Bella Vista Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Samantha Cutts Jr JV 24:39.7 8:07 3.04 59/88 1/1 1/1 19/20 24:54
(0:15,1.0)
24:23 You ROCK! (LR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Melina Mckee Fr Woodcreek 20:38.4 6:47
2 Kendall O'daniel Jr Vista Del Lago (Fols 21:04.9 6:56
3 Abby Reina-guerra Sr Davis 21:07.4 6:57
4 Teresa Lee Sr St Francis 21:19.6 7:01
5 Kathleen Breeze Jr Vista Del Lago (Fols 21:31.2 7:05
6 Odessa Seng Sr Davis 21:33.6 7:06
7 Kaylie Pak Jr Pleasant Grove 21:35.9 7:06
8 Hannah Lybbert Jr Davis 21:40.6 7:08
9 Hanna Sienknecht Jr Davis 21:41.3 7:08
10 Clara Klug Fr Woodcreek 21:56 7:13
11 Cassidy Lourim Jr St Francis 22:04.8 7:16
12 Sophia Martin Fr Woodcreek 22:11.4 7:18
13 Grace Rogers Jr St Francis 22:18.9 7:20
14 Hannah Gottenberg Sr Whitney 22:21.1 7:21
15 Sophie Moore Sr Vista Del Lago (Fols 22:26.4 7:23
16 Alexandra Sandoval Jr Woodcreek 22:31.8 7:25
17 Grace Markel Sr Vista Del Lago (Fols 22:38.2 7:27
18 Danielle Bello Sr Vista Del Lago (Fols 22:38.7 7:27
19 Andrea Melo Fr Woodcreek 22:42.9 7:28
20 Kammi Liu Fr Woodcreek 22:46.1 7:29
21 Mikayla Barkve Jr Whitney 23:00.1 7:34
22 Amanda Nazario Sr Davis 23:03.2 7:35
23 Sophia Chong Jr Davis 23:03.3 7:35
24 Marisa Chavez Fr Sheldon (CA) 23:06.1 7:36
25 Marissa Heald Jr Del Oro 23:07.3 7:36
26 Taylor White Jr Woodcreek 23:11.6 7:38
27 Olivia Stauffer Sr Whitney 23:14.6 7:39
28 Vanessa Vasquez Sr Whitney 23:14.7 7:39
29 Melanie Walsh Jr Whitney 23:15.3 7:39
30 Claire Deamer Sr Davis 23:16.2 7:39
31 Amanda Sieverts Sr St Francis 23:16.9 7:40
32 Mariah Cortina Jr Davis 23:19.9 7:40
33 Morgan Watson Jr St Francis 23:25.7 7:42
34 Brenn Haydon Sr Placer 23:26.4 7:43
35 Averyahna Scavetta Jr Vacaville 23:29 7:43
36 Jenelle Rodriguez So Sierra 23:29.7 7:44
37 Anna Sanchirico Sr Davis 23:34 7:45
38 Peyton Traywick Jr Vacaville 23:42.4 7:48
39 Emma Roybal So Sheldon (CA) 23:44.3 7:49
40 Zoe Senter Jr Davis 23:45.5 7:49
41 Emilee Edwards Jr Ponderosa 23:47.9 7:50
42 Kate Riccardelli Jr Placer 23:54.7 7:52
43 Emma Ryder Sr Vacaville 23:56 7:52
44 Emely Herrera So Hughson 23:57.3 7:53
45 Bernice Arguello Sr Hughson 23:59.8 7:54
46 Isabella Rudis Sr St Francis 24:00.9 7:54
47 Monica Yup Jr Hughson 24:01.5 7:54
48 Christina Delmendo Sr Armijo 24:05.4 7:55
49 Sarah Sanderson Jr Vista Del Lago (Fols 24:11.6 7:58
50 Hannah Yoo Jr Davis 24:14.3 7:58
51 Gabriela Romero Sr Whitney 24:15.1 7:59
52 Monique Ochoa So Sierra 24:24.1 8:02
53 Hailey Richardson Jr Golden Valley (SJ) 24:25.1 8:02
54 Ehrin Dix Jr Armijo 24:27.2 8:03
55 Calista Ayala Jr Vanden 24:28.9 8:03
56 Alyssa Yonenaka Sr Nevada Union 24:34.7 8:05
57 Julia Scott So Del Oro 24:35.7 8:05
58 Lauren Carver Sr El Dorado 24:37.6 8:06
59 Samantha Cutts Jr Bella Vista 24:39.7 8:07 1/1 1/1 19/20 24:54
(0:15)
24:23 You ROCK! (LR)
60 Andrea Udan Sr Vacaville 24:42.1 8:08
61 Cielo Angulo Sr Sierra 24:52.2 8:11
62 Celeste Angulo Sr Sierra 24:55.1 8:12
63 Jeida Lavender Jr Sierra 25:01.7 8:14
64 Olivia Simmons Jr Whitney 25:03.1 8:14
65 Penelope Zavala Sr St Francis 25:08.3 8:16
66 Sharleen Esico Sr Armijo 25:11.4 8:17
67 Piper Weston Jr Del Oro 25:16.2 8:19
68 Payton Lagomarsino Jr Vista Del Lago (Fols 25:16.4 8:19
69 Anna Giordano Fr Sheldon (CA) 25:22 8:21
70 Karla Cardinal Sr Vacaville 25:25.8 8:22
71 Kylee Sullivan So Hughson 25:30.6 8:23
72 Victoria Melton Jr Vanden 25:41.1 8:27
73 Anika Bragg Jr Del Oro 25:45.9 8:29
74 Jessica Suchomel Sr Del Oro 25:57.9 8:32
75 Maddie Thomas Sr Vacaville 25:59.2 8:33
76 Priscilla Nguyen Jr Sheldon (CA) 26:01.6 8:34
77 Gabi Calderon Sr Rio Americano 26:02.6 8:34
78 Erica Lander El Dorado 26:20.4 8:40
79 Sophia Valentino Sr Vacaville 26:44.4 8:48
80 Daniela Rodriguez Jr Hughson 26:56.8 8:52
81 Hannah Hanson Sr Hughson 27:23.8 9:01
82 Joceline Ceja Bara Sr Golden Valley (SJ) 27:25.1 9:01
83 Adeline Vasquez Sr Golden Valley (SJ) 27:34.7 9:04
84 Jacqueline Manzo Jr Golden Valley (SJ) 27:49.5 9:09
85 Rabia Kassa Jr Sheldon (CA) 27:49.6 9:09
86 Layla Eltal Jr Golden Valley (SJ) 28:37.1 9:25
87 Nicole Hoang Jr Sheldon (CA) 30:20.9 9:59
88 Ingrid Tirado Sr Golden Valley (SJ) 32:50.6 10:48
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Nellie Cox, So, 14:03.8, Davis Davis, 71:09.6, 19
F/S D2 Jordan Gotham, Fr, 13:44.4, Granite Bay Granite Bay, 72:41.4, 47
F/S D4 Malia Gay, Fr, 14:01.6, Christian Brothers Placer, 75:51.5, 44
F/S D5 Anna Rose, Fr, 14:55.5, Argonaut , 0:00,
JV Melina Mckee, Fr, 20:38.4, Woodcreek Davis, 109:06.1, 45
So D3 Abby Carter, So, 14:05.3, Vista Del Lago (Fols Vista Del Lago (Fols, 72:27.1, 20
V D1 Olivia O'keeffe, Sr, 17:49.7, Davis Oak Ridge, 97:38.5, 56
V D2 Alize Hartke, Sr, 18:09.7, Oakmont St Francis, 98:42.2, 53
V D3 Sydnee Kizziar, Sr, 19:02.1, Vista Del Lago (Fols Vista Del Lago (Fols, 98:51.5, 48
V D4 Kaela Dishion, Sr, 18:57.1, Bret Harte Placer, 103:29.8, 56
V D5 Sara Sabra, So, 19:52.7, Western Sierra Colle Colfax, 110:03.5, 43

All Boys Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Ansel Tucker, Fr, 11:39.4, Davis Oak Ridge, 62:20.8, 54
Fr D2 Dakota Jones, Fr, 11:44.7, Elk Grove Whitney, 61:59.8, 47
Fr D3 Antonio Valenti, Fr, 11:50.5, Nevada Union Vanden, 67:12, 41
Fr D4 Joe Rishwain, Fr, 12:26.9, St Mary?s El Dorado, 64:11.3, 38
Fr D5 Pablo Flores, Fr, 14:03.5, Denair , 0:00,
JV Aidan Rainey, Sr, 17:04.9, Rocklin Davis, 89:12.8, 43
So D1 Ian Torres, Fr, 11:25.8, Gregori High Jesuit, 59:29.7, 45
So D2 Simon Stubbert, Fr, 11:54.9, Rodriguez Rodriguez, 61:35.5, 54
So D3 Jorge Cardenas, So, 11:48.5, Florin Del Oro, 61:36.5, 43
So D4 Carlos Venavidez, So, 11:49.5, Foothill (Sacramento) Bret Harte, 61:21.5, 23
So D5 Russell Arashi, Fr, 12:15.2, Colfax Colfax, 69:01.9, 17
V D1 Matt Strangio, So, 15:59.3, Jesuit McClatchy, 83:22.7, 64
V D2 Damian King, Jr, 16:10.2, Bella Vista Rocklin, 83:40.9, 59
V D3 Garrett Gough, Jr, 16:05.6, Nevada Union Vista Del Lago (Fols, 86:33.2, 83
V D4 Collin Ullrich, Sr, 15:58.4, Liberty Ranch Placer, 83:24.4, 31
V D5 Micah Filer, Sr, 16:23.6, Capital Christian Capital Christian, 91:21.5, 63