Foster
-
23:16
7:45
40
Megan Mcinnis
-
23:36
7:52
42
3 ROSEVILLE
2-2-1-3-3
Gap: 2:55
106:06
21:13
7:04
89 Allison Steinkam
-
19:39
6:33
2
Hayley Soderlun
-
20:41
6:54
9
Jessica Rendon
-
20:50
6:57
11
Jenny Cinkel
-
22:22
7:27
31
Audrey Hayward
-
22:34
7:31
36
Eileen Evans
-
22:48
7:36
37
Jenn Decker
-
25:23
8:28
46
4 DEL ORO
1-1-3-4-4
Gap: 3:26
105:27
21:05
7:02
94 Bethany Gardner
-
19:00
6:20
1
Rachel Bates
-
19:55
6:38
3
Rian Crosby
-
21:49
7:16
26
Rachel Gardner
-
22:17
7:26
30
Laura Joseph
-
22:26
7:29
34
Alli Riegel
-
23:26
7:49
41




5 UNION MINE
7-7-7-5-5
Gap: 1:22
108:24
21:41
7:14
116 Caitlin Morgan
-
21:04
7:01
13
Katrina Stonebac
-
21:26
7:09
19
Donna Howe
-
21:33
7:11
22
Joelle Gibson
-
21:55
7:18
27
Amber Winter
-
22:26
7:29
35
Nicole Schinke
-
25:25
8:28
47




6 SIERRA
5-6-5-6-6
Gap: 2:37
108:42
21:44
7:15
120 Brittany Proctor
-
20:16
6:45
6
Liz Tavares
-
21:27
7:09
20
Kristen Farac
-
21:42
7:14
24
Shannon Brinkley
-
22:24
7:28
32
Kara Greene
-
22:53
7:38
38
Rachel Mcpherso
-
23:08
7:43
39
Aimee Ticer
-
23:52
7:57
43
7 VANDEN
3-5-6-7-7
Gap: 7:52
115:30
23:06
7:42
144 Rhonda Mcgee
-
20:05
6:42
4
Amanda Judy
-
21:08
7:03
14
Alisha Zimmerma
-
22:24
7:28
33
Sheena Bissett
-
23:56
7:59
44
Roxana Salmeron
-
27:57
9:19
49








8 EL DORADO
8-8-8-8-8
Gap: 5:37
117:08
23:26
7:49
163 Kerrie Parker
-
21:15
7:05
16
Heather Akin
-
21:43
7:14
25
Jana Rapetti
-
22:14
7:25
29
Brittany Allison
-
25:04
8:21
45
Kira Luna
-
26:52
8:57
48
Maureen Cohen
-
28:10
9:23
50




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.