Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/17

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alex Wooden Fr Fr 12:57.3 6:10 2.1 18/50 5/8 9/15 1/6 13:14
(0:17,2.1)
12:56 You ROCK! (LR)
Ashton Cobabe Fr Fr 12:33.2 5:59 2.1 12/50 3/8 5/15 2/6 13:13
(0:40,5.0)
13:13
(0:40,5.0)
You ROCK! (LR, PR)
Benjamin Blankenburg Sr V 16:43.5 5:30 3.04 13/80 2/7 2/14 4/11 16:59
(0:16,1.6)
16:26 16:26 You ROCK! (LY)
Bret Henkel Sr V 17:10.2 5:39 3.04 27/80 4/7 4/14 3/10 16:54 17:24
(0:14,1.3)
16:54 You ROCK! (LR)
Bruce Marlatt Fr Fr 12:12.8 5:49 2.1 9/50 1/8 3/15 7/12 12:34
(0:22,2.9)
12:34
(0:22,2.9)
You ROCK! (LR, PR)
Bryan Albor So So 13:00.1 6:11 2.1 35/51 5/7 11/15 2/6 12:43 12:38
Cameron Anderson Jr JV 19:23.7 6:23 3.04 58/97 5/7 12/14 6/12 18:17 18:17
Chris Hatch Sr JV 18:10 5:59 3.04 15/97 1/7 8/14 8/22 18:55
(0:45,3.9)
18:20
(0:10,0.9)
18:20
(0:10,0.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Cody Harlow So So 13:17.6 6:20 2.1 42/51 7/7 15/15 1/5 13:02 13:14 12:31
Connor Harrod Fr Fr 12:19.5 5:52 2.1 10/50 2/8 4/15 2/7 12:36
(0:17,2.2)
12:36
(0:17,2.2)
You ROCK! (LR, PR)
Damian King Jr V 16:10.2 5:19 3.04 1/80 1/7 1/14 1/19 16:47
(0:37,3.7)
16:23
(0:13,1.3)
16:23
(0:13,1.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Diego Vargas So So 12:52.7 6:08 2.1 31/51 4/7 8/15 4/6 13:08
(0:15,1.9)
13:08
(0:15,1.9)
You ROCK! (LR, PR)
Gabriel Alderman Sr V 17:44.5 5:50 3.04 46/80 7/7 7/14 3/10 18:04
(0:20,1.8)
17:27 17:27 You ROCK! (LY)
Hayden Low Sr JV 18:23.8 6:03 3.04 25/97 3/7 10/14 3/13 17:57 18:07 17:57
Jack Wilson Fr Fr 12:41.2 6:02 2.1 14/50 4/8 7/15 1/6 12:45
(0:04,0.5)
12:45
(0:04,0.5)
You ROCK! (LR, PR)
Jacob Crummett So So 12:09.3 5:47 2.1 8/51 2/7 2/15 3/8 12:47
(0:38,5.0)
12:49
(0:40,5.2)
12:39
(0:30,3.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Jacob Norton Fr Fr 13:00.9 6:12 2.1 21/50 7/8 12/15 1/6 13:05
(0:04,0.5)
13:05
(0:04,0.5)
You ROCK! (LR, PR)
Jamie Hawkins So So 12:00.2 5:43 2.1 3/51 1/7 1/15 3/14 11:48 12:04
(0:04,0.5)
11:48 You ROCK! (LR)
Jeremy Laporte So So 12:33.9 5:59 2.1 22/51 3/7 6/15 3/6 12:14 12:22 12:14
Joseph Lowenstein Sr JV 19:27.7 6:24 3.04 63/97 6/7 13/14 3/12 20:00
(0:32,2.7)
19:53
(0:25,2.1)
18:20 You ROCK! (LY, LR)
Justin Lack Sr JV 18:27.2 6:04 3.04 28/97 4/7 11/14 2/12 18:23 18:23 17:54
Kevin Sunzeri Fr Fr 12:57.6 6:10 2.1 19/50 6/8 10/15 1/6 13:47
(0:50,6.0)
13:47
(0:50,6.0)
You ROCK! (LR, PR)
Nathaniel LaSalle Sr V 17:43.1 5:50 3.04 44/80 6/7 6/14 3/10 16:51 16:42 16:42
Sean Bradford Jr JV 19:40.8 6:28 3.04 71/97 7/7 14/14 4/8 20:11
(0:30,2.5)
19:23 You ROCK! (LR)
Spencer Cochran Jr V 17:10.6 5:39 3.04 28/80 5/7 5/14 3/10 17:18
(0:07,0.7)
17:18
(0:07,0.7)
You ROCK! (LR, PR)
Stephan DelaGrande Fr Fr 13:14.3 6:18 2.1 29/50 8/8 14/15 1/1 12:35 12:35
Tristan King Jr V 16:51.1 5:33 3.04 16/80 3/7 3/14 3/10 17:08
(0:17,1.6)
18:07
(1:15,6.9)
17:05
(0:14,1.4)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Will Buckerfield So So 13:01.3 6:12 2.1 36/51 6/7 13/15 1/6 13:55
(0:54,6.4)
13:19
(0:18,2.2)
13:14
(0:13,1.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Zachary Conwell Jr JV 18:12.1 5:59 3.04 17/97 2/7 9/14 5/14 18:30
(0:18,1.6)
18:30
(0:18,1.6)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/10 84:06
1:00
3.04 5:32 5:19 5:39 83 5:30 84:12
(0:07,0.1)
84:10
(0:04,0.1)
83:37 Your Team ROCKS! (LY, LR) Damian King (1), Benjamin Blankenburg (13), Tristan King (16), Bret Henkel (26), Spencer Cochran (27)
So 1st 5 2/6 62:36
1:00
2.1 5:58 5:43 6:11 74 5:52 64:27
(1:51,2.9)
64:27
(1:51,2.9)
60:08 Your Team ROCKS! (LY, LR) Jamie Hawkins (3), Jacob Crummett (7), Jeremy Laporte (16), Diego Vargas (22), Bryan Albor (26)
JV 1st 5 3/12 92:37
1:14
3.04 6:06 5:59 6:23 125 5:52 90:42 97:49
(5:12,5.3)
88:37 Your Team ROCKS! (LR) Chris Hatch (13), Zachary Conwell (15), Hayden Low (22), Justin Lack (25), Cameron Anderson (50)
Fr 1st 5 2/6 62:44
0:45
2.1 5:58 5:49 6:10 51 5:54 62:45
(0:01,0.0)
62:45
(0:01,0.0)
58:45 Your Team ROCKS! (LY, LR) Bruce Marlatt (7), Connor Harrod (8), Ashton Cobabe (10), Jack Wilson (11), Alex Wooden (15)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Damian King Jr Bella Vista 16:10.2 5:19 1/7 1/14 1/19 16:47
(0:37)
16:23
(0:13)
16:23
(0:13)
You ROCK! (LY, LR, PR)
2 Alex Benson Sr Vacaville 16:32.1 5:26
3 Moises Benavides Sr Downey 16:33.9 5:27
4 Ryan Ioanidis Sr Mira Loma 16:34 5:27
5 Shane Burton Jr Rocklin 16:34.6 5:27
6 Daniel Hernandez So Vacaville 16:35 5:27
7 Bennett Woodward Jr Rocklin 16:35.3 5:27
8 Emmanuel Guzman Jr Vintage 16:36.6 5:28
9 Raul Flores Sr Atwater 16:37.5 5:28
10 Justin Ferraro Sr Rocklin 16:38.3 5:28
11 Ethan Dodge So Whitney 16:41.5 5:29
12 Adith Srivatsa Sr Mira Loma 16:42.7 5:30
13 Benjamin Blankenburg Sr Bella Vista 16:43.5 5:30 2/7 2/14 4/11 16:59
(0:16)
16:26 16:26 You ROCK! (LY)
14 Pedro Traviesa Jr Vacaville 16:47.8 5:32
15 Austin Vasquez So Whitney 16:48.2 5:32
16 Tristan King Jr Bella Vista 16:51.1 5:33 3/7 3/14 3/10 17:08
(0:17)
18:07
(1:15)
17:05
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
17 Andrew Craft Sr Rocklin 16:52.7 5:33
18 Austin Shields Sr Whitney 16:55.3 5:34
19 Josh Kling Sr Whitney 16:55.9 5:34
20 Trevor Asbury Jr Rocklin 17:00 5:36
21 Jordan Knoblock Sr Whitney 17:05.6 5:37
22 Jimmy Murphy Jr Rocklin 17:05.9 5:37
23 Abraham Maldonado Sr Atwater 17:06.3 5:38
24 Joseph Kennedy Jr Granite Bay 17:06.6 5:38
25 Brendan Dowling Jr Rocklin 17:09.1 5:39
26 Preston Summerhays Sr Lincoln-L 17:09.8 5:39
27 Bret Henkel Sr Bella Vista 17:10.2 5:39 4/7 4/14 3/10 16:54 17:24
(0:14)
16:54 You ROCK! (LR)
28 Spencer Cochran Jr Bella Vista 17:10.6 5:39 5/7 5/14 3/10 17:18
(0:07)
17:18
(0:07)
You ROCK! (LR, PR)
29 Keir Keenan Jr Mira Loma 17:10.8 5:39
30 Landon Shea Jr Oakmont 17:11.2 5:39
31 Ben Longaker So Oakmont 17:18.3 5:42
32 Austin Bunting Jr Vacaville 17:20 5:42
33 Luke Davies Jr Oakmont 17:22.7 5:43
34 Albert Wilcox Sr Oakmont 17:22.7 5:43
35 Emmanuel Perez So Atwater 17:29.1 5:45
36 Brenden Jacoby So Whitney 17:29.7 5:45
37 Josh Tajiri So Whitney 17:30.2 5:45
38 Noah Seto Sr Elk Grove 17:31.4 5:46
39 Cooper Sandahl So Vacaville 17:34 5:47
40 Joel Cardoza So Downey 17:37 5:48
41 Andres (andy) Rojo Sr Central Valley 17:39.8 5:49
42 Christian Barajas So Oakmont 17:40.7 5:49
43 Dylan Frye So Vintage 17:41.9 5:49
44 Nathaniel LaSalle Sr Bella Vista 17:43.1 5:50 6/7 6/14 3/10 16:51 16:42 16:42
45 Michael Alcantar Sr Napa 17:43.7 5:50
46 Gabriel Alderman Sr Bella Vista 17:44.5 5:50 7/7 7/14 3/10 18:04
(0:20)
17:27 17:27 You ROCK! (LY)
47 Angel Coronado Jr Buhach Colony 17:49.2 5:52
48 Alex Hamilton Jr Ponderosa 17:50.5 5:52
49 Trenton Artica So Roseville 17:53.9 5:53
50 Alek Francovich Jr Tokay 17:58.4 5:55
51 Ricky Frank Sr Granite Bay 17:58.9 5:55
52 Christian Parga Jr Atwater 18:05.6 5:57
53 Andrew Huerta Jr Atwater 18:05.9 5:57
54 Sam Cambra Jr Oakmont 18:06.5 5:57
55 David Silva So Vacaville 18:07 5:58
56 Christian Gutierrez Sr Downey 18:10.9 5:59
57 Ryan Crisp Sr Downey 18:13.6 6:00
58 Maddox Smith Jr Roseville 18:13.7 6:00
59 Ben Costa Sr Downey 18:14.9 6:00
60 Ryan Pizzo Jr Granite Bay 18:19.7 6:02
61 Xander Reimers Jr Inderkum 18:20.4 6:02
62 David Psaila So Vacaville 18:28.6 6:05
63 Ryan Olson Jr Vintage 18:34.2 6:07
64 Tristan Paperno Jr Granite Bay 18:40.2 6:08
65 Gerardo Infante Sr Atwater 18:46.9 6:11
66 Jonathan Wachowski So Vintage 18:49.3 6:11
67 Alexis Martinez Sr Vintage 18:49.6 6:12
68 Christian Bickel Jr Downey 18:50.2 6:12
69 Connor Castelazo Jr Vintage 19:00 6:15
70 Alec Cornwell Sr Vintage 19:03 6:16
71 Eduardo Jimenez Sr Atwater 19:08.5 6:18
72 Evan Chinn Sr Granite Bay 19:10.1 6:18
73 Chris Gai Sr Granite Bay 19:13.5 6:19
74 Illya Nabok Fr Mira Loma 19:17.3 6:21
75 Augie Eriksson Jr Mira Loma 19:20.9 6:22
76 Dzuy Nguyen Sr Oakmont 19:39.1 6:28
77 Loch Names Jr Downey 19:42.9 6:29
78 Nick Beck Jr Granite Bay 20:05.3 6:36
79 Lukas Koller Jr Mira Loma 20:38.8 6:48
80 Sarthak Sharma Sr Mira Loma 23:02.2 7:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Rocklin
5-2-1-1-1
Gap: 0:25
83:41
16:44
5:30
59 Shane Burton
Jr
16:35
5:27
5
Bennett Woodward
Jr
16:35
5:27
7
Justin Ferraro
Sr
16:38
5:28
10
Andrew Craft
Sr
16:53
5:33
17
Trevor Asbury
Jr
17:00
5:36
20
Jimmy Murphy
Jr
17:06
5:37
22
Brendan Dowling
Jr
17:09
5:39
25
2 Bella Vista
1-3-3-3-2
Gap: 1:00
84:06
16:49
5:32
83 Damian King
Jr
16:10
5:19
1
Benjamin Blankenburg
Sr
16:44
5:30
13
Tristan King
Jr
16:51
5:33
16
Bret Henkel
Sr
17:10
5:39
26
Spencer Cochran
Jr
17:11
5:39
27
Nathaniel LaSalle
Sr
17:43
5:50
41
Gabriel Alderman
Sr
17:45
5:50
42
Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 Whitney
8-5-4-4-3
Gap: 0:24
84:27
16:53
5:33
84 Ethan Dodge
So
16:42
5:29
11
Austin Vasquez
So
16:48
5:32
15
Austin Shields
Sr
16:55
5:34
18
Josh Kling
Sr
16:56
5:34
19
Jordan Knoblock
Sr
17:06
5:37
21
Brenden Jacoby
So
17:30
5:45
35
Josh Tajiri
So
17:30
5:45
36
4 Vacaville
2-1-1-2-4
Gap: 1:02
84:49
16:58
5:35
90 Alex Benson
Sr
16:32
5:26
2
Daniel Hernandez
So
16:35
5:27
6
Pedro Traviesa
Jr
16:48
5:32
14
Austin Bunting
Jr
17:20
5:42
31
Cooper Sandahl
So
17:34
5:47
37
David Silva
So
18:07
5:58
47
David Psaila
So
18:29
6:05
52
5 Atwater
7-6-6-6-5
Gap: 1:28
87:24
17:29
5:45
155 Raul Flores
Sr
16:38
5:28
9
Abraham Maldonado
Sr
17:06
5:38
23
Emmanuel Perez
So
17:29
5:45
34
Christian Parga
Jr
18:06
5:57
44
Andrew Huerta
Jr
18:06
5:57
45
Gerardo Infante
Sr
18:47
6:11
55
Eduardo Jimenez
Sr
19:09
6:18
61
6 Oakmont
10-9-8-7-6
Gap: 0:30
86:56
17:23
5:43
163 Landon Shea
Jr
17:11
5:39
29
Ben Longaker
So
17:18
5:42
30
Luke Davies
Jr
17:23
5:43
32
Albert Wilcox
Sr
17:23
5:43
33
Christian Barajas
So
17:41
5:49
39
Sam Cambra
Jr
18:07
5:57
46
Dzuy Nguyen
Sr
19:39
6:28
66
7 Mira Loma
4-4-4-5-7
Gap: 2:47
89:06
17:49
5:52
173 Ryan Ioanidis
Sr
16:34
5:27
4
Adith Srivatsa
Sr
16:43
5:30
12
Keir Keenan
Jr
17:11
5:39
28
Illya Nabok
Fr
19:17
6:21
64
Augie Eriksson
Jr
19:21
6:22
65
Lukas Koller
Jr
20:39
6:48
69
Sarthak Sharma
Sr
23:02
7:35
70
8 Downey
3-7-7-8-8
Gap: 1:41
88:50
17:46
5:51
188 Moises Benavides
Sr
16:34
5:27
3
Joel Cardoza
So
17:37
5:48
38
Christian Gutierrez
Sr
18:11
5:59
48
Ryan Crisp
Sr
18:14
6:00
49
Ben Costa
Sr
18:15
6:00
50
Christian Bickel
Jr
18:50
6:12
58
Loch Names
Jr
19:43
6:29
67
9 Vintage
6-8-9-9-9
Gap: 2:13
90:32
18:06
5:57
214 Emmanuel Guzman
Jr
16:37
5:28
8
Dylan Frye
So
17:42
5:49
40
Ryan Olson
Jr
18:34
6:07
53
Jonathan Wachowski
So
18:49
6:11
56
Alexis Martinez
Sr
18:50
6:12
57
Connor Castelazo
Jr
19:00
6:15
59
Alec Cornwell
Sr
19:03
6:16
60
10 Granite Bay
9-10-10-10-10
Gap: 2:04
91:16
18:15
6:00
234 Joseph Kennedy
Jr
17:07
5:38
24
Ricky Frank
Sr
17:59
5:55
43
Ryan Pizzo
Jr
18:20
6:02
51
Tristan Paperno
Jr
18:40
6:08
54
Evan Chinn
Sr
19:10
6:18
62
Chris Gai
Sr
19:14
6:19
63
Nick Beck
Jr
20:05
6:36
68
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Simon Stubbert Fr Rodriguez 11:54.9 5:40
2 Sam Marchetti So Oakmont 11:58.2 5:42
3 Jamie Hawkins So Bella Vista 12:00.2 5:43 1/7 1/15 3/14 11:48 12:04
(0:04)
11:48 You ROCK! (LR)
4 Josue Herrera So Tokay 12:05.3 5:45
5 Cameron Cole So Ponderosa 12:06.2 5:46
6 Andrei Ofilan So Rodriguez 12:06.2 5:46
7 Nicholas Fernandez So Ponderosa 12:06.7 5:46
8 Jacob Crummett So Bella Vista 12:09.3 5:47 2/7 2/15 3/8 12:47
(0:38)
12:49
(0:40)
12:39
(0:30)
You ROCK! (LY, LR, PR)
9 Cristopher Jones So Inderkum 12:10 5:48
10 Bowyn Burke So Rocklin 12:10.6 5:48
11 Robby Brown So Granite Bay 12:12.7 5:49
12 Isaac Elahi So Rodriguez 12:13.6 5:49
13 Erik Cosca So Napa 12:14.8 5:50
14 Kyle Miller So Granite Bay 12:16.6 5:51
15 Hunter Bennion So Rodriguez 12:17.4 5:51
16 Brandon Frost So Oakmont 12:20.1 5:52
17 Jacob Harbert So Whitney 12:22.9 5:54
18 Robert Uva So Grace Davis 12:23.8 5:54
19 Benjamin Scott So Tokay 12:25.1 5:55
20 Aidan Redding So Whitney 12:27 5:56
21 Adam Beard So Whitney 12:32.7 5:58
22 Jeremy Laporte So Bella Vista 12:33.9 5:59 3/7 6/15 3/6 12:14 12:22 12:14
23 Nathan Wong So Granite Bay 12:34.9 5:59
24 Albert Worsham So Rocklin 12:38.3 6:01
25 Jonathan Romeo So Granite Bay 12:40.2 6:02
26 Angel Ruiz So Laguna Creek 12:41.9 6:03
27 Patrick Sanders So Oakmont 12:44 6:04
28 Alex Zasso So Oakmont 12:46.3 6:05
29 Charles Hamilton Fr Ponderosa 12:47.5 6:05
30 Mateo Arevalo So Vacaville 12:48.5 6:06
31 Diego Vargas So Bella Vista 12:52.7 6:08 4/7 8/15 4/6 13:08
(0:15)
13:08
(0:15)
You ROCK! (LR, PR)
32 Nathan Spiess Fr Ponderosa 12:55 6:09
33 Sam Lebeck So Ponderosa 12:57.9 6:10
34 Brandon Valdez So Whitney 12:59.3 6:11
35 Bryan Albor So Bella Vista 13:00.1 6:11 5/7 11/15 2/6 12:43 12:38
36 Will Buckerfield So Bella Vista 13:01.3 6:12 6/7 13/15 1/6 13:55
(0:54)
13:19
(0:18)
13:14
(0:13)
You ROCK! (LY, LR, PR)
37 David Watson Fr Rodriguez 13:03.4 6:13
38 Aldrin Sembrana Fr Rodriguez 13:04.7 6:14
39 Mathew Haar Fr Ponderosa 13:09.7 6:16
40 Nate Carter So Oakmont 13:11.8 6:17
41 Matt Molten So Downey 13:15.1 6:19
42 Cody Harlow So Bella Vista 13:17.6 6:20 7/7 15/15 1/5 13:02 13:14 12:31
43 Joshua Anderson So Granite Bay 13:20.8 6:21
44 Logun De La Mora So Whitney 13:36.3 6:29
45 Mathew Gai So Granite Bay 13:41.9 6:31
46 Sam Hernandez So Whitney 13:41.9 6:31
47 Aiden Mcpherson So Ponderosa 13:48.2 6:34
48 Connor Hedman So Whitney 14:01.6 6:41
49 Stephen Wilcox So Oakmont 14:02.3 6:41
50 Dominic Valentine So Oakmont 14:04.6 6:42
51 Nam Deporceri So Granite Bay 14:39.9 6:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Rodriguez
1-1-1-1-1
Gap: 1:09
61:36
12:19
5:52
54 Simon Stubbert
Fr
11:55
5:40
1
Andrei Ofilan
So
12:06
5:46
5
Isaac Elahi
So
12:14
5:49
9
Hunter Bennion
So
12:17
5:51
11
David Watson
Fr
13:03
6:13
28
Aldrin Sembrana
Fr
13:05
6:14
29




2 Bella Vista
3-2-2-2-2
Gap: 1:00
62:36
12:31
5:58
74 Jamie Hawkins
So
12:00
5:43
3
Jacob Crummett
So
12:09
5:47
7
Jeremy Laporte
So
12:34
5:59
16
Diego Vargas
So
12:53
6:08
22
Bryan Albor
So
13:00
6:11
26
Will Buckerfield
So
13:01
6:12
27
Cody Harlow
So
13:18
6:20
32
Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 Ponderosa
4-2-3-5-3
Gap: 0:52
62:53
12:35
5:59
78 Cameron Cole
So
12:06
5:46
4
Nicholas Fernandez
So
12:07
5:46
6
Charles Hamilton
Fr
12:48
6:05
21
Nathan Spiess
Fr
12:55
6:09
23
Sam Lebeck
So
12:58
6:10
24
Mathew Haar
Fr
13:10
6:16
30
Aiden Mcpherson
So
13:48
6:34
37
4 Oakmont
2-4-4-3-4
Gap: 1:14
63:00
12:36
6:00
84 Sam Marchetti
So
11:58
5:42
2
Brandon Frost
So
12:20
5:52
12
Patrick Sanders
So
12:44
6:04
19
Alex Zasso
So
12:46
6:05
20
Nate Carter
So
13:12
6:17
31
Stephen Wilcox
So
14:02
6:41
39
Dominic Valentine
So
14:05
6:42
40
5 Granite Bay
5-5-5-3-5
Gap: 1:08
63:05
12:37
6:00
86 Robby Brown
So
12:13
5:49
8
Kyle Miller
So
12:17
5:51
10
Nathan Wong
So
12:35
5:59
17
Jonathan Romeo
So
12:40
6:02
18
Joshua Anderson
So
13:21
6:21
33
Mathew Gai
So
13:42
6:31
35
Nam Deporceri
So
14:40
6:59
41
6 Whitney
6-6-6-6-6
Gap: 1:13
63:58
12:48
6:06
101 Jacob Harbert
So
12:23
5:54
13
Aidan Redding
So
12:27
5:56
14
Adam Beard
So
12:33
5:58
15
Brandon Valdez
So
12:59
6:11
25
Logun De La Mora
So
13:36
6:29
34
Sam Hernandez
So
13:42
6:31
36
Connor Hedman
So
14:02
6:41
38
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Aidan Rainey Sr Rocklin 17:04.9 5:37
2 Anthony Rogado Jr Jesuit 17:22.5 5:43
3 Daniel Mcelhinney So Rocklin 17:28.7 5:45
4 Jamie Moddelmog Sr Davis 17:34 5:47
5 Spencer Jeppson Jr Gregori High 17:37.3 5:48
6 Juan Zarate-sanchez Jr Davis 17:43.2 5:50
7 Tristan Sturm Jr Davis 17:44.8 5:50
8 Daniel Smith Jr Davis 17:47.3 5:51
9 Stephen Northouse Jr Vista Del Lago (Fols 17:47.7 5:51
10 Daniel Howell Sr Vista Del Lago (Fols 17:54.7 5:54
11 Brian Hayden-brewer Sr McClatchy 18:01.5 5:56
12 Brendan Moley Jr Placer 18:03.8 5:57
13 David Vincent Sr Jesuit 18:06.8 5:58
14 Jacob Polivka So Rocklin 18:07 5:58
15 Chris Hatch Sr Bella Vista 18:10 5:59 1/7 8/14 8/22 18:55
(0:45)
18:20
(0:10)
18:20
(0:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
16 Joshua Fairchild Sr Nevada Union 18:11 5:59
17 Zachary Conwell Jr Bella Vista 18:12.1 5:59 2/7 9/14 5/14 18:30
(0:18)
18:30
(0:18)
You ROCK! (LR, PR)
18 Jack Murphy Jr Rio Americano 18:12.7 5:59
19 Justin Thomas Jr Gregori High 18:13.6 6:00
20 Vik Singh Sr Sheldon (CA) 18:14.1 6:00
21 Gavin Sou Jr Sheldon (CA) 18:14.6 6:00
22 Reed Moore Jr Rio Americano 18:15.2 6:00
23 Patrick Dunakin Jr Woodcreek 18:15.5 6:00
24 Nathan Sweet Jr Davis 18:23.5 6:03
25 Hayden Low Sr Bella Vista 18:23.8 6:03 3/7 10/14 3/13 17:57 18:07 17:57
26 Kaj Olson Sr Rio Americano 18:25 6:03
27 Robert Canalas Jr Jesuit 18:25.6 6:04
28 Justin Lack Sr Bella Vista 18:27.2 6:04 4/7 11/14 2/12 18:23 18:23 17:54
29 Todd Russell Jr Jesuit 18:28 6:04
30 Cade Nelson Jr Del Oro 18:29.3 6:05
31 Luke Moreno Sr Jesuit 18:30.7 6:05
32 Jacob Demesa Sr Sheldon (CA) 18:32.5 6:06
33 Andrew Davis So Placer 18:35.3 6:07
34 Kyle Young Sr Jesuit 18:35.7 6:07
35 Jacob Larson So Woodcreek 18:38 6:08
36 Ryan Peri Sr Woodcreek 18:40.7 6:09
37 James Tami So Woodcreek 18:43 6:09
38 Hector Gonzalez Jr Oakmont 18:44.6 6:10
39 Christopher Johnston Sr Vacaville 18:44.9 6:10
40 Caden Boss Sr Armijo 18:47.9 6:11
41 Austin Soelzer Sr Vista Del Lago (Fols 18:51.6 6:12
42 Mark Griffitts Sr Placer 18:57.7 6:14
43 Austin Mellick Sr Sheldon (CA) 18:58.8 6:15
44 James Junaidi Jr Vista Del Lago (Fols 18:59 6:15
45 Andre Carey Jr Del Oro 19:00.2 6:15
46 Cayden Hennessey Jr Nevada Union 19:00.4 6:15
47 James Linder Jr Placer 19:02.5 6:16
48 Junior Castillo Jr Sheldon (CA) 19:04 6:16
49 Brenden Lewis Sr Rio Americano 19:05.8 6:17
50 Max Bonini Jr Christian Brothers 19:10.6 6:18
51 Max Boyken Jr Rio Americano 19:10.7 6:19
52 Jayden Lopez Jr Escalon 19:13.4 6:19
53 Robert Brock Sr Del Oro 19:13.5 6:19
54 Travis Mallory Sr Woodcreek 19:15.3 6:20
55 Cole Baer Sr Jesuit 19:16.3 6:20
56 Salvador Villegas Sr Del Campo 19:17.8 6:21
57 Joseph Baught Jr Nevada Union 19:20.1 6:22
58 Cameron Anderson Jr Bella Vista 19:23.7 6:23 5/7 12/14 6/12 18:17 18:17
59 Shawn Von Chance-s Sr Vista Del Lago (Fols 19:23.7 6:23
60 Thomas Gonzales Jr Rocklin 19:26.5 6:24
61 James Durkin Sr Nevada Union 19:27.5 6:24
62 Isaac Mcinnes Jr Sheldon (CA) 19:27.6 6:24
63 Joseph Lowenstein Sr Bella Vista 19:27.7 6:24 6/7 13/14 3/12 20:00
(0:32)
19:53
(0:25)
18:20 You ROCK! (LY, LR)
64 Emil Cedric Mirano Sr Cosumnes Oaks 19:28 6:24
65 Alex Neiman Jr Del Oro 19:28.5 6:24
66 Addison Vaquero Jr Vista Del Lago (Fols 19:30.7 6:25
67 Nicholas Gamette Jr Jesuit 19:30.8 6:25
68 Jake Solak Jr Vista Del Lago (Fols 19:33.7 6:26
69 William Ewens Jr Davis 19:37.3 6:27
70 James Easter Jr Sheldon (CA) 19:39.7 6:28
71 Sean Bradford Jr Bella Vista 19:40.8 6:28 7/7 14/14 4/8 20:11
(0:30)
19:23 You ROCK! (LR)
72 Josh Teske Sr Escalon 19:51.6 6:32
73 Ryan Larson Sr Vista Del Lago (Fols 19:54 6:33
74 Xavier Chavez Jr Escalon 19:59.7 6:35
75 Austin Lee Jr Placer 20:01.3 6:35
76 Russell Kustic Jr Jesuit 20:01.9 6:35
77 Tynan Douros Jr Nevada Union 20:02.6 6:36
78 Miguel Menchaca Jr Christian Brothers 20:06.2 6:37
79 James White Jr Christian Brothers 20:07.5 6:37
80 Cameron Richards Sr Nevada Union 20:08.6 6:38
81 Lucas Borchin Jr Calaveras 20:09.1 6:38
82 Jack Jendricks Jr Casa Roble 20:16.4 6:40
83 Evan Recanzone Jr Christian Brothers 20:18.5 6:41
84 William Samuelson Jr Rio Americano 20:20 6:41
85 Ethan Aschemeyer Jr Del Oro 20:25.2 6:43
86 Tanner Tran Jr Vista Del Lago (Fols 20:35.8 6:47
87 Joseph Archuleta Fr Woodcreek 20:36.6 6:47
88 Joseph Archer Sr Christian Brothers 20:49.1 6:51
89 Roman Turangan Jr Rocklin 21:02.5 6:55
90 Sebastian Mathews Jr Del Oro 21:05.1 6:56
91 Nick Rubio Sr Christian Brothers 21:10.8 6:58
92 Alex Mantong Sr Christian Brothers 21:25.6 7:03
93 Stephen Hansen Jr Nevada Union 21:31.7 7:05
94 Stefan Eiremo Jr Rio Americano 21:35.7 7:06
95 Thomas Horvath Jr Placer 22:13.5 7:19
96 Tristan Hegseth Sr Placer 22:27 7:23
97 Matthew Elliot Sr Rocklin 22:41 7:28
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
3-2-1-1-1
Gap: 0:50
89:13
17:51
5:52
43 Jamie Moddelmog
Sr
17:34
5:47
4
Juan Zarate-sanchez
Jr
17:43
5:50
5
Tristan Sturm
Jr
17:45
5:50
6
Daniel Smith
Jr
17:47
5:51
7
Nathan Sweet
Jr
18:24
6:03
21
William Ewens
Jr
19:37
6:27
59




2 Jesuit
2-3-3-2-2
Gap: 1:08
90:54
18:11
5:59
91 Anthony Rogado
Jr
17:23
5:43
2
David Vincent
Sr
18:07
5:58
11
Robert Canalas
Jr
18:26
6:04
24
Todd Russell
Jr
18:28
6:04
26
Luke Moreno
Sr
18:31
6:05
28
Kyle Young
Sr
18:36
6:07
31
Cole Baer
Sr
19:16
6:20
48
3 Bella Vista
6-5-4-4-3
Gap: 1:14
92:37
18:31
6:06
125 Chris Hatch
Sr
18:10
5:59
13
Zachary Conwell
Jr
18:12
5:59
15
Hayden Low
Sr
18:24
6:03
22
Justin Lack
Sr
18:27
6:04
25
Cameron Anderson
Jr
19:24
6:23
50
Joseph Lowenstein
Sr
19:28
6:24
55
Sean Bradford
Jr
19:41
6:28
61
Your Team ROCKS! (LR)
4 Rocklin
1-1-2-3-4
Gap: 3:58
93:10
18:38
6:08
140 Aidan Rainey
Sr
17:05
5:37
1
Daniel Mcelhinney
So
17:29
5:45
3
Jacob Polivka
So
18:07
5:58
12
Thomas Gonzales
Jr
19:27
6:24
52
Roman Turangan
Jr
21:03
6:55
72
Matthew Elliot
Sr
22:41
7:28
80




5 Vista Del Lago (Fols
4-4-5-5-5
Gap: 1:36
92:57
18:35
6:07
141 Stephen Northouse
Jr
17:48
5:51
8
Daniel Howell
Sr
17:55
5:54
9
Austin Soelzer
Sr
18:52
6:12
35
James Junaidi
Jr
18:59
6:15
38
Shawn Von Chance-s
Sr
19:24
6:23
51
Addison Vaquero
Jr
19:31
6:25
57
Jake Solak
Jr
19:34
6:26
58
6 Sheldon (CA)
9-6-7-6-6
Gap: 0:50
93:04
18:37
6:07
143 Vik Singh
Sr
18:14
6:00
17
Gavin Sou
Jr
18:15
6:00
18
Jacob Demesa
Sr
18:33
6:06
29
Austin Mellick
Sr
18:59
6:15
37
Junior Castillo
Jr
19:04
6:16
42
Isaac Mcinnes
Jr
19:28
6:24
54
James Easter
Jr
19:40
6:28
60
7 Rio Americano
8-6-6-6-7
Gap: 0:58
93:09
18:38
6:08
146 Jack Murphy
Jr
18:13
5:59
16
Reed Moore
Jr
18:15
6:00
19
Kaj Olson
Sr
18:25
6:03
23
Brenden Lewis
Sr
19:06
6:17
43
Max Boyken
Jr
19:11
6:19
45
William Samuelson
Jr
20:20
6:41
68
Stefan Eiremo
Jr
21:36
7:06
77
8 Woodcreek
10-9-9-9-8
Gap: 1:00
93:33
18:43
6:09
166 Patrick Dunakin
Jr
18:16
6:00
20
Jacob Larson
So
18:38
6:08
32
Ryan Peri
Sr
18:41
6:09
33
James Tami
So
18:43
6:09
34
Travis Mallory
Sr
19:15
6:20
47
Joseph Archuleta
Fr
20:37
6:47
70




9 Placer
5-8-8-8-9
Gap: 1:58
94:41
18:56
6:14
179 Brendan Moley
Jr
18:04
5:57
10
Andrew Davis
So
18:35
6:07
30
Mark Griffitts
Sr
18:58
6:14
36
James Linder
Jr
19:03
6:16
41
Austin Lee
Jr
20:01
6:35
62
Thomas Horvath
Jr
22:14
7:19
78
Tristan Hegseth
Sr
22:27
7:23
79
10 Nevada Union
7-10-10-10-10
Gap: 1:52
96:02
19:12
6:19
219 Joshua Fairchild
Sr
18:11
5:59
14
Cayden Hennessey
Jr
19:00
6:15
40
Joseph Baught
Jr
19:20
6:22
49
James Durkin
Sr
19:28
6:24
53
Tynan Douros
Jr
20:03
6:36
63
Cameron Richards
Sr
20:09
6:38
66
Stephen Hansen
Jr
21:32
7:05
76
11 Del Oro
11-11-11-11-11
Gap: 1:56
96:37
19:19
6:21
237 Cade Nelson
Jr
18:29
6:05
27
Andre Carey
Jr
19:00
6:15
39
Robert Brock
Sr
19:14
6:19
46
Alex Neiman
Jr
19:29
6:24
56
Ethan Aschemeyer
Jr
20:25
6:43
69
Sebastian Mathews
Jr
21:05
6:56
73




12 Christian Brothers
12-12-12-12-12
Gap: 1:39
100:32
20:06
6:37
311 Max Bonini
Jr
19:11
6:18
44
Miguel Menchaca
Jr
20:06
6:37
64
James White
Jr
20:08
6:37
65
Evan Recanzone
Jr
20:19
6:41
67
Joseph Archer
Sr
20:49
6:51
71
Nick Rubio
Sr
21:11
6:58
74
Alex Mantong
Sr
21:26
7:03
75
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dakota Jones Fr Elk Grove 11:44.7 5:36
2 Malachai Amore Fr Whitney 11:48.8 5:38
3 Gavin Vance Fr Granite Bay 11:49 5:38
4 Joseph Passalacqua Fr Rocklin 11:51.2 5:39
5 Zacariah Kellogg Fr Tokay 12:05.9 5:46
6 Byron Chadwick Fr Whitney 12:07.4 5:46
7 Cade Mcdonagh Fr Inderkum 12:12.5 5:49
8 Tyler Hawkins Fr Whitney 12:12.8 5:49
9 Bruce Marlatt Fr Bella Vista 12:12.8 5:49 1/8 3/15 7/12 12:34
(0:22)
12:34
(0:22)
You ROCK! (LR, PR)
10 Connor Harrod Fr Bella Vista 12:19.5 5:52 2/8 4/15 2/7 12:36
(0:17)
12:36
(0:17)
You ROCK! (LR, PR)
11 Colin Wong Fr Oakmont 12:30.8 5:58
12 Ashton Cobabe Fr Bella Vista 12:33.2 5:59 3/8 5/15 2/6 13:13
(0:40)
13:13
(0:40)
You ROCK! (LR, PR)
13 Matthew Li Fr Rocklin 12:36.3 6:00
14 Jack Wilson Fr Bella Vista 12:41.2 6:02 4/8 7/15 1/6 12:45
(0:04)
12:45
(0:04)
You ROCK! (LR, PR)
15 Matthew Myers Fr Elk Grove 12:42.3 6:03
16 Jason Finta Fr Whitney 12:45.5 6:05
17 Otho Johnson Fr Granite Bay 12:51.8 6:08
18 Alex Wooden Fr Bella Vista 12:57.3 6:10 5/8 9/15 1/6 13:14
(0:17)
12:56 You ROCK! (LR)
19 Kevin Sunzeri Fr Bella Vista 12:57.6 6:10 6/8 10/15 1/6 13:47
(0:50)
13:47
(0:50)
You ROCK! (LR, PR)
20 Colin Flanders Fr Downey 12:59.1 6:11
21 Jacob Norton Fr Bella Vista 13:00.9 6:12 7/8 12/15 1/6 13:05
(0:04)
13:05
(0:04)
You ROCK! (LR, PR)
22 Sean Mahoney Fr Oakmont 13:02.1 6:12
23 Alex Lebel Fr Granite Bay 13:04.1 6:13
24 Jacob Moreno Fr Elk Grove 13:04.6 6:14
25 Aidan Ransford Fr Whitney 13:05.3 6:14
26 John Hoang Fr Lincoln-L 13:06.2 6:14
27 Addison Atkin Fr Granite Bay 13:11.1 6:17
28 Jack Palmer Fr Granite Bay 13:13.8 6:18
29 Stephan DelaGrande Fr Bella Vista 13:14.3 6:18 8/8 14/15 1/1 12:35 12:35
30 Keegan Grimaldi Fr Antelope 13:15.8 6:19
31 Manuel Munoz Fr Tokay 13:20.4 6:21
32 Angelo Trigg Fr Tokay 13:35.4 6:28
33 Chirag Kawediya Fr Mira Loma 13:42.3 6:32
34 Peyton Jenkins Fr Granite Bay 13:43.2 6:32
35 Brian Reyna Fr Granite Bay 13:50.6 6:36
36 Hayden Erkenbrecher Fr Whitney 13:51.3 6:36
37 Vincent Magnani Fr Tokay 13:52.1 6:36
38 Benjamin Fauth Fr Tokay 13:55.4 6:38
39 Dylan Jones Fr Oakmont 13:57.5 6:39
40 Robert Saenz Fr Oakmont 14:00.3 6:40
41 Max Sommerhauser Fr Whitney 14:07.7 6:44
42 Kai Bayers-cardone Fr Tokay 14:15.4 6:47
43 Aidan Jones Fr Oakmont 14:15.7 6:47
44 Isaac Vang Fr Elk Grove 14:21.8 6:50
45 Matthew Frasier Fr Elk Grove 14:24.4 6:52
46 Adam Davies Fr Oakmont 14:25 6:52
47 Ej Avila Fr Elk Grove 14:25.7 6:52
48 Jordan Ayala Fr Elk Grove 14:42.4 7:00
49 Michael Cassidy Fr Oakmont 14:42.5 7:00
50 Justin Monk Fr Tokay 14:51.1 7:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Whitney
2-1-1-1-1
Gap: 1:17
62:00
12:24
5:54
47 Malachai Amore
Fr
11:49
5:38
2
Byron Chadwick
Fr
12:07
5:46
5
Tyler Hawkins
Fr
12:13
5:49
6
Jason Finta
Fr
12:46
6:05
13
Aidan Ransford
Fr
13:05
6:14
21
Hayden Erkenbrecher
Fr
13:51
6:36
28
Max Sommerhauser
Fr
14:08
6:44
33
2 Bella Vista
5-3-2-2-2
Gap: 0:45
62:44
12:33
5:58
51 Bruce Marlatt
Fr
12:13
5:49
7
Connor Harrod
Fr
12:20
5:52
8
Ashton Cobabe
Fr
12:33
5:59
10
Jack Wilson
Fr
12:41
6:02
11
Alex Wooden
Fr
12:57
6:10
15
Kevin Sunzeri
Fr
12:58
6:10
16
Jacob Norton
Fr
13:01
6:12
17
Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 Granite Bay
3-4-4-3-3
Gap: 1:25
64:10
12:50
6:07
81 Gavin Vance
Fr
11:49
5:38
3
Otho Johnson
Fr
12:52
6:08
14
Alex Lebel
Fr
13:04
6:13
19
Addison Atkin
Fr
13:11
6:17
22
Jack Palmer
Fr
13:14
6:18
23
Peyton Jenkins
Fr
13:43
6:32
26
Brian Reyna
Fr
13:51
6:36
27
4 Elk Grove
1-2-3-4-4
Gap: 2:40
66:18
13:16
6:19
106 Dakota Jones
Fr
11:45
5:36
1
Matthew Myers
Fr
12:42
6:03
12
Jacob Moreno
Fr
13:05
6:14
20
Isaac Vang
Fr
14:22
6:50
36
Matthew Frasier
Fr
14:24
6:52
37
Ej Avila
Fr
14:26
6:52
39
Jordan Ayala
Fr
14:42
7:00
40
5 Tokay
4-6-5-5-5
Gap: 1:50
66:49
13:22
6:22
112 Zacariah Kellogg
Fr
12:06
5:46
4
Manuel Munoz
Fr
13:20
6:21
24
Angelo Trigg
Fr
13:35
6:28
25
Vincent Magnani
Fr
13:52
6:36
29
Benjamin Fauth
Fr
13:55
6:38
30
Kai Bayers-cardone
Fr
14:15
6:47
34
Justin Monk
Fr
14:51
7:04
42
6 Oakmont
6-5-6-6-6
Gap: 1:45
67:46
13:33
6:27
125 Colin Wong
Fr
12:31
5:58
9
Sean Mahoney
Fr
13:02
6:12
18
Dylan Jones
Fr
13:58
6:39
31
Robert Saenz
Fr
14:00
6:40
32
Aidan Jones
Fr
14:16
6:47
35
Adam Davies
Fr
14:25
6:52
38
Michael Cassidy
Fr
14:43
7:00
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Ansel Tucker, Fr, 11:39.4, Davis Oak Ridge, 62:20.8, 54
Fr D2 Dakota Jones, Fr, 11:44.7, Elk Grove Whitney, 61:59.8, 47
Fr D3 Antonio Valenti, Fr, 11:50.5, Nevada Union Vanden, 67:12, 41
Fr D4 Joe Rishwain, Fr, 12:26.9, St Mary?s El Dorado, 64:11.3, 38
Fr D5 Pablo Flores, Fr, 14:03.5, Denair , 0:00,
JV Aidan Rainey, Sr, 17:04.9, Rocklin Davis, 89:12.8, 43
So D1 Ian Torres, Fr, 11:25.8, Gregori High Jesuit, 59:29.7, 45
So D2 Simon Stubbert, Fr, 11:54.9, Rodriguez Rodriguez, 61:35.5, 54
So D3 Jorge Cardenas, So, 11:48.5, Florin Del Oro, 61:36.5, 43
So D4 Carlos Venavidez, So, 11:49.5, Foothill (Sacramento) Bret Harte, 61:21.5, 23
So D5 Russell Arashi, Fr, 12:15.2, Colfax Colfax, 69:01.9, 17
V D1 Matt Strangio, So, 15:59.3, Jesuit McClatchy, 83:22.7, 64
V D2 Damian King, Jr, 16:10.2, Bella Vista Rocklin, 83:40.9, 59
V D3 Garrett Gough, Jr, 16:05.6, Nevada Union Vista Del Lago (Fols, 86:33.2, 83
V D4 Collin Ullrich, Sr, 15:58.4, Liberty Ranch Placer, 83:24.4, 31
V D5 Micah Filer, Sr, 16:23.6, Capital Christian Capital Christian, 91:21.5, 63

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Nellie Cox, So, 14:03.8, Davis Davis, 71:09.6, 19
F/S D2 Jordan Gotham, Fr, 13:44.4, Granite Bay Granite Bay, 72:41.4, 47
F/S D4 Malia Gay, Fr, 14:01.6, Christian Brothers Placer, 75:51.5, 44
F/S D5 Anna Rose, Fr, 14:55.5, Argonaut , 0:00,
JV Melina Mckee, Fr, 20:38.4, Woodcreek Davis, 109:06.1, 45
So D3 Abby Carter, So, 14:05.3, Vista Del Lago (Fols Vista Del Lago (Fols, 72:27.1, 20
V D1 Olivia O'keeffe, Sr, 17:49.7, Davis Oak Ridge, 97:38.5, 56
V D2 Alize Hartke, Sr, 18:09.7, Oakmont St Francis, 98:42.2, 53
V D3 Sydnee Kizziar, Sr, 19:02.1, Vista Del Lago (Fols Vista Del Lago (Fols, 98:51.5, 48
V D4 Kaela Dishion, Sr, 18:57.1, Bret Harte Placer, 103:29.8, 56
V D5 Sara Sabra, So, 19:52.7, Western Sierra Colle Colfax, 110:03.5, 43