West Ranch Results from the Foothill League Finals at Central Park Santa Clarita on 11/3/16

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aleksander Bogoniewski Sr V 18:04.16 6:01 3 36/40 7/7 10/29 4/4 17:56 17:39 16:58
Brandon Arana Fr F/S 20:27.55 6:49 3 58/100 3/12 17/29 6/6 19:34 19:34 19:34
Bryce Fenenbock Jr JV 18:12.02 6:04 3 23/76 2/10 11/29 5/6 16:52 16:52 16:39 15:43
Caleb Kefoury So F/S 21:18.2 7:06 3 73/100 6/12 21/29 6/6 20:50 20:22 20:02
Derek Moskal Jr JV 17:17.29 5:46 3 6/76 1/10 7/29 3/6 17:19
(0:01,0.1)
17:19
(0:01,0.1)
17:19
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Elijah Seidman Fr F/S 21:01.11 7:00 3 69/100 5/12 20/29 6/6 21:09
(0:07,0.6)
21:09
(0:07,0.6)
21:09
(0:07,0.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Evan Bates So F/S 17:32.67 5:51 3 4/100 1/12 8/29 3/6 18:16
(0:43,4.0)
16:50 16:48 16:47 You ROCK! (LY)
Fernando Bolio Jr JV 19:41.76 6:34 3 47/76 7/10 16/29 4/5 18:57 18:57 18:57
Gerardo Ortega Jr JV 23:06.54 7:42 3 75/76 10/10 27/29 4/4 21:56 24:41
(1:34,6.4)
21:56 21:56 You ROCK! (LR)
Hunter Covarrubias Sr JV 19:09.96 6:23 3 41/76 6/10 15/29 4/5 16:41 20:24
(1:14,6.0)
16:41 15:45 You ROCK! (LR)
Isaiah Seidman So V 16:33.97 5:31 3 10/40 4/7 4/29 1/6 17:27
(0:53,5.1)
15:58 15:58 15:26 You ROCK! (LY)
Jack Arnold Sr V 16:07.61 5:23 3 1/40 1/7 1/29 1/6 15:47 15:38 15:38 14:53
Jacob Lee Jr JV 18:59.08 6:20 3 37/76 4/10 13/29 5/5 18:27 18:02 18:02 17:33
Jake Carver Sr V 16:46.11 5:35 3 16/40 5/7 5/29 1/6 16:37 16:37 15:51
Jakob Adel Jr JV 19:01.49 6:20 3 39/76 5/10 14/29 5/5 18:27 18:27 18:27
James Yeyna So F/S 25:57.41 8:39 3 99/100 12/12 29/29 5/5 23:15 23:15 22:44
Jeffrey Loewe Jr JV 22:54.24 7:38 3 73/76 9/10 26/29 4/4 23:45
(0:51,3.6)
23:45
(0:51,3.6)
23:45
(0:51,3.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Joel Yoon So F/S 20:31.35 6:50 3 62/100 4/12 18/29 6/6 20:31 20:15 20:03 20:03
Jonathan Mcdaniel So F/S 17:34.8 5:52 3 5/100 2/12 9/29 2/6 16:58 16:58 16:40
Jordan Ayson Fr F/S 24:04.71 8:02 3 94/100 11/12 28/29 5/5 23:02 23:02 23:02
Justin Jang Fr F/S 21:37.51 7:13 3 76/100 7/12 22/29 5/5 21:24 21:24 21:24
Justin Sherfey Sr V 16:21.91 5:27 3 5/40 3/7 3/29 1/6 16:05 15:47 15:44 15:13
Kyle Bateman Fr F/S 22:41.3 7:34 3 83/100 10/12 25/29 5/5 22:03 22:03 22:03
Lucas Bedoya Fr F/S 22:02.28 7:21 3 78/100 8/12 23/29 5/5 21:39 21:39 21:39
Matthew Go Sr JV 20:35.19 6:52 3 59/76 8/10 19/29 4/4 18:21 18:58 18:21 17:16
Preston Pope Jr V 16:11.03 5:24 3 2/40 2/7 2/29 1/6 15:28 15:36 15:28 14:37
Ryan Black Fr F/S 22:35.49 7:32 3 82/100 9/12 24/29 5/5 21:26 21:26 20:45
Thomas Bravo Jr JV 18:45.26 6:15 3 35/76 3/10 12/29 5/5 18:10 18:21 18:10 17:47
Timothy Sterkel Jr V 17:01.34 5:40 3 19/40 6/7 6/29 1/6 16:16 15:56 15:21
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/6 82:01
0:39
3 5:28 5:23 5:35 34 5:28 78:09 79:15 78:09 Jack Arnold (1), Preston Pope (2), Justin Sherfey (5), Isaiah Seidman (10), Jake Carver (16)
JV 1st 5 5/5 92:15
1:44
3 6:09 5:46 6:20 110 5:41 90:33 90:05 88:55 Derek Moskal (6), Bryce Fenenbock (20), Thomas Bravo (26), Jacob Lee (28), Jakob Adel (30)
JV 2nd 5 4/4 105:28
3:57
3 7:02 6:23 7:42 102 5:56 97:35 94:27 Hunter Covarrubias (13), Fernando Bolio (16), Matthew Go (22), Jeffrey Loewe (25), Gerardo Ortega (26)
F/S 1st 5 6/6 97:07
3:28
3 6:29 5:51 7:00 122 5:55 90:14 98:46
(1:38,1.7)
87:08 Your Team ROCKS! (LR) Evan Bates (4), Jonathan Mcdaniel (5), Brandon Arana (36), Joel Yoon (38), Elijah Seidman (39)
F/S 2nd 5 5/5 110:15
1:23
3 7:21 7:06 7:34 150 6:09 98:13 109:09 97:09 Caleb Kefoury (28), Justin Jang (29), Lucas Bedoya (30), Ryan Black (31), Kyle Bateman (32)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jack Arnold Sr West Ranch 16:07.61 5:23 1/7 1/29 1/6 15:47 15:38 15:38
2 Preston Pope Jr West Ranch 16:11.03 5:24 2/7 2/29 1/6 15:28 15:36 15:28
3 Britain Reynolds Jr Valencia 16:11.94 5:24
4 Boon Andrews Jr Saugus 16:16.96 5:26
5 Justin Sherfey Sr West Ranch 16:21.91 5:27 3/7 3/29 1/6 16:05 15:47 15:44
6 Ethan Danforth So Canyon 16:22.55 5:28
7 Tanay Suryavanshi Jr Valencia 16:24.41 5:28
8 Gage Davenport So Valencia 16:26.92 5:29
9 Patrick King Jr Canyon 16:31.78 5:31
10 Isaiah Seidman So West Ranch 16:33.97 5:31 4/7 4/29 1/6 17:27
(0:53)
15:58 15:58 You ROCK! (LY)
11 Luke Wilke Sr Saugus 16:38.22 5:33
12 Juan Enciso Jr Saugus 16:40.3 5:33
13 Albert Serrano Jr Saugus 16:40.57 5:34
14 Sebastian Holding Jr Valencia 16:40.99 5:34
15 Jaime Calderon Sr Golden Valley 16:44.57 5:35
16 Jake Carver Sr West Ranch 16:46.11 5:35 5/7 5/29 1/6 16:37 16:37
17 Andrew Larochelle Jr Hart 16:52.25 5:37
18 Christopher (cj) Westenh Sr Saugus 16:57.15 5:39
19 Timothy Sterkel Jr West Ranch 17:01.34 5:40 6/7 6/29 1/6 16:16 15:56
20 Joseph Clemons So Golden Valley 17:01.86 5:41
21 Kobe Serrano So Saugus 17:02.74 5:41
22 Spencer Makar Sr Valencia 17:02.98 5:41
23 Jacob Acosta Sr Golden Valley 17:03.73 5:41
24 Daniel Rush So Golden Valley 17:12.99 5:44
25 Andrew Mawhorter So Canyon 17:14.33 5:45
26 Alexander Buckley Sr Valencia 17:24.32 5:48
27 Brandon Martinez Jr Hart 17:27.13 5:49
28 Ryan Stevens Sr Golden Valley 17:29.94 5:50
29 Cade Luongo Sr Canyon 17:32.3 5:51
30 Matthew Bibicoff Sr Valencia 17:33.75 5:51
31 Alexis Romero So Golden Valley 17:41.34 5:54
32 Collin Werth Jr Saugus 17:43.43 5:54
33 David Benitez Sr Golden Valley 17:44.88 5:55
34 Erick Pena Sr Hart 17:45.07 5:55
35 Garret Alcantara Sr Hart 17:45.19 5:55
36 Aleksander Bogoniewski Sr West Ranch 18:04.16 6:01 7/7 10/29 4/4 17:56 17:39
37 Brandon Torres Sr Canyon 18:04.77 6:02
38 Gregory Vance Jr Hart 18:07.01 6:02
39 Cayden Lavy Jr Hart 18:14.51 6:05
40 Aries Galaviz So Canyon 19:11.3 6:24
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 West Ranch
1-1-1-1-1
Gap: 0:39
82:01
16:24
5:28
34 Jack Arnold
Sr
16:08
5:23
1
Preston Pope
Jr
16:11
5:24
2
Justin Sherfey
Sr
16:22
5:27
5
Isaiah Seidman
So
16:34
5:31
10
Jake Carver
Sr
16:46
5:35
16
Timothy Sterkel
Jr
17:01
5:40
19
Aleksand Bogoniew
Sr
18:04
6:01
36
2 Valencia
2-2-2-2-2
Gap: 0:51
82:47
16:33
5:31
54 Britain Reynolds
Jr
16:12
5:24
3
Tanay Suryavan
Jr
16:24
5:28
7
Gage Davenpor
So
16:27
5:29
8
Sebastia Holding
Jr
16:41
5:34
14
Spencer Makar
Sr
17:03
5:41
22
Alexande Buckley
Sr
17:24
5:48
26
Matthew Bibicoff
Sr
17:34
5:51
30
3 Saugus
3-3-3-3-3
Gap: 0:40
83:13
16:39
5:33
58 Boon Andrews
Jr
16:17
5:26
4
Luke Wilke
Sr
16:38
5:33
11
Juan Enciso
Jr
16:40
5:33
12
Albert Serrano
Jr
16:41
5:34
13
Christop (cj) Westenh
Sr
16:57
5:39
18
Kobe Serrano
So
17:03
5:41
21
Collin Werth
Jr
17:43
5:54
32
4 Canyon
4-3-4-4-4
Gap: 1:42
85:46
17:09
5:43
106 Ethan Danforth
So
16:23
5:28
6
Patrick King
Jr
16:32
5:31
9
Andrew Mawhorte
So
17:14
5:45
25
Cade Luongo
Sr
17:32
5:51
29
Brandon Torres
Sr
18:05
6:02
37
Aries Galaviz
So
19:11
6:24
40




5 Golden Valley
5-5-5-5-5
Gap: 0:45
85:33
17:07
5:42
110 Jaime Calderon
Sr
16:45
5:35
15
Joseph Clemons
So
17:02
5:41
20
Jacob Acosta
Sr
17:04
5:41
23
Daniel Rush
So
17:13
5:44
24
Ryan Stevens
Sr
17:30
5:50
28
Alexis Romero
So
17:41
5:54
31
David Benitez
Sr
17:45
5:55
33
6 Hart
6-6-6-6-6
Gap: 1:15
87:57
17:35
5:52
151 Andrew Larochel
Jr
16:52
5:37
17
Brandon Martinez
Jr
17:27
5:49
27
Erick Pena
Sr
17:45
5:55
34
Garret Alcantar
Sr
17:45
5:55
35
Gregory Vance
Jr
18:07
6:02
38
Cayden Lavy
Jr
18:15
6:05
39




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jake Rochford Jr Saugus 16:46.46 5:35
2 Luc Landrum Sr Saugus 16:50.27 5:37
3 Derek Robert Jr Saugus 16:57.62 5:39
4 Christopher Mosely Jr Saugus 17:06.38 5:42
5 Eric Cheney Sr Valencia 17:13.4 5:44
6 Derek Moskal Jr West Ranch 17:17.29 5:46 1/10 7/29 3/6 17:19
(0:01)
17:19
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
7 Mari Aquino Jr Golden Valley 17:22.36 5:47
8 Shandiz Javadi Jr Saugus 17:28.75 5:50
9 Spencer Moffat Sr Valencia 17:29.27 5:50
10 Gunwoo Pak Jr Saugus 17:30.1 5:50
11 Kevin Orozco Sr Golden Valley 17:31.97 5:51
12 Jacob Spivek Sr Valencia 17:33.39 5:51
13 Timothy (tj) Von Busch Jr Saugus 17:35.85 5:52
14 Matt Cervantes Sr Golden Valley 17:44.21 5:55
15 Jorge Ragde Sr Golden Valley 17:44.92 5:55
16 Andrew Fuentes Jr Hart 17:45.15 5:55
17 Michael Burson Jr Saugus 17:50.39 5:57
18 Adrian Muniz Sr Golden Valley 17:59.14 6:00
19 Jackson Minyard Jr Saugus 18:02.75 6:01
20 Danny Pineda Sr Golden Valley 18:03.73 6:01
21 Elijah Stepan Jr Saugus 18:07.78 6:03
22 Benjamin James Jr Hart 18:11.89 6:04
23 Bryce Fenenbock Jr West Ranch 18:12.02 6:04 2/10 11/29 5/6 16:52 16:52 16:39
24 Nico Milligan Sr Golden Valley 18:14.12 6:05
25 Cameron Broadbent Sr Saugus 18:15.66 6:05
26 Andrew Ingrassia Sr Hart 18:16.3 6:05
27 Ilker Loza Jr Saugus 18:16.62 6:06
28 Alex Shaneyfelt Jr Golden Valley 18:17.31 6:06
29 Lars Heinstedt Sr Saugus 18:19.05 6:06
30 Adrian Martinez Sr Golden Valley 18:19.89 6:07
31 Luke Bolen Sr Saugus 18:21.73 6:07
32 Uriel Aguilar Sr Hart 18:27.48 6:09
33 Brannon Barber Jr Valencia 18:29.75 6:10
34 Israel Hernandez Sr Hart 18:39.65 6:13
35 Thomas Bravo Jr West Ranch 18:45.26 6:15 3/10 12/29 5/5 18:10 18:21 18:10
36 Andrew Jennerson Jr Hart 18:50 6:17
37 Jacob Lee Jr West Ranch 18:59.08 6:20 4/10 13/29 5/5 18:27 18:02 18:02
38 Jared Kawasawa Sr Valencia 19:00.52 6:20
39 Jakob Adel Jr West Ranch 19:01.49 6:20 5/10 14/29 5/5 18:27 18:27
40 Tyler O'sullivan Sr Saugus 19:06.65 6:22
41 Hunter Covarrubias Sr West Ranch 19:09.96 6:23 6/10 15/29 4/5 16:41 20:24
(1:14)
16:41 You ROCK! (LR)
42 Tanner Santogrossi Jr Saugus 19:13.78 6:25
43 Marcus Tompkins Jr Hart 19:16.62 6:26
44 Nicholas Grothe Jr Saugus 19:20.34 6:27
45 Jose Anuario Sr Hart 19:36.38 6:32
46 Ryan Farrow Jr Valencia 19:39.2 6:33
47 Fernando Bolio Jr West Ranch 19:41.76 6:34 7/10 16/29 4/5 18:57 18:57
48 Troy Furubotton Sr Saugus 19:44.53 6:35
49 Tyler Lutz Jr Hart 19:55.72 6:39
50 Andres Garcia-orellana Jr Hart 20:00.23 6:40
51 Adrian Santoyo Jr Saugus 20:02.73 6:41
52 David Stiller Jr Saugus 20:06.37 6:42
53 Cesar Garcia Jr Golden Valley 20:07.5 6:43
54 Sergio Pena Sr Hart 20:18.89 6:46
55 Nathan Eichensehr Jr Saugus 20:19.28 6:46
56 Bailey Zipperman Sr Saugus 20:22.01 6:47
57 Kyle Peterson Jr Hart 20:22.84 6:48
58 Christopher Sorensen Jr Hart 20:32.58 6:51
59 Matthew Go Sr West Ranch 20:35.19 6:52 8/10 19/29 4/4 18:21 18:58 18:21
60 Christopher Carlsen Sr Valencia 20:36.62 6:52
61 Daniel Branda Jr Hart 20:46.1 6:55
62 Dylan Mendoza Jr Golden Valley 20:46.16 6:55
63 Blake Bruner Jr Hart 20:49.55 6:57
64 Andre Rivera Sr Golden Valley 20:59.2 7:00
65 Ian Wahagheghe Jr Golden Valley 20:59.96 7:00
66 Andrew Elizalde Sr Golden Valley 21:06.55 7:02
67 Richard Hernandez Jr Saugus 21:20.26 7:07
68 Jaimie Ortega Jr Canyon 21:22.09 7:07
69 Gabriel Halekakis Jr Hart 21:32.31 7:11
70 Jose Escobosa Jr Canyon 21:41.52 7:14
71 Sergio Carillo Jr Saugus 21:42.29 7:14
72 Jasper Hsu Sr Golden Valley 22:28.28 7:29
73 Jeffrey Loewe Jr West Ranch 22:54.24 7:38 9/10 26/29 4/4 23:45
(0:51)
23:45
(0:51)
You ROCK! (LR, PR)
74 Nahum Mollinedo Sr Golden Valley 22:56.7 7:39
75 Gerardo Ortega Jr West Ranch 23:06.54 7:42 10/10 27/29 4/4 21:56 24:41
(1:34)
21:56 You ROCK! (LR)
76 Eddie Victoria Jr Saugus 24:53.79 8:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Saugus
1-1-1-1-1
Gap: 0:42
85:09
17:02
5:41
18 Jake Rochford
Jr
16:46
5:35
1
Luc Landrum
Sr
16:50
5:37
2
Derek Robert
Jr
16:58
5:39
3
Christop Mosely
Jr
17:06
5:42
4
Shandiz Javadi
Jr
17:29
5:50
8
Gunwoo Pak
Jr
17:30
5:50
10
Timothy (tj) Von Busch
Jr
17:36
5:52
13
2 Golden Valley
4-3-3-2-2
Gap: 0:37
88:23
17:41
5:54
64 Mari Aquino
Jr
17:22
5:47
7
Kevin Orozco
Sr
17:32
5:51
11
Matt Cervante
Sr
17:44
5:55
14
Jorge Ragde
Sr
17:45
5:55
15
Adrian Muniz
Sr
17:59
6:00
17
Danny Pineda
Sr
18:04
6:01
18
Nico Milligan
Sr
18:14
6:05
21
3 Valencia
2-2-2-3-3
Gap: 1:47
89:46
17:57
5:59
79 Eric Cheney
Sr
17:13
5:44
5
Spencer Moffat
Sr
17:29
5:50
9
Jacob Spivek
Sr
17:33
5:51
12
Brannon Barber
Jr
18:30
6:10
24
Jared Kawasawa
Sr
19:01
6:20
29
Ryan Farrow
Jr
19:39
6:33
33
Christop Carlsen
Sr
20:37
6:52
35
4 Hart
5-5-5-4-4
Gap: 0:55
91:20
18:16
6:05
105 Andrew Fuentes
Jr
17:45
5:55
16
Benjamin James
Jr
18:12
6:04
19
Andrew Ingrassi
Sr
18:16
6:05
22
Uriel Aguilar
Sr
18:27
6:09
23
Israel Hernande
Sr
18:40
6:13
25
Andrew Jennerso
Jr
18:50
6:17
27
Marcus Tompkins
Jr
19:17
6:26
32
5 West Ranch
3-4-4-4-5
Gap: 1:44
92:15
18:27
6:09
110 Derek Moskal
Jr
17:17
5:46
6
Bryce Fenenboc
Jr
18:12
6:04
20
Thomas Bravo
Jr
18:45
6:15
26
Jacob Lee
Jr
18:59
6:20
28
Jakob Adel
Jr
19:01
6:20
30
Hunter Covarrub
Sr
19:10
6:23
31
Fernando Bolio
Jr
19:42
6:34
34
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Saugus
1-1-1-1-1
Gap: 0:38
89:07
17:49
5:56
16 Gunwoo Pak
Jr
17:30
5:50
1
Timothy (tj) Von Busch
Jr
17:36
5:52
2
Michael Burson
Jr
17:50
5:57
3
Jackson Minyard
Jr
18:03
6:01
4
Elijah Stepan
Jr
18:08
6:03
6
Cameron Broadben
Sr
18:16
6:05
8
Ilker Loza
Jr
18:17
6:06
9
2 Golden Valley
2-2-2-2-2
Gap: 2:04
93:03
18:37
6:12
52 Danny Pineda
Sr
18:04
6:01
5
Nico Milligan
Sr
18:14
6:05
7
Alex Shaneyfe
Jr
18:17
6:06
10
Adrian Martinez
Sr
18:20
6:07
11
Cesar Garcia
Jr
20:08
6:43
19
Dylan Mendoza
Jr
20:46
6:55
23
Andre Rivera
Sr
20:59
7:00
24
3 Hart
3-3-3-3-3
Gap: 1:10
97:39
19:32
6:31
76 Andrew Jennerso
Jr
18:50
6:17
12
Marcus Tompkins
Jr
19:17
6:26
14
Jose Anuario
Sr
19:36
6:32
15
Tyler Lutz
Jr
19:56
6:39
17
Andres Garcia-o
Jr
20:00
6:40
18
Sergio Pena
Sr
20:19
6:46
20
Kyle Peterson
Jr
20:23
6:48
21
4 West Ranch
4-4-4-4-4
Gap: 3:57
105:28
21:06
7:02
102 Hunter Covarrub
Sr
19:10
6:23
13
Fernando Bolio
Jr
19:42
6:34
16
Matthew Go
Sr
20:35
6:52
22
Jeffrey Loewe
Jr
22:54
7:38
25
Gerardo Ortega
Jr
23:07
7:42
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jacob Kaufmann So Saugus 17:16.48 5:45
2 Cristian Lopez So Valencia 17:27.09 5:49
3 Jason O'sullivan So Saugus 17:31.43 5:50
4 Evan Bates So West Ranch 17:32.67 5:51 1/12 8/29 3/6 18:16
(0:43)
16:50 16:48 You ROCK! (LY)
5 Jonathan Mcdaniel So West Ranch 17:34.8 5:52 2/12 9/29 2/6 16:58 16:58
6 Esteban Covarraibias Fr Canyon 17:36.76 5:52
7 Alfredo Deanda Fr Canyon 17:40.56 5:54
8 David Flores So Hart 17:42.79 5:54
9 Joshua Aina So Valencia 17:46.98 5:56
10 Brandon Lucas So Golden Valley 17:53.85 5:58
11 Zachary Fineberg So Saugus 17:55.07 5:58
12 Nicholas Short So Saugus 17:56.93 5:59
13 Anthony Dugan So Saugus 17:57.58 5:59
14 Jason Watanabe So Canyon 18:03.92 6:01
15 Antonio Marroquin So Valencia 18:04.26 6:01
16 Frank Lofton Fr Canyon 18:09.22 6:03
17 Lothar Hernandez So Saugus 18:10 6:03
18 Jason Comeau So Valencia 18:16.75 6:06
19 Russell Mawhorter Fr Canyon 18:19.06 6:06
20 Rylan Wadkins Fr Saugus 18:23.27 6:08
21 William Cheney Fr Valencia 18:23.62 6:08
22 Jonathan Finn So Valencia 18:26.14 6:09
23 Kristian Rascon So Saugus 18:30.51 6:10
24 Tyler Nilson Fr Saugus 18:31.12 6:10
25 Nikolas Martinez Fernand So Saugus 18:38.99 6:13
26 Nate Doughtery So Golden Valley 18:40.41 6:13
27 Mathew Liebmann So Hart 18:42.85 6:14
28 Jose Hernandez Fr Golden Valley 18:44.14 6:15
29 Luke Heberle Fr Hart 18:44.75 6:15
30 Maurico Deguchi Fr Golden Valley 18:45.52 6:15
31 Manuel Romo Fr Hart 18:57.59 6:19
32 Mohammed Osman So Valencia 19:01.04 6:20
33 Kai Onouye So Golden Valley 19:05.47 6:22
34 Donny Garrison Fr Canyon 19:11.62 6:24
35 Tyler Lentz Fr Saugus 19:12.9 6:24
36 Christian Hernandez So Golden Valley 19:13.47 6:24
37 Christian Kay So Valencia 19:16.73 6:26
38 Evan Maich So Saugus 19:17.87 6:26
39 Joseph Wilson So Golden Valley 19:23.29 6:28
40 James Musasizi So Saugus 19:37.06 6:32
41 Robert Miller Fr Valencia 19:37.37 6:32
42 Christ Keuchguerian Fr Hart 19:37.5 6:33
43 Bryan Manon So Canyon 19:47.6 6:36
44 Nicholas Whitman So Saugus 19:51.12 6:37
45 Lucas Waters So Saugus 19:56.69 6:39
46 Joshua Weide So Valencia 20:01.37 6:40
47 Cole Alayon Fr Valencia 20:03.58 6:41
48 Andrei Trinidad So Golden Valley 20:03.98 6:41
49 Grant Doughtery Fr Golden Valley 20:10.12 6:43
50 Joey Pineda Fr Golden Valley 20:13.85 6:45
51 Sean Flaharty So Saugus 20:14.95 6:45
52 Ryan Flaharty So Saugus 20:15.5 6:45
53 Thomas Westenhofer So Saugus 20:16.38 6:45
54 Christian Alvarado So Golden Valley 20:17.18 6:46
55 Dominic Casillas So Saugus 20:17.51 6:46
56 Nicholas Abrot Fr Canyon 20:19.03 6:46
57 Stephen Rhodes Fr Canyon 20:21.67 6:47
58 Brandon Arana Fr West Ranch 20:27.55 6:49 3/12 17/29 6/6 19:34 19:34
59 Adam Villa Fr Hart 20:28.1 6:49
60 Jacob Wynn Fr Saugus 20:28.28 6:49
61 Kyle Hawn So Valencia 20:28.76 6:50
62 Joel Yoon So West Ranch 20:31.35 6:50 4/12 18/29 6/6 20:31 20:15 20:03
63 Benjamin Kinney Fr Canyon 20:31.81 6:51
64 Francisco Miguel Butterw Fr Saugus 20:31.86 6:51
65 Lucas Bautista Fr Saugus 20:31.95 6:51
66 Khoi (kevin) Huynh Fr Saugus 20:37.7 6:53
67 Alex Melchor Fr Golden Valley 20:47.74 6:56
68 Patrick Palominos Fr Saugus 20:56.2 6:59
69 Elijah Seidman Fr West Ranch 21:01.11 7:00 5/12 20/29 6/6 21:09
(0:07)
21:09
(0:07)
You ROCK! (LR, PR)
70 Gabriel Hall Fr Canyon 21:06.82 7:02
71 Tyler Burton So Saugus 21:11.51 7:04
72 Joshua Bennett Fr Saugus 21:14.02 7:05
73 Caleb Kefoury So West Ranch 21:18.2 7:06 6/12 21/29 6/6 20:50 20:22
74 Albert Tambalo So Golden Valley 21:30.05 7:10
75 Brandon Sabelis So Golden Valley 21:32.63 7:11
76 Justin Jang Fr West Ranch 21:37.51 7:13 7/12 22/29 5/5 21:24 21:24
77 Charles Clemons So Golden Valley 21:54.53 7:18
78 Lucas Bedoya Fr West Ranch 22:02.28 7:21 8/12 23/29 5/5 21:39 21:39
79 Kade Bulandi Fr Saugus 22:07.25 7:22
80 Daniel Shannon Fr Saugus 22:22.63 7:28
81 Denzil Cefre So Saugus 22:30.08 7:30
82 Ryan Black Fr West Ranch 22:35.49 7:32 9/12 24/29 5/5 21:26 21:26
83 Kyle Bateman Fr West Ranch 22:41.3 7:34 10/12 25/29 5/5 22:03 22:03
84 Ben Shapiro Fr Golden Valley 22:42.66 7:34
85 Tristan Mendoza So Golden Valley 22:47.9 7:36
86 Kaiden Cooper Fr Canyon 22:50.57 7:37
87 Sean Currie So Valencia 22:55.37 7:38
88 Kenneth Delcid Fr Golden Valley 22:56.04 7:39
89 Lorenzo Hinojosa Fr Canyon 23:00.12 7:40
90 Logan Suffredini So Valencia 23:05.19 7:42
91 Justin Khoo Fr Saugus 23:06.7 7:42
92 Joshua Gerhardt Fr Valencia 23:28.07 7:49
93 Alex Escobosa Fr Canyon 23:33.86 7:51
94 Jordan Ayson Fr West Ranch 24:04.71 8:02 11/12 28/29 5/5 23:02 23:02
95 Ryan Pontius So Valencia 24:31.43 8:10
96 Justin Paras So Golden Valley 24:41.46 8:14
97 Kyle Gonzales So Valencia 25:01.18 8:20
98 Anthony Barba Fr Valencia 25:06.44 8:22
99 James Yeyna So West Ranch 25:57.41 8:39 12/12 29/29 5/5 23:15 23:15
100 Kyle Mattox Fr Saugus 26:19.78 8:47
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Saugus
1-1-1-1-1
Gap: 0:41
88:37
17:43
5:54
40 Jacob Kaufmann
So
17:16
5:45
1
Jason O'sulliv
So
17:31
5:50
3
Zachary Fineberg
So
17:55
5:58
11
Nicholas Short
So
17:57
5:59
12
Anthony Dugan
So
17:58
5:59
13
Lothar Hernande
So
18:10
6:03
17
Rylan Wadkins
Fr
18:23
6:08
20
2 Canyon
4-4-3-2-2
Gap: 0:42
89:50
17:58
5:59
62 Esteban Covarrai
Fr
17:37
5:52
6
Alfredo Deanda
Fr
17:41
5:54
7
Jason Watanabe
So
18:04
6:01
14
Frank Lofton
Fr
18:09
6:03
16
Russell Mawhorte
Fr
18:19
6:06
19
Donny Garrison
Fr
19:12
6:24
31
Bryan Manon
So
19:48
6:36
35
3 Valencia
2-3-2-3-3
Gap: 0:57
89:59
18:00
6:00
65 Cristian Lopez
So
17:27
5:49
2
Joshua Aina
So
17:47
5:56
9
Antonio Marroqui
So
18:04
6:01
15
Jason Comeau
So
18:17
6:06
18
William Cheney
Fr
18:24
6:08
21
Jonathan Finn
So
18:26
6:09
22
Mohammed Osman
So
19:01
6:20
29
4 Golden Valley
6-6-5-5-4
Gap: 1:12
93:09
18:38
6:13
115 Brandon Lucas
So
17:54
5:58
10
Nate Doughter
So
18:40
6:13
23
Jose Hernande
Fr
18:44
6:15
25
Maurico Deguchi
Fr
18:46
6:15
27
Kai Onouye
So
19:05
6:22
30
Christia Hernande
So
19:13
6:24
32
Joseph Wilson
So
19:23
6:28
33
5 Hart
5-5-5-6-5
Gap: 1:55
93:45
18:45
6:15
120 David Flores
So
17:43
5:54
8
Mathew Liebmann
So
18:43
6:14
24
Luke Heberle
Fr
18:45
6:15
26
Manuel Romo
Fr
18:58
6:19
28
Christ Keuchgue
Fr
19:38
6:33
34
Adam Villa
Fr
20:28
6:49
37




6 West Ranch
3-2-4-4-6
Gap: 3:28
97:07
19:25
6:28
122 Evan Bates
So
17:33
5:51
4
Jonathan Mcdaniel
So
17:35
5:52
5
Brandon Arana
Fr
20:28
6:49
36
Joel Yoon
So
20:31
6:50
38
Elijah Seidman
Fr
21:01
7:00
39
Caleb Kefoury
So
21:18
7:06
40
Justin Jang
Fr
21:38
7:13
41
Your Team ROCKS! (LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Saugus
1-1-1-1-1
Gap: 0:29
92:14
18:27
6:09
18 Lothar Hernande
So
18:10
6:03
1
Rylan Wadkins
Fr
18:23
6:08
2
Kristian Rascon
So
18:31
6:10
4
Tyler Nilson
Fr
18:31
6:10
5
Nikolas Martinez Fernand
So
18:39
6:13
6
Tyler Lentz
Fr
19:13
6:24
9
Evan Maich
So
19:18
6:26
12
2 Valencia
2-2-2-2-2
Gap: 1:35
96:23
19:17
6:26
51 Jonathan Finn
So
18:26
6:09
3
Mohammed Osman
So
19:01
6:20
7
Christia Kay
So
19:17
6:26
11
Robert Miller
Fr
19:37
6:32
14
Joshua Weide
So
20:01
6:40
16
Cole Alayon
Fr
20:04
6:41
17
Kyle Hawn
So
20:29
6:50
24
3 Golden Valley
4-3-3-3-3
Gap: 1:00
99:05
19:49
6:36
80 Christia Hernande
So
19:13
6:24
10
Joseph Wilson
So
19:23
6:28
13
Andrei Trinidad
So
20:04
6:41
18
Grant Doughter
Fr
20:10
6:43
19
Joey Pineda
Fr
20:14
6:45
20
Christia Alvarado
So
20:17
6:46
21
Alex Melchor
Fr
20:48
6:56
26
4 Canyon
3-3-4-4-4
Gap: 1:20
100:12
20:02
6:41
93 Donny Garrison
Fr
19:12
6:24
8
Bryan Manon
So
19:48
6:36
15
Nicholas Abrot
Fr
20:19
6:46
22
Stephen Rhodes
Fr
20:22
6:47
23
Benjamin Kinney
Fr
20:32
6:51
25
Gabriel Hall
Fr
21:07
7:02
27
Kaiden Cooper
Fr
22:51
7:37
33
5 West Ranch
5-5-5-5-5
Gap: 1:23
110:15
22:03
7:21
150 Caleb Kefoury
So
21:18
7:06
28
Justin Jang
Fr
21:38
7:13
29
Lucas Bedoya
Fr
22:02
7:21
30
Ryan Black
Fr
22:35
7:32
31
Kyle Bateman
Fr
22:41
7:34
32
Jordan Ayson
Fr
24:05
8:02
34
James Yeyna
So
25:57
8:39
35
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.