La Costa Canyon Results from the Kit Carson Invitational at Kit Carson Park on 10/25/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Balardeta, Joseph Jr V 18:46.5 6:09 3.05 51/144 1/4 1/8 16/22 18:14 18:14 18:14
Baum, Andrew Fr Fr 21:43.5 7:07 3.05 74/186 2/3 7/8 15/21
Baum, Shane Fr Fr 21:48.9 7:09 3.05 78/186 3/3 8/8 12/18
Epperson, Joshua Jr V 20:12.1 6:37 3.05 101/144 3/4 3/8 16/21 18:38 18:38 18:38
Gurr, James Sr V 21:13.9 6:58 3.05 125/144 4/4 5/8 18/21 18:33 18:33 18:33
Pfeiffer, David So JV 20:21.2 6:40 3.05 22/251 1/1 4/8 9/23
Seifert, Ian Fr Fr 21:29.1 7:03 3.05 65/186 1/3 6/8 17/21
Zeljak, Colby Sr V 19:24.8 6:22 3.05 76/144 2/4 2/8 16/22 18:29 18:29 18:29 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Henry McClish Sr San Diego 16:27.7 5:24
2 Jose Galvan Sr Sweetwater 17:04.3 5:36
3 Reed Harris Sr High Tech High (SD) 17:09.7 5:38
4 Noah Ramos Jr San Diego 17:15.5 5:40
5 Gavyn Condit Jr Elsinore 17:16.6 5:40
6 Joshua Hernandez Sr Fallbrook 17:17.6 5:40
7 Ataklty Gebru Sr Hoover (SD) 17:25.2 5:43
8 Jose Cardiel Sr San Diego 17:27.7 5:44
9 Nathan Montanez Sr San Dieguito Academy 17:29.9 5:44
10 Dylan Boice-Hunt Sr San Diego 17:30.4 5:44
11 Kevin Rohy Sr San Pasqual 17:30.9 5:45
12 Joseph Simsic Jr Point Loma 17:31.6 5:45
13 Colby Parise Sr Otay Ranch 17:33.1 5:45
14 William Wines So Southwest (SD) 17:35 5:46
15 Daniel Contreras Jr Fallbrook 17:35.6 5:46
16 Andre Sison Sr Otay Ranch 17:36.5 5:46
17 Nathan Osborn So High Tech High (SD) 17:36.7 5:46
18 Dominic Garcia Jr Otay Ranch 17:37.8 5:47
19 Jonah Denison Fr San Dieguito Academy 17:45.7 5:49
20 Rene Nolasco Sr San Pasqual 17:47.8 5:50
21 Raymond Ramos Sr Escondido 17:47.9 5:50
22 Sean Billings Sr San Pasqual 17:48.3 5:50
23 Grant Bice Jr Otay Ranch 17:51.2 5:51
24 Joshua Talamantes Sr San Ysidro 17:52 5:51
25 Ruben Baza Carrillo So Otay Ranch 17:52.4 5:52
26 Missael Felix Jr San Ysidro 17:53.7 5:52
27 James McKenzie So San Dieguito Academy 17:56.3 5:53
28 John Regan Sr Fallbrook 17:59.5 5:54
29 Alejandro Cuevas Sr Valley Center 18:00.6 5:54
30 Armando Delgado Jr Hoover (SD) 18:00.6 5:54
31 James Mills Sr San Dieguito Academy 18:00.6 5:54
32 Luca Mattioli Jr San Diego 18:06.6 5:56
33 Gabe Arias Jr Valley Center 18:07.7 5:57
34 Angel Rodriguez Sr Sweetwater 18:09.7 5:57
35 Johan Gijon Sr Otay Ranch 18:13.7 5:59
36 Zongsen Li Sr Del Norte 18:15.6 5:59
37 Sean O Callaghan Jr San Pasqual 18:18.4 6:00
38 Joshua Turman Sr Del Norte 18:19.8 6:01
39 Captain Burnett Fr San Diego 18:24.1 6:02
40 Aydan Wohlford So Otay Ranch 18:25.3 6:02
41 Domingo Miguel So Escondido 18:25.7 6:03
42 Brett Cox Sr Point Loma 18:29.6 6:04
43 Alberto Barraza Sr Sweetwater 18:32.9 6:05
44 John Gerdes Jr San Dieguito Academy 18:33.5 6:05
45 Sabino Nunez Jr San Pasqual 18:35.6 6:06
46 Nathaniel Cherian So Del Norte 18:39.2 6:07
47 Chris Schafer Sr Otay Ranch 18:40.4 6:07
48 Ethan Crabbe Sr Del Norte 18:40.7 6:07
49 Kolby Bradshaw So Del Norte 18:41.3 6:08
50 Damian Bonds So Escondido 18:43.9 6:08
51 Joseph Balardeta Jr La Costa Canyon 18:46.5 6:09 1/4 1/8 16/22 18:14 18:14 18:14
52 John Hagan Jr High Tech High (SD) 18:49.6 6:10
53 Noah Kessinger Fr San Diego 18:52.2 6:11
54 Julian Garcia So Montgomery 18:52.6 6:11
55 Charles Schooner So High Tech High (SD) 18:53.4 6:12
56 Kody Shores Jr Elsinore 18:55.6 6:12
57 Jesahias Zarza So Escondido 18:56.1 6:12
58 Roman De la Fuente Sr San Dieguito Academy 18:56.7 6:13
59 Christopher Rojas So San Ysidro 18:59 6:13
60 Noah Repine Jr San Dieguito Academy 19:00.6 6:14
61 Thomas Taniguchi So Del Norte 19:05.7 6:16
62 Andrew Garcia Sr Sweetwater 19:06.3 6:16
63 Doug Frattini Edwa So High Tech High (SD) 19:08.6 6:17
64 Lorenzo Fitzgerald Sr Southwest (SD) 19:10.4 6:17
65 Hector Alva Sr Sweetwater 19:10.9 6:17
66 Yahir Paez Jr Elsinore 19:13.7 6:18
67 Manuel Becerra Sr Sweetwater 19:16.7 6:19
68 Cezar Carvajal Sr Chula Vista 19:18.5 6:20
69 Ricardo Martinez Sr Fallbrook 19:19.2 6:20
70 Sam Patriquin Jr High Tech High (SD) 19:20.3 6:20
71 Edgar Sanchez Sr Sweetwater 19:20.9 6:21
72 Christian Goodell Sr Fallbrook 19:22.1 6:21
73 David Pattynama Jr San Pasqual 19:23.5 6:21
74 Christopher Witkow Jr Point Loma 19:23.6 6:22
75 Manuel Filpo Jr Valley Center 19:24.6 6:22
76 Colby Zeljak Sr La Costa Canyon 19:24.8 6:22 2/4 2/8 16/22 18:29 18:29 18:29 You ROCK! (SBP)
77 Hunter Schaffer Sr Oceanside 19:27.4 6:23
78 Isai De Leon Sr Sweetwater 19:33.5 6:25
79 Julian Alvarez Sr Valley Center 19:34.6 6:25
80 Daniel Ascencio Jr San Ysidro 19:36 6:26
81 Jovanny Riojas Sr Rancho Buena Vista 19:36.9 6:26
82 Elijah Phillips Jr Oceanside 19:38.6 6:26
83 Chase Cooper Jr Del Norte 19:39.4 6:27
84 Connor McFerran Sr Classical Academy 19:40.2 6:27
85 Victor Rosas So Point Loma 19:41 6:27
86 Attrevis Epps Jr Montgomery 19:43.1 6:28
87 Gavin Findlay Sr Elsinore 19:44.3 6:28
88 Ryan Brodeur Fr Elsinore 19:44.8 6:28
89 Tommy Miguel Jr Escondido 19:53.6 6:31
90 Tristan Suppe Sr Rancho Buena Vista 19:54.5 6:32
91 David Landeros Sr Chula Vista 19:55.9 6:32
92 Arturo Mayoral Jr Escondido 19:57 6:32
93 Hughy Cruz Jr San Pasqual 19:59.1 6:33
94 Declan Bohley Jr San Pasqual 19:59.3 6:33
95 Angelo Romero So High Tech High (SD) 20:00.9 6:34
96 Elias Mailland So Oceanside 20:03.3 6:35
97 Christian Rojas So San Ysidro 20:04.5 6:35
98 Pablo Van Dyck Sr San Dieguito Academy 20:07.5 6:36
99 Joseph Bell Sr Fallbrook 20:08 6:36
100 Marcell Alfonso Sr Chula Vista 20:11.3 6:37
101 Joshua Epperson Jr La Costa Canyon 20:12.1 6:37 3/4 3/8 16/21 18:38 18:38 18:38
102 Ivan Ixta So Fallbrook 20:13.4 6:38
103 Eddie Montes Jr Escondido 20:16.8 6:39
104 Victor Maher Sr Oceanside 20:17 6:39
105 Liano Lazo Fr Rancho Buena Vista 20:17.8 6:39
106 Isaac Armenta Jr Del Lago Academy 20:18.8 6:40
107 Alexander Lewis Sr Point Loma 20:27.8 6:43
108 Pablo Pascual Pasc Jr Valley Center 20:31.9 6:44
109 Parker Jordan Fr Rancho Buena Vista 20:33.5 6:44
110 Michael Lamberson Sr Classical Academy 20:34.6 6:45
111 Gabe Kozair Jr Classical Academy 20:38.1 6:46
112 Jesus Patron So High Tech High (SD) 20:40.7 6:47
113 Julian Perez Sr Del Lago Academy 20:43.6 6:48
114 Isaiah Han So High Tech High (SD) 20:44.6 6:48
115 Oscar Montellano Jr San Ysidro 20:50.8 6:50
116 Luke Swanson Jr Classical Academy 20:52.4 6:51
117 Jovanny Mota Jr Del Lago Academy 20:58.2 6:53
118 Aden Heidrich Jr Elsinore 21:00.1 6:53
119 Cameron Reeder Sr Oceanside 21:02.9 6:54
120 Josiah Bower Sr Classical Academy 21:07 6:55
121 Jacob Aldrich Sr Oceanside 21:08.6 6:56
122 David Kolivayko Jr Rancho Buena Vista 21:09 6:56
123 Michael Heemeier Sr Rancho Buena Vista 21:12.3 6:57
124 Jakob Hatlestad So Del Lago Academy 21:13.1 6:57
125 James Gurr Sr La Costa Canyon 21:13.9 6:58 4/4 5/8 18/21 18:33 18:33 18:33
126 Addison Collins Fr Del Lago Academy 21:15.6 6:58
127 Tristan Melillo Jr Del Lago Academy 21:18.5 6:59
128 Benjamin LaBelle Jr Chula Vista 21:22.2 7:00
129 Cristian Avina Sr Southwest (SD) 21:23.2 7:01
130 Andres Ramirez Fr Southwest (SD) 21:28.5 7:02
131 Gustavo Osorio So Point Loma 21:38.4 7:06
132 Mateo Sulejmani So Rancho Buena Vista 21:42.7 7:07
133 Xavier Nicholson Fr Del Lago Academy 21:44.3 7:08
134 Aidan Goldsmith Sr Rancho Buena Vista 21:53.4 7:11
135 Efren Roman Sr Rancho Buena Vista 22:00.2 7:13
136 Anthuar Lopez Jr Southwest (SD) 22:02.3 7:14
137 Alexander Powell Jr Classical Academy 22:08.5 7:16
138 Angel Ramirez So Montgomery 22:08.8 7:16
139 Jason Zul So Rancho Buena Vista 22:12.1 7:17
140 David Quintero Sr Del Lago Academy 22:20 7:19
141 Burke Hammond So Classical Academy 22:21.3 7:20
142 Fernando Gochicoa Jr Montgomery 22:39.1 7:26
143 Alfred Catalan Fr Montgomery 23:40.2 7:46
144 Shawn Talamantes So Montgomery 23:47.3 7:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alan Zuniga Jr San Diego 18:39.4 6:07
2 Daniel Kim So Otay Ranch 18:45.1 6:09
3 Angelo Javier Sr Otay Ranch 18:45.7 6:09
4 Tyler Coari Jr San Dieguito Academy 18:46.1 6:09
5 Evan Ballow So San Dieguito Academy 19:01.8 6:14
6 Lukas Graner So San Diego 19:12.1 6:18
7 Austin Parise So Otay Ranch 19:16.2 6:19
8 Patrick Krenz Jr Del Norte 19:19.3 6:20
9 Joe Eastham So San Diego 19:20.3 6:20
10 Aidan Manternach Jr San Dieguito Academy 19:22.1 6:21
11 Christopher Simsic So Point Loma 19:28.4 6:23
12 David Nielsen Jr Del Norte 19:30.1 6:24
13 Daniel Geva Jr San Dieguito Academy 19:31 6:24
14 Jaeden Quintana Sr San Dieguito Academy 19:32.1 6:24
15 Justin Lin Jr Del Norte 19:34.4 6:25
16 Jack Righetti So San Dieguito Academy 20:02.1 6:34
17 Miguel Reyes So San Pasqual 20:06.4 6:36
18 James Irwin So Valley Center 20:11.6 6:37
19 Daniel Aguilar So Escondido 20:12.1 6:37
20 Alex Pacheco So Escondido 20:13.4 6:38
21 Reid Weigel So Point Loma 20:19.1 6:40
22 David Pfeiffer So La Costa Canyon 20:21.2 6:40 1/1 4/8 9/23
23 Eric Brown Sr San Dieguito Academy 20:24 6:41
24 Moises Rodriguez Sr Otay Ranch 20:24.3 6:41
25 Gavin Miyagawa Jr San Dieguito Academy 20:26 6:42
26 Rishi Carlton Jr Del Norte 20:26.8 6:42
27 Daniel Salter So San Diego 20:29.1 6:43
28 Maxwell Guhse So Point Loma 20:29.9 6:43
29 Junior Vasquez Jr Sweetwater 20:30.8 6:44
30 Collin Fountaine So San Pasqual 20:31.8 6:44
31 Jack Haleem So Point Loma 20:35.1 6:45
32 Marley Gaines Jr San Pasqual 20:37.1 6:46
33 Samuel Nguyen So Otay Ranch 20:38.1 6:46
34 David Soriano So Otay Ranch 20:38.4 6:46
35 Ross Baccanari Sr Del Norte 20:39.1 6:46
36 Max Koenig Sr San Dieguito Academy 20:39.3 6:46
37 Bryant Jin So Del Norte 20:45.2 6:48
38 Joshua Gelle Sr Del Norte 20:45.3 6:48
39 Trevor Callow Jr Del Norte 20:48.2 6:49
40 Ethan Morales So Otay Ranch 20:49 6:50
41 Adrien Galuz Jr Otay Ranch 20:51 6:50
42 Mario Lugo Sweetwater 20:52.2 6:51
43 Alejandro Onorato Fr Valley Center 20:53.8 6:51
44 Nathan Mestre Sr Otay Ranch 20:55.1 6:52
45 Teague Sangster Jr Del Norte 20:55.3 6:52
46 Alec Vadillo Sr Del Lago Academy 20:57.7 6:52
47 Luke Hammes Fr Valley Center 21:00.4 6:53
48 Thomas Joel Sr Del Norte 21:02 6:54
49 Jake Huizar Jr Del Norte 21:03.1 6:54
50 Osman Yusuf Jr Otay Ranch 21:03.4 6:54
51 Samson Huynh So Del Norte 21:03.7 6:54
52 Joseph Cowles Jr Classical Academy 21:04 6:54
53 Tyler Umali Sr Otay Ranch 21:06.8 6:55
54 Christian Zaide Sr San Dieguito Academy 21:07 6:55
55 Brian Harris So Point Loma 21:07.5 6:56
56 Jared Jose Jr Del Norte 21:07.7 6:56
57 Calvin Besse Sr Point Loma 21:07.8 6:56
58 Justin Hernandez Sr San Pasqual 21:13.9 6:58
59 Trenton Taylor Jr Otay Ranch 21:13.9 6:58
60 Michael Chen So Del Norte 21:15.7 6:58
61 Ricardo Quintana Jr San Diego 21:17.9 6:59
62 Trenton Tam Fr Escondido 21:19.9 7:00
63 Tomas Schweitzer Jr Serra 21:20.7 7:00
64 Michael Hayes So Del Norte 21:21.4 7:00
65 Minh To Sr Serra 21:21.8 7:00
66 Aaron Martinez Jr Valley Center 21:23.5 7:01
67 Pouya Pirouzian Jr Serra 21:24.3 7:01
68 Nathaniel Stroud Sr Otay Ranch 21:25.5 7:01
69 Sebastian Montiel Jr Valley Center 21:26.1 7:02
70 Daniel Sauter Jr Del Norte 21:26.8 7:02
71 Paul Downey Sr San Ysidro 21:27.7 7:02
72 Leif Anderson Jr Rancho Buena Vista 21:30.2 7:03
73 Max Hernandez Jr Escondido 21:31.5 7:03
74 Anshul Sinha Sr Del Norte 21:32.7 7:04
75 Roel Torralba Jr Otay Ranch 21:32.8 7:04
76 Alberto Suarez Jr Escondido 21:33.4 7:04
77 Akshaj Srirambhatla Sr Del Norte 21:35.7 7:05
78 Marcello Ametrano So Point Loma 21:38.3 7:06
79 Anthony Campuzano So Escondido 21:38.4 7:06
80 Steven Gonzalez Sr Hoover (SD) 21:41.7 7:07
81 Alexis Hernandez So Point Loma 21:43.3 7:07
82 Nicholas Ugarte Fr High Tech High (SD) 21:45.5 7:08
83 Cesar Gonzalez Sr Sweetwater 21:50.7 7:10
84 Carlos Sanchez Sr Sweetwater 21:53.9 7:11
85 Micah Sandoval So San Dieguito Academy 21:54.8 7:11
86 Mark He So Del Norte 21:55.7 7:11
87 Benjamin Stier Jr San Dieguito Academy 21:56.6 7:12
88 Dylan Heidrich So Elsinore 21:56.7 7:12
89 Jose Guerrero So Chula Vista 21:57.6 7:12
90 Ben Espinoza So San Pasqual 22:00 7:13
91 Diego Diaz Sr Elsinore 22:00.3 7:13
92 Quinlan Durkin So San Dieguito Academy 22:01.8 7:13
93 Sammy Saythong Jr Hoover (SD) 22:03.4 7:14
94 Nicolas Petruzzelli Sr Serra 22:05.3 7:15
95 Ruiz Mauro Jr Sweetwater 22:06.4 7:15
96 Logan Cavender Sr San Diego 22:09.6 7:16
97 Reese Goldboss So San Dieguito Academy 22:11.8 7:17
98 Angel Padilla So San Ysidro 22:13.4 7:17
99 Brandon Truong Sr Point Loma 22:14.8 7:18
100 Alan Guzman Jr Sweetwater 22:18.8 7:19
101 Aidan Dillion Jr San Dieguito Academy 22:20.9 7:20
102 Ruben Trevino So Otay Ranch 22:23.6 7:21
103 Johnny Rosas Jr San Dieguito Academy 22:25.6 7:21
104 Sebastian Felix So Otay Ranch 22:27.1 7:22
105 Damian Sanchez Fr Rancho Buena Vista 22:28.3 7:22
106 Luis Sanchez Sr Sweetwater 22:30.5 7:23
107 Angel Rivera So Chula Vista 22:30.5 7:23
108 Jacob Crain Jr Fallbrook 22:35.5 7:24
109 Daniel Sabol Sr Classical Academy 22:36.6 7:25
110 Kevin Chavez So Otay Ranch 22:38.4 7:25
111 Jacob Rewa Jr San Pasqual 22:39.8 7:26
112 August Guerra Jr Point Loma 22:40.7 7:26
113 William Greenwald Jr Otay Ranch 22:43 7:27
114 Gabe Vargas Jr Escondido 22:43.4 7:27
115 Brandon Tobon So San Ysidro 22:45.5 7:28
116 Louis Perez Sr Hoover (SD) 22:45.7 7:28
117 Brycen Middleton Fr Valley Center 22:48.5 7:29
118 Jayson Aguilon Reyes Jr Sweetwater 22:50.1 7:29
119 David Saldivar So San Ysidro 22:51.5 7:30
120 Aldo Torres Sr San Ysidro 22:52.4 7:30
121 Erik Zazueta Jr Escondido 22:53.1 7:30
122 Yusuf Benariba Jr Del Lago Academy 22:53.9 7:30
123 Jose Ambriz Jr San Pasqual 23:02.5 7:33
124 Daniel Campuzano So Escondido 23:04.9 7:34
125 Esteban Ortiz So Otay Ranch 23:05 7:34
126 Rafa Mendoza Fr Escondido 23:05.4 7:34
127 Gilian Louis So San Dieguito Academy 23:07.9 7:35
128 Maxwell Niles Fr San Diego 23:11 7:36
129 Ethan Lange So Point Loma 23:13.1 7:37
130 Ethan Olah Sr San Dieguito Academy 23:13.5 7:37
131 Ryan Frausto So High Tech High (SD) 23:13.6 7:37
132 Ryan Rodriguez So Otay Ranch 23:14.1 7:37
133 Andre Adan So Otay Ranch 23:15.6 7:38
134 Addison Cross So San Ysidro 23:15.7 7:38
135 Octavio Rodarte So San Pasqual 23:16.1 7:38
136 Jonathan Flores So Escondido 23:18.8 7:39
137 Gianmarco Puddu Sr Otay Ranch 23:22.6 7:40
138 Marcos Avila Sr San Ysidro 23:23.5 7:40
139 Hans Laren Jr San Dieguito Academy 23:23.6 7:40
140 Jaecob Adajar Jr Otay Ranch 23:24.3 7:40
141 Kaishu Detwiller So Del Lago Academy 23:27.6 7:42
142 David LaRoche So San Dieguito Academy 23:29.2 7:42
143 Will Escamilla So Elsinore 23:29.8 7:42
144 Richard Tomasello Fr High Tech High (SD) 23:30.1 7:42
145 Jakob Zeppetella Jr Tri-City Christian 23:32.7 7:43
146 Zakary Richardson Fr Escondido 23:33.9 7:44
147 Arath Davila So Otay Ranch 23:36.8 7:45
148 Aaron Peram Fr Tri-City Christian 23:37 7:45
149 Nick Schneider Sr Tri-City Christian 23:37.2 7:45
150 Oskari Rantamaki So San Pasqual 23:38.5 7:45
151 Ryan Tinkle Fr Rancho Buena Vista 23:40 7:46
152 Luis Alonso So Escondido 23:41 7:46
153 Keyshawn Johnson Sr Chula Vista 23:41.5 7:46
154 Tate Oien Sr San Dieguito Academy 23:42.6 7:46
155 Cameron Sweet So Point Loma 23:44.3 7:47
156 Alfonso Arroyo Jr Sweetwater 23:47.3 7:48
157 Sean Collingsworth So San Pasqual 23:48.9 7:48
158 Drew Kostedt Fr Tri-City Christian 23:51.2 7:49
159 Amick Licup Jr Otay Ranch 23:52.8 7:50
160 Brandon Sikes So Valley Center 23:53.4 7:50
161 Alejandro Huerta Fr High Tech High (SD) 24:00.3 7:52
162 River Olson So Fallbrook 24:01.3 7:53
163 Edric Simon So Otay Ranch 24:04.4 7:54
164 Thomas Anderson So Otay Ranch 24:04.4 7:54
165 Jaeden Holenda-Diaz So Point Loma 24:05.1 7:54
166 Tanner Lotito So Rancho Buena Vista 24:09.8 7:55
167 Garrett Fuller Jr Del Norte 24:15.8 7:57
168 Aiden Hess So San Pasqual 24:16.6 7:58
169 Trevin Lund So San Pasqual 24:16.6 7:58
170 Lemuel Guerrero Jr Southwest (SD) 24:24.6 8:00
171 Armando Soto Jr Sweetwater 24:25.8 8:01
172 Gavin Weber Jr Fallbrook 24:27.4 8:01
173 Adrian Jimenez Jr Del Lago Academy 24:27.9 8:01
174 Ashok Canchi Jr Del Norte 24:30.7 8:02
175 John Capito So San Pasqual 24:48.2 8:08
176 Curren Unruh Jr Point Loma 24:48.8 8:08
177 Sean Rollins Jr Del Norte 24:56.1 8:11
178 Jeremy Galvez Jr San Pasqual 24:58.3 8:11
179 Jerrad Galano Jr Otay Ranch 25:01.7 8:12
180 Lucas Johnson So Point Loma 25:03.9 8:13
181 Fernando Mercado So Del Lago Academy 25:10.8 8:15
182 Joshua Ensminger So Del Lago Academy 25:11.2 8:15
183 Reilly Peters Jr Otay Ranch 25:11.7 8:16
184 Jesse Mills So San Dieguito Academy 25:14.9 8:17
185 Elijah Manly So Otay Ranch 25:15.2 8:17
186 Julian Munoz Jr Otay Ranch 25:16.8 8:17
187 Searc St. John Sr San Dieguito Academy 25:19.6 8:18
188 Leo Estudillo Jr Rancho Buena Vista 25:20.8 8:19
189 xavier Rosales So Montgomery 25:23.4 8:19
190 Zaid Conteras Fr Southwest (SD) 25:26.2 8:20
191 Steven De Jesus So Point Loma 25:27.4 8:21
192 Parker Poorman Jr High Tech High (SD) 25:28.2 8:21
193 Joshua Logar Jr Otay Ranch 25:29.9 8:22
194 Jorge Meza Ortiz So Chula Vista 25:31.6 8:22
195 Jonathan Castellanos Sr Sweetwater 25:34.9 8:23
196 Emanuel Gutierrez Jr Chula Vista 25:37.7 8:24
197 Ethan Concepcion Jr Otay Ranch 25:39.5 8:25
198 David Ortega Fr Chula Vista 25:41.1 8:25
199 Aquilles Nava So Montgomery 25:43.9 8:26
200 Anthony Godoy Jr Hoover (SD) 25:45.9 8:27
201 Justin Rodriguez Jr Del Lago Academy 25:57.3 8:31
202 Kelan Harbin So Chula Vista 26:06.4 8:34
203 Curren Hoffman Fr High Tech High (SD) 26:06.4 8:34
204 Angel Trevino Jr Otay Ranch 26:09.2 8:34
205 Joshua Heath Fr High Tech High (SD) 26:13.1 8:36
206 Jason Haines Sr San Dieguito Academy 26:13.5 8:36
207 Juan Vizcaino Sr Otay Ranch 26:15.1 8:36
208 Alejandro Alvarez Fr Chula Vista 26:16.5 8:37
209 Brian Adams Jr Southwest (SD) 26:24.9 8:40
210 Dennis McKinney Sr San Ysidro 26:25.2 8:40
211 Mateo Mori Fr High Tech High (SD) 26:25.6 8:40
212 Holden Lynas Sr Fallbrook 26:28.1 8:41
213 Rafael Sanchez Sr Otay Ranch 26:50.5 8:48
214 Emir Arellano So Point Loma 26:59.5 8:51
215 Anthony Dao Fr Del Lago Academy 27:07.5 8:54
216 Marko Bujosevic So Escondido 27:18.7 8:57
217 Adrien Jones Jr Otay Ranch 27:18.9 8:57
218 Isaac Duran Fr Southwest (SD) 27:27.7 9:00
219 Brendan Flanagan Fr Rancho Buena Vista 27:28.3 9:00
220 Ajhel Amanonce Jr Otay Ranch 27:28.4 9:00
221 Jaren Raquel Jr Otay Ranch 27:35.4 9:03
222 Anthony Rollins Jr Montgomery 27:53.5 9:09
223 Lorenzo Bazurto Jr Otay Ranch 27:55.1 9:09
224 Matthew VanderVorst So San Pasqual 27:57.4 9:10
225 Daniel Barba Sr Sweetwater 27:57.9 9:10
226 Bill Zhao So Del Norte 28:04.1 9:12
227 Colin Dandy Fr Del Lago Academy 28:37.4 9:23
228 Jared Rojero So Del Lago Academy 28:58 9:30
229 Nolen Bushore Jr Otay Ranch 29:06.9 9:33
230 Jayden Goh Jr Classical Academy 29:10.2 9:34
231 Zach Gryn Jr Escondido 29:21.3 9:37
232 Carlos Gonzalez Fr Southwest (SD) 29:22.2 9:38
233 Andrew Hernandez Fr Del Lago Academy 29:32.8 9:41
234 Eric Smith Sr Otay Ranch 29:51.1 9:47
235 Zakk Palanca So High Tech High (SD) 29:53.3 9:48
236 Gianncarlo Sanchez So San Ysidro 30:01 9:50
237 Diego Castillo Jr Southwest (SD) 30:35.2 10:02
238 Erik Diccion So Montgomery 31:18.8 10:16
239 Nicolas Valdez Jr Otay Ranch 31:24.1 10:18
240 Alexander Konopka Fr Rancho Buena Vista 31:26.2 10:18
241 William Hewitt So Chula Vista 31:28 10:19
242 Emilio Rodriguez Fr Chula Vista 31:58.7 10:29
243 Joshua Avila Fr Southwest (SD) 32:42.7 10:44
244 Jase Hawkins Jr Point Loma 33:14.6 10:54
245 Abraham Hues Fr Fallbrook 34:04.1 11:10
246 Connor Vine Fr Del Lago Academy 34:44 11:23
247 Anthony Hernandez Jr Sweetwater 34:48.7 11:25
248 Marcos Barajas Jr Otay Ranch 35:12.8 11:33
249 Liam Figueroa So High Tech High (SD) 36:30.9 11:58
250 Carlos Castro So San Pasqual 36:55 12:06
251 Jake Aquino Fr Serra 37:52.1 12:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eric Semprebon Fr Poway 18:18.6 6:00
2 Derek Shi Fr Mt Carmel 18:26.9 6:03
3 Aiden Carreras Fr Scripps Ranch 18:47.9 6:10
4 Connor Klein Fr Poway 18:50 6:10
5 Andrew Barranco Fr Poway 18:56.5 6:13
6 Magnus Arthur Fr San Dieguito Academy 18:59.6 6:14
7 Richard Obert Fr Poway 19:03.8 6:15
8 Arnav Kanekar Fr Del Norte 19:05.8 6:16
9 Shea Leonard Fr San Dieguito Academy 19:09.4 6:17
10 Pierre Paye Fr Mt Carmel 19:17.9 6:20
11 Lucas Condon Fr Poway 19:18.2 6:20
12 Ryan Boles Fr Mt Carmel 19:18.4 6:20
13 Mark DeHaro Fr Vista 19:19.4 6:20
14 Kevin Disla So Paloma Valley 19:19.5 6:20
15 Zach Watson Fr Sage Creek 19:21 6:21
16 Hudson Blattman Fr Rancho Bernardo 19:24.1 6:22
17 Manuel Correia Fr Point Loma 19:24.5 6:22
18 Andrew Otero Fr Mt Carmel 19:27.6 6:23
19 Ethan Duffy Fr Scripps Ranch 19:30.2 6:24
20 Kaipo Christensen Fr Poway 19:30.2 6:24
21 Derek Kirschbaum Fr Poway 19:32.1 6:24
22 Jake Shorey Fr Otay Ranch 19:34.7 6:25
23 Nicholas Jenkins So Paloma Valley 19:39.6 6:27
24 Neil Griffin Fr Otay Ranch 19:43.3 6:28
25 Carlos Aldrete Fr Otay Ranch 19:48.6 6:30
26 Lucas Ho Fr Del Norte 19:52.7 6:31
27 Carlo Crouch Fr Mt Carmel 19:53.4 6:31
28 Ryan Botha Fr Del Norte 19:57.8 6:33
29 Christopher Harvie Fr Otay Ranch 20:07.3 6:36
30 Jesse Ocompo Fr Elsinore 20:07.9 6:36
31 Dylan Jones Fr Sage Creek 20:09.5 6:37
32 Nicholas Chavez Fr Mt Carmel 20:10.6 6:37
33 Harrison Gifford Fr Mission Vista 20:11.8 6:37
34 William Kousser Fr San Dieguito Academy 20:14.4 6:38
35 Jacob Clark Fr Poway 20:16 6:39
36 Jacob Fritchel Fr Point Loma 20:16.5 6:39
37 Elijah Bradshaw Fr Del Norte 20:17.8 6:39
38 Kien Perryman Fr Scripps Ranch 20:18.7 6:40
39 Andrew Park Fr Rancho Bernardo 20:20.9 6:40
40 Adam Kim Fr Mt Carmel 20:22 6:41
41 Alphonce Mmbumba Fr Hoover (SD) 20:23.5 6:41
42 Jaeden McCarthy Fr Point Loma 20:24.3 6:41
43 Tony Alcantar Fr Mt Carmel 20:26.8 6:42
44 Kaiden Campbell Fr Poway 20:41.9 6:47
45 Georgi Andreev Fr Rancho Bernardo 20:43.9 6:48
46 Max Feiler Fr Point Loma 20:45.4 6:48
47 Bostyn Pallamary Fr Mission Bay 20:46.4 6:49
48 Justin Short Fr Del Norte 20:46.9 6:49
49 Nathan Nouvong Fr Otay Ranch 20:47.1 6:49
50 Benjamin Thornbrue Fr Poway 20:53.8 6:51
51 David Hulterstrom Fr Poway 20:58.6 6:53
52 Kyle Manternach Fr San Dieguito Academy 20:59.5 6:53
53 Michael Knapp Fr Poway 21:03.2 6:54
54 Zane Caufield Fr Mission Bay 21:03.9 6:54
55 David Castillo Fr Sweetwater 21:04.8 6:55
56 Eric Nguyen Fr Scripps Ranch 21:06.3 6:55
57 Nando Bilic Fr Point Loma 21:08.7 6:56
58 Sinjin Torga-Eide Fr Otay Ranch 21:09.7 6:56
59 Ian Kendrick Fr Rancho Bernardo 21:09.9 6:56
60 Sean Kelly Fr Mission Vista 21:11.3 6:57
61 Mitchell Krenz Fr Del Norte 21:11.9 6:57
62 Omar Rivera Fr Vista 21:14.6 6:58
63 Rodolfo Baza Fr Otay Ranch 21:26.5 7:02
64 Josh Abreu So Sweetwater 21:28.6 7:02
65 Ian Seifert Fr La Costa Canyon 21:29.1 7:03 1/3 6/8 17/21
66 Ryan Kelly Fr Del Norte 21:29.7 7:03
67 Jose Padilla Fr Sweetwater 21:31 7:03
68 Ethan Fidler Fr Mt Carmel 21:33 7:04
69 Colin Murray Fr Classical Academy 21:38.1 7:06
70 Rowan Nicholas Fr Rancho Bernardo 21:39.2 7:06
71 Blake Paladino Fr San Pasqual 21:39.3 7:06
72 Logan Christman Fr Mission Vista 21:42.9 7:07
73 McAelan Remigio Fr Scripps Ranch 21:43.5 7:07
74 Andrew Baum Fr La Costa Canyon 21:43.5 7:07 2/3 7/8 15/21
75 Brennan Andruss Fr Poway 21:44.5 7:08
76 Owen Fidler Fr Mt Carmel 21:46.1 7:08
77 Semaj Williamson Fr Vista 21:47.2 7:09
78 Shane Baum Fr La Costa Canyon 21:48.9 7:09 3/3 8/8 12/18
79 Miles Fisher Fr Point Loma 21:49.5 7:09
80 Brandon Day Fr Rancho Bernardo 21:50.5 7:10
81 Ethan Lance Fr Mt Carmel 21:50.8 7:10
82 Matthew Bustamante Fr Mt Carmel 21:51.3 7:10
83 Ethan Mauseth Fr Del Norte 21:52.2 7:10
84 Aristeo Aguilar Fr Otay Ranch 21:52.8 7:10
85 Cole Stanley Fr Poway 22:01.6 7:13
86 Ryan Weissman Fr San Dieguito Academy 22:03.3 7:14
87 Jonathan Lin Fr Del Norte 22:04.4 7:14
88 Taylor Hacker Fr San Dieguito Academy 22:04.9 7:14
89 Zachary Magbanua Fr Del Norte 22:11.3 7:16
90 Aiden Rios Fr Otay Ranch 22:15 7:18
91 Carter Schoon Fr Poway 22:17.4 7:18
92 Alex Reich Fr San Dieguito Academy 22:19.2 7:19
93 Nate DeCamp Fr Sage Creek 22:20.6 7:20
94 Ethan Bohnert Fr Sage Creek 22:23.1 7:20
95 Conrad King Fr Mission Vista 22:23.9 7:21
96 Kevin Leung Fr Scripps Ranch 22:24.7 7:21
97 Anthony Kurzeja Fr Point Loma 22:26.7 7:22
98 John Luce Fr Elsinore 22:28.5 7:22
99 Emmanuel Zavala Fr Hoover (SD) 22:33.7 7:24
100 Christian Saia Fr Mt Carmel 22:35.4 7:24
101 Zachery Hostetler Fr San Ysidro 22:37.3 7:25
102 Raj Pabari So Classical Academy 22:40.1 7:26
103 Drew Solomonson So Classical Academy 22:49.1 7:29
104 Ashton Robbins Fr Mt Carmel 22:51.6 7:30
105 Michael Bailey Fr Mission Vista 22:52.3 7:30
106 Nathan Carlson Fr Del Norte 22:52.9 7:30
107 Caleb Rogart Fr Point Loma 22:53.3 7:30
108 Ken Turner Fr Mission Bay 22:53.7 7:30
109 Daston Soltani Fr Scripps Ranch 22:53.7 7:30
110 Dominick DeCollo Fr Sage Creek 22:54.1 7:31
111 Tyson Dougherty Fr Scripps Ranch 22:55.2 7:31
112 Elliott Husseman Fr Poway 22:58.1 7:32
113 Salvador Silva Fr Vista 22:58.3 7:32
114 Nolan Flores Fr Rancho Bernardo 22:59.1 7:32
115 Evan Stup Fr Rancho Bernardo 23:00.7 7:33
116 Ashton Strange Fr Mission Vista 23:02 7:33
117 Ho Seung Kim Fr Otay Ranch 23:05.1 7:34
118 Alejandro Anguiano Fr San Dieguito Academy 23:06.9 7:35
119 Daniel Reynaldo So Classical Academy 23:09.9 7:36
120 Mark Fares Fr Rancho Bernardo 23:12.5 7:37
121 Thomas Shank Fr Paloma Valley 23:12.8 7:37
122 David Menendez Fr Elsinore 23:16.4 7:38
123 Gregory Flores Fr Mission Bay 23:24.5 7:40
124 Dylan Ward Fr Poway 23:25.2 7:41
125 Lucas Arteaga Fr San Dieguito Academy 23:36.2 7:44
126 Leonardo Jimenez Fr El Cajon Valley 23:36.8 7:45
127 David Hill Fr Sage Creek 23:40.3 7:46
128 Ernesto Carrasco Fr Vista 23:40.5 7:46
129 Andrew Hill Fr Sage Creek 23:41 7:46
130 Kurtis Kwan Fr Del Norte 23:43.9 7:47
131 Callum Bridges Fr San Dieguito Academy 23:58.3 7:52
132 Noah Ferreira Fr Point Loma 24:02.8 7:53
133 Max Smith Fr Del Norte 24:03.3 7:53
134 Patrick Stewart Fr Scripps Ranch 24:09.5 7:55
135 Ephraim Cooper Fr Elsinore 24:10.1 7:55
136 Kyle Sullivan Fr Del Norte 24:12.1 7:56
137 David Xie Fr Del Norte 24:16.3 7:57
138 Kenny Heilsberg Fr Mt Carmel 24:17 7:58
139 Tyler Mitchell Fr Poway 24:20.6 7:59
140 Jack Redman Fr San Pasqual 24:23.2 8:00
141 Noah Stromer Fr Classical Academy 24:26 8:01
142 Cameron Cooper So Classical Academy 24:32.2 8:03
143 Shawn Donohue Fr Otay Ranch 24:45.9 8:07
144 Dylan Metz Fr Otay Ranch 24:54.6 8:10
145 Liam Reynolds Fr Paloma Valley 24:55.2 8:10
146 Lucas French Fr Point Loma 24:56.4 8:11
147 Joshua Angelo So Paloma Valley 24:58.7 8:11
148 Gregoire Agnus Fr Mission Bay 25:01 8:12
149 Doren Cohen Fr Poway 25:01.7 8:12
150 Ryan Sommer Fr Rancho Bernardo 25:05.3 8:14
151 Adrian Trujillo Fr Sage Creek 25:22.7 8:19
152 Felix Gross Fr Sage Creek 25:23 8:19
153 Jackson Baker Fr San Pasqual 25:29.4 8:21
154 Salvador Alvarez Fr San Ysidro 25:36.9 8:24
155 Jafet Gomez Fr Sweetwater 25:37.6 8:24
156 Peter Morales Fr Scripps Ranch 25:47.4 8:27
157 Jacob Almanza Fr Poway 25:49.9 8:28
158 Deshawn Smith Fr Sweetwater 25:57.5 8:31
159 Aidan Fernandes Fr Poway 25:58.9 8:31
160 Alejandro Flores Fr Sweetwater 26:24.4 8:39
161 Tyler Webb Fr Mt Carmel 26:30.2 8:41
162 Blake Caffo Fr Point Loma 26:41.8 8:45
163 Gaspard Robo Fr Mission Bay 26:53.4 8:49
164 John Greene Fr Point Loma 26:56.1 8:50
165 Blaize Fonseca Fr Rancho Bernardo 26:57.6 8:50
166 Pieter Richardson Fr Paloma Valley 27:24.7 8:59
167 Josue Gonzalez Fr Vista 27:38.5 9:04
168 Tobias Knecht Fr Classical Academy 27:45.9 9:06
169 Agustin Herrera Fr Poway 28:02.6 9:12
170 Paul Otterson Fr Mission Bay 28:02.7 9:12
171 Melvin Andres Fr Sweetwater 28:51.7 9:28
172 Giovanni Uluan Fr Mission Bay 29:12.6 9:35
173 Steven Kang Fr San Dieguito Academy 29:13.1 9:35
174 Alex Funk Fr San Pasqual 30:07 9:52
175 Damian Rodriguez Fr El Cajon Valley 30:43.4 10:04
176 Matthew Larraga Fr Point Loma 30:47.2 10:06
177 Bailey McCalmont Fr Scripps Ranch 31:20.3 10:16
178 Joseph Garcia Fr Sweetwater 31:34.9 10:21
179 Ohm Shah Fr San Pasqual 32:25.9 10:38
180 Devyn McGowen Fr Point Loma 32:31.6 10:40
181 Simon Barcardi Fr Classical Academy 32:45.5 10:44
182 Daniel Doray Fr Classical Academy 34:05 11:10
183 Trey Smith Fr Mission Bay 34:07.2 11:11
184 Owen Zack Fr San Pasqual 34:24.3 11:17
185 Asher Christian Fr Point Loma 35:07.1 11:31
186 Zachary Canziani Fr Point Loma 36:10.3 11:52
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.