St. Francis Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/17

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Chambers, Molly Fr F/S 15:06.6 7:12 2.1 21/50 6/7 6/7 1/6 15:24
(0:17,1.9)
15:24
(0:17,1.9)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Cole, Elizabeth So F/S 14:51.8 7:05 2.1 18/50 5/7 5/7 1/6 15:00
(0:09,1.0)
15:00
(0:09,1.0)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Cradeur, Erica Sr V 20:55 6:53 3.04 30/80 7/7 7/14 1/10 22:43
(1:48,7.9)
21:28
(0:33,2.6)
21:28
(0:33,2.6)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Debenedetti, Sophie Jr V 19:33.7 6:26 3.04 9/80 2/7 2/14 2/11 19:34 20:01
(0:27,2.3)
19:30 You ROCK Troubadour! (LR)
Harrison, Grace So F/S 14:31.2 6:55 2.1 10/50 3/7 3/7 2/6 16:04
(1:33,9.6)
16:04
(1:33,9.6)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Hekkanen, Hanna Fr V 20:31 6:45 3.04 24/80 5/7 5/14 1/10 20:31
(0:00,0.0)
20:31
(0:00,0.0)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Hollenbach, Emma So V 20:41.2 6:48 3.04 27/80 6/7 6/14 1/10 19:53 20:32 19:53
Lee, Teresa Sr JV 21:19.6 7:01 3.04 4/88 1/7 8/14 4/20 21:53
(0:33,2.5)
22:29
(1:10,5.2)
21:47
(0:28,2.1)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Lourim, Cassidy Jr JV 22:04.8 7:16 3.04 11/88 2/7 9/14 4/15 21:56 21:56
McBride, Nicole So F/S 14:30.3 6:54 2.1 9/50 2/7 2/7 2/7 14:47
(0:16,1.8)
14:44
(0:13,1.5)
14:44
(0:13,1.5)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Quackenbush, Izabel Fr F/S 15:21.4 7:19 2.1 29/50 7/7 7/7 1/5 15:12 15:12
Ramm, Elizabeth So F/S 14:23 6:51 2.1 5/50 1/7 1/7 5/14 15:13
(0:50,5.5)
14:45
(0:22,2.5)
14:45
(0:22,2.5)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Reyes, Audrey So F/S 14:34.6 6:56 2.1 13/50 4/7 4/7 1/6 14:52
(0:17,1.9)
14:52
(0:17,1.9)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Reyna, Alana Sr V 20:24.3 6:43 3.04 19/80 4/7 4/14 1/10 20:47
(0:23,1.8)
20:47
(0:23,1.8)
20:47
(0:23,1.8)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Rogers, Grace Jr JV 22:18.9 7:20 3.04 13/88 3/7 10/14 3/12 21:51 21:51
Rudis, Isabella Sr JV 24:00.9 7:54 3.04 46/88 6/7 13/14 3/9 24:52
(0:51,3.4)
25:13
(1:12,4.7)
24:20
(0:19,1.3)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Sieverts, Amanda Sr JV 23:16.9 7:40 3.04 31/88 4/7 11/14 5/11
Silva, Haley So V 19:39.8 6:28 3.04 10/80 3/7 3/14 1/10 20:14
(0:35,2.8)
20:28
(0:49,3.9)
20:06
(0:26,2.2)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Vandegrift, Sydney Sr V 18:33.4 6:06 3.04 2/80 1/7 1/14 2/19 18:32 19:15
(0:42,3.6)
18:24 You ROCK Troubadour! (LR)
Watson, Morgan Jr JV 23:25.7 7:42 3.04 33/88 5/7 12/14 5/11
Zavala, Penelope Sr JV 25:08.3 8:16 3.04 65/88 7/7 14/14 4/6 25:26
(0:18,1.2)
25:26
(0:18,1.2)
25:13
(0:05,0.3)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/10 98:42
1:58
3.04 6:30 6:06 6:45 53 6:30 97:08 100:48
(2:06,2.1)
93:33 SF Track/XC ROCKS! (LR) Sydney Vandegrift (1), Sophie Debenedetti (7), Haley Silva (8), Alana Reyna (16), Hanna Hekkanen (21)
JV 1st 5 4/11 112:26
2:06
3.04 7:24 7:01 7:42 87 7:11 113:31
(1:05,1.0)
113:31
(1:05,1.0)
106:14 SF Track/XC ROCKS! (LY, LR) Teresa Lee (4), Cassidy Lourim (10), Grace Rogers (12), Amanda Sieverts (30), Morgan Watson (31)
F/S 1st 5 2/6 72:51
0:29
2.1 6:56 6:51 7:05 49 6:55 72:21 74:28
(1:37,2.2)
65:57 SF Track/XC ROCKS! (LR) Elizabeth Ramm (4), Nicole McBride (8), Grace Harrison (9), Audrey Reyes (12), Elizabeth Cole (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alize Hartke Sr Oakmont 18:09.7 5:58
2 Sydney Vandegrift Sr St. Francis 18:33.4 6:06 1/7 1/14 2/19 18:32 19:15
(0:42)
18:24 You ROCK Troubadour! (LR)
3 Gabriela Hernandez Jr Vacaville 19:01.3 6:15
4 Anna Hicks Sr Ponderosa 19:15.4 6:20
5 Jaxin Woodward Jr Vacaville 19:21.5 6:22
6 Mary Deeik Fr Vintage 19:22.9 6:23
7 Caitlyn Butler Sr Inderkum 19:27.2 6:24
8 Destiny Everett Jr Lincoln-L 19:28.8 6:24
9 Sophie Debenedetti Jr St. Francis 19:33.7 6:26 2/7 2/14 2/11 19:34 20:01
(0:27)
19:30 You ROCK Troubadour! (LR)
10 Haley Silva So St. Francis 19:39.8 6:28 3/7 3/14 1/10 20:14
(0:35)
20:28
(0:49)
20:06
(0:26)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
11 Charlotte Cosca Sr Napa 19:43.1 6:29
12 Marie Navarro Sr Rocklin 19:47.4 6:31
13 Clara Harman Jr Atwater 19:58 6:34
14 Rachel Payan Jr Whitney 19:59.7 6:35
15 Pearl Burton Jr Rocklin 20:00 6:35
16 Kirsten Ransford Fr Whitney 20:08.7 6:38
17 Annalise Gonzales Fr Rocklin 20:14.8 6:40
18 Avery Lambrite Sr Whitney 20:22.4 6:42
19 Alana Reyna Sr St. Francis 20:24.3 6:43 4/7 4/14 1/10 20:47
(0:23)
20:47
(0:23)
20:47
(0:23)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
20 Allie Tigert Jr Vacaville 20:27.6 6:44
21 Madeleine Malone Sr Vacaville 20:28 6:44
22 Esmeralda Aguayo Sr Downey 20:30.1 6:45
23 Michaela Kreps Jr Vintage 20:30.2 6:45
24 Hanna Hekkanen Fr St. Francis 20:31 6:45 5/7 5/14 1/10 20:31
(0:00)
20:31
(0:00)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
25 Emma Bickford So Rocklin 20:31.2 6:45
26 Alondra Cardoza So Downey 20:41 6:48
27 Emma Hollenbach So St. Francis 20:41.2 6:48 6/7 6/14 1/10 19:53 20:32 19:53
28 Alyssa Tremblay Sr Rocklin 20:47.5 6:50
29 Sarah Holland So River Valley 20:52.8 6:52
30 Erica Cradeur Sr St. Francis 20:55 6:53 7/7 7/14 1/10 22:43
(1:48)
21:28
(0:33)
21:28
(0:33)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
31 Carly Cabrera Fr Inderkum 20:57.9 6:54
32 Brooke Giorgi So Whitney 21:00.4 6:55
33 Saedy Williamson Jr Lincoln-L 21:01 6:55
34 Kelli Vierra So Elk Grove 21:03 6:55
35 Siena Stacy Sr Ponderosa 21:03.1 6:55
36 Meghan Townsley Sr Whitney 21:03.8 6:56
37 Elle Knorzer Sr Rocklin 21:06.5 6:57
38 Katelyn Krieger Jr Downey 21:08.6 6:57
39 Lauren Roe Jr Vacaville 21:09.3 6:58
40 Makaelyn Bickel Sr Downey 21:14 6:59
41 Taylor Jacobs Sr Antelope 21:15.4 7:00
42 Jessica Becker Fr Whitney 21:16.1 7:00
43 Reyna Ochoa Jr Buhach Colony 21:16.1 7:00
44 Emma Digman Sr Vacaville 21:17.4 7:00
45 Sophia Livingston Fr Elk Grove 21:23.1 7:02
46 Alyssa Fong Fr Ponderosa 21:25.3 7:03
47 Elizabeth Silvey Jr Inderkum 21:28 7:04
48 Arely Venegas Jr Atwater 21:30.6 7:05
49 Anna Nicholas Fr Inderkum 21:39.6 7:08
50 Elisabeth Garner Fr Atwater 21:42.6 7:08
51 Callie Norton Sr Atwater 21:43.6 7:09
52 Hailey Price So Ponderosa 21:48.4 7:10
53 Gabby Herrera Jr Vintage 21:56.2 7:13
54 Malia Luna Sr Granite Bay 21:58.2 7:14
55 Arianna Fernandes Sr Rodriguez 22:00.7 7:14
56 Brooke Ortiz Sr Roseville 22:04.1 7:16
57 Emily Manzer Sr Whitney 22:05.3 7:16
58 Anne Fey Sr Rocklin 22:10 7:18
59 Jayla Lewis Jr Ponderosa 22:10.3 7:18
60 Natalie Norwood Fr Ponderosa 22:12.2 7:18
61 Courtney Cooper Sr Inderkum 22:12.4 7:18
62 Sophia Rhoades So Atwater 22:16.7 7:20
63 Kaylah Ball Sr Elk Grove 22:19.7 7:21
64 Jessica Wedworth Sr Ponderosa 22:35.8 7:26
65 Karly Scott Jr Elk Grove 22:40.1 7:27
66 Ella Bernard So Vacaville 23:24.7 7:42
67 Katie Porter So Atwater 23:30.1 7:44
68 Natalie Cadrett Jr Elk Grove 23:32.5 7:45
69 Asha Cooper Sr Vintage 23:47 7:49
70 Ashley Wong So Elk Grove 24:00.8 7:54
71 Chloe Solis Jr Vintage 24:04.5 7:55
72 Meghan Matas Sr Downey 24:06.2 7:56
73 Megan Fenner Fr Inderkum 24:16.3 7:59
74 Lizette Vargas Jr Atwater 24:35 8:05
75 Jacqueline Cardoza Fr Downey 24:56.7 8:12
76 Bailey Stone Jr Vintage 25:02 8:14
77 Katrina Koepke Fr Inderkum 25:04.8 8:15
78 Kelly Andrus Jr Elk Grove 25:07.4 8:16
79 Malia Sittler Jr Vintage 25:35.6 8:25
80 Jessica Vasquez Sr Downey 25:51.7 8:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-2-1-1-1
Gap: 1:58
98:42
19:44
6:30
53 Sydney Vandegri
Sr
18:33
6:06
1
Sophie Debenede
Jr
19:34
6:26
7
Haley Silva
So
19:40
6:28
8
Alana Reyna
Sr
20:24
6:43
16
Hanna Hekkanen
Fr
20:31
6:45
21
Emma Hollenba
So
20:41
6:48
24
Erica Cradeur
Sr
20:55
6:53
26
SF Track/XC ROCKS! (LR)
2 Vacaville
2-1-2-2-2
Gap: 2:08
100:28
20:06
6:37
75 Gabriela Hernande
Jr
19:01
6:15
2
Jaxin Woodward
Jr
19:22
6:22
4
Allie Tigert
Jr
20:28
6:44
17
Madelein Malone
Sr
20:28
6:44
18
Lauren Roe
Jr
21:09
6:58
34
Emma Digman
Sr
21:17
7:00
37
Ella Bernard
So
23:25
7:42
56
3 Rocklin
6-3-3-3-3
Gap: 1:00
101:21
20:16
6:40
82 Marie Navarro
Sr
19:47
6:31
9
Pearl Burton
Jr
20:00
6:35
12
Annalise Gonzales
Fr
20:15
6:40
14
Emma Bickford
So
20:31
6:45
22
Alyssa Tremblay
Sr
20:48
6:50
25
Elle Knorzer
Sr
21:07
6:57
32
Anne Fey
Sr
22:10
7:18
48
4 Whitney
8-4-4-4-4
Gap: 1:04
102:35
20:31
6:45
98 Rachel Payan
Jr
20:00
6:35
11
Kirsten Ransford
Fr
20:09
6:38
13
Avery Lambrite
Sr
20:22
6:42
15
Brooke Giorgi
So
21:00
6:55
28
Meghan Townsley
Sr
21:04
6:56
31
Jessica Becker
Fr
21:16
7:00
36
Emily Manzer
Sr
22:05
7:16
47
5 Ponderosa
3-6-6-7-5
Gap: 2:55
105:43
21:09
6:57
166 Anna Hicks
Sr
19:15
6:20
3
Siena Stacy
Sr
21:03
6:55
30
Alyssa Fong
Fr
21:25
7:03
39
Hailey Price
So
21:48
7:10
45
Jayla Lewis
Jr
22:10
7:18
49
Natalie Norwood
Fr
22:12
7:18
50
Jessica Wedworth
Sr
22:36
7:26
54
5 Inderkum
5-6-7-6-5
Gap: 2:45
105:45
21:09
6:57
166 Caitlyn Butler
Sr
19:27
6:24
6
Carly Cabrera
Fr
20:58
6:54
27
Elizabet Silvey
Jr
21:28
7:04
40
Anna Nicholas
Fr
21:40
7:08
42
Courtney Cooper
Sr
22:12
7:18
51
Megan Fenner
Fr
24:16
7:59
63
Katrina Koepke
Fr
25:05
8:15
67
7 Downey
9-8-8-5-7
Gap: 3:36
107:40
21:32
7:05
172 Esmerald Aguayo
Sr
20:30
6:45
19
Alondra Cardoza
So
20:41
6:48
23
Katelyn Krieger
Jr
21:09
6:57
33
Makaelyn Bickel
Sr
21:14
6:59
35
Meghan Matas
Sr
24:06
7:56
62
Jacqueli Cardoza
Fr
24:57
8:12
65
Jessica Vasquez
Sr
25:52
8:30
70
8 Atwater
7-9-9-9-8
Gap: 2:19
107:12
21:26
7:03
190 Clara Harman
Jr
19:58
6:34
10
Arely Venegas
Jr
21:31
7:05
41
Elisabet Garner
Fr
21:43
7:08
43
Callie Norton
Sr
21:44
7:09
44
Sophia Rhoades
So
22:17
7:20
52
Katie Porter
So
23:30
7:44
57
Lizette Vargas
Jr
24:35
8:05
64
9 Vintage
4-5-5-8-9
Gap: 4:42
109:41
21:56
7:13
191 Mary Deeik
Fr
19:23
6:23
5
Michaela Kreps
Jr
20:30
6:45
20
Gabby Herrera
Jr
21:56
7:13
46
Asha Cooper
Sr
23:47
7:49
59
Chloe Solis
Jr
24:05
7:55
61
Bailey Stone
Jr
25:02
8:14
66
Malia Sittler
Jr
25:36
8:25
69
10 Elk Grove
10-10-10-10-10
Gap: 2:30
110:58
22:12
7:18
233 Kelli Vierra
So
21:03
6:55
29
Sophia Livingst
Fr
21:23
7:02
38
Kaylah Ball
Sr
22:20
7:21
53
Karly Scott
Jr
22:40
7:27
55
Natalie Cadrett
Jr
23:33
7:45
58
Ashley Wong
So
24:01
7:54
60
Kelly Andrus
Jr
25:07
8:16
68
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Melina Mckee Fr Woodcreek 20:38.4 6:47
2 Kendall O'daniel Jr Vista Del Lago (Fols... 21:04.9 6:56
3 Abby Reina-guerra Sr Davis 21:07.4 6:57
4 Teresa Lee Sr St. Francis 21:19.6 7:01 1/7 8/14 4/20 21:53
(0:33)
22:29
(1:10)
21:47
(0:28)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
5 Kathleen Breeze Jr Vista Del Lago (Fols... 21:31.2 7:05
6 Odessa Seng Sr Davis 21:33.6 7:06
7 Kaylie Pak Jr Pleasant Grove 21:35.9 7:06
8 Hannah Lybbert Jr Davis 21:40.6 7:08
9 Hanna Sienknecht Jr Davis 21:41.3 7:08
10 Clara Klug Fr Woodcreek 21:56 7:13
11 Cassidy Lourim Jr St. Francis 22:04.8 7:16 2/7 9/14 4/15 21:56 21:56
12 Sophia Martin Fr Woodcreek 22:11.4 7:18
13 Grace Rogers Jr St. Francis 22:18.9 7:20 3/7 10/14 3/12 21:51 21:51
14 Hannah Gottenberg Sr Whitney 22:21.1 7:21
15 Sophie Moore Sr Vista Del Lago (Fols... 22:26.4 7:23
16 Alexandra Sandoval Jr Woodcreek 22:31.8 7:25
17 Grace Markel Sr Vista Del Lago (Fols... 22:38.2 7:27
18 Danielle Bello Sr Vista Del Lago (Fols... 22:38.7 7:27
19 Andrea Melo Fr Woodcreek 22:42.9 7:28
20 Kammi Liu Fr Woodcreek 22:46.1 7:29
21 Mikayla Barkve Jr Whitney 23:00.1 7:34
22 Amanda Nazario Sr Davis 23:03.2 7:35
23 Sophia Chong Jr Davis 23:03.3 7:35
24 Marisa Chavez Fr Sheldon (CA) 23:06.1 7:36
25 Marissa Heald Jr Del Oro 23:07.3 7:36
26 Taylor White Jr Woodcreek 23:11.6 7:38
27 Olivia Stauffer Sr Whitney 23:14.6 7:39
28 Vanessa Vasquez Sr Whitney 23:14.7 7:39
29 Melanie Walsh Jr Whitney 23:15.3 7:39
30 Claire Deamer Sr Davis 23:16.2 7:39
31 Amanda Sieverts Sr St. Francis 23:16.9 7:40 4/7 11/14 5/11
32 Mariah Cortina Jr Davis 23:19.9 7:40
33 Morgan Watson Jr St. Francis 23:25.7 7:42 5/7 12/14 5/11
34 Brenn Haydon Sr Placer 23:26.4 7:43
35 Averyahna Scavetta Jr Vacaville 23:29 7:43
36 Jenelle Rodriguez So Sierra 23:29.7 7:44
37 Anna Sanchirico Sr Davis 23:34 7:45
38 Peyton Traywick Jr Vacaville 23:42.4 7:48
39 Emma Roybal So Sheldon (CA) 23:44.3 7:49
40 Zoe Senter Jr Davis 23:45.5 7:49
41 Emilee Edwards Jr Ponderosa 23:47.9 7:50
42 Kate Riccardelli Jr Placer 23:54.7 7:52
43 Emma Ryder Sr Vacaville 23:56 7:52
44 Emely Herrera So Hughson 23:57.3 7:53
45 Bernice Arguello Sr Hughson 23:59.8 7:54
46 Isabella Rudis Sr St. Francis 24:00.9 7:54 6/7 13/14 3/9 24:52
(0:51)
25:13
(1:12)
24:20
(0:19)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
47 Monica Yup Jr Hughson 24:01.5 7:54
48 Christina Delmendo Sr Armijo 24:05.4 7:55
49 Sarah Sanderson Jr Vista Del Lago (Fols... 24:11.6 7:58
50 Hannah Yoo Jr Davis 24:14.3 7:58
51 Gabriela Romero Sr Whitney 24:15.1 7:59
52 Monique Ochoa So Sierra 24:24.1 8:02
53 Hailey Richardson Jr Golden Valley (SJ) 24:25.1 8:02
54 Ehrin Dix Jr Armijo 24:27.2 8:03
55 Calista Ayala Jr Vanden 24:28.9 8:03
56 Alyssa Yonenaka Sr Nevada Union 24:34.7 8:05
57 Julia Scott So Del Oro 24:35.7 8:05
58 Lauren Carver Sr El Dorado 24:37.6 8:06
59 Samantha Cutts Jr Bella Vista 24:39.7 8:07
60 Andrea Udan Sr Vacaville 24:42.1 8:08
61 Cielo Angulo Sr Sierra 24:52.2 8:11
62 Celeste Angulo Sr Sierra 24:55.1 8:12
63 Jeida Lavender Jr Sierra 25:01.7 8:14
64 Olivia Simmons Jr Whitney 25:03.1 8:14
65 Penelope Zavala Sr St. Francis 25:08.3 8:16 7/7 14/14 4/6 25:26
(0:18)
25:26
(0:18)
25:13
(0:05)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
66 Sharleen Esico Sr Armijo 25:11.4 8:17
67 Piper Weston Jr Del Oro 25:16.2 8:19
68 Payton Lagomarsino Jr Vista Del Lago (Fols... 25:16.4 8:19
69 Anna Giordano Fr Sheldon (CA) 25:22 8:21
70 Karla Cardinal Sr Vacaville 25:25.8 8:22
71 Kylee Sullivan So Hughson 25:30.6 8:23
72 Victoria Melton Jr Vanden 25:41.1 8:27
73 Anika Bragg Jr Del Oro 25:45.9 8:29
74 Jessica Suchomel Sr Del Oro 25:57.9 8:32
75 Maddie Thomas Sr Vacaville 25:59.2 8:33
76 Priscilla Nguyen Jr Sheldon (CA) 26:01.6 8:34
77 Gabi Calderon Sr Rio Americano 26:02.6 8:34
78 Erica Lander El Dorado 26:20.4 8:40
79 Sophia Valentino Sr Vacaville 26:44.4 8:48
80 Daniela Rodriguez Jr Hughson 26:56.8 8:52
81 Hannah Hanson Sr Hughson 27:23.8 9:01
82 Joceline Ceja Bara... Sr Golden Valley (SJ) 27:25.1 9:01
83 Adeline Vasquez Sr Golden Valley (SJ) 27:34.7 9:04
84 Jacqueline Manzo Jr Golden Valley (SJ) 27:49.5 9:09
85 Rabia Kassa Jr Sheldon (CA) 27:49.6 9:09
86 Layla Eltal Jr Golden Valley (SJ) 28:37.1 9:25
87 Nicole Hoang Jr Sheldon (CA) 30:20.9 9:59
88 Ingrid Tirado Sr Golden Valley (SJ) 32:50.6 10:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
3-2-1-1-1
Gap: 1:56
109:06
21:49
7:11
45 Abby Reina-gu
Sr
21:07
6:57
3
Odessa Seng
Sr
21:34
7:06
6
Hannah Lybbert
Jr
21:41
7:08
7
Hanna Sienknec
Jr
21:41
7:08
8
Amanda Nazario
Sr
23:03
7:35
21
Sophia Chong
Jr
23:03
7:35
22
Claire Deamer
Sr
23:16
7:39
29
2 Woodcreek
1-3-2-2-2
Gap: 2:05
110:01
22:00
7:14
54 Melina Mckee
Fr
20:38
6:47
1
Clara Klug
Fr
21:56
7:13
9
Sophia Martin
Fr
22:11
7:18
11
Alexandr Sandoval
Jr
22:32
7:25
15
Andrea Melo
Fr
22:43
7:28
18
Kammi Liu
Fr
22:46
7:29
19
Taylor White
Jr
23:12
7:38
25
2 Vista Del Lago (Fols...
2-1-2-3-2
Gap: 1:34
110:19
22:04
7:15
54 Kendall O'daniel
Jr
21:05
6:56
2
Kathleen Breeze
Jr
21:31
7:05
5
Sophie Moore
Sr
22:26
7:23
14
Grace Markel
Sr
22:38
7:27
16
Danielle Bello
Sr
22:39
7:27
17
Sarah Sanderso
Jr
24:12
7:58
41
Payton Lagomars
Jr
25:16
8:19
53
4 St. Francis
4-4-4-4-4
Gap: 2:06
112:26
22:29
7:24
87 Teresa Lee
Sr
21:20
7:01
4
Cassidy Lourim
Jr
22:05
7:16
10
Grace Rogers
Jr
22:19
7:20
12
Amanda Sieverts
Sr
23:17
7:40
30
Morgan Watson
Jr
23:26
7:42
31
Isabella Rudis
Sr
24:01
7:54
39
Penelope Zavala
Sr
25:08
8:16
51
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR)
5 Whitney
5-5-5-5-5
Gap: 0:54
115:06
23:01
7:34
114 Hannah Gottenbe
Sr
22:21
7:21
13
Mikayla Barkve
Jr
23:00
7:34
20
Olivia Stauffer
Sr
23:15
7:39
26
Vanessa Vasquez
Sr
23:15
7:39
27
Melanie Walsh
Jr
23:15
7:39
28
Gabriela Romero
Sr
24:15
7:59
42
Olivia Simmons
Jr
25:03
8:14
50
6 Vacaville
8-7-6-6-6
Gap: 1:57
121:15
24:15
7:59
203 Averyahn Scavetta
Jr
23:29
7:43
32
Peyton Traywick
Jr
23:42
7:48
34
Emma Ryder
Sr
23:56
7:52
36
Andrea Udan
Sr
24:42
8:08
46
Karla Cardinal
Sr
25:26
8:22
55
Maddie Thomas
Sr
25:59
8:33
59
Sophia Valentin
Sr
26:44
8:48
61
7 Sierra
9-10-10-7-7
Gap: 1:32
122:43
24:33
8:04
220 Jenelle Rodrigue
So
23:30
7:44
33
Monique Ochoa
So
24:24
8:02
43
Cielo Angulo
Sr
24:52
8:11
47
Celeste Angulo
Sr
24:55
8:12
48
Jeida Lavender
Jr
25:02
8:14
49








8 Hughson
10-9-8-7-8
Gap: 3:00
124:26
24:53
8:11
233 Emely Herrera
So
23:57
7:53
37
Bernice Arguello
Sr
24:00
7:54
38
Monica Yup
Jr
24:02
7:54
40
Kylee Sullivan
So
25:31
8:23
56
Daniela Rodrigue
Jr
26:57
8:52
62
Hannah Hanson
Sr
27:24
9:01
63




9 Del Oro
7-8-9-10-9
Gap: 2:51
124:43
24:57
8:12
236 Marissa Heald
Jr
23:07
7:36
24
Julia Scott
So
24:36
8:05
45
Piper Weston
Jr
25:16
8:19
52
Anika Bragg
Jr
25:46
8:29
57
Jessica Suchomel
Sr
25:58
8:32
58








10 Sheldon (CA)
6-6-7-9-10
Gap: 4:44
126:04
25:13
8:18
239 Marisa Chavez
Fr
23:06
7:36
23
Emma Roybal
So
23:44
7:49
35
Anna Giordano
Fr
25:22
8:21
54
Priscill Nguyen
Jr
26:02
8:34
60
Rabia Kassa
Jr
27:50
9:09
67
Nicole Hoang
Jr
30:21
9:59
69




11 Golden Valley (SJ)
11-11-11-11-11
Gap: 4:12
135:52
27:10
8:56
307 Hailey Richards
Jr
24:25
8:02
44
Joceline Ceja Bara...
Sr
27:25
9:01
64
Adeline Vasquez
Sr
27:35
9:04
65
Jacqueli Manzo
Jr
27:50
9:09
66
Layla Eltal
Jr
28:37
9:25
68
Ingrid Tirado
Sr
32:51
10:48
70




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jordan Gotham Fr Granite Bay 13:44.4 6:33
2 Norah Courtney Fr Vacaville 14:14.9 6:47
3 Ellicia La Madrid Fr Oakmont 14:17.6 6:48
4 Kali Anema Fr Tokay 14:21 6:50
5 Elizabeth Ramm So St. Francis 14:23 6:51 1/7 1/7 5/14 15:13
(0:50)
14:45
(0:22)
14:45
(0:22)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
6 Becky Klusnick Fr Granite Bay 14:23.7 6:51
7 Emily Craven So Granite Bay 14:25.9 6:52
8 Emily Peterson Fr Whitney 14:26.4 6:53
9 Nicole McBride So St. Francis 14:30.3 6:54 2/7 2/7 2/7 14:47
(0:16)
14:44
(0:13)
14:44
(0:13)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
10 Grace Harrison So St. Francis 14:31.2 6:55 3/7 3/7 2/6 16:04
(1:33)
16:04
(1:33)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
11 Abigail Ribet Fr Elk Grove 14:32.1 6:55
12 Lauren Frisk Fr Tokay 14:33.1 6:56
13 Audrey Reyes So St. Francis 14:34.6 6:56 4/7 4/7 1/6 14:52
(0:17)
14:52
(0:17)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
14 Molly Mcgrath So Napa 14:41.7 7:00
15 Haley Bedrin Fr Whitney 14:48.5 7:03
16 Riva Milner Fr Granite Bay 14:50.8 7:04
17 Jazmyn Chaikittira... Fr Vacaville 14:51 7:04
18 Elizabeth Cole So St. Francis 14:51.8 7:05 5/7 5/7 1/6 15:00
(0:09)
15:00
(0:09)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
19 Alyssa Brown So Rocklin 15:03.1 7:10
20 Grace Pierce Fr Whitney 15:06.5 7:12
21 Molly Chambers Fr St. Francis 15:06.6 7:12 6/7 6/7 1/6 15:24
(0:17)
15:24
(0:17)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
22 Josephine Borsetto Fr Vintage 15:06.8 7:12
23 Grecia Ayala Fr Atwater 15:07.5 7:12
24 Delilah Mendoza-vi... Fr Johansen 15:09.9 7:13
25 Angela Machado Fr Tokay 15:10.4 7:14
26 Kimberly Rameriz So Elk Grove 15:11.4 7:14
27 Ashley Lindsay So Granite Bay 15:16.6 7:16
28 Sophie Miller So Granite Bay 15:19.2 7:18
29 Izabel Quackenbush Fr St. Francis 15:21.4 7:19 7/7 7/7 1/5 15:12 15:12
30 Emily Skoken So Whitney 15:22.8 7:19
31 Alexandra Miller Fr Granite Bay 15:25.7 7:21
32 Avery Bernard So Vacaville 15:26.5 7:21
33 Payton Diamond So Whitney 15:27.6 7:22
34 Sarah Davis So Whitney 15:30.3 7:23
35 Emily Fenner Fr Inderkum 15:30.5 7:23
36 Aislyn Hassey Fr Ponderosa 15:31.1 7:23
37 Ryin Streeter Fr Ponderosa 15:32 7:24
38 Ashley Fuglsang Fr Elk Grove 15:34 7:25
39 Sofia Herrera Fr Elk Grove 15:38.6 7:27
40 Claire Brucker So Tokay 15:41.6 7:28
41 Lynzie Bui Fr Vacaville 15:44.4 7:30
42 Judy Vallier Fr Elk Grove 15:44.6 7:30
43 Lindie Robertson Fr Vacaville 15:50.9 7:33
44 Marina Fuller Fr Tokay 16:00 7:37
45 Jhenelle Vincoy So Elk Grove 16:12.1 7:43
46 Rachel Peters Fr Tokay 16:17 7:45
47 Ashley Mccracken So Tokay 16:40.3 7:56
48 Kaleigh Kwong So Elk Grove 17:04.2 8:08
49 Kaylee Coleman Fr Vacaville 18:07 8:38
50 Sierra Bronk So Vacaville 18:10.7 8:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Granite Bay
1-1-1-1-1
Gap: 1:32
72:41
14:32
6:55
47 Jordan Gotham
Fr
13:44
6:33
1
Becky Klusnick
Fr
14:24
6:51
5
Emily Craven
So
14:26
6:52
6
Riva Milner
Fr
14:51
7:04
14
Ashley Lindsay
So
15:17
7:16
21
Sophie Miller
So
15:19
7:18
22
Alexandr Miller
Fr
15:26
7:21
25
2 St. Francis
4-2-2-2-2
Gap: 0:29
72:51
14:34
6:56
49 Elizabet Ramm
So
14:23
6:51
4
Nicole McBride
So
14:30
6:54
8
Grace Harrison
So
14:31
6:55
9
Audrey Reyes
So
14:35
6:56
12
Elizabet Cole
So
14:52
7:05
16
Molly Chambers
Fr
15:07
7:12
18
Izabel Quackenb
Fr
15:21
7:19
23
SF Track/XC ROCKS! (LR)
3 Whitney
5-5-4-3-3
Gap: 1:01
75:12
15:02
7:10
88 Emily Peterson
Fr
14:26
6:53
7
Haley Bedrin
Fr
14:49
7:03
13
Grace Pierce
Fr
15:07
7:12
17
Emily Skoken
So
15:23
7:19
24
Payton Diamond
So
15:28
7:22
27
Sarah Davis
So
15:30
7:23
28




4 Tokay
3-3-3-4-4
Gap: 1:39
75:46
15:09
7:13
99 Kali Anema
Fr
14:21
6:50
3
Lauren Frisk
Fr
14:33
6:56
11
Angela Machado
Fr
15:10
7:14
19
Claire Brucker
So
15:42
7:28
31
Marina Fuller
Fr
16:00
7:37
35
Rachel Peters
Fr
16:17
7:45
37
Ashley Mccracke
So
16:40
7:56
38
5 Vacaville
2-4-5-5-5
Gap: 1:36
76:08
15:14
7:15
109 Norah Courtney
Fr
14:15
6:47
2
Jazmyn Chaikitt
Fr
14:51
7:04
15
Avery Bernard
So
15:27
7:21
26
Lynzie Bui
Fr
15:44
7:30
32
Lindie Robertso
Fr
15:51
7:33
34
Kaylee Coleman
Fr
18:07
8:38
40
Sierra Bronk
So
18:11
8:39
41
6 Elk Grove
6-6-6-6-6
Gap: 1:13
76:41
15:20
7:18
122 Abigail Ribet
Fr
14:32
6:55
10
Kimberly Rameriz
So
15:11
7:14
20
Ashley Fuglsang
Fr
15:34
7:25
29
Sofia Herrera
Fr
15:39
7:27
30
Judy Vallier
Fr
15:45
7:30
33
Jhenelle Vincoy
So
16:12
7:43
36
Kaleigh Kwong
So
17:04
8:08
39
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Nellie Cox, So, 14:03.8, Davis Davis, 71:09.6, 19
F/S D2 Jordan Gotham, Fr, 13:44.4, Granite Bay Granite Bay, 72:41.4, 47
F/S D4 Malia Gay, Fr, 14:01.6, Christian Brothers Placer, 75:51.5, 44
F/S D5 Anna Rose, Fr, 14:55.5, Argonaut , 0:00,
JV Melina Mckee, Fr, 20:38.4, Woodcreek Davis, 109:06.1, 45
So D3 Abby Carter, So, 14:05.3, Vista Del Lago (Fols... Vista Del Lago (Fols..., 72:27.1, 20
V D1 Olivia O'keeffe, Sr, 17:49.7, Davis Oak Ridge, 97:38.5, 56
V D2 Alize Hartke, Sr, 18:09.7, Oakmont St Francis, 98:42.2, 53
V D3 Sydnee Kizziar, Sr, 19:02.1, Vista Del Lago (Fols... Vista Del Lago (Fols..., 98:51.5, 48
V D4 Kaela Dishion, Sr, 18:57.1, Bret Harte Placer, 103:29.8, 56
V D5 Sara Sabra, So, 19:52.7, Western Sierra Colle... Colfax, 110:03.5, 43

All Boys Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Ansel Tucker, Fr, 11:39.4, Davis Oak Ridge, 62:20.8, 54
Fr D2 Dakota Jones, Fr, 11:44.7, Elk Grove Whitney, 61:59.8, 47
Fr D3 Antonio Valenti, Fr, 11:50.5, Nevada Union Vanden, 67:12, 41
Fr D4 Joe Rishwain, Fr, 12:26.9, St Mary?s El Dorado, 64:11.3, 38
Fr D5 Pablo Flores, Fr, 14:03.5, Denair , 0:00,
JV Aidan Rainey, Sr, 17:04.9, Rocklin Davis, 89:12.8, 43
So D1 Ian Torres, Fr, 11:25.8, Gregori High Jesuit, 59:29.7, 45
So D2 Simon Stubbert, Fr, 11:54.9, Rodriguez Rodriguez, 61:35.5, 54
So D3 Jorge Cardenas, So, 11:48.5, Florin Del Oro, 61:36.5, 43
So D4 Carlos Venavidez, So, 11:49.5, Foothill (Sacramento) Bret Harte, 61:21.5, 23
So D5 Russell Arashi, Fr, 12:15.2, Colfax Colfax, 69:01.9, 17
V D1 Matt Strangio, So, 15:59.3, Jesuit McClatchy, 83:22.7, 64
V D2 Damian King, Jr, 16:10.2, Bella Vista Rocklin, 83:40.9, 59
V D3 Garrett Gough, Jr, 16:05.6, Nevada Union Vista Del Lago (Fols..., 86:33.2, 83
V D4 Collin Ullrich, Sr, 15:58.4, Liberty Ranch Placer, 83:24.4, 31
V D5 Micah Filer, Sr, 16:23.6, Capital Christian Capital Christian, 91:21.5, 63