St. Francis Results from the Sac Joaquin Section Finals at Sierra College on 11/15/03

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alexander, Megan Jr V 21:23 7:08 3 19/59 3/7 3/14 3/8 19:44 19:44 19:44 19:44
Alvi, Sebina JV 23:36 7:52 3 6/27 3/7 10/14 1/4 You ROCK Troubadour! (SBP)
Bates, Katelan F/S 15:14 7:37 2 29/36 7/7 7/7 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
Beckett-hile, Sarah JV 23:10 7:43 3 3/27 1/7 7/14 3/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
Brown, Marie F/S 15:00 7:30 2 24/36 5/7 5/7 1/4 You ROCK Troubadour! (SBP)
Buehler, Colleen Jr V 21:57 7:19 3 27/59 5/7 5/14 2/7 You ROCK Troubadour! (SBP)
Castello, Karina F/S 14:32 7:16 2 14/36 3/7 3/7 3/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
Coronado-Mcna, Annie Fr F/S 15:09 7:35 2 26/36 6/7 6/7 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
Dickson, Christine JV 24:15 8:05 3 9/27 4/7 11/14 1/4 You ROCK Troubadour! (SBP)
Emmerich, Megan JV 23:30 7:50 3 5/27 2/7 9/14 1/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
Figone, Kristie JV 28:52 9:37 3 25/27 7/7 14/14 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
Gregory, Sarah Jr V 23:10 7:43 3 45/59 7/7 7/14 3/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
Lackner, Amy Fr V 20:47 6:56 3 8/59 1/7 1/14 6/17 You ROCK Troubadour! (SBP)
Lee, Jacqueline Jr V 21:21 7:07 3 18/59 2/7 2/14 5/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
Leon, Alexa F/S 13:39 6:50 2 3/36 1/7 1/7 3/11 You ROCK Troubadour! (SBP)
Meltvedt, Mairin Jr V 22:07 7:22 3 32/59 6/7 6/14 2/6
Palacios, Molly JV 24:46 8:15 3 12/27 5/7 12/14 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
Pinnow, Jennifer Fr F/S 14:46 7:23 2 19/36 4/7 4/7 2/4
Slamkowski, Colleen JV 26:52 8:57 3 20/27 6/7 13/14 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
Toole, Maggie Jr V 21:34 7:11 3 21/59 4/7 4/14 2/8 20:27 20:27 20:27 20:27 You ROCK Troubadour! (SBP)
Winje, Diva Fr F/S 14:02 7:01 2 10/36 2/7 2/7 3/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/7 107:02
1:10
3 7:08 6:56 7:19 76 6:53 96:28 96:28 96:28 Amy Lackner (7), Jacqueline Lee (14), Megan Alexander (15), Maggie Toole (17), Colleen Buehler (23)
JV 1st 5 1/2 119:17
1:36
3 7:57 7:43 8:15 20 7:57 117:30 117:30 117:30 Sarah Beckett-hile (1), Megan Emmerich (3), Sebina Alvi (4), Christine Dickson (5), Molly Palacios (7)
F/S 1st 5 3/4 71:59
1:21
2 7:12 6:50 7:30 45 7:05 68:50 68:50 68:50 Alexa Leon (2), Diva Winje (8), Karina Castello (10), Jennifer Pinnow (11), Marie Brown (14)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cherise Mcnair SIERRA 19:08 6:23
2 Bethany Gardner DEL ORO 19:49 6:36
3 Andrea Gruber PLACER 20:03 6:41
4 Kim Crouch PLACER 20:21 6:47
5 Amanda Gillming PLACER 20:22 6:47
6 Michelle Born OAKMONT 20:28 6:49
7 Allison Steinkamp ROSEVILLE 20:29 6:50
8 Amy Lackner Fr St. Francis 20:47 6:56 1/7 1/14 6/17 You ROCK Troubadour! (SBP)
9 Erin Frier CALAVERAS 20:48 6:56
10 Kaitlin Frier CALAVERAS 20:53 6:58
11 Erin Hunter UNION MINE 21:00 7:00
12 Donna Howe UNION MINE 21:09 7:03
13 Katie Vaughan PLACER 21:11 7:04
14 Dana Parker EL DORADO 21:12 7:04
15 Meg Ramirez PLACER 21:17 7:06
16 Brecken Drager DEL ORO 21:17 7:06
17 Eliese Rulifson DEL ORO 21:18 7:06
18 Jacqueline Lee Jr St. Francis 21:21 7:07 2/7 2/14 5/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
19 Megan Alexander Jr St. Francis 21:23 7:08 3/7 3/14 3/8 19:44 19:44 19:44
20 Eileen Howard PLACER 21:34 7:11
21 Maggie Toole Jr St. Francis 21:34 7:11 4/7 4/14 2/8 20:27 20:27 20:27 You ROCK Troubadour! (SBP)
22 Heather Maves OAKMONT 21:43 7:14
23 Keri Buck PLACER 21:46 7:15
24 Pilar Zaich ST. MARYS-S 21:49 7:16
25 Erin Klousner OAKMONT 21:51 7:17
26 Hillary Trainor UNION MINE 21:56 7:19
27 Colleen Buehler Jr St. Francis 21:57 7:19 5/7 5/14 2/7 You ROCK Troubadour! (SBP)
28 Desiree Wulfert EL CAMINO 21:58 7:19
29 Erica Tomlinson OAKMONT 21:59 7:20
30 Sara Kelly DEL ORO 22:00 7:20
31 Carson Cushenbery DEL ORO 22:00 7:20
32 Mairin Meltvedt Jr St. Francis 22:07 7:22 6/7 6/14 2/6
33 Deena Elwan OAKMONT 22:09 7:23
34 Jessica Fiore SIERRA 22:13 7:24
35 Erin Platter MIRA LOMA 22:17 7:26
36 Jessica Wilson DEL ORO 22:23 7:28
37 Rosa Ferris HIGHLANDS 22:24 7:28
38 Stephanie Jimenez SIERRA 22:25 7:28
39 Megan Riggs OAKMONT 22:26 7:29
40 Katrina Stoneback UNION MINE 22:30 7:30
41 Elicia Meyer VANDEN 22:36 7:32
42 Jill Tokutomi DEL ORO 22:47 7:36
43 Shannon Brinkley SIERRA 22:48 7:36
44 Lynae Lam SIERRA 22:53 7:38
45 Sarah Gregory Jr St. Francis 23:10 7:43 7/7 7/14 3/5 You ROCK Troubadour! (SBP)
46 Ashley Barry DIXON 23:17 7:46
47 Katelyn Mcgehee MANTECA 23:20 7:47
48 Robin Soldwisch SIERRA 23:22 7:47
49 Clarissa Thomas ST. MARYS-S 23:27 7:49
50 Caity Connolly ST. MARYS-S 23:31 7:50
51 Melissa Cosens UNION MINE 23:34 7:51
52 Brittany Proctor SIERRA 23:44 7:55
53 Christy Perisho UNION MINE 23:51 7:57
54 Doris Tirado ST. MARYS-S 23:55 7:58
55 Stephanie Borges ST. MARYS-S 24:16 8:05
56 Rebecca Dennis CALAVERAS 24:27 8:09
57 Jessica Westphal OAKMONT 24:36 8:12
58 Kristin Showalter PITMAN 25:11 8:24
59 Letitia Funston CALAVERAS 30:10 10:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 PLACER
3-1-1-1-1
Gap: 1:14
103:14
20:39
6:53
33 Andrea Gruber
-
20:03
6:41
3
Kim Crouch
-
20:21
6:47
4
Amanda Gillming
-
20:22
6:47
5
Katie Vaughan
-
21:11
7:04
10
Meg Ramirez
-
21:17
7:06
11
Eileen Howard
-
21:34
7:11
16
Keri Buck
-
21:46
7:15
19
2 St. Francis
5-4-3-3-2
Gap: 1:10
107:02
21:24
7:08
76 Amy Lackner
Fr
20:47
6:56
7
Jacqueli Lee
Jr
21:21
7:07
14
Megan Alexande
Jr
21:23
7:08
15
Maggie Toole
Jr
21:34
7:11
17
Colleen Buehler
Jr
21:57
7:19
23
Mairin Meltvedt
Jr
22:07
7:22
27
Sarah Gregory
Jr
23:10
7:43
37
3 DEL ORO
2-2-2-2-3
Gap: 2:11
106:24
21:17
7:06
78 Bethany Gardner
-
19:49
6:36
2
Brecken Drager
-
21:17
7:06
12
Eliese Rulifson
-
21:18
7:06
13
Sara Kelly
-
22:00
7:20
25
Carson Cushenbe
-
22:00
7:20
26
Jessica Wilson
-
22:23
7:28
30
Jill Tokutomi
-
22:47
7:36
34
4 OAKMONT
4-5-5-4-4
Gap: 1:41
108:10
21:38
7:13
97 Michelle Born
-
20:28
6:49
6
Heather Maves
-
21:43
7:14
18
Erin Klousner
-
21:51
7:17
21
Erica Tomlinso
-
21:59
7:20
24
Deena Elwan
-
22:09
7:23
28
Megan Riggs
-
22:26
7:29
32
Jessica Westphal
-
24:36
8:12
46
5 UNION MINE
6-3-4-5-5
Gap: 2:34
110:09
22:02
7:21
113 Erin Hunter
-
21:00
7:00
8
Donna Howe
-
21:09
7:03
9
Hillary Trainor
-
21:56
7:19
22
Katrina Stonebac
-
22:30
7:30
33
Melissa Cosens
-
23:34
7:51
41
Christy Perisho
-
23:51
7:57
43




6 SIERRA
1-6-6-6-6
Gap: 3:45
109:27
21:53
7:18
132 Cherise Mcnair
-
19:08
6:23
1
Jessica Fiore
-
22:13
7:24
29
Stephani Jimenez
-
22:25
7:28
31
Shannon Brinkley
-
22:48
7:36
35
Lynae Lam
-
22:53
7:38
36
Robin Soldwisc
-
23:22
7:47
38
Brittany Proctor
-
23:44
7:55
42
7 ST. MARYS-S
7-7-7-7-7
Gap: 2:27
116:58
23:24
7:48
188 Pilar Zaich
-
21:49
7:16
20
Clarissa Thomas
-
23:27
7:49
39
Caity Connolly
-
23:31
7:50
40
Doris Tirado
-
23:55
7:58
44
Stephani Borges
-
24:16
8:05
45








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jenny Eiremo EL CAMINO 22:51 7:37
2 Sherrie Rouse PLACER 23:03 7:41
3 Sarah Beckett-hile St. Francis 23:10 7:43 1/7 7/14 3/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
4 Elizabeth Salvatier UNION MINE 23:21 7:47
5 Megan Emmerich St. Francis 23:30 7:50 2/7 9/14 1/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
6 Sebina Alvi St. Francis 23:36 7:52 3/7 10/14 1/4 You ROCK Troubadour! (SBP)
7 Sarah Abalos OAKMONT 23:46 7:55
8 Michele Blevins DEL ORO 24:10 8:03
9 Christine Dickson St. Francis 24:15 8:05 4/7 11/14 1/4 You ROCK Troubadour! (SBP)
10 Danielle Chapman OAKMONT 24:21 8:07
11 Lisa Mahaffy UNION MINE 24:25 8:08
12 Molly Palacios St. Francis 24:46 8:15 5/7 12/14 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
13 Lisa Olsen DEL ORO 24:48 8:16
14 Alyce Hartman UNION MINE 25:11 8:24
15 Meghan Sullivan ST. MARYS-S 25:20 8:27
16 Rebecca Lauritzen UNION MINE 25:34 8:31
17 Alex Solis ST. MARYS-S 25:37 8:32
18 Lindsay Murphy OAKMONT 26:39 8:53
19 Nicole Dinnell ST. MARYS-S 26:50 8:57
20 Colleen Slamkowski St. Francis 26:52 8:57 6/7 13/14 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
21 Kathleen Aranda ST. MARYS-S 26:53 8:58
22 Kim Cooke PLACER 27:13 9:04
23 Eva Oliver BRET HARTE 27:30 9:10
24 Mollie Haley UNION MINE 27:34 9:11
25 Kristie Figone St. Francis 28:52 9:37 7/7 14/14 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
26 Shannon Harrington UNION MINE 29:46 9:55
27 Jennifer Henry OAKMONT 30:16 10:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:36
119:17
23:51
7:57
20 Sarah Beckett-

23:10
7:43
1
Megan Emmerich

23:30
7:50
3
Sebina Alvi

23:36
7:52
4
Christin Dickson

24:15
8:05
5
Molly Palacios

24:46
8:15
7
Colleen Slamkows

26:52
8:57
10
Kristie Figone

28:52
9:37
12
2 UNION MINE
2-2-2-2-2
Gap: 4:13
126:05
25:13
8:24
36 Elizabet Salvatie
-
23:21
7:47
2
Lisa Mahaffy
-
24:25
8:08
6
Alyce Hartman
-
25:11
8:24
8
Rebecca Lauritze
-
25:34
8:31
9
Mollie Haley
-
27:34
9:11
11
Shannon Harringt
-
29:46
9:55
13




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Steph Eastman PLACER 13:18 6:39
2 Erica Bundensen DIXON 13:30 6:45
3 Alexa Leon St. Francis 13:39 6:50 1/7 1/7 3/11 You ROCK Troubadour! (SBP)
4 Heather Perez SONORA 13:39 6:50
5 Bianca Dennis PLACER 13:42 6:51
6 Sara Hansen DEL ORO 13:43 6:52
7 Sam Uptain-villa DEL ORO 13:47 6:54
8 Natalie Wiezel DEL ORO 13:48 6:54
9 Elise Hinman PLACER 13:53 6:57
10 Diva Winje Fr St. Francis 14:02 7:01 2/7 2/7 3/8 You ROCK Troubadour! (SBP)
11 Natalie Higgins FRANKLIN-EG 14:10 7:05
12 Lauren Jabusch DEL ORO 14:21 7:11
13 Stephanie Vega FRANKLIN-EG 14:22 7:11
14 Karina Castello St. Francis 14:32 7:16 3/7 3/7 3/6 You ROCK Troubadour! (SBP)
15 Stephine Felhman MIRA LOMA 14:35 7:18
16 Katie Avelar ROSEVILLE 14:36 7:18
17 Chi Aguilar PITMAN 14:41 7:21
18 Kristen Saathoff ROSEVILLE 14:41 7:21
19 Jennifer Pinnow Fr St. Francis 14:46 7:23 4/7 4/7 2/4
20 Aprill Ayers EL DORADO 14:47 7:24
21 Kency Nittler PLACER 14:48 7:24
22 Aria Alvarez ST. MARYS-S 14:55 7:28
23 Kim Mcclung SONORA 14:58 7:29
24 Marie Brown St. Francis 15:00 7:30 5/7 5/7 1/4 You ROCK Troubadour! (SBP)
25 Sara Schoff EL DORADO 15:06 7:33
26 Annie Coronado-Mcna Fr St. Francis 15:09 7:35 6/7 6/7 1/2 You ROCK Troubadour! (SBP)
27 Bridget Drager DEL ORO 15:12 7:36
28 Terra Curiel PITMAN 15:13 7:37
29 Katelan Bates St. Francis 15:14 7:37 7/7 7/7 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
30 Luaren Gidden FRANKLIN-EG 15:22 7:41
31 Kelcie Lamberton SONORA 15:52 7:56
32 Crystal Hague EL DORADO 16:06 8:03
33 Leigha Panelli PLACER 16:24 8:12
34 Mallory Mcdaniel EL DORADO 16:59 8:30
35 Grace Kimmerlein EL DORADO 17:06 8:33
36 Laura Dilts PLACER 17:13 8:37
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DEL ORO
3-2-2-1-1
Gap: 1:29
70:51
14:10
7:05
41 Sara Hansen
-
13:43
6:52
4
Sam Uptain-v
-
13:47
6:54
5
Natalie Wiezel
-
13:48
6:54
6
Lauren Jabusch
-
14:21
7:11
9
Bridget Drager
-
15:12
7:36
17








2 PLACER
1-1-1-1-2
Gap: 3:06
72:05
14:25
7:13
44 Steph Eastman
-
13:18
6:39
1
Bianca Dennis
-
13:42
6:51
3
Elise Hinman
-
13:53
6:57
7
Kency Nittler
-
14:48
7:24
13
Leigha Panelli
-
16:24
8:12
20
Laura Dilts
-
17:13
8:37
23




3 St. Francis
2-3-3-3-3
Gap: 1:21
71:59
14:24
7:12
45 Alexa Leon

13:39
6:50
2
Diva Winje
Fr
14:02
7:01
8
Karina Castello

14:32
7:16
10
Jennifer Pinnow
Fr
14:46
7:23
11
Marie Brown

15:00
7:30
14
Annie Coronado
Fr
15:09
7:35
16
Katelan Bates

15:14
7:37
18
4 EL DORADO
4-4-4-4-4
Gap: 2:19
80:04
16:01
8:00
89 Aprill Ayers
-
14:47
7:24
12
Sara Schoff
-
15:06
7:33
15
Crystal Hague
-
16:06
8:03
19
Mallory Mcdaniel
-
16:59
8:30
21
Grace Kimmerle
-
17:06
8:33
22








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.


All Boys Races

12 races + combined.