Monta Vista Results from the Artichoke Invitational at Half Moon Bay HS on 10/7/00

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alice Chang Jr V 17:30 7:47 2.25 92/155 3/6 3/6 17/24 17:53
(0:23,2.1)
17:53
(0:23,2.1)
Well done! (LR, PR)
Ann Park Fr V 17:44 7:53 2.25 98/155 5/6 5/6 7/20
Emily Maples Jr V 17:40 7:51 2.25 97/155 4/6 4/6 15/22 17:12 17:12 17:12
Megumi Takahashi Jr V 15:18 6:48 2.25 22/155 1/6 1/6 11/37
Sarah Burke Sr V 16:54 7:31 2.25 65/155 2/6 2/6 17/32 16:09 16:09 15:31
Wen-ting Shih Jr V 18:17 8:08 2.25 116/155 6/6 6/6 9/14
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 13/20 85:06
2:26
2.25 7:34 6:48 7:53 300 6:35 83:25 83:25 81:58 Megumi Takahashi (19), Sarah Burke (50), Alice Chang (74), Emily Maples (78), Ann Park (79)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Leah Demarchena Jr NOTRE DAME - BELMONT 14:04 6:15
2 Ashleigh Smith Sr GRACE DAVIS 14:17 6:21
3 Shawna Winfrey Sr WEST HILLS 14:27 6:25
4 Amy Townsend Jr NOTRE DAME - BELMONT 14:32 6:28
5 Stacy Aurit Sr JAMES LOGAN 14:36 6:29
6 Kristina Nugent Jr WEST HILLS 14:38 6:30
7 Taryn Joyce-Mendive So DOUGLAS - NEVADA 14:40 6:31
8 Chandra Farnhan Jr WEST HILLS 14:44 6:33
9 Alana Garcia So GRACE DAVIS 14:46 6:34
10 Marie Nguyen Fr MILPITAS 14:50 6:36
11 Erinn Kim Fr MILPITAS 14:53 6:37
12 Allison Schmidt So SAN BENITO-HOLLISTER 14:56 6:38
13 Ashley Handy Sr WEST HILLS 15:01 6:40
14 Abbey Wilson Jr HARBOR 15:02 6:41
15 Allison Maddux So HARBOR 15:02 6:41
16 Rachel Yarranton Fr NOTRE DAME - BELMONT 15:04 6:42
17 Kelsey Starn So GRACE DAVIS 15:09 6:44
18 Emily Rettner Sr LELAND 15:09 6:44
19 Erica Elias Fr MILPITAS 15:13 6:46
20 Cassie Kuske Sr WEST HILLS 15:14 6:46
21 Adrianna Morici Jr PRESENTATION 15:18 6:48
22 Megumi Takahashi Jr Monta Vista 15:18 6:48 1/6 1/6 11/37
23 Lauren Mason Sr LELAND 15:20 6:49
24 Joanne Southard Jr WEST HILLS 15:22 6:50
25 Monica Martinez Sr SOUTH SAN FRANCISCO 15:25 6:51
26 Mary Luna Jr GUNN 15:26 6:52
27 Camille Vidrine Sr REED - NEVADA 15:29 6:53
28 Jackie Dale Jr WEST HILLS 15:32 6:54
29 Rosalinda Castenada Sr MENLO-ATHERTON 15:34 6:55
30 Amanda Toon Jr MANTECA 15:38 6:57
31 Vivian Rhone So JAMES LOGAN 15:43 6:59
32 Keiko Imazumi So OAK GROVE 15:45 7:00
33 Jessamyn Conell-Pric Jr GUNN 15:46 7:00
34 Shelby Burrus So MILPITAS 15:49 7:02
35 Jaquenetta Price Jr DEL CAMPO 15:50 7:02
36 Melissa Aurit So JAMES LOGAN 15:51 7:03
37 Baitati Bodden Sr JAMES LOGAN 15:53 7:04
38 Jeanette Timko So NOTRE DAME - BELMONT 15:54 7:04
39 Lauren Ho Sr WESTMOOR 15:54 7:04
40 Aubrey Ellzey So PRESENTATION 15:57 7:05
41 Vietchi Rodriguez Jr WILCOX 15:58 7:06
42 Madeline Flint So NOTRE DAME - BELMONT 15:58 7:06
43 Beth Schumacher Jr MANTECA 16:00 7:07
44 Jennifer Lopez Jr MODESTO 16:01 7:07
45 Melissa Boeddiker Sr MENLO-ATHERTON 16:05 7:09
46 Erin Sparks Jr REED - NEVADA 16:08 7:10
47 Daphne Dang Jr LELAND 16:09 7:11
48 Evelyn Bocanegra Jr SAN BENITO-HOLLISTER 16:13 7:12
49 Courtney Luna Sr TERRA NOVA 16:23 7:17
50 Irene Espericueta Jr OVERFELT 16:25 7:18
51 Monica Buccambuso So DOUGLAS - NEVADA 16:26 7:18
52 Olivia Haesloop Sr BERKELEY 16:31 7:20
53 Anna Wilson Fr NOTRE DAME - BELMONT 16:32 7:21
54 Allison McMullin Sr TERRA NOVA 16:33 7:21
55 Eileen Bocanegra Jr SAN BENITO-HOLLISTER 16:36 7:23
56 Jillian Ruppenstein Jr GEORGE WASHINGTON 16:37 7:23
57 Kristina Roberts Jr LELAND 16:38 7:24
58 Maricel Hernandez So JAMES LOGAN 16:39 7:24
59 Brenda Gonzales Jr NOTRE DAME - BELMONT 16:41 7:25
60 Krissy Keen Fr GRACE DAVIS 16:43 7:26
61 Jennifer Kirkland Sr DOUGLAS - NEVADA 16:45 7:27
62 Amanda Summerhayes Jr DEL CAMPO 16:45 7:27
63 Sigolene Ortega Jr HARBOR 16:48 7:28
64 Jenna Dryden Jr SAN BENITO-HOLLISTER 16:49 7:28
65 Sarah Burke Sr Monta Vista 16:54 7:31 2/6 2/6 17/32 16:09 16:09 15:31
66 Jessika Vale Jr WILCOX 16:56 7:32
67 Ashley Hernandez Fr NORTH MONTEREY COUNTY 16:56 7:32
68 Meri Hawkins So NORTH MONTEREY COUNTY 16:58 7:32
69 Sarah Bajenski Jr REED - NEVADA 17:02 7:34
70 Casey Passmore Sr TERRA NOVA 17:03 7:35
71 Adriana Windham Jr SAN BENITO-HOLLISTER 17:04 7:35
72 Mandy Williams Fr PRESENTATION 17:05 7:36
73 Katie Manis Fr TERRA NOVA 17:05 7:36
74 Adria Hernandez Jr SAN BENITO-HOLLISTER 17:07 7:36
75 Sarah Bolingbroke So REED - NEVADA 17:12 7:39
76 Meghan Powers Jr REED - NEVADA 17:12 7:39
77 Alison Williams Sr PRESENTATION 17:14 7:40
78 Anita Kari So JAMES LOGAN 17:15 7:40
79 Betsy Carlson Jr DOUGLAS - NEVADA 17:16 7:40
80 Vicki Carvalho So MODESTO 17:16 7:40
81 Lisa Taylor Sr MANTECA 17:18 7:41
82 Sonia Gutierrez Jr OVERFELT 17:19 7:42
83 Tamara Mena So GRACE DAVIS 17:20 7:42
84 Julie Jones Jr YUBA CITY 17:21 7:43
85 Elizabeth Haleerson Jr YUBA CITY 17:21 7:43
86 Katherine Magid Jr GUNN 17:22 7:43
87 Jessica Burke Fr REED - NEVADA 17:24 7:44
88 Elaine Schrieber Fr NORTH MONTEREY COUNTY 17:24 7:44
89 Jasmin Kim Jr WILCOX 17:25 7:44
90 Cynari Haralson Jr NORTH MONTEREY COUNTY 17:27 7:45
91 Sarah Weiner Jr HARBOR 17:29 7:46
92 Alice Chang Jr Monta Vista 17:30 7:47 3/6 3/6 17/24 17:53
(0:23)
17:53
(0:23)
Well done! (LR, PR)
93 Tiffany Tang Jr WILCOX 17:31 7:47
94 Sivia Gonzalez So GRACE DAVIS 17:31 7:47
95 Julie Bolduc Sr NEWARK MEMORIAL 17:34 7:48
96 Dorothy Hajdukiewcz So REED - NEVADA 17:35 7:49
97 Emily Maples Jr Monta Vista 17:40 7:51 4/6 4/6 15/22 17:12 17:12 17:12
98 Ann Park Fr Monta Vista 17:44 7:53 5/6 5/6 7/20
99 Claire Brady Fr TERRA NOVA 17:46 7:54
100 Crystal Perez Jr YERBA BUENA 17:46 7:54
101 Caressa Guerra So GRACE DAVIS 17:50 7:56
102 Paulina Guerrero So YERBA BUENA 17:50 7:56
103 Lisa Bosia So TERRA NOVA 17:53 7:57
104 Sarah Hsia Jr LELAND 17:54 7:57
105 Carina Ludwig Jr SAN MATEO 18:01 8:00
106 Janet Serrato Sr MANTECA 18:03 8:01
107 Erendira Reyes So YERBA BUENA 18:04 8:02
108 Mary Ann Hugo Jr SOUTH SAN FRANCISCO 18:06 8:03
109 Elizabeth Lee So LELAND 18:08 8:04
110 Twin Kim Sr FREMONT - SUNNYVALE 18:08 8:04
111 Vanessa Gonzalez Fr ANDREW HILL 18:09 8:04
112 Annette Souza Sr MANTECA 18:09 8:04
113 Corey Henrickson Jr NORTH MONTEREY COUNTY 18:10 8:04
114 Utahna Baxter Jr WILCOX 18:12 8:05
115 Stephanie Claussen Sr LYNBROOK 18:13 8:06
116 Wen-ting Shih Jr Monta Vista 18:17 8:08 6/6 6/6 9/14
117 Liliana Bailon So YERBA BUENA 18:23 8:10
118 Alison Weil Jr SAN MATEO 18:24 8:11
119 Ellynore Florendo Sr SAN BENITO-HOLLISTER 18:32 8:14
120 Andrea Ancona Jr FREMONT - SUNNYVALE 18:40 8:18
121 Sabrina Morales Sr NORTH MONTEREY COUNTY 18:41 8:18
122 Gina Corso Jr HARBOR 18:43 8:19
123 Celia Arzate So YERBA BUENA 18:44 8:20
124 Jessica Carrow So PRESENTATION 18:46 8:20
125 Tali Manber Jr GUNN 18:48 8:21
126 Tu Nguyen Jr MT. PLEASANT 18:49 8:22
127 Debra Terry Jr YUBA CITY 18:51 8:23
128 Susan Lai Jr GEORGE WASHINGTON 18:54 8:24
129 Chelsea Rowe Sr DOUGLAS - NEVADA 18:58 8:26
130 Andria Mendoza So OAK GROVE 19:02 8:28
131 Brenda Perez Jr YERBA BUENA 19:04 8:28
132 Sara Siddiqu Jr SAN MATEO 19:04 8:28
133 Claire Fong Jr SAN MATEO 19:05 8:29
134 Allison Smith Jr WESTMONT 19:13 8:32
135 Mallory Olney So DOUGLAS - NEVADA 19:13 8:32
136 Van Tran Jr ANDREW HILL 19:15 8:33
137 Lisa McDonnell Sr SANTA CLARA 19:19 8:35
138 Jennefer Linney Jr NEWARK MEMORIAL 19:23 8:37
139 Rosalind Hoang Sr MT. PLEASANT 19:24 8:37
140 Colleen Sullivan Jr YUBA CITY 19:27 8:39
141 Erica Garcia Jr SEQUOIA 19:30 8:40
142 Amentha Hordogoda Jr FREMONT - SUNNYVALE 19:31 8:40
143 Kitty Ha Jr GEORGE WASHINGTON 19:33 8:41
144 Denise Alverez Fr OAK GROVE 19:34 8:42
145 Kimberly Panelo So OAK GROVE 19:38 8:44
146 Victoria Hammack Jr GEORGE WASHINGTON 19:38 8:44
147 Amanda Mullen Jr DOUGLAS - NEVADA 19:48 8:48
148 Sandra Setti Fr SAN MATEO 20:17 9:01
149 Cathy Lai Jr GEORGE WASHINGTON 20:25 9:04
150 Cynthia Lamas Jr OAK GROVE 20:48 9:15
151 Sara Michael Jr DEL CAMPO 22:40 10:04
152 Megan Sueipl Sr WESTMONT 23:05 10:16
153 Jenn Khan Jr YUBA CITY 23:34 10:28
154 Jessica Mendoza Jr HARBOR 23:54 10:37
155 Laura Ream Sr OAK GROVE 31:45 14:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 WEST HILLS
3-2-1-1-1
Gap: 0:47
74:04
14:49
6:35
45 Shawna Winfrey
Sr
14:27
6:25
3
Kristina Nugent
Jr
14:38
6:30
6
Chandra Farnhan
Jr
14:44
6:33
8
Ashley Handy
Sr
15:01
6:40
11
Cassie Kuske
Sr
15:14
6:46
17








2 NOTRE DAME - BELMONT
1-1-2-2-2
Gap: 1:54
75:32
15:06
6:43
80 Leah Demarchena
Jr
14:04
6:15
1
Amy Townsend
Jr
14:32
6:28
4
Rachel Yarranton
Fr
15:04
6:42
14
Jeanette Timko
So
15:54
7:04
29
Madeline Flint
So
15:58
7:06
32








3 JAMES LOGAN
4-5-4-4-3
Gap: 2:03
78:42
15:44
7:00
129 Stacy Aurit
Sr
14:36
6:29
5
Vivian Rhone
So
15:43
6:59
25
Melissa Aurit
So
15:51
7:03
27
Baitati Bodden
Sr
15:53
7:04
28
Maricel Hernandez
So
16:39
7:24
44








4 GRACE DAVIS
2-3-3-3-4
Gap: 3:03
78:15
15:39
6:57
138 Ashleigh Smith
Sr
14:17
6:21
2
Alana Garcia
So
14:46
6:34
9
Kelsey Starn
So
15:09
6:44
15
Krissy Keen
Fr
16:43
7:26
46
Tamara Mena
So
17:20
7:42
66








5 SAN BENITO-HOLLISTER
6-8-7-6-5
Gap: 2:08
81:38
16:20
7:15
192 Allison Schmidt
So
14:56
6:38
10
Evelyn Bocanegra
Jr
16:13
7:12
36
Eileen Bocanegra
Jr
16:36
7:23
41
Jenna Dryden
Jr
16:49
7:28
49
Adriana Windham
Jr
17:04
7:35
56








6 LELAND
8-6-5-5-6
Gap: 2:45
81:10
16:14
7:13
199 Emily Rettner
Sr
15:09
6:44
16
Lauren Mason
Sr
15:20
6:49
20
Daphne Dang
Jr
16:09
7:11
35
Kristina Roberts
Jr
16:38
7:24
43
Sarah Hsia
Jr
17:54
7:57
85








7 REED - NEVADA
11-10-10-10-7
Gap: 1:43
83:03
16:37
7:23
231 Camille Vidrine
Sr
15:29
6:53
22
Erin Sparks
Jr
16:08
7:10
34
Sarah Bajenski
Jr
17:02
7:34
54
Sarah Bolingbroke
So
17:12
7:39
60
Meghan Powers
Jr
17:12
7:39
61








8 HARBOR
7-4-6-7-8
Gap: 3:41
83:04
16:37
7:23
244 Abbey Wilson
Jr
15:02
6:41
12
Allison Maddux
So
15:02
6:41
13
Sigolene Ortega
Jr
16:48
7:28
48
Sarah Weiner
Jr
17:29
7:46
73
Gina Corso
Jr
18:43
8:19
98








9 DOUGLAS - NEVADA
5-7-8-8-9
Gap: 4:18
84:05
16:49
7:28
259 Taryn Joyce-Mendive
So
14:40
6:31
7
Monica Buccambuso
So
16:26
7:18
38
Jennifer Kirkland
Sr
16:45
7:27
47
Betsy Carlson
Jr
17:16
7:40
64
Chelsea Rowe
Sr
18:58
8:26
103








10 PRESENTATION
9-9-9-9-10
Gap: 3:28
84:20
16:52
7:30
267 Adrianna Morici
Jr
15:18
6:48
18
Aubrey Ellzey
So
15:57
7:05
30
Mandy Williams
Fr
17:05
7:36
57
Alison Williams
Sr
17:14
7:40
62
Jessica Carrow
So
18:46
8:20
100








11 TERRA NOVA
15-13-12-11-11
Gap: 1:23
84:50
16:58
7:32
270 Courtney Luna
Sr
16:23
7:17
37
Allison McMullin
Sr
16:33
7:21
40
Casey Passmore
Sr
17:03
7:35
55
Katie Manis
Fr
17:05
7:36
58
Claire Brady
Fr
17:46
7:54
80








12 MANTECA
12-11-11-12-12
Gap: 2:31
85:08
17:02
7:34
299 Amanda Toon
Jr
15:38
6:57
24
Beth Schumacher
Jr
16:00
7:07
33
Lisa Taylor
Sr
17:18
7:41
65
Janet Serrato
Sr
18:03
8:01
87
Annette Souza
Sr
18:09
8:04
90








13 Monta Vista
10-12-13-13-13
Gap: 2:26
85:06
17:01
7:34
300 Megumi Takahashi
Jr
15:18
6:48
19
Sarah Burke
Sr
16:54
7:31
50
Alice Chang
Jr
17:30
7:47
74
Emily Maples
Jr
17:40
7:51
78
Ann Park
Fr
17:44
7:53
79








14 WILCOX
14-14-14-14-14
Gap: 2:14
86:02
17:12
7:39
320 Vietchi Rodriguez
Jr
15:58
7:06
31
Jessika Vale
Jr
16:56
7:32
51
Jasmin Kim
Jr
17:25
7:44
71
Tiffany Tang
Jr
17:31
7:47
75
Utahna Baxter
Jr
18:12
8:05
92








15 NORTH MONTEREY COUNTY
17-15-15-15-15
Gap: 1:14
86:55
17:23
7:44
338 Ashley Hernandez
Fr
16:56
7:32
52
Meri Hawkins
So
16:58
7:32
53
Elaine Schrieber
Fr
17:24
7:44
70
Cynari Haralson
Jr
17:27
7:45
72
Corey Henrickson
Jr
18:10
8:04
91








16 YERBA BUENA
19-19-18-17-16
Gap: 0:58
90:47
18:09
8:04
445 Crystal Perez
Jr
17:46
7:54
81
Paulina Guerrero
So
17:50
7:56
83
Erendira Reyes
So
18:04
8:02
88
Liliana Bailon
So
18:23
8:10
94
Celia Arzate
So
18:44
8:20
99








17 YUBA CITY
18-17-16-16-17
Gap: 6:13
96:34
19:19
8:35
463 Julie Jones
Jr
17:21
7:43
67
Elizabeth Haleerson
Jr
17:21
7:43
68
Debra Terry
Jr
18:51
8:23
101
Colleen Sullivan
Jr
19:27
8:39
109
Jenn Khan
Jr
23:34
10:28
118








18 OAK GROVE
13-16-17-18-18
Gap: 5:03
94:47
18:57
8:26
470 Keiko Imazumi
So
15:45
7:00
26
Andria Mendoza
So
19:02
8:28
104
Denise Alverez
Fr
19:34
8:42
111
Kimberly Panelo
So
19:38
8:44
112
Cynthia Lamas
Jr
20:48
9:15
117








19 GEORGE WASHINGTON
16-18-19-19-19
Gap: 3:48
95:07
19:01
8:27
483 Jillian Ruppenstein
Jr
16:37
7:23
42
Susan Lai
Jr
18:54
8:24
102
Kitty Ha
Jr
19:33
8:41
110
Victoria Hammack
Jr
19:38
8:44
113
Cathy Lai
Jr
20:25
9:04
116








20 SAN MATEO
20-20-20-20-20
Gap: 2:16
94:51
18:58
8:26
509 Carina Ludwig
Jr
18:01
8:00
86
Alison Weil
Jr
18:24
8:11
95
Sara Siddiqu
Jr
19:04
8:28
106
Claire Fong
Jr
19:05
8:29
107
Sandra Setti
Fr
20:17
9:01
115








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.