Monta Vista Results from the Central Coast Section Finals at Toro Park on 11/11/06

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Angela Hsu Sr V 19:31 6:30 3 12/104 3/7 3/7 2/15 19:13 18:38 18:38
Jean Feng So V 19:18 6:26 3 7/104 1/7 1/7 6/18 19:48
(0:30,2.5)
18:55 18:55 Well done! (LR, DSR)
Kay Poon So V 21:37 7:12 3 49/104 7/7 7/7 2/13 22:04
(0:27,2.0)
22:04
(0:27,2.0)
22:04
(0:27,2.0)
Well done! (LR, PR, DPR)
Kelli Sum Fr V 21:06 7:02 3 37/104 4/7 4/7 5/14 21:25
(0:19,1.5)
21:25
(0:19,1.5)
21:25
(0:19,1.5)
Well done! (LR, PR, DPR)
Lisa Worsham Sr V 19:26 6:29 3 11/104 2/7 2/7 2/17 19:23 19:23 19:23 Well done! (DSR)
Rosa Ng Sr V 21:17 7:06 3 40/104 5/7 5/7 3/14 20:52 20:49 20:49
Yasamin Yazdi Jr V 21:33 7:11 3 44/104 6/7 6/7 3/13 23:54
(2:21,9.8)
23:54
(2:21,9.8)
23:54
(2:21,9.8)
Well done! (LR, PR, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/14 100:38
1:59
3 6:43 6:26 7:06 107 6:25 104:17
(3:39,3.5)
97:34 Your Team ROCKS! (LR) Jean Feng (7), Lisa Worsham (11), Angela Hsu (12), Kelli Sum (37), Rosa Ng (40)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Justine Fedronic So CARLMONT 18:24 6:08
2 Hayley Pascale So CARLMONT 18:37 6:12
3 Jessica Gonzales Sr EVERGREEN VAL. 19:01 6:20
4 Kathleen Miller So GILROY 19:09 6:23
5 Courtney Allen So SAN BENITO 19:12 6:24
6 Jennifer Clarke Jr OAK GROVE 19:16 6:25
7 Jean Feng So Monta Vista 19:18 6:26 1/7 1/7 6/18 19:48
(0:30)
18:55 Well done! (LR)
8 Mary Rhoades Jr CARLMONT 19:21 6:27
9 Emily Evans So HOMESTEAD 19:23 6:28
10 Tamara Abinader Jr CARLMONT 19:24 6:28
11 Lisa Worsham Sr Monta Vista 19:26 6:29 2/7 2/7 2/17 19:23 19:23
12 Angela Hsu Sr Monta Vista 19:31 6:30 3/7 3/7 2/15 19:13 18:38
13 Dariani Salvador Fr ALISAL 19:41 6:34
14 Bernadette Bettanco So SILVER CREEK 19:51 6:37
15 Annmari Rich Fr SAN BENITO 19:56 6:39
16 Kristina Llorin Jr PIEDMONT HILLS 20:03 6:41
17 Patricia Hernandez Fr GILROY 20:07 6:42
18 Riyana Straetker Fr EVERGREEN VAL. 20:07 6:42
19 Lauren Villasenor Jr SAN BENITO 20:12 6:44
20 Kristina Vasquez Fr SAN BENITO 20:14 6:45
21 Laura Pochowski So HOMESTEAD 20:14 6:45
22 Kristen Peanasky So HOMESTEAD 20:32 6:51
23 Tara Goulart So MT. PLEASANT 20:32 6:51
24 Rachel Moll So HOMESTEAD 20:35 6:52
25 Nicole Boothe Jr CARLMONT 20:36 6:52
26 Renee Payne Sr EVERGREEN VAL. 20:43 6:54
27 Alison Meyer Jr SAN BENITO 20:47 6:56
28 Caitlin Mcalpine Fr SANTA TERESA 20:47 6:56
29 Dana Balsey Sr SAN BENITO 20:49 6:56
30 Brandie Rodriquez Fr GILROY 20:51 6:57
31 Adilene Sanchez Sr ALISAL 20:54 6:58
32 Tiffany Diaz Fr PIEDMONT HILLS 20:58 6:59
33 Ali Cottong Sr CARLMONT 20:59 7:00
34 Melissa Davidson So EVERGREEN VAL. 21:02 7:01
35 Jaime Nguyen Sr MT. PLEASANT 21:03 7:01
36 Sandy Meza Jr SAN BENITO 21:04 7:01
37 Kelli Sum Fr Monta Vista 21:06 7:02 4/7 4/7 5/14 21:25
(0:19)
21:25
(0:19)
Well done! (LR, PR)
38 Traci Yamashita So PIEDMONT HILLS 21:15 7:05
39 Vivian Pham Jr SILVER CREEK 21:15 7:05
40 Rosa Ng Sr Monta Vista 21:17 7:06 5/7 5/7 3/14 20:52 20:49
41 Jessica Nicholson Fr SANTA TERESA 21:21 7:07
42 Joanna Reyes Fr PIEDMONT HILLS 21:25 7:08
43 Alex Cardenas Sr SILVER CREEK 21:32 7:11
44 Yasamin Yazdi Jr Monta Vista 21:33 7:11 6/7 6/7 3/13 23:54
(2:21)
23:54
(2:21)
Well done! (LR, PR)
45 Taj Forouhari Jr HOMESTEAD 21:33 7:11
46 Emerald Henault Jr SANTA TERESA 21:34 7:11
47 Tannia Hernandez Sr NORTH SALINAS 21:35 7:12
48 Melinda Bower Sr OAK GROVE 21:35 7:12
49 Kay Poon So Monta Vista 21:37 7:12 7/7 7/7 2/13 22:04
(0:27)
22:04
(0:27)
Well done! (LR, PR)
50 Janie Trementozzi So E. ALVAREZ 21:41 7:14
51 Christine Bobula So GILROY 21:43 7:14
52 Dong Nguyen Jr INDEPENDENCE 21:43 7:14
53 Connie Tang Sr INDEPENDENCE 21:49 7:16
54 Griselda Nolasco Fr INDEPENDENCE 21:50 7:17
55 Camyle Boxton Fr MT. PLEASANT 22:00 7:20
56 Michelle Pope Jr MT. PLEASANT 22:01 7:20
57 Talia Gragert Jr EVERGREEN VAL. 22:02 7:21
58 Bernadette Rayray Sr NORTH SALINAS 22:02 7:21
59 Clarissa Chan Sr HOMESTEAD 22:03 7:21
60 Laura Bravo ALISAL 22:05 7:22
61 Georgia Cottong Fr CARLMONT 22:07 7:22
62 Hamor Natassia So MILPITAS 22:09 7:23
63 Julie Trinh So MT. PLEASANT 22:10 7:23
64 Lilian Pham Jr SILVER CREEK 22:11 7:24
65 Michelle Jiminez Jr OAK GROVE 22:17 7:26
66 Valerie Burciaga Fr MT. PLEASANT 22:18 7:26
67 Alexis Deg So SANTA TERESA 22:20 7:27
68 Dakota Sanchez Jr E. ALVAREZ 22:25 7:28
69 Mary Blake Jr SANTA TERESA 22:30 7:30
70 Amparo Olivio Jr E. ALVAREZ 22:38 7:33
71 Kirsten Clarke Fr OAK GROVE 22:46 7:35
72 Ashley Zhang So PIEDMONT HILLS 22:48 7:36
73 Rebecca Kishimoto Jr EVERGREEN VAL. 22:52 7:37
74 Anne Donahoe Fr GILROY 22:55 7:38
75 Michelle Huynh Fr ANDREW HILL 23:03 7:41
76 Alissa Hayes Fr HOMESTEAD 23:11 7:44
77 Daisy Garcia Fr MT. PLEASANT 23:13 7:44
78 Kristina Schmidt Jr GILROY 23:25 7:48
79 Dani Christensen Jr SANTA TERESA 23:28 7:49
80 April Sullivan Jr INDEPENDENCE 23:30 7:50
81 Melanie Stokes Fr OAK GROVE 23:32 7:51
82 Alejandra Fonseca Fr INDEPENDENCE 23:32 7:51
83 Stephanie Luu Fr SILVER CREEK 23:33 7:51
84 Cecilia Luu Sr INDEPENDENCE 23:36 7:52
85 Natalie Stevens Jr SANTA TERESA 23:44 7:55
86 Vanessa Hernandez Fr ALISAL 23:44 7:55
87 Adriana Rincon Jr SILVER CREEK 24:04 8:01
88 Leah Larot Sr EVERGREEN VAL. 24:05 8:02
89 Hannah Fiorio Jr GILROY 24:07 8:02
90 Brittany Belanger So MILPITAS 24:12 8:04
91 Leia Acosta So MILPITAS 24:12 8:04
92 Monique Ho So PIEDMONT HILLS 24:13 8:04
93 Melissa Aranda So SILVER CREEK 24:20 8:07
94 Patty Ou Sr PIEDMONT HILLS 24:26 8:09
95 Maggie Rodriguez Jr WATSONVILLE 24:29 8:10
96 Katie Moore Fr WATSONVILLE 24:40 8:13
97 Alejandra Cabrera ALISAL 24:43 8:14
98 Lan Ngo Jr MILPITAS 24:45 8:15
99 Abigail Ramirez So ALISAL 24:53 8:18
100 Casey Uy ALISAL 24:56 8:19
101 Roccio Guardado So MILPITAS 25:09 8:23
102 Leonie Solia Jr INDEPENDENCE 25:21 8:27
103 Tessa Clark Jr OAK GROVE 25:21 8:27
104 Jeannie Tran Fr OAK GROVE 26:27 8:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CARLMONT
1-1-1-1-1
Gap: 2:12
96:22
19:16
6:25
46 Justine Fedronic
So
18:24
6:08
1
Hayley Pascale
So
18:37
6:12
2
Mary Rhoades
Jr
19:21
6:27
8
Tamara Abinader
Jr
19:24
6:28
10
Nicole Boothe
Jr
20:36
6:52
25








2 SAN BENITO
4-3-3-2-2
Gap: 1:35
100:21
20:04
6:41
86 Courtney Allen
So
19:12
6:24
5
Annmari Rich
Fr
19:56
6:39
15
Lauren Villasenor
Jr
20:12
6:44
19
Kristina Vasquez
Fr
20:14
6:45
20
Alison Meyer
Jr
20:47
6:56
27








3 Monta Vista
6-2-2-3-3
Gap: 1:59
100:38
20:08
6:43
107 Jean Feng
So
19:18
6:26
7
Lisa Worsham
Sr
19:26
6:29
11
Angela Hsu
Sr
19:31
6:30
12
Kelli Sum
Fr
21:06
7:02
37
Rosa Ng
Sr
21:17
7:06
40








Your Team ROCKS! (LR)
4 HOMESTEAD
7-6-6-4-4
Gap: 2:10
102:17
20:27
6:49
121 Emily Evans
So
19:23
6:28
9
Laura Pochowski
So
20:14
6:45
21
Kristen Peanasky
So
20:32
6:51
22
Rachel Moll
So
20:35
6:52
24
Taj Forouhari
Jr
21:33
7:11
45








5 EVERGREEN VAL.
2-4-4-5-5
Gap: 3:01
102:55
20:35
6:52
136 Jessica Gonzales
Sr
19:01
6:20
3
Riyana Straetker
Fr
20:07
6:42
18
Renee Payne
Sr
20:43
6:54
26
Melissa Davidson
So
21:02
7:01
34
Talia Gragert
Jr
22:02
7:21
55








6 GILROY
3-4-5-6-6
Gap: 3:46
104:45
20:57
6:59
169 Kathleen Miller
So
19:09
6:23
4
Patricia Hernandez
Fr
20:07
6:42
17
Brandie Rodriquez
Fr
20:51
6:57
30
Christine Bobula
So
21:43
7:14
49
Anne Donahoe
Fr
22:55
7:38
69








7 PIEDMONT HILLS
10-8-7-7-7
Gap: 2:45
106:29
21:18
7:06
195 Kristina Llorin
Jr
20:03
6:41
16
Tiffany Diaz
Fr
20:58
6:59
32
Traci Yamashita
So
21:15
7:05
38
Joanna Reyes
Fr
21:25
7:08
42
Ashley Zhang
So
22:48
7:36
67








8 MT. PLEASANT
11-11-10-9-8
Gap: 1:38
107:46
21:33
7:11
225 Tara Goulart
So
20:32
6:51
23
Jaime Nguyen
Sr
21:03
7:01
35
Camyle Boxton
Fr
22:00
7:20
53
Michelle Pope
Jr
22:01
7:20
54
Julie Trinh
So
22:10
7:23
60








9 SILVER CREEK
9-9-8-8-9
Gap: 3:42
108:22
21:40
7:13
234 Bernadette Bettanco
So
19:51
6:37
14
Vivian Pham
Jr
21:15
7:05
39
Alex Cardenas
Sr
21:32
7:11
43
Lilian Pham
Jr
22:11
7:24
61
Stephanie Luu
Fr
23:33
7:51
77








10 SANTA TERESA
12-12-11-10-10
Gap: 1:43
108:32
21:42
7:14
244 Caitlin Mcalpine
Fr
20:47
6:56
28
Jessica Nicholson
Fr
21:21
7:07
41
Emerald Henault
Jr
21:34
7:11
46
Alexis Deg
So
22:20
7:27
64
Mary Blake
Jr
22:30
7:30
65








11 OAK GROVE
5-9-11-11-11
Gap: 4:16
109:26
21:53
7:18
256 Jennifer Clarke
Jr
19:16
6:25
6
Melinda Bower
Sr
21:35
7:12
47
Michelle Jiminez
Jr
22:17
7:26
62
Kirsten Clarke
Fr
22:46
7:35
66
Melanie Stokes
Fr
23:32
7:51
75








12 ALISAL
8-7-9-11-12
Gap: 5:02
111:07
22:13
7:24
270 Dariani Salvador
Fr
19:41
6:34
13
Adilene Sanchez
Sr
20:54
6:58
31
Laura Bravo
-
22:05
7:22
57
Vanessa Hernandez
Fr
23:44
7:55
80
Alejandra Cabrera
-
24:43
8:14
89








13 INDEPENDENCE
13-13-13-13-13
Gap: 1:49
112:24
22:29
7:30
303 Dong Nguyen
Jr
21:43
7:14
50
Connie Tang
Sr
21:49
7:16
51
Griselda Nolasco
Fr
21:50
7:17
52
April Sullivan
Jr
23:30
7:50
74
Alejandra Fonseca
Fr
23:32
7:51
76








14 MILPITAS
14-14-14-14-14
Gap: 3:00
120:27
24:05
8:02
411 Hamor Natassia
So
22:09
7:23
59
Brittany Belanger
So
24:12
8:04
84
Leia Acosta
So
24:12
8:04
85
Lan Ngo
Jr
24:45
8:15
90
Roccio Guardado
So
25:09
8:23
93








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.