Oaks Christian Results from the Woodbridge XC Classic-A at Silverlakes Sports Park on 9/15/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abby Turk Jr V 20:44.1 6:55 3 88/258 2/2 2/8 24/47 21:29
(0:45,3.5)
You ROCK! (DPR)
Allison Dewey Jr JV 22:05.7 7:22 3 41/236 1/1 4/8 20/53 20:47 20:47 20:47 20:47 You ROCK! (SBP, DSR)
Audrey Dewey So So 23:55.7 7:59 3 72/141 3/3 7/8 9/24 23:15 23:15 23:15 23:15 You ROCK! (SBP, DSR)
Emily Spaeth So So 22:40.4 7:33 3 36/141 1/3 5/8 25/44 23:16
(0:35,2.5)
23:16
(0:35,2.5)
23:16
(0:35,2.5)
21:46 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Fiona Wagner So So 23:25.4 7:48 3 59/141 2/3 6/8 16/32 22:30 22:30 22:30 21:58 You ROCK! (SBP, DSR)
Kate Cuadrado Jr V 20:32.3 6:51 3 78/258 1/2 1/8 33/56 20:02 20:02 19:49 19:49 You ROCK! (DSR)
Lauren Peters Fr Fr 27:11.2 9:04 3 103/122 2/2 8/8 25/30 25:42
Skylar Alves Fr Fr 22:05.5 7:22 3 25/122 1/2 3/8 18/41 23:31
(1:25,6.0)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Elizabeth Radmilov Sr Calvary Chapel Santa 17:37 5:52
2 Isis Diaz Fr Sierra Canyon 17:37.3 5:52
3 Kaia Hoak Sr Big Bear 17:54 5:58
4 Emily Fife Sr Hughson 18:01.7 6:01
5 Lauren Nettles Jr Flintridge Sacred He 18:02.6 6:01
6 Dani Barrett So Wildwood 18:20 6:07
7 Sasha Codiga Sr Flintridge Prep 18:25 6:08
8 Lily Miller So Webb 18:25.6 6:09
9 Haley Allen Sr Flintridge Prep 18:25.9 6:09
10 Brooke Stevenson Sr Granite Hills 18:28.9 6:10
11 Kaya Hano Jr Head-Royce 18:29.6 6:10
12 Madison Enriquez Sr Barstow 18:30.7 6:10
13 Alex Lomeli Sr Notre Dame Academy 18:32.1 6:11
14 Ani Durell Jr Glendale Preparatory 18:33.3 6:11
15 Hailey Mcgivney So Big Bear 18:41.7 6:14
16 Elizette Ysais Jr Hughson 18:44.3 6:15
17 Alexi Johnson Sr Faith Lutheran 18:47 6:16
18 Ivanna Chagolla Sr St. Lucy’s 18:50.3 6:17
19 Jordyn Harper Jr Mammoth 18:52.4 6:17
20 Sarah Gann Fr St. Lucy’s 18:53.8 6:18
21 Marin Stamer Sr Big Bear 18:55.4 6:18
22 Symone Koppel So Granite Hills 18:58.8 6:20
23 Eloise Martenson Fr Santa Fe Christian 18:58.8 6:20
24 Mazzy Jackson Sr Grace Christian 18:59.3 6:20
25 Taylor Johnson Fr Big Bear 19:05.4 6:22
26 Natalia Jimenez So Del Lago Academy 19:06 6:22
27 Ona Ortiz-Gudeman Fr Head-Royce 19:12.1 6:24
28 Jessie Lawrence Sr Hughson 19:20 6:27
29 Caroline Hele Sr Granite Hills 19:21 6:27
30 Kayla Bergin Jr Granite Hills 19:24.2 6:28
31 Adele Carcano Jr Wildwood 19:25 6:28
32 Chloe Krome So Santa Fe Christian 19:26.8 6:29
33 Hope Codiga Sr Flintridge Prep 19:27.1 6:29
34 Vivian Martinez Fr St. Joseph (Lakewood) 19:28 6:29
35 Joanna Lopez Jr Ontario 19:28.1 6:29
36 Alexandra Christod So Flintridge Sacred He 19:28.3 6:29
37 Taylor Scammon Jr Twentynine Palms 19:29.7 6:30
38 Gema Buelna Sr Sacred Heart of Jesus 19:31.7 6:31
39 Anarely Hernandez Sr Sacred Heart of Jesus 19:31.9 6:31
40 Hannah Rohr Sr St. Lucy’s 19:33.3 6:31
41 Brooke Burciaga Jr Pomona Catholic 19:35 6:32
42 Camille Needham So Santa Fe Christian 19:42.8 6:34
43 Alyssa Lovett Jr Academy for Academic 19:43.1 6:34
44 Grace Annett Sr Grace Christian 19:44.1 6:35
45 Karisa Kopecek So St. Joseph (Lakewood) 19:44.3 6:35
46 Madison Lam Jr Portola (Irvine) 19:46 6:35
47 Mackenzie Webb Sr Orcutt Academy Charter 19:46.2 6:35
48 Jalina Lindstrom Jr Granite Hills 19:46.6 6:36
49 Sidney Bihrer So Faith Lutheran 19:46.8 6:36
50 Gabriella Gutenkauf Sr St. Joseph (Lakewood) 19:47 6:36
51 Natalie Behmer So Faith Lutheran 19:47.4 6:36
52 Mikayla Mays Sr United Christian Aca 19:47.6 6:36
53 Jenna Elton Jr Woodcrest Christian 19:48.2 6:36
54 Audrey Smith So Santa Fe Christian 19:49.8 6:37
55 Daelyn Mooney So Crean Lutheran 19:51.6 6:37
56 Laura Ellis Jr Grace Christian 19:52.4 6:37
57 Jenna Fagan So Big Bear 19:57.8 6:39
58 Brooke Hill Jr St. Joseph (Lakewood) 19:58.3 6:39
59 Celia Vaughn Fr Sierra Canyon 19:59.3 6:40
60 Anna Behmer Fr Faith Lutheran 20:00.9 6:40
61 Jihae Oh Jr Head-Royce 20:01.8 6:41
62 Jenna Lange Sr Nueva School 20:05.3 6:42
63 Michaela Stanley Sr Woodcrest Christian 20:06.6 6:42
64 Bobbie Golik Sr Sierra Canyon 20:10 6:43
65 Rhona McChesney Jr Mammoth 20:11.1 6:44
66 Kennedy Necoechea Jr Santa Fe Christian 20:13 6:44
67 Alice Warden Sr Sage Hill 20:15.1 6:45
68 Nadia Forougi Sr Santa Fe Christian 20:18.2 6:46
69 Arianna Kochan Jr Crean Lutheran 20:19 6:46
70 Caitlyn Lovett Jr Academy for Academic 20:23 6:48
71 Katie Ragsdale So Big Bear 20:26.7 6:49
72 Sophia Coverdell Fr Grace Christian 20:27.7 6:49
73 Mikayla Szobonya Fr Granite Hills 20:28.3 6:49
74 Sara Hayward So Del Lago Academy 20:28.4 6:49
76 Jasmin Brickett Jr Granite Hills 20:30.7 6:50
77 Maya Jaffe Sr Sage Hill 20:31.3 6:50
78 Kate Cuadrado Jr Oaks Christian 20:32.3 6:51 1/2 1/8 33/56 20:02 20:02 19:49
79 Kimberley Page Sr Academy for Academic 20:32.9 6:51
80 Tori Fugitt So Faith Lutheran 20:35.4 6:52
81 Taryn Wilson Sr Glendale Preparatory 20:35.8 6:52
82 Maddy Morgan Sr Grace Christian 20:36 6:52
83 Elizabeth Harita Fr Rosary 20:36.2 6:52
84 Jazmin Soria So Del Lago Academy 20:37 6:52
85 Jazlyn Gutierrez Fr Westridge (G) 20:40.9 6:54
86 Amy Mcclune Jr Notre Dame Academy 20:41.3 6:54
87 Yasmine Valjalo So Pomona Catholic 20:43.1 6:54
88 Abby Turk Jr Oaks Christian 20:44.1 6:55 2/2 2/8 24/47
89 Ananya Karra So Portola (Irvine) 20:45.1 6:55
90 Caroline Wreszin Sr Flintridge Prep 20:45.8 6:55
91 Madeline Work Jr Faith Lutheran 20:45.9 6:55
92 Alyssa Ing Jr Portola (Irvine) 20:46.7 6:56
93 Claudia Russell So Head-Royce 20:48.5 6:56
94 Audrey Beermann Jr Glendale Preparatory 20:48.7 6:56
95 Marie Brier Jr Rosary 20:50.2 6:57
96 Angela Kim So Portola (Irvine) 20:50.4 6:57
97 Summer Kloer Jr Santa Fe Christian 20:51.4 6:57
98 Lizzetta Dardenne So Mammoth 20:51.6 6:57
99 Emma Dardenne-Ankr So Mammoth 20:52.4 6:57
100 Renae McCoy Sr St. Joseph (Lakewood) 20:54.2 6:58
101 Taylor Scheuber Fr Hughson 20:59.8 7:00
102 Amber Mckenzie So St. Lucy’s 21:02.1 7:01
103 Rachel Khlonen Fr Rosary 21:02.3 7:01
104 Chase Hayes Jr Flintridge Sacred He 21:02.8 7:01
105 Julia Yellen Jr Flintridge Sacred He 21:02.8 7:01
106 Maddie Forman So Glendale Preparatory 21:03.3 7:01
108 Jocelyn Aguirre So Flintridge Sacred He 21:06.6 7:02
109 Diane Murillo Jr Riverbank 21:07.3 7:02
110 Mira Hawley So Wildwood 21:09.9 7:03
111 Michaella Schaffer Jr Grace Christian 21:09.9 7:03
112 Erika Rivas Sr St. Pius X - St. Mat 21:10.2 7:03
113 Anya Krishnan So Head-Royce 21:11.6 7:04
114 Serena Smith Sr St. Joseph (Lakewood) 21:11.7 7:04
115 Alexa Zaragoza Sr Sacred Heart of Jesus 21:13.3 7:04
116 Carissa Bilecki Sr Edgewood 21:14.3 7:05
117 Emma Racciato Sr Classical Academy 21:15.3 7:05
118 Vanessa Bartoli So Del Lago Academy 21:15.3 7:05
119 Reese Owen Jr Westridge (G) 21:15.7 7:05
120 GENDER MISMATCH5 Sr 21:15.9 7:05
121 Isabel Haas Jr Head-Royce 21:16.7 7:06
122 Viktoria Balbin Fr Sierra Canyon 21:19.2 7:06
123 Tristan Unger Fr Pomona Catholic 21:20.2 7:07
124 Isabella Green Jr Portola (Irvine) 21:20.3 7:07
125 Kayla Tarcon So Classical Academy 21:20.3 7:07
126 Alexia Craven Sr Mammoth 21:21.2 7:07
127 Emma Gonzalez Fr Rosary 21:22.4 7:07
128 Sierra Skinner Sr Orcutt Academy Charter 21:23.2 7:08
129 Catherine Young Jr Faith Lutheran 21:28.7 7:10
130 Raquel Zamora Jr St. Joseph (Lakewood) 21:30.8 7:10
131 Yesika Gonzalez So Big Bear 21:31 7:10
132 Eliza Pease So St Mary's College 21:32 7:11
133 Sophie Dickerman So Boulder City 21:32.1 7:11
134 America Aguirre Fr A.B. Miller 21:33.2 7:11
135 Emely Herrera Jr Hughson 21:35.2 7:12
136 Anne Lofgren Sr Webb 21:35.8 7:12
137 Angelina Cangelosi So Orcutt Academy Charter 21:35.9 7:12
138 Emily Chong So Sierra Canyon 21:36.9 7:12
139 Claire Pratt So Flintridge Sacred He 21:38 7:13
140 Malena Hines Fr St. Lucy’s 21:41.1 7:14
141 Jeanette Hernandez Sr Sacred Heart of Jesus 21:41.9 7:14
142 Sandra Lu So Portola (Irvine) 21:45.5 7:15
143 Beatriz Cerezo So Flintridge Sacred He 21:45.6 7:15
144 Mitzery Lindoro Sr Edgewood 21:47 7:16
145 Isabel Aldrete So Rosary 21:47.1 7:16
146 Audrey Selinger Jr Boulder City 21:49 7:16
147 Alice Hou Jr Webb 21:50 7:17
148 Grace Fairchild So Rosary 21:50.6 7:17
149 Calea Cruz Jr Julian 21:51.4 7:17
150 Karen Tahuite Sr Del Lago Academy 21:52.1 7:17
151 Reina DeLao Jr Tahquitz 21:57 7:19
152 Alyssa Kido Jr Portola (Irvine) 21:58.1 7:19
153 Mary Henderson Fr Boulder City 22:00 7:20
154 Caterina Marji So St. Monica Academy 22:01 7:20
155 Sophie Bednarsh So Beverly Hills 22:02.1 7:21
156 Burdine Atherton So Head-Royce 22:02.3 7:21
157 Carlette Perez Jr Tahquitz 22:06 7:22
158 Tamara Shawl Sr Beverly Hills 22:06.4 7:22
159 Alelie Ramirez Sr Bethel Christian (Ri 22:08.4 7:23
160 Nathalie Vasquez Sr Sacred Heart of Jesus 22:11.3 7:24
161 Katie Bennett So Flintridge Prep 22:13.8 7:25
162 Natalie Bax Jr Flintridge Prep 22:14 7:25
163 Idelle Nichols So Del Lago Academy 22:22 7:27
164 Alyssa Lim Fr Rosary 22:24.9 7:28
165 Liliana Samayoa So Edgewood 22:27.3 7:29
166 Sarah Oberweis Jr Boulder City 22:28.3 7:29
167 Elsa Chen Jr Ontario Christian 22:28.3 7:29
168 Mirayna Mckinney Sr Academy for Academic 22:30 7:30
169 Tori Bonacio Jr Academy for Academic 22:30.1 7:30
170 Camille Haupt So Hughson 22:30.8 7:30
171 Yobana Covarrubias Sr St. Pius X - St. Mat 22:32.2 7:31
172 Madden Pearce So Classical Academy 22:32.3 7:31
173 Alyssa Horng Fr Nueva School 22:35 7:32
174 Emily Mcalpin So St. Lucy’s 22:35.8 7:32
175 Skylar Heyveld Sr Del Lago Academy 22:35.8 7:32
176 Alissa Pfeffer Fr Sierra Canyon 22:37.9 7:33
177 Kiah Widener So Grace Christian 22:38 7:33
178 Vanesa Melendez Jr Sun Valley Magnet 22:38.5 7:33
179 Sam Cary Sr Classical Academy 22:40.7 7:34
180 Samserai Ochoa Jr Sun Valley Magnet 22:41.3 7:34
181 Zoe Davidson So Glendale Preparatory 22:42.1 7:34
182 Juliana Sandoval So Edgewood 22:42.8 7:34
183 Amee Calderon Jr Tahquitz 22:45 7:35
184 Madison Bachar So Ontario Christian 22:47.8 7:36
185 Abby Piatt-Price Jr Westridge (G) 22:57.9 7:39
186 Audrey Pham Jr Oxford Academy 22:59.6 7:40
187 Alexia Gutierrez Jr Hawthorne Math & Sci 23:01 7:40
188 Ashley Robarts So St Mary's College 23:02.2 7:41
189 Emily Hanson Jr Hughson 23:03.2 7:41
190 Coral Smith Sr Classical Academy 23:04.6 7:42
191 Jiyeon Kim So Academy for Academic 23:09.2 7:43
192 Dakota Unger So Pomona Catholic 23:09.3 7:43
193 Jennifer Valjalo Fr Pomona Catholic 23:12.3 7:44
194 Ashlyn Noreen Jr Ontario Christian 23:12.9 7:44
195 Diana Mendoza Sr Tahquitz 23:13 7:44
196 Paulina Buelna Jr Sacred Heart of Jesus 23:15.8 7:45
197 Mary Davis Sr Webb 23:16.5 7:46
198 Scout Zischke Fr Webb 23:17.6 7:46
199 Analisa Burman So Ontario Christian 23:24.9 7:48
200 Taryn Galindo So Ontario Christian 23:26.3 7:49
201 Frankie Martinez So Sierra Canyon 23:32 7:51
202 Sydney Peters So Ontario Christian 23:34 7:51
203 Sadie Gardiner So Wildwood 23:36.8 7:52
204 Jessica Bakken Fr Julian 23:37.8 7:53
205 Emily Zoque Fr Pomona Catholic 23:46 7:55
206 Carol Kang So Webb 23:47 7:56
207 Simone Rogers So St Mary's College 23:50.4 7:57
208 Laurel Wight Fr Mammoth 23:50.6 7:57
209 Mariam Ibraheem So Hawthorne Math & Sci 23:50.8 7:57
210 Ysabella Sardillo Jr Academy for Academic 23:55.7 7:59
211 Sharon Batten Sr Classical Academy 23:59 8:00
212 Kyle Villacorta Sr Oxford Academy 23:59.7 8:00
213 Florence Basile Fr Beverly Hills 24:08.8 8:03
214 Hailey Aleman So Beverly Hills 24:10.9 8:04
215 Kassidy Campbell Fr St. Monica 24:11.1 8:04
216 Idaly Montalbo So Hawthorne Math & Sci 24:11.8 8:04
217 Daniela Mota Sr Samueli Academy 24:16.9 8:06
218 Julia Dang So Oxford Academy 24:18 8:06
219 Jillian Russell So Temecula Prep 24:19.2 8:06
220 Jessica Orozco Sr Tahquitz 24:25.3 8:08
221 Yuriko Chavez Jr Edgewood 24:29.1 8:10
222 Zoe Beggin So Temecula Prep 24:31.8 8:11
223 Lauren Zatulove Sr Campbell Hall 24:37 8:12
224 Jessica Huang Fr Webb 24:54.8 8:18
225 Monica Thompson Fr St. Monica 24:57.1 8:19
226 Geri Wachtel Sr Boulder City 25:07.4 8:22
227 Brianna Lopez So Sun Valley Magnet 25:07.8 8:23
228 Bethanie Hernandez So United Christian Aca 25:21 8:27
229 Caroline Nowak Sr Westridge (G) 25:22 8:27
230 Naobi Juarez Fr Hawthorne Math & Sci 25:37.9 8:33
231 Cheyland McLucas Jr Bethel Christian (Ri 25:40.4 8:33
232 Emma Kristenpfad So Ontario Christian 25:48.2 8:36
233 Anna Westberg Jr Beverly Hills 26:03.2 8:41
234 Haley Lopez Jr Sun Valley Magnet 26:06.4 8:42
235 Rylie Boyd Jr Julian 26:21.8 8:47
236 Sarai Herrera Jr Hawthorne Math & Sci 26:23.5 8:48
237 Katherine Barrera- Jr Hawthorne Math & Sci 26:24.2 8:48
238 Madison Stone So Boulder City 26:30.8 8:50
239 Tess Davis So Wildwood 26:48 8:56
240 Emmi Lynds So Temecula Prep 27:04 9:01
241 Caitlynn Bradshaw Fr Bethel Christian (Ri 27:09.7 9:03
242 Nataly Meza Jr Sun Valley Magnet 27:12.7 9:04
243 Catherine Gallegos Jr Temecula Prep 27:35.6 9:12
244 Allison Munkvold Fr United Christian Aca 27:40.7 9:14
245 Kaliyah Hawkins-St So A.B. Miller 27:42.9 9:14
246 Sydney Marrah So St. Monica 27:43.2 9:14
247 Paloma Olmedo So St. Monica 27:44.1 9:15
248 Grecia Martinez Fr Hawthorne Math & Sci 28:11.2 9:24
249 Clarice Ordonez So A.B. Miller 28:14.7 9:25
250 Lizette Gomez Sr Sun Valley Magnet 28:18.2 9:26
251 Emily Milian Sr Sun Valley Magnet 28:24.8 9:28
252 Francesca Guida Jr United Christian Aca 28:39.7 9:33
253 Sophia Goldings Fr Julian 29:23.9 9:48
254 Angie Ochoa Jr A.B. Miller 29:24 9:48
255 Adrienne Torpey Fr Julian 29:25.3 9:48
256 Erika Agata So St. Monica 29:27 9:49
257 Kaylee Field So Bethel Christian (Ri 29:43.1 9:54
258 Karen Rodriguez Sr Bethel Christian (Ri 30:12.1 10:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gioia Ternasky So Clairemont 18:47.5 6:16
2 Karen Morales So Barstow 19:11.4 6:24
3 Genevieve Harvey So Flintridge Prep 20:44.8 6:55
4 Chanelle Mizrahi So Geffen Academy 20:50.9 6:57
5 Lindsay Michels So South Pasadena 20:52.1 6:57
6 Vivian Nguyen So Westminster 20:56.4 6:59
7 Ishani Hansji So Orange Lutheran 21:00.2 7:00
8 Jayda Bodas Fr Half Moon Bay 21:09.6 7:03
9 Kimberly Rodriguez Jr Hesperia 21:11.4 7:04
10 Maya Rodriguez So Bishop Amat 21:20.5 7:07
11 Amelia Jarolim So South Pasadena 21:27.4 7:09
12 Kate Hayashi So Portola (Irvine) 21:29.2 7:10
13 Alexa Gonzalez So Clairemont 21:30 7:10
14 Chloe Martin So Riverside Preparatory 21:30.1 7:10
15 Alani Delman So San Diego 21:30.7 7:10
16 Kendra Teraoka So Notre Dame Academy 21:40.1 7:13
17 Bridget Byrne So Flintridge Sacred He 21:45.8 7:15
18 Joline Ramirez So Hesperia 21:47.3 7:16
19 Amelia Nunez So Sacred Heart of Jesus 21:50.3 7:17
20 Emma Fickett Jr Clairemont 21:50.3 7:17
21 Gianella Perez So Bolsa Grande 21:56.4 7:19
22 Lilah Harvey So Notre Dame (Sherman 22:06.7 7:22
23 Destiny Montano So Ontario 22:06.8 7:22
24 Grace Newman So Woodcrest Christian 22:10.4 7:23
25 Maria Carrillo So Tahquitz 22:13.1 7:24
26 Kinzey Eastin So San Diego 22:18.3 7:26
27 Kathryn Bridenbecker So Orange Lutheran 22:23.9 7:28
28 Molly Richmond So Trabuco Hills 22:25.3 7:28
29 Anna Turysheva So Flintridge Prep 22:29.2 7:30
30 Xochiti Caceres So San Dimas 22:30.9 7:30
31 Alejandra Garza So Rim of the World 22:33.9 7:31
32 Layne Faust So Half Moon Bay 22:34.9 7:32
33 Savannah Smith So Orange Lutheran 22:36.9 7:32
34 Maren Offutt Fr Trabuco Hills 22:39.3 7:33
35 Irene Ahn So Trabuco Hills 22:40.3 7:33
36 Emily Spaeth So Oaks Christian 22:40.4 7:33 1/3 5/8 25/44 23:16
(0:35)
23:16
(0:35)
23:16
(0:35)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
37 Alyssa Alaniz So Riverside Preparatory 22:46 7:35
38 Tatiana Guzman So Saddleback 22:46.7 7:36
39 Georgia Yamamoto So Flintridge Prep 22:48.8 7:36
40 Makayla Larson So Youngker 22:49.9 7:37
41 Baby Rosie Lopez Fr Hesperia 22:51.9 7:37
42 Emma Steadman Fr Half Moon Bay 22:52.9 7:38
43 Julia Minkstein So Half Moon Bay 22:53.4 7:38
44 Sophia Roye So Trabuco Hills 22:54.3 7:38
45 Kayla Medlyn So Youngker 22:54.3 7:38
46 Kennedy Paternostro So Trabuco Hills 22:56.8 7:39
47 Gelina Guzman So Bolsa Grande 22:57.2 7:39
48 Clarissa Contreras So Barstow 23:03.8 7:41
49 Margaret Rogers So San Diego 23:04.3 7:41
50 Faith Kim So Portola (Irvine) 23:07.9 7:43
51 Katie Youngson So Faith Lutheran 23:10.8 7:44
52 Natalie Curthoys Fr Half Moon Bay 23:14 7:45
53 Tammy Ly So Westminster 23:14.6 7:45
54 Rachel McCarley So Flintridge Prep 23:15.4 7:45
55 Kelly Blatter So Bishop Alemany 23:16 7:45
56 Lily Taylor So Faith Lutheran 23:19.1 7:46
57 Jamille Abdallah So Western Christian 23:19.8 7:47
58 Ava Kalmbach So Fountain Hills 23:25.1 7:48
59 Fiona Wagner So Oaks Christian 23:25.4 7:48 2/3 6/8 16/32 22:30 22:30 22:30 You ROCK! (SBP)
60 Alexandra Ehrhart Jr Flintridge Sacred He 23:29.9 7:50
61 Christina Nguyen So Oxford Academy 23:30.4 7:50
62 Callie Russo So Orange Lutheran 23:31.4 7:50
63 Athena Ocampo So Rancho Alamitos 23:34.7 7:52
64 Ruby Lopez So Bolsa Grande 23:38.5 7:53
65 Karina Corbera So Sacred Heart of Jesus 23:39.1 7:53
66 Molly Busby So Orange Lutheran 23:39.4 7:53
67 Alexandra Garrido So Bishop Alemany 23:42.8 7:54
68 Gabby Hendricks So Orange Lutheran 23:43.8 7:55
70 Isabel Vasquez Fr Half Moon Bay 23:47.8 7:56
71 Sahvanna Tinsley So San Diego 23:52.9 7:58
72 Audrey Dewey So Oaks Christian 23:55.7 7:59 3/3 7/8 9/24 23:15 23:15 23:15 You ROCK! (SBP)
73 Riddhi Verma So Western 23:57.9 7:59
74 Lauren Jones So South Pasadena 24:02.3 8:01
75 Gabriella Felix So Tahquitz 24:02.3 8:01
76 Skylir Rodriguez So Notre Dame Academy 24:04.5 8:02
77 Ryan Leanos So Rancho Alamitos 24:05.1 8:02
78 Maddie Olea So Bishop Amat 24:05.3 8:02
79 Kelly Wu So South Pasadena 24:13.8 8:05
80 Stacy Paramo So Los Amigos 24:13.8 8:05
81 Deja Nodal So Colton 24:14.6 8:05
82 Jahselyn Medina So Flintridge Prep 24:15 8:05
83 Giselle Diaz So Los Amigos 24:17.9 8:06
84 Sophia Rocha So Sacred Heart of Jesus 24:21.7 8:07
85 Samantha Vargs So St. Joseph (Lakewood) 24:22.1 8:07
86 Grace Stiglich So Bishop Alemany 24:24.6 8:08
87 Melissa Pallasigui So Bishop Alemany 24:25.6 8:09
88 Madeline Montes So Flintridge Prep 24:26.9 8:09
89 Elvira Aceves So San Bernardino 24:27.1 8:09
90 Briana Greely So Oxford Academy 24:28.1 8:09
91 Valentina Moreno So San Dimas 24:29.4 8:10
92 Michelle Monares So Los Amigos 24:30.8 8:10
93 Kaeli Smith So Portola (Irvine) 24:32.4 8:11
94 Markina Evdokimoff So Yucca Valley 24:39.2 8:13
95 Noemi Vega So Azusa 24:40.6 8:14
96 Zoe Osborne So Barstow 24:46.4 8:15
97 Fabiola Flores So Hesperia 24:50.9 8:17
98 Aimee Bothi Jr Western Christian 24:50.9 8:17
99 Taylie Wright So Yucca Valley 24:51.1 8:17
100 Taylor Ramirez So Yucca Valley 24:52.5 8:18
101 Cindy Carrera So Hesperia 24:55.1 8:18
102 Joana Navarro So Sacred Heart of Jesus 24:56 8:19
103 Monseratt Perez So Tahquitz 25:00.8 8:20
104 Noelle Bermudez So Rosary 25:00.8 8:20
105 Chole Ling So Orange Lutheran 25:11.6 8:24
106 Fatima Garcia So Samueli Academy 25:11.8 8:24
107 Grace Wakeling So Orange Lutheran 25:20.6 8:27
108 Camille Porter So Notre Dame Academy 25:35.2 8:32
109 Jenna Doubt So Bishop Alemany 25:50.1 8:37
110 Maritza Ibarra So Samueli Academy 25:50.3 8:37
111 Diana De Rosas So Rancho Alamitos 25:55.4 8:38
112 Grace Nguyen Fr Oxford Academy 25:55.8 8:39
113 Sofia Echavarria So Flintridge Prep 26:00.8 8:40
114 Paola Gutierrez So Tahquitz 26:04.9 8:42
115 Marisol Castillo So Los Amigos 26:06.1 8:42
116 Cassidy Bayron So Samueli Academy 26:06.3 8:42
117 Campbell Buffington So Flintridge Sacred He 26:07.1 8:42
118 Nicole Lemus So Rancho Alamitos 26:08.8 8:43
119 karina Lopez So Saddleback 26:10.1 8:43
120 Vivianna Perez So Samueli Academy 26:10.6 8:44
121 Nathalie Koes So Sacred Heart of Jesus 26:11.8 8:44
122 Hadley Mccusker So Santa Margarita 26:17.9 8:46
123 Syeah Naqvi So Hesperia 26:18.5 8:46
124 Noemi Bucio So Rancho Alamitos 26:19.9 8:47
125 Ema Nunez So St. Joseph (Lakewood) 26:21.4 8:47
126 Celia Guess So Sacred Heart of Jesus 26:23.9 8:48
127 Rosanelly Torres So Sacred Heart of Jesus 26:37.9 8:53
128 Dalia Arredondo So Tahquitz 26:56.1 8:59
129 Cynthia Ramirez So Samueli Academy 27:28.2 9:09
130 Loran Murray So Flintridge Prep 27:47.6 9:16
131 Brianna Arellano So Tahquitz 28:19.6 9:27
132 Berenice Aguirre So Los Amigos 28:22.3 9:27
133 Annie Yan So Flintridge Sacred He 28:30.1 9:30
134 Hannah Vanessen So Orange Lutheran 28:32.1 9:31
135 Gisselle Castenda So Rosary 28:34.4 9:31
136 Ciarra Anderson So Bishop Alemany 28:57.2 9:39
137 Paige Paulsen So St. Joseph (Lakewood) 29:15.2 9:45
138 Mason Heath So Notre Dame Academy 30:18.3 10:06
139 Valerie Martinez So St. Joseph (Lakewood) 31:35.1 10:32
140 Monserrat Vicens So Saddleback 31:36.1 10:32
141 GENDER MISMATCH6 Fr 32:02.5 10:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Coco Reed Fr Laguna Beach 20:04 6:41
2 Jacqueline Davis Sr Trabuco Hills 20:08.6 6:43
3 Audrey Sutton So Laguna Beach 20:30.2 6:50
4 Katie Powrzanas Jr Trabuco Hills 20:39.7 6:53
5 Kenya Nunez Jr Banning 20:43.1 6:54
6 Sasha Guerrero Fr Monrovia 20:44.3 6:55
7 Brianna Hernandez Fr Banning 20:46.4 6:55
8 Aidan Reid Jr Malibu 20:49.6 6:57
9 Kaleigh Markowitz Jr Trabuco Hills 20:57.2 6:59
10 Sophia Griffin Jr San Diego 20:57.7 6:59
11 Eve Terrill Jr Monrovia 20:59 7:00
12 Whitney Winefordner So Laguna Beach 21:02.2 7:01
13 Juliana Rosner Jr Bishop Alemany 21:13.1 7:04
14 Rosina Gillett So Bishop Gorman 21:17.7 7:06
15 Bernadette Daez Sr Bishop Gorman 21:18.2 7:06
16 Alexa Perez Jr Westminster 21:18.2 7:06
17 Sophia Roberts-tara Sr Santa Margarita 21:18.6 7:06
18 Hannah Walz Sr Santa Margarita 21:21.2 7:07
19 MIa Lepage Fr Laguna Beach 21:23 7:08
20 Audrey Landis So Northwood 21:26.9 7:09
21 Julia Martinez Jr Northwood 21:28.7 7:10
22 Megan Schellhase Jr Orange Lutheran 21:31.4 7:10
23 Tracy Nguyen Jr Westminster 21:31.6 7:11
24 Lizzie Rodriguez So Big Bear 21:31.7 7:11
25 Laurel Stamer Fr Big Bear 21:35.8 7:12
26 Zoe Carlton So Laguna Beach 21:36.3 7:12
27 Iliana Betancourt Jr San Dimas 21:38.2 7:13
28 Jazmin Llamas Sr Saddleback 21:45.1 7:15
29 Evelyn Ramos Jr St. Joseph (Lakewood) 21:47.9 7:16
30 Eija Jensen So Coconino 21:48.4 7:16
31 Vanessa Carrillo Jr Costa Mesa 21:49.2 7:16
32 Kate Maddux Fr Laguna Beach 21:50.6 7:17
33 Sarah Bazua Sr St. Joseph (Lakewood) 21:50.9 7:17
34 Alyssa Sanchez Sr Bishop Gorman 21:52.2 7:17
35 Amber Gonzalez-Pac Jr South Pasadena 21:52.7 7:18
36 Johana Corona Jr Saddleback 21:53.5 7:18
37 Kaitlin Handler Sr Trabuco Hills 21:53.9 7:18
38 Alayna Peters Jr Monrovia 22:01.4 7:20
39 Jordan Radnoti So Monrovia 22:03 7:21
40 Jackie Rodriguez So Costa Mesa 22:04.2 7:21
41 Allison Dewey Jr Oaks Christian 22:05.7 7:22 1/1 4/8 20/53 20:47 20:47 20:47 You ROCK! (SBP)
42 Adina Berg Sr Malibu 22:06.2 7:22
43 Isabel Sagheb Jr Notre Dame (Sherman 22:09.3 7:23
44 Chloe Palacios Jr Saddleback 22:09.5 7:23
45 Brooklyn Guan Fr Northwood 22:09.7 7:23
46 Monica Rodriguez Jr Westminster 22:09.9 7:23
47 Rosa Delgado Jr Banning 22:11.3 7:24
48 Katie Rollins Sr Laguna Beach 22:12.9 7:24
49 Isabella Peterson Jr Laguna Beach 22:16.7 7:26
50 Amy Camacho Jr Big Bear 22:17.3 7:26
51 Bretanny Morales Jr Western 22:18.4 7:26
52 Morgan Zevnick Fr Laguna Beach 22:21.4 7:27
53 Kylie Jim So Coconino 22:23.1 7:28
54 Willow Wunner Sr Coconino 22:24.3 7:28
55 Mia Mendoza Fr Banning 22:26.1 7:29
56 Maylis Whetsel Sr South Pasadena 22:27.1 7:29
57 Catherine Dzierzyn Jr Santa Margarita 22:27.7 7:29
58 Leslie Torres Sr Saddleback 22:31.4 7:30
59 Regan Amirault Jr Santa Margarita 22:35.8 7:32
60 Valarie Nguyen So Northwood 22:37.2 7:32
61 Ella Burbank Fr Laguna Beach 22:38.8 7:33
62 Sophia Andrangi Jr Bishop Gorman 22:39 7:33
63 Alice Hong Jr La Canada 22:40.3 7:33
64 Naomi Kearl Jr La Canada 22:43.9 7:35
65 Emily Aguilera Jr Notre Dame (Sherman 22:45.2 7:35
66 Tierney Smith Jr Notre Dame Academy 22:45.7 7:35
67 Stephanie Hawkins Sr Coconino 22:45.9 7:35
68 Clara Roman Jr Ontario 22:47.8 7:36
69 Lizbeth Olmos Jr Ontario 22:47.8 7:36
70 Lauren Pulido Sr St. Joseph (Lakewood) 22:48.2 7:36
71 Bernice Cruz Jr Rancho Alamitos 22:49.4 7:36
72 Kathryn Tso Sr Coconino 22:49.6 7:37
73 Deanna Diaz So Big Bear 22:50.6 7:37
74 Audrey Laun Jr Flintridge Prep 22:50.9 7:37
75 Angie Flores Jr Bolsa Grande 22:54.4 7:38
76 Nicole Noriega Jr Flintridge Sacred He 22:57.1 7:39
77 Bianca Jallorina Sr Granite Hills 22:57.7 7:39
78 Alexandra Paul Jr Northwood 22:59.4 7:40
79 Sylvie Shure Jr Flintridge Prep 23:05.3 7:42
80 Emily Lai Sr Northwood 23:05.9 7:42
81 Megan Fargher Sr Casteel 23:06.1 7:42
82 Nicole Torres So Northwood 23:10.1 7:43
83 Yesica Martinez Jr San Diego 23:10.1 7:43
84 Allison Crudele Jr Notre Dame (Sherman 23:10.3 7:43
85 Nevaeh Lewis Fr Coconino 23:10.9 7:44
86 Kate Tadeo Jr Monrovia 23:14.7 7:45
87 Marisol Miller Sr Bishop Gorman 23:14.8 7:45
88 Destiny Rivera Jr South Pasadena 23:18.4 7:46
89 Jordan Lay So La Canada 23:19.2 7:46
90 Jasmine Valdez Sr Buena Park 23:19.4 7:46
91 Anissa Piedra Sr San Dimas 23:22.3 7:47
92 Sage Miller So Laguna Beach 23:26.1 7:49
93 Isabella Maria Lopez Sr Rosary 23:28.6 7:50
94 Eva Schultz Jr San Diego 23:29.8 7:50
95 Sedina Logan Jr Big Bear 23:30 7:50
96 Grace Italia Jr Flintridge Sacred He 23:33 7:51
97 Angela Baltazar Sr Rosary 23:35.4 7:52
98 Trista Livermore Jr San Diego 23:39.7 7:53
99 Yazbeck Muro Jr Westminster 23:42.2 7:54
100 Evelyn Jacobo Jr Barstow 23:46.4 7:55
101 Sophie Beifuss Jr San Diego 23:46.6 7:56
102 Leann Valencia Jr Trabuco Hills 23:51.1 7:57
103 Sunny Yu Fr Webb 23:57.1 7:59
104 Sabine Fregoso Jr Flintridge Prep 23:59.6 8:00
105 Yaneli Hernandez Sr Barstow 23:59.7 8:00
106 Sophia Daniels Sr Rosary 24:01.7 8:01
107 Dumebi Uba Sr Ontario 24:01.9 8:01
108 Carolina Bautista Jr Western 24:03 8:01
109 Alyssa Kelly Jr La Canada 24:03.2 8:01
110 Emma Holland Sr Orange Lutheran 24:04.2 8:01
111 Haydee Sanchez Sr Del Lago Academy 24:07.4 8:02
112 Jessica Vargas Jr Trabuco Hills 24:08.7 8:03
113 Sara Pahlevan Jr Bishop Gorman 24:09.7 8:03
114 Christine So Sr Calvary Chapel (Down 24:10.1 8:03
115 Andrea Soto Sr Kaiser 24:12.9 8:04
116 Kaylee Loomer Fr Big Bear 24:16.9 8:06
117 Shayne Applebaum Fr Laguna Beach 24:17.7 8:06
118 Kylie Birchfield Fr Twentynine Palms 24:17.7 8:06
119 Clare Kawamura Jr San Diego 24:17.8 8:06
120 Lupe Soriano Sr Saddleback 24:18.2 8:06
121 Neveah Smith Jr Granite Hills 24:18.8 8:06
122 Isabelle Clemente Jr San Dimas 24:20.4 8:07
123 Lynsey Mendez Fr Laguna Beach 24:23.3 8:08
124 Alexis Thomas Jr Malibu 24:25.1 8:08
125 Jenessey Jarrett Jr Barstow 24:25.7 8:09
126 Katelyn Chang Sr St. Joseph (Lakewood) 24:27.9 8:09
127 Yuwa Tennan Fr Laguna Beach 24:32.9 8:11
128 Alessi Ayvas So Laguna Beach 24:33.4 8:11
129 Emma Eastin Jr San Diego 24:37.4 8:12
130 Bailey Landon Jr San Dimas 24:39.2 8:13
131 Alissa Perez Jr San Dimas 24:39.9 8:13
132 Natasha Sorenson So Laguna Beach 24:40.9 8:14
133 Simone Duran Sr San Dimas 24:41.3 8:14
134 Laura Garcia Sr Rosary 24:47.4 8:16
135 Lucky Hauer So Laguna Beach 24:49 8:16
136 Danna Castro Jr Hesperia 24:49.2 8:16
137 Abigail Parco Sr Bishop Alemany 24:49.8 8:17
138 Kimberly Dao Sr Del Lago Academy 24:53.2 8:18
139 Ivy Rosales Jr Notre Dame Academy 24:57.1 8:19
140 Jaqueline Rivera L Jr Hawthorne Math & Sci 24:57.7 8:19
141 Hunter Crossman Sr Bishop Gorman 24:57.9 8:19
142 Maritza Perez Jr St. Pius X - St. Mat 24:58.3 8:19
143 Alexis Martinez Sr Calvary Chapel (Down 25:00.2 8:20
144 Ayleen Flores Jr Hesperia 25:00.6 8:20
145 Fatima Nava Jr Saddleback 25:02.2 8:21
146 Jackie Castanon Jr St. Joseph (Lakewood) 25:02.4 8:21
147 Andrea Cortez Sr Saddleback 25:04 8:21
148 Noemi Ocampo Jr Los Amigos 25:04.4 8:21
149 Ashley Flores Sr Laguna Beach 25:05.4 8:22
150 Lynette Martinez Jr Kaiser 25:06.6 8:22
151 Calista Hahs Jr Riverside Preparatory 25:07.2 8:22
152 Breeanna Hernandez So Sacred Heart of Jesus 25:08.3 8:23
153 Andrea Martinez Sr Casteel 25:11.1 8:24
154 Jessica Valle Jr Buena Park 25:18.2 8:26
155 Skeers Amelia Fr Pomona Catholic 25:23.7 8:28
156 Madison Kirk Sr Orange Lutheran 25:24 8:28
157 Jennevy Uribe Sr Riverside Preparatory 25:25.1 8:28
158 Alexandria Salazar Sr Kaiser 25:27.8 8:29
159 Jade Hamilton Sr Laguna Beach 25:28.8 8:30
160 Jenna Boling Jr Pomona Catholic 25:29.4 8:30
161 Devin Ito Jr Pomona Catholic 25:29.9 8:30
162 Evelyn Tapia Jr Rancho Alamitos 25:30.8 8:30
163 Madi Goodman Jr Classical Academy 25:31.6 8:31
164 Jocelyn Maldonado Jr Kaiser 25:32.4 8:31
165 Kelly Garcia Jr Saddleback 25:32.8 8:31
166 Caitlin Herrera Sr Riverside Preparatory 25:34.1 8:31
167 Xitlally Mendez So Costa Mesa 25:39.7 8:33
168 Abigail Williams Fr Laguna Beach 25:41.3 8:34
169 Evette Palacios So Big Bear 25:45.6 8:35
170 Olivia Mullin Fr Laguna Beach 25:51.7 8:37
172 Monique Herrera Sr Ontario 25:55.2 8:38
173 Cassidy Morgan Fr Laguna Beach 25:58.6 8:40
174 Melia Thomas Fr Laguna Beach 25:59.4 8:40
175 Stephanie Lies Jr Fountain Hills 26:03 8:41
176 Daniela Rubio-Vale Jr Azusa 26:05.2 8:42
177 Amaya Valley Jr Sacred Heart of Jesus 26:05.7 8:42
178 Ana Narvaez Sr St. Pius X - St. Mat 26:05.7 8:42
179 Rhianon Seely So Laguna Beach 26:09.1 8:43
180 Caitlin Relvas Sr Santa Margarita 26:15.8 8:45
181 Lizbeth Guzman So Hawthorne Math & Sci 26:15.9 8:45
182 Gisselle Magana Jr San Bernardino 26:18 8:46
183 Tania Ponce So Banning 26:19.9 8:47
184 Riley Hoyaer Sr Trabuco Hills 26:22.7 8:48
185 Olivia Carlton Fr Laguna Beach 26:22.8 8:48
186 Joanna Perez Sr Ontario 26:26.7 8:49
187 Yohaira Hernandez Jr Sacred Heart of Jesus 26:28 8:49
188 Breen Manos Jr Big Bear 26:28.2 8:49
189 Sa'Pry Burrell-Cas Jr Buena Park 26:36.3 8:52
190 Milla Durfee Jr Flintridge Prep 26:36.4 8:52
191 Nicole Ni Jr Crean Lutheran 26:37.9 8:53
192 Abigail Kimball Fr Laguna Beach 26:39.3 8:53
193 Heidi Rosas Jr Rancho Alamitos 26:43.8 8:55
194 Claire Liu Sr Flintridge Prep 26:45.9 8:55
195 Wendy Lua Jr Buena Park 26:56.6 8:59
196 Ariana Castillo Jr Rancho Alamitos 26:59.2 9:00
197 Caroline Metyas Jr Webb 26:59.2 9:00
198 April Salazar So Sacred Heart of Jesus 27:00.8 9:00
199 Leslie Morales Fr Webb 27:05.9 9:02
200 Anna Nichols Jr Fountain Hills 27:07.3 9:02
201 Marian Torres Sr Hawthorne Math & Sci 27:09.9 9:03
202 Reidell Sill Sr Hesperia 27:11.6 9:04
203 Bryn Thornton Fr Banning 27:19.4 9:06
204 Mia Del Real Jr Hawthorne Math & Sci 27:22.1 9:07
205 Michelle Barbot Jr St. Joseph (Lakewood) 27:28.8 9:10
206 Sofia Centeno Fr Webb 27:39.9 9:13
207 Jessica Valentin Jr Bolsa Grande 27:40.9 9:14
208 Elena Carrillo Jr Hesperia 27:43.6 9:15
209 Denise Herrarte Sr Hawthorne Math & Sci 27:53.6 9:18
210 Kathy Lopez Sr Sacred Heart of Jesus 28:04.1 9:21
211 Brenda Mendoza Fr Lindsay 28:10.1 9:23
212 Maylee Tan Fr Crean Lutheran 28:15.7 9:25
213 Alicia Jaqua So Webb 28:28.6 9:30
214 Jenna Alvarez So Pomona Catholic 28:30.4 9:30
215 Yaretzy Torres Jr San Bernardino 28:34.1 9:31
216 Sasha Olmedo So Costa Mesa 28:34.6 9:32
217 Julia Martinez Jr Saddleback 28:43.2 9:34
218 Hannah Botnick Sr Webb 28:52.7 9:38
219 Lizbeth Mendoza So Lindsay 29:05.4 9:42
220 Annie Seling Jr Classical Academy 29:10.5 9:44
221 Estella Chavarria Sr St. Pius X - St. Mat 29:23.3 9:48
222 Emma Holliday Fr Webb 29:41.1 9:54
223 Kelly Aguilera So Lindsay 29:59.6 10:00
224 Karina Castro Sr Bishop Alemany 30:00.4 10:00
225 Isabel Flores So Webb 30:11 10:04
226 Arianna Mejia Sr Kaiser 30:26.1 10:09
227 Lucia Sanchez So Sun Valley Magnet 30:40.6 10:14
228 Laura Haushalter So Webb 30:41.8 10:14
229 Emma Perezchica Fr Lindsay 30:44.9 10:15
230 Yasmine Hernandez Fr Pomona Catholic 30:59.8 10:20
231 Jacqueline De Paz Sr San Bernardino 31:07.9 10:23
232 Keressa Ojeda So Hesperia 31:41.8 10:34
233 Priscilla Hernandez So Sacred Heart of Jesus 31:42 10:34
234 Jela Allen Fr Banning 33:04.6 11:02
235 Madelyne Martinez Sr Hesperia 33:44.2 11:15
236 Yaquelin Alonso Sr Sun Valley Magnet 34:22.6 11:28
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Karla Rodriguez Fr Western 19:04.1 6:21
2 Angelique Martinez Fr Ontario 19:18.1 6:26
3 Emilie Barrett Fr Notre Dame Academy 20:02.5 6:41
4 Katherine Welander Fr Menlo-Atherton 20:14 6:45
5 Janelle Santos Fr Bishop Amat 20:14.8 6:45
6 Jacquelyn Lopez Fr Arlington 20:49 6:56
7 Maddie Doi Fr Windward 20:52.9 6:58
8 Taylor Jamison Fr Notre Dame Academy 20:54.1 6:58
9 Shaina Rangel Fr San Bernardino 20:58.1 6:59
10 Jade Calderon Fr Ontario 21:02.9 7:01
11 Daniela Reyes Fr Los Amigos 21:04.1 7:01
12 Daisy Carrillo Fr Costa Mesa 21:10.4 7:03
13 Emmie Fitz-Gibbon Fr Geffen Academy 21:16.4 7:05
14 Jazmin Vasquez Fr Ontario 21:18.4 7:06
15 Milena Altschuler Fr Notre Dame (Sherman 21:19.3 7:06
16 Jimena Muro Fr Bishop Amat 21:20.1 7:07
17 Tessa Ermeling Fr Faith Lutheran 21:21.1 7:07
18 Izella Han Fr Oxford Academy 21:28 7:09
19 Taylor Galli Fr Faith Lutheran 21:30.9 7:10
20 Priscilla Ramirez Fr Riverside Preparatory 21:35.3 7:12
21 Erin Lee Fr Oxford Academy 21:36.7 7:12
22 Madeline Schneider Fr Santa Margarita 21:39.6 7:13
23 Evita Morales Fr Notre Dame Academy 21:45.9 7:15
24 Aryanna Mendoza Fr Buena Park 21:48.1 7:16
25 Skylar Alves Fr Oaks Christian 22:05.5 7:22 1/2 3/8 18/41
26 Mariana Padilla Fr Sacred Heart of Jesus 22:24.3 7:28
27 Ashlee Rich Fr Trabuco Hills 22:30 7:30
28 Karen Sandate Fr Westminster 22:30.8 7:30
29 Isabella Corona Fr Sacred Heart of Jesus 22:32.2 7:31
30 Elena Walz Fr Rosary 22:41.6 7:34
31 Bahteli Feldblumb Fr Western 22:43.4 7:34
32 Ami Jacobson Fr El Segundo 22:44.4 7:35
33 Maya Benham Fr Trabuco Hills 22:55.1 7:38
34 Briana Gonzalez Fr Sacred Heart of Jesus 22:58.9 7:40
35 Howcroft Freya Fr Santa Margarita 22:59 7:40
36 Elisa Ruiz Fr Azusa 22:59.8 7:40
37 Miranda Liu Fr South Pasadena 23:06.3 7:42
38 Katherine Crowder Fr Faith Lutheran 23:08.3 7:43
39 Massari Colette Fr Faith Lutheran 23:08.9 7:43
40 Madeline Nichols Fr El Segundo 23:10 7:43
41 Katelyn Boyster Fr Trabuco Hills 23:22.9 7:48
42 Anna Munoz Fr Trabuco Hills 23:23.9 7:48
43 Tania Reyes Fr Del Lago Academy 23:34.5 7:52
44 Grace Ringuette Fr El Segundo 23:36.1 7:52
45 Sarah Saneto Fr Trabuco Hills 23:40.7 7:54
46 Sophia Ponce Fr La Canada 23:41.6 7:54
47 Teagan Cheek Fr Orange Lutheran 23:43.1 7:54
48 Hilse Bahena Fr Trabuco Hills 23:46.2 7:55
49 Tina Pham Fr Westminster 23:48.9 7:56
50 Avery Glicker Fr Orange Lutheran 23:50.3 7:57
51 Itzamara Valdez Fr Saddleback 23:51.3 7:57
52 Samantha Arenas Fr St. Lucy’s 23:54.3 7:58
53 Gabriela Rodriguez Fr South Pasadena 23:55.1 7:58
54 Cayla Cataneda Fr Rosary 23:58.8 8:00
55 Alondra Vasquez So Hesperia 23:59.1 8:00
56 Jennifer Rico Fr Saddleback 24:00.2 8:00
57 Angeles Alatorre Fr Costa Mesa 24:01.4 8:00
58 Perla Mendoza Fr Saddleback 24:02.3 8:01
59 Shelby Keown Fr El Segundo 24:08.1 8:03
60 Ella Venne Fr Flintridge Sacred He 24:10.6 8:04
61 Alyssa Miller Fr El Segundo 24:10.9 8:04
62 Gabriella Anich Fr Flintridge Sacred He 24:11.1 8:04
63 Olivia Diaz Fr St. Lucy’s 24:11.3 8:04
64 Sarah Hsieh Fr Orange Lutheran 24:28.4 8:09
65 Sheila Martins Fr Rosary 24:31.1 8:10
66 Alanna Anderson Fr Colton 24:34.8 8:12
67 Angela Ortiz Fr Saddleback 24:41.3 8:14
68 Kaitlin Pintens Fr El Segundo 24:41.6 8:14
69 Chloe Tran Fr Westminster 24:47.3 8:16
70 Jessi Borton Fr Orange Lutheran 24:59.5 8:20
71 Andrea Parl Fr Trabuco Hills 25:00 8:20
72 Desiree Archuleta Fr Kaiser 25:05.5 8:22
73 Daisy Perez Fr El Segundo 25:07.3 8:22
74 Carolina Jimenez Fr Trabuco Hills 25:08.1 8:23
75 Hailey Martinez Fr Sacred Heart of Jesus 25:09.1 8:23
76 Katie Otto Fr Classical Academy 25:10.6 8:24
77 Cara Pelling Fr Classical Academy 25:10.6 8:24
78 Suhani Saraswat Fr Geffen Academy 25:12 8:24
79 Kate Holland Fr Orange Lutheran 25:17.1 8:26
80 Lucia Cleveland Fr Geffen Academy 25:21.3 8:27
81 Olivia Martin Fr Trabuco Hills 25:31.3 8:30
82 Aimee Mendoza Fr Hesperia 25:42.6 8:34
83 Taylor Willis Fr Trabuco Hills 25:44 8:35
84 Krystal Reynoso Fr Bishop Amat 25:44.4 8:35
85 Eleni Menemenlis Fr La Canada 25:49.5 8:37
86 Herason Wang Fr El Segundo 25:57 8:39
87 Jacqueline Monzon Fr Sacred Heart of Jesus 25:58.8 8:40
88 Selah Toler Fr St. Joseph (Lakewood) 26:03 8:41
89 Olivia Licata Fr Rosary 26:08.7 8:43
90 Lisette Nevarez Fr Rosary 26:25.4 8:48
91 Carlie Smith Fr Classical Academy 26:26 8:49
92 Yvette Castaneda Fr Trabuco Hills 26:28.2 8:49
93 Leilani Lace Fr Samueli Academy 26:28.4 8:49
94 Rahni Reed Fr Orange Lutheran 26:28.8 8:50
95 Madison Robin Fr Trabuco Hills 26:31.9 8:51
96 Marycruz Zambrano Fr Costa Mesa 26:35.1 8:52
97 Kylie Morales Fr El Segundo 26:36.7 8:52
98 Brianna Tenorio Fr Tahquitz 26:46.4 8:55
99 Melody Garcia Fr Kaiser 26:53.7 8:58
100 Hannah Doering Fr Orange Lutheran 26:54.8 8:58
101 Jocelyn Quintero Fr Del Lago Academy 26:55.6 8:59
102 Jenna Downer Fr Trabuco Hills 27:03.5 9:01
103 Lauren Peters Fr Oaks Christian 27:11.2 9:04 2/2 8/8 25/30
104 Yuna Jung Fr Oxford Academy 27:18.6 9:06
105 Michelle Grajeda Fr Bishop Amat 27:19.3 9:06
106 Ruby Garcia Fr Rancho Alamitos 27:24.2 9:08
107 Araceli Martinez Fr Saddleback 27:34.1 9:11
108 Kelsey Gutierrez Fr Hawthorne Math & Sci 27:44.2 9:15
109 Eva De La Torre Fr Tahquitz 27:45.4 9:15
110 Karlene Rodriguez Fr Sacred Heart of Jesus 28:05.5 9:22
111 Marlene Lemus Fr Buena Park 28:10.6 9:24
112 Lizbeth Gama Fr Costa Mesa 28:18.9 9:26
113 Chloe Fragosa Fr Trabuco Hills 28:49.3 9:36
114 Faith Christensen Fr Oxford Academy 29:10.6 9:44
115 Brenda Jimenez Fr Sun Valley Magnet 29:32.5 9:51
116 Julianna Sylvia Fr Hesperia 29:42.4 9:54
117 Omnia Tensaew Fr Western 30:39.1 10:13
118 Emma Hershey Fr Classical Academy 30:47.3 10:16
119 Estrella Martinez Fr Hawthorne Math & Sci 31:24.5 10:28
120 Emily Cheungsombou Fr Geffen Academy 31:52.3 10:37
121 Isabella Fernandez Fr St. Joseph (Lakewood) 31:57 10:39
122 Mersaidez Contreras Fr San Bernardino 33:53.2 11:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

24 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Race 02-Nov W/R Alexia Delgadillo, Sr, 20:56.2, Hamilton Santa Monica, 122:07.5, 118
Race 04- JV Red Emma Timmermans, So, 20:13, El Modena Brea Olinda, 108:12.3, 128
Race 06- Fr Red Avery Martinez, Fr, 20:01.3, Redlands East Valley Redlands East Valley, 103:29.8, 18
Race 08- SoRed Makena Castillo, So, 19:06.8, Marina El Toro, 100:34, 37
Race 11- JV Whi Coco Reed, Fr, 20:04, Laguna Beach Laguna Beach, 104:35.7, 52
Race 13- Fr Whi Karla Rodriguez, Fr, 19:04.1, Western Trabuco Hills, 115:52.6, 39
Race 15- SoWhit Gioia Ternasky, So, 18:47.5, Clairemont Half Moon Bay, 112:44.8, 70
Race 17- V A Wh Elizabeth Radmilov, Sr, 17:37, Calvary Chapel Santa Big Bear, 94:34.3, 102
Race 19- V B Wh Kendall Mansukhani, Jr, 17:31.2, Half Moon Bay Bishop Amat, 94:06.5, 106
Race 22- V A Re Siena Palicke, So, 17:27.8, Yorba Linda Brea Olinda, 93:22.2, 80
Race 24- V B Re Maria Hernandez, Jr, 17:27.2, Santa Ana Mountain Ridge, 92:36.3, 94
Race 26-Nov G/B Nikki Banuelos, Fr, 22:41.9, Granada Hills Redlands, 122:50, 90
Race 28- JV Blu Lydia Forsyth, Sr, 19:36.4, Burbank Santiago (Corona), 104:38.2, 79
Race 30- Fr Blu Shay Pederson, Fr, 19:07.5, Alta Loma Santiago (Corona), 105:13.2, 67
Race 32- SoBlue Alejandra Ayala, So, 19:03.4, Paramount Burbank, 103:21.9, 48
Race 35- JV Gol Maddie Franco, Jr, 18:25.2, La Serna Claremont, 98:49.2, 27
Race 37- Fr Gol Mia Chavez, Fr, 18:36, Chino St Francis, 98:35.9, 52
Race 39- SoGold Alexis Oatman, So, 19:18.4, Silverado St Francis, 105:26.9, 82
Race 41- V A Go Morgan Hykes, Sr, 17:13.5, Windsor Mater Dei, 95:24.2, 100
Race 43- V B Go Mia Matsunami, Sr, 17:47.8, Newport Harbor Claremont, 92:30, 62
Race 46- V A Bl Kylie Miller, So, 17:43, Perry Poway, 94:00.9, 90
Race 48- V B Bl Katy Clausen, Jr, 17:07.2, Desert Vista Great Oak, 92:20.6, 64
V Rated Sofia Abrego, Fr, 17:01.3, Granada Hills Vista Murrieta, 87:26.1, 53
V Sweeps Tori Gaitan, Jr, 16:06.1, Great Oak Great Oak, 84:08.7, 84

All Boys Races

28 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Race 01-Nov R/W Angel Cervantes, Jr, 19:09.1, Hamilton Katella, 104:01.4, 54
Race 03- Fr Whi Raul Burris, Fr, 16:58.9, San Dimas South Pasadena, 96:42.6, 148
Race 05- SoWhit Rodrigo Arias, So, 16:49.4, Barstow San Diego, 90:01.1, 117
Race 07- Jr Whi Henry McClish, Jr, 15:39.3, San Diego Ontario, 86:17.9, 35
Race 09- Sr Whi Kevin Cortez, Sr, 16:00.1, Costa Mesa Costa Mesa, 86:30.8, 52
Race 10- Fr Red Derrick Garcia, Fr, 16:47.6, Colony West Torrance, 88:51, 80
Race 12- SoRed Joshua Murray, So, 15:59.1, West Torrance West Torrance, 84:11, 61
Race 14- Jr Red Chadi Saklaway, Jr, 15:47, Glendale West Torrance, 83:06.4, 32
Race 16- Sr Red Bryan Mendez, Sr, 15:45.1, Gila Ridge West Torrance, 83:59.6, 68
Race 18- V A Re Franky Varela, Sr, 14:46, San Pasqual San Pasqual, 78:19, 115
Race 20- V B Re Jonathan Velasco, Sr, 14:49.9, Mission Hills West Torrance, 77:11.9, 69
Race 21- V A Wh Sam Lingwall, Sr, 15:00.2, Enumclaw Woodcrest Christian, 80:03.8, 88
Race 23- V B Wh Derek Baca, So, 15:29.2, Casteel Casteel, 78:42.8, 46
Race 25-Nov G/B Jake Goodman, So, 20:25, Agoura Agoura, 103:29.5, 18
Race 27- Fr Gol Grant Sweningson, Fr, 16:07.9, Foothill (Santa Ana) Claremont, 90:14.2, 96
Race 29- SoGold Matthew Mora, So, 16:06.7, Santa Fe Glendora, 87:45.4, 108
Race 31- Jr Gol Michael Carpenter, Jr, 16:09.9, Claremont Claremont, 84:37.6, 46
Race 33- Sr Gol John Wacker, Sr, 15:58.5, Mater Dei Rowland, 89:58.8, 55
Race 34- Fr Blu Jorge Corona Carmona, Fr, 16:23, Maryvale Desert Vista, 85:06.6, 44
Race 36- SoBlue Victor Ceja, So, 15:44.4, Corona Great Oak, 83:10.1, 61
Race 38- Jr Blu Alan Swann, Jr, 15:52.4, San Clemente Desert Vista, 83:16.4, 67
Race 40- Sr Blu Fausto Rojas, Sr, 16:00, Warren Vista Murrieta, 82:42, 70
Race 42- V A Bl Adham Maher, Jr, 15:03.3, Stockdale San Marcos, 78:36.1, 80
Race 44- V B Bl Kelly Brewer, Jr, 14:52.3, Buchanan Great Oak, 77:42.6, 70
Race 45- V A Go Ayden Schilb, So, 15:04.1, Cienega Esperanza, 77:20.2, 51
Race 47- V B Go Yoon Cho, Jr, 14:59.6, Claremont Claremont, 76:55.5, 52
V Rated Ty Savely, Sr, 14:43.2, Capistrano Valley Great Oak, 74:43, 79
V Sweeps Nico Young, Jr, 14:01.1, Newbury Park Great Oak, 72:38.1, 85