Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/13/10

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ashley feldkamp So V 22:13 7:18 3.04 56/79 6/7 6/7 4/10 20:44 20:44
Autumn Edgar Jr V 22:18 7:20 3.04 60/79 7/7 7/7 3/9 21:19 21:19
Jackie Healey Fr F/S 14:34 6:56 2.1 9/48 1/1 1/1 6/14 15:08
(0:34,3.7)
15:08
(0:34,3.7)
You ROCK! (LR, PR)
Jessica Terry So V 21:01 6:55 3.04 34/79 3/7 3/7 5/10 20:47 20:47
Jocelyn Schmidt So V 21:40 7:08 3.04 49/79 5/7 5/7 4/10 21:17 21:17
Rachael Lacey Jr V 20:58 6:54 3.04 29/79 2/7 2/7 6/13 21:03
(0:05,0.4)
21:03
(0:05,0.4)
You ROCK! (LR, PR)
Sara Lack So V 20:15 6:40 3.04 15/79 1/7 1/7 10/17 20:06 20:06
Yvette Croteau Jr V 21:03 6:55 3.04 36/79 4/7 4/7 4/10 21:45
(0:42,3.2)
21:45
(0:42,3.2)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/10 104:57
1:25
3.04 6:54 6:40 7:08 132 6:36 103:57 103:57 Sara Lack (12), Rachael Lacey (23), Jessica Terry (28), Yvette Croteau (30), Jocelyn Schmidt (39)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Caitlin Devitt Payne Sr Del Oro 19:02 6:16
2 Elizabeth Hutchison Fr Rio Americano 19:11 6:19
3 Brooke Ruppenthal So Ponderosa 19:14 6:20
4 Karina Nunes So Woodcreek 19:21 6:22
5 Marisa Carino Fr Oakmont 19:39 6:28
6 Blanka Hodur Sr Folsom 19:41 6:28
7 Melissa Copley Sr Ponderosa 19:47 6:30
8 Sami Gomez Jr Woodcreek 19:49 6:31
9 Shayna Powless Jr Roseville 19:52 6:32
10 Kelli Bercier Sr El Camino 19:53 6:32
11 Neysa Mains Jr El Camino 20:00 6:35
12 Jennifer Ramos Sr Buhach Colony 20:00 6:35
13 Emma Freeman Sr Del Oro 20:06 6:37
14 Alexa Lua Jr Del Oro 20:06 6:37
15 Sara Lack So Bella Vista 20:15 6:40 1/7 1/7 10/17 20:06 20:06
16 Mccall Habermehl Jr Woodcreek 20:17 6:40
17 Kayla Josephson Jr Del Campo 20:20 6:41
18 Amanda Garcia Sr Atwater 20:21 6:42
19 Taylor Pablo Jr St. Mary's 20:22 6:42
20 Ashley Silveira Jr Ponderosa 20:22 6:42
21 Ciara Donnelly Jr Woodcreek 20:23 6:42
22 Jessie Rozario Sr Del Oro 20:30 6:45
23 Susannah Kiteck Fr Del Campo 20:30 6:45
24 Shelby Chen Sr Mira Loma 20:33 6:46
25 Jessica Skalet Sr Rocklin 20:37 6:47
26 Desiree Bacchi Sr Del Oro 20:38 6:47
27 Stephanie Romo Sr Woodcreek 20:40 6:48
28 Natalie Martineau Sr Vacaville 20:41 6:48
29 Rachael Lacey Jr Bella Vista 20:58 6:54 2/7 2/7 6/13 21:03
(0:05)
21:03
(0:05)
You ROCK! (LR, PR)
30 Elizabeth Bokum Jr Vacaville 20:58 6:54
31 Heidi Greenwood So Rocklin 20:58 6:54
32 Alyssa Dahlberg Jr Del Campo 20:58 6:54
33 Dominique Tristant So Del Oro 21:00 6:54
34 Jessica Terry So Bella Vista 21:01 6:55 3/7 3/7 5/10 20:47 20:47
35 Haley Nevins Sr Del Campo 21:02 6:55
36 Yvette Croteau Jr Bella Vista 21:03 6:55 4/7 4/7 4/10 21:45
(0:42)
21:45
(0:42)
You ROCK! (LR, PR)
37 Devyn Andrews Jr Rio Americano 21:04 6:56
38 Mikaela Yerkes Jr Rocklin 21:06 6:56
39 Ashley Devriend Sr Woodcreek 21:08 6:57
40 Brittany Anselmo Fr Ponderosa 21:16 7:00
41 Sierra Kennedy Jr Vacaville 21:18 7:00
42 Shannon Boyce Antelope 21:20 7:01
43 Cassidy Heckman Jr Atwater 21:21 7:01
44 Yvonne Silva Jr Buhach Colony 21:24 7:02
45 Jenna Lambert Sr Ponderosa 21:31 7:05
46 Nyralee Chhotu Jr Oakmont 21:31 7:05
47 Marissa Reyes So St. Mary's 21:36 7:06
48 Tricia Kash Jr Vacaville 21:37 7:07
49 Jocelyn Schmidt So Bella Vista 21:40 7:08 5/7 5/7 4/10 21:17 21:17
50 Sydney Proiette So Del Oro 21:46 7:10
51 Liza Polyudova Sr Rocklin 21:46 7:10
52 Skylar Jauregui Fr Vacaville 21:51 7:11
53 Kandace Compton So El Camino 21:52 7:12
54 Kai Muskat Sr Vacaville 22:07 7:17
55 Breanna Sewell Fr Vacaville 22:12 7:18
56 Ashley feldkamp So Bella Vista 22:13 7:18 6/7 6/7 4/10 20:44 20:44
57 Jessica Quintero Sr Buhach Colony 22:14 7:19
58 Georgia Cambra Jr Oakmont 22:16 7:19
59 Ashling Kelly So Del Campo 22:18 7:20
60 Autumn Edgar Jr Bella Vista 22:18 7:20 7/7 7/7 3/9 21:19 21:19
61 Brooke O'brian So Woodcreek 22:20 7:21
62 Brit Husmann Jr Rocklin 22:20 7:21
63 Jennae Steinmiller Sr Del Campo 22:20 7:21
64 Kadie Jacobsen So Buhach Colony 22:23 7:22
65 Monica Madavi Sr El Camino 22:25 7:22
66 Sabrina Wilson Fr Rocklin 22:33 7:25
67 Grace Cambra Oakmont 22:36 7:26
68 Erin Deiotte So Oakmont 22:39 7:27
69 Eileen Tracy Jr Del Campo 22:41 7:28
70 Sophie Crisp Fr Oakmont 23:14 7:39
71 Allison Haack Fr Oakmont 23:25 7:42
72 Mckayla Burrows So Rocklin 23:26 7:43
73 Alexa Olvera Jr Buhach Colony 23:45 7:49
74 Sarahy Cisneros So Buhach Colony 23:54 7:52
75 Brittany Burrows Sr Ponderosa 24:48 8:09
76 Lauren Smith Ponderosa 25:52 8:31
77 Callie Hayes Jr El Camino 25:57 8:32
78 Rachel Luna Sr El Camino 26:12 8:37
79 Deni Carskaddon Jr El Camino 27:18 8:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Del Oro
1-3-2-2-1
Gap: 1:36
100:22
20:04
6:36
59 Caitlin Devitt Payne
Sr
19:02
6:16
1
Emma Freeman
Sr
20:06
6:37
10
Alexa Lua
Jr
20:06
6:37
11
Jessie Rozario
Sr
20:30
6:45
17
Desiree Bacchi
Sr
20:38
6:47
20
Dominique Tristant
So
21:00
6:54
27
Sydney Proiette
So
21:46
7:10
40
1 Woodcreek
3-2-2-1-1
Gap: 1:19
100:30
20:06
6:37
59 Karina Nunes
So
19:21
6:22
3
Sami Gomez
Jr
19:49
6:31
6
Mccall Habermehl
Jr
20:17
6:40
13
Ciara Donnelly
Jr
20:23
6:42
16
Stephanie Romo
Sr
20:40
6:48
21
Ashley Devriend
Sr
21:08
6:57
32
Brooke O'brian
So
22:20
7:21
51
3 Ponderosa
2-1-2-3-3
Gap: 2:17
102:10
20:26
6:43
91 Brooke Ruppenthal
So
19:14
6:20
2
Melissa Copley
Sr
19:47
6:30
5
Ashley Silveira
Jr
20:22
6:42
15
Brittany Anselmo
Fr
21:16
7:00
33
Jenna Lambert
Sr
21:31
7:05
36
Brittany Burrows
Sr
24:48
8:09
65
Lauren Smith
-
25:52
8:31
66
4 Bella Vista
7-6-6-5-4
Gap: 1:25
104:57
20:59
6:54
132 Sara Lack
So
20:15
6:40
12
Rachael Lacey
Jr
20:58
6:54
23
Jessica Terry
So
21:01
6:55
28
Yvette Croteau
Jr
21:03
6:55
30
Jocelyn Schmidt
So
21:40
7:08
39
Ashley feldkamp
So
22:13
7:18
46
Autumn Edgar
Jr
22:18
7:20
50
5 Del Campo
8-5-4-4-5
Gap: 1:58
105:08
21:02
6:55
136 Kayla Josephson
Jr
20:20
6:41
14
Susannah Kiteck
Fr
20:30
6:45
18
Alyssa Dahlberg
Jr
20:58
6:54
26
Haley Nevins
Sr
21:02
6:55
29
Ashling Kelly
So
22:18
7:20
49
Jennae Steinmiller
Sr
22:20
7:21
53
Eileen Tracy
Jr
22:41
7:28
59
6 Vacaville
10-10-8-8-6
Gap: 1:10
106:25
21:17
7:00
160 Natalie Martineau
Sr
20:41
6:48
22
Elizabeth Bokum
Jr
20:58
6:54
24
Sierra Kennedy
Jr
21:18
7:00
34
Tricia Kash
Jr
21:37
7:07
38
Skylar Jauregui
Fr
21:51
7:11
42
Kai Muskat
Sr
22:07
7:17
44
Breanna Sewell
Fr
22:12
7:18
45
7 Rocklin
9-8-7-7-7
Gap: 1:43
106:47
21:21
7:02
168 Jessica Skalet
Sr
20:37
6:47
19
Heidi Greenwood
So
20:58
6:54
25
Mikaela Yerkes
Jr
21:06
6:56
31
Liza Polyudova
Sr
21:46
7:10
41
Brit Husmann
Jr
22:20
7:21
52
Sabrina Wilson
Fr
22:33
7:25
56
Mckayla Burrows
So
23:26
7:43
62
8 El Camino
5-4-4-6-8
Gap: 6:04
110:07
22:01
7:15
180 Kelli Bercier
Sr
19:53
6:32
7
Neysa Mains
Jr
20:00
6:35
8
Kandace Compton
So
21:52
7:12
43
Monica Madavi
Sr
22:25
7:22
55
Callie Hayes
Jr
25:57
8:32
67
Rachel Luna
Sr
26:12
8:37
68
Deni Carskaddon
Jr
27:18
8:59
69
9 Oakmont
4-7-9-10-9
Gap: 3:00
108:41
21:44
7:09
204 Marisa Carino
Fr
19:39
6:28
4
Nyralee Chhotu
Jr
21:31
7:05
37
Georgia Cambra
Jr
22:16
7:19
48
Grace Cambra
-
22:36
7:26
57
Erin Deiotte
So
22:39
7:27
58
Sophie Crisp
Fr
23:14
7:39
60
Allison Haack
Fr
23:25
7:42
61
10 Buhach Colony
6-8-10-9-10
Gap: 3:45
109:46
21:57
7:13
208 Jennifer Ramos
Sr
20:00
6:35
9
Yvonne Silva
Jr
21:24
7:02
35
Jessica Quintero
Sr
22:14
7:19
47
Kadie Jacobsen
So
22:23
7:22
54
Alexa Olvera
Jr
23:45
7:49
63
Sarahy Cisneros
So
23:54
7:52
64




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Libby Runte Fr Del Oro 13:39 6:30
2 Harkarin Everest Fr River Valley 13:41 6:31
3 Vivian Lam So Folsom 13:53 6:37
4 Mikayla Brant Fr Oakmont 14:09 6:44
5 Lindsey Romeri Fr Rocklin 14:09 6:44
6 Leanne Jarvis Fr River Valley 14:13 6:46
7 Maddy Montgomery Fr Del Oro 14:19 6:49
8 Delaney Islip So Del Oro 14:28 6:53
9 Jackie Healey Fr Bella Vista 14:34 6:56 1/1 1/1 6/14 15:08
(0:34)
15:08
(0:34)
You ROCK! (LR, PR)
10 Lizzie Meredith Fr Del Oro 14:36 6:57
11 Audrey Nischi Fr Rio Americano 14:40 6:59
12 Christina Weist Fr Roseville 14:52 7:05
13 Ashley Emitte Fr Oakmont 14:57 7:07
14 Anna Britzman Fr Mira Loma 15:00 7:09
15 Kelly Schostag So Del Oro 15:01 7:09
16 Erin Hood So Del Oro 15:02 7:10
17 Morgan Simpson Fr Roseville 15:05 7:11
18 Megan Mccolley So Roseville 15:06 7:11
19 Senti Donovan Fr Oakmont 15:07 7:12
20 Jazmin Duran Fr Buhach Colony 15:09 7:13
21 Audrey Tekerlek Fr St. Mary's 15:10 7:13
22 Lauren Fessenden Fr Rocklin 15:15 7:16
23 Cristina Herrera Fr St. Mary's 15:19 7:18
24 Sydney Strecker Fr Rocklin 15:25 7:20
25 Lauren Noonan So Laguna Creek 15:25 7:20
26 Ashley Dessert Fr Del Oro 15:34 7:25
27 Emma Stokes Fr Del Oro 15:41 7:28
28 Ariana Aguilera Fr Oakmont 15:42 7:29
29 Mckenzie Lawson So Buhach Colony 15:43 7:29
30 Sekani Kobelt So Elk Grove 15:51 7:33
31 Kaylee Efstathiu So Roseville 15:55 7:35
32 Deanna Hibbard So St. Mary's 15:56 7:35
33 Brenda Vue So Florin 15:57 7:36
34 Beatriz Madrigal So Buhach Colony 16:02 7:38
35 Rachael Alexander Fr Del Oro 16:03 7:39
36 Brooke Solomon Fr Rocklin 16:04 7:39
37 Maria Ramirez-riesch Fr St. Mary's 16:13 7:43
38 Amanda Ehrhardt Fr Rocklin 16:34 7:53
39 Alexis Oranen So Roseville 16:35 7:54
40 Megan Blumm Fr Roseville 16:45 7:59
41 Mallory Budesa So St. Mary's 16:47 8:00
42 Sahara Almquist Oakmont 16:52 8:02
43 Anne Cogan Fr Rocklin 16:55 8:03
44 Brenna Joe Fr St. Mary's 16:56 8:04
45 Thalia Martinez So Buhach Colony 17:01 8:06
46 Christina Uribe Fr St. Mary's 17:08 8:10
47 Tatyana Walton So Buhach Colony 17:21 8:16
48 Monique Sanchez Fr Roseville 18:46 8:56
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Lauren Stanislaw, Fr, 13:09, Beyer Oak Ridge, 69:29, 26
F/S D2 Libby Runte, Fr, 13:39, Del Oro Del Oro, 72:03, 25
F/S D3 Halle Ralls, Fr, 14:11, Placer Placer, 77:32, 32
F/S D4 Sheridan Loverin, Fr, 13:43, Calaveras Bret Harte, 78:31, 36
JV D12 Leeann Hold, Jr, 20:38, Oak Ridge St. Francis, 109:07, 20
JV D345 Chelsea Gorman, Sr, 23:03, Vista Del Lago Escalon, 128:03, 18
V D1 Clare Carroll, Fr, 17:55, Granite Bay Granite Bay, 95:05, 45
V D2 Caitlin Devitt Payne, Sr, 19:02, Del Oro Woodcreek, 100:30, 59
V D3 Madeine Ankhelyi, , 18:59, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:24, 29
V D4 Becky Hobby, Jr, 19:07, Hughson Riverbank, 107:02, 66
V D5 Emily Potts, So, 22:40, Victory Christian Victory Christian, 122:30, 20

All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Abdul Hamid, Fr, 11:45, Sheldon Lincoln (s), 61:15, 41
Fr D2 Denis Pyryev, Fr, 12:08, Del Campo Del Campo, 62:06, 19
Fr D3 Judas Chavarin Campo, Fr, 12:14, Ceres El Dorado, 66:38, 46
Fr D5 Matthew Spring, Fr, 12:22, Tioga n/a
JV D12 Angelo Magliola, Jr, 17:19, Bella Vista Davis Sr., 89:03, 38
JV D345 Kyle Eastman, Sr, 19:01, Bret Harte Bret Harte, 97:52, 25
So D1 Sugal Sutter, So, 11:17, Davis Sr. Davis Sr., 58:51, 40
So D2 Swarnjit Boyal, So, 11:23, River Valley Bella Vista, 60:39, 58
So D3 Andres Zavalza, So, 13:10, Cosumnes Oaks Cosumnes Oaks, 67:53, 30
So D4 Alex Coffman, So, 12:09, Bear River Pacheco, 66:03, 34
V D1 Trevor Halsted, Sr, 15:53, Davis Sr. Davis Sr., 82:16, 41
V D2 Chris Kigar, Sr, 15:43, El Camino Del Campo, 81:27, 41
V D3 Christian Finkbeiner, Jr, 16:26, Placer Sonora, 85:41, 50
V D4 Dillon Mart, Jr, 17:08, Orestimba Ripon, 89:34, 38
V D5 Nathan Jackson, Sr, 16:56, Big Valley Christian Sacramento Country D, 99:34, 31