Bella Vista Results from the CVC Center Meet #1 at Willow Hill Reservoir on 9/26/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aaron Li So F/S 14:25.6 6:52 2.1 31/81 15/22 15/22 1/2
Alex Wooden So F/S 12:47.4 6:05 2.1 2/81 2/22 2/22 1/7 12:56
(0:08,1.1)
12:57
(0:10,1.3)
12:56
(0:08,1.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Andrew Payne Sr V 21:44.9 7:09 3.04 61/101 19/23 19/23 1/2 21:09 23:01
(1:16,5.5)
21:09 You ROCK! (LR)
Ashton Cobabe So F/S 12:48.3 6:06 2.1 3/81 3/22 3/22 1/7 13:24
(0:36,4.5)
12:33 12:33 You ROCK! (LY)
Austin Parks Jr V 23:58.2 7:53 3.04 81/101 22/23 22/23 1/2
Ben LaRoe So F/S 12:55.6 6:09 2.1 4/81 4/22 4/22 1/7 14:06
(1:10,8.3)
14:07
(1:12,8.4)
14:06
(1:10,8.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Bruce Marlatt So V 18:19.3 6:02 3.04 11/101 6/23 6/23 1/7
Bryan Albor Jr V 19:36.8 6:27 3.04 27/101 12/23 12/23 1/5
Cameron Anderson Sr V 17:53.1 5:53 3.04 7/101 3/23 3/23 1/7 18:37
(0:44,3.9)
19:24
(1:31,7.8)
18:17
(0:24,2.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Cody Harlow Jr V 18:12.6 5:59 3.04 9/101 4/23 4/23 1/7
Connor Harrod So F/S 12:36.9 6:00 2.1 1/81 1/22 1/22 1/7 12:20 12:20
Connor Yep So F/S 17:16.9 8:14 2.1 61/81 20/22 20/22 1/1 17:39
(0:22,2.1)
17:14 17:14 You ROCK! (LY)
Damian King Sr V 17:18.5 5:42 3.04 3/101 1/23 1/23 3/7 16:23 16:10 16:10
Diego Vargas Jr V 21:01.6 6:55 3.04 47/101 17/23 17/23 1/2
Dylan Born Fr F/S 20:07.9 9:35 2.1 73/81 22/22 22/22 1/1
Ethan Black Fr F/S 13:53.7 6:37 2.1 18/81 11/22 11/22 1/3
Ethan Briseno So F/S 13:56 6:38 2.1 19/81 12/22 12/22 1/3 14:06
(0:10,1.2)
13:54 13:54 You ROCK! (LY, SBP)
Evan Hymas So F/S 14:30.2 6:54 2.1 33/81 16/22 16/22 1/2
Evan Manley Jr V 19:33 6:26 3.04 25/101 11/23 11/23 1/6
Gary Howard Jr V 23:25.2 7:42 3.04 78/101 21/23 21/23 1/2
Gilbert Sanchez Fr V 18:31.1 6:05 3.04 15/101 8/23 8/23 1/6
Harrison Low Fr F/S 12:57.4 6:10 2.1 6/81 6/22 6/22 1/5
Holden Thibideau Jr V 20:00.3 6:35 3.04 32/101 13/23 13/23 1/3
Jack Wilson So F/S 12:56.2 6:10 2.1 5/81 5/22 5/22 1/7 12:55 12:41 12:41
Jacob Kopitske Sr V 21:03.9 6:56 3.04 49/101 18/23 18/23 1/2
Jacob Norton So F/S 14:07.3 6:43 2.1 25/81 14/22 14/22 1/2 13:31 13:01 13:01
James Brennan Sr V 24:59.2 8:13 3.04 87/101 23/23 23/23 1/2 22:25 23:22 22:25
Jaxon Barry Fr F/S 15:42.2 7:29 2.1 48/81 18/22 18/22 1/2 You ROCK! (SBP)
Jeremy Laporte Jr V 20:22.6 6:42 3.04 40/101 16/23 16/23 1/2
Keith Campbell Jr V 23:25.2 7:42 3.04 77/101 20/23 20/23 2/2
Kevin Sunzeri So F/S 14:50.5 7:04 2.1 41/81 17/22 17/22 1/2 13:55 12:58 12:58
Matteo Persiani Fr F/S 13:00.3 6:12 2.1 8/81 8/22 8/22 1/5
Nicholas Kopitske Sr V 20:12.1 6:39 3.04 37/101 15/23 15/23 1/2 21:20
(1:08,5.3)
21:21
(1:09,5.4)
21:20
(1:08,5.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Parsa Ahmadi So F/S 20:01.3 9:32 2.1 72/81 21/22 21/22 1/1 16:28 16:28
Samuel Blankenburg Fr F/S 15:55.1 7:35 2.1 52/81 19/22 19/22 1/1
Sean Bradford Sr V 20:05.6 6:37 3.04 34/101 14/23 14/23 1/2 19:23 19:41 19:23
Sean Lacey Fr V 18:21.2 6:02 3.04 12/101 7/23 7/23 1/6
Spencer Cochran Sr V 17:26 5:44 3.04 4/101 2/23 2/23 1/7 17:18 17:11 17:11
Stephan DelaGrande So F/S 13:18.7 6:20 2.1 11/81 9/22 9/22 1/4 13:16 13:14 12:35
Tony Gudkov Fr F/S 13:39.2 6:30 2.1 15/81 10/22 10/22 1/4
Tristan King Sr V 18:14.9 6:00 3.04 10/101 5/23 5/23 1/7 17:21 16:51 16:51
Will Buckerfield Jr V 19:00.4 6:15 3.04 19/101 10/23 10/23 1/6
William Lorence So F/S 13:56.6 6:38 2.1 20/81 13/22 13/22 1/3
Zachary Conwell Sr V 18:37.7 6:08 3.04 16/101 9/23 9/23 1/6 18:30 18:12 18:12
Zander Nevin Fr F/S 12:58.1 6:11 2.1 7/81 7/22 7/22 1/5
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/7 89:05
0:56
3.04 5:52 5:42 6:00 33 5:52 84:10 84:06 83:37 Damian King (3), Spencer Cochran (4), Cameron Anderson (7), Cody Harlow (9), Tristan King (10)
V 2nd 5 1/6 92:50
0:41
3.04 6:06 6:02 6:15 15 6:06 89:47 89:47 87:31 Bruce Marlatt (1), Sean Lacey (2), Gilbert Sanchez (3), Zachary Conwell (4), Will Buckerfield (5)
V 3rd 5 1/2 99:28
0:39
3.04 6:33 6:26 6:39 15 6:33 98:07 98:07 95:01 Evan Manley (1), Bryan Albor (2), Holden Thibideau (3), Sean Bradford (4), Nicholas Kopitske (5)
V 4th 5 1/2 107:38
3:03
3.04 7:05 6:42 7:42 21 7:05 110:50
(3:12,2.9)
110:50
(3:12,2.9)
104:24 Your Team ROCKS! (LY, LR) Jeremy Laporte (1), Diego Vargas (2), Jacob Kopitske (3), Andrew Payne (5), Keith Campbell (10)
F/S 1st 5 1/7 64:04
0:19
2.1 6:06 6:00 6:10 15 6:06 62:21 62:12 57:43 Connor Harrod (1), Alex Wooden (2), Ashton Cobabe (3), Ben LaRoe (4), Jack Wilson (5)
F/S 2nd 5 1/4 65:54
0:42
2.1 6:17 6:10 6:30 15 6:17 64:24 69:05
(3:11,4.6)
61:54 Your Team ROCKS! (LR) Harrison Low (1), Zander Nevin (2), Matteo Persiani (3), Stephan DelaGrande (4), Tony Gudkov (5)
F/S 3rd 5 1/2 70:19
0:32
2.1 6:42 6:37 6:52 15 6:42 66:58 76:17
(5:58,7.8)
66:58 Your Team ROCKS! (LR) Ethan Black (1), Ethan Briseno (2), William Lorence (3), Jacob Norton (4), Aaron Li (5)
F/S 4th 5 1/1 78:15
2:47
2.1 7:27 6:54 8:14 15 7:27 69:42 69:42 69:42 Evan Hymas (1), Kevin Sunzeri (2), Jaxon Barry (3), Samuel Blankenburg (4), Connor Yep (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lucas Reeves Jr Woodcreek 16:53.4 5:33
2 Xander Reimers Sr Inderkum 17:08.7 5:38
3 Damian King Sr Bella Vista 17:18.5 5:42 1/23 1/23 3/7 16:23 16:10 16:10
4 Spencer Cochran Sr Bella Vista 17:26 5:44 2/23 2/23 1/7 17:18 17:11 17:11
5 Peter Pagel Sr Woodcreek 17:38.1 5:48
6 Trenton Artica Jr Roseville 17:46.4 5:51
7 Cameron Anderson Sr Bella Vista 17:53.1 5:53 3/23 3/23 1/7 18:37
(0:44)
19:24
(1:31)
18:17
(0:24)
You ROCK! (LY, LR, PR)
8 Dillon Doty So Woodcreek 17:54.4 5:53
9 Cody Harlow Jr Bella Vista 18:12.6 5:59 4/23 4/23 1/7
10 Tristan King Sr Bella Vista 18:14.9 6:00 5/23 5/23 1/7 17:21 16:51 16:51
11 Bruce Marlatt So Bella Vista 18:19.3 6:02 6/23 6/23 1/7
12 Sean Lacey Fr Bella Vista 18:21.2 6:02 7/23 7/23 1/6
13 Kaden McKay Jr Woodcreek 18:23.1 6:03
14 Austin Holtz So Yuba City 18:29 6:05
15 Gilbert Sanchez Fr Bella Vista 18:31.1 6:05 8/23 8/23 1/6
16 Zachary Conwell Sr Bella Vista 18:37.7 6:08 9/23 9/23 1/6 18:30 18:12 18:12
17 Shane Meadows-Yaw So Roseville 18:46 6:10
18 Jacob Larson Jr Woodcreek 18:54.8 6:13
19 Will Buckerfield Jr Bella Vista 19:00.4 6:15 10/23 10/23 1/6
20 Osmar Basaldua So Yuba City 19:12.6 6:19
21 Julian Diaz Sr Woodcreek 19:14.9 6:20
22 James Tami Jr Woodcreek 19:18 6:21
23 Atticus Driver Jr Yuba City 19:20.6 6:22
24 Justin Negrete So Yuba City 19:30.2 6:25
25 Evan Manley Jr Bella Vista 19:33 6:26 11/23 11/23 1/6
26 Anthony DiPentino Jr Woodcreek 19:34.1 6:26
27 Bryan Albor Jr Bella Vista 19:36.8 6:27 12/23 12/23 1/5
28 Cristopher Jones Jr Inderkum 19:41 6:28
29 Maddox Smith Sr Roseville 19:42.4 6:29
30 Matthew Sheppard Jr Roseville 19:48 6:31
31 Devon Angle Jr Inderkum 19:53.2 6:33
32 Holden Thibideau Jr Bella Vista 20:00.3 6:35 13/23 13/23 1/3
33 Keegan Grimaldi So Antelope 20:03.8 6:36
34 Sean Bradford Sr Bella Vista 20:05.6 6:37 14/23 14/23 1/2 19:23 19:41 19:23
35 Jacob Waterman Sr Woodcreek 20:07.5 6:37
36 Shojin Scharf Sr Inderkum 20:11.3 6:38
37 Nicholas Kopitske Sr Bella Vista 20:12.1 6:39 15/23 15/23 1/2 21:20
(1:08)
21:21
(1:09)
21:20
(1:08)
You ROCK! (LY, LR, PR)
38 Abhayjot Johal Sr River Valley 20:20.5 6:41
39 Jeffrey Lenh So Inderkum 20:21.4 6:42
40 Jeremy Laporte Jr Bella Vista 20:22.6 6:42 16/23 16/23 1/2
41 Elian Ramos Sr Roseville 20:24.5 6:43
42 Harnaik Bains Jr River Valley 20:27.9 6:44
43 Aiden Williams Jr Woodcreek 20:54.1 6:53
44 Andrew Brink Jr Inderkum 20:55.2 6:53
45 Brennan Johnson Jr Yuba City 20:56.1 6:53
46 Patrick Dunakin Sr Woodcreek 20:57.8 6:54
47 Diego Vargas Jr Bella Vista 21:01.6 6:55 17/23 17/23 1/2
48 Anthony Macias Jr Antelope 21:03.3 6:56
49 Jacob Kopitske Sr Bella Vista 21:03.9 6:56 18/23 18/23 1/2
50 Carson Ferro Jr Woodcreek 21:03.9 6:56
51 Emmanuel Payne Sr Inderkum 21:08.9 6:57
52 Konna Respicio Fr Yuba City 21:09.1 6:57
53 Maksim Tsakke Jr Antelope 21:15.1 6:59
54 John Kroeger Jr River Valley 21:15.3 7:00
55 Efrain Sandoval Jr Woodcreek 21:30.7 7:05
56 Nathan Michaelis Fr Yuba City 21:37.4 7:07
57 James Templeton Jr Roseville 21:38.7 7:07
58 Jonah Heninger Sr Woodcreek 21:41.9 7:08
59 Alec Wheeler Sr Woodcreek 21:44 7:09
60 Cameron Wills Jr Woodcreek 21:44.2 7:09
61 Andrew Payne Sr Bella Vista 21:44.9 7:09 19/23 19/23 1/2 21:09 23:01
(1:16)
21:09 You ROCK! (LR)
62 Chris Evans So Inderkum 21:45.8 7:10
63 Carson Sloan Sr Woodcreek 21:48.1 7:10
64 Amiel Ford Jr Antelope 21:48.8 7:11
65 Avery Anderson Jr River Valley 21:58.7 7:14
66 Sean Busby Sr Inderkum 22:08.3 7:17
67 Gabriel Carver Jr Inderkum 22:10.2 7:18
68 Maximus Cerecedes Sr Roseville 22:11.6 7:18
69 Jared Loza Sr Woodcreek 22:13.8 7:19
70 Luke Cordova Sr Woodcreek 22:24.6 7:22
71 Derek Dunn Jr Antelope 22:27.2 7:23
72 James Jones Sr Roseville 22:47.7 7:30
73 Harman Sangha Jr River Valley 23:04.4 7:35
74 Javier Aguilar Jr River Valley 23:08.5 7:37
75 Josiah McMenamy Jr River Valley 23:13.9 7:39
76 Vicente Rosario Jr Woodcreek 23:23 7:42
77 Keith Campbell Jr Bella Vista 23:25.2 7:42 20/23 20/23 2/2
78 Gary Howard Jr Bella Vista 23:25.2 7:42 21/23 21/23 1/2
79 Ryan Jelavich Jr River Valley 23:37.3 7:46
80 Yusuf Muhammed Jr River Valley 23:38.6 7:47
81 Austin Parks Jr Bella Vista 23:58.2 7:53 22/23 22/23 1/2
82 Ryan Pettit Sr Woodcreek 24:05.7 7:56
83 Hubert John Jr. Lotilla Sr Roseville 24:15 7:59
84 Cooper Cerecedes Sr Roseville 24:15.2 7:59
85 Kevonni Gibbs Sr River Valley 24:30.8 8:04
86 Zakary Williams Jr Roseville 24:31.3 8:04
87 James Brennan Sr Bella Vista 24:59.2 8:13 23/23 23/23 1/2 22:25 23:22 22:25
88 Jerry Zhang Sr Woodcreek 25:06.4 8:16
89 Kevin Draper Sr Woodcreek 25:10.5 8:17
90 Connor Kuhnen Jr Yuba City 25:17.3 8:19
91 Kellen Trutna Sr River Valley 25:41.8 8:27
92 Carson Bender Jr Yuba City 25:51.8 8:30
93 Emiliano Pureco Jr River Valley 27:46.5 9:08
94 Eddie Perez Jr River Valley 28:01.6 9:13
95 David York Jr Yuba City 28:07.8 9:15
96 Nikolas Jimenez Sr Woodcreek 28:24.2 9:21
97 Anton Lotilla Jr Roseville 28:43.7 9:27
98 Korey Norton Jr Antelope 31:01 10:12
99 Pearce Pelia Jr Inderkum 31:12 10:16
100 Octavio Ochoa Jr Yuba City 33:39 11:04
101 Justin Bufford Sr Yuba City 33:54 11:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
3-2-1-1-1
Gap: 0:56
89:05
17:49
5:52
33 Damian King
Sr
17:19
5:42
3
Spencer Cochran
Sr
17:26
5:44
4
Cameron Anderson
Sr
17:53
5:53
7
Cody Harlow
Jr
18:13
5:59
9
Tristan King
Sr
18:15
6:00
10
Bruce Marlatt
So
18:19
6:02
11
Sean Lacey
Fr
18:21
6:02
12
2 Woodcreek
1-1-1-2-2
Gap: 2:01
89:44
17:57
5:54
43 Lucas Reeves
Jr
16:53
5:33
1
Peter Pagel
Sr
17:38
5:48
5
Dillon Doty
So
17:54
5:53
8
Kaden McKay
Jr
18:23
6:03
13
Jacob Larson
Jr
18:55
6:13
16
Julian Diaz
Sr
19:15
6:20
18
James Tami
Jr
19:18
6:21
19
3 Roseville
4-3-3-3-3
Gap: 2:38
96:27
19:17
6:21
98 Trenton Artica
Jr
17:46
5:51
6
Shane Meadows-Yaw
So
18:46
6:10
15
Maddox Smith
Sr
19:42
6:29
23
Matthew Sheppard
Jr
19:48
6:31
24
Elian Ramos
Sr
20:25
6:43
30
James Templeton
Jr
21:39
7:07
40
Maximus Cerecedes
Sr
22:12
7:18
43
4 Inderkum
2-4-4-5-4
Gap: 3:13
97:16
19:27
6:24
105 Xander Reimers
Sr
17:09
5:38
2
Cristopher Jones
Jr
19:41
6:28
22
Devon Angle
Jr
19:53
6:33
25
Shojin Scharf
Sr
20:11
6:38
27
Jeffrey Lenh
So
20:21
6:42
29
Andrew Brink
Jr
20:55
6:53
32
Emmanuel Payne
Sr
21:09
6:57
35
4 Yuba City
5-5-5-4-4
Gap: 2:27
97:29
19:30
6:25
105 Austin Holtz
So
18:29
6:05
14
Osmar Basaldua
So
19:13
6:19
17
Atticus Driver
Jr
19:21
6:22
20
Justin Negrete
So
19:30
6:25
21
Brennan Johnson
Jr
20:56
6:53
33
Konna Respicio
Fr
21:09
6:57
36
Nathan Michaelis
Fr
21:37
7:07
39
6 Antelope
6-7-6-6-6
Gap: 2:23
106:38
21:20
7:01
182 Keegan Grimaldi
So
20:04
6:36
26
Anthony Macias
Jr
21:03
6:56
34
Maksim Tsakke
Jr
21:15
6:59
37
Amiel Ford
Jr
21:49
7:11
41
Derek Dunn
Jr
22:27
7:23
44
Korey Norton
Jr
31:01
10:12
48




7 River Valley
7-6-6-7-7
Gap: 2:44
107:07
21:25
7:03
184 Abhayjot Johal
Sr
20:21
6:41
28
Harnaik Bains
Jr
20:28
6:44
31
John Kroeger
Jr
21:15
7:00
38
Avery Anderson
Jr
21:59
7:14
42
Harman Sangha
Jr
23:04
7:35
45
Javier Aguilar
Jr
23:09
7:37
46
Josiah McMenamy
Jr
23:14
7:39
47
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 0:41
92:50
18:34
6:06
15 Bruce Marlatt
So
18:19
6:02
1
Sean Lacey
Fr
18:21
6:02
2
Gilbert Sanchez
Fr
18:31
6:05
3
Zachary Conwell
Sr
18:38
6:08
4
Will Buckerfield
Jr
19:00
6:15
5
Evan Manley
Jr
19:33
6:26
8
Bryan Albor
Jr
19:37
6:27
10
2 Woodcreek
2-2-2-2-2
Gap: 1:39
99:09
19:50
6:31
45 Julian Diaz
Sr
19:15
6:20
6
James Tami
Jr
19:18
6:21
7
Anthony DiPentino
Jr
19:34
6:26
9
Jacob Waterman
Sr
20:08
6:37
11
Aiden Williams
Jr
20:54
6:53
12
Patrick Dunakin
Sr
20:58
6:54
14
Carson Ferro
Jr
21:04
6:56
15
3 Inderkum
3-3-3-3-3
Gap: 1:15
108:08
21:38
7:07
92 Andrew Brink
Jr
20:55
6:53
13
Emmanuel Payne
Sr
21:09
6:57
16
Chris Evans
So
21:46
7:10
20
Sean Busby
Sr
22:08
7:17
21
Gabriel Carver
Jr
22:10
7:18
22
Pearce Pelia
Jr
31:12
10:16
39




4 Roseville
5-5-4-4-4
Gap: 2:37
115:08
23:02
7:34
125 James Templeton
Jr
21:39
7:07
19
Maximus Cerecedes
Sr
22:12
7:18
23
James Jones
Sr
22:48
7:30
24
Hubert John Jr. Lotilla
Sr
24:15
7:59
29
Cooper Cerecedes
Sr
24:15
7:59
30
Zakary Williams
Jr
24:31
8:04
32
Anton Lotilla
Jr
28:44
9:27
38
5 River Valley
6-6-6-6-5
Gap: 1:22
118:09
23:38
7:46
137 Javier Aguilar
Jr
23:09
7:37
25
Josiah McMenamy
Jr
23:14
7:39
26
Ryan Jelavich
Jr
23:37
7:46
27
Yusuf Muhammed
Jr
23:39
7:47
28
Kevonni Gibbs
Sr
24:31
8:04
31
Kellen Trutna
Sr
25:42
8:27
34
Emiliano Pureco
Jr
27:47
9:08
36
6 Yuba City
4-4-5-5-6
Gap: 6:59
122:03
24:25
8:02
140 Konna Respicio
Fr
21:09
6:57
17
Nathan Michaelis
Fr
21:37
7:07
18
Connor Kuhnen
Jr
25:17
8:19
33
Carson Bender
Jr
25:52
8:30
35
David York
Jr
28:08
9:15
37
Octavio Ochoa
Jr
33:39
11:04
40
Justin Bufford
Sr
33:54
11:09
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 0:39
99:28
19:54
6:33
15 Evan Manley
Jr
19:33
6:26
1
Bryan Albor
Jr
19:37
6:27
2
Holden Thibideau
Jr
20:00
6:35
3
Sean Bradford
Sr
20:06
6:37
4
Nicholas Kopitske
Sr
20:12
6:39
5
Jeremy Laporte
Jr
20:23
6:42
6
Diego Vargas
Jr
21:02
6:55
8
2 Woodcreek
2-2-2-2-2
Gap: 0:46
106:58
21:24
7:02
49 Patrick Dunakin
Sr
20:58
6:54
7
Carson Ferro
Jr
21:04
6:56
9
Efrain Sandoval
Jr
21:31
7:05
10
Jonah Heninger
Sr
21:42
7:08
11
Alec Wheeler
Sr
21:44
7:09
12
Cameron Wills
Jr
21:44
7:09
13
Carson Sloan
Sr
21:48
7:10
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 3:03
107:38
21:32
7:05
21 Jeremy Laporte
Jr
20:23
6:42
1
Diego Vargas
Jr
21:02
6:55
2
Jacob Kopitske
Sr
21:04
6:56
3
Andrew Payne
Sr
21:45
7:09
5
Keith Campbell
Jr
23:25
7:42
10
Gary Howard
Jr
23:25
7:42
11
Austin Parks
Jr
23:58
7:53
12
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 Woodcreek
2-2-2-2-2
Gap: 1:39
111:34
22:19
7:20
34 Cameron Wills
Jr
21:44
7:09
4
Carson Sloan
Sr
21:48
7:10
6
Jared Loza
Sr
22:14
7:19
7
Luke Cordova
Sr
22:25
7:22
8
Vicente Rosario
Jr
23:23
7:42
9
Ryan Pettit
Sr
24:06
7:56
13
Jerry Zhang
Sr
25:06
8:16
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Connor Harrod So Bella Vista 12:36.9 6:00 1/22 1/22 1/7 12:20 12:20
2 Alex Wooden So Bella Vista 12:47.4 6:05 2/22 2/22 1/7 12:56
(0:08)
12:57
(0:10)
12:56
(0:08)
You ROCK! (LY, LR, PR)
3 Ashton Cobabe So Bella Vista 12:48.3 6:06 3/22 3/22 1/7 13:24
(0:36)
12:33 12:33 You ROCK! (LY)
4 Ben LaRoe So Bella Vista 12:55.6 6:09 4/22 4/22 1/7 14:06
(1:10)
14:07
(1:12)
14:06
(1:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
5 Jack Wilson So Bella Vista 12:56.2 6:10 5/22 5/22 1/7 12:55 12:41 12:41
6 Harrison Low Fr Bella Vista 12:57.4 6:10 6/22 6/22 1/5
7 Zander Nevin Fr Bella Vista 12:58.1 6:11 7/22 7/22 1/5
8 Matteo Persiani Fr Bella Vista 13:00.3 6:12 8/22 8/22 1/5
9 Jasper Halford So Woodcreek 13:06.7 6:15
10 Carson Rowlette Fr Woodcreek 13:09.2 6:16
11 Stephan DelaGrande So Bella Vista 13:18.7 6:20 9/22 9/22 1/4 13:16 13:14 12:35
12 Kyle Do So Antelope 13:23.3 6:23
13 Jaeden Gutierrez Fr Inderkum 13:25.8 6:24
14 Ethan Rowlette So Woodcreek 13:29.7 6:26
15 Tony Gudkov Fr Bella Vista 13:39.2 6:30 10/22 10/22 1/4
16 Gannon Harriman So Woodcreek 13:45.5 6:33
17 Andrew Maksimovich So Antelope 13:52.1 6:36
18 Ethan Black Fr Bella Vista 13:53.7 6:37 11/22 11/22 1/3
19 Ethan Briseno So Bella Vista 13:56 6:38 12/22 12/22 1/3 14:06
(0:10)
13:54 13:54 You ROCK! (LY, SBP)
20 William Lorence So Bella Vista 13:56.6 6:38 13/22 13/22 1/3
21 Jadon Lai So Woodcreek 13:58.8 6:39
22 Nelson Booth So Woodcreek 13:59.7 6:40
23 Zach Jensen Fr Woodcreek 14:01.1 6:41
24 Stephen Zavala Fr Roseville 14:01.8 6:41
25 Jacob Norton So Bella Vista 14:07.3 6:43 14/22 14/22 1/2 13:31 13:01 13:01
26 Jackson Richards Fr Antelope 14:09.1 6:44
27 Caelan Milligan So Roseville 14:09.3 6:44
28 Dominic Westberg So Roseville 14:11 6:45
29 Carson Knox So Woodcreek 14:18 6:49
30 Patrick Zimmermann So Inderkum 14:22.1 6:51
31 Aaron Li So Bella Vista 14:25.6 6:52 15/22 15/22 1/2
32 Joey Villanueva So Inderkum 14:29.4 6:54
33 Evan Hymas So Bella Vista 14:30.2 6:54 16/22 16/22 1/2
34 Arjun Atwal So Inderkum 14:31.3 6:55
35 Brendon Gould Fr Woodcreek 14:33.5 6:56
36 Travis Prasad-Brown Fr River Valley 14:35.8 6:57
37 Matthew Pena Fr Inderkum 14:38.9 6:59
38 Dominic Brenier Fr Woodcreek 14:40.5 6:59
39 Gadiel Rangel So Inderkum 14:41.3 7:00
40 Suhkpreet Aulakh So Antelope 14:42 7:00
41 Kevin Sunzeri So Bella Vista 14:50.5 7:04 17/22 17/22 1/2 13:55 12:58 12:58
42 Isaac Rangel Fr Inderkum 14:53.9 7:06
43 Gavin Milani So Antelope 14:54.6 7:06
44 Harrison Hein So Inderkum 15:02.6 7:10
45 Khanh Nguyen So Inderkum 15:21.2 7:19
46 Isaias Adame So Yuba City 15:30.1 7:23
47 Simranjit Boyal Fr River Valley 15:38.1 7:27
48 Jaxon Barry Fr Bella Vista 15:42.2 7:29 18/22 18/22 1/2 You ROCK! (SBP)
49 Joseph Jelavich Fr River Valley 15:47.3 7:31
50 Daniel Haydon So River Valley 15:51.6 7:33
51 Markus Klug So Woodcreek 15:54.9 7:35
52 Samuel Blankenburg Fr Bella Vista 15:55.1 7:35 19/22 19/22 1/1
53 Otto Fairbanks Fr Inderkum 15:55.6 7:35
54 Alex Rodatos So Woodcreek 15:56.9 7:36
55 Bailey Walker Fr Woodcreek 16:06.4 7:40
56 Kane Schaal So River Valley 16:09.5 7:42
57 Mike DiGiordano So Antelope 16:58.1 8:05
58 Jobany Dominguez So Yuba City 17:13.5 8:12
59 Julian Valdez Fr Inderkum 17:15 8:13
60 Joseph Nakamura So Yuba City 17:15.1 8:13
61 Connor Yep So Bella Vista 17:16.9 8:14 20/22 20/22 1/1 17:39
(0:22)
17:14 17:14 You ROCK! (LY)
62 Zachary Galamgam Fr Roseville 17:17 8:14
63 Samuel Worcester So Antelope 17:25 8:18
64 Noah Lindo So Inderkum 17:44 8:27
65 Andrew Stone Fr Inderkum 17:50.7 8:30
66 Zachary McIntire Fr River Valley 17:54.5 8:32
67 Luke Silvey Fr Inderkum 18:09.4 8:39
68 Braven Sanchez Fr Inderkum 18:29.3 8:48
69 Preston Thompson Fr Antelope 18:42 8:54
70 Sai Gujje So Inderkum 19:21.6 9:13
71 Ryan Capangpangan So Inderkum 20:00.8 9:32
72 Parsa Ahmadi So Bella Vista 20:01.3 9:32 21/22 21/22 1/1 16:28 16:28
73 Dylan Born Fr Bella Vista 20:07.9 9:35 22/22 22/22 1/1
74 Tate Manasero Fr Antelope 20:13 9:38
75 Nathan Leonhardt Fr Inderkum 20:56.8 9:58
76 Devin Rogers So Antelope 21:54 10:26
77 Jasjit Singh Fr River Valley 21:55 10:26
78 Griffen Haydon So River Valley 22:40 10:48
79 Samuel Schlutsmeyer Fr Yuba City 23:31 11:12
80 Travis Desmond Fr Roseville 23:39 11:16
81 Ryan Fredieu So Yuba City 24:03 11:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 0:19
64:04
12:49
6:06
15 Connor Harrod
So
12:37
6:00
1
Alex Wooden
So
12:47
6:05
2
Ashton Cobabe
So
12:48
6:06
3
Ben LaRoe
So
12:56
6:09
4
Jack Wilson
So
12:56
6:10
5
Harrison Low
Fr
12:57
6:10
6
Zander Nevin
Fr
12:58
6:11
7
2 Woodcreek
2-2-2-2-2
Gap: 0:52
67:30
13:30
6:26
57 Jasper Halford
So
13:07
6:15
8
Carson Rowlette
Fr
13:09
6:16
9
Ethan Rowlette
So
13:30
6:26
12
Gannon Harriman
So
13:46
6:33
13
Jadon Lai
So
13:59
6:39
15
Nelson Booth
So
14:00
6:40
16
Zach Jensen
Fr
14:01
6:41
17
3 Antelope
3-3-3-3-3
Gap: 1:31
71:01
14:12
6:46
101 Kyle Do
So
13:23
6:23
10
Andrew Maksimovich
So
13:52
6:36
14
Jackson Richards
Fr
14:09
6:44
19
Suhkpreet Aulakh
So
14:42
7:00
28
Gavin Milani
So
14:55
7:06
30
Mike DiGiordano
So
16:58
8:05
36
Samuel Worcester
So
17:25
8:18
40
4 Inderkum
4-4-4-4-4
Gap: 1:13
71:28
14:18
6:48
106 Jaeden Gutierrez
Fr
13:26
6:24
11
Patrick Zimmermann
So
14:22
6:51
22
Joey Villanueva
So
14:29
6:54
23
Arjun Atwal
So
14:31
6:55
24
Matthew Pena
Fr
14:39
6:59
26
Gadiel Rangel
So
14:41
7:00
27
Isaac Rangel
Fr
14:54
7:06
29
5 Roseville
5-5-5-5-5
Gap: 9:37
83:18
16:40
7:56
142 Stephen Zavala
Fr
14:02
6:41
18
Caelan Milligan
So
14:09
6:44
20
Dominic Westberg
So
14:11
6:45
21
Zachary Galamgam
Fr
17:17
8:14
39
Travis Desmond
Fr
23:39
11:16
44








6 River Valley
6-6-6-6-6
Gap: 1:34
78:02
15:36
7:26
159 Travis Prasad-Brown
Fr
14:36
6:57
25
Simranjit Boyal
Fr
15:38
7:27
32
Joseph Jelavich
Fr
15:47
7:31
33
Daniel Haydon
So
15:52
7:33
34
Kane Schaal
So
16:10
7:42
35
Zachary McIntire
Fr
17:55
8:32
41
Jasjit Singh
Fr
21:55
10:26
42
7 Yuba City
7-7-7-7-7
Gap: 8:33
97:33
19:31
9:17
194 Isaias Adame
So
15:30
7:23
31
Jobany Dominguez
So
17:14
8:12
37
Joseph Nakamura
So
17:15
8:13
38
Samuel Schlutsmeyer
Fr
23:31
11:12
43
Ryan Fredieu
So
24:03
11:27
45








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 0:42
65:54
13:11
6:17
15 Harrison Low
Fr
12:57
6:10
1
Zander Nevin
Fr
12:58
6:11
2
Matteo Persiani
Fr
13:00
6:12
3
Stephan DelaGrande
So
13:19
6:20
4
Tony Gudkov
Fr
13:39
6:30
5
Ethan Black
Fr
13:54
6:37
6
Ethan Briseno
So
13:56
6:38
7
Your Team ROCKS! (LR)
2 Woodcreek
2-2-2-2-2
Gap: 0:41
71:33
14:19
6:49
50 Nelson Booth
So
14:00
6:40
8
Zach Jensen
Fr
14:01
6:41
9
Carson Knox
So
14:18
6:49
10
Brendon Gould
Fr
14:34
6:56
11
Dominic Brenier
Fr
14:41
6:59
12
Markus Klug
So
15:55
7:35
17
Alex Rodatos
So
15:57
7:36
19
3 Inderkum
3-3-3-3-3
Gap: 1:14
75:55
15:11
7:14
76 Gadiel Rangel
So
14:41
7:00
13
Isaac Rangel
Fr
14:54
7:06
14
Harrison Hein
So
15:03
7:10
15
Khanh Nguyen
So
15:21
7:19
16
Otto Fairbanks
Fr
15:56
7:35
18
Julian Valdez
Fr
17:15
8:13
21
Noah Lindo
So
17:44
8:27
23
4 Antelope
4-4-4-4-4
Gap: 4:56
95:12
19:02
9:04
117 Mike DiGiordano
So
16:58
8:05
20
Samuel Worcester
So
17:25
8:18
22
Preston Thompson
Fr
18:42
8:54
24
Tate Manasero
Fr
20:13
9:38
25
Devin Rogers
So
21:54
10:26
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 0:32
70:19
14:04
6:42
15 Ethan Black
Fr
13:54
6:37
1
Ethan Briseno
So
13:56
6:38
2
William Lorence
So
13:57
6:38
3
Jacob Norton
So
14:07
6:43
4
Aaron Li
So
14:26
6:52
5
Evan Hymas
So
14:30
6:54
6
Kevin Sunzeri
So
14:51
7:04
7
Your Team ROCKS! (LR)
2 Inderkum
2-2-2-2-2
Gap: 1:14
89:28
17:54
8:31
50 Julian Valdez
Fr
17:15
8:13
8
Noah Lindo
So
17:44
8:27
9
Andrew Stone
Fr
17:51
8:30
10
Luke Silvey
Fr
18:09
8:39
11
Braven Sanchez
Fr
18:29
8:48
12
Sai Gujje
So
19:22
9:13
13
Ryan Capangpangan
So
20:01
9:32
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-1-1-1-1
Gap: 2:47
78:15
15:39
7:27
15 Evan Hymas
So
14:30
6:54
1
Kevin Sunzeri
So
14:51
7:04
2
Jaxon Barry
Fr
15:42
7:29
3
Samuel Blankenburg
Fr
15:55
7:35
4
Connor Yep
So
17:17
8:14
5
Parsa Ahmadi
So
20:01
9:32
6
Dylan Born
Fr
20:08
9:35
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.