Monta Vista Results from the 3 Course Challenge at Camp Rilea, OR on 9/17/16

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andy Fang So V 19:33 6:20 3.09 13/166 1/3 1/3 12/63 Well done! (SBP)
Aravind Meyyappan So V 21:33 6:58 3.09 56/166 3/3 3/3 4/28
Bennett Zhang Sr V 15:32 5:03 3.08 3/441 1/3 1/3 3/71
Derek Lee Jr V 21:07 6:49 3.1 23/166 2/4 2/4 4/44 18:56
Eliot Lubomirsky Jr V 22:35 7:17 3.1 80/166 4/4 4/4 3/13
Jeffrey Xu Jr V 15:59 5:11 3.08 10/441 2/3 2/3 1/69
Justin Lin Jr V 20:47 6:42 3.1 18/166 1/4 1/4 16/65 17:49 Well done! (SBP)
Kyle Tsujimoto Fr V 20:33 6:39 3.09 31/166 2/3 2/3 5/47
Nitin Subramanian Fr V 17:03 5:32 3.08 32/441 3/3 3/3 3/59
Ryan Niu So V 22:20 7:12 3.1 70/166 3/4 3/4 8/28 18:13
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Chanse Gilbert Sr Skyview 18:31 6:00
2 Jackson Lyne So Camas 18:45 6:04
3 Ray Vernon Jr Inglemoor 18:51 6:06
4 Fanuel Weldeselassie Jr Kentridge 19:07 6:11
5 Alec Ritter Jr Enumclaw 19:12 6:13
6 Inteus Schiavo Sr Mountain View (OR) 19:22 6:16
7 Erik Luu So Shorecrest 19:22 6:16
8 Zach Taylor Jr Hillcrest 19:25 6:17
9 Jacob Keller Sr Eastlake 19:26 6:17
10 Rafi Sibony Jr Seaside 19:26 6:17
11 Maamoon Saleh Sr Kentridge 19:29 6:18
12 Tyler Grehan Jr Oak Harbor 19:30 6:19
13 Andy Fang So Monta Vista 19:33 6:20 1/3 1/3 12/63 Well done! (SBP)
14 Cooper Laird Fr Inglemoor 19:34 6:20
15 Nick Zdroy-oja Jr Pendleton 19:39 6:22
16 Ben Laughlin Sr Columbia River 19:47 6:24
17 Sam Drutman Sr Mountain View (OR) 19:48 6:24
18 Nick Duffy Sr Camas 19:50 6:25
19 Brayden Schultz Jr Inglemoor 19:54 6:26
20 Paesen Timm So Cottage Grove 19:56 6:27
21 Colin Howe Sr Columbia (White Salm 19:57 6:27
22 Colby Hixson Sr Neah-Kah-Nie 19:59 6:28
23 Nate Lack Sr Cascade 20:01 6:29
24 Koji Natsuhara So Kentwood 20:11 6:32
25 Logan Clements Sr Montesano 20:12 6:32
26 Francisco Perez-ra Sr North Salem 20:14 6:33
27 Luc Utheza Fr Camas 20:14 6:33
28 Daniel Morales Jr Centralia 20:16 6:34
29 Nate Beed Sr La Center 20:19 6:34
30 Joshua Allan Jr Newport 20:29 6:38
31 Kyle Tsujimoto Fr Monta Vista 20:33 6:39 2/3 2/3 5/47
32 Conner Mcadams Fr Junction City 20:33 6:39
33 Juneau Meyer Sr Seaside 20:38 6:41
34 Shayne Predmore So Eastlake 20:41 6:42
35 Nick Riedman Fr Kennedy 20:41 6:42
36 Jared Cox Jr La Center 20:49 6:44
37 Jordan Carmel Fr Todd Beamer 20:52 6:45
38 Josiah Anderson Jr Woodland 20:52 6:45
39 Jimmy Talley Fr Cottage Grove 20:54 6:46
40 Cole Pade Jr Sisters 20:55 6:46
41 Kegan Snell Sr Oak Harbor 20:58 6:47
42 Simon Stehr Jr Centralia 20:58 6:47
43 Elliott Crawford Sr Auburn Riverside 20:59 6:47
44 Robert Gallardo Jr Sacred Heart Cathedral 21:00 6:48
45 Hunter Falash Jr Timberline 21:01 6:48
46 Marcus Sutrick So Auburn Riverside 21:02 6:48
47 David Carrion Fr Seton Catholic 21:04 6:49
48 Layton Smail Fr Kentwood 21:11 6:51
49 Benjamin Swancutt Jr Junction City 21:12 6:52
50 Charlie Elliott Jr Grant 21:12 6:52
51 Kevin Crowell Jr Lebanon 21:21 6:55
52 Chase Falash Jr Timberline 21:24 6:56
53 Patrick Ogle Sr La Pine 21:26 6:56
54 Ryan Zimmerman Fr Kentridge 21:27 6:57
55 Matthew Farruggio So Sacred Heart Cathedral 21:30 6:57
56 Aravind Meyyappan So Monta Vista 21:33 6:58 3/3 3/3 4/28
57 Max Lehr Fr Mountain View (OR) 21:33 6:58
58 Thomas Alberti Sr Pendleton 21:34 6:59
59 Tyler Marcyes Fr Kentridge 21:34 6:59
60 Tristan Taylor Jr Barlow 21:40 7:01
61 Julian Donovan Sr Columbia River 21:41 7:01
62 Tanner Sayers So Sweet Home 21:42 7:01
63 Levi Pichardo Fr Mountain View (OR) 21:43 7:02
64 Luke Hall Fr Kennedy 21:46 7:03
65 Icevar Naguleswaran So Kentridge 21:47 7:03
66 Dylan Mitchell Jr Neah-Kah-Nie 21:48 7:03
67 Alder Whiteford Fr Grant 21:49 7:04
68 Jakob Spink Jr Newport 21:52 7:05
69 Sean Murray Jr La Center 21:53 7:05
70 Andy Phan So Black Hills 21:54 7:05
71 Evan Deiparine Sr Shorecrest 21:56 7:06
72 Hunter Strobel Jr Barlow 21:59 7:07
73 Cooper Montgomery Fr St Helens 22:00 7:07
74 Colby Enquist Sr Ridgefield 22:02 7:08
75 Edmund Williams Sr Amity 22:04 7:08
76 Cody Knepper Sr Clackamas 22:07 7:09
77 Javier Tavera Sr Ridgefield 22:07 7:09
78 Ridge Lahti Jr Columbia River 22:08 7:10
79 Logan Burtenshaw Sr Hillcrest 22:09 7:10
80 Danial Lemmon Jr Columbia (White Salm 22:10 7:10
81 Cory Brockschmidt So Seattle Christian 22:11 7:11
82 Diego Delgado So Timberline 22:12 7:11
83 Christopher Midyett Sr Grant 22:13 7:11
84 Josh Verrinder So Skyview 22:14 7:12
85 Jackson Sayler Sr Skyview 22:15 7:12
86 Lachlan Pettigrew So Corvallis 22:16 7:12
87 Anders Wennstig Sr Shorecrest 22:17 7:13
88 Ryan Wilson Fr Kentwood 22:18 7:13
89 Monyreak Setha Jr Kent Meridian 22:18 7:13
90 John Stanescu Sr Centennial 22:19 7:13
91 Rene Zschoche Jr Amity 22:20 7:14
92 Jake Lukens Jr Madison 22:20 7:14
93 Easton Lane Fr Auburn Riverside 22:23 7:15
94 Drew Anderson Jr Todd Beamer 22:23 7:15
95 Sam Quinby Sr Ocosta 22:25 7:15
96 Michael Olin Sr Hockinson 22:27 7:16
97 Thayer Derosier So R A Long 22:28 7:16
98 Zach Hayden Fr R A Long 22:29 7:17
99 Cameron Huntley Sr Black Hills 22:31 7:17
100 Roman Shadduck So Shorecrest 22:32 7:18
101 Cameron Costner Sr Oak Harbor 22:32 7:18
102 Carlos Juarez Jr Hoquiam 22:33 7:18
103 Lydeth Gullam Jr Grant 22:33 7:18
104 Jacob Dickson Fr Enumclaw 22:34 7:18
105 Keaton Smith Fr Kentridge 22:35 7:19
106 Jakez Larzul Sr Sacred Heart Cathedral 22:35 7:19
107 Jacob Debler Jr Clackamas 22:36 7:19
108 Jonathan Tinker So Inglemoor 22:37 7:19
109 Trevor Moore Sr Skyview 22:41 7:20
110 Emmett Bailor Sr Crook County 22:42 7:21
111 Alexander Leonard Jr Corvallis 22:46 7:22
112 Jacob Walker So Amity 22:48 7:23
113 Brandon Tran Sr Sacred Heart Cathedral 22:49 7:23
114 Miles Chaney So Crook County 22:49 7:23
115 Tyler Watts So Enumclaw 22:54 7:25
116 Connery Mclaughlin Jr Enumclaw 22:56 7:25
117 Nathaniel Horne So Sacred Heart Cathedral 22:58 7:26
118 Julian Martinez So Lebanon 22:59 7:26
119 Kane Nixon Fr Cascade 22:59 7:26
120 Ben Krafcik So Black Hills 23:00 7:27
121 Adam Rutherford Jr Ilwaco 23:00 7:27
122 Sam Hernandez Fr Regis 23:01 7:27
123 Peyton Horn Fr Oak Harbor 23:01 7:27
124 Noah Taraski Jr Sweet Home 23:01 7:27
125 Brady Haylett So Neah-Kah-Nie 23:02 7:27
126 Curtis Anderson So Inglemoor 23:02 7:27
127 Jacob Falk Jr St Helens 23:06 7:29
128 Nathaniel Riley Jr Seaside 23:07 7:29
129 Brandon Lehto Sr Ridgefield 23:08 7:29
130 Tristan Cobb So Camas 23:11 7:30
131 Jakob Pyeatt So Sequim 23:12 7:30
132 Connor Martin So Sequim 23:14 7:31
133 Dylan Volz Sr Elma 23:15 7:31
134 Isaac Schomas So Clackamas 23:15 7:31
135 Roberto Ochoa So Columbia (White Salm 23:16 7:32
136 Jason Tong So Sacred Heart Cathedral 23:17 7:32
137 Erik Skogen Fr Kentwood 23:20 7:33
138 Riley Martin So Sequim 23:21 7:33
139 Alex Ikerd Sr Woodland 23:22 7:34
140 Tyler Penrod Sr Auburn Riverside 23:23 7:34
141 Daniel Quinby So Ocosta 23:24 7:34
142 Tyler Bourgeois Sr Inglemoor 23:25 7:35
143 Theron Kramer So Columbia River 23:26 7:35
144 Justin Easlon Jr Pendleton 23:27 7:35
145 Zac Martin Sr Mountain View (OR) 23:28 7:36
146 Nathaniel Sinks So Ridgefield 23:29 7:36
147 Dylan Wile So Seattle Christian 23:31 7:37
148 Jonathan Moravec Fr Clatskanie 23:32 7:37
149 Sam Lucia So Inglemoor 23:32 7:37
150 Gavin Grass Fr Dallas 23:33 7:37
151 Son Do Sr Kentwood 23:36 7:38
152 Jayden Kibbee Fr Centennial 23:37 7:39
153 Cade Catterson Fr Crook County 23:38 7:39
154 Miguel Garcia Jr Stayton 23:39 7:39
155 Atticus Morhous Jr Black Hills 23:40 7:40
156 Ben Fox So Grant 23:41 7:40
157 Rey Negrete Jr Newport 23:43 7:41
158 Joshua Keller Fr Eastlake 23:45 7:41
159 William Werts Sr Sisters 23:47 7:42
160 Antonio Barrientos Fr Dallas 23:48 7:42
161 Trevor O'brien Fr Auburn 23:49 7:42
162 Elias Simmons So Astoria 23:50 7:43
163 Jacob Hylton Fr Skyview 23:52 7:43
164 Micah Clark Fr Skyview 23:55 7:44
165 Oliver Hopcroft So Inglemoor 23:56 7:45
166 Chase Kellar So Rainier 23:58 7:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kyle Peterson Sr Hockinson 19:31 6:18
2 Bradley Rzewnicki Sr Seaside 19:43 6:22
3 Casey Pugh Jr Stayton 19:48 6:23
4 Ash Francis So Sequim 19:50 6:24
5 Benjamin Gasper Jr Oak Harbor 20:09 6:30
6 Murray Bingham So Sequim 20:10 6:30
7 Liam Elias Jr Inglemoor 20:10 6:30
8 Hezekiah Goodwin Sr Kentlake 20:19 6:33
9 Cade Falkner Sr Eastlake 20:20 6:34
10 Matt Nechiporuk Sr Kentwood 20:21 6:34
11 Dylan Schmidt Sr Yamhill-Carlton 20:22 6:34
12 David Connell Jr Camas 20:24 6:35
13 Aj Chopra Jr Todd Beamer 20:33 6:38
14 Macauley Franks Sr Shorecrest 20:34 6:38
15 Isaiah Eller Jr Kentridge 20:37 6:39
16 Jake Hucko Jr Oak Harbor 20:41 6:40
17 Kyle Hurd Sr Aberdeen 20:46 6:42
18 Justin Lin Jr Monta Vista 20:47 6:42 1/4 1/4 16/65 Well done! (SBP)
19 Alec Shingleton So Sequim 20:48 6:43
20 Matthew Frazeur So Stayton 20:48 6:43
21 Boone Tate Sr Auburn Riverside 21:01 6:47
22 Tyler Anderson Jr Madras 21:03 6:47
23 Derek Lee Jr Monta Vista 21:07 6:49 2/4 2/4 4/44
24 Shane Davis Jr Yamhill-Carlton 21:12 6:50
25 Austin Bass Sr Todd Beamer 21:13 6:51
26 Andres Madrigal Jr Auburn Riverside 21:13 6:51
27 Ross Principe So Kentwood 21:14 6:51
28 Gus Harquail So Madison 21:15 6:51
29 Colton Carter Jr Seaside 21:17 6:52
30 Kyle Radosevich So Ridgefield 21:18 6:52
31 Nick Sarysz So R A Long 21:19 6:53
32 Sam Lingwall So Enumclaw 21:20 6:53
33 Ben Johnstun Sr St Helens 21:22 6:54
34 Jake Mustard Sr Montesano 21:24 6:54
35 Adonis Rosabal Sr Kent Meridian 21:28 6:55
36 Will Nuckoles Sr Columbia (White Salm 21:29 6:56
37 Evan Polkow Sr Auburn Riverside 21:31 6:56
38 Pete Frazee Sr Junction City 21:31 6:56
39 Nathan Shine Sr Kentridge 21:32 6:57
40 Steven Kassebaum Sr Kentridge 21:36 6:58
41 Pearse Popchock So Black Hills 21:37 6:58
42 Ethan Duwors Sr Timberline 21:38 6:59
43 Tyler Tenny Jr Barlow 21:39 6:59
44 James Sestric Sr Barlow 21:43 7:00
45 Ronald Aman So Timberline 21:44 7:01
46 Drake Pearisaeff Jr Auburn Riverside 21:44 7:01
47 Noe Jines Sr Kennedy 21:47 7:02
48 Madsen Rhinehart Jr Hillcrest 21:49 7:02
49 Wilson Turk Sr Inglemoor 21:52 7:03
50 Dylan Beneventi Fr Columbia (White Salm 21:53 7:04
51 Davis Mchugh Sr Salem Academy 21:53 7:04
52 Ethan Guerrero Jr Sacred Heart Cathedral 21:54 7:04
53 Troy Saari So Stayton 22:00 7:06
54 Nicholas Carter Sr Camas 22:00 7:06
55 Dylan Duckworth Sr Yamhill-Carlton 22:04 7:07
56 Yannik Huelbert Sr Cascade 22:05 7:07
57 Ryan Peters Sr Black Hills 22:05 7:07
58 Dallas Poitra Sr Madison 22:06 7:08
59 Parker Risk Sr Timberline 22:07 7:08
60 Soren Wolf Sr Pendleton 22:07 7:08
61 Connor Parkinson Jr Montesano 22:08 7:08
62 Trey Reed Sr Sweet Home 22:08 7:08
63 Nate Cannon So Mountain View (OR) 22:09 7:09
64 Kent Scollard Jr Shorecrest 22:09 7:09
65 Ryan Frederickson Sr Corvallis 22:10 7:09
66 Yonatan Ocbai Jr Sacred Heart Cathedral 22:13 7:10
67 Duncan Woodward So Eastlake 22:14 7:10
68 Nathaniel Lara Sr Sacred Heart Cathedral 22:16 7:11
69 Nathan Eller Fr Kentridge 22:17 7:11
70 Ryan Niu So Monta Vista 22:20 7:12 3/4 3/4 8/28
71 Tyler Lawson Jr Crook County 22:21 7:13
72 Zachary Daly So Madison 22:23 7:13
73 Christopher Arnold Sr Columbia River 22:26 7:14
74 William Brown So Centralia 22:28 7:15
75 Zeth Peterka Jr Shorecrest 22:28 7:15
76 Konrad Raum So Cottage Grove 22:30 7:15
77 Alex Miller Sr Kentwood 22:33 7:16
78 Quinn Hinmann Jr Black Hills 22:34 7:17
79 Brady Tesch Jr Auburn 22:34 7:17
80 Eliot Lubomirsky Jr Monta Vista 22:35 7:17 4/4 4/4 3/13
81 Parker Bennion Sr Skyview 22:38 7:18
82 Justin Graham Sr Hillcrest 22:42 7:19
83 Layton Mchone Sr Centennial 22:42 7:19
84 Hunter Schaffer Sr La Pine 22:43 7:20
85 Dylan Cudd So Stayton 22:44 7:20
86 Ian Abrams So Ridgefield 22:44 7:20
87 Logan Newman So Ridgefield 22:44 7:20
88 John Graff Sr Rainier 22:46 7:21
89 Andrew Doran Jr Yamhill-Carlton 22:47 7:21
90 Joey Roberson Jr Enumclaw 22:48 7:21
91 Oliver Joss Jr Corvallis 22:49 7:22
92 Trevor Cross So Dallas 22:52 7:23
93 Kiran Matthias Jr Eastlake 22:52 7:23
94 Mitchell Henry So Seattle Christian 22:54 7:23
95 Hunter Mcgowan Jr Enumclaw 22:57 7:24
96 Brody Johnson Jr Stayton 22:58 7:25
97 Jerod Fugere Sr Yamhill-Carlton 22:59 7:25
98 Wyatt Pauley Sr Oak Harbor 23:00 7:25
99 Joshua Liddell Fr Sisters 23:01 7:25
100 Ben Zuares Jr Todd Beamer 23:01 7:25
101 Chris Garcia Sr Barlow 23:02 7:26
102 Alejandro Barbosa Sr Grant 23:02 7:26
103 John Soler So Sacred Heart Cathedral 23:03 7:26
104 Christopher Nip Jr Sacred Heart Cathedral 23:04 7:26
105 Aidan Oehler Jr Auburn 23:05 7:27
106 Andrew Neumann Sr Seattle Christian 23:06 7:27
107 Shea Van Butler So Grant 23:07 7:27
108 Declan Scallen Jr Eastlake 23:08 7:28
109 Dileep Chokar So Kentwood 23:09 7:28
110 Cole Diffner So Seattle Christian 23:11 7:29
111 Ben Kirby Fr Stayton 23:12 7:29
112 Austin Matzelle Sr Eastlake 23:12 7:29
113 Jacob Moore Jr Clatskanie 23:13 7:29
114 Andrew Poppert So Ridgefield 23:13 7:29
115 Bruce Erickson Jr Skyview 23:15 7:30
116 Zach Phillips Sr Skyview 23:16 7:30
117 Quinn Olarrea Jr Mountain View (OR) 23:17 7:31
118 Christopher Newman Sr Pendleton 23:18 7:31
119 Mark Gomez Sr Woodland 23:18 7:31
120 Calvin Dubois Jr La Center 23:20 7:32
121 Trent Berntsen Fr Clatskanie 23:21 7:32
122 Edelbert Claudio Sr Sacred Heart Cathedral 23:21 7:32
123 Tommy Tradal Sr Inglemoor 23:21 7:32
124 Branigan Kerls So Camas 23:22 7:32
125 Richard Dyer Jr Hockinson 23:22 7:32
126 Samuel Morris So Hockinson 23:23 7:33
127 Malcolm Hay Jr Kentwood 23:23 7:33
128 Dayln Barragan Jr Aberdeen 23:24 7:33
129 Evan Davidson So R A Long 23:24 7:33
130 Kale Vanwieringen Jr Enumclaw 23:26 7:34
131 Jack Kelly Sr Camas 23:27 7:34
132 Noah Dinsfriend So Sweet Home 23:28 7:34
133 Daniel Mather Sr Amity 23:30 7:35
134 Oliver Wolf Fr Eastlake 23:32 7:35
135 Massimiliano Donati Fr Sacred Heart Cathedral 23:32 7:35
136 Ghislain Bugingo Jr Kent Meridian 23:34 7:36
137 Levi Carreon Sr Banks 23:34 7:36
138 Austin Snideman Sr Centralia 23:35 7:36
139 Brian Esparza Jr Kent Meridian 23:36 7:37
140 Clay Keller Jr Baker 23:37 7:37
141 Parker Ivanoff So Astoria 23:38 7:37
142 Ben Blake So Klamath Union 23:38 7:37
143 Benjamin Peltier Sr Inglemoor 23:39 7:38
144 Jacob Robinson So Banks 23:39 7:38
145 Tyler Cowan So Mountain View (OR) 23:40 7:38
146 Ryan Meighan Sr Junction City 23:41 7:38
147 David Schwinof Jr Seaside 23:41 7:38
148 Drew Mcmullen Fr Amity 23:43 7:39
149 Tyler Lehnertz Fr Ridgefield 23:43 7:39
150 Adrian Garcia Jr Centennial 23:44 7:39
151 Julian Badoni Fr Madras 23:44 7:39
152 Colton Dalia Jr King's Way Christian 23:45 7:40
153 Haiden Mitchell Fr Mountain View (OR) 23:46 7:40
154 Joey Stroup Sr Lebanon 23:46 7:40
155 Aaron Runion Jr Amity 23:51 7:42
156 Ian Diaz Jr Yamhill-Carlton 23:51 7:42
157 Cameron Stuart So Eastlake 23:53 7:42
158 Josef Aschenbrenner So Montesano 23:55 7:43
159 Seth Bradshaw Sr Camas 23:56 7:43
160 Niko Krutzikowsky Fr Newport 23:56 7:43
161 Alexander Woodall Fr Eastlake 23:57 7:44
162 Adam Rooney Sr Klamath Union 23:58 7:44
163 Jacob Bedont Sr Camas 24:01 7:45
164 Marc Weeks Sr Parkrose 24:02 7:45
165 Alex Bailey So Ocosta 24:03 7:45
166 James Halford Jr Auburn Riverside 24:03 7:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Nate Pendleton Jr Eastlake 15:03 4:53
2 Jordan Pollard Jr Sisters 15:19 4:58
3 Bennett Zhang Sr Monta Vista 15:32 5:03 1/3 1/3 3/71
4 Alonso Banuelos So Todd Beamer 15:35 5:04
5 Jackson Januik Sr Seaside 15:36 5:04
6 Michael Lym Jr Oak Harbor 15:36 5:04
7 Lucas Caruana Sr Astoria 15:49 5:08
8 Andrew Vernon Jr Inglemoor 15:55 5:10
9 Jack Dewitt Sr Mountain View (OR) 15:58 5:11
10 Jeffrey Xu Jr Monta Vista 15:59 5:11 2/3 2/3 1/69
11 Chance Sands So Kentridge 16:00 5:12
12 Brock O'neal Sr Kentridge 16:02 5:12
13 Ciarnin Mcneil Jr Ridgefield 16:04 5:13
14 Ian Vickstrom Jr Corvallis 16:04 5:13
15 Ethan Karlinsey Sr Inglemoor 16:21 5:19
16 Spencer Neher Sr Inglemoor 16:24 5:19
17 Connor Sheridon So Sacred Heart Cathedral 16:32 5:22
18 Dustin Williams Jr Auburn Riverside 16:33 5:22
19 Jesse Ellingworth Jr Cottage Grove 16:38 5:24
20 Hunter Thompson Sr Seaside 16:38 5:24
21 Shane Jensen Jr Hillcrest 16:40 5:25
22 Harsimran Singh Sr Kentwood 16:41 5:25
23 Charlie Strella So Sacred Heart Cathedral 16:43 5:26
24 Ryan Hugie Sr Lebanon 16:44 5:26
25 Joseph Ralston So Oak Harbor 16:45 5:26
26 Jason Sorg Jr Shorecrest 16:54 5:29
27 Spencer Twyman Fr Camas 16:55 5:30
28 Seth Walton Sr Shorecrest 16:55 5:30
29 Zachary Lawson Sr Crook County 16:58 5:31
30 Raymond Ingersoll Fr Corvallis 16:59 5:31
31 Miguel Guzman Sr Oak Harbor 17:00 5:31
32 Nitin Subramanian Fr Monta Vista 17:03 5:32 3/3 3/3 3/59
33 Jake Jex Sr Todd Beamer 17:03 5:32
34 Jacob Riley So Newport 17:04 5:32
35 Luke Albert Sr Camas 17:05 5:33
36 Wyatt Goff So Mountain View (OR) 17:05 5:33
37 David Rojas So North Salem 17:08 5:34
38 Ryan Bibler Jr Dallas 17:08 5:34
39 Ryan Hess Jr Auburn Riverside 17:09 5:34
40 Tim Mccann Jr Enumclaw 17:10 5:34
41 Parker Woodruff Sr Hillcrest 17:11 5:35
42 Miles Bethel Jr Ridgefield 17:13 5:35
43 Binh Truong Jr Kentridge 17:15 5:36
44 Alex Solberg Fr Lebanon 17:17 5:37
45 Tyler Peterson So Hockinson 17:19 5:37
46 Noah Chaney So Crook County 17:20 5:38
47 Kai Conradie So Hockinson 17:21 5:38
48 Jose Gibson So Cascade 17:22 5:38
49 Johnathan Guisinger Sr Rainier 17:23 5:39
50 Benjamin Harvey Fr Clackamas 17:24 5:39
51 Cade Kooch Fr Barlow 17:29 5:41
52 Lane Evens So Pendleton 17:31 5:41
53 Ben Britain Fr Camas 17:31 5:41
54 Travis Martin Sr Mountain View (OR) 17:32 5:42
55 Matthew Walton Jr Shorecrest 17:33 5:42
56 Tyler Thomas So Eastlake 17:35 5:43
57 Saige Keep Jr La Center 17:35 5:43
58 Drake Mitby Sr Ocosta 17:37 5:43
59 Nicholas Mcclure Fr Kentlake 17:37 5:43
60 Jacob Harvey Fr Clackamas 17:38 5:44
61 Finn Coffin Fr Columbia (White Salm 17:38 5:44
62 Brendan Fugere Sr St Helens 17:39 5:44
63 Marcos Mendoza Sr Ilwaco 17:41 5:44
64 Erik Larsen Sr Banks 17:42 5:45
65 Charlie Bailey Fr Barlow 17:43 5:45
66 Grayson Mcdowell Jr Eastlake 17:45 5:46
67 Kyle Bates Jr Auburn Riverside 17:46 5:46
68 Kyle Fisher Sr Black Hills 17:47 5:46
69 Braden Yates Sr R A Long 17:48 5:47
70 Corey Taylor So Woodland 17:49 5:47
71 Daniel Gaik Fr Kentwood 17:50 5:47
72 John Gurney Jr Centennial 17:51 5:48
73 Max Fredell Sr Kent Meridian 17:52 5:48
74 Hunter Davenport Fr Skyview 17:53 5:48
75 Connor Weller Sr Skyview 17:56 5:49
76 Ben Brownlee Sr Ilwaco 17:58 5:50
77 Jayden Harris So Mountain View (OR) 18:00 5:51
78 Miguel Gonzalez Jr Junction City 18:02 5:51
79 Garrett Wetsel Jr Hillcrest 18:03 5:52
80 Cole Funk Fr Hillcrest 18:04 5:52
81 Rusdan Crook Jr Eastlake 18:04 5:52
82 Liam Byrne So Sequim 18:05 5:52
83 Romario Mendoza Jr Newport 18:05 5:52
84 Jason Lunder So Kentwood 18:06 5:53
85 Fletcher Andrews Sr Columbia (White Salm 18:07 5:53
86 Foster Barnhart So Enumclaw 18:07 5:53
87 Blake Bogh Jr Enumclaw 18:08 5:53
88 Nick Krantz Fr Oak Harbor 18:09 5:54
89 Ryan Hamilton Sr Inglemoor 18:10 5:54
90 Noah Elwell So Auburn Riverside 18:11 5:54
91 Dominic Deady Fr Enumclaw 18:12 5:55
92 Declan Liddiard Jr Columbia (White Salm 18:13 5:55
93 Jacob Ropp So Barlow 18:16 5:56
94 Blaine Ross Sr Montesano 18:17 5:56
95 Lawrence Wu So Sacred Heart Cathedral 18:17 5:56
96 Levi Silbernagel Jr Junction City 18:18 5:56
97 Ricky Yunke Jr Sweet Home 18:19 5:57
98 Kobe Olson Sr Sweet Home 18:20 5:57
99 Marc Wong So Sacred Heart Cathedral 18:24 5:58
100 Alaiyi Lawson Sr Shorecrest 18:26 5:59
101 Alejandro Sandoval Sr North Salem 18:27 5:59
102 Nathan Diekema Sr Inglemoor 18:28 6:00
103 Marc Swenson So Woodland 18:29 6:00
104 Jared Barley Sr St Helens 18:30 6:00
105 Mathew Smith Jr La Pine 18:32 6:01
106 Josiah Johnson Sr Skyview 18:32 6:01
107 Cole Melvin Jr Centennial 18:33 6:01
108 Topher Strong Jr Seton Catholic 18:35 6:02
109 Jorge Espinosa Jr Kennedy 18:36 6:02
110 Adam Kerr So Kentridge 18:37 6:03
111 Isaac Nieto Fr Stayton 18:38 6:03
112 Sergio Luquin So Centennial 18:38 6:03
113 Lucas Beard Jr Sacred Heart Cathedral 18:39 6:03
114 Max Gause Sr Cottage Grove 18:44 6:05
115 Duncan Bennett So Inglemoor 18:45 6:05
116 Gerald Hoff So Columbia (White Salm 18:51 6:07
117 Braden Stowers Jr Montesano 18:51 6:07
118 Aaron Osborne Jr Lebanon 18:53 6:08
119 Madison Vann So Mountain View (OR) 18:54 6:08
120 Atticus Crow So Corvallis 18:54 6:08
121 Michael Meza Camar Jr North Salem 18:55 6:09
122 Richard Scott Jr Pendleton 18:55 6:09
123 Roman Stenbeck So Crook County 18:55 6:09
124 Evan Eggerud-bozorth Sr Kentlake 18:56 6:09
125 Christopher Avery So Seaside 18:59 6:10
126 Noah Simacek So Enumclaw 19:00 6:10
127 Samuel Mccormick Fr Camas 19:02 6:11
128 Josiah Lowder Sr Hoquiam 19:02 6:11
129 Zephaniah Williams Fr Centralia 19:03 6:11
130 Ramon Ramirez So Auburn Riverside 19:04 6:11
131 Diego Sanchez Fr Clackamas 19:05 6:12
132 Ruben Blancas Jr Columbia River 19:06 6:12
133 Gavin Avery Jr Black Hills 19:06 6:12
134 Diego Ordonez Sr R A Long 19:07 6:12
135 Tyler Jennings So La Center 19:08 6:13
136 Thomas Kismarton Fr Kentridge 19:09 6:13
137 Jon Bacon So Barlow 19:10 6:13
138 Marshal Christman Sr Cascade 19:10 6:13
139 Greg Adelman Sr Cascade 19:12 6:14
140 Nathan Zeng Fr Eastlake 19:12 6:14
141 Kenny Sutton Jr Dallas 19:13 6:14
142 Sam Russell So Grant 19:17 6:16
143 Matthew Meyer So North Salem 19:21 6:17
144 Garett Shapovalov Fr La Center 19:23 6:18
145 Will Garvin Sr Seaside 19:25 6:18
146 Jacob Edgerton Sr Mountain View (OR) 19:26 6:19
147 Jack Barrie So Shorecrest 19:26 6:19
148 Mason Crawford So Seaside 19:28 6:19
149 Ivan Ramirez Fr Barlow 19:30 6:20
150 Jacob Taylor Jr Todd Beamer 19:31 6:20
151 Reilly Connolly Sr Crook County 19:32 6:21
152 Dayton Kelly Jr Auburn 19:32 6:21
153 Stephen Snell Fr Camas 19:33 6:21
154 David Mcandie Fr Stevenson 19:34 6:21
155 Gabe Furnish Fr Clatskanie 19:35 6:21
156 Grady Gagner Jr Dallas 19:36 6:22
157 Landon Lim So Barlow 19:39 6:23
158 Alex Gross So Baker 19:41 6:23
159 Brian Webster Fr R A Long 19:42 6:24
160 Cody Sageman So Timberline 19:44 6:24
161 Alan Polley Jr Skyview 19:44 6:24
162 Jazen Bartee So Sequim 19:45 6:25
163 Thomas Taylor Fr Grant 19:45 6:25
164 Daniel Navarrete Jr Auburn Riverside 19:46 6:25
165 Eli Matuszak Fr Sacred Heart Cathedral 19:46 6:25
166 Jackson Bowe So Sisters 19:48 6:26
167 Marcus Luke Fr Pendleton 19:48 6:26
168 Justin Smith So Madras 19:49 6:26
169 Ryan Bertrand So Inglemoor 19:50 6:26
170 Zach Hays Fr Columbia River 19:50 6:26
171 Donovan Dewhitt Fr Clackamas 19:55 6:28
172 Colby Miller Fr Aberdeen 19:56 6:28
173 Keegan Dolan Sr Auburn Riverside 19:57 6:29
174 Brock Rubadue Fr Timberline 19:57 6:29
175 Cameron White Jr Centralia 19:59 6:29
176 Antonio Maldonado Jr Todd Beamer 20:02 6:30
177 Evan Underland Fr Columbia River 20:03 6:31
178 Henry Demski Jr Seton Catholic 20:07 6:32
179 Austin Ferris Fr Timberline 20:08 6:32
180 Kenneth Guerr So Rainier 20:10 6:33
181 Tyler Bristow Fr Elma 20:10 6:33
182 Jack Daugherty So Auburn Riverside 20:10 6:33
183 Andrew Thurston Fr Skyview 20:12 6:34
184 Noah Koker So Mountain View (OR) 20:14 6:34
185 Zane Zapfe Sr Stevenson 20:14 6:34
186 Kolton Zeng Fr Eastlake 20:14 6:34
187 William Best So La Pine 20:15 6:34
188 Ryan Pletan So Auburn Riverside 20:15 6:34
189 Nate Bernius Fr Grant 20:16 6:35
190 Dylan Winter So Auburn 20:16 6:35
191 Benjamin Dossett Jr Inglemoor 20:17 6:35
192 Sebastian Sack So Grant 20:18 6:35
193 Joshua Stone So Oak Harbor 20:18 6:35
194 Andrew Coaker Jr Skyview 20:20 6:36
195 Brenton Dryke So Sequim 20:24 6:37
196 Justin Leach Jr Eastlake 20:25 6:38
197 Carsen Robbins So Mountain View (OR) 20:25 6:38
198 Ethan Andrews So Columbia (White Salm 20:26 6:38
199 Andrew Cambalik So Sequim 20:26 6:38
200 Justice Cappalonga Fr Kentwood 20:26 6:38
201 Ian Palin So Grant 20:27 6:38
202 Anton Hughes Fr Pendleton 20:27 6:38
203 Michael Brooks So Pendleton 20:27 6:38
204 Dawson Flowers So Eastside Catholic 20:28 6:39
205 Kyle Klopfenstein Sr Sequim 20:28 6:39
206 Mason Barry Fr Ridgefield 20:28 6:39
207 Mathew Carpenter So Seaside 20:29 6:39
208 Jimale Aweis Fr Kentlake 20:30 6:39
209 Johann Fernando Jr Eastside Catholic 20:31 6:40
210 Austin Hauter Jr Oak Harbor 20:32 6:40
211 Matthew Wittress So Eastside Catholic 20:35 6:41
212 Nicholas Tong So Sacred Heart Cathedral 20:36 6:41
213 Alan Pham Fr Kentwood 20:36 6:41
214 Nate Verboort Jr Eastlake 20:37 6:42
215 Thomas Lawler Sr Eastlake 20:38 6:42
216 Javier Quintana Sr Kent Meridian 20:38 6:42
217 Noah Murillo So Mountain View (OR) 20:38 6:42
218 Kyle Revell So Enumclaw 20:39 6:42
219 Jason Eves Sr Decatur 20:39 6:42
220 Brandon Hinckley Sr Inglemoor 20:40 6:43
221 Blake Riley Fr Skyview 20:40 6:43
222 Joel Tranby Fr Mountain View (OR) 20:41 6:43
223 Jared Maichel Jr Skyview 20:42 6:43
224 Jonathan Adkinson Sr Clatskanie 20:42 6:43
225 Sam Jackson Jr Seton Catholic 20:43 6:44
226 Anderson Stoddard So Ilwaco 20:44 6:44
227 Ghannon Whelden So Ilwaco 20:45 6:44
228 Noah Jordan So Black Hills 20:47 6:45
229 Jason Dufrane Jr Black Hills 20:49 6:46
230 Thomas Bergstrom Fr Montesano 20:49 6:46
231 Turrell Wilson Jr La Pine 20:58 6:48
232 Josh Otake Fr Kentridge 20:59 6:49
233 Jonathon Vinson So Barlow 21:00 6:49
234 Jesse Cruz Snyer Fr Junction City 21:00 6:49
235 Cameron Moore Fr Centralia 21:01 6:49
236 Hunter Mallicoat Fr La Center 21:02 6:50
237 Andrew Kahn So Centralia 21:02 6:50
238 Nick Rietz Sr Sweet Home 21:02 6:50
239 Jake Hindmarsh Jr Sweet Home 21:05 6:51
240 Christian Goff Fr Crook County 21:07 6:51
241 Matthew Andrade Fr Camas 21:08 6:52
242 Jacob Biderman Jr Eastlake 21:08 6:52
243 Johnson Kuang So Inglemoor 21:09 6:52
244 Connor Ford Fr Sweet Home 21:09 6:52
245 Walter Greene So Grant 21:09 6:52
246 Max Tintle So Sisters 21:12 6:53
247 Daniel Gibson Jr Oak Harbor 21:12 6:53
248 Zachary Vanatta Fr Hockinson 21:14 6:54
249 Carson Yinger Fr Hockinson 21:15 6:54
250 Adam Ortega So Hockinson 21:17 6:55
251 Thomas Hull Fr Camas 21:19 6:55
252 Colton Lay Fr Junction City 21:21 6:56
253 Porter Mitchell Fr Kentwood 21:23 6:57
254 Austin Nolan Sr Ridgefield 21:23 6:57
255 Samson Griffith So Ridgefield 21:23 6:57
256 Zach Vasilas Sr Ridgefield 21:24 6:57
257 Zachary Harrington Fr Kentlake 21:24 6:57
258 Aidan Moore Fr Grant 21:25 6:57
259 Brady Monteith Fr Klamath Union 21:27 6:58
260 Paul Moreno Jr Todd Beamer 21:29 6:59
261 Robert Hewett Fr Timberline 21:30 6:59
262 James Smith Sr Madras 21:31 6:59
263 Dylan Walsh So Barlow 21:31 6:59
264 Treven Raish Sr Centralia 21:32 6:59
265 Oscar Joya Sr Hoquiam 21:32 6:59
266 Andres Vazquez Sr Hoquiam 21:33 7:00
267 Alex Houbregs So Hoquiam 21:33 7:00
268 Corban Wright Fr Sweet Home 21:34 7:00
269 Tyler Davis So Centralia 21:35 7:00
270 Zachary Sandau Fr Cascade 21:35 7:00
271 Gibrand Ramirez Fr Centralia 21:35 7:00
272 Kaden Trygar So Woodland 21:36 7:01
273 Alec Donn Fr Clackamas 21:36 7:01
274 Patrick Le Jr Kentwood 21:37 7:01
275 Evan Cooper So Decatur 21:39 7:02
276 Isaiah Welker Fr Decatur 21:40 7:02
277 Tristan Saultz Fr Sweet Home 21:41 7:02
278 Tristan Bodwell Fr Montesano 21:41 7:02
279 Dustyn Taylor Sr Ocosta 21:41 7:02
280 Griffin Schmitt Fr Grant 21:43 7:03
281 Stefan Caplazi Fr Clackamas 21:46 7:04
282 John Maher Fr Timberline 21:46 7:04
283 Austin Warren Fr Clackamas 21:47 7:04
284 Gabriel Carpenter Jr Clackamas 21:49 7:05
285 Ben Gates So Kentridge 21:50 7:05
286 Andrew Goode So Ridgefield 21:50 7:05
287 Isaac Jensen Sr Eastlake 21:53 7:06
288 Gabe Lewis Fr Centralia 21:53 7:06
289 Zack Amsberry Fr Regis 21:54 7:07
290 Cael Roberts Fr Grant 21:54 7:07
291 Jarred Flowers Jr Eastside Catholic 21:55 7:07
292 Jack Mandelkorn So Eastside Catholic 21:56 7:07
293 Joe Couch Fr Baker 21:57 7:08
294 Jon Murguia Fr Kentwood 21:57 7:08
295 Tommy Kelly Fr Camas 21:57 7:08
296 Nick Davis So Aberdeen 21:58 7:08
297 Kyle Westermoreland Jr Eastlake 21:59 7:08
298 Jacob Gau Jr Pendleton 22:00 7:09
299 Tyler Chichester Jr Pendleton 22:00 7:09
300 Dakotah Camberg Jr St Helens 22:01 7:09
301 Evan Bolen Fr Mountain View (OR) 22:01 7:09
302 Daniel O'brien Fr Grant 22:03 7:10
303 Riley Coler Fr Grant 22:04 7:10
304 Luke Osgood So Elma 22:07 7:11
305 Jonathan Lai Fr Eastside Catholic 22:08 7:11
306 Liam Thrun Jr Eastlake 22:08 7:11
307 Kaden Archer Fr Crook County 22:09 7:11
308 Thomas Spunaugle Jr Inglemoor 22:09 7:11
309 Cole Richardson Fr Dallas 22:20 7:15
310 Jonathan Urena So Regis 22:25 7:17
311 Elliot Liu So Shorecrest 22:26 7:17
312 Max Carlin Fr Grant 22:27 7:17
313 Brendan Minami Sr Kentridge 22:29 7:18
314 Keenon Fagon Fr Eastside Catholic 22:31 7:19
315 Aaron Vischer Fr Grant 22:35 7:20
316 Avery Deutz Jr Pendleton 22:37 7:21
317 Eddy Tello Hernandez So Barlow 22:38 7:21
318 Nickolas Brier So Eastside Catholic 22:38 7:21
319 Jacob Wheeler So Auburn 22:39 7:21
320 Alex Barnett So Seaside 22:39 7:21
321 Hunter Baum Jr Pendleton 22:40 7:22
322 Ethan Russell Fr Pendleton 22:40 7:22
323 Miguel Gil-davila Jr Auburn 22:41 7:22
324 Cody Nguyen Fr Clackamas 22:42 7:22
325 Onaje Duncan-joyner Fr Timberline 22:43 7:23
326 Max Recker Fr Ridgefield 22:44 7:23
327 Sawyer Buyagawan Fr Seattle Christian 22:46 7:24
328 Ian Nelson So Eastside Catholic 22:46 7:24
329 Justin Long Fr Clackamas 22:48 7:24
330 Austin Reed Jr R A Long 22:48 7:24
331 Ethan Blechschmidt Fr Enumclaw 22:50 7:25
332 Caleb Brooks Fr Timberline 22:51 7:25
333 Bradley Kirkland So Lebanon 22:53 7:26
334 Brad Stone Sr Inglemoor 22:55 7:26
335 Casey Towsley Sr Oak Harbor 22:56 7:27
336 Taylor Smith Fr Newport 22:56 7:27
337 Conner Pulsipher Fr Hockinson 22:57 7:27
338 Liam Trythall Fr Grant 22:58 7:27
339 Gabe Aiello Fr Sweet Home 22:59 7:28
340 Logan Gealta So Kentlake 23:01 7:28
341 Samuel Weller Fr Kentridge 23:03 7:29
342 Liam Blakey Jr Inglemoor 23:11 7:32
343 Daniel Dewees So Amity 23:12 7:32
344 Zachary Stueck So Auburn 23:13 7:32
345 Mykel Caruso Sr Centennial 23:17 7:34
346 Garrett Millbrooke So Grant 23:18 7:34
347 Aden Houran-corkum Fr Grant 23:19 7:34
348 Daniel Spray Jr Auburn 23:20 7:35
349 Devan Parkinson Jr Montesano 23:21 7:35
350 Zane Standlea Fr Timberline 23:22 7:35
351 Jacob Justis Jr Cottage Grove 23:24 7:36
352 Nolan Farley Fr Clackamas 23:25 7:36
353 Danny Kelly Jr Camas 23:26 7:36
354 Bryce Olson So Shorecrest 23:28 7:37
355 Fredrico Borgonovo Jr Columbia (White Salm 23:29 7:37
356 Austin Chada So Enumclaw 23:30 7:38
357 Nelson Bailey Fr Kentlake 23:32 7:38
358 Sage Turner So Cascade 23:33 7:39
359 Johnny Witt So Cottage Grove 23:39 7:41
360 Skyler Lamotte Jr Banks 23:41 7:41
361 Tanner Twiggs So Cascade 23:42 7:42
362 Nick Zorrich Sr Inglemoor 23:44 7:42
363 J.c. Zeigler Sr North Salem 23:47 7:43
364 Aaron Mecham Jr Centralia 23:49 7:44
365 Owen King Fr Centralia 23:50 7:44
366 Honorio Colipano Jr Dallas 23:54 7:46
367 Colby Pedeferri Fr Kentlake 23:54 7:46
368 Ethan Kueny Fr North Salem 24:09 7:50
369 Matthias Mclaughlin Jr Klamath Union 24:13 7:52
370 Robert Jackson Jr Klamath Union 24:13 7:52
371 Matthew West Jr Regis 24:14 7:52
372 Noah Woodward Jr Baker 24:18 7:53
373 Graham Buyagawan Fr Seattle Christian 24:21 7:54
374 Jesse Wade So Hockinson 24:23 7:55
375 Dahvae Turner Jr Decatur 24:24 7:55
376 Gabe Arnold Sr Pendleton 24:30 7:57
377 Joshua Elker So Salem Academy 24:31 7:58
378 Arjen Sundher Fr Eastlake 24:39 8:00
379 Jacob Crowell Jr Auburn 24:43 8:01
380 Elias Lewis Fr Barlow 24:49 8:03
381 Caleb Smith So Barlow 24:50 8:04
382 Kaynan Wallace So Barlow 24:51 8:04
383 Shayden Nagle So Barlow 24:52 8:04
384 Joshua Chase Fr Barlow 24:52 8:04
385 Casey Carlow Fr Shorecrest 24:58 8:06
386 Nick Hutchinson Fr Auburn 24:59 8:07
387 Zack Bressel So Barlow 25:00 8:07
388 Tyler Bryson So Barlow 25:00 8:07
389 Max Rossman Fr Inglemoor 25:01 8:07
390 Max Stewart So Barlow 25:01 8:07
391 Parker Green Fr Barlow 25:02 8:08
392 George Bates Fr Sisters 25:02 8:08
393 Seamus Mcanulty Fr Grant 25:03 8:08
394 Carlos Del Angel Jr R A Long 25:04 8:08
395 Owen Stellbrink So Lebanon 25:07 8:09
396 Logan Bach Jr Auburn 25:09 8:10
397 Arlo Johnson Fr Grant 25:11 8:11
398 Jared Goodwin So Rainier 25:12 8:11
399 Clayton Dallwig-bl So Salem Academy 25:14 8:12
400 Marshall Byington So Timberline 25:15 8:12
401 Jacob Heidorn Jr Eastlake 25:19 8:13
402 Hayden Crane Sr Sequim 25:21 8:14
403 Noah Pellikaan Fr Grant 25:24 8:15
404 Sebastian Miller So Grant 25:25 8:15
405 Owen Hartson So Clackamas 25:28 8:16
406 Logan May So Barlow 25:29 8:16
407 Ryan Welter So Stayton 25:30 8:17
408 Ryan Heiselt Fr Clackamas 25:35 8:18
409 Richard Smith Fr Inglemoor 25:38 8:19
410 Riley Forrette So Stayton 25:44 8:21
411 Alex Gonzalez Jr Seton Catholic 25:54 8:25
412 Sidney Sanchezllanes Fr Auburn 26:01 8:27
413 Maclain Holland Fr Shorecrest 26:02 8:27
414 John Boyd Jr Centennial 26:04 8:28
415 Nathaniel Edge So Sequim 26:13 8:31
416 Max Balakas So Klamath Union 26:39 8:39
417 Matt Kahn-grant Jr Todd Beamer 27:25 8:54
418 Owen Prescher Fr Timberline 27:25 8:54
419 Elijah Swain Jr Inglemoor 27:28 8:55
420 Max Brunak Fr Grant 27:29 8:55
421 Terra Fleischer Fr Grant 27:31 8:56
422 Lucas Porter Fr Eastlake 27:48 9:02
423 Christopher Bedwell Jr Cascade 28:02 9:06
424 Ambrose Stringham Jr Barlow 28:03 9:06
425 Enzo Barcellos Sr Banks 28:16 9:11
426 Aaric Raabe Fr Kentlake 28:33 9:16
427 Ashton Angel Fr Stayton 28:37 9:17
428 Matthew Nusom Fr Regis 28:48 9:21
429 Conner Crowe Fr Sisters 29:58 9:44
430 Tristan Leissler Fr Grant 30:19 9:51
431 Frederick Cusimano Fr Stayton 30:36 9:56
432 Evan Thomas Fr Montesano 30:47 10:00
433 Elijah Van Sambeek So Crook County 31:22 10:11
434 Taylor Forrest So North Salem 31:28 10:13
435 A'fatah Ibrahim Sr Amity 31:58 10:23
436 Noah Lecompte Fr Grant 32:00 10:23
437 Ethan Derstine So Grant 32:01 10:24
438 Noah Baskin So Grant 32:01 10:24
439 Javier Hernandez Fr Cascade 33:50 10:59
440 Jared Galanti Jr Inglemoor 35:27 11:31
441 Isaiah Urrutia Fr Inglemoor 35:27 11:31
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.