Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/14/15

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andrew Payne Fr Fr 14:01 6:40 2.1 43/50 6/7 11/14 3/6 14:36
(0:35,4.0)
14:36
(0:35,4.0)
You ROCK! (LR, PG, PR)
Benjamin Blankenburg So So 11:40 5:33 2.1 3/52 2/7 2/14 1/8 11:57
(0:17,2.4)
11:48
(0:08,1.1)
11:32 You ROCK! (LY, LR)
Benjamin Sharer Jr JV 18:33 6:06 3.04 20/46 4/6 11/13 2/6 20:27
(1:54,9.3)
20:27
(1:54,9.3)
You ROCK! (LR, PR)
Brendon Henkel Sr V 16:53 5:33 3.04 13/77 2/7 2/13 4/13 17:07
(0:14,1.4)
16:44 16:36 You ROCK! (LY)
Bret Henkel So V 17:19 5:42 3.04 27/77 6/7 6/13 1/9 17:07 17:07
Brian Ford Sr V 17:03 5:37 3.04 18/77 3/7 3/13 1/10 17:39
(0:36,3.4)
17:26
(0:23,2.2)
You ROCK! (LR, PR)
Bryan Gutierrez Fr Fr 13:27 6:24 2.1 33/50 3/7 8/14 6/6 14:40
(1:13,8.3)
14:40
(1:13,8.3)
You ROCK! (LR, PR)
Chris Hatch So So 12:55 6:09 2.1 23/52 5/7 7/14 1/6 13:35
(0:40,4.9)
13:04
(0:09,1.1)
12:55 You ROCK! (LY, LR)
Dade Weaver So So 14:49 7:03 2.1 50/52 6/7 12/14 6/6 15:17
(0:28,3.0)
15:13
(0:24,2.7)
You ROCK! (LR, PR)
Damian King Fr Fr 11:44 5:35 2.1 1/50 1/7 3/14 1/12 12:19
(0:35,4.7)
12:19
(0:35,4.7)
You ROCK! (LR, PG, PR)
Dayton Miers Jr JV 18:22 6:03 3.04 17/46 3/6 10/13 3/6 18:41
(0:19,1.7)
18:41
(0:19,1.7)
You ROCK! (LR, PR)
Eugene Kim Jr V 17:51 5:52 3.04 54/77 7/7 7/13 1/8 17:48 17:26 17:26
Hayden Low So So 11:34 5:30 2.1 2/52 1/7 1/14 2/14 11:49
(0:15,2.1)
11:54
(0:20,2.8)
11:27 You ROCK! (LY, LR)
Hunter Childs Sr JV 18:18 6:01 3.04 13/46 1/6 8/13 6/11 17:50 18:26
(0:08,0.7)
17:41 You ROCK! (LR)
James Brennan Fr Fr 18:20 8:44 2.1 50/50 7/7 14/14 5/5 16:31 16:31
Jaxon Clausen Jr V 16:41 5:29 3.04 8/77 1/7 1/13 7/18 16:48
(0:07,0.7)
16:44
(0:03,0.3)
You ROCK! (LR, PR)
Jordan Vicze So So 14:52 7:05 2.1 51/52 7/7 13/14 5/6 16:15
(1:23,8.5)
16:15
(1:23,8.5)
You ROCK! (LR, PR)
Joseph Lowenstein So So 12:14 5:50 2.1 9/52 4/7 6/14 1/6 11:57 12:43
(0:29,3.8)
11:57 You ROCK! (LR)
Joshua Ford Fr Fr 13:47 6:34 2.1 39/50 4/7 9/14 6/6 14:32
(0:45,5.1)
14:32
(0:45,5.1)
You ROCK! (LR, PR)
Justin Lack So So 11:45 5:36 2.1 4/52 3/7 4/14 1/6 11:47
(0:02,0.3)
11:36 11:36 You ROCK! (LY)
Kevin Gonzalez Jr JV 19:25 6:23 3.04 34/46 6/6 13/13 2/5 18:45 18:37
Nathaniel LaSalle So V 17:16 5:41 3.04 24/77 5/7 5/13 1/9
Nathaniel Slaughter Jr JV 19:15 6:20 3.04 30/46 5/6 12/13 3/5 19:19
(0:04,0.3)
19:19
(0:04,0.3)
You ROCK! (LR, PR)
Spencer Cochran Fr Fr 12:09 5:47 2.1 7/50 2/7 5/14 2/9 12:24
(0:15,2.0)
11:57 You ROCK! (LR)
Tristan King Fr V 17:05 5:37 3.04 19/77 4/7 4/13 1/10 17:24
(0:19,1.8)
17:24
(0:19,1.8)
You ROCK! (LR, PR)
Tyler McCown Sr JV 18:19 6:02 3.04 14/46 2/6 9/13 3/7 18:43
(0:24,2.1)
18:01 You ROCK! (LR)
Zachary Conwell Fr Fr 13:54 6:37 2.1 41/50 5/7 10/14 5/6 14:58
(1:04,7.2)
14:51
(0:57,6.4)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/9 84:58
0:35
3.04 5:35 5:29 5:41 68 5:35 85:35
(0:37,0.7)
86:00
(1:02,1.2)
83:37 Your Team ROCKS! (LY, LR) Jaxon Clausen (7), Brendon Henkel (12), Brian Ford (14), Tristan King (15), Nathaniel LaSalle (20)
So 1st 5 1/6 60:08
1:21
2.1 5:44 5:30 6:09 31 5:44 65:57
(5:49,8.8)
60:39
(0:31,0.9%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Hayden Low (1), Benjamin Blankenburg (2), Justin Lack (3), Joseph Lowenstein (7), Chris Hatch (18)
JV 1st 5 3/5 92:47
0:57
3.04 6:06 6:01 6:20 77 5:55 93:37
(0:50,0.9)
88:37 Your Team ROCKS! (LR) Hunter Childs (11), Tyler McCown (12), Dayton Miers (14), Benjamin Sharer (17), Nathaniel Slaughter (23)
Fr 1st 5 6/6 65:01
2:10
2.1 6:12 5:35 6:37 94 6:04 58:45 58:45 58:45 Damian King (1), Spencer Cochran (7), Bryan Gutierrez (24), Joshua Ford (30), Zachary Conwell (32)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Daniel Ambriz Sr Merced 15:54 5:14
2 Tre Lockwood Jr Granite Bay 16:00 5:16
3 Jake Ritter Jr Granite Bay 16:05 5:17
4 Andrew Clusserath Sr Rocklin 16:17 5:21
5 Braeden Kraft Sr Del Campo 16:24 5:24
6 Logan Taggart Sr Oakmont 16:30 5:26
7 Andres Sandoval Jr Tokay 16:31 5:26
8 Jaxon Clausen Jr Bella Vista 16:41 5:29 1/7 1/13 7/18 16:48
(0:07)
16:44
(0:03)
You ROCK! (LR, PR)
9 Jeremy Pond Jr Whitney 16:44 5:30
10 Alex Vargas Sr Atwater 16:45 5:31
11 Sergio Lopez So Del Campo 16:48 5:32
12 Logan Dodge Jr Whitney 16:49 5:32
13 Brendon Henkel Sr Bella Vista 16:53 5:33 2/7 2/13 4/13 17:07
(0:14)
16:44 16:36 You ROCK! (LY)
14 Anthony Hudson Sr Kimball 16:57 5:35
15 Andrew Craft So Rocklin 17:00 5:36
16 Austin Sommers Sr Elk Grove 17:01 5:36
17 Jorge Lopez Sr Kimball 17:01 5:36
18 Brian Ford Sr Bella Vista 17:03 5:37 3/7 3/13 1/10 17:39
(0:36)
17:26
(0:23)
You ROCK! (LR, PR)
19 Tristan King Fr Bella Vista 17:05 5:37 4/7 4/13 1/10 17:24
(0:19)
17:24
(0:19)
You ROCK! (LR, PR)
20 Josh Lewis Sr Whitney 17:08 5:38
21 Peter Vo So Lodi 17:09 5:38
22 Isaiah Mcelvain Sr Del Campo 17:11 5:39
23 Ozzy Nava Sr Atwater 17:13 5:40
24 Nathaniel LaSalle So Bella Vista 17:16 5:41 5/7 5/13 1/9
25 Mauricio Tinoco Jr Oakmont 17:17 5:41
26 Phillip Tasabia Jr Del Campo 17:19 5:42
27 Bret Henkel So Bella Vista 17:19 5:42 6/7 6/13 1/9 17:07 17:07
28 Stuart Fuller Jr Lodi 17:24 5:43
29 Ramon Tristan Fr Merced 17:24 5:43
30 Logan Arlin Jr Lodi 17:25 5:44
31 Patrick Malberg Sr Lodi 17:26 5:44
32 Morgan Walser Jr Antelope 17:26 5:44
33 Jeremy Lanthier So Del Campo 17:26 5:44
34 Matthew Seefeldt Sr Roseville 17:27 5:44
35 Joshua Grahame So Granite Bay 17:27 5:44
36 Tanner Moore Sr Oakmont 17:27 5:44
37 Abraham Maldonado So Atwater 17:29 5:45
38 Connor Emsley Sr Rocklin 17:30 5:45
39 Guillermo Rivas Sr Golden Valley (sj) 17:31 5:46
40 Peter Love Jr Tokay 17:34 5:47
41 Immanuel Wright Jr Golden Valley (sj) 17:35 5:47
42 John Hagerman So Merced 17:35 5:47
43 Connor Frisch Jr Granite Bay 17:40 5:49
44 Trevor Stratton Sr Vacaville 17:40 5:49
45 Bryson Gallagher Jr Lodi 17:45 5:50
46 Spencer Matthews Sr Rocklin 17:46 5:51
47 Brendan Dowling Fr Rocklin 17:47 5:51
48 Nick Siino Sr Oakmont 17:47 5:51
49 Scott Seno Sr Elk Grove 17:47 5:51
50 Josh Simpson Jr Oakmont 17:49 5:52
51 Nick Benincasa Jr Lodi 17:49 5:52
52 Justin Johnson Jr Rocklin 17:50 5:52
53 Francisco Gloria Sr Atwater 17:50 5:52
54 Eugene Kim Jr Bella Vista 17:51 5:52 7/7 7/13 1/8 17:48 17:26 17:26
55 Raul Flores So Atwater 17:51 5:52
56 Loch Names Fr Downey 17:56 5:54
57 Spencer Jacobs Sr Atwater 17:57 5:54
58 Justin Ferraro So Rocklin 18:01 5:56
59 Christian Parga Fr Atwater 18:02 5:56
60 Josiah Luna Sr Granite Bay 18:04 5:57
61 Anthony Lemus Sr Tokay 18:05 5:57
62 Raven Maccione Sr Granite Bay 18:14 6:00
63 Austin Shields So Whitney 18:19 6:02
64 Brett Snow Sr Whitney 18:20 6:02
65 Salvador Villegos So Del Campo 18:27 6:04
66 Tyler Carino Sr Oakmont 18:29 6:05
67 Shane Marshall Jr Ponderosa 18:29 6:05
68 Taylor Nguyen Sr Whitney 18:30 6:05
69 Juan Mora Jr Oakmont 18:35 6:07
70 Daniel Cervantes Sr Tokay 18:35 6:07
71 Alex Medina Jr Tokay 18:43 6:09
72 Hunter Howe Sr Lodi 18:43 6:09
73 Robert Lapeer Sr Whitney 19:05 6:17
74 David Granados Fr Merced 19:18 6:21
75 Andrew Shaw Jr Tokay 19:46 6:30
76 Darnel Camay Jr Granite Bay 20:09 6:38
77 Cooper Sammis Jr Del Campo 20:56 6:53
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
6-4-3-1-1
Gap: 0:35
84:58
17:00
5:35
68 Jaxon Clausen
Jr
16:41
5:29
7
Brendon Henkel
Sr
16:53
5:33
12
Brian Ford
Sr
17:03
5:37
14
Tristan King
Fr
17:05
5:37
15
Nathaniel LaSalle
So
17:16
5:41
20
Bret Henkel
So
17:19
5:42
23
Eugene Kim
Jr
17:51
5:52
42
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 Del Campo
3-2-2-2-2
Gap: 1:02
85:08
17:02
5:36
81 Braeden Kraft
Sr
16:24
5:24
4
Sergio Lopez
So
16:48
5:32
10
Isaiah Mcelvain
Sr
17:11
5:39
18
Phillip Tasabia
Jr
17:19
5:42
22
Jeremy Lanthier
So
17:26
5:44
27
Salvador Villegos
So
18:27
6:04
52
Cooper Sammis
Jr
20:56
6:53
62
3 Granite Bay
1-1-1-3-3
Gap: 2:04
85:16
17:03
5:37
111 Tre Lockwood
Jr
16:00
5:16
1
Jake Ritter
Jr
16:05
5:17
2
Joshua Grahame
So
17:27
5:44
28
Connor Frisch
Jr
17:40
5:49
33
Josiah Luna
Sr
18:04
5:57
47
Raven Maccione
Sr
18:14
6:00
49
Darnel Camay
Jr
20:09
6:38
61
4 Rocklin
2-3-5-4-4
Gap: 1:30
86:20
17:16
5:41
118 Andrew Clusserath
Sr
16:17
5:21
3
Andrew Craft
So
17:00
5:36
13
Connor Emsley
Sr
17:30
5:45
31
Spencer Matthews
Sr
17:46
5:51
35
Brendan Dowling
Fr
17:47
5:51
36
Justin Johnson
Jr
17:50
5:52
40
Justin Ferraro
So
18:01
5:56
45
5 Lodi
9-9-8-6-5
Gap: 0:36
87:09
17:26
5:44
126 Peter Vo
So
17:09
5:38
17
Stuart Fuller
Jr
17:24
5:43
24
Logan Arlin
Jr
17:25
5:44
25
Patrick Malberg
Sr
17:26
5:44
26
Bryson Gallagher
Jr
17:45
5:50
34
Nick Benincasa
Jr
17:49
5:52
39
Hunter Howe
Sr
18:43
6:09
58
6 Oakmont
4-6-6-6-6
Gap: 1:19
86:50
17:22
5:43
130 Logan Taggart
Sr
16:30
5:26
5
Mauricio Tinoco
Jr
17:17
5:41
21
Tanner Moore
Sr
17:27
5:44
29
Nick Siino
Sr
17:47
5:51
37
Josh Simpson
Jr
17:49
5:52
38
Tyler Carino
Sr
18:29
6:05
53
Juan Mora
Jr
18:35
6:07
55
7 Whitney
7-4-4-5-7
Gap: 1:36
87:20
17:28
5:45
136 Jeremy Pond
Jr
16:44
5:30
8
Logan Dodge
Jr
16:49
5:32
11
Josh Lewis
Sr
17:08
5:38
16
Austin Shields
So
18:19
6:02
50
Brett Snow
Sr
18:20
6:02
51
Taylor Nguyen
Sr
18:30
6:05
54
Robert Lapeer
Sr
19:05
6:17
59
8 Atwater
8-7-7-8-8
Gap: 1:06
87:08
17:26
5:44
142 Alex Vargas
Sr
16:45
5:31
9
Ozzy Nava
Sr
17:13
5:40
19
Abraham Maldonado
So
17:29
5:45
30
Francisco Gloria
Sr
17:50
5:52
41
Raul Flores
So
17:51
5:52
43
Spencer Jacobs
Sr
17:57
5:54
44
Christian Parga
Fr
18:02
5:56
46
9 Tokay
5-8-9-9-9
Gap: 2:12
89:28
17:54
5:53
199 Andres Sandoval
Jr
16:31
5:26
6
Peter Love
Jr
17:34
5:47
32
Anthony Lemus
Sr
18:05
5:57
48
Daniel Cervantes
Sr
18:35
6:07
56
Alex Medina
Jr
18:43
6:09
57
Andrew Shaw
Jr
19:46
6:30
60




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ben Fogiel So Nevada Union 11:21 5:24
2 Hayden Low So Bella Vista 11:34 5:30 1/7 1/14 2/14 11:49
(0:15)
11:54
(0:20)
11:27 You ROCK! (LY, LR)
3 Benjamin Blankenburg So Bella Vista 11:40 5:33 2/7 2/14 1/8 11:57
(0:17)
11:48
(0:08)
11:32 You ROCK! (LY, LR)
4 Justin Lack So Bella Vista 11:45 5:36 3/7 4/14 1/6 11:47
(0:02)
11:36 11:36 You ROCK! (LY)
5 Justin Alexander So Bear Creek 11:46 5:36
6 Moises Benavides So Downey 11:56 5:41
7 Chase Morgan So Del Campo 12:04 5:45
8 Jason Mosher So Rodriguez 12:09 5:47
9 Joseph Lowenstein So Bella Vista 12:14 5:50 4/7 6/14 1/6 11:57 12:43
(0:29)
11:57 You ROCK! (LR)
10 Carter Bryant So Bear Creek 12:21 5:53
11 Adryan Rios So Del Campo 12:27 5:56
12 Mohamad Saleh So Lodi 12:28 5:56
13 James Angel So Lodi 12:31 5:58
14 Tyler Davis So Lodi 12:34 5:59
15 Cameron Wisely So Tokay 12:36 6:00
16 Chris Gai So Granite Bay 12:38 6:01
17 Nick Paron So Del Campo 12:47 6:05
18 Ryan Crisp So Downey 12:48 6:06
19 Connor Stanford So Granite Bay 12:48 6:06
20 Eduardo Jimenez So Atwater 12:51 6:07
21 Nick Mejia So Del Campo 12:53 6:08
22 Noah Mccoy So Vacaville 12:55 6:09
23 Chris Hatch So Bella Vista 12:55 6:09 5/7 7/14 1/6 13:35
(0:40)
13:04
(0:09)
12:55 You ROCK! (LY, LR)
24 Roman Jiminez So Downey 12:57 6:10
25 Teague Dilbeck So Granite Bay 12:58 6:10
26 Damien Biegler So Lodi 12:59 6:11
27 Frenly Espino So Lodi 13:02 6:12
28 Thomas Larkin So Granite Bay 13:04 6:13
29 Erik Ebert So Lodi 13:10 6:16
30 Lewis Catapang So Bear Creek 13:12 6:17
31 Ryen Loy Fr Bear Creek 13:13 6:18
32 Josh Ross So Nevada Union 13:20 6:21
33 Al Devillena Fr Del Campo 13:21 6:21
34 Jason Baz So Rodriguez 13:23 6:22
35 Ethan Tabaie So Granite Bay 13:24 6:23
36 Aaron Ramirez Fr Bear Creek 13:29 6:25
37 Edward Charles So Beyer 13:32 6:27
38 Kody Smith So Downey 13:34 6:28
39 David Torres So Downey 13:35 6:28
40 Max Knight Fr Del Campo 13:37 6:29
41 Aidan Rainey So Rocklin 13:39 6:30
42 Dzuy Nguyen So Oakmont 13:45 6:33
43 Riki Lee So Granite Bay 13:47 6:34
44 Ben Costa So Downey 13:51 6:36
45 Lius Castrejon Fr Del Campo 13:53 6:37
46 Kyle Hulsey So Lodi 13:53 6:37
47 Benjamin Gyman Fr Bear Creek 13:58 6:39
48 Ryan Gong So Granite Bay 13:58 6:39
49 Damajeah Fields Fr Bear Creek 14:21 6:50
50 Dade Weaver So Bella Vista 14:49 7:03 6/7 12/14 6/6 15:17
(0:28)
15:13
(0:24)
You ROCK! (LR, PR)
51 Jordan Vicze So Bella Vista 14:52 7:05 7/7 13/14 5/6 16:15
(1:23)
16:15
(1:23)
You ROCK! (LR, PR)
52 Oscar Herrera So Downey 15:23 7:20
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 1:21
60:08
12:02
5:44
31 Hayden Low
So
11:34
5:30
1
Benjamin Blankenburg
So
11:40
5:33
2
Justin Lack
So
11:45
5:36
3
Joseph Lowenstein
So
12:14
5:50
7
Chris Hatch
So
12:55
6:09
18
Dade Weaver
So
14:49
7:03
40
Jordan Vicze
So
14:52
7:05
41
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Del Campo
4-3-2-2-2
Gap: 1:17
63:32
12:42
6:03
73 Chase Morgan
So
12:04
5:45
6
Adryan Rios
So
12:27
5:56
9
Nick Paron
So
12:47
6:05
14
Nick Mejia
So
12:53
6:08
17
Al Devillena
Fr
13:21
6:21
27
Max Knight
Fr
13:37
6:29
32
Lius Castrejon
Fr
13:53
6:37
35
3 Lodi
5-5-3-3-3
Gap: 0:34
63:34
12:43
6:03
76 Mohamad Saleh
So
12:28
5:56
10
James Angel
So
12:31
5:58
11
Tyler Davis
So
12:34
5:59
12
Damien Biegler
So
12:59
6:11
21
Frenly Espino
So
13:02
6:12
22
Erik Ebert
So
13:10
6:16
24
Kyle Hulsey
So
13:53
6:37
36
4 Bear Creek
2-2-4-4-4
Gap: 1:43
64:01
12:48
6:06
92 Justin Alexander
So
11:46
5:36
4
Carter Bryant
So
12:21
5:53
8
Lewis Catapang
So
13:12
6:17
25
Ryen Loy
Fr
13:13
6:18
26
Aaron Ramirez
Fr
13:29
6:25
29
Benjamin Gyman
Fr
13:58
6:39
37
Damajeah Fields
Fr
14:21
6:50
39
5 Granite Bay
6-6-6-6-5
Gap: 0:46
64:52
12:58
6:11
100 Chris Gai
So
12:38
6:01
13
Connor Stanford
So
12:48
6:06
16
Teague Dilbeck
So
12:58
6:10
20
Thomas Larkin
So
13:04
6:13
23
Ethan Tabaie
So
13:24
6:23
28
Riki Lee
So
13:47
6:34
33
Ryan Gong
So
13:58
6:39
38
5 Downey
3-4-5-5-5
Gap: 1:39
64:50
12:58
6:10
100 Moises Benavides
So
11:56
5:41
5
Ryan Crisp
So
12:48
6:06
15
Roman Jiminez
So
12:57
6:10
19
Kody Smith
So
13:34
6:28
30
David Torres
So
13:35
6:28
31
Ben Costa
So
13:51
6:36
34
Oscar Herrera
So
15:23
7:20
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alex Tyree Jr Jesuit 17:27 5:44
2 Brendan Deas Sr Davis 17:31 5:46
3 Patrick Caslin Jr Jesuit 17:37 5:48
4 Robert Bell Jr Jesuit 17:40 5:49
5 Samuel Ruhe Sr Davis 17:57 5:54
6 Andrew Frost Sr Del Campo 17:58 5:55
7 Nicholas Leacox Jr Davis 18:04 5:57
8 Evan West Sr Davis 18:07 5:58
9 Jose Aguilar Sr Atwater 18:12 5:59
10 Graham Mcallister Sr Modesto 18:12 5:59
11 Winston Tran Sr Davis 18:15 6:00
12 Fox Conner Jr Davis 18:17 6:01
13 Hunter Childs Sr Bella Vista 18:18 6:01 1/6 8/13 6/11 17:50 18:26
(0:08)
17:41 You ROCK! (LR)
14 Tyler McCown Sr Bella Vista 18:19 6:02 2/6 9/13 3/7 18:43
(0:24)
18:01 You ROCK! (LR)
15 Austin Mellick So Sheldon 18:21 6:02
16 Nicholas Knight So Woodcreek 18:21 6:02
17 Dayton Miers Jr Bella Vista 18:22 6:03 3/6 10/13 3/6 18:41
(0:19)
18:41
(0:19)
You ROCK! (LR, PR)
18 Liam Coyle Sr Modesto 18:22 6:03
19 Jaleel Dmeiri Sr Davis 18:29 6:05
20 Benjamin Sharer Jr Bella Vista 18:33 6:06 4/6 11/13 2/6 20:27
(1:54)
20:27
(1:54)
You ROCK! (LR, PR)
21 Delton Engell-sorrell Sr Armijo 18:35 6:07
22 Cameron Cakus Sr Armijo 18:38 6:08
23 Pierre Corpel Jr Lodi 18:38 6:08
24 Keith Pagulayan Sr Sheldon 18:39 6:08
25 Ben Lucca Jr Sheldon 18:47 6:11
26 Rodrigo Razo Sr Sheldon 18:56 6:14
27 Tony Zortman So Woodcreek 18:59 6:15
28 Jack Baer Sr Jesuit 19:01 6:15
29 Tim Brannan Jr Jesuit 19:04 6:16
30 Nathaniel Slaughter Jr Bella Vista 19:15 6:20 5/6 12/13 3/5 19:19
(0:04)
19:19
(0:04)
You ROCK! (LR, PR)
31 Juan Ramos Jr Modesto 19:15 6:20
32 Alex Ly Jr Woodcreek 19:16 6:20
33 Fazel Shaheen Jr Sheldon 19:22 6:22
34 Kevin Gonzalez Jr Bella Vista 19:25 6:23 6/6 13/13 2/5 18:45 18:37
35 Nick Behrens Sr Vacaville 19:28 6:24
36 Aidan Cox Sr Davis 19:32 6:26
37 Jesus Cordero Sr Modesto 19:35 6:27
38 Matthew Griffin Sr Jesuit 19:37 6:27
39 Anthony Drobnick Sr Modesto 19:40 6:28
40 David Wilson Sr Davis 19:50 6:31
41 Adrien Castellanos Jr Modesto 19:52 6:32
42 Rene Murillo Jr Sheldon 19:57 6:34
43 Anthony Flores Jr Jesuit 20:06 6:37
44 Eduardo Mendoza Jr Modesto 20:17 6:40
45 Nicholas Chong Fr Woodcreek 20:21 6:42
46 De'joun Johnson Jr Sheldon 20:48 6:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
2-2-2-1-1
Gap: 0:44
89:54
17:59
5:55
29 Brendan Deas
Sr
17:31
5:46
2
Samuel Ruhe
Sr
17:57
5:54
5
Nicholas Leacox
Jr
18:04
5:57
6
Evan West
Sr
18:07
5:58
7
Winston Tran
Sr
18:15
6:00
9
Fox Conner
Jr
18:17
6:01
10
Jaleel Dmeiri
Sr
18:29
6:05
16
2 Jesuit
1-1-1-2-2
Gap: 1:37
90:49
18:10
5:58
51 Alex Tyree
Jr
17:27
5:44
1
Patrick Caslin
Jr
17:37
5:48
3
Robert Bell
Jr
17:40
5:49
4
Jack Baer
Sr
19:01
6:15
21
Tim Brannan
Jr
19:04
6:16
22
Matthew Griffin
Sr
19:37
6:27
28
Anthony Flores
Jr
20:06
6:37
32
3 Bella Vista
4-3-3-3-3
Gap: 0:57
92:47
18:33
6:06
77 Hunter Childs
Sr
18:18
6:01
11
Tyler McCown
Sr
18:19
6:02
12
Dayton Miers
Jr
18:22
6:03
14
Benjamin Sharer
Jr
18:33
6:06
17
Nathaniel Slaughter
Jr
19:15
6:20
23
Kevin Gonzalez
Jr
19:25
6:23
26




Your Team ROCKS! (LR)
4 Sheldon
5-5-5-4-4
Gap: 1:01
94:05
18:49
6:11
95 Austin Mellick
So
18:21
6:02
13
Keith Pagulayan
Sr
18:39
6:08
18
Ben Lucca
Jr
18:47
6:11
19
Rodrigo Razo
Sr
18:56
6:14
20
Fazel Shaheen
Jr
19:22
6:22
25
Rene Murillo
Jr
19:57
6:34
31
De'joun Johnson
Jr
20:48
6:51
34
5 Modesto
3-3-4-5-5
Gap: 1:28
95:04
19:01
6:15
103 Graham Mcallister
Sr
18:12
5:59
8
Liam Coyle
Sr
18:22
6:03
15
Juan Ramos
Jr
19:15
6:20
24
Jesus Cordero
Sr
19:35
6:27
27
Anthony Drobnick
Sr
19:40
6:28
29
Adrien Castellanos
Jr
19:52
6:32
30
Eduardo Mendoza
Jr
20:17
6:40
33
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Damian King Fr Bella Vista 11:44 5:35 1/7 3/14 1/12 12:19
(0:35)
12:19
(0:35)
You ROCK! (LR, PR)
2 Garrett Gough Fr Nevada Union 11:52 5:39
3 James Murphy Fr Rocklin 11:59 5:42
4 Decker Krogh Fr Nevada Union 12:00 5:43
5 Landon Shea Fr Oakmont 12:06 5:46
6 Homero Delacruz Fr Tokay 12:07 5:46
7 Spencer Cochran Fr Bella Vista 12:09 5:47 2/7 5/14 2/9 12:24
(0:15)
11:57 You ROCK! (LR)
8 Bryson Goehring Fr Lodi 12:15 5:50
9 Andrew Beevers Fr Oakmont 12:26 5:55
10 Aman Khan Fr Lodi 12:30 5:57
11 Brady Cardozo Fr Beyer 12:33 5:59
12 Tanner Mendoza Fr Elk Grove 12:41 6:02
13 Alexzander Johnston Fr Beyer 12:42 6:03
14 Austin Bunting Fr Vacaville 12:43 6:03
15 Alek Francovich Fr Tokay 12:46 6:05
16 Cameron Bregman Fr Tokay 12:47 6:05
17 Bennett Woodward Fr Rocklin 12:48 6:06
18 Samuel Wright Fr Lodi 12:51 6:07
19 Caleb Wallentine Fr Oakmont 12:52 6:08
20 Fernando Cisneros Fr Vintage 12:54 6:09
21 Thomas Gonzales Fr Rocklin 12:58 6:10
22 Thor Herrera Fr Oakmont 12:59 6:11
23 Maddox Smith Fr Roseville 13:01 6:12
24 Pedro Traviesa Fr Vacaville 13:03 6:13
25 Wyatt Gough Fr Nevada Union 13:04 6:13
26 Alexander Pitts Fr Rocklin 13:08 6:15
27 Alejandro Ventura Fr Rodriguez 13:09 6:16
28 Joseph Lemire Fr Elk Grove 13:13 6:18
29 Hector Gonzalez Fr Oakmont 13:14 6:18
30 Matt Hickingbottom Fr Lodi 13:17 6:20
31 Sutton Lay Fr Rocklin 13:19 6:20
32 Christian Portillo Fr Nevada Union 13:22 6:22
33 Bryan Gutierrez Fr Bella Vista 13:27 6:24 3/7 8/14 6/6 14:40
(1:13)
14:40
(1:13)
You ROCK! (LR, PR)
34 Tynan Douros Fr Nevada Union 13:29 6:25
35 Will Wade Fr Oakmont 13:31 6:26
36 Roman Turangan Fr Rocklin 13:36 6:29
37 Jacob Christensen Fr Oakmont 13:36 6:29
38 Albert Lehman Fr Tokay 13:43 6:32
39 Joshua Ford Fr Bella Vista 13:47 6:34 4/7 9/14 6/6 14:32
(0:45)
14:32
(0:45)
You ROCK! (LR, PR)
40 Jonathan Garcia Fr Lodi 13:51 6:36
41 Zachary Conwell Fr Bella Vista 13:54 6:37 5/7 10/14 5/6 14:58
(1:04)
14:51
(0:57)
You ROCK! (LR, PR)
42 Anthony Morrison Fr Rocklin 13:58 6:39
43 Andrew Payne Fr Bella Vista 14:01 6:40 6/7 11/14 3/6 14:36
(0:35)
14:36
(0:35)
You ROCK! (LR, PR)
44 David Trujillo Fr Tokay 14:08 6:44
45 Daniel Santillian-cha Fr Lodi 14:14 6:47
46 Alonso Mejia Fr Lodi 14:15 6:47
47 Cayden Hennessey Fr Nevada Union 14:50 7:04
48 Marcelino Sanchez Fr Tokay 15:20 7:18
49 Jiah Managuerra Fr Nevada Union 15:26 7:21
50 James Brennan Fr Bella Vista 18:20 8:44 7/7 14/14 5/5 16:31 16:31
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oakmont
4-3-2-1-1
Gap: 1:08
63:37
12:43
6:04
66 Landon Shea
Fr
12:06
5:46
5
Andrew Beevers
Fr
12:26
5:55
9
Caleb Wallentine
Fr
12:52
6:08
15
Thor Herrera
Fr
12:59
6:11
17
Hector Gonzalez
Fr
13:14
6:18
20
Will Wade
Fr
13:31
6:26
26
Jacob Christensen
Fr
13:36
6:29
28
2 Nevada Union
2-1-1-2-2
Gap: 1:37
63:47
12:45
6:04
72 Garrett Gough
Fr
11:52
5:39
2
Decker Krogh
Fr
12:00
5:43
4
Wyatt Gough
Fr
13:04
6:13
18
Christian Portillo
Fr
13:22
6:22
23
Tynan Douros
Fr
13:29
6:25
25
Cayden Hennessey
Fr
14:50
7:04
38
Jiah Managuerra
Fr
15:26
7:21
40
3 Rocklin
3-4-5-3-3
Gap: 1:20
64:12
12:50
6:07
73 James Murphy
Fr
11:59
5:42
3
Bennett Woodward
Fr
12:48
6:06
13
Thomas Gonzales
Fr
12:58
6:10
16
Alexander Pitts
Fr
13:08
6:15
19
Sutton Lay
Fr
13:19
6:20
22
Roman Turangan
Fr
13:36
6:29
27
Anthony Morrison
Fr
13:58
6:39
33
4 Lodi
6-6-5-4-4
Gap: 1:36
64:44
12:57
6:10
84 Bryson Goehring
Fr
12:15
5:50
8
Aman Khan
Fr
12:30
5:57
10
Samuel Wright
Fr
12:51
6:07
14
Matt Hickingbottom
Fr
13:17
6:20
21
Jonathan Garcia
Fr
13:51
6:36
31
Daniel Santillian-cha
Fr
14:14
6:47
36
Alonso Mejia
Fr
14:15
6:47
37
5 Tokay
5-5-2-5-5
Gap: 2:01
65:31
13:06
6:14
93 Homero Delacruz
Fr
12:07
5:46
6
Alek Francovich
Fr
12:46
6:05
11
Cameron Bregman
Fr
12:47
6:05
12
Albert Lehman
Fr
13:43
6:32
29
David Trujillo
Fr
14:08
6:44
35
Marcelino Sanchez
Fr
15:20
7:18
39




6 Bella Vista
1-2-5-6-6
Gap: 2:10
65:01
13:00
6:12
94 Damian King
Fr
11:44
5:35
1
Spencer Cochran
Fr
12:09
5:47
7
Bryan Gutierrez
Fr
13:27
6:24
24
Joshua Ford
Fr
13:47
6:34
30
Zachary Conwell
Fr
13:54
6:37
32
Andrew Payne
Fr
14:01
6:40
34
James Brennan
Fr
18:20
8:44
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Colin Ryan, Fr, 11:48, Jesuit Jesuit, 61:07, 34
Fr D2 Damian King, Fr, 11:44, Bella Vista Oakmont, 63:37, 66
Fr D3 Jesus Carrasco, Fr, 11:42, Placer Placer, 61:45, 18
Fr D4 Vince Prasad, Fr, 12:23, Lathrop Christian Brothers, 64:44, 21
Fr D5 Joshua Spiva, Fr, 13:20, Capital Christian Capital Christian, 72:59, 15
JV D12 Alex Tyree, Jr, 17:27, Jesuit Davis, 89:54, 29
JV D345 Niko Guevara, Sr, 17:52, Vista Del Lago Vista Del Lago, 91:05, 15
So D1 Drew Spencer, So, 11:07, Oak Ridge McClatchy, 57:15, 22
So D2 Ben Fogiel, So, 11:21, Nevada Union Bella Vista, 60:08, 31
So D3 Dallas Curran, So, 11:37, Casa Roble Rio Americano, 60:10, 25
So D4 Karl Winter, So, 11:28, St Mary's St Mary's, 63:51, 48
So D5 John Maclatchie, So, 13:48, Golden Sierra n/a
V D1 Michael Vernau, Jr, 15:35, Davis Jesuit, 82:14, 38
V D2 Daniel Ambriz, Sr, 15:54, Merced Bella Vista, 84:58, 68
V D3 Remington Breeze, Sr, 16:05, Vista Del Lago Vista Del Lago, 84:40, 45
V D4 Jackson Mcilroy, Jr, 16:30, Sonora Christian Brothers, 86:24, 45
V D5 Brett Lombardi, Jr, 17:06, Capital Christian Capital Christian, 92:03, 40

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Charlotte Mitchell, Fr, 13:15, Davis Davis, 68:21, 25
F/S D2 Paige Sefreid, Fr, 13:30, Lodi St Francis (sac), 72:23, 33
F/S D3 Annie Kozlowski, Fr, 14:03, Vista Del Lago Vista Del Lago, 73:07, 29
F/S D4 Leslie Hernandez, Fr, 14:10, Los Banos St Mary's, 79:42, 59
F/S D5 Madison Muschetto, Fr, 15:02, Argonaut n/a
JV D12 Adria Lammers, Sr, 20:45, Davis Davis, 108:10, 28
JV D345 Cadence Mckibben, Sr, 22:24, Placer Placer, 117:30, 23
V D1 Sofia Castiglioni, Jr, 18:22, Davis Davis, 94:54, 23
V D2 Kathryn Loken, Jr, 18:36, Del Campo Bella Vista, 98:01, 61
V D3 Sarah Anderson, Sr, 18:32, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:10, 48
V D4 Cassi Land, So, 18:32, Sonora Amador, 103:05, 65
V D5 Katarina Stashyn, Sr, 19:18, Vacaville Christian Vacaville Christian, 110:48, 34