Monta Vista Results from the Central Coast Section Finals at Crystal Springs on 11/13/99

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Brian Gross Sr V 17:25 5:54 2.95 28/83 1/7 1/7 11/15 17:20 17:20 17:20
Danilo Scepanovic Sr V 19:13 6:31 2.95 70/83 7/7 7/7 5/10 21:40
(2:27,11.3)
21:40
(2:27,11.3)
Well done! (LR, PR, SBP)
Jarrod Rothman Sr V 17:41 6:00 2.95 35/83 2/7 2/7 9/13 17:12 17:12 17:02
Kevin Sweeney Sr V 18:08 6:09 2.95 48/83 4/7 4/7 6/11 17:36 17:36
Mike Sweeney So V 18:30 6:16 2.95 59/83 5/7 5/7 7/11 18:21 18:21
Patrick Rhodes Sr V 17:53 6:04 2.95 42/83 3/7 3/7 7/12 18:10
(0:17,1.6)
18:10
(0:17,1.6)
18:01
(0:08,0.7)
Well done! (LY, LR, PR)
Paul Montanez So V 18:54 6:24 2.95 66/83 6/7 6/7 6/11
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 7/11 89:37
1:05
2.95 6:05 5:54 6:16 189 5:25 88:21 88:21 85:55 Brian Gross (24), Jarrod Rothman (31), Patrick Rhodes (38), Kevin Sweeney (43), Mike Sweeney (53)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Neil Davis Jr BELLARMINE 15:13 5:09
2 Brett Gotcher So APTOS 15:18 5:11
3 Ben Morales Sr SAN BENITO 15:39 5:18
4 Wayne Hoppiii So BELLARMINE 15:42 5:19
5 Ian Payne Jr MT. PLEASANT 15:44 5:20
6 Scott Mcconville Jr APTOS 15:48 5:21
7 Eddie Alaniz Sr MT. PLEASANT 16:08 5:28
8 Paul Roge Sr BELLARMINE 16:11 5:29
9 Samer Narang Jr BELLARMINE 16:13 5:30
10 Jacob Kruczynski Sr TERRA NOVA 16:15 5:31
11 Shaun Jinkerson Sr TERRA NOVA 16:21 5:33
12 Ivan Rodriguez Jr WATSONVILLE 16:27 5:35
13 Grant Cornia So BELLARMINE 16:33 5:37
14 Mario Andreozzi Sr BELLARMINE 16:41 5:39
15 Francisco Tostado Sr WATSONVILLE 16:44 5:40
16 Raul Alcantar Sr WATSONVILLE 16:48 5:42
17 Jon Gire Jr SILVER CREEK 16:49 5:42
18 Chris Ferren So BURLINGAME 16:51 5:43
19 Omar Tostado So WATSONVILLE 16:53 5:43
20 Ryan Jensen Fr BELLARMINE 16:58 5:45
21 Joey Cervantez So WATSONVILLE 16:59 5:45
22 Zachary Lum Jr TERRA NOVA 17:02 5:46
23 Prisco Morelos Sr W.C. OVERFELT 17:02 5:46
24 Cliff Irrebaria So SAN BENITO 17:08 5:48
25 Sparticus Gillory Sr TERRA NOVA 17:10 5:49
26 Eddy Mendez Sr W.C. OVERFELT 17:16 5:51
27 Matthew Grilli Fr MILPITAS 17:23 5:54
28 Brian Gross Sr Monta Vista 17:25 5:54 1/7 1/7 11/15 17:20 17:20 17:20
29 Martin Gutierrez Sr WATSONVILLE 17:26 5:55
30 Chris Brown Sr BURLINGAME 17:27 5:55
31 Philip Esguerra Jr MT. PLEASANT 17:31 5:56
32 John Hoang So MT. PLEASANT 17:33 5:57
33 David Dow So MT. PLEASANT 17:34 5:57
34 Kurt Munoz Jr WATSONVILLE 17:36 5:58
35 Jarrod Rothman Sr Monta Vista 17:41 6:00 2/7 2/7 9/13 17:12 17:12 17:02
36 Jonathan Hubbs Sr SILVER CREEK 17:42 6:00
37 Jorge Rodriquez Sr INDEPENDENCE 17:43 6:00
38 Keith Victorine Sr SILVER CREEK 17:45 6:01
39 James Hibbard Sr LIVE OAK 17:50 6:03
40 Mike Whooley Jr BURLINGAME 17:51 6:03
41 Nick Anderson Jr BURLINGAME 17:53 6:04
42 Patrick Rhodes Sr Monta Vista 17:53 6:04 3/7 3/7 7/12 18:10
(0:17)
18:10
(0:17)
18:01
(0:08)
Well done! (LY, LR, PR)
43 Josh Meyer Sr LIVE OAK 17:54 6:04
44 Hugo Medrano Sr APTOS 17:58 6:05
45 John Prado Sr MILPITAS 18:00 6:06
46 Scott Garrigan Fr TERRA NOVA 18:05 6:08
47 David Weisgerber So MILPITAS 18:06 6:08
48 Kevin Sweeney Sr Monta Vista 18:08 6:09 4/7 4/7 6/11 17:36 17:36
49 Francisco Gomez Fr W.C. OVERFELT 18:10 6:09
50 Jacob Tolbert Fr SILVER CREEK 18:11 6:10
51 Jason Park So MILPITAS 18:12 6:10
52 Robert Campos Fr LIVE OAK 18:15 6:11
53 Timothy Kuan So MILPITAS 18:16 6:12
54 Ruben Pineda Sr W.C. OVERFELT 18:20 6:13
55 Michael Warren Jr SILVER CREEK 18:22 6:14
56 Noah Guillardo Sr LIVE OAK 18:23 6:14
57 Sunny Thind Jr MILPITAS 18:24 6:14
58 Kenneth Pantoja So ANDREW HILL 18:27 6:15
59 Mike Sweeney So Monta Vista 18:30 6:16 5/7 5/7 7/11 18:21 18:21
60 David Deaton Jr MILPITAS 18:33 6:17
61 Christian Herrera So MT. PLEASANT 18:38 6:19
62 Tony Cabrera So SILVER CREEK 18:38 6:19
63 Dereck Casteneda So MT. PLEASANT 18:46 6:22
64 Marco Sanchez So OAK GROVE 18:47 6:22
65 Jaime Rosas Jr W.C. OVERFELT 18:49 6:23
66 Paul Montanez So Monta Vista 18:54 6:24 6/7 6/7 6/11
67 Mike Loftus So BURLINGAME 18:59 6:26
68 Daniel Gomez Fr W.C. OVERFELT 19:03 6:27
69 Pat Donohue Jr BURLINGAME 19:11 6:30
70 Danilo Scepanovic Sr Monta Vista 19:13 6:31 7/7 7/7 5/10 21:40
(2:27)
21:40
(2:27)
Well done! (LR, PR, SBP)
71 Eduardo Capristo So SILVER CREEK 19:25 6:35
72 Pablo Picones Jr TERRA NOVA 19:27 6:36
73 Wai-fung Sit Jr INDEPENDENCE 19:32 6:37
74 Alfonso Mandujano So W.C. OVERFELT 19:34 6:38
75 Evan Hatakeyama Jr LIVE OAK 19:37 6:39
76 Max Espinoza Sr INDEPENDENCE 19:44 6:41
77 Justin Holder Jr TERRA NOVA 19:49 6:43
78 Art Naranjo Sr LIVE OAK 19:57 6:46
79 Chris Shin Jr INDEPENDENCE 20:26 6:56
80 Brian Jones Jr INDEPENDENCE 20:30 6:57
81 Jim Flynn So BURLINGAME 20:42 7:01
82 Jason Ly Jr INDEPENDENCE 21:02 7:08
83 Halbert Ha Sr INDEPENDENCE 22:44 7:42
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 1:20
79:52
15:58
5:25
24 Neil Davis
Jr
15:13
5:09
1
Wayne Hoppiii
So
15:42
5:19
2
Paul Roge
Sr
16:11
5:29
5
Samer Narang
Jr
16:13
5:30
6
Grant Cornia
So
16:33
5:37
10
Mario Andreozzi
Sr
16:41
5:39
11
Ryan Jensen
Fr
16:58
5:45
17
2 WATSONVILLE
4-4-3-2-2
Gap: 0:32
83:51
16:46
5:41
68 Ivan Rodriguez
Jr
16:27
5:35
9
Francisco Tostado
Sr
16:44
5:40
12
Raul Alcantar
Sr
16:48
5:42
13
Omar Tostado
So
16:53
5:43
16
Joey Cervantez
So
16:59
5:45
18
Martin Gutierrez
Sr
17:26
5:55
25
Kurt Munoz
Jr
17:36
5:58
30
3 MT. PLEASANT
2-2-3-4-3
Gap: 1:50
84:30
16:54
5:44
91 Ian Payne
Jr
15:44
5:20
3
Eddie Alaniz
Sr
16:08
5:28
4
Philip Esguerra
Jr
17:31
5:56
27
John Hoang
So
17:33
5:57
28
David Dow
So
17:34
5:57
29
Christian Herrera
So
18:38
6:19
55
Dereck Casteneda
So
18:46
6:22
57
4 TERRA NOVA
3-3-3-3-4
Gap: 1:50
84:53
16:59
5:45
96 Jacob Kruczynski
Sr
16:15
5:31
7
Shaun Jinkerson
Sr
16:21
5:33
8
Zachary Lum
Jr
17:02
5:46
19
Sparticus Gillory
Sr
17:10
5:49
21
Scott Garrigan
Fr
18:05
6:08
41
Pablo Picones
Jr
19:27
6:36
65
Justin Holder
Jr
19:49
6:43
70
5 BURLINGAME
6-5-5-5-5
Gap: 2:08
89:01
17:48
6:02
174 Chris Ferren
So
16:51
5:43
15
Chris Brown
Sr
17:27
5:55
26
Mike Whooley
Jr
17:51
6:03
36
Nick Anderson
Jr
17:53
6:04
37
Mike Loftus
So
18:59
6:26
60
Pat Donohue
Jr
19:11
6:30
62
Jim Flynn
So
20:42
7:01
74
6 SILVER CREEK
5-7-6-6-6
Gap: 1:33
88:49
17:46
6:01
175 Jon Gire
Jr
16:49
5:42
14
Jonathan Hubbs
Sr
17:42
6:00
32
Keith Victorine
Sr
17:45
6:01
34
Jacob Tolbert
Fr
18:11
6:10
45
Michael Warren
Jr
18:22
6:14
50
Tony Cabrera
So
18:38
6:19
56
Eduardo Capristo
So
19:25
6:35
64
7 Monta Vista
9-8-8-8-7
Gap: 1:05
89:37
17:55
6:05
189 Brian Gross
Sr
17:25
5:54
24
Jarrod Rothman
Sr
17:41
6:00
31
Patrick Rhodes
Sr
17:53
6:04
38
Kevin Sweeney
Sr
18:08
6:09
43
Mike Sweeney
So
18:30
6:16
53
Paul Montanez
So
18:54
6:24
59
Danilo Scepanovic
Sr
19:13
6:31
63
8 W.C. OVERFELT
7-6-7-7-8
Gap: 1:47
89:37
17:55
6:05
193 Prisco Morelos
Sr
17:02
5:46
20
Eddy Mendez
Sr
17:16
5:51
22
Francisco Gomez
Fr
18:10
6:09
44
Ruben Pineda
Sr
18:20
6:13
49
Jaime Rosas
Jr
18:49
6:23
58
Daniel Gomez
Fr
19:03
6:27
61
Alfonso Mandujano
So
19:34
6:38
67
9 MILPITAS
8-9-9-9-9
Gap: 0:53
89:57
17:59
6:06
199 Matthew Grilli
Fr
17:23
5:54
23
John Prado
Sr
18:00
6:06
40
David Weisgerber
So
18:06
6:08
42
Jason Park
So
18:12
6:10
46
Timothy Kuan
So
18:16
6:12
48
Sunny Thind
Jr
18:24
6:14
52
David Deaton
Jr
18:33
6:17
54
10 LIVE OAK
11-10-10-10-10
Gap: 1:47
91:59
18:24
6:14
240 James Hibbard
Sr
17:50
6:03
35
Josh Meyer
Sr
17:54
6:04
39
Robert Campos
Fr
18:15
6:11
47
Noah Guillardo
Sr
18:23
6:14
51
Evan Hatakeyama
Jr
19:37
6:39
68
Art Naranjo
Sr
19:57
6:46
71




11 INDEPENDENCE
10-11-11-11-11
Gap: 2:47
97:55
19:35
6:38
313 Jorge Rodriquez
Sr
17:43
6:00
33
Wai-fung Sit
Jr
19:32
6:37
66
Max Espinoza
Sr
19:44
6:41
69
Chris Shin
Jr
20:26
6:56
72
Brian Jones
Jr
20:30
6:57
73
Jason Ly
Jr
21:02
7:08
75
Halbert Ha
Sr
22:44
7:42
76
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.