Corcoran Results from the Nike Portland XC at Portland Meadows on 9/29/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arlene Magana So V 21:28.1 6:56 3.1 38/190 4/7 4/7 1/28 19:33
Brandi Valdez Fr V 21:07.4 6:49 3.1 30/190 2/7 2/7 10/33 20:38
Gabriella Avila Fr V 20:34 6:38 3.1 13/190 1/7 1/7 13/37 20:34
(0:00,0.0)
You ROCK! (DPR)
Gabrielle Salgado So Nov 16:41 8:58 1.86 129/208 2/2 2/2 32/41 You ROCK! (SBP)
Malerie Price Fr V 22:22.5 7:13 3.1 73/190 5/7 5/7 5/27 24:08
(1:45,7.3)
You ROCK! (PG, DPR)
Nadia Rojas So V 22:52.7 7:23 3.1 92/190 6/7 6/7 4/19 21:59
Paulina Guerrero So V 21:18.3 6:52 3.1 33/190 3/7 3/7 3/31 19:58 You ROCK! (DSR)
Sherlyn Hernandez So V 22:56.1 7:24 3.1 97/190 7/7 7/7 2/15 22:42 You ROCK! (DSR)
Star Valdez Fr Nov 15:27.5 8:19 1.86 63/208 1/2 1/2 27/48 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/27 106:50
1:49
3.1 6:54 6:38 7:13 184 6:50 Gabriella Avila (13), Brandi Valdez (30), Paulina Guerrero (33), Arlene Magana (38), Malerie Price (70)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jazmine Liebl So McKay 19:46.1 6:23
2 Kayla Aalpoel Fr Meridian (WA) 19:50.6 6:24
3 Hailey Notman So Stayton 20:01.9 6:28
4 Allison Payne Fr Medical Lake 20:16.5 6:32
5 Julia Nelson Sr Shorewood 20:20.1 6:34
6 Sophie Long So Astoria 20:22.2 6:34
7 Mackenzie Trainer Sr St Helens 20:23.3 6:35
8 Olivia Iparraguirre So Clackamas 20:27.6 6:36
9 Natalie Redetzke Jr Kuna 20:29.7 6:37
10 Taylor Isaac Sr Valley Catholic 20:33.4 6:38
11 Nathalie Paradise Sr Mt Rainier 20:33.9 6:38
12 Cydney Sanchez Fr Hermiston 20:34 6:38
13 Gabriella Avila Fr Corcoran 20:34 6:38 1/7 1/7 13/37
14 Georgia Hicken Fr Valley Catholic 20:40.7 6:40
15 Sydney Hanke Fr Scappoose 20:45.5 6:42
16 Karissa Hadermann Jr Neah-Kah-Nie 20:46.8 6:42
17 Jordan White Fr Neah-Kah-Nie 20:49.7 6:43
18 Eileen Beres Sr Shorewood 20:50.6 6:43
19 Sophia Napier Jr Liberty (Madera Ranchos) 20:52.9 6:44
20 Matison McCombs Sr Liberty (Madera Ranchos) 20:53 6:44
21 Jane Kuebrich Jr Ridgefield 20:54.6 6:45
22 Taylor Johnsen Sr Mt Rainier 20:59.1 6:46
23 Skyla Anderson So Stayton 21:00.1 6:46
24 Elena Lucero Fr Mt Rainier 21:00.5 6:47
25 Hanna Caldwell Sr McKay 21:01.2 6:47
26 Kendyl Otter Sr Meridian (WA) 21:02.8 6:47
27 Cheyenne Trainer Sr St Helens 21:02.9 6:47
28 Ella Cole Sr Sisters 21:03 6:47
29 Ellie Bamer Sr Cleveland (OR) 21:06.7 6:49
30 Brandi Valdez Fr Corcoran 21:07.4 6:49 2/7 2/7 10/33
31 Samantha Lee Jr Shorewood 21:07.5 6:49
32 Lindsay Riutta Fr Astoria 21:11.4 6:50
33 Paulina Guerrero So Corcoran 21:18.3 6:52 3/7 3/7 3/31
34 Jordyn Murphy So Pendleton 21:18.4 6:52
35 Tess Barnett So McKay 21:25.4 6:55
36 Maeve O'Brien Jr Cleveland (OR) 21:25.6 6:55
37 Hannah Hayduk Fr St Helens 21:26.3 6:55
38 Arlene Magana So Corcoran 21:28.1 6:56 4/7 4/7 1/28
39 Jessy Hart So Sweet Home 21:30.3 6:56
40 Cate Slatore Fr Cleveland (OR) 21:30.8 6:56
41 Bridget Spencer Jr Stayton 21:31.3 6:57
42 Megan McClure Fr Kuna 21:32.6 6:57
43 Eryn Donovan So Cleveland (OR) 21:34 6:57
44 Sheila Solorio Jr Hermiston 21:38.4 6:59
45 Jenavieve Cogswell Sr Medical Lake 21:39.7 6:59
46 Jules Carroll So Shorewood 21:40.7 7:00
47 Madeline Sandholm Sr Clackamas 21:40.8 7:00
48 Paige Headrick So Medical Lake 21:41.2 7:00
49 Sydney Haines Fr McKay 21:47 7:02
50 Alena Stevens So Battle Ground 21:47.2 7:02
51 Dinah Schultz So Neah-Kah-Nie 21:49 7:02
52 Ellie Ernst So Hermiston 21:49.7 7:02
53 Ximena Nava So McKay 21:51.5 7:03
54 Brenya Bunnell So Kuna 21:51.9 7:03
55 Hanna Dyer Sr Columbia River 21:52.1 7:03
56 Emmy Carroll Fr Cleveland (OR) 21:52.4 7:03
57 Kaitlyn Silva Sr St Helens 21:52.8 7:03
58 Alexia Serna Fr Hermiston 21:53.6 7:04
59 Ashley Hunter Sr Ridgefield 21:55.4 7:04
60 Amy Hills Sr Sisters 21:58.5 7:05
61 Malia Lowe Fr Kuna 21:59.5 7:06
62 Cecilia Coca-Aitken Jr Clackamas 21:59.8 7:06
63 Makenna Holz Sr Meridian (WA) 22:00.6 7:06
64 Olyvia Oeverman Fr St. Stephen's Academy 22:01.5 7:06
65 Fatima Izaguirre-Frasser So Hermiston 22:05.3 7:08
66 Allyson Pritchard So Astoria 22:09.2 7:09
67 Riley Olmstead Jr Medical Lake 22:10.1 7:09
68 Maris Tuck So Medical Lake 22:11.7 7:10
69 Kira Swinth Jr Cleveland (OR) 22:12.4 7:10
70 Ellaynah Brown So Pendleton 22:14.3 7:10
71 Taylor Ramirez Jr Gresham 22:15.6 7:11
72 Reilly Treacy Sr Clackamas 22:16.1 7:11
73 Malerie Price Fr Corcoran 22:22.5 7:13 5/7 5/7 5/27
74 Rylee Harris Sr Pendleton 22:23.1 7:13
75 Anne Morud Sr Scappoose 22:24.1 7:14
76 Cheyenne Abbett Sr Estacada 22:27.4 7:15
77 Sophia England So Madison 22:27.8 7:15
78 Abby Fryxell Jr Sprague 22:31.4 7:16
79 Savanna Woody So King's Way Christian 22:31.9 7:16
80 Sophia Cruzan So Archbishop Murphy 22:39.8 7:19
81 Julia Naughton Fr Pendleton 22:40.7 7:19
82 Julianna Joyce So Hermiston 22:41.2 7:19
83 Malina Marleau Jr Clackamas 22:41.3 7:19
84 Racquel May Fr North Clackamas Christian 22:41.6 7:19
85 Isabel McGregor So Kuna 22:41.8 7:19
86 Jessica Mitchell Jr Stayton 22:44.2 7:20
87 Erika Larsen Sr Mt Rainier 22:46.2 7:21
88 Nadia Foster Fr Madison 22:49.7 7:22
89 Trinity Siehl So Evergreen (Vancouver) 22:51.7 7:22
90 Ashley Vega Sr Ridgefield 22:51.7 7:22
91 Bailey Halladay Fr Kuna 22:52.6 7:23
92 Nadia Rojas So Corcoran 22:52.7 7:23 6/7 6/7 4/19
93 Gabriella Boros Sr Clackamas 22:53 7:23
94 Rubi Stuit Sr Meridian (WA) 22:54.4 7:23
95 Skye Nephew Jr Shorewood 22:55.6 7:24
96 Abbie Yin Fr Clackamas 22:56 7:24
97 Sherlyn Hernandez So Corcoran 22:56.1 7:24 7/7 7/7 2/15
98 Isabella Clancy Jr Glencoe 23:00.4 7:25
99 Caitlin Olson So Junction City 23:01.9 7:26
100 Kendra Matson Jr Battle Ground 23:07.3 7:28
101 Theresa Braun Jr Junction City 23:09.6 7:28
102 Deirdre Replinger Sr Cleveland (OR) 23:11.9 7:29
103 Trisity Marshall Fr Mt Rainier 23:13.8 7:30
104 Abigail Groncki So Astoria 23:16.2 7:30
105 Harmony Lee Fr Mt Rainier 23:17.4 7:31
106 Preslie Petrick Jr Glencoe 23:17.7 7:31
107 Sydney Larrison Sr Glencoe 23:20 7:32
108 Rachel Cameron Sr Shorewood 23:25.2 7:33
109 Kaylee Thompson Jr Medical Lake 23:26.2 7:34
110 Anne-Chantale Gendron-Her Fr Valley Catholic 23:27.5 7:34
111 Daniela DeLaPaz So Columbia River 23:27.7 7:34
112 Annika Paivarinta So Trinity Academy 23:33.7 7:36
113 Makenna John Sr Columbia River 23:34.7 7:36
114 Madelyn Neuschwander Sr Sweet Home 23:36.7 7:37
115 Linda Wilson So Hermiston 23:36.9 7:37
116 Emilie Bader Sr Archbishop Murphy 23:37.3 7:37
117 Katherine Avedovech Jr Shorewood 23:43.2 7:39
118 Kyndra Nelson So Pendleton 23:47.5 7:40
119 Alex Blake So McKay 23:48.3 7:41
120 Haleigh Ficek Sr Estacada 23:52.7 7:42
121 Chloe Stahlheber Sr Evergreen (Vancouver) 23:52.7 7:42
122 Kendall Bonzani So Pendleton 23:56.4 7:43
123 Kensley Crabtree Jr Columbia River 23:58 7:44
124 Julia Griffith So Estacada 23:58.7 7:44
125 Brianna Burgess Sr Liberty (Madera Ranchos) 23:59.6 7:44
126 Ariel Griffith Jr Ridgefield 24:01.6 7:45
127 Sierra Bonzani Sr Pendleton 24:03.8 7:46
128 Kady Aamot Sr Meridian (WA) 24:04.2 7:46
129 Cailyn Riordan Jr Stayton 24:04.6 7:46
130 Annaliese Oeverman Jr St. Stephen's Academy 24:05.3 7:46
131 Julia Jensen Sr Battle Ground 24:05.6 7:46
132 Grace Goode So Ridgefield 24:10.1 7:48
133 Lillian Rickett Jr Hillsboro 24:10.4 7:48
134 Shelby Fisher So Ridgefield 24:10.8 7:48
135 Emma Frazeur So Stayton 24:15.2 7:49
136 Etosha Lopez Jr Scappoose 24:16.5 7:50
137 Pearl Gregg So Sisters 24:17.8 7:50
138 Rebecca Loquaci Jr Liberty (Madera Ranchos) 24:18.2 7:50
139 Audrey Demeaux Sr Scappoose 24:20.8 7:51
140 Iris Diez So Sisters 24:24.8 7:53
141 Abby Warrington Sr Medical Lake 24:24.9 7:53
142 Gabby Geiszler Fr Hillsboro 24:29.2 7:54
143 Emma Pearce So Battle Ground 24:29.4 7:54
144 Jennel Baysa Sr Hillsboro 24:30.5 7:54
145 McKenna Long Jr Astoria 24:32 7:55
146 Elise Briscoe Fr Scappoose 24:36.3 7:56
147 Emma Forbes Jr Meridian (WA) 24:36.5 7:56
148 Faith Grainger Fr Estacada 24:37.2 7:57
149 Jessica Amacher Jr Junction City 24:38.8 7:57
150 Carson Flores Sr Madison 24:40.2 7:57
151 Julie Shinall Jr Sprague 24:41.8 7:58
152 Madison Bento Jr Liberty (Madera Ranchos) 24:41.8 7:58
153 Emma Singleton Fr Sisters 24:44.6 7:59
154 Kyla Ingram Jr Meridian (WA) 24:44.7 7:59
155 Catie O'Halloran Jr Gresham 24:46.1 7:59
156 Kate Glover Sr Estacada 24:49.7 8:01
157 Allison Waters So Valley Catholic 24:52.1 8:01
158 Tori Campbell Sr Archbishop Murphy 24:53.1 8:02
159 Maya Bilyeu-King Fr Madison 24:54.4 8:02
160 Ava Arias Fr Madison 24:57.2 8:03
161 Kyrah Hendrickson Sr Banks 25:10.7 8:07
162 Kaylin Cook Jr Ridgefield 25:11.9 8:08
163 Rheanne Bryant Jr Neah-Kah-Nie 25:13.4 8:08
164 Allison Marlin So Battle Ground 25:16.7 8:09
165 Mattie Miller So St Helens 25:18.7 8:10
166 Hillary Barley So St Helens 25:18.9 8:10
167 Susan Luong Jr Mt Rainier 25:26.8 8:13
168 Emma Roe So Astoria 25:35.2 8:15
169 Lili Rosebrook So Valley Catholic 25:41.6 8:17
170 Eris Delay So Evergreen (Vancouver) 25:45.5 8:19
171 Kylee Plank Sr Scappoose 25:47.1 8:19
172 Taylor Palmrose Sr Astoria 25:49.6 8:20
173 Sydnie Rissel Sr Hillsboro 25:53.2 8:21
174 Lauren Wolfe Jr Valley Catholic 25:54 8:21
175 Emma Murphy So Neah-Kah-Nie 25:59.8 8:23
176 Chloe Gold Jr Sisters 26:02.6 8:24
177 Elana May Sr Estacada 26:03.3 8:24
178 Elizabeth Adamson Sr Glencoe 26:05.6 8:25
179 Dana Glasser Fr Estacada 26:19.2 8:29
180 Kaylinn Jackson So St. Stephen's Academy 26:20.9 8:30
181 Libby Barkhurst Jr Valley Catholic 26:26.2 8:32
182 Madison McGlasson Sr Glencoe 26:31.1 8:33
183 Josslyn Fraser Sr Columbia River 26:39.2 8:36
184 Olivia Cade So Stayton 27:03.9 8:44
185 Sicily Neuschwander So Sweet Home 27:09.5 8:46
186 Ciaragh Thompson Jr Junction City 27:11 8:46
187 McKenna Turner Jr Junction City 27:15 8:47
188 Francesca Zino So Evergreen (Vancouver) 27:20 8:49
189 Kyra Dejesus-Wood So Evergreen (Vancouver) 27:24.1 8:50
190 Skylar Wilkins So Sisters 27:26.7 8:51
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 McKay
1-3-3-2-1
Gap: 2:05
105:51
21:10
6:50
161 Jazmine Liebl
So
19:46
6:23
1
Hanna Caldwell
Sr
21:01
6:47
25
Tess Barnett
So
21:25
6:55
35
Sydney Haines
Fr
21:47
7:02
48
Ximena Nava
So
21:52
7:03
52
Alex Blake
So
23:48
7:41
109




2 Corcoran
13-11-6-3-2
Gap: 1:49
106:50
21:22
6:54
184 Gabriell Avila
Fr
20:34
6:38
13
Brandi Valdez
Fr
21:07
6:49
30
Paulina Guerrero
So
21:18
6:52
33
Arlene Magana
So
21:28
6:56
38
Malerie Price
Fr
22:23
7:13
70
Nadia Rojas
So
22:53
7:23
85
Sherlyn Hernande
So
22:56
7:24
90
3 Shorewood
5-1-1-1-3
Gap: 2:36
106:55
21:23
6:54
187 Julia Nelson
Sr
20:20
6:34
5
Eileen Beres
Sr
20:51
6:43
18
Samantha Lee
Jr
21:08
6:49
31
Jules Carroll
So
21:41
7:00
45
Skye Nephew
Jr
22:56
7:24
88
Rachel Cameron
Sr
23:25
7:33
101
Katherin Avedovec
Jr
23:43
7:39
107
4 Cleveland (OR)
19-16-12-7-4
Gap: 0:46
107:30
21:30
6:56
201 Ellie Bamer
Sr
21:07
6:49
29
Maeve O'Brien
Jr
21:26
6:55
36
Cate Slatore
Fr
21:31
6:56
39
Eryn Donovan
So
21:34
6:57
42
Emmy Carroll
Fr
21:52
7:03
55
Kira Swinth
Jr
22:12
7:10
67
Deirdre Replinge
Sr
23:12
7:29
95
5 Medical Lake
4-12-9-8-5
Gap: 1:55
107:59
21:36
6:58
226 Allison Payne
Fr
20:17
6:32
4
Jenaviev Cogswell
Sr
21:40
6:59
44
Paige Headrick
So
21:41
7:00
47
Riley Olmstead
Jr
22:10
7:09
65
Maris Tuck
So
22:12
7:10
66
Kaylee Thompson
Jr
23:26
7:34
102
Abby Warringt
Sr
24:25
7:53
129
5 Hermiston
12-15-13-9-5
Gap: 1:31
108:01
21:36
6:58
226 Cydney Sanchez
Fr
20:34
6:38
12
Sheila Solorio
Jr
21:38
6:59
43
Ellie Ernst
So
21:50
7:02
51
Alexia Serna
Fr
21:54
7:04
57
Fatima Izaguirr
So
22:05
7:08
63
Julianna Joyce
So
22:41
7:19
76
Linda Wilson
So
23:37
7:37
106
7 Mt Rainier
11-6-2-5-7
Gap: 2:40
108:34
21:43
7:00
233 Nathalie Paradise
Sr
20:34
6:38
11
Taylor Johnsen
Sr
20:59
6:46
22
Elena Lucero
Fr
21:01
6:47
24
Erika Larsen
Sr
22:46
7:21
80
Trisity Marshall
Fr
23:14
7:30
96
Harmony Lee
Fr
23:17
7:31
98
Susan Luong
Jr
25:27
8:13
149
8 Kuna
9-13-11-9-8
Gap: 2:12
108:36
21:43
7:00
241 Natalie Redetzke
Jr
20:30
6:37
9
Megan McClure
Fr
21:33
6:57
41
Brenya Bunnell
So
21:52
7:03
53
Malia Lowe
Fr
22:00
7:06
60
Isabel McGregor
So
22:42
7:19
78
Bailey Halladay
Fr
22:53
7:23
84




9 Clackamas
8-14-14-12-9
Gap: 2:14
109:06
21:49
7:02
261 Olivia Iparragu
So
20:28
6:36
8
Madeline Sandholm
Sr
21:41
7:00
46
Cecilia Coca-Ait
Jr
22:00
7:06
61
Reilly Treacy
Sr
22:16
7:11
69
Malina Marleau
Jr
22:41
7:19
77
Gabriell Boros
Sr
22:53
7:23
86
Abbie Yin
Fr
22:56
7:24
89
10 Stayton
3-3-4-6-10
Gap: 4:03
109:22
21:52
7:03
264 Hailey Notman
So
20:02
6:28
3
Skyla Anderson
So
21:00
6:46
23
Bridget Spencer
Jr
21:31
6:57
40
Jessica Mitchell
Jr
22:44
7:20
79
Cailyn Riordan
Jr
24:05
7:46
119
Emma Frazeur
So
24:15
7:49
123
Olivia Cade
So
27:04
8:44
164
11 St Helens
7-8-5-4-11
Gap: 4:55
110:04
22:01
7:06
274 Mackenzi Trainer
Sr
20:23
6:35
7
Cheyenne Trainer
Sr
21:03
6:47
27
Hannah Hayduk
Fr
21:26
6:55
37
Kaitlyn Silva
Sr
21:53
7:03
56
Mattie Miller
So
25:19
8:10
147
Hillary Barley
So
25:19
8:10
148




12 Meridian (WA)
2-5-8-11-12
Gap: 4:14
109:53
21:59
7:05
295 Kayla Aalpoel
Fr
19:51
6:24
2
Kendyl Otter
Sr
21:03
6:47
26
Makenna Holz
Sr
22:01
7:06
62
Rubi Stuit
Sr
22:54
7:23
87
Kady Aamot
Sr
24:04
7:46
118
Emma Forbes
Jr
24:37
7:56
133
Kyla Ingram
Jr
24:45
7:59
139
13 Astoria
6-9-10-13-13
Gap: 4:10
111:31
22:18
7:12
330 Sophie Long
So
20:22
6:34
6
Lindsay Riutta
Fr
21:11
6:50
32
Allyson Pritchar
So
22:09
7:09
64
Abigail Groncki
So
23:16
7:30
97
McKenna Long
Jr
24:32
7:55
131
Emma Roe
So
25:35
8:15
150
Taylor Palmrose
Sr
25:50
8:20
154
14 Pendleton
20-20-18-15-14
Gap: 2:29
112:24
22:29
7:15
356 Jordyn Murphy
So
21:18
6:52
34
Ellaynah Brown
So
22:14
7:10
68
Rylee Harris
Sr
22:23
7:13
71
Julia Naughton
Fr
22:41
7:19
75
Kyndra Nelson
So
23:48
7:40
108
Kendall Bonzani
So
23:56
7:43
112
Sierra Bonzani
Sr
24:04
7:46
117
15 Neah-Kah-Nie
15-6-7-14-15
Gap: 5:13
114:39
22:56
7:24
384 Karissa Haderman
Jr
20:47
6:42
16
Jordan White
Fr
20:50
6:43
17
Dinah Schultz
So
21:49
7:02
50
Rheanne Bryant
Jr
25:13
8:08
145
Emma Murphy
So
26:00
8:23
156








16 Ridgefield
17-17-17-17-16
Gap: 3:16
113:53
22:47
7:21
399 Jane Kuebrich
Jr
20:55
6:45
21
Ashley Hunter
Sr
21:55
7:04
58
Ashley Vega
Sr
22:52
7:22
83
Ariel Griffith
Jr
24:02
7:45
116
Grace Goode
So
24:10
7:48
121
Shelby Fisher
So
24:11
7:48
122
Kaylin Cook
Jr
25:12
8:08
144
17 Liberty (Madera Ranchos)
16-10-16-18-17
Gap: 3:49
114:46
22:57
7:24
417 Sophia Napier
Jr
20:53
6:44
19
Matison McCombs
Sr
20:53
6:44
20
Brianna Burgess
Sr
24:00
7:44
115
Rebecca Loquaci
Jr
24:18
7:50
126
Madison Bento
Jr
24:42
7:58
137








18 Valley Catholic
10-2-15-16-18
Gap: 5:08
115:15
23:03
7:26
419 Taylor Isaac
Sr
20:33
6:38
10
Georgia Hicken
Fr
20:41
6:40
14
Anne-Cha Gendron-
Fr
23:28
7:34
103
Allison Waters
So
24:52
8:01
141
Lili Rosebroo
So
25:42
8:17
151
Lauren Wolfe
Jr
25:54
8:21
155
Libby Barkhurs
Jr
26:26
8:32
161
19 Scappoose
14-18-19-19-19
Gap: 3:51
116:23
23:17
7:31
470 Sydney Hanke
Fr
20:46
6:42
15
Anne Morud
Sr
22:24
7:14
72
Etosha Lopez
Jr
24:17
7:50
124
Audrey Demeaux
Sr
24:21
7:51
127
Elise Briscoe
Fr
24:36
7:56
132
Kylee Plank
Sr
25:47
8:19
153




20 Sisters
18-18-20-20-20
Gap: 3:42
116:29
23:18
7:31
478 Ella Cole
Sr
21:03
6:47
28
Amy Hills
Sr
21:59
7:05
59
Pearl Gregg
So
24:18
7:50
125
Iris Diez
So
24:25
7:53
128
Emma Singleto
Fr
24:45
7:59
138
Chloe Gold
Jr
26:03
8:24
157
Skylar Wilkins
So
27:27
8:51
169
21 Battle Ground
21-21-21-22-21
Gap: 3:30
118:46
23:45
7:40
538 Alena Stevens
So
21:47
7:02
49
Kendra Matson
Jr
23:07
7:28
93
Julia Jensen
Sr
24:06
7:46
120
Emma Pearce
So
24:29
7:54
130
Allison Marlin
So
25:17
8:09
146








22 Columbia River
22-23-22-21-22
Gap: 4:47
119:32
23:54
7:43
539 Hanna Dyer
Sr
21:52
7:03
54
Daniela DeLaPaz
So
23:28
7:34
104
Makenna John
Sr
23:35
7:36
105
Kensley Crabtree
Jr
23:58
7:44
113
Josslyn Fraser
Sr
26:39
8:36
163








23 Estacada
23-24-25-23-23
Gap: 2:22
119:46
23:57
7:44
571 Cheyenne Abbett
Sr
22:27
7:15
73
Haleigh Ficek
Sr
23:53
7:42
110
Julia Griffith
So
23:59
7:44
114
Faith Grainger
Fr
24:37
7:57
134
Kate Glover
Sr
24:50
8:01
140
Elana May
Sr
26:03
8:24
158
Dana Glasser
Fr
26:19
8:29
160
24 Madison
24-22-24-24-24
Gap: 2:29
119:49
23:58
7:44
576 Sophia England
So
22:28
7:15
74
Nadia Foster
Fr
22:50
7:22
81
Carson Flores
Sr
24:40
7:57
136
Maya Bilyeu-K
Fr
24:54
8:02
142
Ava Arias
Fr
24:57
8:03
143








25 Glencoe
26-26-23-25-25
Gap: 3:31
122:15
24:27
7:53
611 Isabella Clancy
Jr
23:00
7:25
91
Preslie Petrick
Jr
23:18
7:31
99
Sydney Larrison
Sr
23:20
7:32
100
Elizabet Adamson
Sr
26:06
8:25
159
Madison McGlasso
Sr
26:31
8:33
162








26 Junction City
27-25-26-26-26
Gap: 4:13
125:16
25:03
8:05
652 Caitlin Olson
So
23:02
7:26
92
Theresa Braun
Jr
23:10
7:28
94
Jessica Amacher
Jr
24:39
7:57
135
Ciaragh Thompson
Jr
27:11
8:46
165
McKenna Turner
Jr
27:15
8:47
166








27 Evergreen (Vancouver)
25-27-27-27-27
Gap: 4:32
127:14
25:27
8:13
680 Trinity Siehl
So
22:52
7:22
82
Chloe Stahlheb
Sr
23:53
7:42
111
Eris Delay
So
25:46
8:19
152
Francesc Zino
So
27:20
8:49
167
Kyra Dejesus-
So
27:24
8:50
168








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Subisha Sundaram Sr Westview 13:18.2 7:09
2 Chloe Montague Jr Westview 13:35.5 7:18
3 Sarah Bazua Sr St. Joseph (Lakewood) 13:38.7 7:20
4 Sofia Pelkey Jr Hudson's Bay 13:42.2 7:22
5 Cassie Trimble Sr Hudson's Bay 13:42.4 7:22
6 Kelley Traller Sr Sunset 13:53 7:28
7 Alli Rushing Jr Union 13:57.3 7:30
8 Carmen Ramseyer Fr Gresham 14:01.7 7:33
9 Annaleise Morrison Jr Shorewood 14:04.4 7:34
10 Lauryn Lopez Jr Union 14:07.7 7:36
11 Faith Hudson Fr Chief Leschi 14:11.1 7:38
12 Kristen Harrod So Union 14:11.7 7:38
13 Paige German Jr Hudson's Bay 14:15.1 7:40
14 Nola Walston So Shorewood 14:15.5 7:40
15 Juliette Saccente Jr Wilsonville 14:23.2 7:44
16 Celia Hardy Sr Evergreen (Vancouver) 14:24.3 7:45
17 Leah Ellsworth Jr Shorewood 14:24.6 7:45
18 Amanda McDougal Sr Wilsonville 14:25.5 7:45
19 Olivia Baldwin Fr Union 14:28.4 7:47
20 Erna Krnjic So Union 14:33.1 7:49
21 Arianna Suarez So Union 14:33.1 7:49
22 Zsoee Eisel Sr Sunset 14:34.7 7:50
23 Ashtyn Lopez Jr Union 14:35.4 7:51
24 Cassandra Lawson Fr Westview 14:36.6 7:51
25 Natasha Allen Fr St Helens 14:40.2 7:53
26 Hannah Woodard Fr Shorewood 14:42 7:54
27 Alyssa Sammons So Westview 14:42.4 7:54
28 Hayden Williamson Sr Battle Ground 14:45.4 7:56
29 Alondra Pena Jr Puyallup 14:46.6 7:57
30 Ella Olsen So Aloha 14:50.1 7:59
31 Annabelle Helm Sr Union 14:54.9 8:01
32 Bianca Weiser Fr McMinnville 14:59.1 8:03
33 Clara Blue So Shorewood 15:00.4 8:04
34 Ella Weitman Jr Scappoose 15:00.6 8:04
35 Gabriella Duvall So Evergreen (Vancouver) 15:01.5 8:05
36 Fernanda Nunez Jr Gresham 15:01.6 8:05
37 Julia Engler Jr Sandy 15:03.6 8:06
38 Andrea Pascual Sr Sandy 15:03.6 8:06
39 Isabel Najera Fr Chief Leschi 15:03.9 8:06
40 Maddie Dobson So Sunset 15:04.2 8:06
41 Amanda Nelson Fr Glencoe 15:05 8:07
42 Rachel Cramer Sr Wilsonville 15:08.6 8:08
43 Audrey Lewis Sr Sunset 15:10.1 8:09
44 Shea McAllister Fr The Dalles 15:10.5 8:10
45 Madison Saunders So Central Kitsap 15:10.6 8:10
46 Melinda Sun Sr Beaverton 15:10.9 8:10
47 Marina King Sr Aloha 15:11.2 8:10
48 Kaci Cadiz Jr Glencoe 15:11.6 8:10
49 Abigail Hostler Fr Jesuit 15:11.7 8:10
50 Nicole O'Dierno Sr Aloha 15:14.2 8:12
51 Angelina Dominguez Fr Scappoose 15:15.4 8:12
52 Emmaliesse Guertin So Central Kitsap 15:15.9 8:12
53 Ximena Gonzalez-Castellon Fr Prairie 15:16.3 8:13
54 Amanda Hansen Jr Sandy 15:17.7 8:13
55 Rae Blackbird So Jefferson 15:20.6 8:15
56 Aleah Nelmes Fr Beaverton 15:21.4 8:15
57 Lola Taraday Fr Northwest 15:22.6 8:16
58 Nicole Garcia So Prairie 15:23 8:16
59 Aubrey Simone So Union 15:23 8:16
60 Cathleen Barron Sr Archbishop Murphy 15:24.7 8:17
61 Daylynn Cowan Sr McMinnville 15:24.7 8:17
62 Macy Carlson Sr Wilsonville 15:27.4 8:19
63 Star Valdez Fr Corcoran 15:27.5 8:19 1/2 1/2 27/48 You ROCK! (SBP)
64 Anna Gustafson So Northwest 15:27.6 8:19
65 Makayla Bruce Sr Wilsonville 15:27.7 8:19
66 Taylor Lawson Jr Westview 15:28.4 8:19
67 Makiah Clark Jr Clackamas 15:28.5 8:19
68 Brianna Wilde So Spanaway Lake 15:30.4 8:20
69 Anna Mitchell Jr Crater 15:30.7 8:20
70 Ashley Campbell Jr Glencoe 15:33.7 8:22
71 Claira Kelso Sr Wenatchee 15:34.7 8:23
72 Brekkan Richardson Fr Sandy 15:35.1 8:23
73 Rebekah Regan So Central Kitsap 15:36.4 8:23
74 Elizabeth Byrd Fr Sprague 15:36.5 8:23
75 Eden McCall Sr Sprague 15:37 8:24
76 Daniela Reyes Jr Battle Ground 15:37.5 8:24
77 Erin VanNatta Fr Ridgefield 15:38.9 8:25
78 Devyn Hynds Sr Trinity Academy 15:41.4 8:26
79 Ruby Wick So Sunset 15:42 8:26
80 Amita Nag So Jesuit 15:42.9 8:27
81 Erin Freer Sr Lakeridge 15:42.9 8:27
82 Kolyn Lachica Fr Astoria 15:43.1 8:27
83 Ruth Chinn Jr Trinity Academy 15:45.6 8:28
84 Melanie Smatlak Fr Clackamas 15:46.8 8:29
85 Olivia Durbin So Jesuit 15:47.8 8:30
86 Lucy Adams Sr Lakeridge 15:49.2 8:30
87 Allison Samuelson So Central Kitsap 15:49.3 8:30
88 Pauline Nguyen So Aloha 15:51 8:31
89 Emily Christianson Fr Bethel 15:53 8:32
90 Sarah Lucente So Clackamas 15:53.5 8:33
91 Olivia Reed Jr Lakeridge 15:54.1 8:33
92 Madalyn Lorenzen Sr Bethel 15:56.9 8:34
93 Sara Dyer Sr Wilsonville 15:57.6 8:35
94 Chiara Guerra Sr Sunset 15:57.8 8:35
95 Shirley Lam So Sunset 15:57.9 8:35
96 Erica Smatlak Sr Clackamas 15:58 8:35
97 Camryn Karis-Sconyers Sr Northwest 15:59.3 8:36
98 Bailey Kalar Fr Sprague 16:00.2 8:36
99 Malena Kamel Jr Puyallup 16:00.2 8:36
100 Maya Campbell So Sprague 16:00.8 8:37
101 Kristen Bailey Jr Union 16:01.1 8:37
102 Audrey Mark Sr Meridian (WA) 16:02.4 8:37
103 Jennifer Travers Sr Astoria 16:03.8 8:38
104 Ashley Gebhart Fr McMinnville 16:07.1 8:40
105 Kaylee Howe Fr Lakewood 16:07.2 8:40
106 Avery Patterson So Northwest 16:07.3 8:40
107 Regan Singer Jr South Medford 16:08 8:40
108 Mackenzie Henderling Jr Glencoe 16:09 8:41
109 Marjorie Sotello Fr Meridian (WA) 16:09 8:41
110 Nicole Konicke Sr Lakeridge 16:09.3 8:41
111 Madeline Woodruff So Jesuit 16:10.1 8:42
112 Emma Gould Jr Clackamas 16:11.2 8:42
113 Willow Peterson Jr Glencoe 16:15.9 8:45
114 Mazie Moyer Sr Astoria 16:17.7 8:46
115 Afina Gasanova Jr Lakewood 16:19 8:46
116 Alanis Sleight Jr Banks 16:21.6 8:48
117 Emilie Hamon Jr Shorewood 16:24.5 8:49
118 Emma Hadley Fr Westview 16:27.6 8:51
119 Isabella McCarthy Fr Northwest 16:30 8:52
120 Sabrina Al-Barkouli So Aloha 16:32.1 8:53
121 Darynne Guevara Fr Jesuit 16:33.8 8:54
122 Mariah Talmadge Jr Puyallup 16:35.3 8:55
123 Lillian Holland So Jesuit 16:35.5 8:55
124 Lucy Akenson Jr Sunset 16:36.8 8:56
125 Tressa Hewes Fr Evergreen (Vancouver) 16:38.5 8:57
126 Sarah Winters So The Dalles 16:39.9 8:58
127 Audrey Breitengross So Ridgefield 16:39.9 8:58
128 Maelys Saad Fr Wilsonville 16:40 8:58
129 Gabrielle Salgado So Corcoran 16:41 8:58 2/2 2/2 32/41 You ROCK! (SBP)
130 Belen Rivas So Westview 16:42 8:59
131 Carolina Lubi Jr Riverside 16:43.6 9:00
132 Roxey Zion Jr Riverside 16:45.2 9:00
133 Kiara Cook So Union 16:46 9:01
134 Eva Esbensen Fr Franklin (OR) 16:46.9 9:01
135 Kim Phan Jr Union 16:50 9:03
136 Ellie Codding Sr The Dalles 16:50.1 9:03
137 Charlie Fisher Fr Ridgefield 16:51.4 9:04
138 Carissa Pixley Sr Scappoose 16:55.1 9:06
139 Anahy Camacho Jr McMinnville 16:55.6 9:06
140 Anu Nair So Jesuit 16:55.9 9:06
141 Abigail Rawlinson So Jesuit 16:56.3 9:06
142 Drew Erickson Fr St Helens 17:01.3 9:09
143 Brynn Wronkowski So R A Long 17:01.6 9:09
144 Lilly Boothe So Clatskanie 17:02.9 9:10
145 McKenna Potratz So Evergreen (Vancouver) 17:03.6 9:10
146 Alix Hazapis Fr Wilsonville 17:06.3 9:12
147 Abby Ritsema So Evergreen (Vancouver) 17:07.5 9:12
148 Lily Ragan Fr Jesuit 17:09.8 9:14
149 Miranda Lara-Ruiz Fr McKay 17:10.9 9:14
150 Melida Torres Fr South Medford 17:11.6 9:15
151 Emma Boucher Jr Battle Ground 17:12.5 9:15
152 Josephine Wichmann Jr Meridian (WA) 17:13.4 9:16
153 Emilie Wilson Sr Battle Ground 17:13.7 9:16
154 Hannah Hamilton So Puyallup 17:14.8 9:16
155 Sina Schoneberger Sr McMinnville 17:15 9:16
156 Mya Fernandez Fr Wilsonville 17:16.4 9:17
157 Yuzuha Koyama So Westview 17:17.6 9:18
158 Chloe Baughman Jr McMinnville 17:18.3 9:18
159 Sakura Crandall Fr Crater 17:20.1 9:19
160 Zoe McGrath Jr Shorewood 17:21.8 9:20
161 Jada VanDerZanden So Banks 17:28.1 9:23
162 Mariah Sattler Jr Puyallup 17:29.6 9:24
163 Amanda Smith Jr Spanaway Lake 17:29.7 9:24
164 Sophia Keen Jr Shorewood 17:29.8 9:24
165 Nichole Hagedorn So Shorewood 17:31.4 9:25
166 Abigail Samuelson So Central Kitsap 17:31.7 9:25
167 Michelle Rudnick Jr Aloha 17:31.9 9:26
168 Kara Laris Jr Shorewood 17:37.2 9:28
169 Hailee Hanks Fr Astoria 17:40.2 9:30
170 Teresa Figueroa Jr Veritas 17:40.9 9:30
171 Kerry Wier Jr Evergreen (Vancouver) 17:46.7 9:33
172 Brielle Choquer Jr Battle Ground 17:52.5 9:37
173 Jordyn Berberian Sr Prairie 17:55.9 9:38
174 Alice Tonetti Jr Bethel 17:56.8 9:39
175 Vivian Varela So Parkrose 18:11.5 9:47
176 Lydia Barnett So Sunset 18:17.4 9:50
177 Sadie Nanson Fr Jesuit 18:18 9:50
178 Eleanor Scalzo Fr Jesuit 18:22.2 9:53
179 Andrea Merced Fr Jesuit 18:31 9:57
180 Rachel Vergara So Parkrose 18:38.6 10:01
181 Cody Meigh Lachica Sr Astoria 18:44 10:04
182 Abigail Espinosa Fr South Medford 18:47.9 10:06
183 Kinora Hayes Jr Ridgefield 18:57.1 10:11
184 Molly Beyer Fr McMinnville 19:00.4 10:13
185 Sude Cimen So Sunset 19:04.2 10:15
186 Kai Hoff Fr The Dalles 19:06.9 10:17
187 Isabelle Back So Central Kitsap 19:08.5 10:17
188 Maddy Murphy So Sunset 19:09 10:18
189 Keisha Oregon So The Dalles 19:20.6 10:24
190 Destiny Kramer Jr McMinnville 19:24.3 10:26
191 Ana Borders Fr Jesuit 19:36 10:32
192 Andrea Borders Jr Union 19:36.7 10:33
193 Julie Hale Jr Astoria 19:36.8 10:33
194 Lexi Taniquchi Puyallup 19:38.1 10:33
195 Ellie Syth Sr Union 19:39.3 10:34
196 Annaliese Wheeler Sr Central Kitsap 19:40.4 10:35
197 Pair Raxsasri Sr Lakeridge 19:48.6 10:39
198 Jessica Arellano-Ayala So Battle Ground 19:58.7 10:44
199 Esmeralda Mendoza So McKay 19:59.7 10:45
200 Elaine Culbert Fr Lakeridge 20:00.7 10:46
201 Rosemary Obiagul So Central Kitsap 20:33.4 11:03
202 Rachel McMullin Fr Scappoose 20:37.7 11:05
203 Hope Clark Sr Riverside 20:37.9 11:06
204 Saher Prakesh Fr Northwest 20:54.4 11:14
205 Maribella Martin Fr Central Kitsap 21:03.8 11:19
206 Gwyn Dehan So Central Kitsap 21:17.3 11:27
207 Lena Carleton Sr R A Long 22:25.7 12:03
208 Chelsea Orr Jr Lakewood 24:14.6 13:02
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.