Oaks Christian Results from the Ventura County Champ at Lake Casitas on 10/27/17

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alec Akers Jr JV 24:41.9 8:14 3 34/40 2/4 9/11 5/6 21:20
Aleksander Borzone Jr V 17:53.8 5:58 3 19/43 5/7 5/11 2/6 18:14
(0:20,1.8)
18:14
(0:20,1.8)
16:46 You ROCK! (LR, PR)
Alex Warwick So So 12:24.3 6:32 1.9 11/23 1/3 2/5 5/6 You ROCK! (SBP)
Caleb Erlenborn Sr V 17:51.7 5:57 3 17/43 3/7 3/11 4/7 16:12
David Bukowski Jr JV 23:09.6 7:43 3 27/40 1/4 8/11 6/6 19:34
Ethan Semeleng So So 14:01.6 7:23 1.9 18/23 3/3 5/5 4/4
Graham Newman Sr V 16:47.9 5:36 3 7/43 2/7 2/11 3/7 16:30 16:30 15:41
Jacob Erbes Sr V 16:26.6 5:29 3 3/43 1/7 1/11 2/7 16:44
(0:17,1.7)
16:44
(0:17,1.7)
15:11 You ROCK! (LR, PR)
Kyle Harrington Jr JV 26:33.2 8:51 3 38/40 4/4 11/11 4/5 26:27
Leif Martin Fr V 18:50.7 6:17 3 27/43 7/7 7/11 1/3 17:49
Luke Ricci Fr Fr 11:47.7 6:12 1.9 11/22 1/2 1/5 4/5 You ROCK! (SBP)
Michael Woodward Jr V 18:34.5 6:12 3 25/43 6/7 6/11 3/6 17:47
Nathan Fedoroff So V 17:53 5:58 3 18/43 4/7 4/11 2/7 17:23
Preston Boelts Sr JV 26:14.6 8:45 3 37/40 3/4 10/11 5/5 19:28
Skyler Holden So So 13:35.1 7:09 1.9 17/23 2/3 4/5 4/5 You ROCK! (SBP)
Sterling Drummond Fr Fr 13:11.3 6:56 1.9 19/22 2/2 3/5 3/4 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/6 86:53
1:27
3 5:48 5:29 5:58 55 5:35 86:04 85:45 Jacob Erbes (3), Graham Newman (7), Caleb Erlenborn (14), Nathan Fedoroff (15), Aleksander Borzone (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Henry Pick Jr Foothill Technology 16:14.6 5:25
2 Chris Kuchta Sr Foothill Technology 16:15.8 5:25
3 Jacob Erbes Sr Oaks Christian 16:26.6 5:29 1/7 1/11 2/7 16:44
(0:17)
16:44
(0:17)
You ROCK! (LR, PR)
4 Colin Kirkpatrick Jr Thacher HS 16:32.2 5:31
5 Ford Shaper Jr Thacher HS 16:32.7 5:31
6 Rico Lopez Sr Thacher HS 16:35.8 5:32
7 Graham Newman Sr Oaks Christian 16:47.9 5:36 2/7 2/11 3/7 16:30 16:30
8 Alec Llamas Sr Foothill Technology 16:51.1 5:37
9 Everardo Garcia magana Sr Fillmore HS 17:04.6 5:42
10 Michael Sanchez Sr Fillmore HS 17:07 5:42
11 Dustin Hartuv Sr Malibu HS 17:09.6 5:43
12 Clayton Brossia Sr Foothill Technology 17:10.1 5:43
13 Ryan Bova Sr Foothill Technology 17:13.1 5:44
14 Anderson Newman Jr Malibu HS 17:22.5 5:48
15 Trey Casswell Sr Foothill Technology 17:23.2 5:48
16 Sergio Perez Jr Fillmore HS 17:45.1 5:55
17 Caleb Erlenborn Sr Oaks Christian 17:51.7 5:57 3/7 3/11 4/7
18 Nathan Fedoroff So Oaks Christian 17:53 5:58 4/7 4/11 2/7
19 Aleksander Borzone Jr Oaks Christian 17:53.8 5:58 5/7 5/11 2/6 18:14
(0:20)
18:14
(0:20)
You ROCK! (LR, PR)
20 Nick Amano Sr Thacher HS 17:58 5:59
21 Thomas Boneysteele Sr Thacher HS 18:09.2 6:03
22 Jonathan Ordaz Sr Fillmore HS 18:10.4 6:03
23 Toby Arculli So Thacher HS 18:12.4 6:04
24 Anthony Syverson Jr Nordhoff HS 18:31.3 6:10
25 Michael Woodward Jr Oaks Christian 18:34.5 6:12 6/7 6/11 3/6
26 Bryan Schurmer So Nordhoff HS 18:43.9 6:15
27 Leif Martin Fr Oaks Christian 18:50.7 6:17 7/7 7/11 1/3
28 Odin Bercu So Malibu HS 18:55.9 6:19
29 Christian Ramirez So Nordhoff HS 19:01.8 6:21
30 Sean Mchale Jr Nordhoff HS 19:07.4 6:22
31 Brody Anderson So Malibu HS 19:19.9 6:27
32 Ry Johnson Jr Nordhoff HS 19:32.9 6:31
33 Axle Romero Sr Malibu HS 19:44.9 6:35
34 Chazz Garcia Sr Santa Clara HS 19:45.3 6:35
35 Zachary Gorman Jr Nordhoff HS 19:51.4 6:37
36 Jett Kletter Fr Malibu HS 20:16.6 6:46
37 Lucas Halperin Sr Malibu HS 20:32.5 6:51
38 Joey Clarke Jr Santa Clara HS 20:52.9 6:58
39 Gabe Dugan Sr Santa Clara HS 22:10.3 7:23
40 Matthew Racellis So Santa Clara HS 24:18.2 8:06
41 Cris Rodriguez Sr Santa Clara HS 24:23.3 8:08
42 Rich Valles Sr Santa Clara HS 29:24.3 9:48
43 Angel Torres Jr Santa Clara HS 29:24.5 9:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Foothill Technology
1-1-1-1-1
Gap: 0:59
83:45
16:45
5:35
32 Henry Pick
Jr
16:15
5:25
1
Chris Kuchta
Sr
16:16
5:25
2
Alec Llamas
Sr
16:51
5:37
8
Clayton Brossia
Sr
17:10
5:43
10
Ryan Bova
Sr
17:13
5:44
11
Trey Casswell
Sr
17:23
5:48
13




2 Thacher HS
3-2-2-2-2
Gap: 1:37
85:48
17:10
5:43
50 Colin Kirkpatrick
Jr
16:32
5:31
4
Ford Shaper
Jr
16:33
5:31
5
Rico Lopez
Sr
16:36
5:32
6
Nick Amano
Sr
17:58
5:59
17
Thomas Boneysteele
Sr
18:09
6:03
18
Toby Arculli
So
18:12
6:04
19




3 Oaks Christian
2-3-3-3-3
Gap: 1:27
86:53
17:23
5:48
55 Jacob Erbes
Sr
16:27
5:29
3
Graham Newman
Sr
16:48
5:36
7
Caleb Erlenborn
Sr
17:52
5:57
14
Nathan Fedoroff
So
17:53
5:58
15
Aleksander Borzone
Jr
17:54
5:58
16
Michael Woodward
Jr
18:35
6:12
21
Leif Martin
Fr
18:51
6:17
23
4 Malibu HS
4-4-4-4-4
Gap: 2:35
92:33
18:31
6:10
101 Dustin Hartuv
Sr
17:10
5:43
9
Anderson Newman
Jr
17:23
5:48
12
Odin Bercu
So
18:56
6:19
24
Brody Anderson
So
19:20
6:27
27
Axle Romero
Sr
19:45
6:35
29
Jett Kletter
Fr
20:17
6:46
32
Lucas Halperin
Sr
20:33
6:51
33
5 Nordhoff HS
5-5-5-5-5
Gap: 1:02
94:57
18:59
6:20
121 Anthony Syverson
Jr
18:31
6:10
20
Bryan Schurmer
So
18:44
6:15
22
Christian Ramirez
So
19:02
6:21
25
Sean Mchale
Jr
19:07
6:22
26
Ry Johnson
Jr
19:33
6:31
28
Zachary Gorman
Jr
19:51
6:37
31




6 Santa Clara HS
6-6-6-6-6
Gap: 4:38
111:30
22:18
7:26
172 Chazz Garcia
Sr
19:45
6:35
30
Joey Clarke
Jr
20:53
6:58
34
Gabe Dugan
Sr
22:10
7:23
35
Matthew Racellis
So
24:18
8:06
36
Cris Rodriguez
Sr
24:23
8:08
37
Rich Valles
Sr
29:24
9:48
38
Angel Torres
Jr
29:25
9:48
39
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jesus Martinez So Fillmore HS 10:57.5 5:46
2 Davis Flores So Fillmore HS 11:03.9 5:49
3 Juan Carlos So Laureano Fillmore HS 11:21.1 5:58
4 Angel Vargas So Foothill Technology 11:37.6 6:07
5 Sean Siddens So Foothill Technology 11:43.3 6:10
6 Thomas Liang So Foothill Technology 11:43.8 6:10
7 Jacob Jaramilla So St Bonaventure HS 11:50.5 6:14
8 Jake Yenney So Foothill Technology 11:52.2 6:15
9 Dante Anderson So Foothill Technology 11:56.4 6:17
10 Kaden Henrey So Foothill Technology 12:04.1 6:21
11 Alex Warwick So Oaks Christian 12:24.3 6:32 1/3 2/5 5/6 You ROCK! (SBP)
12 Andrew Otineru Fr Fillmore HS 12:30.9 6:35
13 John Rivera So St Bonaventure HS 12:32.3 6:36
14 Sallar Farokhi So Foothill Technology 12:37.4 6:39
15 Kenneth Bevens So St Bonaventure HS 12:43.6 6:42
16 Blake Erickson So Foothill Technology 13:15.6 6:59
17 Skyler Holden So Oaks Christian 13:35.1 7:09 2/3 4/5 4/5 You ROCK! (SBP)
18 Ethan Semeleng So Oaks Christian 14:01.6 7:23 3/3 5/5 4/4
19 Mikale Anderson-walsh So Nordhoff HS 14:01.7 7:23
20 Daniel Perez So St Bonaventure HS 14:21.2 7:33
21 Fadi Saad So St Bonaventure HS 14:27.1 7:36
22 Bailey Thompson So Nordhoff HS 16:46.7 8:50
23 Branden Le So St Bonaventure HS 17:26.3 9:11
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jakob Villasenor Sr Foothill Technology 17:50.5 5:57
2 Jason Messner Jr Foothill Technology 18:11.2 6:04
3 Grayson Mccoy Sr Foothill Technology 18:12.7 6:04
4 Paul Marcoux Sr Foothill Technology 18:17.8 6:06
5 Adam Corugedo Jr St Bonaventure HS 18:30.6 6:10
6 Nathaniel Russell Sr Foothill Technology 18:36.7 6:12
7 Ben Bernard Jr Foothill Technology 18:39.9 6:13
8 Daniel Montes Jr Foothill Technology 18:58.8 6:20
9 Juan Ramirez Sr Fillmore HS 19:32.5 6:31
10 Antonio Villalobos Jr Fillmore HS 19:40.1 6:33
11 Daniel Guzman Sr Foothill Technology 19:48.4 6:36
12 Alexis Rangel Jr St Bonaventure HS 20:00.3 6:40
13 Alexander Recancoj Fr Fillmore HS 20:00.6 6:40
14 Hunter Whited Sr Foothill Technology 20:20.4 6:47
15 Jorge Acevedo Jr Fillmore HS 20:21.7 6:47
16 Mario Hurtado Sr Fillmore HS 20:21.9 6:47
17 Diego Anderson Sr Foothill Technology 20:52.3 6:57
18 Joseph Magdaleno Jr Fillmore HS 21:00.8 7:00
19 Kekoa Akuna Sr Foothill Technology 21:04.1 7:01
20 Benny Archer Jr Nordhoff HS 21:09.7 7:03
21 Quinn Graham So Malibu HS 21:19.2 7:06
22 Alejandro Sanchez Jr St Bonaventure HS 21:30.5 7:10
23 Vincent Nagelin So Malibu HS 21:41.2 7:14
24 Gustavo Valdez Sr Fillmore HS 22:08.6 7:23
25 Christian Flores Sr Foothill Technology 22:34.2 7:31
26 Gabriel Isles Fr Malibu HS 22:37.7 7:33
27 David Bukowski Jr Oaks Christian 23:09.6 7:43 1/4 8/11 6/6
28 Daniel Cruz Jr Fillmore HS 23:10.8 7:44
29 Hudson Tarlow So Malibu HS 23:12.8 7:44
30 Josue Garcia Jr Malibu HS 23:31.7 7:51
31 Landon Brewster So Malibu HS 23:49.2 7:56
32 Luis Leon Jr Fillmore HS 23:50.8 7:57
33 Karson Fish Sr Foothill Technology 24:14.1 8:05
34 Alec Akers Jr Oaks Christian 24:41.9 8:14 2/4 9/11 5/6
35 Jesus Cadena Jr Fillmore HS 24:46.1 8:15
36 Adan Andres almaraz Sr Nordhoff HS 25:55.9 8:39
37 Preston Boelts Sr Oaks Christian 26:14.6 8:45 3/4 10/11 5/5
38 Kyle Harrington Jr Oaks Christian 26:33.2 8:51 4/4 11/11 4/5
39 Marcus Cambe Jr St Bonaventure HS 27:44.9 9:15
40 Spencer Reed Fr Malibu HS 28:34.8 9:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Oliver Pick Fr Foothill Technology 10:48.1 5:41
2 Fabi Del villar Fr Fillmore HS 10:53.4 5:44
3 Jesse Del la cruz Fr Fillmore HS 11:02.6 5:49
4 Justus Williams Fr Foothill Technology 11:04.3 5:50
5 Zen Li Fr Foothill Technology 11:12.8 5:54
6 Rey Andres Fr Laureano Fillmore HS 11:15.7 5:56
7 Joshua Villasenor Fr Foothill Technology 11:15.8 5:56
8 Zach Jackson Fr Foothill Technology 11:18.9 5:57
9 Finn Blacker Fr Foothill Technology 11:28.2 6:02
10 Matthew Munoz Fr Fillmore HS 11:29 6:03
11 Luke Ricci Fr Oaks Christian 11:47.7 6:12 1/2 1/5 4/5 You ROCK! (SBP)
12 Damian Hernandez Fr Foothill Technology 11:49.7 6:14
13 Dave Bustos Fr Fillmore HS 11:59.9 6:19
14 Ethan Crouch Fr Foothill Technology 12:06.1 6:22
15 Gomez Julius Fr Foothill Technology 12:09.5 6:24
16 Nikhil Maserang Fr Foothill Technology 12:12.5 6:26
17 Erick Gutierrez Fr Fillmore HS 12:58.2 6:50
18 Sash Fuentes Fr Foothill Technology 12:58.6 6:50
19 Sterling Drummond Fr Oaks Christian 13:11.3 6:56 2/2 3/5 3/4 You ROCK! (SBP)
20 Aaron Alcantar Fr Nordhoff HS 13:50.4 7:17
21 Van Peterson Fr Nordhoff HS 15:48.7 8:19
22 Nathaniel Dubrin Fr Nordhoff HS 16:19.6 8:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 1.9 mi
All at 3 mi
All at 1.9 mi
Fr D1 Pedro Calderon, Fr, 10:34.2, Channel Islands HS Newbury Park HS, 55:58.2, 32
Fr D2 Tyler Garces, Fr, 10:50, Santa Paula HS Santa Paula HS, 56:47.1, 31
Fr D3 Oliver Pick, Fr, 10:48.1, Foothill Technology Foothill Technology, 55:39.9, 23
JV D1 Bronson Miller, Jr, 17:45, Camarillo HS Westlake HS, 93:26.2, 32
JV D2 Gavin Grant, Sr, 17:08.9, Thousand Oaks HS Thousand Oaks HS, 89:01.8, 22
JV D3 Jakob Villasenor, Sr, 17:50.5, Foothill Technology Foothill Technology, 91:08.9, 15
So D1 Clayton Mathews, So, 10:16.7, Ventura HS Ventura HS, 56:33.5, 44
So D2 Ryan Koepnick, So, 10:06.5, Agoura HS Agoura HS, 52:10.1, 27
So D3 Jesus Martinez, So, 10:57.5, Fillmore HS Foothill Technology, 58:53.3, 17
V D1 Ricardo Torres, Sr, 15:41.9, Channel Islands HS Channel Islands HS, 83:28.2, 40
V D2 Andrew Teasdale, Fr, 15:49.9, Simi Valley HS Thousand Oaks HS, 82:49.6, 52
V D3 Henry Pick, Jr, 16:14.6, Foothill Technology Foothill Technology, 83:44.7, 32

All Girls Races

9 races + combined.