Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/13/10

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adam Ciszewski So So 11:57 5:41 2.1 8/52 3/7 3/7 1/6 12:58
(1:01,7.8)
12:20
(0:23,3.1)
12:10
(0:13,1.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Adam Kuphaldt Jr JV 18:41 6:09 3.04 25/48 4/7 11/14 4/6 18:23 18:23
Andrew Petersen So So 11:41 5:34 2.1 3/52 1/7 1/7 3/14 11:49
(0:08,1.1)
11:49
(0:08,1.1)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Angelo Magliola Jr JV 17:19 5:42 3.04 1/48 1/7 5/14 1/10 17:51
(0:32,3.0)
17:44
(0:25,2.4)
You ROCK! (LR, PR)
Brynn Sargent So V 18:25 6:03 3.04 65/82 7/7 10/14 3/9 16:57 16:57
Cody Blackburn Fr So 12:28 5:56 2.1 24/52 4/7 4/7 2/6 12:52
(0:24,3.1)
12:52
(0:24,3.1)
You ROCK! (LR, PR)
Daniel Gow So V 17:04 5:37 3.04 27/82 2/7 2/14 7/12
David Silvert Jr V 17:19 5:42 3.04 36/82 5/7 5/14 4/11 17:15 17:15
Drew Charles Sr JV 18:56 6:14 3.04 29/48 5/7 12/14 3/6 18:55 18:55
Eric Lee So So 12:45 6:04 2.1 35/52 5/7 5/7 2/6 13:19
(0:34,4.3)
13:05
(0:20,2.5)
13:04
(0:19,2.4)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Garrett Kloth Fr So 13:39 6:30 2.1 50/52 6/7 6/7 6/6 13:38 13:38
Jack Foy So So 13:40 6:30 2.1 51/52 7/7 7/7 5/6 14:10
(0:30,3.6)
14:10
(0:30,3.6)
You ROCK! (LR, PR)
James Dietler-Bennion Sr V 17:08 5:38 3.04 30/82 3/7 3/14 6/11 17:46
(0:38,3.6)
16:52 16:52 You ROCK! (LY)
Kyle Roux So V 17:11 5:39 3.04 32/82 4/7 4/14 5/11 17:28
(0:17,1.6)
17:28
(0:17,1.6)
You ROCK! (LR, PR)
Matt Coss Fr So 11:48 5:37 2.1 6/52 2/7 2/7 1/8 11:52
(0:04,0.6)
11:49
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR)
Michael Burke Jr JV 18:02 5:56 3.04 11/48 3/7 9/14 2/7 18:51
(0:49,4.3)
18:51
(0:49,4.3)
You ROCK! (LR, PR)
Noah Chavez Jr JV 17:38 5:48 3.04 6/48 2/7 7/14 2/7 18:02
(0:24,2.2)
18:02
(0:24,2.2)
You ROCK! (LR, PR)
Phelan Mckinney Jr V 16:48 5:32 3.04 16/82 1/7 1/14 7/17 17:10
(0:22,2.1)
17:10
(0:22,2.1)
You ROCK! (LR, PR)
Ryan Larson Jr JV 18:59 6:15 3.04 31/48 6/7 13/14 2/5 19:29
(0:30,2.6)
19:23
(0:24,2.1)
You ROCK! (LR, PR)
Tim O'shea So V 17:55 5:54 3.04 54/82 6/7 8/14 3/11 17:06 17:06
Zach Hatch Sr JV 19:53 6:32 3.04 45/48 7/7 14/14 3/5 19:34 19:34
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/11 85:30
0:31
3.04 5:38 5:32 5:42 132 5:22 85:20 85:20 Phelan Mckinney (15), Daniel Gow (25), James Dietler-Bennion (28), Kyle Roux (30), David Silvert (34)
So 1st 5 1/6 60:39
1:04
2.1 5:47 5:34 6:04 58 5:47 61:05
(0:26,0.7)
60:59
(0:20,0.5)
60:59
(0:20,0.5%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Andrew Petersen (2), Matt Coss (5), Adam Ciszewski (7), Cody Blackburn (19), Eric Lee (25)
JV 1st 5 2/6 90:36
1:37
3.04 5:58 5:42 6:14 62 5:52 94:21
(3:45,4.0)
94:21
(3:45,4.0%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Angelo Magliola (1), Noah Chavez (6), Michael Burke (11), Adam Kuphaldt (20), Drew Charles (24)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Chris Kigar Sr El Camino 15:43 5:10
2 Jordan Rushing Jr Del Campo 15:52 5:13
3 Robert Pflasterer Sr Del Campo 16:00 5:16
4 Riley Ruppenthal Jr Ponderosa 16:00 5:16
5 Jack Nevins Sr Del Campo 16:03 5:17
6 Brandon Biando Jr Woodcreek 16:29 5:25
7 Jon Horvath So Woodcreek 16:31 5:26
8 Mitchell Hawkins Sr Ponderosa 16:33 5:27
9 Mustafa Abbas Sr El Camino 16:36 5:28
10 Imandeep Sahota Sr Fairfield 16:37 5:28
11 Hunter Tyler Jr Woodcreek 16:37 5:28
12 Spencer Jones Jr Ponderosa 16:38 5:28
13 Tyler Mercado Jr Del Campo 16:39 5:29
14 Tre Smith Sr Fairfield 16:45 5:31
15 Ansel Mills Sr Rio Americano 16:47 5:31
16 Phelan Mckinney Jr Bella Vista 16:48 5:32 1/7 1/14 7/17 17:10
(0:22)
17:10
(0:22)
You ROCK! (LR, PR)
17 Luis Mora Sr Oakmont 16:51 5:33
18 Ricky Parra Sr Fairfield 16:52 5:33
19 Sean Jagerson So Del Campo 16:53 5:33
20 Tyler Sickler So Will C. Wood 16:54 5:34
21 Darrell Jackson Jr Fairfield 16:55 5:34
22 Jordan Kurtz So Vacaville 16:56 5:34
23 Angelo Ciaraglia Sr Woodcreek 16:57 5:35
24 Peter Serface Jr Vacaville 17:02 5:36
25 Tanner Mahoney Jr Vacaville 17:02 5:36
26 Sam Devereux So Woodcreek 17:03 5:37
27 Daniel Gow So Bella Vista 17:04 5:37 2/7 2/14 7/12
28 Tanner Garrett Sr Vacaville 17:06 5:38
29 Taylor Guinnip Fr Woodcreek 17:07 5:38
30 James Dietler-Bennion Sr Bella Vista 17:08 5:38 3/7 3/14 6/11 17:46
(0:38)
16:52 16:52 You ROCK! (LY)
31 Cody Fikes Sr Rocklin 17:09 5:38
32 Kyle Roux So Bella Vista 17:11 5:39 4/7 4/14 5/11 17:28
(0:17)
17:28
(0:17)
You ROCK! (LR, PR)
33 Robby Potter Sr El Camino 17:13 5:40
34 Eric Marlette So Fairfield 17:16 5:41
35 Trevor Stephens So Del Oro 17:17 5:41
36 David Silvert Jr Bella Vista 17:19 5:42 5/7 5/14 4/11 17:15 17:15
37 Austin Mason Jr Woodcreek 17:19 5:42
38 Parker Ahlf Sr Rocklin 17:19 5:42
39 Zachary Skalet Fr Rocklin 17:24 5:43
40 Tory Kelly Jr Will C. Wood 17:24 5:43
41 Jacob Brown Sr Del Campo 17:25 5:44
42 Miguel Aceves Jr Florin 17:27 5:44
43 Antonio Aguirre So Del Campo 17:27 5:44
44 Dustin Penn-henry So Del Oro 17:29 5:45
45 Chase Pendergrass Sr Del Oro 17:32 5:46
46 Nate Lowery So Laguna Creek 17:37 5:48
47 Taylor Scarbrough Sr Buhach Colony 17:37 5:48
48 Tyler Sewell Sr Vacaville 17:42 5:49
49 Michael Mchenry Sr Rocklin 17:45 5:50
50 Davis Hallberg So Elk Grove 17:46 5:51
51 Edixon Puglisi Jr Oakmont 17:49 5:52
52 Axel Gutierres Jr Buhach Colony 17:50 5:52
53 Alex Macchietto Jr Rocklin 17:54 5:53
54 Tim O'shea So Bella Vista 17:55 5:54 6/7 8/14 3/11 17:06 17:06
55 Ty Medd Fr Rocklin 17:57 5:54
56 Will Gomez Sr Fairfield 18:02 5:56
57 Luke Miller Sr Vacaville 18:04 5:57
58 Nathan Paddeck Sr Del Oro 18:06 5:57
59 Dale Skinner So Ponderosa 18:11 5:59
60 Lukas Yanni Sr El Camino 18:13 6:00
61 Nick Strohl Fr Benicia 18:15 6:00
62 Tyler Allen Sr Buhach Colony 18:19 6:02
63 Seth Barton Sr El Camino 18:24 6:03
64 Sach Larkins Jr Buhach Colony 18:24 6:03
65 Brynn Sargent So Bella Vista 18:25 6:03 7/7 10/14 3/9 16:57 16:57
66 Anthony Bettencourt Jr Oakmont 18:29 6:05
67 Chip Hendricks Sr Ponderosa 18:31 6:05
68 Steven Selep Jr Oakmont 18:32 6:06
69 Andy Liu Sr El Camino 18:35 6:07
70 Robby Baber Sr Buhach Colony 18:47 6:11
71 Brent Adams Jr Oakmont 18:53 6:13
72 Zack Kvick Jr El Camino 19:01 6:15
73 Mark Machado Jr Buhach Colony 19:04 6:16
74 Spencer Stacy Jr Del Oro 19:07 6:17
75 Nik Garcia-haupert Jr Oakmont 19:10 6:18
76 Ryan Jones Jr Rocklin 19:22 6:22
77 Elijah Selby Fr Oakmont 19:28 6:24
78 Yusef Leon Jr Buhach Colony 19:34 6:26
79 David Duncan Fr Ponderosa 19:41 6:28
80 Ricardo Escobar Fr Vacaville 19:54 6:33
81 Sam Baker Jr Del Oro 20:02 6:35
82 Coedy Hill Sr Ponderosa 20:03 6:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Del Campo
2-1-1-1-1
Gap: 1:01
81:27
16:17
5:22
41 Jordan Rushing
Jr
15:52
5:13
2
Robert Pflasterer
Sr
16:00
5:16
3
Jack Nevins
Sr
16:03
5:17
5
Tyler Mercado
Jr
16:39
5:29
13
Sean Jagerson
So
16:53
5:33
18
Jacob Brown
Sr
17:25
5:44
38
Antonio Aguirre
So
17:27
5:44
39
2 Woodcreek
4-4-2-2-2
Gap: 0:34
83:37
16:43
5:30
69 Brandon Biando
Jr
16:29
5:25
6
Jon Horvath
So
16:31
5:26
7
Hunter Tyler
Jr
16:37
5:28
11
Angelo Ciaraglia
Sr
16:57
5:35
21
Sam Devereux
So
17:03
5:37
24
Taylor Guinnip
Fr
17:07
5:38
27
Austin Mason
Jr
17:19
5:42
35
3 Fairfield
5-5-4-3-3
Gap: 0:39
84:25
16:53
5:33
92 Imandeep Sahota
Sr
16:37
5:28
10
Tre Smith
Sr
16:45
5:31
14
Ricky Parra
Sr
16:52
5:33
17
Darrell Jackson
Jr
16:55
5:34
19
Eric Marlette
So
17:16
5:41
32
Will Gomez
Sr
18:02
5:56
50




4 Bella Vista
6-6-7-7-4
Gap: 0:31
85:30
17:06
5:38
132 Phelan Mckinney
Jr
16:48
5:32
15
Daniel Gow
So
17:04
5:37
25
James Dietler-Bennion
Sr
17:08
5:38
28
Kyle Roux
So
17:11
5:39
30
David Silvert
Jr
17:19
5:42
34
Tim O'shea
So
17:55
5:54
48
Brynn Sargent
So
18:25
6:03
58
5 Vacaville
8-7-6-5-5
Gap: 0:46
85:48
17:10
5:39
134 Jordan Kurtz
So
16:56
5:34
20
Peter Serface
Jr
17:02
5:36
22
Tanner Mahoney
Jr
17:02
5:36
23
Tanner Garrett
Sr
17:06
5:38
26
Tyler Sewell
Sr
17:42
5:49
43
Luke Miller
Sr
18:04
5:57
51
Ricardo Escobar
Fr
19:54
6:33
73
6 Ponderosa
3-3-2-4-6
Gap: 2:31
85:53
17:11
5:39
137 Riley Ruppenthal
Jr
16:00
5:16
4
Mitchell Hawkins
Sr
16:33
5:27
8
Spencer Jones
Jr
16:38
5:28
12
Dale Skinner
So
18:11
5:59
53
Chip Hendricks
Sr
18:31
6:05
60
David Duncan
Fr
19:41
6:28
72
Coedy Hill
Sr
20:03
6:36
75
7 El Camino
1-2-4-6-7
Gap: 2:41
86:09
17:14
5:40
151 Chris Kigar
Sr
15:43
5:10
1
Mustafa Abbas
Sr
16:36
5:28
9
Robby Potter
Sr
17:13
5:40
31
Lukas Yanni
Sr
18:13
6:00
54
Seth Barton
Sr
18:24
6:03
56
Andy Liu
Sr
18:35
6:07
62
Zack Kvick
Jr
19:01
6:15
65
8 Rocklin
9-9-8-8-8
Gap: 0:45
87:31
17:30
5:45
193 Cody Fikes
Sr
17:09
5:38
29
Parker Ahlf
Sr
17:19
5:42
36
Zachary Skalet
Fr
17:24
5:43
37
Michael Mchenry
Sr
17:45
5:50
44
Alex Macchietto
Jr
17:54
5:53
47
Ty Medd
Fr
17:57
5:54
49
Ryan Jones
Jr
19:22
6:22
69
9 Del Oro
10-10-9-9-9
Gap: 1:50
89:31
17:54
5:53
233 Trevor Stephens
So
17:17
5:41
33
Dustin Penn-henry
So
17:29
5:45
40
Chase Pendergrass
Sr
17:32
5:46
41
Nathan Paddeck
Sr
18:06
5:57
52
Spencer Stacy
Jr
19:07
6:17
67
Sam Baker
Jr
20:02
6:35
74




10 Oakmont
7-8-10-10-10
Gap: 2:02
90:34
18:07
5:58
245 Luis Mora
Sr
16:51
5:33
16
Edixon Puglisi
Jr
17:49
5:52
45
Anthony Bettencourt
Jr
18:29
6:05
59
Steven Selep
Jr
18:32
6:06
61
Brent Adams
Jr
18:53
6:13
64
Nik Garcia-haupert
Jr
19:10
6:18
68
Elijah Selby
Fr
19:28
6:24
70
11 Buhach Colony
11-11-11-11-11
Gap: 1:10
90:57
18:11
5:59
263 Taylor Scarbrough
Sr
17:37
5:48
42
Axel Gutierres
Jr
17:50
5:52
46
Tyler Allen
Sr
18:19
6:02
55
Sach Larkins
Jr
18:24
6:03
57
Robby Baber
Sr
18:47
6:11
63
Mark Machado
Jr
19:04
6:16
66
Yusef Leon
Jr
19:34
6:26
71
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Swarnjit Boyal So River Valley 11:23 5:25
2 Josh Rose So Del Campo 11:39 5:33
3 Andrew Petersen So Bella Vista 11:41 5:34 1/7 1/7 3/14 11:49
(0:08)
11:49
(0:08)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
4 Jacob Garcia So Fairfield 11:45 5:36
5 Jonathon Barrows So Folsom 11:46 5:36
6 Matt Coss Fr Bella Vista 11:48 5:37 2/7 2/7 1/8 11:52
(0:04)
11:49
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
7 Jason Morris So Casa Roble 11:56 5:41
8 Adam Ciszewski So Bella Vista 11:57 5:41 3/7 3/7 1/6 12:58
(1:01)
12:20
(0:23)
12:10
(0:13)
You ROCK! (LY, LR, PR)
9 Joshua Nyugen So Fairfield 12:03 5:44
10 Connor Hensley So Rocklin 12:05 5:45
11 Derek Muller So Casa Roble 12:05 5:45
12 Jeremy Tanforan Fr Casa Roble 12:06 5:46
13 Logan Stahl So Roseville 12:07 5:46
14 Michael Kinoshita So Folsom 12:09 5:47
15 Joseluis Muniz So Buhach Colony 12:09 5:47
16 Galen Fritz Fr Rocklin 12:13 5:49
17 Jacob Clayton So River Valley 12:16 5:50
18 Alex Ewing So Fairfield 12:16 5:50
19 Alex Hoskin Fr River Valley 12:18 5:51
20 Marc Holtsman So Rocklin 12:19 5:52
21 Tucker Huffman So Elk Grove 12:20 5:52
22 Kenneth Mcgee So Fairfield 12:25 5:55
23 Luis Marin So Buhach Colony 12:28 5:56
24 Cody Blackburn Fr Bella Vista 12:28 5:56 4/7 4/7 2/6 12:52
(0:24)
12:52
(0:24)
You ROCK! (LR, PR)
25 Sam Scheuer So Folsom 12:29 5:57
26 Michael Meegan So El Camino 12:29 5:57
27 Josh Bolier Fr Ponderosa 12:29 5:57
28 Dima Buinievich So Del Campo 12:30 5:57
29 Javier Lopez Fr Rocklin 12:32 5:58
30 Michael Strickler So Casa Roble 12:35 6:00
31 Amrit Boyal Fr River Valley 12:38 6:01
32 Andres Quihas So River Valley 12:40 6:02
33 Tyler Grubb So Will C. Wood 12:42 6:03
34 Marcus Reece Fr Cordova 12:42 6:03
35 Eric Lee So Bella Vista 12:45 6:04 5/7 5/7 2/6 13:19
(0:34)
13:05
(0:20)
13:04
(0:19)
You ROCK! (LY, LR, PR)
36 Shane Monaghan So River Valley 12:49 6:06
37 Cristiano Bobiles So Folsom 12:50 6:07
38 Neel Mehta So River Valley 12:52 6:08
39 Will Overhand So Casa Roble 12:55 6:09
40 Donovan Feliz So Rocklin 12:57 6:10
41 Victor Ledesma So Fairfield 12:58 6:10
42 Terrell Joseph So Fairfield 13:00 6:11
43 Blake Shaw So Folsom 13:00 6:11
44 David Hanson So Folsom 13:05 6:14
45 Daniel Hall Fr Casa Roble 13:09 6:16
46 Jacob Overhand So Casa Roble 13:14 6:18
47 Adam Prekeges So Rocklin 13:28 6:25
48 Alex Blake Fr Folsom 13:28 6:25
49 Ethan Flake Fr Rocklin 13:30 6:26
50 Garrett Kloth Fr Bella Vista 13:39 6:30 6/7 6/7 6/6 13:38 13:38
51 Jack Foy So Bella Vista 13:40 6:30 7/7 7/7 5/6 14:10
(0:30)
14:10
(0:30)
You ROCK! (LR, PR)
52 Donald Banks Fr Fairfield 15:18 7:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
2-1-1-1-1
Gap: 1:04
60:39
12:08
5:47
58 Andrew Petersen
So
11:41
5:34
2
Matt Coss
Fr
11:48
5:37
5
Adam Ciszewski
So
11:57
5:41
7
Cody Blackburn
Fr
12:28
5:56
19
Eric Lee
So
12:45
6:04
25
Garrett Kloth
Fr
13:39
6:30
40
Jack Foy
So
13:40
6:30
41
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Fairfield
3-2-2-2-2
Gap: 1:13
61:27
12:17
5:51
75 Jacob Garcia
So
11:45
5:36
3
Joshua Nyugen
So
12:03
5:44
8
Alex Ewing
So
12:16
5:50
15
Kenneth Mcgee
So
12:25
5:55
18
Victor Ledesma
So
12:58
6:10
31
Terrell Joseph
So
13:00
6:11
32
Donald Banks
Fr
15:18
7:17
42
3 River Valley
1-3-4-4-3
Gap: 1:17
61:15
12:15
5:50
78 Swarnjit Boyal
So
11:23
5:25
1
Jacob Clayton
So
12:16
5:50
14
Alex Hoskin
Fr
12:18
5:51
16
Amrit Boyal
Fr
12:38
6:01
23
Andres Quihas
So
12:40
6:02
24
Shane Monaghan
So
12:49
6:06
26
Neel Mehta
So
12:52
6:08
28
3 Casa Roble
5-4-3-3-3
Gap: 0:59
61:37
12:19
5:52
78 Jason Morris
So
11:56
5:41
6
Derek Muller
So
12:05
5:45
10
Jeremy Tanforan
Fr
12:06
5:46
11
Michael Strickler
So
12:35
6:00
22
Will Overhand
So
12:55
6:09
29
Daniel Hall
Fr
13:09
6:16
35
Jacob Overhand
So
13:14
6:18
36
5 Rocklin
6-6-6-5-5
Gap: 0:52
62:06
12:25
5:55
90 Connor Hensley
So
12:05
5:45
9
Galen Fritz
Fr
12:13
5:49
13
Marc Holtsman
So
12:19
5:52
17
Javier Lopez
Fr
12:32
5:58
21
Donovan Feliz
So
12:57
6:10
30
Adam Prekeges
So
13:28
6:25
37
Ethan Flake
Fr
13:30
6:26
39
6 Folsom
4-4-5-6-6
Gap: 1:14
62:14
12:27
5:56
96 Jonathon Barrows
So
11:46
5:36
4
Michael Kinoshita
So
12:09
5:47
12
Sam Scheuer
So
12:29
5:57
20
Cristiano Bobiles
So
12:50
6:07
27
Blake Shaw
So
13:00
6:11
33
David Hanson
So
13:05
6:14
34
Alex Blake
Fr
13:28
6:25
38
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Angelo Magliola Jr Bella Vista 17:19 5:42 1/7 5/14 1/10 17:51
(0:32)
17:44
(0:25)
You ROCK! (LR, PR)
2 William Young Jr Davis Sr. 17:19 5:42
3 Justin Clark So Woodcreek 17:29 5:45
4 Patrick Jagerson So Del Campo 17:32 5:46
5 Reinert Toft Jr Davis Sr. 17:36 5:47
6 Noah Chavez Jr Bella Vista 17:38 5:48 2/7 7/14 2/7 18:02
(0:24)
18:02
(0:24)
You ROCK! (LR, PR)
7 Karl Schmidt Sr Woodcreek 17:38 5:48
8 Donald Scherschligt Jr Del Campo 17:47 5:51
9 Andrew Croft Jr Davis Sr. 18:00 5:55
10 Nicolas Higuera Sr Davis Sr. 18:00 5:55
11 Michael Burke Jr Bella Vista 18:02 5:56 3/7 9/14 2/7 18:51
(0:49)
18:51
(0:49)
You ROCK! (LR, PR)
12 Walker Davis Sr Nevada Union 18:05 5:57
13 Ryan Greenough Jr Davis Sr. 18:08 5:58
14 Marshall Sears Fr Woodcreek 18:11 5:59
15 Matthew Weisker Sr Davis Sr. 18:23 6:03
16 Aaron Theurer Sr Buhach Colony 18:24 6:03
17 Yale Santos Jr Woodcreek 18:34 6:06
18 Justin Brown-pinizzot Sr Jesuit 18:35 6:07
19 Kirby Linvill Sr Davis Sr. 18:35 6:07
20 Kyle Sanborn Jr Jesuit 18:37 6:07
21 Tyler Marengo Jr Del Campo 18:39 6:08
22 Jared Duncan Jr Del Campo 18:39 6:08
23 Tyler Rodgers Sr Lincoln (s) 18:41 6:09
24 Sebastian Mercado Jr McClatchy 18:41 6:09
25 Adam Kuphaldt Jr Bella Vista 18:41 6:09 4/7 11/14 4/6 18:23 18:23
26 Ravi Sharma Jr Rocklin 18:47 6:11
27 Aaron Letay Sr Del Campo 18:55 6:13
28 Niraj Amalkanti Sr Rocklin 18:55 6:13
29 Drew Charles Sr Bella Vista 18:56 6:14 5/7 12/14 3/6 18:55 18:55
30 Jeremiah Ziebert Sr Jesuit 18:58 6:14
31 Ryan Larson Jr Bella Vista 18:59 6:15 6/7 13/14 2/5 19:29
(0:30)
19:23
(0:24)
You ROCK! (LR, PR)
32 Robert Mchenry Jr Rocklin 19:01 6:15
33 Garrett Davis Fr Woodcreek 19:01 6:15
34 Hernan Oviedo Jr Woodcreek 19:06 6:17
35 Daniel Coulter Jr Woodcreek 19:07 6:17
36 Pat Lenz Sr Lincoln (s) 19:12 6:19
37 Timothy Kuntz Sr Lincoln (s) 19:16 6:20
38 Matt Wall Sr Davis Sr. 19:18 6:21
39 Chase Broffman Fr Woodcreek 19:21 6:22
40 Bret Fessenden Jr Rocklin 19:35 6:27
41 Nick Myers Jr Lincoln (s) 19:37 6:27
42 Chris Silva Sr Rocklin 19:43 6:29
43 Patrick Peterson Jr Del Campo 19:45 6:30
44 Brock Allen Sr Lincoln (s) 19:47 6:30
45 Zach Hatch Sr Bella Vista 19:53 6:32 7/7 14/14 3/5 19:34 19:34
46 Grant Akiyama Jr Del Campo 19:58 6:34
47 Eddy Rodriguez Sr Lincoln (s) 20:01 6:35
48 Paul Ou Yang Sr Lincoln (s) 20:21 6:42
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
2-1-1-1-1
Gap: 0:49
89:03
17:49
5:52
38 William Young
Jr
17:19
5:42
2
Reinert Toft
Jr
17:36
5:47
5
Andrew Croft
Jr
18:00
5:55
9
Nicolas Higuera
Sr
18:00
5:55
10
Ryan Greenough
Jr
18:08
5:58
12
Matthew Weisker
Sr
18:23
6:03
14
Kirby Linvill
Sr
18:35
6:07
16
2 Bella Vista
1-1-2-2-2
Gap: 1:37
90:36
18:07
5:58
62 Angelo Magliola
Jr
17:19
5:42
1
Noah Chavez
Jr
17:38
5:48
6
Michael Burke
Jr
18:02
5:56
11
Adam Kuphaldt
Jr
18:41
6:09
20
Drew Charles
Sr
18:56
6:14
24
Ryan Larson
Jr
18:59
6:15
25
Zach Hatch
Sr
19:53
6:32
37
Your Team ROCKS! (LR, PR)
3 Woodcreek
3-3-3-2-3
Gap: 1:32
90:53
18:11
5:59
65 Justin Clark
So
17:29
5:45
3
Karl Schmidt
Sr
17:38
5:48
7
Marshall Sears
Fr
18:11
5:59
13
Yale Santos
Jr
18:34
6:06
15
Garrett Davis
Fr
19:01
6:15
27
Hernan Oviedo
Jr
19:06
6:17
28
Daniel Coulter
Jr
19:07
6:17
29
4 Del Campo
4-4-4-4-4
Gap: 1:23
91:32
18:18
6:01
69 Patrick Jagerson
So
17:32
5:46
4
Donald Scherschligt
Jr
17:47
5:51
8
Tyler Marengo
Jr
18:39
6:08
17
Jared Duncan
Jr
18:39
6:08
18
Aaron Letay
Sr
18:55
6:13
22
Patrick Peterson
Jr
19:45
6:30
35
Grant Akiyama
Jr
19:58
6:34
38
5 Rocklin
6-5-5-5-5
Gap: 0:56
96:01
19:12
6:19
136 Ravi Sharma
Jr
18:47
6:11
21
Niraj Amalkanti
Sr
18:55
6:13
23
Robert Mchenry
Jr
19:01
6:15
26
Bret Fessenden
Jr
19:35
6:27
32
Chris Silva
Sr
19:43
6:29
34








6 Lincoln (s)
5-6-6-6-6
Gap: 1:06
96:33
19:19
6:21
149 Tyler Rodgers
Sr
18:41
6:09
19
Pat Lenz
Sr
19:12
6:19
30
Timothy Kuntz
Sr
19:16
6:20
31
Nick Myers
Jr
19:37
6:27
33
Brock Allen
Sr
19:47
6:30
36
Eddy Rodriguez
Sr
20:01
6:35
39
Paul Ou Yang
Sr
20:21
6:42
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Abdul Hamid, Fr, 11:45, Sheldon Lincoln (s), 61:15, 41
Fr D2 Denis Pyryev, Fr, 12:08, Del Campo Del Campo, 62:06, 19
Fr D3 Judas Chavarin Campo, Fr, 12:14, Ceres El Dorado, 66:38, 46
Fr D5 Matthew Spring, Fr, 12:22, Tioga n/a
JV D12 Angelo Magliola, Jr, 17:19, Bella Vista Davis Sr., 89:03, 38
JV D345 Kyle Eastman, Sr, 19:01, Bret Harte Bret Harte, 97:52, 25
So D1 Sugal Sutter, So, 11:17, Davis Sr. Davis Sr., 58:51, 40
So D2 Swarnjit Boyal, So, 11:23, River Valley Bella Vista, 60:39, 58
So D3 Andres Zavalza, So, 13:10, Cosumnes Oaks Cosumnes Oaks, 67:53, 30
So D4 Alex Coffman, So, 12:09, Bear River Pacheco, 66:03, 34
V D1 Trevor Halsted, Sr, 15:53, Davis Sr. Davis Sr., 82:16, 41
V D2 Chris Kigar, Sr, 15:43, El Camino Del Campo, 81:27, 41
V D3 Christian Finkbeiner, Jr, 16:26, Placer Sonora, 85:41, 50
V D4 Dillon Mart, Jr, 17:08, Orestimba Ripon, 89:34, 38
V D5 Nathan Jackson, Sr, 16:56, Big Valley Christian Sacramento Country D, 99:34, 31

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Lauren Stanislaw, Fr, 13:09, Beyer Oak Ridge, 69:29, 26
F/S D2 Libby Runte, Fr, 13:39, Del Oro Del Oro, 72:03, 25
F/S D3 Halle Ralls, Fr, 14:11, Placer Placer, 77:32, 32
F/S D4 Sheridan Loverin, Fr, 13:43, Calaveras Bret Harte, 78:31, 36
JV D12 Leeann Hold, Jr, 20:38, Oak Ridge St. Francis, 109:07, 20
JV D345 Chelsea Gorman, Sr, 23:03, Vista Del Lago Escalon, 128:03, 18
V D1 Clare Carroll, Fr, 17:55, Granite Bay Granite Bay, 95:05, 45
V D2 Caitlin Devitt Payne, Sr, 19:02, Del Oro Woodcreek, 100:30, 59
V D3 Madeine Ankhelyi, , 18:59, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:24, 29
V D4 Becky Hobby, Jr, 19:07, Hughson Riverbank, 107:02, 66
V D5 Emily Potts, So, 22:40, Victory Christian Victory Christian, 122:30, 20