Bella Vista Results from the Frogtown Invitational at Frogtown on 9/22/07

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andre Ayala Jr V 18:26 6:09 3 62/163 2/3 2/3 17/30 19:01
(0:35,3.1)
You ROCK! (SBP, DPR)
Anthony Fagundes Sr V 17:18 5:46 3 30/163 1/3 1/3 19/31 18:18
(1:00,5.5)
18:18
(1:00,5.5)
17:49
(0:31,2.9)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Brennan McGee Fr Fr 12:38 6:19 2 16/77 2/7 5/10 3/15 13:36
(0:58,7.1)
You ROCK! (SBP, DPR)
Cameron Aguiar So So 12:31 6:16 2 29/119 3/3 4/10 3/19 13:11
(0:40,5.1)
You ROCK! (SBP, DPR)
Drew Charles Fr Fr 13:20 6:40 2 29/77 3/7 6/10 3/10 13:50
(0:30,3.6)
You ROCK! (DPR)
Elliott O'Connor Fr Fr 16:01 8:00 2 61/77 7/7 10/10 3/3 You ROCK! (SBP)
Eric Will So So 12:17 6:09 2 22/119 2/3 3/10 7/24 13:00
(0:43,5.5)
You ROCK! (SBP, DPR)
Evan Simpson So So 12:00 6:00 2 15/119 1/3 2/10 11/28 13:27
(1:27,10.8)
13:27
(1:27,10.8)
11:09 You ROCK! (LR, PR, DSR)
Haseeb Muchtar Jr V 19:07 6:22 3 87/163 3/3 3/3 13/29 20:52
(1:45,8.4)
You ROCK! (SBP, DPR)
Jacob Arnold Fr Fr 14:09 7:05 2 44/77 5/7 8/10 3/4 14:52
(0:43,4.8)
You ROCK! (SBP, DPR)
James Dietler-Bennion Fr Fr 11:10 5:35 2 1/77 1/7 1/10 1/25 11:26
(0:16,2.3)
You ROCK! (DPR)
Mike Mohr Fr Fr 14:01 7:01 2 41/77 4/7 7/10 4/4 14:51
(0:50,5.6)
You ROCK! (SBP, DPR)
Thomas Fogarty Fr Fr 15:59 8:00 2 60/77 6/7 9/10 3/4 15:33
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
Fr 1st 5 3/4 65:18
2:59
2 6:32 5:35 7:05 69 6:08 James Dietler-Bennion (1), Brennan McGee (11), Drew Charles (15), Mike Mohr (20), Jacob Arnold (22)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Marty Pyeatt MODESTO 15:40 5:13
2 Chris Haworth KENNEDY 15:43 5:14
3 Brandon Waddell SHELDON 15:44 5:15
4 Andrew Ray BUHACH COLON 15:53 5:18
5 Domenic D'Aquisto ENTERPRISE 16:00 5:20
6 Spencer Christy SHELDON 16:08 5:23
7 Mitchel Milligan SHELDON 16:18 5:26
8 James Sconyers SHELDON 16:22 5:27
9 Patrick Nilan Rio AMERICAN 16:24 5:28
10 Palmer Thiele SIERRA 16:28 5:29
11 Mark Johnson SHELDON 16:31 5:30
12 Arturo Arriaga GALT 16:34 5:31
13 Zach Kaylor ENTERPRISE 16:38 5:33
14 Liem Nguyen SHELDON 16:39 5:33
15 Alex Diehl LODI 16:44 5:35
16 Juan Martinez GOLDEN VALLE 16:46 5:35
17 Michael Carlone MCCLATCHY 16:53 5:38
18 Antoni Valdes VANDEN 17:02 5:41
19 Matthew Pence ARMIJO 17:04 5:41
20 Michael Rains KENNEDY 17:05 5:42
21 Jesus Preito BENICIA 17:05 5:42
22 Joseph Ostini ELK GROVE 17:06 5:42
24 Joseph Galantine TOKAY 17:06 5:42
25 Willie Metz KENNEDY 17:06 5:42
26 Rafael Leyva KENNEDY 17:07 5:42
27 Mack Lipps OAKMONT 17:10 5:43
28 Jose Cortez PATTERSON 17:14 5:45
29 Anthony Natera TOKAY 17:15 5:45
30 Anthony Fagundes Sr Bella Vista 17:18 5:46 1/3 1/3 19/31 18:18
(1:00)
18:18
(1:00)
You ROCK! (LR, PR)
31 Tyler Freday SHELDON 17:19 5:46
32 Aaron Cardinio LODI 17:23 5:48
33 Evan Adams MCCLATCHY 17:26 5:49
34 Antonio Venegas NORTH SALINA 17:27 5:49
35 Josh Evans GALT 17:30 5:50
36 Alejand Hernandez MODESTO 17:30 5:50
37 Marcus Leaks KENNEDY 17:35 5:52
38 Kaio Doxey GALT 17:36 5:52
39 Jason Coupe GALT 17:36 5:52
40 Max Martinez OAKMONT 17:37 5:52
41 Kanwar Dhaliwal PITMAN 17:38 5:53
42 Hector Orozco GOLDEN VALLE 17:39 5:53
43 Chriss Grimble KENNEDY 17:42 5:54
44 Chris Choate SIERRA 17:44 5:55
45 Austin Lamkin ENTERPRISE 17:45 5:55
46 Tyler Scott ELK GROVE 17:47 5:56
47 Joe Brown PITMAN 17:56 5:59
48 Eric Green westmerrill 17:57 5:59
49 Caleb Wilson ARMIJO 17:58 5:59
50 Brian Hanley OAKMONT 17:58 5:59
51 Bui Ben MODESTO 18:00 6:00
52 Gerardo Dominguez KENNEDY 18:01 6:00
53 Javier Baca JOHANSEN 18:01 6:00
54 Alex Calderon BEAR CREEK 18:01 6:00
55 Nate Hayward GOLDEN VALLE 18:02 6:01
56 Ben Burchett TRACY 18:04 6:01
57 Ramon Ayala BUHACH COLON 18:05 6:02
58 Kenny Gimeno-Brow PITMAN 18:09 6:03
59 Michael Singh PIONEER 18:09 6:03
60 Garrett Kaiser OAKMONT 18:17 6:06
61 Miguel Gutierrez NORTH SALINA 18:25 6:08
62 Andre Ayala Jr Bella Vista 18:26 6:09 2/3 2/3 17/30 You ROCK! (SBP)
63 Isaiah Boles ENTERPRISE 18:33 6:11
64 Itayden Iavonatti WESTMERRILL 18:34 6:11
65 Michael Storm Rio AMERICAN 18:34 6:11
66 Jorge Vazquez PATTERSON 18:35 6:12
67 Brett Wallace BENICIA 18:36 6:12
68 Peter Campa GALT 18:37 6:12
69 Ben Dunn OAKMONT 18:37 6:12
70 Josh Limneos ARMIJO 18:39 6:13
71 Andrew McCormick JOHANSEN 18:45 6:15
72 Luis Ayon PIONEER 18:47 6:16
73 Cj Webster LODI 18:49 6:16
74 Sukhdee Khatra BUHACH COLON 18:51 6:17
75 Brandon Ford PITMAN 18:52 6:17
76 Gabriel Valenzuela BUHACH COLON 18:52 6:17
77 Mason Cabral PITMAN 18:53 6:18
78 Moises Banda CHAVEZ 18:54 6:18
79 Christi Valoria OAKMONT 18:54 6:18
80 Rockeis McKenzie ARMIJO 18:58 6:19
81 Daniel Trout ENTERPRISE 18:59 6:20
82 Alex Moody MCCLATCHY 19:00 6:20
83 Kirk Smith MCCLATCHY 19:01 6:20
84 Jd Bhatia PITMAN 19:02 6:21
85 Robby Paseut BUHACH COLON 19:05 6:22
86 Nikolas Ignacio ARMIJO 19:06 6:22
87 Haseeb Muchtar Jr Bella Vista 19:07 6:22 3/3 3/3 13/29 You ROCK! (SBP)
88 Tony Arredondo GOLDEN VALLE 19:08 6:23
89 Laurent Punzalan BEAR CREEK 19:13 6:24
90 David Ruiz CHAVEZ 19:14 6:25
91 Thomas Hopkins MCCLATCHY 19:15 6:25
92 Abe Weintraub MCCLATCHY 19:19 6:26
93 Ryan Lee OAKMONT 19:19 6:26
94 Juvenal Torres CHAVEZ 19:19 6:26
95 Austin Weltner JOHANSEN 19:22 6:27
96 Thuan Pham FLORIN 19:29 6:30
97 Drew Retherford GALT 19:34 6:31
98 Ronnie Moun MODESTO 19:37 6:32
99 Kiel Leitzell ELK GROVE 19:38 6:33
100 Nick Taylor NORTH SALINA 19:38 6:33
101 Evan Bachelder PATTERSON 19:45 6:35
102 Spencer Carroll Rio AMERICAN 19:51 6:37
103 Gabriel Calixto LINCOLN(L) 19:54 6:38
104 Clayton Schmoekel PIONEER 19:55 6:38
105 Lance Michael PATTERSON 19:57 6:39
106 Chad Sickler NORTH SALINA 19:59 6:40
107 Socorro Aguilar MODESTO 20:07 6:42
108 John Mizicko PITMAN 20:08 6:43
109 Ramiro Rojas TRACY 20:13 6:44
110 Hong Ya Gao MODESTO 20:13 6:44
111 Daniel Sanchez FRANKLIN(S) 20:14 6:45
112 Sam Meijer LINCOLN(L) 20:16 6:45
113 David Devencenzi LODI 20:20 6:47
114 John Garcia GOLDEN VALLE 20:23 6:48
115 Spencer Buck PIONEER 20:24 6:48
116 Joey Ireland LINCOLN(L) 20:25 6:48
117 Danny Heinze SIERRA 20:27 6:49
118 Juan Beltran FRANKLIN(S) 20:32 6:51
119 Luis Velasquez LODI 20:33 6:51
120 Joe Sherman-Wil LINCOLN(L) 20:35 6:52
121 Matt Rogers SIERRA 20:36 6:52
122 Luis Martinez FRANKLIN(S) 20:36 6:52
123 Eric Balderas LINCOLN(L) 20:39 6:53
124 Brandon Scott PIONEER 20:43 6:54
125 Johnson Thao BEAR CREEK 20:43 6:54
126 Muhamme Maskeen LODI 20:44 6:55
127 Sokthea Chan FLORIN 20:57 6:59
128 Marc. Pena westmerrill 20:58 6:59
129 Tim Lee PATTERSON 20:59 7:00
130 Dylan Newton LINCOLN(L) 21:00 7:00
131 Michael Santos westmerrill 21:10 7:03
133 Phillip Gleason GALT 21:13 7:04
134 Gustavo Gonzalez EDISON 21:18 7:06
135 Antonio Love FLORIN 21:25 7:08
136 Nolan Nitta TOKAY 21:26 7:09
137 Kurtis Roddewig PIONEER 21:35 7:12
138 Jose Bernal NORTH SALINA 21:38 7:13
139 Sayid Lara FRANKLIN(S) 21:47 7:16
140 Esteban Gomez PIONEER 21:52 7:17
141 Erik Anderson BEAR CREEK 21:52 7:17
142 Tommy Lynch Rio AMERICAN 21:56 7:19
143 Chris Barrera GOLDEN VALLE 21:57 7:19
144 Jesse Magana EDISON 22:10 7:23
145 Jonatha Meeusen BUHACH COLON 22:18 7:26
147 Art Hoxie PATTERSON 22:25 7:28
148 Eric Romo westmerrill 22:27 7:29
149 Stephen Zendejas TRACY 22:34 7:31
150 Justin Hampton JOHANSEN 22:41 7:34
151 Tyler Blain LODI 22:54 7:38
152 Jared Rocha BEAR CREEK 23:14 7:45
153 Michael Campbell westmerrill 23:23 7:48
154 Nelson Louie BEAR CREEK 23:39 7:53
155 Kevin Romero EDISON 23:51 7:57
156 Nathani Morris EDISON 23:57 7:59
157 Aylwin Rualico EDISON 24:28 8:09
158 Willie Marquez EDISON 24:44 8:15
159 Jory Horn BEAR CREEK 25:01 8:20
160 Anthony Kuong EDISON 25:33 8:31
162 Thao Vang FRANKLIN(S) 26:41 8:54
163 Benjami Sanchez FRANKLIN(S) 28:39 9:33
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 John Bowers SIERRA 10:59 5:30
2 James Avent ARMIJO 11:10 5:35
3 Javier Brambila JOHANSEN 11:21 5:41
4 Patrick Redford MCCLATCHY 11:27 5:44
5 Manuel Lopez TOKAY 11:39 5:50
6 Brent Hogan PIONEER 11:45 5:53
7 Eddy Button GALT 11:46 5:53
8 Jonatha Scherry SIERRA 11:50 5:55
9 Joseph Ala'chapell KENNEDY 11:50 5:55
10 Cory Pack TOKAY 11:51 5:56
11 Luis Romero NORTH SALINA 11:52 5:56
12 Austin Metz KENNEDY 11:57 5:59
13 Tristan Gallo MCCLATCHY 11:58 5:59
14 Alfredo Sanchez BEAR CREEK 11:59 6:00
15 Evan Simpson So Bella Vista 12:00 6:00 1/3 2/10 11/28 13:27
(1:27)
13:27
(1:27)
You ROCK! (LR, PR)
16 Tyler Clement VANDEN 12:00 6:00
17 Nathan Palmerin JOHANSEN 12:03 6:02
18 Josh Nimis FLORIN 12:09 6:05
19 Matt Freitag GALT 12:09 6:05
20 Ceasar Perez Rio AMERICAN 12:15 6:08
21 Allen Castaneda FRANKLIN(S) 12:16 6:08
22 Eric Will So Bella Vista 12:17 6:09 2/3 3/10 7/24 You ROCK! (SBP)
23 Kalen Bergado MCCLATCHY 12:18 6:09
24 Steven Paulos ARMIJO 12:20 6:10
25 Aaron Goodrich Rio AMERICAN 12:21 6:11
26 Evan Gillogley KENNEDY 12:24 6:12
27 Jasen Lee KENNEDY 12:25 6:13
29 Cameron Aguiar So Bella Vista 12:31 6:16 3/3 4/10 3/19 You ROCK! (SBP)
30 Nathani Ng KENNEDY 12:35 6:18
31 Jason Lee MCCLATCHY 12:38 6:19
32 Sawyer Adams CHAVEZ 12:40 6:20
33 Tyler Gee KENNEDY 12:43 6:22
34 Ryan Medina ELK GROVE 12:48 6:24
35 Johnny Bernard LODI 12:49 6:25
36 Alec Nakashima TOKAY 12:49 6:25
37 Christi Virrueta SIERRA 12:52 6:26
38 Mark Trevena LODI 12:54 6:27
39 James Saunders VANDEN 12:55 6:28
40 Chris Gillespie LODI 12:59 6:30
41 Sean Wilkinson-W PITMAN 13:02 6:31
42 Zach Osborne PITMAN 13:04 6:32
43 Andy Arzabal JOHANSEN 13:05 6:33
44 Dylan Silva LODI 13:05 6:33
45 Andrew Manchurian GOLDEN VALLE 13:07 6:34
46 Adam Ju TOKAY 13:08 6:34
47 Justin Ikeda TOKAY 13:09 6:35
48 Alex Yamamoto MIRALOMA 13:09 6:35
49 Raul Ortega BUHACH COLON 13:10 6:35
50 Martin Robledo NORTH SALINA 13:12 6:36
51 Fernand Bernados ARMIJO 13:13 6:37
52 Roger Tran MODESTO 13:14 6:37
53 Miguel Mendoza LODI 13:15 6:38
54 Gavin Moler Rio AMERICAN 13:15 6:38
55 David Oawster GALT 13:16 6:38
56 Aaron Sumler KENNEDY 13:16 6:38
57 Ben Morrison MCCLATCHY 13:18 6:39
58 Jonatha Parra CHAVEZ 13:18 6:39
59 Jade Reynolds TRACY 13:19 6:40
60 Jordan Stevens ENTERPRISE 13:19 6:40
61 Matt Hunt GALT 13:20 6:40
62 Preston Graham LODI 13:22 6:41
63 Andrew Gulbronson SIERRA 13:23 6:42
64 Marcus Wells TOKAY 13:31 6:46
65 Andrew King SHELDON 13:32 6:46
66 Rafael Martinez PATTERSON 13:34 6:47
67 Scott Chau MODESTO 13:36 6:48
68 Steven Weatherhead ELK GROVE 13:37 6:49
69 Richard Pool BUHACH COLON 13:40 6:50
70 Conor McFadden GALT 13:40 6:50
71 Alex Trussell KENNEDY 13:41 6:51
72 Jackson Anderson MCCLATCHY 13:50 6:55
73 Bobby Sidhu TOKAY 13:54 6:57
74 Hector Sandoval PIONEER 13:55 6:58
75 Brandon Hyske LODI 14:02 7:01
76 Juarez Carlos BEAR CREEK 14:03 7:02
77 Israel Hernandez JOHANSEN 14:03 7:02
78 Ian Peltier MODESTO 14:05 7:03
79 Ricky Arroliga JOHANSEN 14:06 7:03
80 Conner Murphy LODI 14:08 7:04
81 Colton Fountain LODI 14:09 7:05
82 Mitchel Lau MCCLATCHY 14:11 7:06
83 Hue Thao BEAR CREEK 14:17 7:09
84 David Madrigal MODESTO 14:27 7:14
85 Joey Hansen SIERRA 14:27 7:14
86 Bradly Brown GALT 14:30 7:15
87 Jacob Carabello BUHACH COLON 14:31 7:16
88 Kevin Singh PITMAN 14:33 7:17
89 Ray Clark FLORIN 14:39 7:20
90 Abraham Perez LODI 14:43 7:22
91 John Wells KENNEDY 14:44 7:22
92 Nic Eakins FLORIN 14:45 7:23
93 Michael Porter PITMAN 14:47 7:24
94 Jacob Williams PITMAN 14:51 7:26
95 Shanechavez LODI 14:52 7:26
96 Alonso Aguayo FRANKLIN(S) 14:59 7:30
97 Tony Chour TOKAY 15:02 7:31
98 Sang Nguyen CHAVEZ 15:02 7:31
99 Jeremy Coanne BUHACH COLON 15:09 7:35
100 Clancey Lawler PIONEER 15:24 7:42
101 Jake Oribello westmerrill 15:25 7:43
102 Eli James westmerrill 15:30 7:45
103 Don Bonvinco PITMAN 15:31 7:46
104 Bryan Trevena LODI 15:34 7:47
105 Victor Costa PITMAN 15:34 7:47
106 Martin Padilla ARMIJO 15:50 7:55
107 Daniel Nunes TRACY 16:04 8:02
108 Jordan Huff GALT 16:04 8:02
109 Nick Sou SHELDON 16:19 8:09
110 Ben Sederquist PITMAN 16:33 8:17
111 J R Van Winkle SHELDON 16:33 8:17
112 Joseph Tonner TOKAY 16:40 8:20
113 Corey Trevena LODI 16:50 8:25
114 Canh Nguyen FRANKLIN(S) 17:19 8:40
115 Danny White LODI 17:55 8:58
116 Phancis Doan FRANKLIN(S) 18:21 9:11
117 Benny Li SHELDON 19:48 9:54
118 Dung Nguyen FRANKLIN(S) 20:09 10:04
119 Dillon Streyle LODI 20:50 10:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 James Dietler-Bennion Fr Bella Vista 11:10 5:35 1/7 1/10 1/25
2 Philip Satow SHELDON 11:49 5:55
3 Taylor Sarbrough BUHACH COLON 11:52 5:56
4 Robbie Smith Rio AMERICAN 11:55 5:58
5 Zachary Zeidman SHELDON 11:58 5:59
6 Jack Relva PATTERSON 11:58 5:59
7 Richard Segura BUHACH COLON 11:59 6:00
8 Camden McKone OAKMONT 12:21 6:11
9 Adrian Montes NORTH SALINA 12:22 6:11
10 Taylor Cardinio LODI 12:24 6:12
11 Rusman Purewal GOLDEN VALLE 12:26 6:13
12 Balraj Bhathal SHELDON 12:26 6:13
13 Ian Whittaker SHELDON 12:32 6:16
14 Brandon Ju SHELDON 12:34 6:17
15 Garrett Stone SHELDON 12:35 6:18
16 Brennan McGee Fr Bella Vista 12:38 6:19 2/7 5/10 3/15 You ROCK! (SBP)
17 Hayden Barrett ARMIJO 12:39 6:20
18 Nathan McFarlane ENTERPRISE 12:40 6:20
19 Quick Phan SHELDON 12:40 6:20
20 Harjit Randhawa FLORIN 12:59 6:30
21 Kyle Merker SHELDON 13:00 6:30
22 Joseph Sesate GOLDEN VALLE 13:02 6:31
23 Guiller Cuevas NORTH SALINA 13:05 6:33
24 Alex Gilbert OAKMONT 13:10 6:35
25 Joey Melo LODI 13:11 6:36
26 Ansel Mills Rio AMERICAN 13:15 6:38
27 Adam Monarres BUHACH COLON 13:15 6:38
28 Caleb Wittstruck PITMAN 13:17 6:39
29 Drew Charles Fr Bella Vista 13:20 6:40 3/7 6/10 3/10
30 Kenny Thorn SHELDON 13:22 6:41
31 Brandon Costa LODI 13:26 6:43
32 Alec Tenney VANDEN 13:27 6:44
33 Adam Wentland TOKAY 13:28 6:44
34 Steven Good BEAR CREEK 13:30 6:45
35 Robby Baber BUHACH COLON 13:31 6:46
36 Nick Bergam ARMIJO 13:33 6:47
38 Brandon Owens LODI 13:44 6:52
39 Damon Herrin LODI 13:54 6:57
40 Mack Austin TRACY 13:56 6:58
41 Mike Mohr Fr Bella Vista 14:01 7:01 4/7 7/10 4/4 You ROCK! (SBP)
42 Adonis Pedrialva NORTH SALINA 14:02 7:01
43 David Garrett LODI 14:02 7:01
44 Jacob Arnold Fr Bella Vista 14:09 7:05 5/7 8/10 3/4 You ROCK! (SBP)
45 Zach Deg LODI 14:11 7:06
46 Ellis Berry MIRALOMA 14:24 7:12
47 Nathan Gonzalez BUHACH COLON 14:26 7:13
48 Kaleb Wilson Rio AMERICAN 14:38 7:19
49 Jace Evans SIERRA 14:39 7:20
50 Jacob Liebig GALT 14:40 7:20
51 Thomas Honour SIERRA 14:40 7:20
52 Chazz Griffin PITMAN 14:41 7:21
53 Austin Retherford GALT 14:42 7:21
54 Nick Burry LODI 14:45 7:23
55 Timothy Beltran SHELDON 15:00 7:30
56 Jack Ducato LODI 15:03 7:32
57 Dustin Domingo LODI 15:06 7:33
58 Garrett Hill GOLDEN VALLE 15:20 7:40
59 Luis Hernandez FRANKLIN(S) 15:26 7:43
60 Thomas Fogarty Fr Bella Vista 15:59 8:00 6/7 9/10 3/4
61 Elliott O'Connor Fr Bella Vista 16:01 8:00 7/7 10/10 3/3 You ROCK! (SBP)
64 Josh Patton SIERRA 16:36 8:18
65 Joshua Valenzuela BUHACH COLON 16:39 8:20
66 Prashan Singh ELK GROVE 16:44 8:22
67 Nathani Simms EDISON 16:44 8:22
68 Jeffery McLay LODI 16:54 8:27
69 Aurelio Rodriguez BEAR CREEK 16:54 8:27
70 Gabe Garcia SHELDON 17:06 8:33
71 Nathan McCulloch EDISON 17:11 8:36
72 Tiberia Brown PITMAN 17:13 8:37
73 Tyson Fuller ARMIJO 19:47 9:54
74 Calzado Adam TOKAY 19:55 9:58
75 Steven Lubbe LODI 19:57 9:59
76 Michael Estay CHAVEZ 20:11 10:06
77 Dominic Hernandez MODESTO 20:13 10:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SHELDON
2-1-1-1-1
Gap: 0:45
61:19
12:16
6:08
30 Philip Satow
-
11:49
5:55
2
Zachary Zeidman
-
11:58
5:59
4
Balraj Bhathal
-
12:26
6:13
7
Ian Whittaker
-
12:32
6:16
8
Brandon Ju
-
12:34
6:17
9








2 BUHACH COLON
3-2-2-2-2
Gap: 2:34
65:03
13:01
6:30
63 Taylor Sarbrough
-
11:52
5:56
3
Richard Segura
-
11:59
6:00
5
Adam Monarres
-
13:15
6:38
14
Robby Baber
-
13:31
6:46
17
Nathan Gonzalez
-
14:26
7:13
24








3 Bella Vista
1-3-3-3-3
Gap: 2:59
65:18
13:04
6:32
69 James Dietler-Bennion
Fr
11:10
5:35
1
Brennan McGee
Fr
12:38
6:19
11
Drew Charles
Fr
13:20
6:40
15
Mike Mohr
Fr
14:01
7:01
20
Jacob Arnold
Fr
14:09
7:05
22








4 LODI
4-4-4-4-4
Gap: 1:30
66:39
13:20
6:40
72 Taylor Cardinio
-
12:24
6:12
6
Joey Melo
-
13:11
6:36
13
Brandon Costa
-
13:26
6:43
16
Brandon Owens
-
13:44
6:52
18
Damon Herrin
-
13:54
6:57
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.