La Costa Canyon Results from the Mt. Sac Invitational at Mt. Sac on 10/20/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Compton, Kyra Fr V 18:55 6:27 2.93 19/73 3/6 3/6 4/11
Fahy, Kristin Sr V 16:50 5:45 2.93 1/73 1/6 1/6 1/11 16:54
(0:04,0.4)
16:54
(0:04,0.4)
16:54
(0:04,0.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Niednagel, Rebekah Fr V 19:12 6:33 2.93 29/73 4/6 4/6 4/11
Patyna, Georgia Fr V 20:10 6:53 2.93 49/73 6/6 6/6 3/11
Riedman, Jessica Sr V 18:31 6:19 2.93 15/73 2/6 2/6 4/11 18:11 18:11 18:11
Weaber, Sydney So V 19:48 6:45 2.93 44/73 5/6 5/6 4/11 19:08 19:08 19:08
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/11 93:16
2:58
2.93 6:22 5:45 6:45 108 6:07 91:15 91:15 89:02 Kristin Fahy (1), Jessica Riedman (15), Kyra Compton (19), Rebekah Niednagel (29), Sydney Weaber (44)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kristin Fahy Sr La Costa Canyon 16:50 5:45 1/6 1/6 1/11 16:54
(0:04)
16:54
(0:04)
16:54
(0:04)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
2 Tori Gaitan Jr Great Oak 17:02 5:49
3 Chloe Arriaga Sr Walnut 17:21 5:55
4 Caroline Garrett Sr Oakland Tech 17:36 6:00
5 Arianna Griffiths Jr Great Oak 17:37 6:01
6 Emma Arriaga Sr Walnut 17:38 6:01
7 Emma Hadley Fr Canyon (ana) 17:55 6:07
8 Fatima Cortes Sr Great Oak 17:58 6:08
9 Audrey Dang Jr Great Oak 17:59 6:08
10 Joyce Wu Sr Arcadia 18:02 6:09
11 Dalia Frias Fr Mira Costa 18:02 6:09
12 Carly Corsinita Jr Capo Valley 18:04 6:10
13 Sarah Paino So Canyon (ana) 18:18 6:15
14 Elizabeth Martin Sr Serrano 18:27 6:18
15 Jessica Riedman Sr La Costa Canyon 18:31 6:19 2/6 2/6 4/11 18:11 18:11 18:11
16 Brooke Inouye Sr Mira Costa 18:41 6:23
17 Anastasia Sloan So Walnut 18:43 6:23
18 Ashling Carr Jr Canyon (ana) 18:47 6:25
19 Kyra Compton Fr La Costa Canyon 18:55 6:27 3/6 3/6 4/11
20 Brianna Weidler So Great Oak 18:56 6:28
21 Aubrie Nex Jr Great Oak 18:59 6:29
22 Eva Rethmeier Jr Poway 18:59 6:29
23 Amanda Ghibaudo Jr Walnut 19:05 6:31
24 Mia Tarkington Fr Homestead 19:09 6:32
25 Isabella Frisone Fr Canyon (ana) 19:10 6:32
26 Maribel Aguilar Jr Serrano 19:11 6:33
27 Graciela Retiguin Sr Canyon (ana) 19:11 6:33
28 Lucy Atkinson Sr Mira Costa 19:12 6:33
29 Rebekah Niednagel Fr La Costa Canyon 19:12 6:33 4/6 4/6 4/11
30 Katie Downs Jr Poway 19:13 6:34
31 Isabella Rubalcava Jr Canyon (ana) 19:13 6:34
32 Mackenzie Rogers Fr Poway 19:19 6:36
33 Marisol Aguilar Jr Serrano 19:20 6:36
34 Ayla Frost Sr Oakland Tech 19:21 6:36
35 Jessica Schempp Jr Canyon (ana) 19:23 6:37
36 Shannon Trueman So Capo Valley 19:27 6:38
37 Emily Mansell Sr Oakland Tech 19:29 6:39
38 Maya Ades Jr Oakland Tech 19:29 6:39
39 Hailey Kroger Jr Capo Valley 19:33 6:40
40 Midori Mcconathy Fr Capo Valley 19:39 6:42
41 Pnina Tofler Jr Mira Costa 19:43 6:44
42 Isabella Jin Sr Capo Valley 19:44 6:44
43 Anisha Chandra Sr Homestead 19:47 6:45
44 Sydney Weaber So La Costa Canyon 19:48 6:45 5/6 5/6 4/11 19:08 19:08 19:08
45 Samantha Ulloa Jr Serrano 19:53 6:47
46 Piper Newton Jr Mira Costa 19:55 6:48
47 Kaitlyn Williams Sr Homestead 19:58 6:49
48 Kira Graves Jr Arcadia 20:06 6:52
49 Georgia Patyna Fr La Costa Canyon 20:10 6:53 6/6 6/6 3/11
50 Anna Perronne So Homestead 20:11 6:53
51 Paloma Gutierrez Sr Poway 20:12 6:54
52 Sarah Chittle Jr Poway 20:15 6:55
53 Carmen Mel Jr Mira Costa 20:20 6:56
54 Naomi Nakamura Sr Walnut 20:21 6:57
55 Nikki Wong Jr Arcadia 20:24 6:58
56 Arielle Johnson Jr Poway 20:28 6:59
57 Allyson Doyle Sr Mira Costa 20:33 7:01
58 Clair Garrett Fr Oakland Tech 20:37 7:02
59 Defne Clarke Fr Homestead 20:39 7:03
60 Melissa Chen Jr Homestead 20:43 7:04
61 Baylee Berryman Fr Capo Valley 20:46 7:05
62 Neha Athavale So Arcadia 20:48 7:06
63 Milo Santiago Jr Walnut 20:53 7:08
64 Laura Pei Jr Arcadia 20:53 7:08
65 Katarina Weisinger So Arcadia 20:53 7:08
66 Cassandra Ulloa Sr Serrano 20:59 7:10
67 Payton Lehman So Serrano 21:04 7:11
68 Karla Galvan So Walnut 21:06 7:12
69 Nell Schafer Sr Oakland Tech 21:08 7:13
70 Alina Ruvalcaba Fr Poway 21:15 7:15
71 Teia Chou So Homestead 21:15 7:15
72 Cindy Chen Sr Arcadia 21:17 7:16
73 Josie Goodson Fr Oakland Tech 21:36 7:22
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
2-1-1-1-1
Gap: 1:54
89:32
17:54
6:07
44 Tori Gaitan
Jr
17:02
5:49
2
Arianna Griffiths
Jr
17:37
6:01
5
Fatima Cortes
Sr
17:58
6:08
8
Audrey Dang
Jr
17:59
6:08
9
Brianna Weidler
So
18:56
6:28
20
Aubrie Nex
Jr
18:59
6:29
21




2 Canyon (ana)
5-4-4-3-2
Gap: 1:16
93:21
18:40
6:22
90 Emma Hadley
Fr
17:55
6:07
7
Sarah Paino
So
18:18
6:15
13
Ashling Carr
Jr
18:47
6:25
18
Isabella Frisone
Fr
19:10
6:32
25
Graciela Retiguin
Sr
19:11
6:33
27
Isabella Rubalcava
Jr
19:13
6:34
31
Jessica Schempp
Jr
19:23
6:37
35
3 Walnut
3-2-2-2-3
Gap: 3:00
93:08
18:38
6:21
103 Chloe Arriaga
Sr
17:21
5:55
3
Emma Arriaga
Sr
17:38
6:01
6
Anastasia Sloan
So
18:43
6:23
17
Amanda Ghibaudo
Jr
19:05
6:31
23
Naomi Nakamura
Sr
20:21
6:57
54
Milo Santiago
Jr
20:53
7:08
63
Karla Galvan
So
21:06
7:12
68
4 La Costa Canyon
1-3-3-4-4
Gap: 2:58
93:16
18:39
6:22
108 Kristin Fahy
Sr
16:50
5:45
1
Jessica Riedman
Sr
18:31
6:19
15
Kyra Compton
Fr
18:55
6:27
19
Rebekah Niednagel
Fr
19:12
6:33
29
Sydney Weaber
So
19:48
6:45
44
Georgia Patyna
Fr
20:10
6:53
49




5 Mira Costa
7-5-5-5-5
Gap: 1:53
95:33
19:07
6:31
142 Dalia Frias
Fr
18:02
6:09
11
Brooke Inouye
Sr
18:41
6:23
16
Lucy Atkinson
Sr
19:12
6:33
28
Pnina Tofler
Jr
19:43
6:44
41
Piper Newton
Jr
19:55
6:48
46
Carmen Mel
Jr
20:20
6:56
53
Allyson Doyle
Sr
20:33
7:01
57
6 Capo Valley
8-8-9-8-6
Gap: 1:40
96:27
19:17
6:35
169 Carly Corsinita
Jr
18:04
6:10
12
Shannon Trueman
So
19:27
6:38
36
Hailey Kroger
Jr
19:33
6:40
39
Midori Mcconathy
Fr
19:39
6:42
40
Isabella Jin
Sr
19:44
6:44
42
Baylee Berryman
Fr
20:46
7:05
61




7 Oakland Tech
4-6-7-6-7
Gap: 3:01
96:32
19:18
6:35
171 Caroline Garrett
Sr
17:36
6:00
4
Ayla Frost
Sr
19:21
6:36
34
Emily Mansell
Sr
19:29
6:39
37
Maya Ades
Jr
19:29
6:39
38
Clair Garrett
Fr
20:37
7:02
58
Nell Schafer
Sr
21:08
7:13
69
Josie Goodson
Fr
21:36
7:22
73
8 Serrano
9-7-6-7-8
Gap: 2:32
97:50
19:34
6:41
184 Elizabeth Martin
Sr
18:27
6:18
14
Maribel Aguilar
Jr
19:11
6:33
26
Marisol Aguilar
Jr
19:20
6:36
33
Samantha Ulloa
Jr
19:53
6:47
45
Cassandra Ulloa
Sr
20:59
7:10
66
Payton Lehman
So
21:04
7:11
67




9 Poway
10-9-8-9-9
Gap: 1:16
97:58
19:36
6:41
187 Eva Rethmeier
Jr
18:59
6:29
22
Katie Downs
Jr
19:13
6:34
30
Mackenzie Rogers
Fr
19:19
6:36
32
Paloma Gutierrez
Sr
20:12
6:54
51
Sarah Chittle
Jr
20:15
6:55
52
Arielle Johnson
Jr
20:28
6:59
56
Alina Ruvalcaba
Fr
21:15
7:15
70
10 Homestead
11-11-11-10-10
Gap: 1:30
99:44
19:57
6:48
223 Mia Tarkington
Fr
19:09
6:32
24
Anisha Chandra
Sr
19:47
6:45
43
Kaitlyn Williams
Sr
19:58
6:49
47
Anna Perronne
So
20:11
6:53
50
Defne Clarke
Fr
20:39
7:03
59
Melissa Chen
Jr
20:43
7:04
60
Teia Chou
So
21:15
7:15
71
11 Arcadia
6-10-10-11-11
Gap: 2:51
100:13
20:03
6:50
239 Joyce Wu
Sr
18:02
6:09
10
Kira Graves
Jr
20:06
6:52
48
Nikki Wong
Jr
20:24
6:58
55
Neha Athavale
So
20:48
7:06
62
Laura Pei
Jr
20:53
7:08
64
Katarina Weisinger
So
20:53
7:08
65
Cindy Chen
Sr
21:17
7:16
72
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
Fr R57 D1 Ainslee Robbins, Fr, 19:51, Great Oak Great Oak, 110:17, 69
Fr R59 D1 Jenna Lacuata, Fr, 20:41, Roosevelt (eas) Eastlake (cv), 109:31, 71
Fr R72 D2 Isabelle Chan, Fr, 19:59, Lynbrook West Hills, 127:37, 55
JV R41 D1 Zoe Medranda, Jr, 19:52, Great Oak Great Oak, 101:47, 21
JV R43 D1 Maddie Franco, Jr, 19:25, La Serna Warren, 107:07, 88
JV R78 D2 Kaitlin Khong, Jr, 22:02, Presentation Ontario, 124:20, 21
So R61 D1 Caroline Jilek, So, 20:19, Great Oak Great Oak, 106:39, 36
So R63 D1 Elisa Huerta, So, 19:42, Corona Mira Costa, 112:07, 50
So R70 D2 Taylor Sovich, So, 20:40, Ventura Ventura, 111:18, 32
V R45 D12 Isabelle Buncab, Jr, 19:04, Great Oak Great Oak, 97:31, 19
V R47 Sweep Hope Bergmark, So, 17:35, Amador Valley Amador Valley, 94:58, 125
V R49 D12 Kristin Fahy, Sr, 16:50, La Costa Canyon Great Oak, 89:32, 44
V R51 D1 Sofia Abrego, Fr, 17:57, Granada Hills El Camino (oce), 97:11, 75
V R53 D1 Riley Rodriquez, Fr, 18:30, Upland Arroyo (em), 101:45, 62
V R55 D1 Emma Hicken, Sr, 18:23, Mission Viejo Mission Viejo, 96:26, 42
V R74 D2 Kimberly Lima, Jr, 19:03, Rancho Verde Ventura, 100:44, 44
V R76 D2 Gianna Mendoza, Jr, 18:20, Presentation Scripps Ranch, 98:12, 41

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
Fr R56 D1 Nick Hernandez, Fr, 16:58, Vista Murrieta Great Oak, 90:30, 91
Fr R58 D1 Andres Chavez, Fr, 16:40, Roosevelt (eas) Santiago (cor), 88:36, 61
Fr R73 D2 Jude Robledo, Fr, 17:03, Claremont Claremont, 89:16, 29
JV R40 D1 Gus Marshall, Jr, 16:05, Loyola Loyola, 81:56, 25
JV R42 D1 Aj Tabanao, Jr, 16:18, Great Oak Great Oak, 83:38, 24
JV R44 JV Champ Cole Sawires Yager, Jr, 15:25, Great Oak Great Oak, 78:46, 15
JV R79 D2 Isaac Martinez, Jr, 17:33, Claremont Claremont, 90:02, 33
So R60 D1 Zachary Zambrano, So, 16:25, Loyola Great Oak, 83:51, 20
So R62 D1 Jose Velazquez, So, 16:47, Alisal Torrey Pines, 89:13, 76
So R71 D2 Anthony Kennen, So, 17:11, El Toro El Toro, 89:26, 39
V R46 Sweep Kevin Ramos, Sr, 14:28, Rubidoux Amador Valley, 79:09, 130
V R48 Sweep Crayton Carrozza, Sr, 14:35, St. Stephens Episcopal Great Oak, 75:33, 50
V R50 D1 Jake Bergmann, Sr, 15:44, Chino Hills San Clemente, 81:12, 74
V R52 D1 Ty Savely, Sr, 15:36, Capo Valley Capo Valley, 81:12, 78
V R54 D1 Willie Coleman, Sr, 15:48, Vista Murrieta Redondo, 81:36, 76
V R75 D2 Jonathan Velasco, Sr, 15:11, Mission Hills Claremont, 81:56, 43
V R77 D2 Bailey Darnell, Sr, 15:32, Redwood (vis) Peninsula, 81:58, 75