Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/14/09

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adam Ciszewski Fr Fr 12:58 6:10 2.1 18/39 5/6 10/13 2/4 12:55 12:55
Adam Kuphaldt So So 12:36 6:00 2.1 23/44 4/7 8/13 2/5 14:07
(1:31,10.7)
12:58
(0:22,2.8)
12:58
(0:22,2.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Angelo Magliola So So 11:46 5:36 2.1 2/44 2/7 3/13 1/9 12:09
(0:23,3.1)
12:09
(0:23,3.1)
You ROCK! (LR, PR)
Brynn Sargent Fr Fr 11:44 5:35 2.1 1/39 1/6 2/13 1/11 11:46
(0:02,0.2)
11:46
(0:02,0.2)
You ROCK! (LR, PR)
Daniel Gow Fr Fr 11:52 5:39 2.1 3/39 3/6 5/13 1/4 11:55
(0:03,0.4)
11:55
(0:03,0.4)
You ROCK! (LR, PR)
Eric Lee Fr Fr 13:19 6:20 2.1 25/39 6/6 11/13 2/4 13:24
(0:05,0.6)
13:24
(0:05,0.6)
You ROCK! (LR, PR)
James Dietler-Bennion Jr V 17:46 5:51 3.04 41/66 1/1 1/1 13/16 17:05 17:10 17:05
Kyle Roux Fr Fr 12:31 5:58 2.1 9/39 4/6 7/13 2/4
Michael Burke So So 12:16 5:50 2.1 15/44 3/7 6/13 2/5 13:32
(1:16,9.4)
12:24
(0:08,1.1)
12:24
(0:08,1.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Phelan Mckinney So So 11:31 5:29 2.1 1/44 1/7 1/13 1/12 12:09
(0:38,5.2)
11:46
(0:15,2.2)
11:46
(0:15,2.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Ryan Fackler So So 13:26 6:24 2.1 39/44 6/7 12/13 3/4 14:37
(1:11,8.1)
14:31
(1:05,7.5)
You ROCK! (LR, PR)
Ryan Larson So So 12:56 6:10 2.1 30/44 5/7 9/13 3/5 15:06
(2:10,14.3)
13:42
(0:46,5.6)
13:42
(0:46,5.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Tex Gossett So So 13:38 6:30 2.1 41/44 7/7 13/13 2/4 13:24 13:24
Tim O'shea Fr Fr 11:47 5:37 2.1 2/39 2/6 4/13 1/6 11:59
(0:12,1.6)
11:59
(0:12,1.6)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
So 1st 5 1/5 61:05
1:25
2.1 5:49 5:29 6:10 51 5:49 63:49
(2:44,4.3)
63:49
(2:44,4.3%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Phelan Mckinney (1), Angelo Magliola (2), Michael Burke (10), Adam Kuphaldt (16), Ryan Larson (22)
Fr 1st 5 1/4 60:52
1:14
2.1 5:48 5:35 6:10 27 5:48 69:18
(8:26,12.2)
62:50
(1:58,3.1)
62:50
(1:58,3.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Brynn Sargent (1), Tim O'shea (2), Daniel Gow (3), Kyle Roux (8), Adam Ciszewski (13)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Josh Mercado Sr DEL CAMPO 16:16 5:21
2 Jared Lester Sr FAIRFIELD 16:18 5:22
3 Steven White Sr ROCKLIN 16:19 5:22
4 Adam Kelly-strong Sr JESUIT 16:36 5:28
5 Tyler Raposa Sr WOODCREEK 16:38 5:28
6 Riley Ruppenthal So PONDEROSA 16:39 5:29
7 Jack Nevins Jr DEL CAMPO 16:40 5:29
8 Mitchell Hawkins Jr PONDEROSA 16:40 5:29
9 Josh Gruver Sr CORDOVA 16:46 5:31
10 Pedro Osornio Sr ATWATER 16:47 5:31
11 Jacob Trujillo Sr PONDEROSA 16:48 5:32
12 Edixon Puglisi So OAKMONT 16:52 5:33
13 Robert Pflasterer Jr DEL CAMPO 16:56 5:34
14 Hunter Tyler So WOODCREEK 17:00 5:36
15 Colin Bruice Sr ROCKLIN 17:06 5:38
16 Imandeep Sahota Jr FAIRFIELD 17:08 5:38
17 Spencer Thibideau Sr GRANITE BAY 17:10 5:39
18 Cassidy Bertsch Sr GRANITE BAY 17:11 5:39
19 Colton Misono Jr JESUIT 17:12 5:39
20 Brandon Biando So WOODCREEK 17:14 5:40
21 Parker Ahlf Jr ROCKLIN 17:15 5:40
22 Brandon Hunter Sr FAIRFIELD 17:15 5:40
23 Tre Smith Jr FAIRFIELD 17:16 5:41
24 Jacob Brown Jr DEL CAMPO 17:18 5:41
25 Ricky Parra Jr FAIRFIELD 17:18 5:41
26 Justin Brown-pinizzot Jr JESUIT 17:19 5:42
27 Peter Serface So VACAVILLE 17:19 5:42
28 Christian Barrows Sr VALLEY 17:20 5:42
29 Trent Bedel Fr GRANITE BAY 17:21 5:42
30 Daniel Chavez Sr VACAVILLE 17:22 5:43
31 Cody Fikes Jr ROCKLIN 17:25 5:44
32 Danny Diaz Sr JESUIT 17:27 5:44
33 Justin Lobo Sr JESUIT 17:27 5:44
34 Guadalupe Vargas Jr ATWATER 17:31 5:46
35 Perry Hansen Sr JESUIT 17:32 5:46
36 Bryant Hom Sr GRANITE BAY 17:32 5:46
37 Jared Duncan So DEL CAMPO 17:34 5:47
38 Tanner Garrett Jr VACAVILLE 17:35 5:47
39 Jonathan Horvath Fr WOODCREEK 17:39 5:48
40 Michael Mchenry Jr ROCKLIN 17:41 5:49
41 James Dietler-Bennion Jr Bella Vista 17:46 5:51 1/1 1/1 13/16 17:05 17:10 17:05
42 Jordan Jue Jr ELK GROVE 17:49 5:52
43 Jordan Rushing So DEL CAMPO 17:53 5:53
44 Andy Farris Sr JESUIT 17:55 5:54
45 Jordan Kurtz Fr VACAVILLE 17:57 5:54
46 Ryan Jones So ROCKLIN 17:58 5:55
47 Frank Finch Jr PITMAN 17:59 5:55
48 Sean Gomes Jr BEYER 18:00 5:55
49 Angelo Ciaraglia Jr WOODCREEK 18:01 5:56
50 David Cummings Sr ROCKLIN 18:04 5:57
51 Sean Woulfe Jr GRANITE BAY 18:04 5:57
52 Kris Moen-chinn Sr PONDEROSA 18:04 5:57
53 Karl Schmidt Jr WOODCREEK 18:05 5:57
54 Artem Pyryev Sr DEL CAMPO 18:09 5:58
55 Gavin Baker Sr BEYER 18:13 6:00
56 Andy Smith Sr WOODCREEK 18:14 6:00
57 Tyler Sewell Jr VACAVILLE 18:19 6:02
58 Brandon Mercer Sr VACAVILLE 18:20 6:02
59 Spencer Jones So PONDEROSA 18:35 6:07
60 Luke Miller Jr VACAVILLE 18:37 6:07
61 Will Gomez Jr FAIRFIELD 19:10 6:18
62 Alex Barker Sr GRANITE BAY 19:14 6:20
63 Gregory Chi Hendrocks Jr PONDEROSA 19:50 6:31
64 Andrew Lowrance Sr PONDEROSA 20:14 6:39
65 Joel Perez Jr FAIRFIELD 20:59 6:54
66 Caleb Strodahl So GRANITE BAY 21:12 6:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Phelan Mckinney So Bella Vista 11:31 5:29 1/7 1/13 1/12 12:09
(0:38)
11:46
(0:15)
11:46
(0:15)
You ROCK! (LY, LR, PR)
2 Angelo Magliola So Bella Vista 11:46 5:36 2/7 3/13 1/9 12:09
(0:23)
12:09
(0:23)
You ROCK! (LR, PR)
3 Tyler Mercado So DEL CAMPO 11:47 5:37
4 Alex Macchietto So ROCKLIN 11:48 5:37
5 Kyle Sanborn So JESUIT 12:02 5:44
6 Sam Wamhoff So FOLSOM 12:03 5:44
7 Darrell Jackson So FAIRFIELD 12:05 5:45
8 Jose Guzman So YUBA CITY 12:06 5:46
9 Jo Ann Fernandez So YUBA CITY 12:09 5:47
10 Tory Kelly So WILL C. WOOD 12:11 5:48
11 Phil West So FOLSOM 12:12 5:49
12 Eric Ninh So LAGUNA CREEK 12:13 5:49
13 Michael Kinoshita Fr FOLSOM 12:13 5:49
14 Nate Lowery Fr LAGUNA CREEK 12:14 5:50
15 Michael Burke So Bella Vista 12:16 5:50 3/7 6/13 2/5 13:32
(1:16)
12:24
(0:08)
12:24
(0:08)
You ROCK! (LY, LR, PR)
16 Matthew Henley So JESUIT 12:21 5:53
17 Luke Gary So JESUIT 12:25 5:55
18 Nicholas Heath So ROCKLIN 12:30 5:57
19 Daniel Castillo So STAGG 12:32 5:58
20 Brandon Freitas So DEL CAMPO 12:33 5:59
21 Devin Kirk So LAGUNA CREEK 12:34 5:59
22 Austin Bailey So FOLSOM 12:35 6:00
23 Adam Kuphaldt So Bella Vista 12:36 6:00 4/7 8/13 2/5 14:07
(1:31)
12:58
(0:22)
12:58
(0:22)
You ROCK! (LY, LR, PR)
24 Matt Nelson So JESUIT 12:47 6:05
25 Christop Her San Juan So JESUIT 12:49 6:06
26 Donovan Feliz Fr ROCKLIN 12:51 6:07
27 Dillon Tennison So PITMAN 12:52 6:08
28 Ryan Mccormick So ROCKLIN 12:54 6:09
29 Aaron Burkhead So FOLSOM 12:56 6:10
30 Ryan Larson So Bella Vista 12:56 6:10 5/7 9/13 3/5 15:06
(2:10)
13:42
(0:46)
13:42
(0:46)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Jon Paguio So ELK GROVE 12:57 6:10
32 Chancell Or Adams Fr LAGUNA CREEK 12:58 6:10
33 Jonathon Barrows Fr FOLSOM 13:04 6:13
34 Tim Jones So JESUIT 13:04 6:13
35 Tyler Sickler Fr WILL C. WOOD 13:08 6:15
36 Ravi Sharma So ROCKLIN 13:16 6:19
37 Casey Okubo So LAGUNA CREEK 13:21 6:21
38 Vinnie Morin So FOLSOM 13:24 6:23
39 Ryan Fackler So Bella Vista 13:26 6:24 6/7 12/13 3/4 14:37
(1:11)
14:31
(1:05)
You ROCK! (LR, PR)
40 Colin Medina So ELK GROVE 13:33 6:27
41 Tex Gossett So Bella Vista 13:38 6:30 7/7 13/13 2/4 13:24 13:24
42 Chris Medina So JESUIT 13:40 6:30
43 Ben Muncy Fr LAGUNA CREEK 13:59 6:40
44 James Vigil So LAGUNA CREEK 14:22 6:50
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 1:25
61:05
12:13
5:49
51 Phelan Mckinney
So
11:31
5:29
1
Angelo Magliola
So
11:46
5:36
2
Michael Burke
So
12:16
5:50
10
Adam Kuphaldt
So
12:36
6:00
16
Ryan Larson
So
12:56
6:10
22
Ryan Fackler
So
13:26
6:24
29
Tex Gossett
So
13:38
6:30
30
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 FOLSOM
4-2-2-2-2
Gap: 0:53
61:59
12:24
5:54
55 Sam Wamhoff
So
12:03
5:44
5
Phil West
So
12:12
5:49
6
Michael Kinoshita
Fr
12:13
5:49
8
Austin Bailey
So
12:35
6:00
15
Aaron Burkhead
So
12:56
6:10
21
Jonathon Barrows
Fr
13:04
6:13
24
Vinnie Morin
So
13:24
6:23
28
3 JESUIT
3-3-3-3-3
Gap: 0:47
62:24
12:29
5:57
62 Kyle Sanborn
So
12:02
5:44
4
Matthew Henley
So
12:21
5:53
11
Luke Gary
So
12:25
5:55
12
Matt Nelson
So
12:47
6:05
17
Christop Her San Juan
So
12:49
6:06
18
Tim Jones
So
13:04
6:13
25
Chris Medina
So
13:40
6:30
31
4 LAGUNA CREEK
5-4-4-4-4
Gap: 1:08
63:20
12:40
6:02
80 Eric Ninh
So
12:13
5:49
7
Nate Lowery
Fr
12:14
5:50
9
Devin Kirk
So
12:34
5:59
14
Chancell Or Adams
Fr
12:58
6:10
23
Casey Okubo
So
13:21
6:21
27
Ben Muncy
Fr
13:59
6:40
32
James Vigil
So
14:22
6:50
33
5 ROCKLIN
2-4-5-5-5
Gap: 1:28
63:19
12:40
6:02
81 Alex Macchietto
So
11:48
5:37
3
Nicholas Heath
So
12:30
5:57
13
Donovan Feliz
Fr
12:51
6:07
19
Ryan Mccormick
So
12:54
6:09
20
Ravi Sharma
So
13:16
6:19
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brynn Sargent Fr Bella Vista 11:44 5:35 1/6 2/13 1/11 11:46
(0:02)
11:46
(0:02)
You ROCK! (LR, PR)
2 Tim O'shea Fr Bella Vista 11:47 5:37 2/6 4/13 1/6 11:59
(0:12)
11:59
(0:12)
You ROCK! (LR, PR)
3 Daniel Gow Fr Bella Vista 11:52 5:39 3/6 5/13 1/4 11:55
(0:03)
11:55
(0:03)
You ROCK! (LR, PR)
4 Sam Stoll Fr JESUIT 12:06 5:46
5 Tanner Misono Fr JESUIT 12:07 5:46
6 Noe Oviedo Fr BEYER 12:13 5:49
7 Anthony Galves Fr JESUIT 12:17 5:51
8 Gregory Woollgar Fr JESUIT 12:22 5:53
9 Kyle Roux Fr Bella Vista 12:31 5:58 4/6 7/13 2/4
10 Joshua Deleon Fr ATWATER 12:31 5:58
11 Alex Ewing Fr FAIRFIELD 12:37 6:00
12 Flavio Medrano Fr JESUIT 12:38 6:01
13 Logan Stahl Fr ROSEVILLE 12:42 6:03
14 Riley Harbour Fr JESUIT 12:42 6:03
15 Chris Goode Fr JESUIT 12:45 6:04
16 Sean Jagerson Fr DEL CAMPO 12:49 6:06
17 Louis Styer Fr JESUIT 12:50 6:07
18 Adam Ciszewski Fr Bella Vista 12:58 6:10 5/6 10/13 2/4 12:55 12:55
19 Jackson Mcnutt Fr BENICIA 13:03 6:13
20 Austin Burrows Fr JESUIT 13:04 6:13
21 Austin Johnson Fr CORDOVA 13:05 6:14
22 Keegan Mckenna Fr ATWATER 13:07 6:15
23 Luis Marin Fr BUHACH COLONY 13:16 6:19
24 Spencer Yee Fr JESUIT 13:18 6:20
25 Eric Lee Fr Bella Vista 13:19 6:20 6/6 11/13 2/4 13:24
(0:05)
13:24
(0:05)
You ROCK! (LR, PR)
26 Joey Spinali Fr DEL CAMPO 14:04 6:42
27 Carlos Casas Fr PITMAN 14:08 6:44
28 Dima Buinievich Fr DEL CAMPO 14:12 6:46
29 Matthew Segarro Fr DEL CAMPO 14:13 6:46
30 Fabian Cervantes Fr PITMAN 14:26 6:52
31 Steven Mckiernan Fr PITMAN 14:38 6:58
32 Brandon Reboin Fr DEL CAMPO 14:44 7:01
33 Ben Williams Fr PITMAN 14:47 7:02
34 Arnold Ranario Fr PITMAN 14:58 7:08
35 Terrell Joseph Fr FAIRFIELD 15:21 7:19
36 Ian Sather Fr PITMAN 15:39 7:27
37 Zachary Curry Fr DEL CAMPO 15:50 7:32
38 Josh Rose Fr DEL CAMPO 15:53 7:34
39 Gustavo Reynoso Fr PITMAN 15:55 7:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 1:14
60:52
12:10
5:48
27 Brynn Sargent
Fr
11:44
5:35
1
Tim O'shea
Fr
11:47
5:37
2
Daniel Gow
Fr
11:52
5:39
3
Kyle Roux
Fr
12:31
5:58
8
Adam Ciszewski
Fr
12:58
6:10
13
Eric Lee
Fr
13:19
6:20
14




Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 JESUIT
2-2-2-2-2
Gap: 0:32
61:30
12:18
5:51
31 Sam Stoll
Fr
12:06
5:46
4
Tanner Misono
Fr
12:07
5:46
5
Anthony Galves
Fr
12:17
5:51
6
Gregory Woollgar
Fr
12:22
5:53
7
Flavio Medrano
Fr
12:38
6:01
9
Riley Harbour
Fr
12:42
6:03
10
Chris Goode
Fr
12:45
6:04
11
3 DEL CAMPO
3-3-3-3-3
Gap: 1:55
70:02
14:00
6:40
83 Sean Jagerson
Fr
12:49
6:06
12
Joey Spinali
Fr
14:04
6:42
15
Dima Buinievich
Fr
14:12
6:46
17
Matthew Segarro
Fr
14:13
6:46
18
Brandon Reboin
Fr
14:44
7:01
21
Zachary Curry
Fr
15:50
7:32
25
Josh Rose
Fr
15:53
7:34
26
4 PITMAN
4-4-4-4-4
Gap: 0:50
72:57
14:35
6:57
100 Carlos Casas
Fr
14:08
6:44
16
Fabian Cervantes
Fr
14:26
6:52
19
Steven Mckiernan
Fr
14:38
6:58
20
Ben Williams
Fr
14:47
7:02
22
Arnold Ranario
Fr
14:58
7:08
23
Ian Sather
Fr
15:39
7:27
24
Gustavo Reynoso
Fr
15:55
7:35
27
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Carter Duerksen, Fr, 11:45, TRACY OAK RIDGE, 60:56, 19
Fr D2 Brynn Sargent, Fr, 11:44, BELLA VISTA BELLA VISTA, 60:52, 27
Fr D3 Justin Giardino, Fr, 12:46, DIXON DEL ORO, 67:39, 36
Fr D4 Adam Lundel, Fr, 12:30, HUGHSON HUGHSON, 67:14, 18
Fr D5 Justin Johnson, So, 21:14, VICTORY CHRISTI n/a
JV D12 Jonah Bryan, Jr, 17:34, DEL CAMPO DAVIS SR., 91:15, 41
JV D345 Cameron Brown, So, 18:37, PLACER DEL ORO, 97:44, 25
So D1 Caton Avilla, Fr, 11:30, PLEASANT GROVE DAVIS SR., 60:52, 26
So D2 Phelan Mckinney, So, 11:31, BELLA VISTA BELLA VISTA, 61:05, 51
So D3 Cory Gutierrez, So, 12:11, UNION MINE EL DORADO, 65:03, 42
So D4 Ricky Van Dyke, So, 12:14, ARGOANUT COSUMNES OAKS, 66:48, 42
So D5 Alexander Lappas, So, 13:56, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 75:21, 15
V D1 Kurt Ruegg, Sr, 15:40, NAPA DAVIS SR., 82:06, 22
V D2 Josh Mercado, Sr, 16:16, DEL CAMPO DEL CAMPO, 84:44, 71
V D3 Chris Kigar, Jr, 16:00, EL CAMINO PLACER, 87:00, 46
V D4 Matt Airola, Sr, 16:38, BRET HARTE BRET HARTE, 89:43, 65
V D5 Nathan Jackson, Jr, 16:59, BIG VALLEY CHRI SACRAMENTO COUN, 101:01, 56

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Laurel Darragh, Fr, 14:00, DAVIS SR. DAVIS SR., 71:24, 16
F/S D2 Kellie Schmitt, Fr, 13:18, CASA ROBLE BELLA VISTA, 72:20, 29
F/S D3 Taylor Schairer, Fr, 14:08, DEL ORO DEL ORO, 73:26, 20
F/S D4 Rebecca Hull, Fr, 14:53, LIBERTY RANCH LIBERTY RANCH, 80:14, 53
F/S D5 Julia Lippert, So, 16:52, JIM ELLIOT CHRI n/a
JV D12 Erin Matranga, Jr, 20:18, ST FRANCIS ST FRANCIS, 110:45, 31
JV D345 Kelsey Seaman, Sr, 22:30, DEL ORO DEL ORO, 117:48, 26
V D1 Hayley Scott, Sr, 19:02, OAK RIDGE OAK RIDGE, 98:53, 38
V D2 Karlie Garcia, Fr, 18:11, OAKMONT WOODCREEK, 102:37, 61
V D3 Emma Freeman, Jr, 19:13, DEL ORO DEL ORO, 101:23, 45
V D4 Breanne Mitchell, Jr, 19:56, BEAR RIVER BRET HARTE, 109:33, 52
V D5 Eleah Miner, So, 23:02, VICTORY CHRISTI VICTORY CHRISTI, 128:39, 15