Monta Vista Results from the Central Coast Section Finals at Toro Park on 11/15/08

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Aditi Krishnapriyan Jr V 22:05 7:22 3 34/94 2/7 2/7 7/16 22:49
(0:44,3.2)
22:49
(0:44,3.2)
22:49
(0:44,3.2)
Well done! (LR, PR, DPR)
Jean Feng Sr V 19:44 6:35 3 6/94 1/7 1/7 5/17 19:12 18:55 18:55
Kelli Sum Jr V 22:31 7:30 3 44/94 3/7 3/7 7/13 22:44
(0:13,1.0)
21:06 21:06 Well done! (LR, DSR)
Mara Spelick Sr V 24:46 8:15 3 79/94 7/7 7/7 5/10 24:39 21:44 21:44
Shana Rubin Fr V 22:34 7:31 3 45/94 4/7 4/7 6/13
Sharanya Shankar Sr V 23:00 7:40 3 56/94 6/7 6/7 5/12 23:48
(0:48,3.4)
21:58 21:58 Well done! (LR, DSR)
Shauna Mckee Sr V 22:57 7:39 3 54/94 5/7 5/7 5/13 26:20
(3:23,12.8)
21:39 21:39 Well done! (LR, DSR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/13 109:51
3:13
3 7:19 6:35 7:39 166 6:38 100:38 97:34 Jean Feng (5), Aditi Krishnapriyan (30), Kelli Sum (40), Shana Rubin (41), Shauna Mckee (50)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 JUSTINE FEDRONIC Sr CARLMONT 18:15 6:05
2 JESSIE PETERSEN So CARLMONT 18:43 6:14
3 KATHLEEN MILLER Sr GILROY 19:08 6:23
4 COUTRNEY ALLEN Sr SAN BENITO 19:21 6:27
5 DARI SALVADOR Jr ALISAL 19:37 6:32
6 Jean Feng Sr Monta Vista 19:44 6:35 1/7 1/7 5/17 19:12 18:55
7 ABBY BARKER Jr CARLMONT 19:51 6:37
8 RACHEL SHIMABUKURO Jr SAN BENITO 19:59 6:40
9 SAMANTHA GARCIA Fr EVERGREEN VAL. 20:00 6:40
10 ATHENA ALARCON Fr GILROY 20:31 6:50
11 SAVANNAH SILACCI Fr GILROY 20:41 6:54
12 MEGAN SHEARER Fr CARLMONT 20:41 6:54
13 KELSEY PALASSOU Jr SALINAS 20:51 6:57
14 BRANDIE RODRIGUEZ Jr GILROY 21:03 7:01
15 NATASSIA HAMOR Sr MILPITAS 21:10 7:03
16 PATRICIA HERNANDEZ Jr GILROY 21:15 7:05
17 CHRISTY LARSON Jr EVERGREEN VAL. 21:18 7:06
18 MICHELLE DUARTE Jr SAN BENITO 21:22 7:07
19 JENNIFER ESPINOZA So EVERGREEN VAL. 21:26 7:09
20 VICTORIA ALCALA So ALVAREZ 21:31 7:10
21 BRENDA SALVADOR So ALISAL 21:33 7:11
22 ALICE TWU Jr PIEDMONT HILLS 21:38 7:13
23 RIYANA STRAETKER Jr EVERGREEN VAL. 21:39 7:13
24 DAYNA CASILLAS So SAN BENITO 21:43 7:14
25 CHRISTINE BOBULA Sr GILROY 21:43 7:14
26 EMILY EVANS Sr HOMESTEAD 21:44 7:15
27 GRISELDA NOLASCO Jr INDEPENDENCE 21:51 7:17
28 SARAH SCHRECK Fr CARLMONT 21:55 7:18
29 MY LINH PHAM So SILVER CREEK 21:57 7:19
30 GRACE TOBIAS So SAN BENITO 21:58 7:19
31 GEORGIA COTTONG Jr CARLMONT 22:01 7:20
32 MELISSA DAVIDSON Sr EVERGREEN VAL. 22:01 7:20
33 CRISTINA VILLALOBOS Jr SALINAS 22:02 7:21
34 Aditi Krishnapriyan Jr Monta Vista 22:05 7:22 2/7 2/7 7/16 22:49
(0:44)
22:49
(0:44)
Well done! (LR, PR)
35 KRISTEN PEANASKY Sr HOMESTEAD 22:05 7:22
36 ALANNA CHAN Jr HOMESTEAD 22:05 7:22
37 JUANA FLORES Sr ANDREW P. HILL 22:06 7:22
38 TIFFANY DIAZ Jr PIEDMONT HILLS 22:11 7:24
39 KELSEY MARCOS So SILVER CREEK 22:13 7:24
40 KIERA FINCANNON Fr SANTA TERESA 22:19 7:26
41 STEPHANIE CASTRO Sr SALINAS 22:23 7:28
42 REBECCA MOLL Fr HOMESTEAD 22:26 7:29
43 ALEJANDRA FONSECA Jr ANDREW P. HILL 22:28 7:29
44 Kelli Sum Jr Monta Vista 22:31 7:30 3/7 3/7 7/13 22:44
(0:13)
21:06 Well done! (LR)
45 Shana Rubin Fr Monta Vista 22:34 7:31 4/7 4/7 6/13
46 CAITLIN MCALPINE Jr SANTA TERESA 22:37 7:32
47 CHELSEA MCALPINE Fr SANTA TERESA 22:37 7:32
48 ANNE DONAHOE Jr GILROY 22:42 7:34
49 YADIRA GUERRERO So ANDREW P. HILL 22:48 7:36
50 JULIA ROAKE Jr CARLMONT 22:51 7:37
51 MARISSA EVERLING Sr EVERGREEN VAL. 22:53 7:38
52 VANESSA FARIAS Sr SAN BENITO 22:55 7:38
53 AMANI TURMININI Fr SILVER CREEK 22:56 7:39
54 Shauna Mckee Sr Monta Vista 22:57 7:39 5/7 5/7 5/13 26:20
(3:23)
21:39 Well done! (LR)
55 RACHEL MOLL Sr HOMESTEAD 22:58 7:39
56 Sharanya Shankar Sr Monta Vista 23:00 7:40 6/7 6/7 5/12 23:48
(0:48)
21:58 Well done! (LR)
57 JEANNIE TRAN Jr OAK GROVE 23:02 7:41
58 SHERYNE OSKOUI So PIEDMONT HILLS 23:04 7:41
59 STEPHANIE TEEL Jr SILVER CREEK 23:08 7:43
60 JOANNA REYES Jr PIEDMONT HILLS 23:09 7:43
61 JACQUELYN LEE Sr SALINAS 23:10 7:43
62 NANCY TANG Fr SILVER CREEK 23:11 7:44
63 LINNEA SHOREY So SAN BENITO 23:22 7:47
64 ASHLEY ZHANG Sr PIEDMONT HILLS 23:23 7:48
65 MONIQUE HO Sr PIEDMONT HILLS 23:23 7:48
66 BRYANNA RAMIREZ Fr SALINAS 23:25 7:48
67 JAYNE NGUYEN Sr INDEPENDENCE 23:33 7:51
68 SAMANTHA COLLINS Sr SILVER CREEK 23:35 7:52
69 YARITZA BARAJAS Fr OAK GROVE 23:36 7:52
70 LIZZIE PRADER So SALINAS 23:42 7:54
71 RUI CAO Jr PIEDMONT HILLS 23:51 7:57
72 ESTEPHANY NARANJO So WATSONVILLE 23:52 7:57
73 KATHLEEN VU So MILPITAS 23:53 7:58
74 CELINA MCCAFFREY Fr HOMESTEAD 24:01 8:00
75 AINSLEE HAMPEL Fr SANTA TERESA 24:21 8:07
76 JOANNE BARROS Sr ANDREW P. HILL 24:31 8:10
77 KATIE MOORE Jr WATSONVILLE 24:37 8:12
78 JANESSA TOVAR Fr MILPITAS 24:39 8:13
79 Mara Spelick Sr Monta Vista 24:46 8:15 7/7 7/7 5/10 24:39 21:44
80 MEILANI VILLAMOR So SILVER CREEK 24:50 8:17
81 TINA TRUONG Fr MILPITAS 24:57 8:19
82 LIZBETH GARCIA So ANDREW P. HILL 25:04 8:21
83 ASHLEY NGUYEN Jr ANDREW P. HILL 25:05 8:22
84 PRISCILLA PARK Fr MILPITAS 25:09 8:23
85 MICHELLE HUYNH Jr ANDREW P. HILL 25:12 8:24
86 BRITTANY BELANGER Sr MILPITAS 25:13 8:24
87 ISABELLA GERST Fr SANTA TERESA 25:20 8:27
88 JUSTINE HERNANDEZ So SANTA TERESA 25:23 8:28
89 HONEYGIRL LACASANDI Sr WATSONVILLE 25:26 8:29
90 BECKY CHIEN So EVERGREEN VAL. 25:47 8:36
91 RACHEL COHEN Jr HOMESTEAD 25:56 8:39
92 GABY GARCIA Fr SANTA TERESA 26:17 8:46
93 NANCY VEGA Jr WATSONVILLE 29:45 9:55
94 DENISE ALVAREZ Jr WATSONVILLE 29:45 9:55
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 CARLMONT
1-1-1-1-1
Gap: 3:40
99:25
19:53
6:38
44 JUSTINE FEDRONIC
Sr
18:15
6:05
1
JESSIE PETERSEN
So
18:43
6:14
2
ABBY BARKER
Jr
19:51
6:37
6
MEGAN SHEARER
Fr
20:41
6:54
11
SARAH SCHRECK
Fr
21:55
7:18
24
GEORGIA COTTONG
Jr
22:01
7:20
27
JULIA ROAKE
Jr
22:51
7:37
46
2 GILROY
2-3-2-2-2
Gap: 2:07
102:38
20:32
6:51
50 KATHLEEN MILLER
Sr
19:08
6:23
3
ATHENA ALARCON
Fr
20:31
6:50
9
SAVANNAH SILACCI
Fr
20:41
6:54
10
BRANDIE RODRIGUEZ
Jr
21:03
7:01
13
PATRICIA HERNANDEZ
Jr
21:15
7:05
15
CHRISTINE BOBULA
Sr
21:43
7:14
22
ANNE DONAHOE
Jr
22:42
7:34
44
3 SAN BENITO
3-2-3-3-3
Gap: 2:37
104:23
20:53
6:58
75 COUTRNEY ALLEN
Sr
19:21
6:27
4
RACHEL SHIMABUKURO
Jr
19:59
6:40
7
MICHELLE DUARTE
Jr
21:22
7:07
17
DAYNA CASILLAS
So
21:43
7:14
21
GRACE TOBIAS
So
21:58
7:19
26
VANESSA FARIAS
Sr
22:55
7:38
48
LINNEA SHOREY
So
23:22
7:47
58
4 EVERGREEN VAL.
5-4-4-4-4
Gap: 2:01
106:24
21:17
7:06
90 SAMANTHA GARCIA
Fr
20:00
6:40
8
CHRISTY LARSON
Jr
21:18
7:06
16
JENNIFER ESPINOZA
So
21:26
7:09
18
RIYANA STRAETKER
Jr
21:39
7:13
20
MELISSA DAVIDSON
Sr
22:01
7:20
28
MARISSA EVERLING
Sr
22:53
7:38
47
BECKY CHIEN
So
25:47
8:36
83
5 Monta Vista
4-5-5-5-5
Gap: 3:13
109:51
21:58
7:19
166 Jean Feng
Sr
19:44
6:35
5
Aditi Krishnapriyan
Jr
22:05
7:22
30
Kelli Sum
Jr
22:31
7:30
40
Shana Rubin
Fr
22:34
7:31
41
Shauna Mckee
Sr
22:57
7:39
50
Sharanya Shankar
Sr
23:00
7:40
52
Mara Spelick
Sr
24:46
8:15
72
6 HOMESTEAD
9-8-7-6-6
Gap: 1:14
111:18
22:16
7:25
175 EMILY EVANS
Sr
21:44
7:15
23
KRISTEN PEANASKY
Sr
22:05
7:22
31
ALANNA CHAN
Jr
22:05
7:22
32
REBECCA MOLL
Fr
22:26
7:29
38
RACHEL MOLL
Sr
22:58
7:39
51
CELINA MCCAFFREY
Fr
24:01
8:00
67
RACHEL COHEN
Jr
25:56
8:39
84
7 SALINAS
6-6-6-7-7
Gap: 2:34
111:51
22:22
7:27
195 KELSEY PALASSOU
Jr
20:51
6:57
12
CRISTINA VILLALOBOS
Jr
22:02
7:21
29
STEPHANIE CASTRO
Sr
22:23
7:28
37
JACQUELYN LEE
Sr
23:10
7:43
56
BRYANNA RAMIREZ
Fr
23:25
7:48
61
LIZZIE PRADER
So
23:42
7:54
63




8 PIEDMONT HILLS
8-7-8-8-8
Gap: 1:45
113:25
22:41
7:34
220 ALICE TWU
Jr
21:38
7:13
19
TIFFANY DIAZ
Jr
22:11
7:24
34
SHERYNE OSKOUI
So
23:04
7:41
53
JOANNA REYES
Jr
23:09
7:43
55
ASHLEY ZHANG
Sr
23:23
7:48
59
MONIQUE HO
Sr
23:23
7:48
60
RUI CAO
Jr
23:51
7:57
64
8 SILVER CREEK
10-9-9-9-8
Gap: 1:14
113:25
22:41
7:34
220 MY LINH PHAM
So
21:57
7:19
25
KELSEY MARCOS
So
22:13
7:24
35
AMANI TURMININI
Fr
22:56
7:39
49
STEPHANIE TEEL
Jr
23:08
7:43
54
NANCY TANG
Fr
23:11
7:44
57
SAMANTHA COLLINS
Sr
23:35
7:52
62
MEILANI VILLAMOR
So
24:50
8:17
73
10 ANDREW P. HILL
11-10-10-10-10
Gap: 2:58
116:57
23:23
7:48
261 JUANA FLORES
Sr
22:06
7:22
33
ALEJANDRA FONSECA
Jr
22:28
7:29
39
YADIRA GUERRERO
So
22:48
7:36
45
JOANNE BARROS
Sr
24:31
8:10
69
LIZBETH GARCIA
So
25:04
8:21
75
ASHLEY NGUYEN
Jr
25:05
8:22
76
MICHELLE HUYNH
Jr
25:12
8:24
78
11 SANTA TERESA
12-11-11-11-11
Gap: 3:01
117:14
23:27
7:49
269 KIERA FINCANNON
Fr
22:19
7:26
36
CAITLIN MCALPINE
Jr
22:37
7:32
42
CHELSEA MCALPINE
Fr
22:37
7:32
43
AINSLEE HAMPEL
Fr
24:21
8:07
68
ISABELLA GERST
Fr
25:20
8:27
80
JUSTINE HERNANDEZ
So
25:23
8:28
81
GABY GARCIA
Fr
26:17
8:46
85
12 MILPITAS
7-12-12-12-12
Gap: 3:59
119:48
23:58
7:59
302 NATASSIA HAMOR
Sr
21:10
7:03
14
KATHLEEN VU
So
23:53
7:58
66
JANESSA TOVAR
Fr
24:39
8:13
71
TINA TRUONG
Fr
24:57
8:19
74
PRISCILLA PARK
Fr
25:09
8:23
77
BRITTANY BELANGER
Sr
25:13
8:24
79




13 WATSONVILLE
13-13-13-13-13
Gap: 5:53
133:25
26:41
8:54
390 ESTEPHANY NARANJO
So
23:52
7:57
65
KATIE MOORE
Jr
24:37
8:12
70
HONEYGIRL LACASANDI
Sr
25:26
8:29
82
NANCY VEGA
Jr
29:45
9:55
86
DENISE ALVAREZ
Jr
29:45
9:55
87








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.