Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/11/11

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adam Ciszewski Jr JV 18:23 6:03 3.04 25/48 5/7 10/14 2/6 18:39
(0:16,1.4)
18:39
(0:16,1.4)
You ROCK! (LR, PR)
Adam Kuphaldt Sr JV 17:47 5:51 3.04 14/48 4/7 9/14 2/7 18:41
(0:54,4.8)
18:03
(0:16,1.5)
18:03
(0:16,1.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Andrew Petersen Jr V 16:53 5:33 3.04 18/80 2/7 2/14 4/11 16:56
(0:03,0.3)
16:56
(0:03,0.3)
You ROCK! (LR, PR)
Angelo Magliola Sr V 16:58 5:35 3.04 22/80 3/7 3/14 3/10 17:19
(0:21,2.0)
17:15
(0:17,1.6)
17:15
(0:17,1.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Austen Hvidsten Fr Fr 12:36 6:00 2.1 12/47 3/8 3/8 2/6 12:59
(0:23,3.0)
12:59
(0:23,3.0)
You ROCK! (LR, PR)
Brynn Sargent Jr V 18:31 6:05 3.04 68/80 6/7 12/14 6/10 18:25 16:53 16:53
Daniel Gow Jr JV 17:29 5:45 3.04 10/48 2/7 7/14 3/8 17:04 17:17 17:04
David Silvert Sr V 18:38 6:08 3.04 71/80 7/7 13/14 6/10 17:19 17:04 17:04
Drew Childs Fr Fr 11:30 5:29 2.1 1/47 1/8 1/8 1/11 11:49
(0:19,2.7)
11:49
(0:19,2.7)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Holden Smith Sr JV 18:30 6:05 3.04 28/48 6/7 11/14 1/6 19:09
(0:39,3.4)
19:09
(0:39,3.4)
You ROCK! (LR, PR)
Jack Foy Jr JV 20:49 6:51 3.04 47/48 7/7 14/14 4/5 21:52
(1:03,4.8)
21:52
(1:03,4.8)
You ROCK! (LR, PR)
Jonathan Gow Fr Fr 13:10 6:16 2.1 22/47 6/8 6/8 1/5 13:22
(0:12,1.5)
13:22
(0:12,1.5)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Joshua Sebilla Fr Fr 13:29 6:25 2.1 34/47 7/8 7/8 1/3 14:02
(0:33,3.9)
14:00
(0:31,3.7)
You ROCK! (LR, PR)
Keegan Worcester Fr Fr 13:01 6:12 2.1 18/47 5/8 5/8 1/6 13:25
(0:24,3.0)
13:25
(0:24,3.0)
You ROCK! (LR, PR)
Kyle Roux Jr V 17:01 5:36 3.04 25/80 5/7 5/14 2/10 17:11
(0:10,1.0)
16:58 16:58 You ROCK! (LY)
Matt Coss So JV 17:33 5:46 3.04 12/48 3/7 8/14 3/8 17:41
(0:08,0.8)
17:41
(0:08,0.8)
You ROCK! (LR, PR)
Noah Chavez Sr JV 17:25 5:44 3.04 7/48 1/7 6/14 4/8 17:38
(0:13,1.2)
18:00
(0:35,3.2)
17:38
(0:13,1.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Nolan Bourassa Fr Fr 14:31 6:55 2.1 45/47 8/8 8/8 2/2 16:20
(1:49,11.1)
15:57
(1:26,9.0)
You ROCK! (LR, PR)
Phelan Mckinney Sr V 16:32 5:26 3.04 6/80 1/7 1/14 4/19 16:48
(0:16,1.6)
16:51
(0:19,1.9)
16:48
(0:16,1.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Scott Kuphaldt Fr Fr 12:43 6:03 2.1 13/47 4/8 4/8 1/6 12:56
(0:13,1.7)
12:56
(0:13,1.7)
You ROCK! (LR, PR)
Tim O'shea Jr V 17:00 5:36 3.04 23/80 4/7 4/14 2/10 17:55
(0:55,5.1)
17:18
(0:18,1.7)
17:06
(0:06,0.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Travis York Fr Fr 12:33 5:59 2.1 11/47 2/8 2/8 3/8 12:24 12:24
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/10 84:24
0:29
3.04 5:33 5:26 5:36 73 5:25 85:30
(1:06,1.3)
84:42
(0:18,0.4)
84:42
(0:18,0.4%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Phelan Mckinney (5), Andrew Petersen (13), Angelo Magliola (17), Tim O'shea (18), Kyle Roux (20)
JV 1st 5 3/6 88:37
0:58
3.04 5:50 5:44 6:03 63 5:47 90:36
(1:59,2.2)
93:23
(4:46,5.1)
90:36
(1:59,2.2%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Noah Chavez (7), Daniel Gow (10), Matt Coss (12), Adam Kuphaldt (14), Adam Ciszewski (20)
Fr 1st 5 1/6 62:23
1:31
2.1 5:56 5:29 6:12 46 5:56 70:04
(7:41,11.0)
60:52 Your Team ROCKS! (LR) Drew Childs (1), Travis York (9), Austen Hvidsten (10), Scott Kuphaldt (11), Keegan Worcester (15)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jordan Rushing Sr Del Campo 16:04 5:17
2 Trent Brendel Jr Granite Bay 16:08 5:18
3 Sean Jagerson Jr Del Campo 16:13 5:20
4 Hunter Tyler Sr Woodcreek 16:22 5:23
5 Tyler Mercado Sr Del Campo 16:25 5:24
6 Phelan Mckinney Sr Bella Vista 16:32 5:26 1/7 1/14 4/19 16:48
(0:16)
16:51
(0:19)
16:48
(0:16)
You ROCK! (LY, LR, PR)
7 Jon Horvath Jr Woodcreek 16:35 5:27
8 Riley Ruppenthal Sr Ponderosa 16:36 5:28
9 Brandon Biando Sr Woodcreek 16:38 5:28
10 Antonio Aguirre Jr Del Campo 16:39 5:29
11 Miguel Aceves Sr Florin 16:41 5:29
12 Swarnjit Boyal Jr River Valley 16:41 5:29
13 Sam Scheuer Jr Folsom 16:45 5:31
14 Jordan Kurtz Jr Vacaville 16:46 5:31
15 Brandon Larson So Vacaville 16:50 5:32
16 William Reyes Sr Monterey Trail 16:52 5:33
17 Abraham Alvarado Jr Atwater 16:52 5:33
18 Andrew Petersen Jr Bella Vista 16:53 5:33 2/7 2/14 4/11 16:56
(0:03)
16:56
(0:03)
You ROCK! (LR, PR)
19 Patrick Jagerson Jr Del Campo 16:56 5:34
20 Connor Daley Sr Lodi 16:56 5:34
21 Aaron Burkhead Sr Folsom 16:58 5:35
22 Angelo Magliola Sr Bella Vista 16:58 5:35 3/7 3/14 3/10 17:19
(0:21)
17:15
(0:17)
17:15
(0:17)
You ROCK! (LY, LR, PR)
23 Tim O'shea Jr Bella Vista 17:00 5:36 4/7 4/14 2/10 17:55
(0:55)
17:18
(0:18)
17:06
(0:06)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
24 Peter Serface Sr Vacaville 17:01 5:36
25 Kyle Roux Jr Bella Vista 17:01 5:36 5/7 5/14 2/10 17:11
(0:10)
16:58 16:58 You ROCK! (LY)
26 Chris Goode Jr Jesuit 17:07 5:38
27 Alex Macchietto Sr Rocklin 17:08 5:38
28 Sam Stoll Jr Jesuit 17:13 5:40
29 Taylor Guinnip So Woodcreek 17:14 5:40
30 Denis Pyryev So Del Campo 17:21 5:42
31 Garrett Bertsch Sr Lodi 17:23 5:43
32 Kevin Lozoya Jr Antelope 17:23 5:43
33 Jonathan Barrows Jr Folsom 17:24 5:43
34 Kyle Sanborn Sr Jesuit 17:25 5:44
35 Tanner Mahoney Sr Vacaville 17:27 5:44
36 Ryan Jones Sr Rocklin 17:28 5:45
37 George Miao So Rocklin 17:29 5:45
38 Sam Devereux Jr Woodcreek 17:31 5:46
39 Ty Medd So Rocklin 17:32 5:46
40 Tristyn Martin So Jesuit 17:33 5:46
41 Eric Ragland Jr Jesuit 17:34 5:47
42 Michael Kinoshita Jr Folsom 17:36 5:47
43 Vinnie Morin Jr Folsom 17:36 5:47
44 Austin Mason Sr Woodcreek 17:37 5:48
45 Justin Clark Jr Woodcreek 17:38 5:48
46 Zack Hummel Jr Lodi 17:39 5:48
47 Axel Gutierrez Sr Buhach Colony 17:40 5:49
48 Connor Hensley Jr Rocklin 17:40 5:49
49 Jack Ploeg Fr Elk Grove 17:44 5:50
50 Ralph Mccullar Sr Grace Davis 17:46 5:51
51 Yusuf Leon Sr Buhach Colony 17:49 5:52
52 Luke Gary Sr Jesuit 17:50 5:52
53 Ryan Mccormick Sr Rocklin 17:51 5:52
54 Jacob Goodwin Jr Folsom 17:58 5:55
55 Ravi Sharma Sr Rocklin 18:03 5:56
56 Logan Stahl Jr Roseville 18:04 5:57
57 Mark Machado Sr Buhach Colony 18:08 5:58
58 Austin Bailey Sr Folsom 18:09 5:58
59 Nicholas Prete Jr Ponderosa 18:09 5:58
60 Amrit Boyal So River Valley 18:10 5:59
61 Jared Duncan Sr Del Campo 18:11 5:59
62 Josh Bolier So Ponderosa 18:19 6:02
63 Luis Marin Jr Buhach Colony 18:20 6:02
64 T.j. Holloway So Ponderosa 18:20 6:02
65 Alec Fromm Jr Lodi 18:22 6:03
66 Flavio Medrano Jr Jesuit 18:25 6:03
67 Donnie Pette Sr Lodi 18:29 6:05
68 Brynn Sargent Jr Bella Vista 18:31 6:05 6/7 12/14 6/10 18:25 16:53 16:53
69 Ben Martineau Jr Vacaville 18:31 6:05
70 James Reddis Sr Lodi 18:36 6:07
71 David Silvert Sr Bella Vista 18:38 6:08 7/7 13/14 6/10 17:19 17:04 17:04
72 Connor Phillips Jr Lodi 18:38 6:08
73 Michael Borge Jr Vacaville 18:40 6:08
74 Erik Markowski Sr Vacaville 18:41 6:09
75 Joseluis Muniz Jr Buhach Colony 18:43 6:09
76 Kirk Hagerman Fr Buhach Colony 18:43 6:09
77 Lee Skinner Fr Ponderosa 18:44 6:10
78 Charles Hedin So Ponderosa 19:36 6:27
79 Marcus Nunley So Ponderosa 20:27 6:44
80 Nathan Bowen Sr Buhach Colony 20:35 6:46
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Del Campo
1-1-1-1-1
Gap: 0:52
82:17
16:27
5:25
30 Jordan Rushing
Sr
16:04
5:17
1
Sean Jagerson
Jr
16:13
5:20
2
Tyler Mercado
Sr
16:25
5:24
4
Antonio Aguirre
Jr
16:39
5:29
9
Patrick Jagerson
Jr
16:56
5:34
14
Denis Pyryev
So
17:21
5:42
25
Jared Duncan
Sr
18:11
5:59
51
2 Woodcreek
2-2-2-2-2
Gap: 1:09
84:20
16:52
5:33
73 Hunter Tyler
Sr
16:22
5:23
3
Jon Horvath
Jr
16:35
5:27
6
Brandon Biando
Sr
16:38
5:28
8
Taylor Guinnip
So
17:14
5:40
24
Sam Devereux
Jr
17:31
5:46
32
Austin Mason
Sr
17:37
5:48
38
Justin Clark
Jr
17:38
5:48
39
2 Bella Vista
3-3-3-3-2
Gap: 0:29
84:24
16:53
5:33
73 Phelan Mckinney
Sr
16:32
5:26
5
Andrew Petersen
Jr
16:53
5:33
13
Angelo Magliola
Sr
16:58
5:35
17
Tim O'shea
Jr
17:00
5:36
18
Kyle Roux
Jr
17:01
5:36
20
Brynn Sargent
Jr
18:31
6:05
58
David Silvert
Sr
18:38
6:08
61
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
4 Folsom
5-5-5-5-4
Gap: 0:51
86:19
17:16
5:41
126 Sam Scheuer
Jr
16:45
5:31
10
Aaron Burkhead
Sr
16:58
5:35
16
Jonathan Barrows
Jr
17:24
5:43
27
Michael Kinoshita
Jr
17:36
5:47
36
Vinnie Morin
Jr
17:36
5:47
37
Jacob Goodwin
Jr
17:58
5:55
46
Austin Bailey
Sr
18:09
5:58
49
5 Vacaville
6-4-4-4-5
Gap: 1:45
86:35
17:19
5:42
130 Jordan Kurtz
Jr
16:46
5:31
11
Brandon Larson
So
16:50
5:32
12
Peter Serface
Sr
17:01
5:36
19
Tanner Mahoney
Sr
17:27
5:44
29
Ben Martineau
Jr
18:31
6:05
59
Michael Borge
Jr
18:40
6:08
63
Erik Markowski
Sr
18:41
6:09
64
6 Jesuit
8-7-6-6-6
Gap: 0:27
86:52
17:22
5:43
141 Chris Goode
Jr
17:07
5:38
21
Sam Stoll
Jr
17:13
5:40
23
Kyle Sanborn
Sr
17:25
5:44
28
Tristyn Martin
So
17:33
5:46
34
Eric Ragland
Jr
17:34
5:47
35
Luke Gary
Sr
17:50
5:52
44
Flavio Medrano
Jr
18:25
6:03
56
7 Rocklin
9-8-8-7-7
Gap: 0:32
87:17
17:27
5:45
158 Alex Macchietto
Sr
17:08
5:38
22
Ryan Jones
Sr
17:28
5:45
30
George Miao
So
17:29
5:45
31
Ty Medd
So
17:32
5:46
33
Connor Hensley
Jr
17:40
5:49
42
Ryan Mccormick
Sr
17:51
5:52
45
Ravi Sharma
Sr
18:03
5:56
47
8 Lodi
7-6-7-8-8
Gap: 1:33
88:49
17:46
5:51
193 Connor Daley
Sr
16:56
5:34
15
Garrett Bertsch
Sr
17:23
5:43
26
Zack Hummel
Jr
17:39
5:48
40
Alec Fromm
Jr
18:22
6:03
55
Donnie Pette
Sr
18:29
6:05
57
James Reddis
Sr
18:36
6:07
60
Connor Phillips
Jr
18:38
6:08
62
9 Ponderosa
4-9-9-9-9
Gap: 2:08
90:08
18:02
5:56
230 Riley Ruppenthal
Sr
16:36
5:28
7
Nicholas Prete
Jr
18:09
5:58
50
Josh Bolier
So
18:19
6:02
52
T.j. Holloway
So
18:20
6:02
54
Lee Skinner
Fr
18:44
6:10
67
Charles Hedin
So
19:36
6:27
68
Marcus Nunley
So
20:27
6:44
69
10 Buhach Colony
10-10-10-10-10
Gap: 1:03
90:40
18:08
5:58
250 Axel Gutierrez
Sr
17:40
5:49
41
Yusuf Leon
Sr
17:49
5:52
43
Mark Machado
Sr
18:08
5:58
48
Luis Marin
Jr
18:20
6:02
53
Joseluis Muniz
Jr
18:43
6:09
65
Kirk Hagerman
Fr
18:43
6:09
66
Nathan Bowen
Sr
20:35
6:46
70
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sam Aguirre So Del Campo 17:12 5:39
2 Casiano Aguirre So Del Campo 17:12 5:39
3 Ethan Hall Jr Davis Sr. 17:18 5:41
4 Phil West Sr Folsom 17:22 5:43
5 Reinert Toft Sr Davis Sr. 17:24 5:43
6 John Testerman Jr Davis Sr. 17:25 5:44
7 Noah Chavez Sr Bella Vista 17:25 5:44 1/7 6/14 4/8 17:38
(0:13)
18:00
(0:35)
17:38
(0:13)
You ROCK! (LY, LR, PR)
8 Ian Young So Del Campo 17:26 5:44
9 William Young Sr Davis Sr. 17:26 5:44
10 Daniel Gow Jr Bella Vista 17:29 5:45 2/7 7/14 3/8 17:04 17:17 17:04
11 Zachary Skalet So Rocklin 17:30 5:45
12 Matt Coss So Bella Vista 17:33 5:46 3/7 8/14 3/8 17:41
(0:08)
17:41
(0:08)
You ROCK! (LR, PR)
13 Ryley Hoffman Sr Folsom 17:47 5:51
14 Adam Kuphaldt Sr Bella Vista 17:47 5:51 4/7 9/14 2/7 18:41
(0:54)
18:03
(0:16)
18:03
(0:16)
You ROCK! (LY, LR, PR)
15 Clayton Lenz Jr Lincoln (s) 17:53 5:53
16 Dima Buinievich Jr Del Campo 17:58 5:55
17 Javier Lopez So Rocklin 17:59 5:55
18 Tanner Misono Jr Jesuit 18:02 5:56
19 Andrew Talley Jr Lincoln (s) 18:04 5:57
20 Donovan Feliz Jr Rocklin 18:05 5:57
21 Spencer Lachman Fr Woodcreek 18:07 5:58
22 Tim Jones Sr Jesuit 18:09 5:58
23 Chris Medina Sr Jesuit 18:16 6:01
24 Andrew Diaz Jr Davis Sr. 18:21 6:02
25 Adam Ciszewski Jr Bella Vista 18:23 6:03 5/7 10/14 2/6 18:39
(0:16)
18:39
(0:16)
You ROCK! (LR, PR)
26 Colby Reed Jr Del Campo 18:28 6:04
27 Luis Romo Fr Woodcreek 18:29 6:05
28 Holden Smith Sr Bella Vista 18:30 6:05 6/7 11/14 1/6 19:09
(0:39)
19:09
(0:39)
You ROCK! (LR, PR)
29 Brian Clegg Sr Rocklin 18:36 6:07
30 Shahriyar Jahanbakhsh Sr Rocklin 18:38 6:08
31 Sean Lee Jr Davis Sr. 18:42 6:09
32 David Hanson Jr Folsom 18:44 6:10
33 Marc Holtsman Jr Rocklin 18:47 6:11
34 Tyler Marengo Sr Del Campo 18:48 6:11
35 Garrett Auwae So Woodcreek 18:50 6:12
36 Spencer Buelna Jr Folsom 18:51 6:12
37 Adam Prekeges Jr Rocklin 18:58 6:14
38 Yale Santos Sr Woodcreek 18:59 6:15
39 Chris Carney Jr Lincoln (s) 19:00 6:15
40 Hernan Oviedo Sr Woodcreek 19:01 6:15
41 Chase Broffman So Woodcreek 19:05 6:17
42 Cristiano Bobiles Jr Folsom 19:05 6:17
43 Shane Pesis Jr Davis Sr. 19:14 6:20
44 Wes Dewitt Fr Folsom 19:52 6:32
45 Matt Segarra Jr Del Campo 19:55 6:33
46 Josh Robinson Sr Lincoln (s) 19:56 6:33
47 Jack Foy Jr Bella Vista 20:49 6:51 7/7 14/14 4/5 21:52
(1:03)
21:52
(1:03)
You ROCK! (LR, PR)
48 Tim Scott So Folsom 22:08 7:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
2-2-2-1-1
Gap: 1:03
87:54
17:35
5:47
42 Ethan Hall
Jr
17:18
5:41
3
Reinert Toft
Sr
17:24
5:43
5
John Testerman
Jr
17:25
5:44
6
William Young
Sr
17:26
5:44
9
Andrew Diaz
Jr
18:21
6:02
19
Sean Lee
Jr
18:42
6:09
26
Shane Pesis
Jr
19:14
6:20
37
2 Del Campo
1-1-1-2-2
Gap: 1:16
88:16
17:39
5:48
47 Sam Aguirre
So
17:12
5:39
1
Casiano Aguirre
So
17:12
5:39
2
Ian Young
So
17:26
5:44
8
Dima Buinievich
Jr
17:58
5:55
15
Colby Reed
Jr
18:28
6:04
21
Tyler Marengo
Sr
18:48
6:11
29
Matt Segarra
Jr
19:55
6:33
39
3 Bella Vista
4-3-3-3-3
Gap: 0:58
88:37
17:43
5:50
63 Noah Chavez
Sr
17:25
5:44
7
Daniel Gow
Jr
17:29
5:45
10
Matt Coss
So
17:33
5:46
12
Adam Kuphaldt
Sr
17:47
5:51
14
Adam Ciszewski
Jr
18:23
6:03
20
Holden Smith
Sr
18:30
6:05
23
Jack Foy
Jr
20:49
6:51
40
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
4 Rocklin
5-5-4-4-4
Gap: 1:08
90:48
18:10
5:58
93 Zachary Skalet
So
17:30
5:45
11
Javier Lopez
So
17:59
5:55
16
Donovan Feliz
Jr
18:05
5:57
17
Brian Clegg
Sr
18:36
6:07
24
Shahriyar Jahanbakhsh
Sr
18:38
6:08
25
Marc Holtsman
Jr
18:47
6:11
28
Adam Prekeges
Jr
18:58
6:14
32
5 Folsom
3-3-4-5-5
Gap: 1:43
91:49
18:22
6:02
111 Phil West
Sr
17:22
5:43
4
Ryley Hoffman
Sr
17:47
5:51
13
David Hanson
Jr
18:44
6:10
27
Spencer Buelna
Jr
18:51
6:12
31
Cristiano Bobiles
Jr
19:05
6:17
36
Wes Dewitt
Fr
19:52
6:32
38
Tim Scott
So
22:08
7:17
41
6 Woodcreek
6-6-6-6-6
Gap: 0:54
93:26
18:41
6:09
137 Spencer Lachman
Fr
18:07
5:58
18
Luis Romo
Fr
18:29
6:05
22
Garrett Auwae
So
18:50
6:12
30
Yale Santos
Sr
18:59
6:15
33
Hernan Oviedo
Sr
19:01
6:15
34
Chase Broffman
So
19:05
6:17
35




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Drew Childs Fr Bella Vista 11:30 5:29 1/8 1/8 1/11 11:49
(0:19)
11:49
(0:19)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
2 Sam Neptune Fr Granite Bay 11:43 5:35
3 Ben Pavik Fr Granite Bay 11:49 5:38
4 Ross Walker Fr Del Campo 11:59 5:42
5 Cody Fleetwood Fr Del Campo 12:13 5:49
6 Evan Savage Fr Tracy 12:18 5:51
7 Walker Knauss Fr Granite Bay 12:23 5:54
8 Mason Hittle Fr Lodi 12:25 5:55
9 Andrew Huitt Fr Jesuit 12:26 5:55
10 Dejon Joseph Fr Inderkum 12:33 5:59
11 Travis York Fr Bella Vista 12:33 5:59 2/8 2/8 3/8 12:24 12:24
12 Austen Hvidsten Fr Bella Vista 12:36 6:00 3/8 3/8 2/6 12:59
(0:23)
12:59
(0:23)
You ROCK! (LR, PR)
13 Scott Kuphaldt Fr Bella Vista 12:43 6:03 4/8 4/8 1/6 12:56
(0:13)
12:56
(0:13)
You ROCK! (LR, PR)
14 Blake Fonda Fr Lodi 12:46 6:05
15 Tristan Miller Fr Jesuit 12:57 6:10
16 Alfredo Contreras Fr Grace Davis 12:57 6:10
17 Enrique Avila Fr Atwater 12:57 6:10
18 Keegan Worcester Fr Bella Vista 13:01 6:12 5/8 5/8 1/6 13:25
(0:24)
13:25
(0:24)
You ROCK! (LR, PR)
19 Ryan Mccormac Fr Del Campo 13:02 6:12
20 Alize Evans Fr Lodi 13:04 6:13
21 Mason Blansett Fr Lodi 13:06 6:14
22 Jonathan Gow Fr Bella Vista 13:10 6:16 6/8 6/8 1/5 13:22
(0:12)
13:22
(0:12)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
23 Travis Roberts Fr Tracy 13:17 6:20
24 Gustavo Ortiz Fr Monterey Trail 13:17 6:20
25 Max Dailey Fr Atwater 13:19 6:20
26 Andres Quezada Fr Atwater 13:19 6:20
27 Liang Chin Su Fr Vacaville 13:21 6:21
28 Austin Van Gundy Fr Lodi 13:23 6:22
29 Michael Fat Fr Jesuit 13:23 6:22
30 Jarred Caines Fr Granite Bay 13:24 6:23
31 Brayden Mahoney Fr Vacaville 13:25 6:23
32 Jacob Madrid Fr Del Campo 13:25 6:23
33 Dawson Lewis Fr Lodi 13:28 6:25
34 Joshua Sebilla Fr Bella Vista 13:29 6:25 7/8 7/8 1/3 14:02
(0:33)
14:00
(0:31)
You ROCK! (LR, PR)
35 Trevor Metz Fr Lodi 13:32 6:27
36 Emmanuel Avila Fr Atwater 13:37 6:29
37 Brandon Pimentel Fr Atwater 13:40 6:30
38 Logan Kemper Fr Jesuit 13:42 6:31
39 Connor Young Fr Lodi 13:45 6:33
40 Karl Redmon Fr Granite Bay 13:51 6:36
41 Mario Ramirez Fr Atwater 13:55 6:38
42 Vanya Broadland Fr Granite Bay 14:00 6:40
43 Matthew Bajamundi Fr Jesuit 14:03 6:41
44 Jose Walle Fr Atwater 14:14 6:47
45 Nolan Bourassa Fr Bella Vista 14:31 6:55 8/8 8/8 2/2 16:20
(1:49)
15:57
(1:26)
You ROCK! (LR, PR)
46 David Roldan Fr Jesuit 15:02 7:10
47 Dan Blackburn Fr Del Campo 15:02 7:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-3-2-1-1
Gap: 1:31
62:23
12:29
5:56
46 Drew Childs
Fr
11:30
5:29
1
Travis York
Fr
12:33
5:59
9
Austen Hvidsten
Fr
12:36
6:00
10
Scott Kuphaldt
Fr
12:43
6:03
11
Keegan Worcester
Fr
13:01
6:12
15
Jonathan Gow
Fr
13:10
6:16
19
Joshua Sebilla
Fr
13:29
6:25
27
Your Team ROCKS! (LR)
2 Granite Bay
2-1-1-2-2
Gap: 2:08
63:10
12:38
6:01
67 Sam Neptune
Fr
11:43
5:35
2
Ben Pavik
Fr
11:49
5:38
3
Walker Knauss
Fr
12:23
5:54
6
Jarred Caines
Fr
13:24
6:23
24
Karl Redmon
Fr
13:51
6:36
32
Vanya Broadland
Fr
14:00
6:40
34




3 Lodi
4-4-4-4-3
Gap: 0:58
64:44
12:57
6:10
76 Mason Hittle
Fr
12:25
5:55
7
Blake Fonda
Fr
12:46
6:05
12
Alize Evans
Fr
13:04
6:13
17
Mason Blansett
Fr
13:06
6:14
18
Austin Van Gundy
Fr
13:23
6:22
22
Dawson Lewis
Fr
13:28
6:25
26
Trevor Metz
Fr
13:32
6:27
28
4 Del Campo
3-2-3-3-4
Gap: 3:03
65:41
13:08
6:15
88 Ross Walker
Fr
11:59
5:42
4
Cody Fleetwood
Fr
12:13
5:49
5
Ryan Mccormac
Fr
13:02
6:12
16
Jacob Madrid
Fr
13:25
6:23
25
Dan Blackburn
Fr
15:02
7:10
38








5 Jesuit
5-5-5-5-5
Gap: 1:37
66:31
13:18
6:20
110 Andrew Huitt
Fr
12:26
5:55
8
Tristan Miller
Fr
12:57
6:10
13
Michael Fat
Fr
13:23
6:22
23
Logan Kemper
Fr
13:42
6:31
31
Matthew Bajamundi
Fr
14:03
6:41
35
David Roldan
Fr
15:02
7:10
37




6 Atwater
6-6-6-6-6
Gap: 0:43
66:52
13:22
6:22
114 Enrique Avila
Fr
12:57
6:10
14
Max Dailey
Fr
13:19
6:20
20
Andres Quezada
Fr
13:19
6:20
21
Emmanuel Avila
Fr
13:37
6:29
29
Brandon Pimentel
Fr
13:40
6:30
30
Mario Ramirez
Fr
13:55
6:38
33
Jose Walle
Fr
14:14
6:47
36
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Blake Croft, Fr, 11:34, Davis Sr. Lincoln (s), 61:50, 39
Fr D2 Drew Childs, Fr, 11:30, Bella Vista Bella Vista, 62:23, 46
Fr D3 Jose Aranda, Fr, 11:38, Pioneer Gregori, 63:32, 20
Fr D4 Justin Kemper, Fr, 12:15, Dixon Bret Harte, 64:22, 23
Fr D5 Justin Mckee, Fr, 13:33, Millennium n/a
JV D1-2 Sam Aguirre, So, 17:12, Del Campo Davis Sr., 87:54, 42
JV D3-4-5 Jeremy Coronado, Jr, 18:36, Sierra Del Oro, 95:44, 49
So D1 Daniel Rowen, So, 11:30, Davis Sr. Oak Ridge, 59:48, 27
So D2 Mario Perez, Fr, 11:21, Kimball Granite Bay, 60:24, 37
So D3 Kyle Ebert, So, 11:45, Lincoln (l) El Dorado, 61:25, 24
So D4 David Monge, So, 11:57, American Canyon St Marys, 65:32, 39
So D5 Spencer Blackwell, So, 13:40, Millennium n/a
V D1 Jack Scranton, Jr, 16:23, Davis Sr. Oak Ridge, 84:10, 50
V D2 Jordan Rushing, Sr, 16:04, Del Campo Del Campo, 82:17, 30
V D3 Tyler Sickler, Jr, 16:09, Will C. Wood Placer, 85:57, 92
V D4 Steven Grolle, So, 16:42, Sonora Ripon, 88:29, 87
V D5 Neilson Powless, Fr, 16:33, Victory Christian Sac Country Day, 97:20, 65

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Alondra Vazquez, So, 12:52, Sheldon St Francis (sac), 70:05, 53
F/S D2 Katie Bock, Fr, 13:37, Folsom Buhach Colony, 72:52, 43
F/S D3 Brianna Fillpot, So, 13:35, Gregori Del Oro, 72:37, 37
F/S D4 Morgan Murry, So, 14:34, Summerville Bret Harte, 77:20, 29
JV D1-2 Kim Lackner, Jr, 20:41, St Francis (sac) St Francis (sac), 106:14, 19
JV D3-4-5 Lizzie Meredith, So, 21:06, Del Oro Del Oro, 109:45, 15
V D1 Faith Makau, Jr, 18:59, Enochs St Francis (sac), 98:08, 31
V D2 Katie Mersereau, So, 19:27, Granite Bay Woodcreek, 100:43, 52
V D3 Karlie Garcia, Jr, 17:41, Oakmont Vista Del Lago, 95:27, 29
V D4 Mikayla Florez, So, 19:36, Riverbank Bret Harte, 104:27, 61
V D5 Anneliese Bradley, So, 21:10, Millennium Victory Christian, 120:04, 34