Monta Vista Results from the Chieftain Classic at Toro Park on 9/23/00

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Albert Chang So JV 22:20 7:27 3 61/90 4/7 11/15 7/8
Albert Lin Jr JV 20:18 6:46 3 26/90 1/7 7/15 6/11 20:55
(0:37,2.9)
Well done! (DPR)
Alex Lyubynsky Sr V 19:09 6:23 3 43/80 3/6 3/15 8/13
Ameet Matharu Sr JV 25:57 8:39 3 85/90 7/7 15/15 6/7 25:40
Eugene Huang Jr Fr 22:48 7:36 3 27/39 2/2 12/15 6/8 Well done! (SBP)
Gilbert Choy Jr JV 21:28 7:09 3 44/90 2/7 9/15 8/11 Well done! (SBP)
Howard Chang Fr Fr 20:40 6:53 3 15/39 1/2 8/15 7/8
James Kao Jr V 19:31 6:30 3 54/80 5/6 5/15 7/13 Well done! (SBP)
James Ngai So JV 21:42 7:14 3 48/90 3/7 10/15 8/10
Julian Kolev So V 18:24 6:08 3 26/80 1/6 1/15 10/13
Mike Sweeney Jr V 18:59 6:20 3 37/80 2/6 2/15 9/13 19:59
(1:00,5.0)
Well done! (DPR)
Ryan Chan So JV 23:32 7:51 3 75/90 6/7 14/15 6/7
Sean Yee Jr V 19:17 6:26 3 46/80 4/6 4/15 7/13
Stuart Jones So V 19:52 6:37 3 59/80 6/6 6/15 5/9
Wynn Chang So JV 22:49 7:36 3 71/90 5/7 13/15 6/8
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/13 95:20
1:07
3 6:21 6:08 6:30 206 5:33 Julian Kolev (26), Mike Sweeney (37), Alex Lyubynsky (43), Sean Yee (46), James Kao (54)
JV 1st 5 7/8 108:37
2:31
3 7:14 6:46 7:36 175 6:04 Albert Lin (20), Gilbert Choy (31), James Ngai (35), Albert Chang (42), Wynn Chang (47)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Chris Britton MADERA 16:02 5:21
2 Michael Barrera MADERA 16:14 5:25
3 Jose Chavez MODESTO 16:25 5:28
4 Jesse Zapata MADERA 16:49 5:36
5 Danny Sanchez NMC 16:54 5:38
6 Michael Burke NMC 17:00 5:40
7 Ricardo Herrers MADERA 17:00 5:40
8 Eli Carrillo NORTH SALINAS 17:02 5:41
9 Gerardo Chavez NMC 17:07 5:42
10 Mike Buenrostro NMC 17:07 5:42
11 Fernando Valdivia MADERA 17:10 5:43
12 Jorge Murillo ALISAL 17:14 5:45
13 Sergio Santos MADERA 17:17 5:46
14 Victor Saldana ALISAL 17:18 5:46
15 Louis Rodriguez MADERA 17:20 5:47
16 Wes Eckerman HARBOR 17:30 5:50
17 Guillermo Rocha NMC 17:35 5:52
18 Mike Buttery PIEDMONT HILLS 17:36 5:52
19 Edgar Mendoza ALISAL 17:59 6:00
20 Kevin Bull HARBOR 18:02 6:01
21 Jason Vang MODESTO 18:05 6:02
22 Benno Berg PIEDMONT HILLS 18:11 6:04
23 Eric Ferch NMC 18:14 6:05
24 Ryan Fung WESTMOOR 18:15 6:05
25 Javier Gonzalez GILROY 18:23 6:08
26 Julian Kolev So Monta Vista 18:24 6:08 1/6 1/15 10/13
27 Kashing Lau PIEDMONT HILLS 18:25 6:08
28 Jose Perez ALISAL 18:32 6:11
29 Kitteh McGland MONTEREY 18:33 6:11
30 Victor Lopez ALISAL 18:42 6:14
31 Devin Vera PIEDMONT HILLS 18:44 6:15
32 Pierre Anderson NORTH SALINAS 18:46 6:15
33 Darren Mattison HARBOR 18:46 6:15
34 Russell Fung WESTMOOR 18:53 6:18
35 Sean Gunderson NORTH SALINAS 18:54 6:18
36 Calvin Ho WESTMOOR 18:56 6:19
37 Mike Sweeney Jr Monta Vista 18:59 6:20 2/6 2/15 9/13
38 Adam Clark MONTEREY 19:01 6:20
39 Rolando Crisostomo WESTMOOR 19:04 6:21
40 John Yiu PIEDMONT HILLS 19:06 6:22
41 Mark Lucas GILROY 19:07 6:22
42 Julio Gonzales NORTH SALINAS 19:08 6:23
43 Alex Lyubynsky Sr Monta Vista 19:09 6:23 3/6 3/15 8/13
44 Adrian Lopez ALVAREZ 19:10 6:23
45 John Hurd MONTEREY 19:11 6:24
46 Sean Yee Jr Monta Vista 19:17 6:26 4/6 4/15 7/13
47 Mark Goodwin PIEDMONT HILLS 19:19 6:26
48 Miguel Avila ALISAL 19:21 6:27
49 Jared Sandman MONTEREY 19:21 6:27
50 Aaron Driver MODESTO 19:24 6:28
51 Don Hopper HARBOR 19:25 6:28
52 Lawrence Choo HARBOR 19:25 6:28
53 Jonathan Wong WESTMOOR 19:26 6:29
54 James Kao Jr Monta Vista 19:31 6:30 5/6 5/15 7/13 Well done! (SBP)
55 Nikul Patel PIEDMONT HILLS 19:34 6:31
56 Arturo Aguayo NMC 19:35 6:32
57 Hugo Martinez ALISAL 19:37 6:32
58 Victor Robledo NORTH SALINAS 19:40 6:33
59 Stuart Jones So Monta Vista 19:52 6:37 6/6 6/15 5/9
60 Jesse Guardado ALVAREZ 20:01 6:40
61 Evan Hatakeyama LIVE OAK 20:04 6:41
62 Justin Garcia NORTH SALINAS 20:06 6:42
63 John Michael Cotham MONTEREY 20:09 6:43
64 Jason Alcaraz LIVE OAK 20:14 6:45
65 Alex Lee WESTMOOR 20:14 6:45
66 Travis Barside HARBOR 20:15 6:45
67 Marcos Sanchez GILROY 20:24 6:48
68 Craig Brown MONTEREY 20:25 6:48
69 Yt Jones NORTH SALINAS 20:26 6:49
70 David Moya ALVAREZ 20:34 6:51
71 Tyler Null HARBOR 20:43 6:54
72 Herman Cardona ALVAREZ 20:45 6:55
73 Alexcis Lara GILROY 20:46 6:55
74 Vanthea Chim MODESTO 20:58 6:59
75 Joshua Craig LIVE OAK 21:45 7:15
76 Carlos Guitterrez GILROY 21:57 7:19
77 Mike Hernandez LIVE OAK 22:45 7:35
78 Sopheak Pheap MODESTO 24:19 8:06
79 Justin Magaleno ALVAREZ 26:34 8:51
80 Jonerik Wilson LIVE OAK 26:38 8:53
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MADERA
1-1-1-1-1
Gap: 1:08
83:15
16:39
5:33
25 Chris Britton
-
16:02
5:21
1
Michael Barrera
-
16:14
5:25
2
Jesse Zapata
-
16:49
5:36
4
Ricardo Herrers
-
17:00
5:40
7
Fernando Valdivia
-
17:10
5:43
11








2 NMC
3-2-2-2-2
Gap: 0:41
85:43
17:09
5:43
47 Danny Sanchez
-
16:54
5:38
5
Michael Burke
-
17:00
5:40
6
Gerardo Chavez
-
17:07
5:42
9
Mike Buenrostro
-
17:07
5:42
10
Guillermo Rocha
-
17:35
5:52
17








3 ALISAL
5-4-3-3-3
Gap: 1:28
89:45
17:57
5:59
103 Jorge Murillo
-
17:14
5:45
12
Victor Saldana
-
17:18
5:46
14
Edgar Mendoza
-
17:59
6:00
19
Jose Perez
-
18:32
6:11
28
Victor Lopez
-
18:42
6:14
30








4 PIEDMONT HILLS
7-6-4-4-4
Gap: 1:30
92:02
18:24
6:08
138 Mike Buttery
-
17:36
5:52
18
Benno Berg
-
18:11
6:04
22
Kashing Lau
-
18:25
6:08
27
Devin Vera
-
18:44
6:15
31
John Yiu
-
19:06
6:22
40








5 HARBOR
6-5-5-6-5
Gap: 1:55
93:08
18:38
6:13
172 Wes Eckerman
-
17:30
5:50
16
Kevin Bull
-
18:02
6:01
20
Darren Mattison
-
18:46
6:15
33
Don Hopper
-
19:25
6:28
51
Lawrence Choo
-
19:25
6:28
52








6 NORTH SALINAS
4-6-7-5-6
Gap: 2:38
93:30
18:42
6:14
175 Eli Carrillo
-
17:02
5:41
8
Pierre Anderson
-
18:46
6:15
32
Sean Gunderson
-
18:54
6:18
35
Julio Gonzales
-
19:08
6:23
42
Victor Robledo
-
19:40
6:33
58








7 WESTMOOR
8-8-8-7-7
Gap: 1:11
94:34
18:55
6:18
186 Ryan Fung
-
18:15
6:05
24
Russell Fung
-
18:53
6:18
34
Calvin Ho
-
18:56
6:19
36
Rolando Crisostomo
-
19:04
6:21
39
Jonathan Wong
-
19:26
6:29
53








8 Monta Vista
10-9-9-9-8
Gap: 1:07
95:20
19:04
6:21
206 Julian Kolev
So
18:24
6:08
26
Mike Sweeney
Jr
18:59
6:20
37
Alex Lyubynsky
Sr
19:09
6:23
43
Sean Yee
Jr
19:17
6:26
46
James Kao
Jr
19:31
6:30
54








9 MONTEREY
11-11-10-10-9
Gap: 1:36
96:15
19:15
6:25
224 Kitteh McGland
-
18:33
6:11
29
Adam Clark
-
19:01
6:20
38
John Hurd
-
19:11
6:24
45
Jared Sandman
-
19:21
6:27
49
John Michael Cotham
-
20:09
6:43
63








10 MODESTO
2-3-6-8-10
Gap: 7:54
99:11
19:50
6:37
226 Jose Chavez
-
16:25
5:28
3
Jason Vang
-
18:05
6:02
21
Aaron Driver
-
19:24
6:28
50
Vanthea Chim
-
20:58
6:59
74
Sopheak Pheap
-
24:19
8:06
78








11 GILROY
9-10-11-11-11
Gap: 3:34
100:37
20:07
6:42
282 Javier Gonzalez
-
18:23
6:08
25
Mark Lucas
-
19:07
6:22
41
Marcos Sanchez
-
20:24
6:48
67
Alexcis Lara
-
20:46
6:55
73
Carlos Guitterrez
-
21:57
7:19
76








12 ALVAREZ
12-12-12-12-12
Gap: 7:24
107:04
21:25
7:08
325 Adrian Lopez
-
19:10
6:23
44
Jesse Guardado
-
20:01
6:40
60
David Moya
-
20:34
6:51
70
Herman Cardona
-
20:45
6:55
72
Justin Magaleno
-
26:34
8:51
79








13 LIVE OAK
13-13-13-13-13
Gap: 6:34
111:26
22:17
7:26
357 Evan Hatakeyama
-
20:04
6:41
61
Jason Alcaraz
-
20:14
6:45
64
Joshua Craig
-
21:45
7:15
75
Mike Hernandez
-
22:45
7:35
77
Jonerik Wilson
-
26:38
8:53
80








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eddie Cortez MADERA 17:46 5:55
2 Alfredo Velarde MADERA 17:55 5:58
3 Mikey Torrez MADERA 18:20 6:07
4 Daniel Benito ALISAL 18:24 6:08
5 Antonio Martinez MADERA 18:25 6:08
6 Steve Walls MADERA 18:31 6:10
7 Juan Alvardo NMC 18:37 6:12
8 Miguel Rocha NMC 18:43 6:14
9 Nathan Aylard NMC 18:54 6:18
10 John Reina NMC 18:57 6:19
11 Ernesto Velarde MADERA 19:06 6:22
12 Sean Dundon PIEDMONT HILLS 19:06 6:22
13 Guillermo Cortes MADERA 19:22 6:27
14 Reggie Samaniego MADERA 19:28 6:29
15 Anthony Dorado NMC 19:30 6:30
16 Jorge Vazquez NMC 19:34 6:31
17 Matt Hayes MONTEREY 19:35 6:32
18 Luke Anthony1 NMC 19:40 6:33
19 Wilfredo Prudencio MONTEREY 19:49 6:36
20 Ross Ching PIEDMONT HILLS 19:59 6:40
21 Steve Munoz NMC 20:01 6:40
22 Mitchell Masuda MONTEREY 20:03 6:41
23 Steve Mireles ALISAL 20:08 6:43
24 Alex Lucio NMC 20:13 6:44
25 Jose Perez NMC 20:14 6:45
26 Albert Lin Jr Monta Vista 20:18 6:46 1/7 7/15 6/11
27 Nathan Rodzach ALVAREZ 20:22 6:47
28 Nasheed Fakhouri MONTEREY 20:22 6:47
29 Robert Carruthers MONTEREY 20:23 6:48
30 Michael Vollmer GILROY 20:27 6:49
31 Andy Cook MONTEREY 20:35 6:52
32 Jose Martinez NORTH SALINAS 20:37 6:52
33 Robert Zabala NMC 20:40 6:53
34 Kevin Wang PIEDMONT HILLS 20:48 6:56
35 Shabith Rizui WESTMOOR 20:52 6:57
36 Juan Antonio Cornejo NMC 20:54 6:58
37 Wesley Forrest WESTMOOR 20:59 7:00
38 Edward Yap WESTMOOR 20:59 7:00
39 Ron Colorina NORTH SALINAS 21:00 7:00
40 Eric Heiger MADERA 21:10 7:03
41 Richard Kim NORTH SALINAS 21:20 7:07
42 Mike Yee WESTMOOR 21:21 7:07
43 Ryan Abernathy NMC 21:26 7:09
44 Gilbert Choy Jr Monta Vista 21:28 7:09 2/7 9/15 8/11 Well done! (SBP)
45 Harsha Tummala MONTEREY 21:37 7:12
46 Carlos Saldana ALISAL 21:41 7:14
47 Kyle Marks NORTH SALINAS 21:42 7:14
48 James Ngai So Monta Vista 21:42 7:14 3/7 10/15 8/10
49 Norberto Escobar ALISAL 21:43 7:14
50 Jesse Rocha NMC 21:44 7:15
51 Chris Christensen MONTEREY 21:48 7:16
52 Javier Martinez NMC 21:59 7:20
53 Oliver Wong WESTMOOR 22:01 7:20
54 Zachary Staub NORTH SALINAS 22:03 7:21
55 Jose Andrade NMC 22:13 7:24
56 Ryan Jones MONTEREY 22:15 7:25
57 Eric Nelmida NORTH SALINAS 22:16 7:25
58 Jay Yee MONTEREY 22:17 7:26
59 Estishay Hassan WESTMOOR 22:19 7:26
60 David Hernandez MODESTO 22:20 7:27
61 Albert Chang So Monta Vista 22:20 7:27 4/7 11/15 7/8
62 Ash Amith NMC 22:24 7:28
63 Doug Lemon MONTEREY 22:25 7:28
64 Brandon Booth MONTEREY 22:31 7:30
65 Dennis Chan WESTMOOR 22:31 7:30
66 George Hernandez NORTH SALINAS 22:33 7:31
67 Brad Johnson MONTEREY 22:35 7:32
68 Alex Schmitt MODESTO 22:39 7:33
69 Socheat Pheap MODESTO 22:44 7:35
70 Jonathan Wong NORTH SALINAS 22:46 7:35
71 Wynn Chang So Monta Vista 22:49 7:36 5/7 13/15 6/8
72 Daniel Solis MODESTO 22:57 7:39
73 Ben Dellarosa NORTH SALINAS 23:04 7:41
74 Eddie Santana ALISAL 23:20 7:47
75 Ryan Chan So Monta Vista 23:32 7:51 6/7 14/15 6/7
76 Kenny Dow MONTEREY 23:34 7:51
77 David Medina ALISAL 23:35 7:52
78 Jonathan Diaz MONTEREY 24:11 8:04
79 Easton Broome MONTEREY 24:19 8:06
80 Bernard Mesa WESTMOOR 24:42 8:14
81 Chris Perino MODESTO 24:46 8:15
82 Brandon Walker NMC 24:53 8:18
83 Adam Martinez GILROY 25:19 8:26
84 Adam Keasey GILROY 25:41 8:34
85 Ameet Matharu Sr Monta Vista 25:57 8:39 7/7 15/15 6/7
86 Alex Mak WESTMOOR 26:36 8:52
87 Joshua Crawford ALVAREZ 27:12 9:04
88 David Truxton ALISAL 27:53 9:18
89 Matt Eitelberg MONTEREY 29:34 9:51
90 Ricardo Jones MONTEREY 30:09 10:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MADERA
1-1-1-1-1
Gap: 0:45
90:57
18:11
6:04
17 Eddie Cortez
-
17:46
5:55
1
Alfredo Velarde
-
17:55
5:58
2
Mikey Torrez
-
18:20
6:07
3
Antonio Martinez
-
18:25
6:08
5
Steve Walls
-
18:31
6:10
6








2 NMC
3-2-2-2-2
Gap: 0:53
94:41
18:56
6:19
47 Juan Alvardo
-
18:37
6:12
7
Miguel Rocha
-
18:43
6:14
8
Nathan Aylard
-
18:54
6:18
9
John Reina
-
18:57
6:19
10
Anthony Dorado
-
19:30
6:30
13








3 MONTEREY
4-4-3-3-3
Gap: 0:48
100:12
20:02
6:41
93 Matt Hayes
-
19:35
6:32
15
Wilfredo Prudencio
-
19:49
6:36
17
Mitchell Masuda
-
20:03
6:41
18
Nasheed Fakhouri
-
20:22
6:47
21
Robert Carruthers
-
20:23
6:48
22








4 ALISAL
2-3-4-4-4
Gap: 4:56
105:16
21:03
7:01
141 Daniel Benito
-
18:24
6:08
4
Steve Mireles
-
20:08
6:43
19
Carlos Saldana
-
21:41
7:14
33
Norberto Escobar
-
21:43
7:14
36
Eddie Santana
-
23:20
7:47
49








5 WESTMOOR
7-5-5-5-5
Gap: 1:09
106:12
21:14
7:05
145 Shabith Rizui
-
20:52
6:57
25
Wesley Forrest
-
20:59
7:00
26
Edward Yap
-
20:59
7:00
27
Mike Yee
-
21:21
7:07
30
Oliver Wong
-
22:01
7:20
37








6 NORTH SALINAS
6-7-6-6-6
Gap: 1:26
106:42
21:20
7:07
153 Jose Martinez
-
20:37
6:52
24
Ron Colorina
-
21:00
7:00
28
Richard Kim
-
21:20
7:07
29
Kyle Marks
-
21:42
7:14
34
Zachary Staub
-
22:03
7:21
38








7 Monta Vista
5-5-7-7-7
Gap: 2:31
108:37
21:43
7:14
175 Albert Lin
Jr
20:18
6:46
20
Gilbert Choy
Jr
21:28
7:09
31
James Ngai
So
21:42
7:14
35
Albert Chang
So
22:20
7:27
42
Wynn Chang
So
22:49
7:36
47








8 MODESTO
8-8-8-8-8
Gap: 2:26
115:26
23:05
7:42
232 David Hernandez
-
22:20
7:27
41
Alex Schmitt
-
22:39
7:33
45
Socheat Pheap
-
22:44
7:35
46
Daniel Solis
-
22:57
7:39
48
Chris Perino
-
24:46
8:15
52








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Carlos Agundez GREENFIELD 18:04 6:01
2 Rafael Ramirez KING CITY 18:57 6:19
3 Bryan Russell NMC 19:08 6:23
4 Eric Padilla NMC 19:13 6:24
5 Marco Alaya KING CITY 19:18 6:26
6 Arturo Alfaro NMC 19:35 6:32
7 Rod Buenviaje WESTMOOR 19:38 6:33
8 Fernandeo Hurtado KING CITY 19:40 6:33
9 Luis Ramirez KING CITY 19:40 6:33
10 Juvenil Gonzalez MADERA 19:41 6:34
11 Jorge Oliveros KING CITY 19:41 6:34
12 Jose Garcia NMC 19:43 6:34
13 Lenle Barre PALMA 19:59 6:40
14 Oscar Benvides KING CITY 20:27 6:49
15 Howard Chang Fr Monta Vista 20:40 6:53 1/2 8/15 7/8
16 Tyler Day NMC 20:41 6:54
17 Gabriel Trujillo GREENFIELD 20:46 6:55
18 Erik Hernandez GREENFIELD 21:05 7:02
19 Edward Rubalcava NMC 21:07 7:02
20 Erik Carvalho PALMA 21:13 7:04
21 David Blanco NORTH SALINAS 21:18 7:06
22 Bryan Aldape PALMA 21:55 7:18
23 Jason Clark PALMA 21:58 7:19
24 Kyle Leliaert PALMA 22:00 7:20
25 Frank Castillo NORTH SALINAS 22:20 7:27
26 Ryan Puckett NMC 22:39 7:33
27 Eugene Huang Jr Monta Vista 22:48 7:36 2/2 12/15 6/8 Well done! (SBP)
28 Sergio Martinez GREENFIELD 22:52 7:37
29 Benjamin Veluz WESTMOOR 23:10 7:43
30 Tony Aceves NMC 23:44 7:55
31 Rufugio Ceja NMC 23:45 7:55
32 Jacob Zamora MADERA 24:02 8:01
33 Lex Kaganowsky PALMA 24:03 8:01
34 Steve Chan WESTMOOR 24:42 8:14
35 Jorge Ceja NMC 24:52 8:17
36 Luke Anthony2 NMC 25:12 8:24
37 David Rodriguez GREENFIELD 25:17 8:26
38 Jimmy Alvarez NMC 25:43 8:34
39 John Benzor NMC 25:45 8:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.