San Clemente Results from the Orange County Champ at Oak Canyon Park on 10/16/21

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arreguin, Brekin Fr Fr 19:46.6 6:36 3 34/77 4/4 21/23 4/10 18:50 GREAT JOB! (SBP)
Ashman, Ryan Sr JV 20:20.3 6:47 3 41/65 5/5 23/23 4/7 18:34.5 18:34.5 17:33
Beauchemin, Hayden Sr V 15:21.8 5:07 3 7/69 1/7 1/23 7/13 16:24.6
(1:03,6.4)
16:24.6
(1:03,6.4)
15:13 GREAT JOB! (LR, PR)
Brownell, Jackson So So 17:57 5:59 3 10/64 4/7 14/23 1/8 16:52
Catsimanes, Rory Jr V 15:47.8 5:16 3 12/69 4/7 4/23 1/10 16:53.6
(1:06,6.5)
16:53.6
(1:06,6.5)
15:32 GREAT JOB! (LR, PR)
Chantaca, Juan Jr V 15:28.8 5:10 3 10/69 2/7 2/23 2/10 16:43.7
(1:15,7.5)
16:43.7
(1:15,7.5)
15:09 GREAT JOB! (LR, PR)
Chuc, Elijah Sr JV 17:14 5:45 3 4/65 1/5 9/23 3/9 16:44.7 16:44.7 15:25
Clark, Pierce So V 16:23.9 5:28 3 32/69 6/7 6/23 1/9 16:15
Clark, Taj So So 17:22.7 5:48 3 4/64 2/7 11/23 1/10 16:31
Crawford, Diego Sr JV 18:07.6 6:03 3 13/65 3/5 15/23 2/7 18:08.5
(0:01,0.1)
18:08.5
(0:01,0.1)
16:30 GREAT JOB! (LR, PR)
Ephraim, Brett So V 15:34.3 5:11 3 11/69 3/7 3/23 1/10 15:25
Fuller, Luke So So 18:46.6 6:16 3 17/64 6/7 17/23 2/6 18:06 GREAT JOB! (SBP)
Gould, Isaac So So 17:34.2 5:51 3 6/64 3/7 12/23 1/10 17:10
Gray, Evan Sr JV 17:16.7 5:46 3 5/65 2/5 10/23 2/8 16:54.3 16:54.3 16:12
Horn, Jacob So So 20:12.5 6:44 3 34/64 7/7 22/23 2/5 19:37 GREAT JOB! (SBP)
Moore, Ian Fr Fr 17:45.4 5:55 3 5/77 1/4 13/23 4/11 17:18 GREAT JOB! (SBP)
O'zwoldike, David Fr Fr 18:49.2 6:16 3 18/77 2/4 18/23 4/11 18:30 GREAT JOB! (SBP)
Olmos, Edgar Jr JV 19:04.8 6:22 3 31/65 4/5 19/23 4/7 17:44
Olsen, Kai So So 16:55.9 5:39 3 1/64 1/7 8/23 1/10 16:14
Ritchie, Elijah Sr V 16:51.2 5:37 3 49/69 7/7 7/23 2/8 17:01.5
(0:10,1.0)
17:01.5
(0:10,1.0)
15:35 GREAT JOB! (LR, PR)
Sestak, Grant Jr V 16:03.5 5:21 3 20/69 5/7 5/23 1/9 15:42
Troutman, Jax Fr Fr 19:38.7 6:33 3 31/77 3/4 20/23 5/11 19:33 GREAT JOB! (SBP)
Warbiany, Jack So So 18:19.7 6:07 3 14/64 5/7 16/23 2/7 17:20
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/9 78:16
0:42
3 5:13 5:07 5:21 50 5:13 76:48 76:48 Hayden Beauchemin (5), Juan Chantaca (8), Brett Ephraim (9), Rory Catsimanes (10), Grant Sestak (18)
So 1st 5 1/7 88:10
1:24
3 5:53 5:39 6:07 35 5:53 84:19 84:19 Kai Olsen (1), Taj Clark (4), Isaac Gould (6), Jackson Brownell (10), Jack Warbiany (14)
JV 1st 5 3/7 92:03
3:06
3 6:08 5:45 6:47 81 5:48 89:20 89:20 Elijah Chuc (4), Evan Gray (5), Diego Crawford (13), Edgar Olmos (27), Ryan Ashman (32)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jai Dawson Sr Dana Hills 15:07.1 5:02
2 Brennan Foody Sr Aliso Niguel 15:14.4 5:05
3 Jared Steins Sr Servite 15:17.8 5:06
4 Jack Stevens Jr Capistrano Valley 15:18.4 5:06
5 Justin Singer Sr Cypress 15:20.7 5:07
6 Grant Sweningson Sr Foothill (Santa Ana) 15:21.1 5:07
7 Hayden Beauchemin Sr San Clemente 15:21.8 5:07 1/7 1/23 7/13 16:25
(1:03)
16:25
(1:03)
GREAT JOB! (LR, PR)
8 Nicholas Allred Sr Foothill (Santa Ana) 15:22.7 5:08
9 Jimmy Dominguez Jr Santa Ana 15:27.3 5:09
10 Juan Chantaca Jr San Clemente 15:28.8 5:10 2/7 2/23 2/10 16:44
(1:15)
16:44
(1:15)
GREAT JOB! (LR, PR)
11 Brett Ephraim So San Clemente 15:34.3 5:11 3/7 3/23 1/10
12 Rory Catsimanes Jr San Clemente 15:47.8 5:16 4/7 4/23 1/10 16:54
(1:06)
16:54
(1:06)
GREAT JOB! (LR, PR)
13 Garrett Hartline Jr El Toro 15:50.8 5:17
14 Kaito Cotter Sr Aliso Niguel 15:52.6 5:18
15 Umer Warsi Sr Capistrano Valley 15:55.5 5:19
16 Ian Mead Sr El Toro 15:55.8 5:19
17 Carsten Williams Fr Trabuco Hills 15:56 5:19
18 Sankalp Shastri Sr Aliso Niguel 15:56 5:19
19 Jack Jones Jr Dana Hills 16:02.7 5:21
20 Grant Sestak Jr San Clemente 16:03.5 5:21 5/7 5/23 1/9
21 Nathan Scheer Sr Dana Hills 16:04.2 5:21
22 Ryan Anderson Sr Trabuco Hills 16:07 5:22
23 Luke Corsinita Sr Capistrano Valley 16:08.3 5:23
24 Juan Ramos Sr Santa Ana 16:10.3 5:23
25 Andrew Gruszczynski Sr Tesoro 16:11.2 5:24
26 Diego Vergara Sr Capistrano Valley 16:13.5 5:25
27 Carlos Ramos Sr Santa Ana 16:19.3 5:26
28 Casey Goetschel Jr Tesoro 16:19.5 5:27
29 Dylan Jubak Fr Trabuco Hills 16:20.7 5:27
30 Ethan Brown Sr Mission Viejo 16:21.5 5:27
31 Alex Seamark Jr Trabuco Hills 16:22.6 5:28
32 Pierce Clark So San Clemente 16:23.9 5:28 6/7 6/23 1/9
33 Diogo Ribeiro Dos Jr Aliso Niguel 16:24.9 5:28
34 Logan Fulford So Trabuco Hills 16:25.3 5:28
35 Angel Perez So Capistrano Valley 16:25.3 5:28
36 Dylan Wilson Jr Trabuco Hills 16:27.6 5:29
37 Josiah Miranda So Aliso Niguel 16:28 5:29
38 Ansh Parashar Jr University Irvine 16:30.4 5:30
39 Noonan Evan Fr Dana Hills 16:30.7 5:30
40 Tyler Renteria Sr El Toro 16:32.7 5:31
41 Eduardo Palma Sr Santa Ana 16:33.4 5:31
42 Micah Clemons So Trabuco Hills 16:39.6 5:33
43 Andrew Bush Sr Foothill (Santa Ana) 16:39.8 5:33
44 Jason Liu Sr Capistrano Valley 16:40.3 5:33
45 Houston Horton Sr Tesoro 16:41.9 5:34
46 Eric Dillon Sr El Toro 16:45.7 5:35
47 Jacob Robison Sr Foothill (Santa Ana) 16:47.9 5:36
48 Michael Mooney Sr Dana Hills 16:49.2 5:36
49 Elijah Ritchie Sr San Clemente 16:51.2 5:37 7/7 7/23 2/8 17:02
(0:10)
17:02
(0:10)
GREAT JOB! (LR, PR)
50 Leandro Oquendo Sr El Toro 16:51.6 5:37
51 Maxamillion Dailey Jr Tesoro 16:53.1 5:38
52 Matthew Glick So Mission Viejo 16:54.1 5:38
53 Riley Trojak So Tesoro 16:54.2 5:38
54 Braedan Doherty Jr El Toro 16:54.7 5:38
55 Nathaniel Varela Jr El Toro 16:55.5 5:39
56 Brennan O'Neill Sr Foothill (Santa Ana) 16:56.8 5:39
57 Kaleb McElfish So Tesoro 16:57.4 5:39
58 Richard Cavaliero Sr Mission Viejo 16:58.1 5:39
59 Mike Ayala So Dana Hills 16:58.2 5:39
60 Daniel Steinberg Sr Foothill (Santa Ana) 17:01.1 5:40
61 Lawrence Buhain Jr Tesoro 17:05.7 5:42
62 Andres Guillen Jr Santa Ana 17:07.2 5:42
63 Ben Shiotsu So Foothill (Santa Ana) 17:09 5:43
64 Evan Abalos Sr Aliso Niguel 17:32.4 5:51
65 James Bird Sr Capistrano Valley 17:38.9 5:53
66 Derrick Grassmann Jr Dana Hills 17:44 5:55
67 Josue Lopez Sr Santa Ana 17:48.3 5:56
68 Damian Martinez Sr Santa Ana 17:49.9 5:57
69 Nathaniel Denny So Mission Viejo 18:07.4 6:02
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 San Clemente
5-2-1-1-1
Gap: 0:42
78:16
15:39
5:13
50 Hayden Beauchemin
Sr
15:22
5:07
5
Juan Chantaca
Jr
15:29
5:10
8
Brett Ephraim
So
15:34
5:11
9
Rory Catsimanes
Jr
15:48
5:16
10
Grant Sestak
Jr
16:04
5:21
18
Pierce Clark
So
16:24
5:28
29
Elijah Ritchie
Sr
16:51
5:37
45
2 Capistrano Valley
3-4-3-3-2
Gap: 1:07
80:01
16:00
5:20
93 Jack Stevens
Jr
15:18
5:06
3
Umer Warsi
Sr
15:56
5:19
13
Luke Corsinita
Sr
16:08
5:23
21
Diego Vergara
Sr
16:14
5:25
24
Angel Perez
So
16:25
5:28
32
Jason Liu
Sr
16:40
5:33
40
James Bird
Sr
17:39
5:53
59
3 Aliso Niguel
2-3-2-2-3
Gap: 1:14
79:56
15:59
5:20
94 Brennan Foody
Sr
15:14
5:05
2
Kaito Cotter
Sr
15:53
5:18
12
Sankalp Shastri
Sr
15:56
5:19
16
Diogo Ribeiro Dos
Jr
16:25
5:28
30
Josiah Miranda
So
16:28
5:29
34
Evan Abalos
Sr
17:32
5:51
58




4 Dana Hills
1-5-3-4-4
Gap: 1:42
80:34
16:07
5:22
116 Jai Dawson
Sr
15:07
5:02
1
Jack Jones
Jr
16:03
5:21
17
Nathan Scheer
Sr
16:04
5:21
19
Noonan Evan
Fr
16:31
5:30
35
Michael Mooney
Sr
16:49
5:36
44
Mike Ayala
So
16:58
5:39
53
Derrick Grassmann
Jr
17:44
5:55
60
5 Trabuco Hills
8-8-8-5-5
Gap: 0:29
81:12
16:14
5:25
121 Carsten Williams
Fr
15:56
5:19
15
Ryan Anderson
Sr
16:07
5:22
20
Dylan Jubak
Fr
16:21
5:27
27
Alex Seamark
Jr
16:23
5:28
28
Logan Fulford
So
16:25
5:28
31
Dylan Wilson
Jr
16:28
5:29
33
Micah Clemons
So
16:40
5:33
38
6 Foothill (Santa Ana)
4-1-5-7-6
Gap: 1:36
81:08
16:14
5:25
143 Grant Sweningson
Sr
15:21
5:07
4
Nicholas Allred
Sr
15:23
5:08
6
Andrew Bush
Sr
16:40
5:33
39
Jacob Robison
Sr
16:48
5:36
43
Brennan O'Neill
Sr
16:57
5:39
51
Daniel Steinberg
Sr
17:01
5:40
54
Ben Shiotsu
So
17:09
5:43
57
7 Santa Ana
6-7-6-6-7
Gap: 1:40
81:38
16:20
5:27
147 Jimmy Dominguez
Jr
15:27
5:09
7
Juan Ramos
Sr
16:10
5:23
22
Carlos Ramos
Sr
16:19
5:26
25
Eduardo Palma
Sr
16:33
5:31
37
Andres Guillen
Jr
17:07
5:42
56
Josue Lopez
Sr
17:48
5:56
61
Damian Martinez
Sr
17:50
5:57
62
8 El Toro
7-6-7-8-8
Gap: 1:01
81:57
16:23
5:28
149 Garrett Hartline
Jr
15:51
5:17
11
Ian Mead
Sr
15:56
5:19
14
Tyler Renteria
Sr
16:33
5:31
36
Eric Dillon
Sr
16:46
5:35
42
Leandro Oquendo
Sr
16:52
5:37
46
Braedan Doherty
Jr
16:55
5:38
49
Nathaniel Varela
Jr
16:56
5:39
50
9 Tesoro
9-9-9-9-9
Gap: 0:43
83:00
16:36
5:32
185 Andrew Gruszczynski
Sr
16:11
5:24
23
Casey Goetschel
Jr
16:20
5:27
26
Houston Horton
Sr
16:42
5:34
41
Maxamillion Dailey
Jr
16:53
5:38
47
Riley Trojak
So
16:54
5:38
48
Kaleb McElfish
So
16:57
5:39
52
Lawrence Buhain
Jr
17:06
5:42
55
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kai Olsen So San Clemente 16:55.9 5:39 1/7 8/23 1/10
2 Ryan Stanley So Trabuco Hills 17:18.9 5:46
3 Yishai Rodriguez So Valencia (Placentia) 17:22.2 5:47
4 Taj Clark So San Clemente 17:22.7 5:48 2/7 11/23 1/10
5 Ethan Jeon So Valencia (Placentia) 17:27 5:49
6 Isaac Gould So San Clemente 17:34.2 5:51 3/7 12/23 1/10
7 Justin Forbes So Trabuco Hills 17:38.4 5:53
8 Chase Winger So Valencia (Placentia) 17:39.1 5:53
9 Jaren Chu So Trabuco Hills 17:39.8 5:53
10 Jackson Brownell So San Clemente 17:57 5:59 4/7 14/23 1/8
11 Nathan Yost So Trabuco Hills 18:15 6:05
12 Cole Arimond So Trabuco Hills 18:15.6 6:05
13 Ricardo Silva So Trabuco Hills 18:18.4 6:06
14 Jack Warbiany So San Clemente 18:19.7 6:07 5/7 16/23 2/7
15 Hector Sanchez Car So Santa Ana 18:40 6:13
16 Nick Pastorkovich So Tesoro 18:44.4 6:15
17 Luke Fuller So San Clemente 18:46.6 6:16 6/7 17/23 2/6 GREAT JOB! (SBP)
18 Hunter Ellsworth So Aliso Niguel 18:54.4 6:18
19 Joey Hess So Trabuco Hills 19:00.2 6:20
20 Aaron Van Dell So Trabuco Hills 19:01 6:20
21 Lucas Hamburger So Beckman 19:20.4 6:27
22 Dante Tobar So Beckman 19:22.2 6:27
23 Jacob Roess So San Juan Hills 19:24.8 6:28
24 Cayden Reish So San Juan Hills 19:31.4 6:30
25 Daniel Son So Troy 19:35.2 6:32
26 David Fisher So Troy 19:39 6:33
27 Nicholas Roess So San Juan Hills 19:39.1 6:33
28 Matthew Santana So San Juan Hills 19:44 6:35
29 Thomas Illson So Tesoro 19:54.6 6:38
30 Darius Mandegary So Trabuco Hills 20:04.6 6:42
31 Peter Phillips So Aliso Niguel 20:05.3 6:42
32 Jack Markel So San Juan Hills 20:06.5 6:42
33 Parker Houldin So Tesoro 20:09.2 6:43
34 Jacob Horn So San Clemente 20:12.5 6:44 7/7 22/23 2/5 GREAT JOB! (SBP)
35 Rishaab Gowda So Troy 20:14.7 6:45
36 Kaleb Dunkely So Tesoro 20:16.9 6:46
37 Dragan Kupenov So Valencia (Placentia) 20:32.5 6:51
38 Mario Martinez So Santa Ana 20:35.2 6:52
39 Ethan Ruchirojampai So Trabuco Hills 20:37.7 6:53
40 Romeo Fortier So San Juan Hills 20:44.2 6:55
41 Whitney Fraser So Tesoro 20:45 6:55
42 Alexander Yerena So Westminster 21:21.3 7:07
43 Edgar Osorio So Valencia (Placentia) 21:23.2 7:08
44 Sam Katz So San Juan Hills 21:23.9 7:08
45 Alex Cheng So Valencia (Placentia) 21:36.6 7:12
46 Seth Sosa So Beckman 22:16.2 7:25
47 Kieran Tan So Beckman 22:19.2 7:26
48 Dustin Ngo So Valencia (Placentia) 22:33.5 7:31
49 Noe Lopez Fr Santa Ana 22:34.2 7:31
50 Garrett Halka So Aliso Niguel 22:42.9 7:34
51 Brandon Bailey So Trabuco Hills 23:50 7:57
52 Thomas Hansen So Valencia (Placentia) 24:09.4 8:03
53 Oscar Correa So Santa Ana 24:46.1 8:15
54 Christopher Vasquez So Valencia (Placentia) 25:01.6 8:21
55 Manuel Ruelas So Santa Ana 25:21.8 8:27
56 Guadalupe Vazquez So Santa Ana 26:01.5 8:41
57 Robert Villa So Santa Ana 27:37.1 9:12
58 Shawn Nguyen So Westminster 27:47.3 9:16
59 Minh Truong So Westminster 27:48.3 9:16
60 Nathan Paz So Valencia (Placentia) 27:59.4 9:20
61 Paul Tran So Westminster 29:07.5 9:43
62 Hung Huynh So Westminster 31:11.3 10:24
63 Ethan Nguyen So Westminster 33:16.5 11:06
64 Daniel Moncur So Trabuco Hills 36:58.2 12:19
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 San Clemente
1-1-1-1-1
Gap: 1:24
88:10
17:38
5:53
35 Kai Olsen
So
16:56
5:39
1
Taj Clark
So
17:23
5:48
4
Isaac Gould
So
17:34
5:51
6
Jackson Brownell
So
17:57
5:59
10
Jack Warbiany
So
18:20
6:07
14
Luke Fuller
So
18:47
6:16
17
Jacob Horn
So
20:13
6:44
26
2 Trabuco Hills
2-3-3-2-2
Gap: 0:57
89:08
17:50
5:57
41 Ryan Stanley
So
17:19
5:46
2
Justin Forbes
So
17:38
5:53
7
Jaren Chu
So
17:40
5:53
9
Nathan Yost
So
18:15
6:05
11
Cole Arimond
So
18:16
6:05
12
Ricardo Silva
So
18:18
6:06
13
Joey Hess
So
19:00
6:20
18
3 Valencia (Placentia)
3-2-2-3-3
Gap: 4:01
94:24
18:53
6:18
77 Yishai Rodriguez
So
17:22
5:47
3
Ethan Jeon
So
17:27
5:49
5
Chase Winger
So
17:39
5:53
8
Dragan Kupenov
So
20:33
6:51
28
Edgar Osorio
So
21:23
7:08
33
Alex Cheng
So
21:37
7:12
35
Dustin Ngo
So
22:34
7:31
36
4 San Juan Hills
6-4-4-4-4
Gap: 0:42
98:26
19:41
6:34
106 Jacob Roess
So
19:25
6:28
19
Cayden Reish
So
19:31
6:30
20
Nicholas Roess
So
19:39
6:33
21
Matthew Santana
So
19:44
6:35
22
Jack Markel
So
20:07
6:42
24
Romeo Fortier
So
20:44
6:55
30
Sam Katz
So
21:24
7:08
34
5 Tesoro
5-4-5-5-5
Gap: 2:01
99:50
19:58
6:39
122 Nick Pastorkovich
So
18:44
6:15
16
Thomas Illson
So
19:55
6:38
23
Parker Houldin
So
20:09
6:43
25
Kaleb Dunkely
So
20:17
6:46
27
Whitney Fraser
So
20:45
6:55
31








6 Santa Ana
4-6-6-6-6
Gap: 6:42
111:57
22:23
7:28
158 Hector Sanchez Car
So
18:40
6:13
15
Mario Martinez
So
20:35
6:52
29
Noe Lopez
Fr
22:34
7:31
37
Oscar Correa
So
24:46
8:15
38
Manuel Ruelas
So
25:22
8:27
39
Guadalupe Vazquez
So
26:02
8:41
40
Robert Villa
So
27:37
9:12
41
7 Westminster
7-7-7-7-7
Gap: 9:50
137:16
27:27
9:09
206 Alexander Yerena
So
21:21
7:07
32
Shawn Nguyen
So
27:47
9:16
42
Minh Truong
So
27:48
9:16
43
Paul Tran
So
29:08
9:43
44
Hung Huynh
So
31:11
10:24
45
Ethan Nguyen
So
33:17
11:06
46




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jacob Boyer Sr Trabuco Hills 16:52.9 5:38
2 Jake Reed Jr Trabuco Hills 17:02.9 5:41
3 Cameron Pastorkovich Jr Tesoro 17:12.4 5:44
4 Elijah Chuc Sr San Clemente 17:14 5:45 1/5 9/23 3/9 16:44.7 16:44.7
5 Evan Gray Sr San Clemente 17:16.7 5:46 2/5 10/23 2/8 16:54.3 16:54.3
6 Jason Cruz Sr Trabuco Hills 17:36.2 5:52
7 Graham Yi Sr Trabuco Hills 17:39.2 5:53
8 Jacob Davis Jr Trabuco Hills 17:46.4 5:55
9 Linus Fischer Sr Trabuco Hills 17:47.3 5:56
10 Steven Delgado Sr Santa Ana 17:48.6 5:56
11 Alan Miramontes Jr Santa Ana 17:50.8 5:57
12 Owen Alkofer Sr Trabuco Hills 17:57.7 5:59
13 Diego Crawford Sr San Clemente 18:07.6 6:03 3/5 15/23 2/7 18:09
(0:01)
18:09
(0:01)
GREAT JOB! (LR, PR)
14 Charlie Blackburn Sr Tesoro 18:07.8 6:03
15 Daniel Reyes Jr Santa Ana 18:11.3 6:04
16 Jack Cerniglia Jr Aliso Niguel 18:12.1 6:04
17 Vincent Tran Jr Trabuco Hills 18:19.6 6:07
18 Cesar Cuevas Sr Santa Ana 18:20.7 6:07
19 Angel Avila Sr Santa Ana 18:22.6 6:08
20 Daniel Gonzalez Sr Santa Ana 18:25.9 6:09
21 Christian Datwyler So Tesoro 18:28 6:09
22 Dylan Calkins Jr San Juan Hills 18:30.3 6:10
23 Broder Thompson Sr Aliso Niguel 18:33.4 6:11
24 Justin Chan Jr Trabuco Hills 18:41.6 6:14
25 Zach Colbert Jr Trabuco Hills 18:46.6 6:16
26 Mate Sebestyen Sr Valencia (Placentia) 18:53.4 6:18
27 Luke Adams Jr Tesoro 18:53.9 6:18
28 Purab Balani Sr Aliso Niguel 19:01 6:20
29 Eric Lim Jr Valencia (Placentia) 19:02.4 6:21
30 Ryan Prickett Jr Trabuco Hills 19:03.1 6:21
31 Edgar Olmos Jr San Clemente 19:04.8 6:22 4/5 19/23 4/7
32 Ethan Centeno Sr Santa Ana 19:09.1 6:23
33 Sean Tran Jr Trabuco Hills 19:13.1 6:24
34 Jonathan Offhaus Jr Trabuco Hills 19:17.6 6:26
35 Jack Neptune Sr Trabuco Hills 19:22.5 6:28
36 Del Parry Jr Trabuco Hills 19:24 6:28
37 Dennis Conant Sr Valencia (Placentia) 19:37.3 6:32
38 Ethan Peng Sr Valencia (Placentia) 19:45.9 6:35
39 Xavier Nunez Sr Valencia (Placentia) 19:46.6 6:36
40 Justin Diaz Jr Trabuco Hills 19:49.6 6:37
41 Ryan Ashman Sr San Clemente 20:20.3 6:47 5/5 23/23 4/7 18:34.5 18:34.5
42 Caleb Kwon Sr Aliso Niguel 20:32.8 6:51
43 Cyrus Shirazi Jr Tesoro 20:44.6 6:55
44 Lucious Marques Jr Valencia (Placentia) 20:54.2 6:58
45 Vincent Vu Jr Westminster 20:59.4 7:00
46 Owen Shean Jr Aliso Niguel 21:05.5 7:02
47 Zachary Ward Jr San Juan Hills 21:08.7 7:03
48 Aiden Stannard Jr San Juan Hills 21:08.8 7:03
49 Pablo Gonzalez Jr Valencia (Placentia) 21:12.7 7:04
50 Zachary Perez Sr Valencia (Placentia) 21:14.9 7:05
51 Elijah Young Jr Aliso Niguel 21:35.1 7:12
52 Jorge De Jesus Sr Santa Ana 21:37.3 7:12
53 Mitchell Mahoney Sr Cypress 21:37.4 7:12
54 Brice Bailey Jr Trabuco Hills 22:05.9 7:22
55 Nate Katz Sr San Juan Hills 22:42.4 7:34
56 Victor Torres Sr Santa Ana 22:52.8 7:38
57 Gabriel Velasco Sr Aliso Niguel 23:20.3 7:47
58 Christian Marinkov Jr Trabuco Hills 23:27.5 7:49
59 Andrew Maciborski Sr San Juan Hills 23:35 7:52
60 Jesus Aroche Jr Santa Ana 23:38 7:53
61 Tobey Roling Sr San Juan Hills 23:50.5 7:57
62 Robert Sutedjo Jr Valencia (Placentia) 24:25.6 8:09
63 Joshua Claar Jr Aliso Niguel 25:56.4 8:39
64 Ruben Salgado Jr Trabuco Hills 26:42.5 8:54
65 Andre Badrous Sr Cypress 27:21.5 9:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Trabuco Hills
1-1-1-1-1
Gap: 0:54
86:58
17:24
5:48
24 Jacob Boyer
Sr
16:53
5:38
1
Jake Reed
Jr
17:03
5:41
2
Jason Cruz
Sr
17:36
5:52
6
Graham Yi
Sr
17:39
5:53
7
Jacob Davis
Jr
17:46
5:55
8
Linus Fischer
Sr
17:47
5:56
9
Owen Alkofer
Sr
17:58
5:59
12
2 Santa Ana
4-4-3-3-2
Gap: 0:34
90:34
18:07
6:02
71 Steven Delgado
Sr
17:49
5:56
10
Alan Miramontes
Jr
17:51
5:57
11
Daniel Reyes
Jr
18:11
6:04
15
Cesar Cuevas
Sr
18:21
6:07
17
Angel Avila
Sr
18:23
6:08
18
Daniel Gonzalez
Sr
18:26
6:09
19
Ethan Centeno
Sr
19:09
6:23
28
3 San Clemente
3-2-2-2-3
Gap: 3:06
92:03
18:25
6:08
81 Elijah Chuc
Sr
17:14
5:45
4
Evan Gray
Sr
17:17
5:46
5
Diego Crawford
Sr
18:08
6:03
13
Edgar Olmos
Jr
19:05
6:22
27
Ryan Ashman
Sr
20:20
6:47
32








4 Tesoro
2-3-4-4-4
Gap: 3:32
93:27
18:41
6:14
95 Cameron Pastorkovich
Jr
17:12
5:44
3
Charlie Blackburn
Sr
18:08
6:03
14
Christian Datwyler
So
18:28
6:09
20
Luke Adams
Jr
18:54
6:18
24
Cyrus Shirazi
Jr
20:45
6:55
34








5 Aliso Niguel
5-5-5-5-5
Gap: 2:53
97:25
19:29
6:30
132 Jack Cerniglia
Jr
18:12
6:04
16
Broder Thompson
Sr
18:33
6:11
22
Purab Balani
Sr
19:01
6:20
25
Caleb Kwon
Sr
20:33
6:51
33
Owen Shean
Jr
21:06
7:02
36
Elijah Young
Jr
21:35
7:12
40
Gabriel Velasco
Sr
23:20
7:47
42
6 Valencia (Placentia)
7-6-6-6-6
Gap: 0:53
97:06
19:25
6:28
139 Mate Sebestyen
Sr
18:53
6:18
23
Eric Lim
Jr
19:02
6:21
26
Dennis Conant
Sr
19:37
6:32
29
Ethan Peng
Sr
19:46
6:35
30
Xavier Nunez
Sr
19:47
6:36
31
Lucious Marques
Jr
20:54
6:58
35
Pablo Gonzalez
Jr
21:13
7:04
39
7 San Juan Hills
6-7-7-7-7
Gap: 5:05
107:05
21:25
7:08
180 Dylan Calkins
Jr
18:30
6:10
21
Zachary Ward
Jr
21:09
7:03
37
Aiden Stannard
Jr
21:09
7:03
38
Nate Katz
Sr
22:42
7:34
41
Andrew Maciborski
Sr
23:35
7:52
43
Tobey Roling
Sr
23:51
7:57
44




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dante Danna Fr Valencia (Placentia) 17:05.3 5:42
2 Nicholas Gabriel Fr Trabuco Hills 17:37.2 5:52
3 Oliver Poladian Fr Valencia (Placentia) 17:38.6 5:53
4 Griffin Kushen Fr Tesoro 17:40.3 5:53
5 Ian Moore Fr San Clemente 17:45.4 5:55 1/4 13/23 4/11 GREAT JOB! (SBP)
6 Ryan McNamara Fr Tesoro 17:49.8 5:57
7 Anderson Blattner Fr Aliso Niguel 17:51.2 5:57
8 Parker Wolfe Fr Tesoro 18:00.4 6:00
9 Ezra Bryden Fr Tesoro 18:03.1 6:01
10 Jonathan Rodriguez Fr Cypress 18:03.2 6:01
11 Anthony Barrera Fr Santa Ana 18:20.9 6:07
12 Kuba Zika Fr Tesoro 18:22.4 6:07
13 Faris Radieddine Fr Aliso Niguel 18:23.4 6:08
14 Lukas Andrews Fr Tesoro 18:30.1 6:10
15 Caleb Chung Fr Valencia (Placentia) 18:31.5 6:11
16 Kasey Kim Fr Tesoro 18:34.1 6:11
17 Nicholas Lopez Fr Troy 18:39.9 6:13
18 David O'zwoldike Fr San Clemente 18:49.2 6:16 2/4 18/23 4/11 GREAT JOB! (SBP)
19 Tomas Hernandez Fr San Juan Hills 18:53.8 6:18
20 Cole Carson Fr Valencia (Placentia) 18:54.5 6:18
21 Yazeed Albadarin Fr Cypress 18:57.1 6:19
22 Cody Mann Fr Trabuco Hills 18:59.5 6:20
23 Emmanuel Cisneros Fr Valencia (Placentia) 18:59.9 6:20
24 Ethan Cammarato Fr Valencia (Placentia) 19:01.4 6:20
25 Victor Mei Fr Trabuco Hills 19:05.9 6:22
26 Alton Armstrong Fr Westminster 19:08.3 6:23
27 Luke Zidbeck Fr Aliso Niguel 19:10.4 6:23
28 Kaden Christensen Fr Aliso Niguel 19:12.4 6:24
29 Mateo Hernandez Fr San Juan Hills 19:12.7 6:24
30 David Salazar Fr Beckman 19:26.4 6:29
31 Jax Troutman Fr San Clemente 19:38.7 6:33 3/4 20/23 5/11 GREAT JOB! (SBP)
32 McCovey Jackson Fr Cypress 19:40 6:33
33 Carson Fischer Fr San Juan Hills 19:45.1 6:35
34 Brekin Arreguin Fr San Clemente 19:46.6 6:36 4/4 21/23 4/10 GREAT JOB! (SBP)
35 Nathan Kersten Fr Beckman 19:48.3 6:36
36 Jayden Cortez Fr San Juan Hills 20:11.9 6:44
37 Jacob Mendoza Fr Valencia (Placentia) 20:24.7 6:48
38 James Bell Fr Trabuco Hills 20:47.8 6:56
39 Torin Kynor Fr Aliso Niguel 20:53 6:58
40 Ian De La Fuente Fr Troy 20:59 7:00
41 Quinn Curtis Fr Aliso Niguel 21:00.9 7:00
42 Ryan Ramlawi Fr Aliso Niguel 21:06.1 7:02
43 Matthew Lewis Fr San Juan Hills 21:07 7:02
44 Skyler Kim Fr Valencia (Placentia) 21:22.9 7:08
45 Jaden Wong Fr Tesoro 21:24.7 7:08
46 Zachary Smith Fr San Juan Hills 21:29.3 7:10
47 Miles Cota Fr Troy 21:36.9 7:12
48 Henry Gaylard Fr San Juan Hills 21:37 7:12
49 Randel Wandji Fr Tesoro 21:44.7 7:15
50 Harsha Ragavan Fr Cypress 21:47.8 7:16
51 Jake Puebla Fr Trabuco Hills 21:50.5 7:17
52 John Paul Sierra Fr Valencia (Placentia) 21:54.8 7:18
53 Adrian Hernandez Fr Santa Ana 22:12.1 7:24
54 Zach Alberda Fr San Juan Hills 22:24.5 7:28
55 Noah Barajas So Westminster 22:24.7 7:28
56 Zachary Thorton Fr Beckman 22:25.4 7:28
57 Ethan Chemmanoor Fr Trabuco Hills 22:46.2 7:35
58 Luke Olson Fr Cypress 22:51 7:37
59 Jared Choi Fr San Juan Hills 22:59.1 7:40
60 Roman Guzman Fr Santa Ana 23:06.7 7:42
61 Jaden Partington Fr Aliso Niguel 23:49.1 7:56
62 Joseph Eagleson Fr Cypress 23:51.2 7:57
63 Mason Cobo Fr Cypress 23:51.9 7:57
64 Gavin Abo Fr Valencia (Placentia) 24:25 8:08
65 Ryan Dao Fr Cypress 24:31 8:10
66 Sean Larson Fr Trabuco Hills 24:37.5 8:13
67 Ethan Kulba Fr San Juan Hills 24:47.6 8:16
68 Jonathan Pham Fr Westminster 24:57.7 8:19
69 Jonathan Juarez Fr Santa Ana 25:05.3 8:22
70 Jack Miranda Fr Tesoro 25:29.8 8:30
71 Newson Shen Fr Troy 25:48.9 8:36
72 Fred Truong Fr Westminster 27:12.9 9:04
73 Ryan Vu Fr Westminster 27:35.2 9:12
74 Danny Nguyen Fr Westminster 30:05.1 10:02
75 John Choe Fr Cypress 30:23.2 10:08
76 Christopher Lopez Fr Santa Ana 36:10.1 12:03
77 Jesse Martinez Fr Westminster 42:00.1 14:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

13 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr - Large Scho Dante Danna, Fr, 17:05.3, Valencia (Placentia) Tesoro, 89:56, 35
Fr - Medium Sch Daniel Bulalacao, Fr, 16:53.2, El Toro Capistrano Valley, 96:01.4, 91
Fr - Small Scho Manny Aguayo, Fr, 17:32.3, Esperanza Corona del Mar, 105:47.3, 58
JV - Large Scho Jacob Boyer, Sr, 16:52.9, Trabuco Hills Trabuco Hills, 86:57.6, 24
JV - Medium Sch Aiden Burkholder, Jr, 17:02.8, El Toro Dana Hills, 89:12.5, 33
JV - Small Scho Raymond Tran, Sr, 18:15.6, Garden Grove Pacifica (Garden Gro, 95:48.6, 56
Open Andrew Thompson, Jr, 18:22.2, Tesoro Foothill (Santa Ana), 113:59.9, 15
So - Large Scho Kai Olsen, So, 16:55.9, San Clemente San Clemente, 88:09.5, 35
So - Medium Sch Garrett Woodruff, So, 17:24.8, Dana Hills Dana Hills, 90:25, 49
So - Small Scho Matthew Galindo, So, 16:24, Savanna Brea Olinda, 94:39.7, 45
Sweepstakes Jai Dawson, Sr, 15:07.1, Dana Hills San Clemente, 78:16.2, 50
V Ethan Florez, Sr, 15:58.8, Canyon (Anaheim) Canyon (Anaheim), 84:17.2, 100
V - Small Schoo Jordan Galindo, Sr, 15:50, Savanna Laguna Hills, 83:01.3, 30

All Girls Races

13 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr - Large Scho Elena Popov, Fr, 20:57.5, Tesoro San Clemente, 115:42.4, 39
Fr - Medium Sch Dakota Danaher, Fr, 20:24, El Toro El Toro, 106:50.6, 15
Fr - Small Scho Lindsey Patino Gomez, Fr, 21:14.9, Costa Mesa Mission Viejo, 117:10.2, 26
JV - Large Scho Danielle Bussell, Sr, 21:20.9, Tesoro n/a
JV - Medium Sch Teagan Carr, Sr, 20:32.5, Canyon (Anaheim) Canyon (Anaheim), 105:23.1, 22
JV - Small Scho Angie Velazquez, Sr, 21:18.7, Garden Grove Brea Olinda, 112:46.6, 37
Open Kayla Kashima, Jr, 20:30, Foothill (Santa Ana) Trabuco Hills, 112:53.1, 24
So - Large Scho Mikah Longcob, So, 21:25.4, Trabuco Hills Trabuco Hills, 112:22.2, 23
So - Medium Sch Leilani Vivaldo, So, 20:38.8, El Toro Dana Hills, 114:10.4, 33
So - Small Scho Grace Toriz, So, 21:46.7, Western Irvine, 118:39.7, 30
Sweepstakes Holly Barker, Fr, 17:14.7, Laguna Hills Canyon (Anaheim), 91:59.5, 35
V Lauren Schuerger, Sr, 19:03.4, Aliso Niguel Aliso Niguel, 100:37.9, 68
V - Small Schoo Kendra Painter-Hayes, Sr, 18:27.5, Brea Olinda Brea Olinda, 96:26.1, 42