Oaks Christian Results from the Santa Clarita Invite at Lake Castaic on 10/13/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aleksander Borzone Sr V 17:08.76 5:43 3 34/157 3/7 3/12 5/25 16:22
Anthony Angell So F/S 20:59.98 7:00 3 71/138 4/5 11/12 8/13 21:53
(0:53,4.0)
You ROCK! (SBP, DPR)
Carlos Anguiano Fr F/S 22:24.58 7:28 3 99/138 5/5 12/12 10/12 24:23
(1:59,8.1)
You ROCK! (SBP, DPR)
Christopher Sottile Fr F/S 18:28.11 6:09 3 22/138 1/5 6/12 10/19 18:21 You ROCK! (SBP)
Curtis Somerville Fr F/S 19:05.44 6:22 3 32/138 2/5 9/12 9/18 19:47
(0:41,3.5)
You ROCK! (DPR)
George Madias Sr V 18:33.26 6:11 3 86/157 6/7 7/12 4/18 17:53
Leif Martin So V 16:58.63 5:40 3 25/157 2/7 2/12 8/26 16:38
Luke Ricci So V 17:17.09 5:46 3 36/157 4/7 4/12 4/25 17:04
Nathan Fedoroff Jr V 16:07 5:22 3 4/157 1/7 1/12 3/27 15:49
Thomas Kephart Fr F/S 19:35.23 6:32 3 44/138 3/5 10/12 7/15 20:36
(1:01,5.0)
You ROCK! (SBP, DPR)
William Gratke Fr V 17:40.37 5:53 3 49/157 5/7 5/12 4/22 18:03
(0:23,2.1)
You ROCK! (DPR)
Zachary Labnow Fr V 18:33.4 6:11 3 87/157 7/7 8/12 2/13 18:17
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/22 85:12
1:33
3 5:41 5:22 5:53 142 5:27 Nathan Fedoroff (4), Leif Martin (25), Aleksander Borzone (32), Luke Ricci (34), William Gratke (47)
F/S 1st 5 9/12 100:33
3:56
3 6:42 6:09 7:28 214 6:00 Christopher Sottile (22), Curtis Somerville (31), Thomas Kephart (39), Anthony Angell (56), Carlos Anguiano (66)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kishan Patel Jr Gahr 15:33.95 5:11
2 Michael Morrone Sr Chaminade 15:48.63 5:16
3 Christian Simone So Chaminade 16:00.95 5:20
4 Nathan Fedoroff Jr Oaks Christian 16:07 5:22 1/7 1/12 3/27
5 Brayden Briggs Jr Littlerock 16:10.58 5:24
6 Christan Cruz Sr Helen Bernstein 16:28.37 5:29
7 Ramon Cendejas Sr Helen Bernstein 16:30.14 5:30
8 Andrew Romero So Gahr 16:31.22 5:30
9 Shane Lintereur Sr Trinity Classical Academy 16:31.82 5:31
10 Angel Castro Sr Bishop Alemany 16:33.43 5:31
11 Walker Doucette Sr Chaminade 16:34.21 5:31
12 Szentgyorgyi Lucas So Campbell Hall 16:34.83 5:32
13 James Coomber Jr Verdugo Hills 16:36.6 5:32
14 Thomas Woo So Rosemead 16:39.01 5:33
15 Alex Ushakov Jr Chaminade 16:41.22 5:34
16 Thomas Rivera Sr Paraclete 16:43.05 5:34
17 Kavin Tharanee Fr Chaminade 16:44.17 5:35
18 Treyden Atwell Sr Rosamond 16:50.65 5:37
19 Fausto Reyna Jr Rosemead 16:52.21 5:37
20 Kevin Armas-Valencia Jr Verdugo Hills 16:53.95 5:38
21 Marcus Surjopolos Jr Gahr 16:54.02 5:38
22 Matias Marroquin Sr Campbell Hall 16:54.04 5:38
23 Jesse Puttarat So Rosemead 16:57.7 5:39
24 Danny Nevarez Jr Rosamond 16:58.56 5:40
25 Leif Martin So Oaks Christian 16:58.63 5:40 2/7 2/12 8/26
26 Omer Abdelrahim Sr Hoover 16:58.64 5:40
27 Ethan Meyer Sr Rosamond 16:59.36 5:40
28 Shane Silva Sr Santa Ynez 17:05.11 5:42
29 Ayaan Chariwala Jr Gahr 17:05.26 5:42
30 Angel Briones So Hawthorne Math & Science Academy 17:07.29 5:42
31 Braulio Guerrero Sr Hawthorne Math & Science Academy 17:07.38 5:42
32 Robert Martinez Jr Rosemead 17:07.98 5:43
33 Brandon Guerrero So Central City Value 17:08.51 5:43
34 Aleksander Borzone Sr Oaks Christian 17:08.76 5:43 3/7 3/12 5/25
35 Coleman Dahill Jr Verdugo Hills 17:09.67 5:43
36 Luke Ricci So Oaks Christian 17:17.09 5:46 4/7 4/12 4/25
37 Gavin Comartin So The Buckley 17:19.19 5:46
38 Ryan Yearley Jr Bishop Montgomery 17:19.73 5:47
39 Angel Ceja Sr Rowland 17:20.33 5:47
40 Emmanuel Bautista Jr Rosemead 17:24.33 5:48
41 Saul Cervantes Sr Littlerock 17:25.47 5:48
42 Brian Santana Jr Gahr 17:26.13 5:49
43 Cesar Tobar Jr Bishop Alemany 17:29.13 5:50
44 Andrew Pfeiffer Sr Trinity Classical Academy 17:31.98 5:51
45 Angel Onate Jr Verdugo Hills 17:35.24 5:52
46 Robert Ruiz Sr Bishop Alemany 17:36.51 5:52
47 Jesse Lozano Sr Bishop Alemany 17:38.31 5:53
48 Jake Wilcox Fr Campbell Hall 17:39.69 5:53
49 William Gratke Fr Oaks Christian 17:40.37 5:53 5/7 5/12 4/22
50 Jeremy Paguia Fr Gahr 17:40.95 5:54
51 Alex Lucero So Gahr 17:42.74 5:54
52 Julian Ruiz Jr Hoover 17:42.95 5:54
53 Lorenzo Aguirre Jr Verdugo Hills 17:43.66 5:55
54 Edgardo Benito Sr Helen Bernstein 17:44.22 5:55
55 Gabriel Herrera Sr Central City Value 17:45.24 5:55
56 Luke Pfeiffer So Trinity Classical Academy 17:48.94 5:56
57 Ryan Tavakoliyan Jr Hoover 17:49.86 5:57
58 Matthew Craig Sr Bishop Montgomery 17:50.26 5:57
59 Dylan Atwater Jr Bishop Alemany 17:51.84 5:57
60 Branden Acuna Fr Palmdale Aerospace Academy 17:53.11 5:58
61 Raymond Matta Jr Shafter 17:53.93 5:58
62 Dylan Han Sr Rowland 17:56.01 5:59
63 Michael Serrano Jr Helen Bernstein 17:56.12 5:59
64 Kevin Vasquez So Helen Bernstein 18:01.59 6:01
65 Aldair Gonzalez Jr Shafter 18:02.2 6:01
66 Zack Monterosso Jr LACES LA (Center for Enriched Studies) 18:06.32 6:02
67 Humberto Diaz Sr Palmdale Aerospace Academy 18:07.17 6:02
68 Angel Carrasco Jr Rowland 18:07.83 6:03
69 Harout Jinbashian Sr Pilibos Armenian 18:09.9 6:03
70 Osvaldo Villalaz Sr Littlerock 18:10.28 6:03
71 Jesus Gutierrez So Palmdale Aerospace Academy 18:11.13 6:04
72 Anthony Chiu Sr Rowland 18:11.47 6:04
73 Daniel Hunt So Littlerock 18:11.76 6:04
74 Nick Gazzale Sr Campbell Hall 18:13.29 6:04
75 John Cervantes-King Fr Trinity Classical Academy 18:16.11 6:05
76 Manuel Guerrero Sr Central City Value 18:18.43 6:06
77 Matthew Tran Jr Rowland 18:19.51 6:07
78 Edgar Perez Jr Shafter 18:19.82 6:07
79 Daniel Torres Sr Shafter 18:22 6:07
80 Judah Palmisano Sr Trinity Classical Academy 18:22.2 6:07
81 Michael Bartle Jr Verdugo Hills 18:22.67 6:08
82 Daniel Moreno Sr Palmdale Aerospace Academy 18:22.73 6:08
83 Alan Michael Bergman Jr Chaminade 18:27.57 6:09
84 Shane Fernando Jr Paraclete 18:30.79 6:10
85 Joshua Ryan Sr Shafter 18:32.06 6:11
86 George Madias Sr Oaks Christian 18:33.26 6:11 6/7 7/12 4/18
87 Zachary Labnow Fr Oaks Christian 18:33.4 6:11 7/7 8/12 2/13
88 John Romero So Hawthorne Math & Science Academy 18:34.47 6:11
89 Manuel de Tezanos Pinto Fr St. Monica Academy 18:35.34 6:12
90 Laurencio Lopez Sr Littlerock 18:35.58 6:12
91 Mauricio Rosales Jr Bishop Montgomery 18:36.97 6:12
92 Seamus Duffy So Bishop Alemany 18:37.11 6:12
93 Rodrigo Moran Jr Palmdale Aerospace Academy 18:38.76 6:13
94 Carlos Guardado Jr Hawthorne Math & Science Academy 18:41.66 6:14
95 Lance Lott Jr Trinity Classical Academy 18:41.93 6:14
96 Dylan Meyer So Rosamond 18:42.12 6:14
97 Russell Aquinde Jr Hawthorne Math & Science Academy 18:42.36 6:14
98 Rolando Robles Sr Shafter 18:43 6:14
99 Richard Chen Jr Rowland 18:43.22 6:14
100 Antonio Marroquin Fr Campbell Hall 18:44.09 6:15
101 Camden Yoon Fr Chaminade 19:01.12 6:20
102 Chris Parra Fr Bishop Alemany 19:11.01 6:24
103 Narek Kurkjian So Pilibos Armenian 19:14.44 6:25
104 Julian Barahona Fr Valley Academy of Arts and Sciences 19:15.49 6:25
105 Kami Arabian Jr Pilibos Armenian 19:17.25 6:26
106 Caiden Lara Fr Paraclete 19:17.85 6:26
107 Joshua Torres So Palmdale Aerospace Academy 19:19.92 6:27
108 Michael Bambico Jr Bear Creek 19:21.46 6:27
109 Jason Castorena Sr Verdugo Hills 19:24.25 6:28
110 Jack Mehseredian Jr Pilibos Armenian 19:26.04 6:29
111 Christopher Solorio Fr Valley Academy of Arts and Sciences 19:28.49 6:29
112 Daniel Cuellar Fr Valley Academy of Arts and Sciences 19:35.01 6:32
113 Sebastian Linan Jr Bishop Montgomery 19:36.34 6:32
114 David Hernandez Fr Littlerock 19:40.39 6:33
115 Cal Rendon So Rosamond 19:40.51 6:34
116 Jackson Roth So The Buckley 19:41.18 6:34
117 Angel Soriano Sr Central City Value 19:41.26 6:34
118 Christopher Emodi So Hawthorne Math & Science Academy 19:41.35 6:34
119 Christian Ramirez Fr Valley Academy of Arts and Sciences 19:42.32 6:34
120 Kenny Lee Sr Bishop Montgomery 19:46.2 6:35
121 Aukia Cordoba Fr Valley Academy of Arts and Sciences 19:51.63 6:37
122 Isaiah Penuela Fr Valley Academy of Arts and Sciences 19:55.93 6:39
123 Avo Arabetyan Jr Hoover 19:59.32 6:40
124 Damian Pacheco Fr Valley Academy of Arts and Sciences 20:02.06 6:41
125 Logan Cantrell Jr Santa Ynez 20:03.28 6:41
126 Jacob Landa So Paraclete 20:03.33 6:41
127 Hakop Bambalian Jr Pilibos Armenian 20:04.56 6:42
128 Mauro Martinez Sr Hawthorne Math & Science Academy 20:05.43 6:42
129 Jacob Ha Jr Bear Creek 20:06.39 6:42
130 Chapman Wolf So Trinity Classical Academy 20:08.48 6:43
131 Joe Lugo Jr Cantwell-Sacred Heart 20:10.14 6:43
132 Francisco Alvarado Sr Littlerock 20:24.35 6:48
133 Porter Dallenbach Sr Santa Ynez 20:33.5 6:51
134 Andrew Cosme Fr Paraclete 20:34.84 6:52
135 Isaac Raleigh Sr St. Monica Academy 20:34.93 6:52
136 Luke Arakelian Jr Pilibos Armenian 20:38.08 6:53
137 Josh Rhodes Fr The Buckley 20:42.83 6:54
138 Jonathan Paz Jr Bear Creek 20:52.53 6:58
139 Ryley Donato Sr Bear Creek 20:59.31 7:00
140 James Kennard So Paraclete 21:07.24 7:02
141 Jose Miranda Sr Rosamond 21:07.72 7:03
142 Ark Lu Jr The Buckley 21:15.75 7:05
143 Padron David Sr Cantwell-Sacred Heart 21:16.81 7:06
144 Anthony Antonyan Sr Pilibos Armenian 21:22.7 7:08
145 Louis Ascencio Sr Cantwell-Sacred Heart 21:46.05 7:15
146 Jeffrey Nguyen Sr Hoover 21:48.62 7:16
147 Max Holschneider So The Buckley 21:59.59 7:20
148 Aidan Hyman So The Buckley 22:03.43 7:21
149 Jem Burch So The Buckley 22:05.3 7:22
150 Lathan Mehrab Jr Bear Creek 22:05.45 7:22
151 Gabriel Lopez Fr Paraclete 22:05.78 7:22
152 Oliver Goslin Jr The Buckley 22:21.72 7:27
153 Ethan Peterson Sr Bear Creek 22:24.25 7:28
154 Even Sollie Sr Bear Creek 23:14.92 7:45
155 Benjamin Miranda Sr Cantwell-Sacred Heart 23:45.2 7:55
156 Jason Ruelas Jr Santa Ynez 24:06.12 8:02
157 Jason Hilliard Sr Bishop Montgomery 24:14.85 8:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Chaminade
2-1-1-1-1
Gap: 0:56
81:49
16:22
5:27
48 Michael Morrone
Sr
15:49
5:16
2
Christian Simone
So
16:01
5:20
3
Walker Doucette
Sr
16:34
5:31
11
Alex Ushakov
Jr
16:41
5:34
15
Kavin Tharanee
Fr
16:44
5:35
17
Alan Michael Bergman
Jr
18:28
6:09
78
Camden Yoon
Fr
19:01
6:20
95
2 Gahr
1-2-2-2-2
Gap: 1:52
83:31
16:42
5:34
98 Kishan Patel
Jr
15:34
5:11
1
Andrew Romero
So
16:31
5:30
8
Marcus Surjopolos
Jr
16:54
5:38
21
Ayaan Chariwala
Jr
17:05
5:42
28
Brian Santana
Jr
17:26
5:49
40
Jeremy Paguia
Fr
17:41
5:54
48
Alex Lucero
So
17:43
5:54
49
3 Rosemead
10-5-3-3-3
Gap: 0:45
85:01
17:00
5:40
125 Thomas Woo
So
16:39
5:33
14
Fausto Reyna
Jr
16:52
5:37
19
Jesse Puttarat
So
16:58
5:39
23
Robert Martinez
Jr
17:08
5:43
31
Emmanuel Bautista
Jr
17:24
5:48
38








4 Oaks Christian
3-4-4-4-4
Gap: 1:33
85:12
17:02
5:41
142 Nathan Fedoroff
Jr
16:07
5:22
4
Leif Martin
So
16:59
5:40
25
Aleksander Borzone
Sr
17:09
5:43
32
Luke Ricci
So
17:17
5:46
34
William Gratke
Fr
17:40
5:53
47
George Madias
Sr
18:33
6:11
81
Zachary Labnow
Fr
18:33
6:11
82
5 Verdugo Hills
9-5-6-5-5
Gap: 1:07
85:59
17:12
5:44
160 James Coomber
Jr
16:37
5:32
13
Kevin Armas-Valencia
Jr
16:54
5:38
20
Coleman Dahill
Jr
17:10
5:43
33
Angel Onate
Jr
17:35
5:52
43
Lorenzo Aguirre
Jr
17:44
5:55
51
Michael Bartle
Jr
18:23
6:08
76
Jason Castorena
Sr
19:24
6:28
103
6 Helen Bernstein
5-3-5-6-6
Gap: 1:33
86:40
17:20
5:47
186 Christan Cruz
Sr
16:28
5:29
6
Ramon Cendejas
Sr
16:30
5:30
7
Edgardo Benito
Sr
17:44
5:55
52
Michael Serrano
Jr
17:56
5:59
60
Kevin Vasquez
So
18:02
6:01
61








7 Bishop Alemany
7-10-9-7-7
Gap: 1:18
87:09
17:26
5:49
196 Angel Castro
Sr
16:33
5:31
10
Cesar Tobar
Jr
17:29
5:50
41
Robert Ruiz
Sr
17:37
5:52
44
Jesse Lozano
Sr
17:38
5:53
45
Dylan Atwater
Jr
17:52
5:57
56
Seamus Duffy
So
18:37
6:12
86
Chris Parra
Fr
19:11
6:24
96
8 Campbell Hall
8-7-8-8-8
Gap: 2:09
88:06
17:37
5:52
244 Szentgyorgyi Lucas
So
16:35
5:32
12
Matias Marroquin
Sr
16:54
5:38
22
Jake Wilcox
Fr
17:40
5:53
46
Nick Gazzale
Sr
18:13
6:04
70
Antonio Marroquin
Fr
18:44
6:15
94








9 Trinity Classical Academy
6-10-10-10-9
Gap: 1:50
88:31
17:42
5:54
250 Shane Lintereur
Sr
16:32
5:31
9
Andrew Pfeiffer
Sr
17:32
5:51
42
Luke Pfeiffer
So
17:49
5:56
53
John Cervantes-King
Fr
18:16
6:05
71
Judah Palmisano
Sr
18:22
6:07
75
Lance Lott
Jr
18:42
6:14
89
Chapman Wolf
So
20:08
6:43
122
10 Littlerock
4-9-11-11-10
Gap: 2:25
88:34
17:43
5:54
263 Brayden Briggs
Jr
16:11
5:24
5
Saul Cervantes
Sr
17:25
5:48
39
Osvaldo Villalaz
Sr
18:10
6:03
66
Daniel Hunt
So
18:12
6:04
69
Laurencio Lopez
Sr
18:36
6:12
84
David Hernandez
Fr
19:40
6:33
108
Francisco Alvarado
Sr
20:24
6:48
123
11 Rosamond
12-8-7-9-11
Gap: 2:50
89:11
17:50
5:57
268 Treyden Atwell
Sr
16:51
5:37
18
Danny Nevarez
Jr
16:59
5:40
24
Ethan Meyer
Sr
16:59
5:40
27
Dylan Meyer
So
18:42
6:14
90
Cal Rendon
So
19:41
6:34
109
Jose Miranda
Sr
21:08
7:03
130




12 Rowland
17-16-14-12-12
Gap: 0:59
89:55
17:59
6:00
300 Angel Ceja
Sr
17:20
5:47
37
Dylan Han
Sr
17:56
5:59
59
Angel Carrasco
Jr
18:08
6:03
64
Anthony Chiu
Sr
18:11
6:04
68
Matthew Tran
Jr
18:20
6:07
72
Richard Chen
Jr
18:43
6:14
93




13 Hawthorne Math & Science Academy
14-12-13-13-13
Gap: 1:35
90:13
18:03
6:01
321 Angel Briones
So
17:07
5:42
29
Braulio Guerrero
Sr
17:07
5:42
30
John Romero
So
18:34
6:11
83
Carlos Guardado
Jr
18:42
6:14
88
Russell Aquinde
Jr
18:42
6:14
91
Christopher Emodi
So
19:41
6:34
111
Mauro Martinez
Sr
20:05
6:42
120
14 Shafter
19-17-17-16-14
Gap: 0:38
91:10
18:14
6:05
347 Raymond Matta
Jr
17:54
5:58
58
Aldair Gonzalez
Jr
18:02
6:01
62
Edgar Perez
Jr
18:20
6:07
73
Daniel Torres
Sr
18:22
6:07
74
Joshua Ryan
Sr
18:32
6:11
80
Rolando Robles
Sr
18:43
6:14
92




15 Palmdale Aerospace Academy
18-17-16-15-15
Gap: 0:46
91:13
18:15
6:05
351 Branden Acuna
Fr
17:53
5:58
57
Humberto Diaz
Sr
18:07
6:02
63
Jesus Gutierrez
So
18:11
6:04
67
Daniel Moreno
Sr
18:23
6:08
77
Rodrigo Moran
Jr
18:39
6:13
87
Joshua Torres
So
19:20
6:27
101




16 Hoover
13-13-12-14-16
Gap: 4:50
94:19
18:52
6:17
379 Omer Abdelrahim
Sr
16:59
5:40
26
Julian Ruiz
Jr
17:43
5:54
50
Ryan Tavakoliyan
Jr
17:50
5:57
54
Avo Arabetyan
Jr
19:59
6:40
116
Jeffrey Nguyen
Sr
21:49
7:16
133








17 Bishop Montgomery
16-14-15-17-17
Gap: 2:26
93:10
18:38
6:13
396 Ryan Yearley
Jr
17:20
5:47
36
Matthew Craig
Sr
17:50
5:57
55
Mauricio Rosales
Jr
18:37
6:12
85
Sebastian Linan
Jr
19:36
6:32
107
Kenny Lee
Sr
19:46
6:35
113
Jason Hilliard
Sr
24:15
8:05
141




18 Paraclete
11-15-18-18-18
Gap: 3:52
95:10
19:02
6:21
437 Thomas Rivera
Sr
16:43
5:34
16
Shane Fernando
Jr
18:31
6:10
79
Caiden Lara
Fr
19:18
6:26
100
Jacob Landa
So
20:03
6:41
118
Andrew Cosme
Fr
20:35
6:52
124
James Kennard
So
21:07
7:02
129
Gabriel Lopez
Fr
22:06
7:22
138
19 Pilibos Armenian
20-20-19-19-19
Gap: 1:55
96:12
19:14
6:25
484 Harout Jinbashian
Sr
18:10
6:03
65
Narek Kurkjian
So
19:14
6:25
97
Kami Arabian
Jr
19:17
6:26
99
Jack Mehseredian
Jr
19:26
6:29
104
Hakop Bambalian
Jr
20:05
6:42
119
Luke Arakelian
Jr
20:38
6:53
125
Anthony Antonyan
Sr
21:23
7:08
132
20 Valley Academy of Arts and Sciences
21-21-21-21-20
Gap: 0:36
97:53
19:35
6:32
535 Julian Barahona
Fr
19:15
6:25
98
Christopher Solorio
Fr
19:28
6:29
105
Daniel Cuellar
Fr
19:35
6:32
106
Christian Ramirez
Fr
19:42
6:34
112
Aukia Cordoba
Fr
19:52
6:37
114
Isaiah Penuela
Fr
19:56
6:39
115
Damian Pacheco
Fr
20:02
6:41
117
21 The Buckley
15-19-20-20-21
Gap: 4:40
100:59
20:12
6:44
536 Gavin Comartin
So
17:19
5:46
35
Jackson Roth
So
19:41
6:34
110
Josh Rhodes
Fr
20:43
6:54
126
Ark Lu
Jr
21:16
7:05
131
Max Holschneider
So
22:00
7:20
134
Aidan Hyman
So
22:03
7:21
135
Jem Burch
So
22:05
7:22
136
22 Bear Creek
22-22-22-22-22
Gap: 2:44
103:25
20:41
6:54
615 Michael Bambico
Jr
19:21
6:27
102
Jacob Ha
Jr
20:06
6:42
121
Jonathan Paz
Jr
20:53
6:58
127
Ryley Donato
Sr
20:59
7:00
128
Lathan Mehrab
Jr
22:05
7:22
137
Ethan Peterson
Sr
22:24
7:28
139
Even Sollie
Sr
23:15
7:45
140
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alexander Lehr So Bishop Montgomery 16:44.97 5:35
2 Morgan Sinnock Fr Geffen Academy 17:02.24 5:41
3 William Yamada So Geffen Academy 17:12.92 5:44
4 Ben Ruangsang So Rosemead 17:18.19 5:46
5 Jeremy Merritt So Windward 17:32.43 5:51
6 Noah Riddick So Bishop Montgomery 17:33.21 5:51
7 Joey Linane Fr Santa Ynez 17:41.48 5:54
8 Drake McKechnie Fr Bishop Montgomery 17:52.4 5:57
9 Juan Aguilar So Rowland 17:53.18 5:58
10 Ryan Ung So Rosemead 17:54.91 5:58
11 Jackson Stevens So Santa Ynez 18:01.5 6:01
12 Luke Zanuck Fr Windward 18:04.96 6:02
13 Kevin Mendoza So Rosemead 18:10.82 6:04
14 Miguel Gil So Rowland 18:11.73 6:04
15 Juan Somera So Rowland 18:13.18 6:04
16 Ricardo Sierra So Verbum Dei 18:14.17 6:05
17 Jim Trieu Fr Rosemead 18:15.22 6:05
18 Jerrick Luong Fr Rosemead 18:19.37 6:06
19 Nicholas Lai Fr Rowland 18:21.36 6:07
20 Fernando Torres Fr Shafter 18:24.4 6:08
21 Brandon LaRue So Chaminade 18:25.21 6:08
22 Christopher Sottile Fr Oaks Christian 18:28.11 6:09 1/5 6/12 10/19 You ROCK! (SBP)
23 Avi Williams Fr Santa Ynez 18:29.44 6:10
24 Dennis Conant Fr Rowland 18:30.82 6:10
25 Nicholas Wolf So Geffen Academy 18:32.29 6:11
26 Drake Wilkinson Fr Bishop Montgomery 18:39.53 6:13
27 Osian Bellinger So Geffen Academy 18:39.86 6:13
28 Jeremy Dimas Fr Shafter 18:43.34 6:14
29 Jacob Pascasio So Chaminade 18:51.02 6:17
30 Michael Martinez So Rowland 19:01.13 6:20
31 Miguel Macias Fr Central City Value 19:02.26 6:21
32 Curtis Somerville Fr Oaks Christian 19:05.44 6:22 2/5 9/12 9/18
33 Kirk Williams So Rowland 19:07.68 6:23
34 William Tennant Fr Bishop Montgomery 19:11.92 6:24
35 Eric Zhou Cao Fr Rowland 19:13.77 6:25
36 Jayson Torres Fr Hoover 19:14.4 6:25
37 Cole Quirarte So Bishop Montgomery 19:14.72 6:25
38 Micah Thomas Fr Santa Ynez 19:22.55 6:28
39 Dyami Ramirez-Sahagun So Geffen Academy 19:25.52 6:29
40 Samuel Quinones So Hoover 19:28.08 6:29
41 Mason Huang Fr Rowland 19:30.81 6:30
42 Brian Gamino So Bear Creek 19:30.84 6:30
43 Chadi Dunbar Fr Chaminade 19:32.81 6:31
44 Thomas Kephart Fr Oaks Christian 19:35.23 6:32 3/5 10/12 7/15 You ROCK! (SBP)
45 Vincent Musante Fr Santa Ynez 19:38.1 6:33
46 Solomon Ta Fr Rosemead 19:50.5 6:37
47 Erik Maung So Rowland 19:51.02 6:37
48 Christopher Chau Fr Rosemead 19:57.75 6:39
49 Florian Meister So Geffen Academy 20:01.73 6:41
50 Jacob Hunter Fr Bishop Montgomery 20:02.5 6:41
51 Peter Lucio So Bear Creek 20:03.48 6:41
52 David Castro So Shafter 20:10.6 6:44
53 Ethan Miller So Geffen Academy 20:14.07 6:45
54 David Arias So Dinuba 20:17.53 6:46
55 Johnny Weldon So Bishop Montgomery 20:18.18 6:46
56 Nathan Gardner So Santa Ynez 20:18.48 6:46
57 Geovanny Martinez So Verbum Dei 20:23.72 6:48
58 Yahir Dimas Fr Shafter 20:24.85 6:48
59 Daniel Puente So Shafter 20:24.88 6:48
60 Angel Rojas Fr Littlerock 20:28.55 6:50
61 Ethan Bolos So Rowland 20:34.12 6:51
62 Rayniel Wright Fr St. Bernard 20:34.23 6:51
63 Matthew Hendrickson Fr Bishop Montgomery 20:35.11 6:52
64 Malcolm Huss Fr Windward 20:40.84 6:54
65 Nolan Van Schmus Fr Santa Ynez 20:41.02 6:54
66 Edwin Paz miletich So Chaminade 20:50.19 6:57
67 Benjamin Goodman Fr Geffen Academy 20:50.57 6:57
68 Jacob Mora So Littlerock 20:52.61 6:58
69 Luke Fry So Bear Creek 20:55.22 6:58
70 Jacob Merrill Fr Santa Ynez 20:55.64 6:59
71 Anthony Angell So Oaks Christian 20:59.98 7:00 4/5 11/12 8/13 You ROCK! (SBP)
72 Charles Healey So Santa Ynez 21:05.43 7:02
73 Keon Vafaee Fr Windward 21:05.97 7:02
74 Elijah Popwitz Fr Geffen Academy 21:07.92 7:03
75 Parker Bates Fr Chaminade 21:08.12 7:03
76 Daniel Gil Fr Rowland 21:12.55 7:04
77 Elijah Espericueta Fr Shafter 21:12.64 7:04
78 Ian Kenneally So Bishop Montgomery 21:15.94 7:05
79 Salvador Pelayo Fr Shafter 21:16.05 7:05
80 Josue Banuelos So Cantwell-Sacred Heart 21:20.16 7:07
81 Mason Lee Fr Geffen Academy 21:26.25 7:09
82 Angel Hermosillo Fr Shafter 21:44.72 7:15
83 Isaac Flores So Dinuba 21:45.08 7:15
84 Luke Longarzo So Windward 21:48.6 7:16
85 Erick Martinez So Bear Creek 21:56.13 7:19
86 Camron Knight Fr Santa Ynez 21:58.83 7:20
87 Ryan Enns So Shafter 21:59.71 7:20
88 Andrew Glasser So The Buckley 22:00.55 7:20
89 Vasilli Gogonis So Santa Ynez 22:01.12 7:20
90 Alejandro Partido Fr Hoover 22:02.23 7:21
91 Omar Gonzalez So Shafter 22:03.31 7:21
92 Eli Fighter So Geffen Academy 22:06.02 7:22
93 Gavin Macdonald So Bear Creek 22:07.48 7:22
94 Jose MagaƱa So Shafter 22:08.11 7:23
95 Jonathan Pelayo Fr Shafter 22:12.46 7:24
96 Nelson Aponte So Dinuba 22:16.6 7:26
97 Yosha Reiss Fr Geffen Academy 22:22.39 7:27
98 Gavin Orsi So Bear Creek 22:22.53 7:28
99 Carlos Anguiano Fr Oaks Christian 22:24.58 7:28 5/5 12/12 10/12 You ROCK! (SBP)
100 Zack Brown Jr The Buckley 22:26.35 7:29
101 Diego Cervantes Fr Shafter 22:27.21 7:29
102 Samuel Toxqui So Littlerock 22:31.11 7:30
103 Anthony Lai Fr Rosemead 22:31.66 7:31
104 Angel Perez Fr Rowland 22:47.53 7:36
105 Justin Chi So Geffen Academy 22:48.76 7:36
106 Quetzal Garcia Fr Shafter 22:49.16 7:36
107 Lance Lintereur Fr Trinity Classical Academy 22:55.76 7:39
108 Zhao Zachary Fr Rowland 22:57.28 7:39
109 David Blumstein So Geffen Academy 23:13.81 7:45
110 Anthony Imaini Fr Chaminade 23:14.03 7:45
111 Robert Suddath So Geffen Academy 23:15.34 7:45
112 Joshua Mendez Fr Central City Value 23:18.77 7:46
113 Cameron Hajaliloo Fr Bishop Montgomery 23:30.94 7:50
114 Daniel Gerlach Fr The Buckley 23:35.33 7:52
115 Mason Demko Fr Geffen Academy 23:39.56 7:53
116 Benjamin Quast Fr Bishop Montgomery 23:46.23 7:55
117 Anthony Menting Fr The Buckley 24:06.72 8:02
118 Adrian Belisle So Verbum Dei 24:11.17 8:04
119 Jeremiah Curls So St. Bernard 24:25.08 8:08
120 Joaquin Medina Fr Rowland 24:26.08 8:09
121 Mateen Markzar Fr Geffen Academy 24:40.22 8:13
122 Eddie Sacon So The Buckley 24:42.17 8:14
123 Emerson Rosenthal-King So The Buckley 24:52.76 8:18
124 Henry Wiener So The Buckley 25:10.48 8:23
125 Daniel Guzman So The Buckley 25:46.82 8:36
126 Matthew Vela Rowland 25:54.5 8:38
127 Felix Margarito Fr Bear Creek 25:54.92 8:38
128 Angel Ramos So Dinuba 26:09.12 8:43
129 Kieran Gregori Fr Geffen Academy 26:50.22 8:57
130 Jacob Miller So Bishop Montgomery 27:13.49 9:04
131 Samuel Canchola Fr Verbum Dei 27:19.23 9:06
132 Wayne Lee Fr Geffen Academy 28:26.91 9:29
133 Ethan Schulz Fr Bear Creek 28:36.03 9:32
134 Richard Chavez III Fr Cantwell-Sacred Heart 29:13.5 9:45
135 Elliot Fry So Bear Creek 29:42.57 9:54
136 Isaac Medina Fr Bear Creek 30:01.73 10:01
137 Hector Hernandez Fr Verbum Dei 33:38.76 11:13
138 Icusa Kakinuma So The Buckley 33:38.76 11:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Rosemead
3-3-2-2-1
Gap: 1:01
89:59
18:00
6:00
62 Ben Ruangsang
So
17:18
5:46
4
Ryan Ung
So
17:55
5:58
10
Kevin Mendoza
So
18:11
6:04
13
Jim Trieu
Fr
18:15
6:05
17
Jerrick Luong
Fr
18:19
6:06
18
Solomon Ta
Fr
19:51
6:37
41
Christopher Chau
Fr
19:58
6:39
42
2 Bishop Montgomery
1-2-1-1-2
Gap: 2:27
90:02
18:00
6:00
74 Alexander Lehr
So
16:45
5:35
1
Noah Riddick
So
17:33
5:51
6
Drake McKechnie
Fr
17:52
5:57
8
Drake Wilkinson
Fr
18:40
6:13
26
William Tennant
Fr
19:12
6:24
33
Cole Quirarte
So
19:15
6:25
34
Jacob Hunter
Fr
20:03
6:41
44
3 Rowland
6-6-4-3-3
Gap: 0:38
91:10
18:14
6:05
81 Juan Aguilar
So
17:53
5:58
9
Miguel Gil
So
18:12
6:04
14
Juan Somera
So
18:13
6:04
15
Nicholas Lai
Fr
18:21
6:07
19
Dennis Conant
Fr
18:31
6:10
24
Michael Martinez
So
19:01
6:20
30
Kirk Williams
So
19:08
6:23
32
4 Geffen Academy
2-1-3-3-4
Gap: 2:23
90:53
18:11
6:04
93 Morgan Sinnock
Fr
17:02
5:41
2
William Yamada
So
17:13
5:44
3
Nicholas Wolf
So
18:32
6:11
25
Osian Bellinger
So
18:40
6:13
27
Dyami Ramirez-Sahagun
So
19:26
6:29
36
Florian Meister
So
20:02
6:41
43
Ethan Miller
So
20:14
6:45
47
5 Santa Ynez
5-5-5-5-5
Gap: 1:57
93:13
18:39
6:13
116 Joey Linane
Fr
17:41
5:54
7
Jackson Stevens
So
18:02
6:01
11
Avi Williams
Fr
18:29
6:10
23
Micah Thomas
Fr
19:23
6:28
35
Vincent Musante
Fr
19:38
6:33
40
Nathan Gardner
So
20:18
6:46
48
Nolan Van Schmus
Fr
20:41
6:54
53
6 Windward
4-4-6-6-6
Gap: 4:16
99:13
19:51
6:37
187 Jeremy Merritt
So
17:32
5:51
5
Luke Zanuck
Fr
18:05
6:02
12
Malcolm Huss
Fr
20:41
6:54
52
Keon Vafaee
Fr
21:06
7:02
57
Luke Longarzo
So
21:49
7:16
61








7 Shafter
8-7-9-8-7
Gap: 2:00
98:08
19:38
6:33
195 Fernando Torres
Fr
18:24
6:08
20
Jeremy Dimas
Fr
18:43
6:14
28
David Castro
So
20:11
6:44
46
Yahir Dimas
Fr
20:25
6:48
50
Daniel Puente
So
20:25
6:48
51
Elijah Espericueta
Fr
21:13
7:04
59
Salvador Pelayo
Fr
21:16
7:05
60
8 Chaminade
9-8-7-7-8
Gap: 2:43
98:47
19:45
6:35
200 Brandon LaRue
So
18:25
6:08
21
Jacob Pascasio
So
18:51
6:17
29
Chadi Dunbar
Fr
19:33
6:31
38
Edwin Paz miletich
So
20:50
6:57
54
Parker Bates
Fr
21:08
7:03
58
Anthony Imaini
Fr
23:14
7:45
68




9 Oaks Christian
10-9-8-9-9
Gap: 3:56
100:33
20:07
6:42
214 Christopher Sottile
Fr
18:28
6:09
22
Curtis Somerville
Fr
19:05
6:22
31
Thomas Kephart
Fr
19:35
6:32
39
Anthony Angell
So
21:00
7:00
56
Carlos Anguiano
Fr
22:25
7:28
66








10 Bear Creek
11-11-11-10-10
Gap: 2:37
104:33
20:55
6:58
263 Brian Gamino
So
19:31
6:30
37
Peter Lucio
So
20:03
6:41
45
Luke Fry
So
20:55
6:58
55
Erick Martinez
So
21:56
7:19
62
Gavin Macdonald
So
22:07
7:22
64
Gavin Orsi
So
22:23
7:28
65
Felix Margarito
Fr
25:55
8:38
75
11 Verbum Dei
7-10-10-11-11
Gap: 15:25
123:47
24:45
8:15
289 Ricardo Sierra
So
18:14
6:05
16
Geovanny Martinez
So
20:24
6:48
49
Adrian Belisle
So
24:11
8:04
71
Samuel Canchola
Fr
27:19
9:06
76
Hector Hernandez
Fr
33:39
11:13
77








12 The Buckley
12-12-12-12-12
Gap: 2:42
116:51
23:22
7:47
341 Andrew Glasser
So
22:01
7:20
63
Zack Brown
Jr
22:26
7:29
67
Daniel Gerlach
Fr
23:35
7:52
69
Anthony Menting
Fr
24:07
8:02
70
Eddie Sacon
So
24:42
8:14
72
Emerson Rosenthal-King
So
24:53
8:18
73
Henry Wiener
So
25:10
8:23
74
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.