West Ranch Results from the Masters Invitational at Central Park Santa Clarita on 9/30/17

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anthony Payan Fr JV 23:39.8 7:38 3.1 88/115 5/8 12/15 4/7
Atharva Sontakke So JV 24:08.2 7:47 3.1 95/115 6/8 13/15 4/6
Barton Pida Fr V 18:19.9 5:55 3.1 30/77 2/7 3/15 8/12 You ROCK! (SBP)
Benjamin Hernandez So V 18:58.3 6:07 3.1 41/77 6/7 7/15 3/10 You ROCK! (SBP)
Ethan Robles Fr JV 23:28.8 7:34 3.1 87/115 4/8 11/15 5/8
Felix Breitbach Fr JV 19:47.4 6:23 3.1 24/115 2/8 9/15 3/9 You ROCK! (SBP)
Gabriel Vanevenhoven Fr JV 25:25 8:12 3.1 106/115 8/8 15/15 3/3 You ROCK! (SBP)
Gerardo Ortega Sr JV 24:30.7 7:54 3.1 100/115 7/8 14/15 4/4
Isaiah Seidman Jr V 16:15.7 5:15 3.1 2/77 1/7 1/15 2/12 16:15 You ROCK! (SBP)
Jacob Lee Sr V 18:33.7 5:59 3.1 36/77 3/7 4/15 7/12 19:32
(0:58,4.9)
You ROCK! (SBP, DPR)
John Lopez So V 18:51.1 6:05 3.1 40/77 5/7 6/15 3/11 You ROCK! (SBP)
Lucas Bedoya So V 19:34.7 6:19 3.1 51/77 7/7 8/15 3/8 You ROCK! (SBP)
Ryan Black So JV 21:35.3 6:58 3.1 56/115 3/8 10/15 4/8
Thomas Bravo Sr V 18:49.4 6:04 3.1 39/77 4/7 5/15 3/12 20:14
(1:24,7.0)
You ROCK! (SBP, DPR)
Timothy Sterkel Sr JV 16:45.2 5:24 3.1 1/115 1/8 2/15 1/9 16:38 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/11 90:50
2:35
3.1 5:52 5:15 6:05 136 5:29 Isaiah Seidman (2), Barton Pida (28), Jacob Lee (33), Thomas Bravo (36), John Lopez (37)
JV 1st 5 4/7 105:17
6:55
3.1 6:48 5:24 7:38 114 5:48 Timothy Sterkel (1), Felix Breitbach (17), Ryan Black (25), Ethan Robles (35), Anthony Payan (36)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Xian Shively Sr Pasadena Poly 15:52.1 5:07
2 Isaiah Seidman Jr West Ranch 16:15.7 5:15 1/7 1/15 2/12 You ROCK! (SBP)
3 Blake Gallardo Fr Saugus 16:38.2 5:22
4 Garrin Schaap Jr Central Valley Christian 16:43.3 5:24
5 Alexander Medina Jr Eastside 16:50.2 5:26
6 Lothar Hernandez Jr Saugus 16:56.1 5:28
7 Chris Mosley Sr Saugus 17:00.6 5:29
8 Rylan Wadkins So Saugus 17:10.8 5:33
9 Eduardo Cruz Jr Arcadia 17:12 5:33
10 Josh Duarte Jr Saugus 17:13 5:33
11 Anthony Dugan Jr Saugus 17:15.6 5:34
12 Kyle Theurkauf Jr Montgomery (Santa Rosa) 17:15.6 5:34
13 Zach Fineberg Jr Saugus 17:28.2 5:38
14 Treyden Atwell Jr Rosamond 17:28.5 5:38
15 William Theung Sr Arcadia 17:36.4 5:41
16 Chen Sean Jr San Marino 17:41.2 5:42
17 Ebrahim Shirmohammadi So Arcadia 17:43.3 5:43
18 Ramon Cruz Sr Montgomery (Santa Rosa) 17:44.6 5:43
19 Aaron Lee So Arcadia 17:49.6 5:45
20 Moffat Tom Sr San Marino 17:49.7 5:45
21 Evan Hayes So Pasadena Poly 17:53.9 5:46
22 Mohammad Halim Sr Arcadia 17:55.4 5:47
23 David Miller Jr Liberty (Lemon Grove) 17:56 5:47
24 Jack Nalbandian Jr Holy Martyrs 17:57.8 5:48
25 Juan Zamora So Immanuel 17:58.2 5:48
26 Joshua Dykstra Jr Central Valley Christian 18:00 5:48
27 Danny Navarez So Rosamond 18:11.5 5:52
28 Dash Liddi-brown Jr Pasadena Poly 18:13.8 5:53
29 Brandon Alvarado Jr Montgomery (Santa Rosa) 18:14.2 5:53
30 Barton Pida Fr West Ranch 18:19.9 5:55 2/7 3/15 8/12 You ROCK! (SBP)
31 Karl Jang Sr Arcadia 18:25.9 5:57
32 Jacob Lopez Jr Liberty (Lemon Grove) 18:26.9 5:57
33 Ethan Meyer Jr Rosamond 18:27.1 5:57
34 Mark Keosian So Holy Martyrs 18:29.5 5:58
35 Powers Alexander Sr San Marino 18:33.5 5:59
36 Jacob Lee Sr West Ranch 18:33.7 5:59 3/7 4/15 7/12 You ROCK! (SBP)
37 Jophiel Nino Sr Eastside 18:36 6:00
38 Nathan Guo Sr Arcadia 18:46 6:03
39 Thomas Bravo Sr West Ranch 18:49.4 6:04 4/7 5/15 3/12 You ROCK! (SBP)
40 John Lopez So West Ranch 18:51.1 6:05 5/7 6/15 3/11 You ROCK! (SBP)
41 Benjamin Hernandez So West Ranch 18:58.3 6:07 6/7 7/15 3/10 You ROCK! (SBP)
42 Eric Ingrande Sr Liberty (Lemon Grove) 19:02.2 6:08
43 Oscar Carrasco Jr Eastside 19:05.4 6:09
44 Weber Joseph Jr San Marino 19:12.7 6:12
45 Jacob Williams Sr Montgomery (Santa Rosa) 19:15.7 6:13
46 Carter Bond Sr Liberty (Lemon Grove) 19:19.2 6:14
47 Grant Holt Sr San Marino 19:23.1 6:15
48 Luke Tiersma Jr Central Valley Christian 19:25.3 6:16
49 Owen Gaut So Liberty (Lemon Grove) 19:26.4 6:16
50 Devante Spencer Sr Liberty (Lemon Grove) 19:28.6 6:17
51 Lucas Bedoya So West Ranch 19:34.7 6:19 7/7 8/15 3/8 You ROCK! (SBP)
52 Nicky Yoong So Pasadena Poly 19:40.2 6:21
53 Luis Villa Sr Eastside 19:40.5 6:21
54 Nicolas Medrano Sr Pasadena Poly 19:42.5 6:21
55 Caleb Greenfield Jr Liberty (Lemon Grove) 19:43.6 6:22
56 Charles Fisher Sr Montgomery (Santa Rosa) 19:45.3 6:22
57 Sam Salvati So Pasadena Poly 19:45.6 6:22
58 Kibby Tesfamichael So Montgomery (Santa Rosa) 19:46.5 6:23
59 Harout Nazarian Jr Holy Martyrs 19:48.5 6:23
60 Daniel Villafane Jr Eastside 19:48.8 6:23
61 Jake Goertzen Fr Immanuel 20:00.4 6:27
62 Ricardo Martinez So Eastside 20:12.6 6:31
63 Albert Lu Jr Pasadena Poly 20:27.3 6:36
64 Eric Yenikomshian Fr Holy Martyrs 20:39.6 6:40
65 Yen (jonathan) Chen Sr San Marino 20:40.3 6:40
66 James Blakely Fr Immanuel 20:40.5 6:40
67 Matthew Retiz So Eastside 20:41.3 6:40
68 Patrick Aharonian Sr Holy Martyrs 20:53.2 6:44
69 Ryan Friesen So Immanuel 20:54.5 6:45
70 Rose Joshua Jr San Marino 21:15.3 6:51
71 Nicholas Agadjanian So Holy Martyrs 21:21.8 6:53
72 Menua Ourfalian Jr Holy Martyrs 21:22.4 6:54
73 Jacob Hofer Fr Immanuel 21:38.2 6:59
74 Curtis Balakian So Immanuel 21:52.8 7:03
75 Harm De Jong Fr Central Valley Christian 21:55.1 7:04
76 Victor Guzman Sr Rosamond 22:03.5 7:07
77 Jordan Riezebos Jr Central Valley Christian 27:54.1 9:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Saugus
3-1-1-1-1
Gap: 0:35
84:59
17:00
5:29
34 Blake Gallardo
Fr
16:38
5:22
3
Lothar Hernande
Jr
16:56
5:28
6
Chris Mosley
Sr
17:01
5:29
7
Rylan Wadkins
So
17:11
5:33
8
Josh Duarte
Jr
17:13
5:33
10
Anthony Dugan
Jr
17:16
5:34
11
Zach Fineberg
Jr
17:28
5:38
13
2 Arcadia
6-3-2-2-2
Gap: 0:43
88:17
17:39
5:42
78 Eduardo Cruz
Jr
17:12
5:33
9
William Theung
Sr
17:36
5:41
14
Ebrahim Shirmoha
So
17:43
5:43
16
Aaron Lee
So
17:50
5:45
18
Mohammad Halim
Sr
17:55
5:47
21
Karl Jang
Sr
18:26
5:57
29
Nathan Guo
Sr
18:46
6:03
35
3 West Ranch
2-6-5-5-3
Gap: 2:35
90:50
18:10
5:52
136 Isaiah Seidman
Jr
16:16
5:15
2
Barton Pida
Fr
18:20
5:55
28
Jacob Lee
Sr
18:34
5:59
33
Thomas Bravo
Sr
18:49
6:04
36
John Lopez
So
18:51
6:05
37
Benjamin Hernande
So
18:58
6:07
38
Lucas Bedoya
So
19:35
6:19
48
4 Pasadena Poly
1-2-3-3-4
Gap: 3:50
91:23
18:17
5:54
147 Xian Shively
Sr
15:52
5:07
1
Evan Hayes
So
17:54
5:46
20
Dash Liddi-br
Jr
18:14
5:53
26
Nicky Yoong
So
19:40
6:21
49
Nicolas Medrano
Sr
19:43
6:21
51
Sam Salvati
So
19:46
6:22
54
Albert Lu
Jr
20:27
6:36
60
5 Montgomery (Santa Rosa)
7-4-4-4-5
Gap: 2:30
92:15
18:27
5:57
151 Kyle Theurkau
Jr
17:16
5:34
12
Ramon Cruz
Sr
17:45
5:43
17
Brandon Alvarado
Jr
18:14
5:53
27
Jacob Williams
Sr
19:16
6:13
42
Charles Fisher
Sr
19:45
6:22
53
Kibby Tesfamic
So
19:47
6:23
55




5 San Marino
8-7-6-6-5
Gap: 1:42
92:40
18:32
5:59
151 Chen Sean
Jr
17:41
5:42
15
Moffat Tom
Sr
17:50
5:45
19
Powers Alexande
Sr
18:34
5:59
32
Weber Joseph
Jr
19:13
6:12
41
Grant Holt
Sr
19:23
6:15
44
Yen (jonatha Chen
Sr
20:40
6:40
62
Rose Joshua
Jr
21:15
6:51
67
7 Liberty (Lemon Grove)
9-9-9-8-7
Gap: 1:30
94:11
18:50
6:05
180 David Miller
Jr
17:56
5:47
22
Jacob Lopez
Jr
18:27
5:57
30
Eric Ingrande
Sr
19:02
6:08
39
Carter Bond
Sr
19:19
6:14
43
Owen Gaut
So
19:26
6:16
46
Devante Spencer
Sr
19:29
6:17
47
Caleb Greenfie
Jr
19:44
6:22
52
8 Eastside
5-8-8-7-8
Gap: 2:59
94:01
18:48
6:04
186 Alexande Medina
Jr
16:50
5:26
5
Jophiel Nino
Sr
18:36
6:00
34
Oscar Carrasco
Jr
19:05
6:09
40
Luis Villa
Sr
19:41
6:21
50
Daniel Villafan
Jr
19:49
6:23
57
Ricardo Martinez
So
20:13
6:31
59
Matthew Retiz
So
20:41
6:40
64
9 Central Valley Christian
4-4-7-9-9
Gap: 11:11
103:58
20:48
6:42
219 Garrin Schaap
Jr
16:43
5:24
4
Joshua Dykstra
Jr
18:00
5:48
25
Luke Tiersma
Jr
19:25
6:16
45
Harm De Jong
Fr
21:55
7:04
72
Jordan Riezebos
Jr
27:54
9:00
73








10 Holy Martyrs
10-10-10-10-10
Gap: 2:55
97:49
19:34
6:19
236 Jack Nalbandi
Jr
17:58
5:48
23
Mark Keosian
So
18:30
5:58
31
Harout Nazarian
Jr
19:49
6:23
56
Eric Yenikoms
Fr
20:40
6:40
61
Patrick Aharonia
Sr
20:53
6:44
65
Nicholas Agadjani
So
21:22
6:53
68
Menua Ourfalia
Jr
21:22
6:54
69
11 Immanuel
11-11-11-11-11
Gap: 3:40
101:12
20:14
6:32
281 Juan Zamora
So
17:58
5:48
24
Jake Goertzen
Fr
20:00
6:27
58
James Blakely
Fr
20:41
6:40
63
Ryan Friesen
So
20:55
6:45
66
Jacob Hofer
Fr
21:38
6:59
70
Curtis Balakian
So
21:53
7:03
71




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Timothy Sterkel Sr West Ranch 16:45.2 5:24 1/8 2/15 1/9 You ROCK! (SBP)
2 James Musasizi Jr Saugus 17:34.3 5:40
3 Tyler Lentz So Saugus 17:53.4 5:46
4 Tianyuan Pei Fr Arcadia 17:57.8 5:48
5 Kevin Huynh So Saugus 18:03.3 5:49
6 Evan Maich Jr Saugus 18:06.4 5:50
7 Niko Martinez-fernandez Jr Saugus 18:20.6 5:55
8 Matt Vanca Jr Saugus 18:22.6 5:56
9 Jarod Cardenas Fr Arcadia 18:25.4 5:57
10 Jacob Wynn So Saugus 18:25.9 5:57
11 Brian Soong So Arcadia 18:55.1 6:06
12 Quinn Hettich Fr Arcadia 19:06.3 6:10
13 Josue Gonzalez Jr Arcadia 19:09.1 6:11
14 Steven Chan Sr Arcadia 19:13.4 6:12
15 Rafael Cardenas Jr Arcadia 19:20.3 6:14
16 Li Bill Jr San Marino 19:27.8 6:17
17 Karvin Li Jr Arcadia 19:30 6:17
18 Brian Ai Jr Arcadia 19:35 6:19
19 Matthew Nguyen Jr Arcadia 19:36 6:19
20 Ari Berrios Jr Arcadia 19:37.4 6:20
21 Patrick Lee Sr Arcadia 19:42.1 6:21
22 Merrick Hua Fr Arcadia 19:42.6 6:21
23 Benjamin Garcia Fr Arcadia 19:46.4 6:23
24 Felix Breitbach Fr West Ranch 19:47.4 6:23 2/8 9/15 3/9 You ROCK! (SBP)
25 Allan Dong Fr Arcadia 19:53.5 6:25
26 Aryan Fnu So Arcadia 19:56.7 6:26
27 Daniel Soriano Fr Arcadia 19:59 6:27
28 Barra Kai So San Marino 20:13.4 6:31
29 Edwin Miyatake Jr Arcadia 20:13.5 6:31
30 Nicolas Flores Jr Arcadia 20:25.8 6:35
31 Jay Diaz So Arcadia 20:26 6:35
32 William Chen Fr Arcadia 20:26.5 6:36
33 Trevor Carter Fr Arcadia 20:27.9 6:36
34 Kyle Araki Jr Arcadia 20:28.5 6:36
35 Mcbryde Leighton So San Marino 20:28.6 6:36
36 Yoshifumi Miki Fr Arcadia 20:29 6:36
37 Jordan Jiang Jr Arcadia 20:31 6:37
38 Henry Zeng Fr Arcadia 20:36.2 6:39
39 Kevin Liang So Arcadia 20:36.4 6:39
40 Bavesh Subramanian Fr Arcadia 20:36.8 6:39
41 Ivan Luu Jr Arcadia 20:43.3 6:41
42 Eric Zhou Fr Arcadia 20:45.5 6:42
43 Spencer Wilson So Pasadena Poly 20:47.5 6:42
44 Emerson Calhoun Fr Bethel Christian 20:50.7 6:43
45 Oskari Hakanen Jr Pasadena Poly 20:55.9 6:45
46 Jacob Sulahian Jr Holy Martyrs 21:07 6:49
47 Alex Liu Fr Arcadia 21:07.2 6:49
48 Adam Lee So Arcadia 21:11.7 6:50
49 Daniel Sun So Arcadia 21:11.8 6:50
50 Abravanel Tobiah Sr San Marino 21:21.5 6:53
51 Alex Warwick So Oaks Christian 21:27.6 6:55
52 Yorman Diego Sr Eastside 21:30 6:56
53 Noah Li Fr Arcadia 21:31 6:56
54 Srikar Balasubramanian Fr Arcadia 21:32.2 6:57
55 Victor Huang Jr Arcadia 21:33.3 6:57
56 Ryan Black So West Ranch 21:35.3 6:58 3/8 10/15 4/8
57 Justyn Fajardo Jr Eastside 21:40.9 7:00
58 Tang Benjamin Jr San Marino 21:43.1 7:00
59 Jonathan Wang Fr Arcadia 21:45.4 7:01
60 Elijah Dallmer Fr Oaks Christian 21:50.6 7:03
61 Alac Minassian Holy Martyrs 21:52.5 7:03
62 Ethan Chang So Arcadia 21:53.9 7:04
63 Andrew Liu Fr Arcadia 21:56.2 7:05
64 Oscar Peng Fr Arcadia 21:57.2 7:05
65 Ivan Keath Fr Arcadia 21:59.9 7:06
66 Gabriel Hackel Fr Pasadena Poly 22:00.8 7:06
67 Artin Khafardian Holy Martyrs 22:07.8 7:08
68 Joshua Fan Fr Arcadia 22:10.5 7:09
69 Kyle La Fr Arcadia 22:14.5 7:10
70 Chen Joshua Fr San Marino 22:16 7:11
71 Micah Davolt Fr Arcadia 22:17.1 7:11
72 Scott Phu Fr Arcadia 22:18.6 7:12
73 Sergei Cox Jr Bethel Christian 22:20.9 7:13
74 Peyton Chen So Arcadia 22:24.4 7:14
75 Jonathan Nguyen Jr Arcadia 22:25.8 7:14
76 Michael Zheng Fr Arcadia 22:29.9 7:15
77 Hoshino Youki Fr San Marino 22:32.3 7:16
78 Phung Alain So San Marino 22:33 7:16
79 Yitzac Gastelum Jr Arcadia 22:42.3 7:19
80 Leung Justin So San Marino 22:47.4 7:21
81 Oscar Hernandez Sr Eastside 22:47.6 7:21
82 Alec Akers Jr Oaks Christian 23:01.3 7:26
83 Ethan Nguyen Jr Arcadia 23:04.2 7:27
84 Aren Safarian Holy Martyrs 23:06.9 7:27
85 Ramsay Alexander Fr San Marino 23:21.9 7:32
86 Chan Ryan Fr San Marino 23:27.7 7:34
87 Ethan Robles Fr West Ranch 23:28.8 7:34 4/8 11/15 5/8
88 Anthony Payan Fr West Ranch 23:39.8 7:38 5/8 12/15 4/7
89 Ethan Semeleng So Oaks Christian 23:41.1 7:38
90 David Payan-siegrist Fr Arcadia 23:47.9 7:41
91 Chung Lawrence So San Marino 23:50.8 7:42
92 Sterling Drummond Fr Oaks Christian 23:53.9 7:43
93 Jain Luke Fr San Marino 24:00.5 7:45
94 Edison Liu Sr Arcadia 24:05.5 7:46
95 Atharva Sontakke So West Ranch 24:08.2 7:47 6/8 13/15 4/6
96 Moffat Jack Fr San Marino 24:08.7 7:47
97 Jacky Liang Fr Arcadia 24:11.2 7:48
98 Jack Darling Jr Pasadena Poly 24:14.6 7:49
99 Rafa Kaye-lew Fr Pasadena Poly 24:27.7 7:53
100 Gerardo Ortega Sr West Ranch 24:30.7 7:54 7/8 14/15 4/4
101 Chen Evan Fr San Marino 24:54.9 8:02
102 Chen Tavis Fr San Marino 25:05.2 8:06
103 Chen Justin Fr San Marino 25:09.6 8:07
104 Edward Ho Fr Arcadia 25:09.8 8:07
105 Wang Ethan So San Marino 25:14.6 8:09
106 Gabriel Vanevenhoven Fr West Ranch 25:25 8:12 8/8 15/15 3/3 You ROCK! (SBP)
107 Kyle Harrington Sr Oaks Christian 25:33.5 8:15
108 Gertmenian Ryan Fr San Marino 25:33.8 8:15
109 Julian Retiz Sr Eastside 25:39.1 8:16
110 Milo Woods Fr Pasadena Poly 26:35.4 8:35
111 William Zhou Fr Arcadia 26:43.3 8:37
112 Hrag Kassabian Holy Martyrs 26:57.1 8:42
113 Wang Hank So San Marino 26:59.7 8:42
114 Brady Wu So Arcadia 27:17.2 8:48
115 Lau Dustin Jr San Marino 27:43 8:56
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Saugus
2-1-1-1-1
Gap: 0:46
89:58
18:00
5:48
23 James Musasizi
Jr
17:34
5:40
2
Tyler Lentz
So
17:53
5:46
3
Kevin Huynh
So
18:03
5:49
5
Evan Maich
Jr
18:06
5:50
6
Niko Martinez
Jr
18:21
5:55
7
Matt Vanca
Jr
18:23
5:56
8
Jacob Wynn
So
18:26
5:57
10
2 Arcadia
3-2-2-2-2
Gap: 1:11
93:34
18:43
6:02
49 Tianyuan Pei
Fr
17:58
5:48
4
Jarod Cardenas
Fr
18:25
5:57
9
Brian Soong
So
18:55
6:06
11
Quinn Hettich
Fr
19:06
6:10
12
Josue Gonzalez
Jr
19:09
6:11
13
Steven Chan
Sr
19:13
6:12
14
Rafael Cardenas
Jr
19:20
6:14
15
3 San Marino
4-4-4-3-3
Gap: 2:15
103:14
20:39
6:40
102 Li Bill
Jr
19:28
6:17
16
Barra Kai
So
20:13
6:31
18
Mcbryde Leighton
So
20:29
6:36
19
Abravane Tobiah
Sr
21:22
6:53
23
Tang Benjamin
Jr
21:43
7:00
26
Chen Joshua
Fr
22:16
7:11
31
Hoshino Youki
Fr
22:32
7:16
32
4 West Ranch
1-3-3-4-4
Gap: 6:55
105:17
21:03
6:48
114 Timothy Sterkel
Sr
16:45
5:24
1
Felix Breitbac
Fr
19:47
6:23
17
Ryan Black
So
21:35
6:58
25
Ethan Robles
Fr
23:29
7:34
35
Anthony Payan
Fr
23:40
7:38
36
Atharva Sontakke
So
24:08
7:47
39
Gerardo Ortega
Sr
24:31
7:54
42
5 Pasadena Poly
5-5-5-5-5
Gap: 3:40
112:27
22:29
7:15
151 Spencer Wilson
So
20:48
6:42
20
Oskari Hakanen
Jr
20:56
6:45
21
Gabriel Hackel
Fr
22:01
7:06
29
Jack Darling
Jr
24:15
7:49
40
Rafa Kaye-lew
Fr
24:28
7:53
41
Milo Woods
Fr
26:35
8:35
44




6 Oaks Christian
7-7-7-7-6
Gap: 2:26
113:55
22:47
7:21
159 Alex Warwick
So
21:28
6:55
24
Elijah Dallmer
Fr
21:51
7:03
27
Alec Akers
Jr
23:01
7:26
33
Ethan Semeleng
So
23:41
7:38
37
Sterling Drummond
Fr
23:54
7:43
38
Kyle Harringt
Sr
25:34
8:15
43




6 Holy Martyrs
6-6-6-6-6
Gap: 5:50
115:11
23:02
7:26
159 Jacob Sulahian
Jr
21:07
6:49
22
Alac Minassia
-
21:53
7:03
28
Artin Khafardi
-
22:08
7:08
30
Aren Safarian
-
23:07
7:27
34
Hrag Kassabia
-
26:57
8:42
45








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.