Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/15/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adrien Bourassa Fr Fr 14:34 6:56 2.1 52/52 7/7 8/8 6/6 14:50
(0:16,1.8)
14:50
(0:16,1.8)
You ROCK! (LR, PR)
Benjamin Blankenburg Fr Fr 11:57 5:41 2.1 10/52 5/7 5/8 1/6 12:15
(0:18,2.5)
12:15
(0:18,2.5)
You ROCK! (LR, PR)
Brendon Henkel Jr V 17:07 5:38 3.04 33/80 3/7 3/9 5/10 16:56 16:56
Bret Henkel Fr Fr 11:15 5:21 2.1 2/52 1/7 1/8 2/14
Chris Hatch Fr Fr 13:35 6:28 2.1 50/52 6/7 7/8 6/6 13:54
(0:19,2.3)
13:54
(0:19,2.3)
You ROCK! (LR, PR)
Connor Marotte Sr V 16:36 5:28 3.04 14/80 2/7 2/9 4/12 16:45
(0:09,0.9)
16:53
(0:17,1.7)
16:45
(0:09,0.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Drew Childs Sr V 16:17 5:21 3.04 4/80 1/7 1/9 4/18 16:23
(0:06,0.6)
16:05 16:05 You ROCK! (LY)
Eugene Kim So V 17:48 5:51 3.04 60/80 5/7 5/9 6/10
Hayden Low Fr Fr 11:49 5:38 2.1 7/52 3/7 3/8 1/6 11:55
(0:06,0.8)
11:55
(0:06,0.8)
You ROCK! (LR, PR)
Hunter Childs Jr V 17:50 5:52 3.04 61/80 6/7 6/9 5/10 17:41 17:41
Jesse Smith Jr V 17:47 5:51 3.04 59/80 4/7 4/9 8/10 18:13
(0:26,2.3)
18:13
(0:26,2.3)
You ROCK! (LR, PR)
Jonathan Gow Sr JV 18:38 6:08 3.04 22/48 1/2 8/9 10/11 17:59 18:24 17:59
Joseph Lowenstein Fr Fr 11:57 5:41 2.1 9/52 4/7 4/8 1/6 12:02
(0:05,0.7)
12:02
(0:05,0.7)
You ROCK! (LR, PR)
Justin Lack Fr Fr 11:47 5:37 2.1 6/52 2/7 2/8 1/8
Keegan Worcester Sr V 18:32 6:06 3.04 73/80 7/7 7/9 5/10 20:26
(1:54,9.3)
18:20 18:20 You ROCK! (LY)
Kevin Gonzalez So So 12:39 6:01 2.1 37/52 1/1 6/8 14/14 12:27 12:27 12:27
Scott Kuphaldt Sr JV 18:49 6:11 3.04 26/48 2/2 9/9 7/8 18:32 18:28 18:28
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/10 85:35
1:31
3.04 5:38 5:21 5:51 142 5:25 84:39 84:43 83:37 Drew Childs (4), Connor Marotte (12), Brendon Henkel (27), Jesse Smith (49), Eugene Kim (50)
Fr 1st 5 1/6 58:45
0:42
2.1 5:36 5:21 5:41 23 5:36 65:42
(6:57,10.6)
65:42
(6:57,10.6)
60:52
(2:07,3.5%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Bret Henkel (1), Justin Lack (4), Hayden Low (5), Joseph Lowenstein (6), Benjamin Blankenburg (7)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sean Kurdy Jr Jesuit 15:43 5:10
2 Kellen Browning Jr Davis Sr. 16:11 5:19
3 Paul Zeiss Sr Granite Bay 16:11 5:19
4 Drew Childs Sr Bella Vista 16:17 5:21 1/7 1/9 4/18 16:23
(0:06)
16:05 16:05 You ROCK! (LY)
5 Daniel Ambriz Jr Merced 16:18 5:22
6 Zach Mckeever Sr Lincoln (s) 16:20 5:22
7 Tre Lockwood So Granite Bay 16:22 5:23
8 Brian Song Sr Davis Sr. 16:23 5:23
9 Michael Vernau So Davis Sr. 16:29 5:25
10 Jake Ritter So Granite Bay 16:33 5:27
11 Benjamin Holland So Jesuit 16:33 5:27
12 Mario Medina Sr Gregori 16:34 5:27
13 Charlie Harris Sr Davis Sr. 16:36 5:28
14 Connor Marotte Sr Bella Vista 16:36 5:28 2/7 2/9 4/12 16:45
(0:09)
16:53
(0:17)
16:45
(0:09)
You ROCK! (LY, LR, PR)
15 Ben Roberts Jr Davis Sr. 16:41 5:29
16 Alec Hastings Jr Tokay 16:43 5:30
17 Ben Pavik Sr Granite Bay 16:46 5:31
18 Jacob Mawson Jr Cosumnes Oaks 16:46 5:31
19 Matthew Webster Sr Armijo 16:46 5:31
20 Joe Blakewell Jr Davis Sr. 16:47 5:31
21 Robert Williams So Woodcreek 16:49 5:32
22 Jeffrey Rutledge Sr McClatchy 16:51 5:33
23 Walker Knauss Sr Granite Bay 16:53 5:33
24 Brendan Jones So Jesuit 16:53 5:33
25 Alex Merry Sr Oak Ridge 16:56 5:34
26 Orlando Cardenas Jr Modesto 16:59 5:35
27 Marc Alania Jr Modesto 17:00 5:36
28 Kyle Faulkner Sr Franklin (eg) 17:02 5:36
29 Matthew Sickman Jr Jesuit 17:03 5:37
30 Andrew Williams Sr Modesto 17:03 5:37
31 Luis Romo Sr Woodcreek 17:05 5:37
32 Patrick Cummings Jr Jesuit 17:06 5:38
33 Brendon Henkel Jr Bella Vista 17:07 5:38 3/7 3/9 5/10 16:56 16:56
34 Brendan Erwin So Armijo 17:12 5:39
35 Derek Parker So Woodcreek 17:14 5:40
36 Evan Cross Jr Jesuit 17:15 5:40
37 Austin Smith Jr Sheldon 17:17 5:41
38 Willie Hail Jr Davis Sr. 17:17 5:41
39 Sam Neptune Sr Granite Bay 17:17 5:41
40 Rohan Saini Sr Armijo 17:17 5:41
41 Blake Fonda Sr Lodi 17:18 5:41
42 Geoffrey Weseman Sr Merrill West 17:19 5:42
43 Jared Webster Sr Armijo 17:19 5:42
44 Connor Frisch So Granite Bay 17:19 5:42
45 Kyle Guthrie Jr Jesuit 17:20 5:42
46 Daniel Goold Sr Woodcreek 17:24 5:43
47 Jorge Pena Iii Fr Woodcreek 17:31 5:46
48 Sebastian Leon So Cosumnes Oaks 17:32 5:46
49 Matthew Durel So Woodcreek 17:33 5:46
50 Aldo Perez So Tokay 17:33 5:46
51 Andrew Caudle Sr Sheldon 17:36 5:47
52 James De La O Sr Modesto 17:37 5:48
53 Anthony Arauza Sr Gregori 17:37 5:48
54 Patrick Irwin Sr Oak Ridge 17:44 5:50
55 Nick Sanders Sr Gregori 17:45 5:50
56 Andy Bowers Jr Cosumnes Oaks 17:45 5:50
57 Jeremy Hart Jr Gregori 17:46 5:51
58 Alec Woodson Jr Armijo 17:47 5:51
59 Jesse Smith Jr Bella Vista 17:47 5:51 4/7 4/9 8/10 18:13
(0:26)
18:13
(0:26)
You ROCK! (LR, PR)
60 Eugene Kim So Bella Vista 17:48 5:51 5/7 5/9 6/10
61 Hunter Childs Jr Bella Vista 17:50 5:52 6/7 6/9 5/10 17:41 17:41
62 Dylan Saechao Jr Armijo 17:50 5:52
63 Ben Wilburn Sr Woodcreek 17:50 5:52
64 Joel Giordano Jr Sheldon 17:51 5:52
65 Derek Dokter So Sheldon 17:59 5:55
66 Zachary Caudle Sr Sheldon 17:59 5:55
67 Isaiah Avila-delacruz Sr Modesto 18:08 5:58
68 Juan Ortega Sr Gregori 18:16 6:01
69 Marcellus Jones So Cosumnes Oaks 18:22 6:03
70 Jared Harold-husted Sr Cosumnes Oaks 18:23 6:03
71 Joseph Terry So Cosumnes Oaks 18:24 6:03
72 Abraham Giron Sr Modesto 18:28 6:04
73 Keegan Worcester Sr Bella Vista 18:32 6:06 7/7 7/9 5/10 20:26
(1:54)
18:20 18:20 You ROCK! (LY)
74 Luis Grijalva So Armijo 18:35 6:07
75 Andrew Mellick Jr Sheldon 18:37 6:07
76 Eddie Hernandez Sr Modesto 18:43 6:09
77 Johnathan Alcantara Sr Gregori 19:09 6:18
78 Chet Bhatti Sr Sheldon 19:31 6:25
79 Rick Ortega Sr Gregori 20:24 6:43
80 Sharif Brannen Jr Cosumnes Oaks 22:03 7:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
2-1-1-1-1
Gap: 0:30
82:20
16:28
5:25
39 Kellen Browning
Jr
16:11
5:19
2
Brian Song
Sr
16:23
5:23
6
Michael Vernau
So
16:29
5:25
7
Charlie Harris
Sr
16:36
5:28
11
Ben Roberts
Jr
16:41
5:29
13
Joe Blakewell
Jr
16:47
5:31
17
Willie Hail
Jr
17:17
5:41
32
2 Granite Bay
3-1-2-2-2
Gap: 0:42
82:45
16:33
5:27
49 Paul Zeiss
Sr
16:11
5:19
3
Tre Lockwood
So
16:22
5:23
5
Jake Ritter
So
16:33
5:27
8
Ben Pavik
Sr
16:46
5:31
14
Walker Knauss
Sr
16:53
5:33
19
Sam Neptune
Sr
17:17
5:41
33
Connor Frisch
So
17:19
5:42
36
3 Jesuit
1-3-3-3-3
Gap: 1:23
83:18
16:40
5:29
79 Sean Kurdy
Jr
15:43
5:10
1
Benjamin Holland
So
16:33
5:27
9
Brendan Jones
So
16:53
5:33
20
Matthew Sickman
Jr
17:03
5:37
23
Patrick Cummings
Jr
17:06
5:38
26
Evan Cross
Jr
17:15
5:40
30
Kyle Guthrie
Jr
17:20
5:42
37
4 Bella Vista
4-4-4-4-4
Gap: 1:31
85:35
17:07
5:38
142 Drew Childs
Sr
16:17
5:21
4
Connor Marotte
Sr
16:36
5:28
12
Brendon Henkel
Jr
17:07
5:38
27
Jesse Smith
Jr
17:47
5:51
49
Eugene Kim
So
17:48
5:51
50
Hunter Childs
Jr
17:50
5:52
51
Keegan Worcester
Sr
18:32
6:06
63
5 Woodcreek
8-5-6-5-5
Gap: 0:42
86:03
17:13
5:40
149 Robert Williams
So
16:49
5:32
18
Luis Romo
Sr
17:05
5:37
25
Derek Parker
So
17:14
5:40
29
Daniel Goold
Sr
17:24
5:43
38
Jorge Pena Iii
Fr
17:31
5:46
39
Matthew Durel
So
17:33
5:46
41
Ben Wilburn
Sr
17:50
5:52
53
6 Armijo
7-7-7-7-6
Gap: 1:01
86:21
17:16
5:41
161 Matthew Webster
Sr
16:46
5:31
16
Brendan Erwin
So
17:12
5:39
28
Rohan Saini
Sr
17:17
5:41
34
Jared Webster
Sr
17:19
5:42
35
Alec Woodson
Jr
17:47
5:51
48
Dylan Saechao
Jr
17:50
5:52
52
Luis Grijalva
So
18:35
6:07
64
7 Modesto
9-5-5-5-7
Gap: 1:09
86:47
17:21
5:43
167 Orlando Cardenas
Jr
16:59
5:35
21
Marc Alania
Jr
17:00
5:36
22
Andrew Williams
Sr
17:03
5:37
24
James De La O
Sr
17:37
5:48
43
Isaiah Avila-delacruz
Sr
18:08
5:58
57
Abraham Giron
Sr
18:28
6:04
62
Eddie Hernandez
Sr
18:43
6:09
66
8 Gregori
5-8-8-8-8
Gap: 1:42
87:58
17:36
5:47
204 Mario Medina
Sr
16:34
5:27
10
Anthony Arauza
Sr
17:37
5:48
44
Nick Sanders
Sr
17:45
5:50
45
Jeremy Hart
Jr
17:46
5:51
47
Juan Ortega
Sr
18:16
6:01
58
Johnathan Alcantara
Sr
19:09
6:18
67
Rick Ortega
Sr
20:24
6:43
69
9 Cosumnes Oaks
6-9-9-9-9
Gap: 1:37
88:48
17:46
5:51
220 Jacob Mawson
Jr
16:46
5:31
15
Sebastian Leon
So
17:32
5:46
40
Andy Bowers
Jr
17:45
5:50
46
Marcellus Jones
So
18:22
6:03
59
Jared Harold-husted
Sr
18:23
6:03
60
Joseph Terry
So
18:24
6:03
61
Sharif Brannen
Jr
22:03
7:15
70
10 Sheldon
10-10-10-10-10
Gap: 0:42
88:42
17:44
5:50
238 Austin Smith
Jr
17:17
5:41
31
Andrew Caudle
Sr
17:36
5:47
42
Joel Giordano
Jr
17:51
5:52
54
Derek Dokter
So
17:59
5:55
55
Zachary Caudle
Sr
17:59
5:55
56
Andrew Mellick
Jr
18:37
6:07
65
Chet Bhatti
Sr
19:31
6:25
68
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Robert Bell So Jesuit 11:17 5:22
2 Alex Tyree So Jesuit 11:18 5:23
3 Stuart Fuller So Lodi 11:35 5:31
4 Matt Simons So Sheldon 11:39 5:33
5 Jordan Lawrence Fr Franklin (eg) 11:40 5:33
6 Nicholas Leacox So Davis Sr. 11:42 5:34
7 Aaron Bushnell So Davis Sr. 11:43 5:35
8 Brian Hayden-brewer Fr McClatchy 11:48 5:37
9 Logan Arlin So Lodi 11:50 5:38
10 Jose Orendain So Modesto 11:51 5:39
11 Patrick Caslin So Jesuit 11:51 5:39
12 Fox Conner So Davis Sr. 11:51 5:39
13 Hector Gonzales So Modesto 11:52 5:39
14 Roman Franzia So Gregori 11:54 5:40
15 Bryson Gallagher So Lodi 11:54 5:40
16 Nick Hall So Cosumnes Oaks 11:55 5:40
17 Cameron Duquette So Modesto 11:56 5:41
18 Luis Orendain So Modesto 11:57 5:41
19 Myles Montgomery So Nevada Union 11:59 5:42
20 Ethan Covert So Cosumnes Oaks 12:02 5:44
21 Josue Perez Fr Modesto 12:04 5:45
22 Jackson Laird So Davis Sr. 12:07 5:46
23 Shaun Weber So Armijo 12:09 5:47
24 Nick Benincasa So Lodi 12:11 5:48
25 Garrett Miller So Franklin (eg) 12:16 5:50
26 Jonathan Lam So Cosumnes Oaks 12:17 5:51
27 David Bosquez So Turlock 12:17 5:51
28 Ron Michael Yu Fr Cosumnes Oaks 12:18 5:51
29 Nathan Rodriguez So Gregori 12:21 5:53
30 Raniel Santos So Cosumnes Oaks 12:21 5:53
31 Jacob Jordan So Lodi 12:22 5:53
32 Jake Bowers Fr Cosumnes Oaks 12:23 5:54
33 Alex Batterton So Lincoln (s) 12:28 5:56
34 Tim Brannan So Jesuit 12:29 5:57
35 Zachary Sanders So Gregori 12:34 5:59
36 Hunter Jamison So Gregori 12:36 6:00
37 Kevin Gonzalez So Bella Vista 12:39 6:01 1/1 6/8 14/14 12:27 12:27 12:27
38 Jeffrey Gilley So Lodi 12:42 6:03
39 Arjun Dulai Fr Modesto 12:49 6:06
40 Keyon Talieh So Modesto 12:55 6:09
41 Peter Beardsley Fr Jesuit 12:57 6:10
42 Austin Labry So Cosumnes Oaks 12:58 6:10
43 Angel Rosas So Gregori 13:03 6:13
44 Brandon Hein So Davis Sr. 13:04 6:13
45 Rafael Rojel Price So Gregori 13:05 6:14
46 Nasir Mehmood So Lodi 13:07 6:15
47 Louis Roach So Gregori 13:15 6:19
48 Kyle Tran So Davis Sr. 13:15 6:19
49 Dave Meddin So Davis Sr. 13:37 6:29
50 Jordan Pink Fr Jesuit 13:41 6:31
51 David Clouse So Nevada Union 13:46 6:33
52 Anthony Flores So Jesuit 13:56 6:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cristian Hernandez Sr Jesuit 17:33 5:46
2 Landon Farnworth So Woodcreek 17:34 5:47
3 Juan Martinez Jr Armijo 17:36 5:47
4 Winston Tran Jr Davis Sr. 17:52 5:53
5 Josiah Luna Jr Granite Bay 17:56 5:54
6 Spencer Gray Sr Woodcreek 18:02 5:56
7 Brett Benoit Sr Granite Bay 18:07 5:58
8 Brendan Deas Jr Davis Sr. 18:09 5:58
9 Samuel Ruhe Jr Davis Sr. 18:11 5:59
10 Jokob Maravilla Sr Gregori 18:12 5:59
11 Andrew Frost Jr Del Campo 18:12 5:59
12 Evan West Jr Davis Sr. 18:14 6:00
13 Graham Mcallister Jr Modesto 18:15 6:00
14 Phillip Tasabia So Del Campo 18:21 6:02
15 Liam Coyle Jr Modesto 18:25 6:03
16 Alex Chimil Fr Del Campo 18:28 6:04
17 Travis Vo Jr Folsom 18:29 6:05
18 Justin Mcgrew Sr Davis Sr. 18:30 6:05
19 Timothy Ha Jr Armijo 18:31 6:05
20 Cameron Remington Sr Armijo 18:33 6:06
21 Aidon Beitia Fr Granite Bay 18:36 6:07
22 Jonathan Gow Sr Bella Vista 18:38 6:08 1/2 8/9 10/11 17:59 18:24 17:59
23 Brad Pickett Sr Woodcreek 18:42 6:09
24 Josh Gieschen Jr Davis Sr. 18:43 6:09
25 Sean Stratton Jr Vacaville 18:44 6:10
26 Scott Kuphaldt Sr Bella Vista 18:49 6:11 2/2 9/9 7/8 18:32 18:28 18:28
27 Sam Kara Jr Modesto 18:51 6:12
28 Colin Ryder Jr Granite Bay 18:52 6:12
29 Ebon Turner Jr Armijo 18:52 6:12
30 Liam Mayr Jr Davis Sr. 18:52 6:12
31 Rodrigo Murillo Sr Modesto 18:55 6:13
32 Raven Maccione Jr Granite Bay 18:59 6:15
33 Curtis Roth Sr Del Campo 19:01 6:15
34 James Kurdyumov Jr Woodcreek 19:03 6:16
35 Chase Morgan Fr Del Campo 19:09 6:18
36 Joseph Gutierrez Jr Armijo 19:11 6:19
37 Brady Hawkins Sr Vacaville 19:13 6:19
38 Rodrigo Rodriguez Sr Modesto 19:16 6:20
39 Gilbert Lares Jr Modesto 19:19 6:21
40 Jasmine Singh Jr Armijo 19:20 6:22
41 Jonathon Cabello Jr Modesto 19:35 6:27
42 Alex Ly So Woodcreek 19:48 6:31
43 Spencer Lachman Sr Woodcreek 19:51 6:32
44 Edgar Lozoya So Armijo 19:58 6:34
45 Vanya Broadland Sr Granite Bay 19:58 6:34
46 Tim Xiong So Del Campo 21:02 6:55
47 Troy Pawlak Jr Granite Bay 21:13 6:59
48 Bud Grant So Del Campo 21:53 7:12
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 John Hagerman Fr Merced 11:08 5:18
2 Bret Henkel Fr Bella Vista 11:15 5:21 1/7 1/8 2/14
3 Ben Fogiel Fr Nevada Union 11:21 5:24
4 Sam Blakewell Fr Davis Sr. 11:29 5:28
5 Zakari Wahid Fr Armijo 11:38 5:32
6 Justin Lack Fr Bella Vista 11:47 5:37 2/7 2/8 1/8
7 Hayden Low Fr Bella Vista 11:49 5:38 3/7 3/8 1/6 11:55
(0:06)
11:55
(0:06)
You ROCK! (LR, PR)
8 Tyler Salcido Fr Oak Ridge 11:56 5:41
9 Joseph Lowenstein Fr Bella Vista 11:57 5:41 4/7 4/8 1/6 12:02
(0:05)
12:02
(0:05)
You ROCK! (LR, PR)
10 Benjamin Blankenburg Fr Bella Vista 11:57 5:41 5/7 5/8 1/6 12:15
(0:18)
12:15
(0:18)
You ROCK! (LR, PR)
11 Josh Ross Fr Nevada Union 11:58 5:42
12 Brandon Hurd Fr Jesuit 12:02 5:44
13 Santiago Ruiz Fr Gregori 12:07 5:46
14 Jordan Rahe Fr Jesuit 12:08 5:47
15 Juan Guerrero Fr Armijo 12:09 5:47
16 Aaron Castaneto Fr Lodi 12:09 5:47
17 Michael Ruiz Fr Sheldon 12:12 5:49
18 Ryan Bonnifield Fr Lincoln (s) 12:18 5:51
19 Luke Adel Fr Kennedy 12:20 5:52
20 Carson Mccall Fr Pleasant Grove 12:22 5:53
21 Tyler Delhaye Fr Lodi 12:24 5:54
22 Kevin Wells Fr Jesuit 12:24 5:54
23 David Vincent Fr Jesuit 12:27 5:56
24 Ethan Encelewski Fr Folsom 12:28 5:56
25 Austin Mellick Fr Sheldon 12:29 5:57
26 Kyle Young Fr Jesuit 12:32 5:58
27 Peter Vo Fr Lodi 12:34 5:59
28 Wade Kiesow Fr Folsom 12:34 5:59
29 Nate Oriarte Fr Armijo 12:35 6:00
30 Cole Baer Fr Jesuit 12:44 6:04
31 Drew Kiesow Fr Folsom 12:45 6:04
32 Cole Kizer Fr Armijo 12:45 6:04
33 Jackson Meyers Fr Folsom 12:47 6:05
34 Tyler Davis Fr Lodi 12:47 6:05
35 Perry Winsor Fr Davis Sr. 12:48 6:06
36 Aaron Boggs Fr Armijo 12:49 6:06
37 James Angel Fr Lodi 12:50 6:07
38 Michael Emerson Fr Armijo 12:51 6:07
39 Evan King Fr Davis Sr. 12:58 6:10
40 Elliot Raskin Fr Jesuit 13:01 6:12
41 Alex Stoltman Fr Lodi 13:02 6:12
42 Alejandro Vera Fr Armijo 13:11 6:17
43 Sylus Krall Fr Davis Sr. 13:12 6:17
44 Baxter Whittemore Fr Davis Sr. 13:17 6:20
45 Jackson Looney Fr Davis Sr. 13:17 6:20
46 Erik Ebert Fr Lodi 13:18 6:20
47 Waqar Ahmed Fr Folsom 13:19 6:20
48 Grayson Mckim Fr Davis Sr. 13:22 6:22
49 Wyatt Vaccaro Fr Folsom 13:26 6:24
50 Chris Hatch Fr Bella Vista 13:35 6:28 6/7 7/8 6/6 13:54
(0:19)
13:54
(0:19)
You ROCK! (LR, PR)
51 Nicholas Weil Fr Folsom 14:05 6:42
52 Adrien Bourassa Fr Bella Vista 14:34 6:56 7/7 8/8 6/6 14:50
(0:16)
14:50
(0:16)
You ROCK! (LR, PR)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 0:42
58:45
11:45
5:36
23 Bret Henkel
Fr
11:15
5:21
1
Justin Lack
Fr
11:47
5:37
4
Hayden Low
Fr
11:49
5:38
5
Joseph Lowenstein
Fr
11:57
5:41
6
Benjamin Blankenburg
Fr
11:57
5:41
7
Chris Hatch
Fr
13:35
6:28
40
Adrien Bourassa
Fr
14:34
6:56
42
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Jesuit
4-3-2-2-2
Gap: 0:30
61:33
12:19
5:52
60 Brandon Hurd
Fr
12:02
5:44
8
Jordan Rahe
Fr
12:08
5:47
9
Kevin Wells
Fr
12:24
5:54
13
David Vincent
Fr
12:27
5:56
14
Kyle Young
Fr
12:32
5:58
16
Cole Baer
Fr
12:44
6:04
20
Elliot Raskin
Fr
13:01
6:12
30
3 Armijo
3-2-3-3-3
Gap: 1:11
61:56
12:23
5:54
80 Zakari Wahid
Fr
11:38
5:32
3
Juan Guerrero
Fr
12:09
5:47
10
Nate Oriarte
Fr
12:35
6:00
19
Cole Kizer
Fr
12:45
6:04
22
Aaron Boggs
Fr
12:49
6:06
26
Michael Emerson
Fr
12:51
6:07
28
Alejandro Vera
Fr
13:11
6:17
32
4 Lodi
5-4-4-4-4
Gap: 0:41
62:44
12:33
5:58
91 Aaron Castaneto
Fr
12:09
5:47
11
Tyler Delhaye
Fr
12:24
5:54
12
Peter Vo
Fr
12:34
5:59
17
Tyler Davis
Fr
12:47
6:05
24
James Angel
Fr
12:50
6:07
27
Alex Stoltman
Fr
13:02
6:12
31
Erik Ebert
Fr
13:18
6:20
36
5 Folsom
6-6-5-5-5
Gap: 0:51
63:53
12:47
6:05
114 Ethan Encelewski
Fr
12:28
5:56
15
Wade Kiesow
Fr
12:34
5:59
18
Drew Kiesow
Fr
12:45
6:04
21
Jackson Meyers
Fr
12:47
6:05
23
Waqar Ahmed
Fr
13:19
6:20
37
Wyatt Vaccaro
Fr
13:26
6:24
39
Nicholas Weil
Fr
14:05
6:42
41
6 Davis Sr.
2-5-6-6-6
Gap: 1:48
63:44
12:45
6:04
123 Sam Blakewell
Fr
11:29
5:28
2
Perry Winsor
Fr
12:48
6:06
25
Evan King
Fr
12:58
6:10
29
Sylus Krall
Fr
13:12
6:17
33
Baxter Whittemore
Fr
13:17
6:20
34
Jackson Looney
Fr
13:17
6:20
35
Grayson Mckim
Fr
13:22
6:22
38
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 John Hagerman, Fr, 11:08, Merced Bella Vista, 58:45, 23
Fr D2 Ryan Ioanidis, Fr, 11:21, Mira Loma Whitney, 63:24, 58
Fr D3 Daniel Prado, Fr, 12:13, Oakdale Oakdale, 65:13, 33
Fr D4 Karl Winter, Fr, 12:03, St Marys St Marys, 63:58, 19
Fr D5 Mario Calderon, Fr, 13:30, Mountain House Millennium, 82:06, 15
JV D12 Cristian Hernandez, Sr, 17:33, Jesuit Davis Sr., 90:56, 43
JV D345 Jackson Mcilroy, So, 17:31, Sonora Vista Del Lago, 94:20, 32
So D1 Robert Bell, So, 11:17, Jesuit Modesto, 59:40, 63
So D2 Trenton Macktinger, Fr, 11:29, Del Oro Del Oro, 61:11, 37
So D3 Grayson Egbert, Fr, 11:50, El Dorado El Dorado, 61:39, 43
So D4 Colby Dibble, So, 12:19, Summerville Dixon, 65:03, 38
So D5 Andrew Priela-soto, So, 13:50, Millennium n/a
V D1 Sean Kurdy, Jr, 15:43, Jesuit Davis Sr., 82:20, 39
V D2 Edward Chance, Sr, 15:33, Del Campo Del Campo, 82:55, 58
V D3 Moshe Mccarter-ribak, Sr, 15:59, Placer Placer, 82:55, 28
V D4 Nolan Gerlach, Sr, 16:27, Dixon Dixon, 86:20, 57
V D5 Mario Perez, Sr, 16:35, Delta Charter Golden Sierra, 93:09, 38

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Simone Abdur-rahim, Fr, 13:08, Cosumnes Oaks St Francis (sac), 69:17, 47
F/S D2 Yoanna Arenas, So, 14:07, Vacaville Vintage, 75:17, 45
F/S D3 Lindsay Constancio, So, 13:43, El Dorado El Dorado, 73:53, 37
F/S D4 Brittany Barbero, So, 14:16, Amador Christian Brothers, 77:55, 31
F/S D5 Renae Machuca, Fr, 14:15, Mountain House n/a
JV D12 Claire Tami, Fr, 20:24, Woodcreek St Francis (sac), 107:58, 39
JV D345 Cadence Mckibben, Jr, 20:23, Placer El Dorado, 109:52, 41
V D1 Fiona O'keeffe, Jr, 16:57, Davis Sr. Bella Vista, 95:25, 53
V D2 Kathryn Loken, So, 18:53, Del Campo Del Campo, 102:04, 61
V D3 Sarah Anderson, Jr, 18:51, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:18, 55
V D4 Cassi Land, Fr, 18:51, Sonora Amador, 104:21, 64
V D5 Katarina Stashyn, Jr, 20:27, Vacaville Christian Vacaville Christian, 113:10, 31