Monta Vista Results from the Central Coast Section Finals at Crystal Springs on 11/12/05

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abhi Vaishnav Sr V 18:10 6:09 2.95 87/118 6/7 6/7 6/16 20:38
(2:28,12.0)
20:38
(2:28,12.0)
Well done! (LR, PR)
Brian Bedford Jr V 18:29 6:16 2.95 96/118 7/7 7/7 6/15 19:17
(0:48,4.1)
19:17
(0:48,4.1)
Well done! (LR, PR)
Grant Kadokura Fr V 17:43 6:00 2.95 71/118 4/7 4/7 12/16 Well done! (SBP)
Harold Pan Jr V 17:48 6:02 2.95 73/118 5/7 5/7 8/16 19:24
(1:36,8.2)
19:24
(1:36,8.2)
Well done! (LR, PR)
Simon Bill Jr V 16:15 5:31 2.95 15/118 1/7 1/7 9/22 17:29
(1:14,7.1)
17:29
(1:14,7.1)
Well done! (LR, PR)
Thomas Bill So V 17:10 5:49 2.95 43/118 2/7 2/7 12/17 18:05
(0:55,5.1)
18:05
(0:55,5.1)
Well done! (LR, PR)
Yu Hsiao So V 17:15 5:51 2.95 47/118 3/7 3/7 10/16 18:39
(1:24,7.5)
18:39
(1:24,7.5)
Well done! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 11/16 86:11
1:33
2.95 0:58 0:55 1:00 236 0:56 91:56
(5:45,6.3)
82:44 Your Team ROCKS! (LR) Simon Bill (15), Thomas Bill (42), Yu Hsiao (46), Grant Kadokura (66), Harold Pan (67)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Enrique Lopez Sr ALISAL 15:32 5:16
2 Jonathon Gragert Sr EVERGREEN 15:37 5:18
3 Diego Estrada So ALISAL 15:38 5:18
4 Alejandro Alvarez-B Jr WATSONVILLE 15:56 5:24
5 Greg Surh Jr CARLMONT 15:57 5:24
6 Eddie Trujillo Jr SAN BENITO 15:59 5:25
7 Cole Jones So SERRA 16:01 5:26
8 Rigo Vasquez Jr SAN BENITO 16:01 5:26
9 Miguel Zepeda Jr WATSONVILLE 16:02 5:26
10 Matt Bejar Sr BELLARMINE 16:06 5:27
11 Arnulfo Velasquez Sr GILROY 16:07 5:28
12 Nick Palladino Jr CARLMONT 16:13 5:30
13 Humberto Pineda Jr GILROY 16:13 5:30
14 Eric Baum Jr BELLARMINE 16:14 5:30
15 Simon Bill Jr Monta Vista 16:15 5:31 1/7 1/7 9/22 17:29
(1:14)
17:29
(1:14)
Well done! (LR, PR)
16 Brad Surh So CARLMONT 16:17 5:31
17 Anthony Dragotti Sr GILROY 16:18 5:32
18 Kevin Bookholdt Sr SANTA TERESA 16:20 5:32
19 Michael Humrich Sr SERRA 16:21 5:33
20 Michael Borg Sr SERRA 16:28 5:35
21 Josh Hernandez Sr EVERGREEN 16:30 5:36
22 Rishi Agrawal Jr HOMESTEAD 16:30 5:36
23 Austin Logie So CARLMONT 16:32 5:36
24 Steven Borg Sr SERRA 16:33 5:37
25 Colby Moore Sr BELLARMINE 16:34 5:37
26 Jason Chorpening Sr SERRA 16:34 5:37
27 Ariel Gubatina So SANTA TERESA 16:37 5:38
28 Alfredo Lopez Jr SAN BENITO 16:42 5:40
29 David Servin Sr WATSONVILLE 16:46 5:41
30 Jd Smiley Sr SERRA 16:47 5:41
31 Andrew Harada Sr BELLARMINE 16:47 5:41
32 Adrian Rodriquez Fr SAN BENITO 16:48 5:42
33 Steven Koo Sr SILVER CREEK 16:49 5:42
34 Kyle Wulff Sr BELLARMINE 16:51 5:43
35 Octaviano Vega Jr ALISAL 16:53 5:43
36 Damien Capizzi Jr EVERGREEN 16:57 5:45
37 Omeed Moghadam Jr CARLMONT 16:57 5:45
38 Peter Wolfram Sr PIEDMONT HILLS 17:01 5:46
39 Jesus Cabrera Jr NORTH SALINAS 17:03 5:47
40 Peter Hoang Jr SILVER CREEK 17:06 5:48
41 Jeffrey Sanchez Sr SILVER CREEK 17:07 5:48
42 Nick Oliver Fr HOMESTEAD 17:08 5:48
43 Thomas Bill So Monta Vista 17:10 5:49 2/7 2/7 12/17 18:05
(0:55)
18:05
(0:55)
Well done! (LR, PR)
44 Carlos Oporta Jr MT. PLEASANT 17:11 5:49
45 Kyle Tuttle Jr BELLARMINE 17:12 5:50
46 Isaac Solidarios Sr EVERGREEN 17:14 5:51
47 Yu Hsiao So Monta Vista 17:15 5:51 3/7 3/7 10/16 18:39
(1:24)
18:39
(1:24)
Well done! (LR, PR)
48 Mark Blucher Jr EVERETT ALVAREZ 17:16 5:51
49 Sammer Tharakan So HOMESTEAD 17:18 5:52
50 Andrew Fabian So BELLARMINE 17:18 5:52
51 Ian Lujan Sr OAK GROVE 17:19 5:52
52 Daniel Diaz Fr SANTA TERESA 17:19 5:52
53 Casey Ricketts Sr SALINAS 17:20 5:53
54 Mike Sanchez So MT. PLEASANT 17:22 5:53
55 Andy Del Calvo So MENLO ATHERTON 17:25 5:54
56 Willie Judson Sr WATSONVILLE 17:26 5:55
57 Gino Leonio Jr SERRA 17:26 5:55
58 Justin Too So SILVER CREEK 17:26 5:55
59 Aaron Wong So HOMESTEAD 17:27 5:55
60 Kevin Tran So SILVER CREEK 17:29 5:56
61 Lance Villasenor Fr SAN BENITO 17:35 5:58
62 Indo Signh Jr WATSONVILLE 17:35 5:58
63 Charles Boswell Sr INDEPENDENCE 17:36 5:58
64 Jose Velasquez Jr GILROY 17:36 5:58
65 Darius Terry So PIEDMONT HILLS 17:37 5:58
66 Diego Cervantes Fr ALISAL 17:38 5:59
67 Michael Gray Jr SANTA TERESA 17:40 5:59
68 Carlos Soto Jr ALISAL 17:40 5:59
69 Cameron Hill Jr SAN BENITO 17:41 6:00
70 Billy Hale Sr MENLO ATHERTON 17:42 6:00
71 Grant Kadokura Fr Monta Vista 17:43 6:00 4/7 4/7 12/16 Well done! (SBP)
72 Jordan Slaton Fr OAK GROVE 17:47 6:02
73 Harold Pan Jr Monta Vista 17:48 6:02 5/7 5/7 8/16 19:24
(1:36)
19:24
(1:36)
Well done! (LR, PR)
74 Justin Arce Jr PIEDMONT HILLS 17:49 6:02
75 Ramiro Diaz Fr GILROY 17:51 6:03
76 Ariel Torres So PIEDMONT HILLS 17:53 6:04
77 David Pochowski Sr HOMESTEAD 17:53 6:04
78 Adam Renfree Fr SANTA TERESA 17:56 6:05
79 Clifford Crum So MILPITAS 17:57 6:05
80 Dan Palladino So CARLMONT 18:00 6:06
81 Alex Stone So ANDREW HILL 18:02 6:07
82 Kyle Bombrick Jr SAN BENITO 18:02 6:07
83 Kyle Yamauchi Sr PIEDMONT HILLS 18:03 6:07
84 Jeff Hester So MENLO ATHERTON 18:04 6:07
85 Alexander Colbeth So HOMESTEAD 18:05 6:08
86 Cameron Duran So EVERGREEN 18:07 6:08
87 Abhi Vaishnav Sr Monta Vista 18:10 6:09 6/7 6/7 6/16 20:38
(2:28)
20:38
(2:28)
Well done! (LR, PR)
88 Ryan Scandlyn Fr MENLO ATHERTON 18:11 6:10
89 Austin Carrell So SANTA TERESA 18:13 6:11
90 Robby Merk So MENLO ATHERTON 18:15 6:11
91 Oscar Fernandez So MT. PLEASANT 18:17 6:12
92 Philip White Sr SANTA TERESA 18:17 6:12
93 Mitch Taylor Sr MT. PLEASANT 18:25 6:15
94 Jhobani Garcia Sr ALISAL 18:28 6:16
95 Robert Mack So HOMESTEAD 18:28 6:16
96 Brian Bedford Jr Monta Vista 18:29 6:16 7/7 7/7 6/15 19:17
(0:48)
19:17
(0:48)
Well done! (LR, PR)
97 Vinson Banh So PIEDMONT HILLS 18:30 6:16
98 Sean Callahan So CARLMONT 18:30 6:16
99 Derek Pesta So GILROY 18:31 6:17
100 Anthony Ha So PIEDMONT HILLS 18:32 6:17
101 David La Sr MT. PLEASANT 18:32 6:17
102 Marco Esquivel Sr ALISAL 18:45 6:21
103 Josh Tennefoss Jr MENLO ATHERTON 18:46 6:22
104 Myles Rowland Jr MENLO ATHERTON 18:47 6:22
105 Allan Chan Sr GILROY 18:47 6:22
106 Chris Garcia So SILVER CREEK 18:48 6:22
107 Brett Penington Sr MILPITAS 18:51 6:23
108 Michael Pham-Crepps So MILPITAS 18:51 6:23
109 Kevin Trando Sr EVERGREEN 18:52 6:24
110 Christopher Trinida So EVERGREEN 18:53 6:24
111 Gavin Zirkel So MILPITAS 18:58 6:26
112 Omar Alcantar Sr WATSONVILLE 18:59 6:26
113 Hubert Longmore So SILVER CREEK 19:00 6:26
114 Galen Westerfield Fr MILPITAS 19:16 6:32
115 Jose Amescua Fr MT. PLEASANT 19:35 6:38
116 Wilson Low So MILPITAS 20:20 6:54
117 Mitchell Ong Jr MT. PLEASANT 20:21 6:54
118 Eric Healy Jr MILPITAS 20:30 6:57
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CARLMONT
4-4-1-1-1
Gap: 1:00
81:56
16:23
5:33
93 Greg Surh
Jr
15:57
5:24
5
Nick Palladino
Jr
16:13
5:30
12
Brad Surh
So
16:17
5:31
16
Austin Logie
So
16:32
5:36
23
Omeed Moghadam
Jr
16:57
5:45
37








2 SERRA
6-8-6-2-2
Gap: 0:33
81:57
16:23
5:33
96 Cole Jones
So
16:01
5:26
7
Michael Humrich
Sr
16:21
5:33
19
Michael Borg
Sr
16:28
5:35
20
Steven Borg
Sr
16:33
5:37
24
Jason Chorpening
Sr
16:34
5:37
26








3 BELLARMINE
7-6-7-4-3
Gap: 0:45
82:32
16:30
5:36
114 Matt Bejar
Sr
16:06
5:27
10
Eric Baum
Jr
16:14
5:30
14
Colby Moore
Sr
16:34
5:37
25
Andrew Harada
Sr
16:47
5:41
31
Kyle Wulff
Sr
16:51
5:43
34








4 SAN BENITO
5-3-4-3-4
Gap: 1:36
83:05
16:37
5:38
131 Eddie Trujillo
Jr
15:59
5:25
6
Rigo Vasquez
Jr
16:01
5:26
8
Alfredo Lopez
Jr
16:42
5:40
28
Adrian Rodriquez
Fr
16:48
5:42
32
Lance Villasenor
Fr
17:35
5:58
57








5 WATSONVILLE
3-2-4-5-5
Gap: 1:39
83:45
16:45
5:41
152 Alejandro Alvarez-B
Jr
15:56
5:24
4
Miguel Zepeda
Jr
16:02
5:26
9
David Servin
Sr
16:46
5:41
29
Willie Judson
Sr
17:26
5:55
52
Indo Signh
Jr
17:35
5:58
58








6 ALISAL
1-1-2-6-6
Gap: 2:08
83:21
16:40
5:39
163 Enrique Lopez
Sr
15:32
5:16
1
Diego Estrada
So
15:38
5:18
3
Octaviano Vega
Jr
16:53
5:43
35
Diego Cervantes
Fr
17:38
5:59
61
Carlos Soto
Jr
17:40
5:59
63








7 GILROY
8-6-3-6-7
Gap: 1:44
84:05
16:49
5:42
169 Arnulfo Velasquez
Sr
16:07
5:28
11
Humberto Pineda
Jr
16:13
5:30
13
Anthony Dragotti
Sr
16:18
5:32
17
Jose Velasquez
Jr
17:36
5:58
59
Ramiro Diaz
Fr
17:51
6:03
69








8 EVERGREEN
2-5-8-8-8
Gap: 2:30
84:25
16:53
5:43
183 Jonathon Gragert
Sr
15:37
5:18
2
Josh Hernandez
Sr
16:30
5:36
21
Damien Capizzi
Jr
16:57
5:45
36
Isaac Solidarios
Sr
17:14
5:51
45
Cameron Duran
So
18:07
6:08
79








9 SILVER CREEK
12-12-12-11-9
Gap: 0:40
85:57
17:11
5:50
222 Steven Koo
Sr
16:49
5:42
33
Peter Hoang
Jr
17:06
5:48
39
Jeffrey Sanchez
Sr
17:07
5:48
40
Justin Too
So
17:26
5:55
54
Kevin Tran
So
17:29
5:56
56








10 SANTA TERESA
10-9-9-9-10
Gap: 1:36
85:52
17:10
5:49
228 Kevin Bookholdt
Sr
16:20
5:32
18
Ariel Gubatina
So
16:37
5:38
27
Daniel Diaz
Fr
17:19
5:52
49
Michael Gray
Jr
17:40
5:59
62
Adam Renfree
Fr
17:56
6:05
72








11 HOMESTEAD
11-11-11-10-11
Gap: 1:23
86:16
17:15
5:51
236 Rishi Agrawal
Jr
16:30
5:36
22
Nick Oliver
Fr
17:08
5:48
41
Sammer Tharakan
So
17:18
5:52
47
Aaron Wong
So
17:27
5:55
55
David Pochowski
Sr
17:53
6:04
71








11 Monta Vista
9-10-10-12-11
Gap: 1:33
86:11
17:14
5:51
236 Simon Bill
Jr
16:15
5:31
15
Thomas Bill
So
17:10
5:49
42
Yu Hsiao
So
17:15
5:51
46
Grant Kadokura
Fr
17:43
6:00
66
Harold Pan
Jr
17:48
6:02
67








Your Team ROCKS! (LR)
13 PIEDMONT HILLS
13-14-13-13-13
Gap: 1:02
88:23
17:41
6:00
312 Peter Wolfram
Sr
17:01
5:46
38
Darius Terry
So
17:37
5:58
60
Justin Arce
Jr
17:49
6:02
68
Ariel Torres
So
17:53
6:04
70
Kyle Yamauchi
Sr
18:03
6:07
76








14 MENLO ATHERTON
15-15-15-15-14
Gap: 0:50
89:37
17:55
6:05
357 Andy Del Calvo
So
17:25
5:54
51
Billy Hale
Sr
17:42
6:00
65
Jeff Hester
So
18:04
6:07
77
Ryan Scandlyn
Fr
18:11
6:10
81
Robby Merk
So
18:15
6:11
83








14 MT. PLEASANT
14-13-14-14-14
Gap: 1:21
89:47
17:57
6:05
357 Carlos Oporta
Jr
17:11
5:49
43
Mike Sanchez
So
17:22
5:53
50
Oscar Fernandez
So
18:17
6:12
84
Mitch Taylor
Sr
18:25
6:15
86
David La
Sr
18:32
6:17
94








16 MILPITAS
16-16-16-16-16
Gap: 1:19
93:53
18:47
6:22
485 Clifford Crum
So
17:57
6:05
73
Brett Penington
Sr
18:51
6:23
100
Michael Pham-Crepps
So
18:51
6:23
101
Gavin Zirkel
So
18:58
6:26
104
Galen Westerfield
Fr
19:16
6:32
107








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.