Maria Carrillo Results from the Woodbridge XC Classic at Woodbridge HS on 9/17/05

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Gray, Alia Jr V 18:50 6:17 3 47/115 2/2 2/2 15/18 Way to GO! (SBP)
Wentz, Jacqui Sr V 18:12 6:04 3 24/115 1/2 1/2 15/25 18:54
(0:42,3.7)
18:54
(0:42,3.7)
18:54
(0:42,3.7)
18:52
(0:40,3.5)
Way to GO! (LY, LR, PR, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kauren Tarver So Serrano 16:37 5:32
2 Kevyn Murphy Fr Mira Costa 16:39 5:33
3 Lauren Saylor Jr Buchanan (Fresno) 16:48 5:36
4 Shannon Murakami Jr Saugus 16:58 5:39
5 Jessie Babcock Sr Woodbridge 17:03 5:41
6 Whitney Blue Sr Newport Harbor 17:13 5:44
7 Brittany Morreale Sr Peninsula 17:14 5:45
8 Christine Babcock So Woodbridge 17:15 5:45
9 Liana Boucher Jr Murrieta Valley 17:50 5:57
10 Jane Kerner So Orange Lutheran 17:51 5:57
11 Cathryn Saylor Fr Buchanan (Fresno) 17:52 5:57
12 Vanesa Zuzuarregui Jr Buchanan (Fresno) 17:53 5:58
13 Jacqueline Turner Jr Orange Lutheran 17:54 5:58
14 Alex Crawley Jr Laguna Beach 17:55 5:58
15 Sue Choi Fr Buchanan (Fresno) 17:56 5:59
16 Rowena Tam Sr University City (SD) 17:59 6:00
17 Sarah Vitug So University City (SD) 17:59 6:00
18 Danielle Layous Jr Buchanan (Fresno) 18:00 6:00
19 Erin Baird So Agoura 18:00 6:00
20 Katherine Dunn So Saugus 18:01 6:00
21 Kenna Patrick Jr Thomas Jefferson (WA) 18:01 6:00
22 Rebecca Albarran Jr Royal 18:08 6:03
23 Taryn Pastoor So Murrieta Valley 18:09 6:03
24 Jacqui Wentz Sr Maria Carrillo 18:12 6:04 1/2 1/2 15/25 18:54
(0:42)
18:54
(0:42)
18:54
(0:42)
Way to GO! (LY, LR, PR)
25 Bridie McCarey Sr Clairemont (SD) 18:14 6:05
26 Kelcie Wiemann Sr Royal 18:14 6:05
27 Shelby Pock Jr Crescenta Valley 18:16 6:05
28 Sarah Toberty So Woodbridge 18:19 6:06
29 Brienna Morris Jr Quartz Hill 18:20 6:07
30 Staci Foster Fr Orange Lutheran 18:21 6:07
31 Briana Cahn Jr Ayala 18:22 6:07
32 Jessica Walker Sr Murrieta Valley 18:23 6:08
33 Megan Fairley So Peninsula 18:24 6:08
34 Celia Pourtau Sr Murrieta Valley 18:24 6:08
35 Hilorie Hildebrandt Sr Thomas Jefferson (WA) 18:31 6:10
36 Elizabeth Soria Jr Ayala 18:34 6:11
37 Jazmin Day Sr Costa Mesa 18:37 6:12
38 Whittney Russell Fr Buchanan (Fresno) 18:38 6:13
39 Noelle Hum Jr Ayala 18:43 6:14
40 Kelly Shambaugh So Mira Costa 18:44 6:15
41 Tani Brown Sr Brentwood 18:45 6:15
42 Courtney Carder Jr Esperanza 18:46 6:15
43 Taylor Bryson Jr Newport Harbor 18:46 6:15
44 Heather Krystek Jr Esperanza 18:47 6:16
45 Rachel Lange So Crescenta Valley 18:48 6:16
46 Allison Tracy Sr Mira Costa 18:49 6:16
47 Alia Gray Jr Maria Carrillo 18:50 6:17 2/2 2/2 15/18 Way to GO! (SBP)
48 Erica Freebury Sr Peninsula 18:50 6:17
49 Melissa Mead Jr Newport Harbor 18:50 6:17
50 Chelsea Johnstone Sr Saugus 18:50 6:17
51 Danielle Posbic Sr Esperanza 18:51 6:17
52 Kendall Dye Fr Murrieta Valley 18:52 6:17
53 Taylor Dutch So Orange Lutheran 18:52 6:17
54 Maria Ruiz Sr Royal 18:57 6:19
55 Bridgett Mitchell Sr Chino 18:58 6:19
56 Toccoa Kahovec So Saugus 18:58 6:19
57 Cassidy Robey So Thomas Jefferson (WA) 18:58 6:19
58 Marie Schaper Sr Royal 19:01 6:20
59 Makenzie Mabry Sr Crescenta Valley 19:03 6:21
60 Desiree Alexander Fr Newport Harbor 19:05 6:22
61 Allison Baker Sr Crescenta Valley 19:05 6:22
62 Lauren Campfield Jr Great Oak 19:05 6:22
63 Keena Kohl So Esperanza 19:06 6:22
64 Kirsta Andrew So Orange Lutheran 19:10 6:23
65 Amy Lu So Esperanza 19:10 6:23
66 Alyssa Vaziri So Saugus 19:13 6:24
67 Maya Moore Jr Serrano 19:13 6:24
68 Shanae Ledesma Sr Ayala 19:13 6:24
69 Paige Mobley So Murrieta Valley 19:14 6:25
70 Camryn Patrick Fr Thomas Jefferson (WA) 19:21 6:27
71 Julie Brandin Jr Mira Costa 19:22 6:27
72 Christina Buckley Jr University City (SD) 19:22 6:27
73 Dayna Anderson Jr University City (SD) 19:23 6:28
74 Nicole Black Jr Royal 19:23 6:28
75 Sofie Liesche Sr Woodbridge 19:24 6:28
76 Diana Medina Jr Serrano 19:26 6:29
77 Lisa Porter Jr Ayala 19:29 6:30
78 Shana Strange Sr Mira Costa 19:30 6:30
79 Noelle Janzen Jr Buchanan (Fresno) 19:31 6:30
80 Michelle Graeser Jr Royal 19:32 6:31
81 Jessica Ratner Jr Mira Costa 19:32 6:31
82 Nicole Bunn Sr Royal 19:33 6:31
83 Anna Homrighausen Sr Esperanza 19:33 6:31
84 Kyla Flores Sr Costa Mesa 19:34 6:31
85 Amy Weitz Jr Ayala 19:37 6:32
86 Alyssa Doniak Sr Ayala 19:38 6:33
87 Sarah Merriday Sr Esperanza 19:38 6:33
88 Keiko Noda Sr Mira Costa 19:42 6:34
89 Anjuli Nieto Sr Serrano 19:44 6:35
90 Adriana Bracamonte Fr Orange Lutheran 19:45 6:35
91 Charlette Buchan So Serrano 19:45 6:35
92 Ashlyann Rodriquez Jr Serrano 19:46 6:35
93 Lauren Maddox Jr Newport Harbor 19:46 6:35
94 Cathy Humphreville Sr Harvard-Westlake 19:47 6:36
95 Sarah Mills Sr Harvard-Westlake 19:47 6:36
96 Rochelle Coulson Jr University City (SD) 19:51 6:37
97 Julia Quarton Fr Serrano 19:55 6:38
98 Skye Aaron So Crescenta Valley 19:56 6:39
99 Amanda Cooper Jr Woodbridge 20:01 6:40
100 Natalie Jarvey Sr Thomas Jefferson (WA) 20:03 6:41
101 Stephanie Porcell Jr Crescenta Valley 20:05 6:42
102 Erica Pearson Fr Newport Harbor 20:12 6:44
103 Jessica Fritschle Fr Thomas Jefferson (WA) 20:14 6:45
104 Celeste Phillips Sr University City (SD) 20:15 6:45
105 Danielle Rudolph Sr Murrieta Valley 20:17 6:46
106 Elyse Willard So Peninsula 20:21 6:47
107 Rosemary Angeles Fr Thomas Jefferson (WA) 20:22 6:47
108 Sasha Mitchell Sr Harvard-Westlake 20:25 6:48
109 Bridget Ballard Sr Harvard-Westlake 20:37 6:52
110 Kerry Virgien Sr Harvard-Westlake 20:40 6:53
111 Bonnie Nozawa Jr Peninsula 20:50 6:57
112 Sydney Ember So Harvard-Westlake 21:05 7:02
113 Amanda Hastings Jr Woodbridge 21:13 7:04
114 Alice Hong So Peninsula 21:16 7:05
115 Eri Yamaguchi Jr Peninsula 21:30 7:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr 19 Alex Dunne, Fr, 19:18, San Clemente San Clemente, 102:20, 75
Fr 20 Rachel Mudd, Fr, 19:01, Crescenta Valley Fountain Valley, 102:59, 59
Fr 3 Andrea Arceo, Fr, 19:59, Segerstrom Orange Lutheran, 110:24, 53
Fr 4 Natalie Galvan, Fr, 19:42, El Rancho Laguna Hills, 107:49, 70
JV 1 Jaclyn White, Jr, 19:27, Bishop Montgomery Yucca Valley, 102:09, 23
JV 17 Nicole Edwards, Sr, 19:43, Aliso Niguel Aliso Niguel, 103:15, 47
JV 18 Do Sylvia, Jr, 19:13, Fountain Valley Esperanza, 99:38, 31
JV 2 Emily Carrillo, Sr, 20:20, Covina Covina, 107:13, 76
So 21 Katherine Gomez, So, 19:00, Rubidoux Aliso Niguel, 101:50, 64
So 22 Amanda Robles, So, 18:39, Rialto HS Royal, 97:46, 34
So 5 Gabriela Ponce, So, 19:41, Bolsa Grande Cerritos, 110:25, 66
So 6 Megan Petkovic, , 18:41, pacifica pacifica, 100:53, 58
V 11 Rocio Pelayo, Jr, 18:08, Bolsa Grande Bonita, 96:48, 73
V 12 Katherine Nielsen, Jr, 17:57, Irvine Yucaipa, 96:52, 139
V 27 Lindsey Keough, Jr, 18:01, Claremont Clovis, 94:59, 137
V 28 Reed Crystal, Sr, 17:30, Fountain Valley Fountain Valley, 91:10, 39
V 33 Kauren Tarver, So, 16:37, Serrano Buchanan (Fresno), 88:29, 57

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr 23 McClellan Fleet, Fr, 16:07, University City (SD) University City (SD), 86:26, 103
Fr 24 Jonathan Sanchez, Fr, 15:56, Buchanan (Fresno) Buchanan (Fresno), 82:23, 31
Fr 7 Jimmy Shiba, Fr, 16:40, Beckman Orange Lutheran, 88:56, 60
Fr 8 Pedro De Alba, Fr, 16:27, El Rancho Paloma Valley, 89:02, 59
Jr 13 Fawad Khan, Jr, 15:50, Palos Verdes Canyon (Anaheim), 87:44, 112
Jr 14 Eric Malain, , 15:30, Enterprise (Redding) Foothill, 85:03, 108
Jr 29 Cory Primm, Jr, 15:26, Westlake West Torrance, 83:58, 113
So 10 Phillip Brown, So, 15:48, Laguna Hills Yucaipa, 85:18, 115
So 25 Celso Arcos, So, 15:58, Marina Cypress, 84:51, 123
So 26 Eric Kleinsasser, So, 15:46, Crescenta Valley Crescenta Valley, 83:26, 100
So 9 Juan Martinez, So, 15:48, San Diego San Diego, 85:53, 82
Sr 15 David Smith, Sr, 15:32, Northview Northview, 83:58, 37
Sr 16 Rory Mahony, Sr, 15:42, Servite Del Campo, 81:13, 52
Sr 30 Zane Zeidler, Jr, 15:45, Taft (LA) Fountain Valley, 83:46, 66
Sr 31 Jesse Morrill, Sr, 15:14, Marina Trabuco Hills HS, 79:05, 68
Sr 32 Kyle Russell, Sr, 15:13, Temecula Valley Fountain Valley, 81:37, 110
V 34 Diego Mercado, Sr, 14:13, West Covina Royal, 75:04, 74