Maria Carrillo Results from the Viking Opener at Spring Lake Park on 9/15/07

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Carlisle-steinberg, Aly Jr JV 13:55 6:58 2 1/68 1/10 8/19 1/13 14:58
(1:03,7.0)
Way to GO! (SBP, DPR)
Curtin, Lauren So F/S 12:03 6:02 2 2/78 1/4 1/19 2/25 12:39
(0:36,4.7)
Way to GO! (SBP, DPR)
Davis, Jordan Jr Jr/Sr 12:31 6:16 2 6/94 1/5 2/19 6/28 13:12
(0:41,5.1)
Way to GO! (SBP, DPR)
Derousseau, Mikaela Jr JV 14:10 7:05 2 4/68 2/10 9/19 2/10 14:31
(0:21,2.4)
Way to GO! (DPR)
DiRado, Sarah Jr Jr/Sr 13:07 6:34 2 12/94 5/5 6/19 1/9 13:27
(0:20,2.5)
Way to GO! (DPR)
Garza, Margie So F/S 13:08 6:34 2 12/78 2/4 7/19 4/17
Hirvonen, Heidi Fr JV 16:09 8:04 2 28/68 8/10 17/19 2/5 16:54
(0:45,4.4)
Way to GO! (DPR)
Honighausen, Olivia Fr JV 16:16 8:08 2 30/68 9/10 18/19 1/4 Way to GO! (SBP)
Kearney, Kayla Fr JV 15:21 7:41 2 14/68 4/10 13/19 2/6
Kerr, Carolyn So JV 16:01 8:00 2 25/68 6/10 15/19 2/5 Way to GO! (SBP)
Lueth, Alicia Sr Jr/Sr 12:50 6:25 2 9/94 3/5 4/19 1/19 13:21
(0:31,3.8)
Way to GO! (SBP, DPR)
Lundgren, Jenna Sr Jr/Sr 13:03 6:32 2 10/94 4/5 5/19 1/16 13:15
(0:12,1.5)
Way to GO! (DPR)
O' Leary, Kelly Jr Jr/Sr 12:32 6:16 2 7/94 2/5 3/19 1/22 13:10
(0:38,4.8)
Way to GO! (SBP, DPR)
Sanford, Claire Jr JV 15:55 7:58 2 18/68 5/10 14/19 2/5 16:10
(0:15,1.6)
Way to GO! (DPR)
Sugiyama, Leslie So F/S 14:52 7:26 2 38/78 4/4 11/19 5/13 15:46
(0:54,5.7)
Way to GO! (SBP, DPR)
Thompson, Sarah Fr F/S 14:21 7:11 2 33/78 3/4 10/19 5/16 15:29
(1:08,7.3)
Way to GO! (SBP, DPR)
Titone, Maddy Sr JV 16:07 8:04 2 26/68 7/10 16/19 2/5 16:36
(0:29,2.9)
Way to GO! (SBP, DPR)
Williams, Grace So JV 16:29 8:15 2 38/68 10/10 19/19 1/3 Way to GO! (SBP)
Zhu, Yiding Sr JV 15:15 7:38 2 13/68 3/10 12/19 2/7 16:10
(0:55,5.6)
Way to GO! (SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
JV 1st 5 2/5 74:36
2:00
2 7:28 6:58 7:58 43 7:15 Aly Carlisle-steinberg (1), Mikaela Derousseau (4), Yiding Zhu (11), Kayla Kearney (12), Claire Sanford (15)
JV 2nd 5 2/3 81:02
0:28
2 8:06 8:00 8:15 31 8:00 Carolyn Kerr (4), Maddy Titone (5), Heidi Hirvonen (6), Olivia Honighausen (7), Grace Williams (9)
Jr/Sr 1st 5 1/9 64:03
0:36
2 6:24 6:16 6:34 33 6:24 66:53
(2:50,4.2)
66:53
(2:50,4.2%)
Way to go, TEAM! (LR, PR) Jordan Davis (4), Kelly O' Leary (5), Alicia Lueth (7), Jenna Lundgren (8), Sarah DiRado (9)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Aly Carlisle-steinberg Jr Maria Carrillo 13:55 6:58 1/10 8/19 1/13 Way to GO! (SBP)
2 Kathryn Carvin So CASTRO VALLEY 14:06 7:03
3 Amanda Chouinard So CASTRO VALLEY 14:06 7:03
4 Mikaela Derousseau Jr Maria Carrillo 14:10 7:05 2/10 9/19 2/10
5 Jordan Schalich So SANTA ROSA 14:13 7:07
6 Carly Miller Fr SANTA ROSA 14:28 7:14
7 Rosayln Dilillo So SANTA ROSA 14:30 7:15
8 Gabriella Elliott So SANTA ROSA 14:37 7:19
9 Rebecca McGillivary Fr SANTA ROSA 14:40 7:20
10 Jenna Lambertz Fr SANTA ROSA 14:44 7:22
11 Taylor Faulk Fr CASA GRANDE 14:57 7:29
12 Kelly McKee Fr MONTGOMERY 15:11 7:36
13 Yiding Zhu Sr Maria Carrillo 15:15 7:38 3/10 12/19 2/7 Way to GO! (SBP)
14 Kayla Kearney Fr Maria Carrillo 15:21 7:41 4/10 13/19 2/6
15 Monica Salgado Jr FREEDOM 15:22 7:41
16 Emma Piccillo Fr CASTRO VALLEY 15:30 7:45
17 McKennan Bertsch Fr SANTA ROSA 15:47 7:54
18 Claire Sanford Jr Maria Carrillo 15:55 7:58 5/10 14/19 2/5
19 Diana Klatt Jr MONTGOMERY 15:56 7:58
20 Shealon Bertsch Fr SANTA ROSA 15:58 7:59
21 McKaley Alley Jr MONTGOMERY 16:00 8:00
22 Michelle Stone So URSULINE 16:00 8:00
23 Chelsea Thompson Fr ANALY 16:01 8:00
24 Rose Mertens So ANALY 16:01 8:00
25 Carolyn Kerr So Maria Carrillo 16:01 8:00 6/10 15/19 2/5 Way to GO! (SBP)
26 Maddy Titone Sr Maria Carrillo 16:07 8:04 7/10 16/19 2/5 Way to GO! (SBP)
27 Sofie Engstrom-Von Alten Sr ANALY 16:08 8:04
28 Heidi Hirvonen Fr Maria Carrillo 16:09 8:04 8/10 17/19 2/5
29 Kaitlin Santisteban Sr CASTRO VALLEY 16:09 8:04
30 Olivia Honighausen Fr Maria Carrillo 16:16 8:08 9/10 18/19 1/4 Way to GO! (SBP)
31 Marion Nolan Fr ANALY 16:17 8:09
32 Kwai Philpott Sr CASTRO VALLEY 16:19 8:09
33 Jacqueline Balletto So URSULINE 16:22 8:11
34 Jackie Conroy So URSULINE 16:22 8:11
35 Megan McKellar So URSULINE 16:22 8:11
36 Cynthia Ashton Sr CASTRO VALLEY 16:25 8:13
37 Madaline Trione So URSULINE 16:28 8:14
38 Grace Williams So Maria Carrillo 16:29 8:15 10/10 19/19 1/3 Way to GO! (SBP)
39 Rebecca Healy Fr URSULINE 16:33 8:17
40 Rebecca Elliott Jr SANTA ROSA 16:40 8:20
41 Eva Poon Jr CASTRO VALLEY 16:45 8:23
42 Daphne Gooch So SANTA ROSA 16:54 8:27
43 Katherine Mundell Sr ANALY 17:02 8:31
44 Lauren Janney Fr EL MOLINO 17:04 8:32
45 Jessica Ochoa-Sancen Jr FREEDOM 17:15 8:38
46 Jessie Barbin Sr LIBERTY 17:17 8:39
47 Kalene Morozumi So ANALY 17:25 8:43
48 Becky Chao Jr CASTRO VALLEY 17:30 8:45
49 Julia Dirnu So CASTRO VALLEY 17:38 8:49
50 Jerrica Escobar Jr LIBERTY 17:42 8:51
51 Gabby Cobar Jr SANTA ROSA 17:45 8:53
52 Tanya Simbra So CASTRO VALLEY 17:45 8:53
53 Xin Xin Lin Sr CASTRO VALLEY 17:46 8:53
54 Gabrielle Jones Fr ANALY 17:51 8:56
55 Annabelle Bostedt Fr ANALY 18:07 9:04
56 Kim Singler Fr URSULINE 18:56 9:28
57 Natasha Viti Jr URSULINE 19:04 9:32
58 Thonyoon Chao Jr UPPER LAKE 19:25 9:43
59 Belle Kerns Fr MONTGOMERY 19:43 9:52
60 Queenie Quan Fr CASTRO VALLEY 19:48 9:54
61 Deanna Jang Fr CASTRO VALLEY 19:50 9:55
62 Michelle Guzman Fr CASTRO VALLEY 20:00 10:00
63 Kassy Potter Fr MARIN CATHOLIC 20:18 10:09
64 Mayra Victoria Jr FREEDOM 20:22 10:11
65 Chelsea Raff So EL MOLINO 20:25 10:13
66 Claire Godwin Fr ANALY 20:31 10:16
67 Olivia Kolecki Jr ANTIOCH 20:43 10:22
68 Larresha Gentry Jr ANTIOCH 21:13 10:37
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SANTA ROSA
3-3-2-1-1
Gap: 0:27
72:28
14:30
7:15
35 Jordan Schalich
So
14:13
7:07
5
Carly Miller
Fr
14:28
7:14
6
Rosayln Dilillo
So
14:30
7:15
7
Gabriella Elliott
So
14:37
7:19
8
Rebecca McGillivary
Fr
14:40
7:20
9








2 Maria Carrillo
1-1-1-2-2
Gap: 2:00
74:36
14:55
7:28
43 Aly Carlisle-steinberg
Jr
13:55
6:58
1
Mikaela Derousseau
Jr
14:10
7:05
4
Yiding Zhu
Sr
15:15
7:38
11
Kayla Kearney
Fr
15:21
7:41
12
Claire Sanford
Jr
15:55
7:58
15








3 CASTRO VALLEY
2-1-2-3-3
Gap: 2:13
76:10
15:14
7:37
64 Kathryn Carvin
So
14:06
7:03
2
Amanda Chouinard
So
14:06
7:03
3
Emma Piccillo
Fr
15:30
7:45
13
Kaitlin Santisteban
Sr
16:09
8:04
22
Kwai Philpott
Sr
16:19
8:09
24








4 ANALY
5-4-4-4-4
Gap: 1:01
81:29
16:18
8:09
111 Chelsea Thompson
Fr
16:01
8:00
17
Rose Mertens
So
16:01
8:00
18
Sofie Engstrom-Von Alten
Sr
16:08
8:04
21
Marion Nolan
Fr
16:17
8:09
23
Katherine Mundell
Sr
17:02
8:31
32








5 URSULINE
4-5-5-5-5
Gap: 0:28
81:34
16:19
8:09
123 Michelle Stone
So
16:00
8:00
16
Jacqueline Balletto
So
16:22
8:11
25
Jackie Conroy
So
16:22
8:11
26
Megan McKellar
So
16:22
8:11
27
Madaline Trione
So
16:28
8:14
29








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SANTA ROSA
1-1-1-1-1
Gap: 2:10
80:03
16:01
8:00
28 Jenna Lambertz
Fr
14:44
7:22
1
McKennan Bertsch
Fr
15:47
7:54
2
Shealon Bertsch
Fr
15:58
7:59
3
Rebecca Elliott
Jr
16:40
8:20
10
Daphne Gooch
So
16:54
8:27
12








2 Maria Carrillo
2-2-2-2-2
Gap: 0:28
81:02
16:12
8:06
31 Carolyn Kerr
So
16:01
8:00
4
Maddy Titone
Sr
16:07
8:04
5
Heidi Hirvonen
Fr
16:09
8:04
6
Olivia Honighausen
Fr
16:16
8:08
7
Grace Williams
So
16:29
8:15
9








3 CASTRO VALLEY
3-3-3-3-3
Gap: 1:20
86:03
17:13
8:36
62 Cynthia Ashton
Sr
16:25
8:13
8
Eva Poon
Jr
16:45
8:23
11
Becky Chao
Jr
17:30
8:45
13
Julia Dirnu
So
17:38
8:49
14
Tanya Simbra
So
17:45
8:53
16








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sarah Sumpter Sr HEALDSBURG 11:46 5:53
2 Emmy Cozine Jr SANTA ROSA 12:18 6:09
3 Nina Carson Sr EUREKA 12:22 6:11
4 Celeste Berg Jr MONTGOMERY 12:24 6:12
5 Faith Hall Sr SR. Christian 12:28 6:14
6 Jordan Davis Jr Maria Carrillo 12:31 6:16 1/5 2/19 6/28 Way to GO! (SBP)
7 Kelly O' Leary Jr Maria Carrillo 12:32 6:16 2/5 3/19 1/22 Way to GO! (SBP)
8 Eva Stuart Jr SANTA ROSA 12:40 6:20
9 Alicia Lueth Sr Maria Carrillo 12:50 6:25 3/5 4/19 1/19 Way to GO! (SBP)
10 Jenna Lundgren Sr Maria Carrillo 13:03 6:32 4/5 5/19 1/16
11 Cynthia Aguilera Jr LIBERTY 13:06 6:33
12 Sarah DiRado Jr Maria Carrillo 13:07 6:34 5/5 6/19 1/9
13 Laura Rogina Jr WINDSOR 13:16 6:38
14 Grace Hafner Jr SONOMA ACADEMY 13:18 6:39
15 Karlina Beringer Sr CASTRO VALLEY 13:26 6:43
16 Lindsay Hammond Sr LIBERTY 13:28 6:44
17 Tamsen Bell Jr TAMALPAIS 13:28 6:44
18 Ping Zhang Sr SANTA ROSA 13:34 6:47
19 Kelly O'Brien Jr CASA GRANDE 13:38 6:49
20 Devin Patrick Jr TAMALPAIS 13:44 6:52
21 Karen Chan Sr CASTRO VALLEY 13:44 6:52
22 Natalee Fisher Sr MARIN CATHOLIC 13:46 6:53
23 Ayla Granados Jr CASTRO VALLEY 13:56 6:58
24 Geneva Brooks Sr EL MOLINO 13:57 6:59
25 Claire Wilson Sr ST HELENA 13:58 6:59
26 Alex Banuet Jr WINDSOR 14:01 7:01
27 Alora Alexander Sr VINTAGE 14:07 7:04
28 Rita Pearson Jr MONTGOMERY 14:10 7:05
29 Keily Campagna Sr TERRA LINDA 14:19 7:09
30 Kelsey Welton Jr MIDDLETOWN 14:19 7:09
31 Katelyn Sharp Sr URSULINE 14:19 7:09
32 Alicia Lardieri Sr ANTIOCH 14:21 7:11
33 Maggie McManus Sr MONTGOMERY 14:21 7:11
34 Nicole Dion Sr URSULINE 14:28 7:14
35 Julianne Gaul Sr LIBERTY 14:33 7:17
36 Cathey Kutsuris Jr LIBERTY 14:34 7:17
37 Robin Pisor Jr VINTAGE 14:34 7:17
38 Brandy Shelly Sr UKIAH 14:39 7:20
39 Sarah Labberton Jr CASA GRANDE 14:39 7:20
40 Kendall Robins Sr RV CHRISTIAN 14:53 7:27
41 Megan Stark Jr UKIAH 14:54 7:27
42 Gwyndolyn Ozard Jr FORTUNA 14:58 7:29
43 Theresa Kremer Jr MONTGOMERY 15:00 7:30
44 Elsa Pearson Jr TAMALPAIS 15:01 7:31
45 Corinne Velasquez Sr CASTRO VALLEY 15:05 7:33
46 Alana Fichman Jr EL MOLINO 15:12 7:36
47 Candace Borders Sr SANTA ROSA 15:14 7:37
48 Holly McLaughlin Jr EUREKA 15:15 7:38
49 Joanna Sitzmann Sr MARIN CATHOLIC 15:16 7:38
50 Brooke Marino Sr EUREKA 15:18 7:39
51 Nicole Kazemini Jr URSULINE 15:26 7:43
52 Lauren Hale Sr ST HELENA 15:27 7:44
53 Haley Collins Sr EUREKA 15:30 7:45
54 Kellie Arreguin Jr WILLITS 15:33 7:47
55 Eva Nierenberg Jr ANALY 15:36 7:48
56 Maia Colyar Sr EUREKA 15:46 7:53
57 Laura Crabtree Jr ANTIOCH 15:49 7:55
58 Emily Armstead Sr ST HELENA 15:49 7:55
59 Connie Noonan Jr URSULINE 15:51 7:56
60 Lizette Gopar Jr RANCHO COTATE 15:54 7:57
61 Sara Peterson Jr UKIAH 15:58 7:59
62 Madeleine Steger Jr NOVATO 15:58 7:59
63 Annie Maher Sr ANALY 16:00 8:00
64 Gina Gomez Jr UKIAH 16:05 8:02
65 Chelsea Colin Jr ANALY 16:06 8:03
66 Irene Vanriper Sr SANTA ROSA 16:07 8:04
67 Carrie Coats Sr TAMALPAIS 16:07 8:04
68 Jenny Noonan Sr MARIN CATHOLIC 16:13 8:06
69 Danielle Payton Jr NOVATO 16:17 8:09
70 Corinne Kaufman Jr MARIN CATHOLIC 16:21 8:11
71 Ally Dilsworth Jr MARIN CATHOLIC 16:23 8:12
72 Lacey Debois Sr RANCHO COTATE 16:26 8:13
73 Dana Karkar Jr ANTIOCH 16:26 8:13
74 Katharine Wyatt Jr MONTGOMERY 16:27 8:14
75 Julianna Trowbridge Jr NOVATO 16:36 8:18
76 Mariel Rossman Sr TAMALPAIS 16:52 8:26
77 Corrina Munger Sr ANALY 16:54 8:27
78 Kim Larson Sr TERRA LINDA 16:58 8:29
79 Julia Feldman Jr NOVATO 17:13 8:37
80 Lane Peterson Jr VINTAGE 17:15 8:38
81 Katherine Krassovsky Sr RANCHO COTATE 17:21 8:41
82 Alex Kovalick Jr ANTIOCH 17:42 8:51
83 Jen Mason Jr CASA GRANDE 17:43 8:52
84 Maria Petter Sr HEALDSBURG 17:43 8:52
85 Michelle Ivanich Jr RANCHO COTATE 17:52 8:56
86 Angel Klemencic Jr WINDSOR 17:58 8:59
87 Katy Eddy Sr UKIAH 17:59 9:00
88 Emily Marciel Sr CASTRO VALLEY 17:59 9:00
89 Kristen McKoin Sr ANALY 18:05 9:02
90 Jillian Roberts Jr WILLITS 18:22 9:11
91 Jamie Dawson Jr LOWER LAKE 18:25 9:13
92 Stephanie Parreira Sr CASA GRANDE 20:23 10:12
93 Jordan Myers Jr WILLITS 22:00 11:00
94 Kasey Hollifield Jr WILLITS 22:18 11:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Jr/Sr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Maria Carrillo
4-2-1-1-1
Gap: 0:36
64:03
12:49
6:24
33 Jordan Davis
Jr
12:31
6:16
4
Kelly O' Leary
Jr
12:32
6:16
5
Alicia Lueth
Sr
12:50
6:25
7
Jenna Lundgren
Sr
13:03
6:32
8
Sarah DiRado
Jr
13:07
6:34
9








Way to go, TEAM! (LR, PR)
2 SANTA ROSA
1-1-2-2-2
Gap: 3:49
69:53
13:59
6:59
78 Emmy Cozine
Jr
12:18
6:09
1
Eva Stuart
Jr
12:40
6:20
6
Ping Zhang
Sr
13:34
6:47
12
Candace Borders
Sr
15:14
7:37
24
Irene Vanriper
Sr
16:07
8:04
35








3 MONTGOMERY
3-3-3-3-3
Gap: 4:03
72:22
14:28
7:14
99 Celeste Berg
Jr
12:24
6:12
3
Rita Pearson
Jr
14:10
7:05
17
Maggie McManus
Sr
14:21
7:11
18
Theresa Kremer
Jr
15:00
7:30
21
Katharine Wyatt
Jr
16:27
8:14
40








4 CASTRO VALLEY
5-4-4-4-4
Gap: 4:33
74:10
14:50
7:25
107 Karlina Beringer
Sr
13:26
6:43
10
Karen Chan
Sr
13:44
6:52
14
Ayla Granados
Jr
13:56
6:58
16
Corinne Velasquez
Sr
15:05
7:33
23
Emily Marciel
Sr
17:59
9:00
44








5 EUREKA
2-6-6-5-5
Gap: 3:24
74:11
14:50
7:25
112 Nina Carson
Sr
12:22
6:11
2
Holly McLaughlin
Jr
15:15
7:38
25
Brooke Marino
Sr
15:18
7:39
27
Haley Collins
Sr
15:30
7:45
28
Maia Colyar
Sr
15:46
7:53
30








6 TAMALPAIS
6-4-5-5-6
Gap: 3:24
75:12
15:02
7:31
123 Tamsen Bell
Jr
13:28
6:44
11
Devin Patrick
Jr
13:44
6:52
13
Elsa Pearson
Jr
15:01
7:31
22
Carrie Coats
Sr
16:07
8:04
36
Mariel Rossman
Sr
16:52
8:26
41








7 UKIAH
8-7-7-7-7
Gap: 3:20
79:35
15:55
7:58
146 Brandy Shelly
Sr
14:39
7:20
19
Megan Stark
Jr
14:54
7:27
20
Sara Peterson
Jr
15:58
7:59
31
Gina Gomez
Jr
16:05
8:02
33
Katy Eddy
Sr
17:59
9:00
43








8 MARIN CATHOLIC
7-8-8-8-8
Gap: 2:37
77:59
15:36
7:48
155 Natalee Fisher
Sr
13:46
6:53
15
Joanna Sitzmann
Sr
15:16
7:38
26
Jenny Noonan
Sr
16:13
8:06
37
Corinne Kaufman
Jr
16:21
8:11
38
Ally Dilsworth
Jr
16:23
8:12
39








9 ANALY
9-9-9-9-9
Gap: 2:29
82:41
16:32
8:16
182 Eva Nierenberg
Jr
15:36
7:48
29
Annie Maher
Sr
16:00
8:00
32
Chelsea Colin
Jr
16:06
8:03
34
Corrina Munger
Sr
16:54
8:27
42
Kristen McKoin
Sr
18:05
9:02
45








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jacque Taylor So CASA GRANDE 11:15 5:38
2 Lauren Curtin So Maria Carrillo 12:03 6:02 1/4 1/19 2/25 Way to GO! (SBP)
3 Chelsea Schneider So CASTRO VALLEY 12:15 6:08
4 Kelsey Santisteban Fr CASTRO VALLEY 12:16 6:08
5 Dominique Ratto So CASA GRANDE 12:16 6:08
6 Pam Macleod So CASTRO VALLEY 12:25 6:13
7 Suzi Rozga So SANTA ROSA 12:46 6:23
8 Julie Nacouzi Fr MONTGOMERY 12:50 6:25
9 Nicole Yang So CASTRO VALLEY 12:51 6:26
10 Molly Hannis So SANTA ROSA 12:58 6:29
11 Courtney Madson Fr NOVATO 12:58 6:29
12 Margie Garza So Maria Carrillo 13:08 6:34 2/4 7/19 4/17
13 Monica Milestein So TAMALPAIS 13:17 6:39
14 Kylie Buck So CASA GRANDE 13:18 6:39
15 Meredith Inman So HEALDSBURG 13:19 6:40
16 Nochella Ozard So FORTUNA 13:19 6:40
17 Gabriella White Fr CASTRO VALLEY 13:23 6:42
18 Lauren Elliott So SANTA ROSA 13:24 6:42
19 Hunter Connell So MONTGOMERY 13:29 6:45
20 Sarah Gallagher So MONTGOMERY 13:30 6:45
21 Katie Fitzpatrick Fr MARIN CATHOLIC 13:33 6:47
22 Erica Contos Fr SANTA ROSA 13:37 6:49
24 Eva Luu Fr CASA GRANDE 13:44 6:52
25 Veronica Regalado So ANTIOCH 13:48 6:54
26 Jessica McLellan Fr MARIN CATHOLIC 13:52 6:56
27 Kasey Schalich So PINER 13:53 6:57
28 Imogene Carson Fr EUREKA 13:55 6:58
29 Leslie Pfeiffer So WINDSOR 14:00 7:00
30 Melanie Cox Fr CASA GRANDE 14:06 7:03
31 Carly Tansil So ANALY 14:20 7:10
32 Kasie O'Mara Fr WINDSOR 14:20 7:10
33 Sarah Thompson Fr Maria Carrillo 14:21 7:11 3/4 10/19 5/16 Way to GO! (SBP)
34 Nina Brunn Fr RV CHRISTIAN 14:25 7:13
35 Alex Ecker Fr URSULINE 14:25 7:13
36 Maddie Boyd So MONTGOMERY 14:29 7:15
37 Noel Hosler Fr SR. Christian 14:33 7:17
38 Leslie Sugiyama So Maria Carrillo 14:52 7:26 4/4 11/19 5/13 Way to GO! (SBP)
39 Amy Arend Fr WINDSOR 14:52 7:26
40 Emilie Abel So TAMALPAIS 14:56 7:28
41 Nicole Sayre So HEALDSBURG 15:00 7:30
42 Alia Evans Fr HEALDSBURG 15:05 7:33
43 Camille Cooley Fr URSULINE 15:08 7:34
44 Greta Sweet Fr URSULINE 15:09 7:35
45 Bonnie Campbell Fr SONOMA ACADEMY 15:12 7:36
46 Caitlin Young Fr SANTA ROSA 15:13 7:37
47 Abbi Sanchez So RV CHRISTIAN 15:13 7:37
48 Samantha Gordon Fr HEALDSBURG 15:16 7:38
49 Nora Peterson Fr URSULINE 15:31 7:46
50 Emily Perry So FREEDOM 15:35 7:48
51 Madi Bauer So ANALY 15:35 7:48
52 Laura Franceschi-Becali Fr ANALY 15:36 7:48
53 Megan Cline So SONOMA ACADEMY 15:37 7:49
54 Alicia Krueger So RV CHRISTIAN 15:38 7:49
55 Julia Paxton So ANALY 15:38 7:49
56 Natasha Gibbs So MIDDLETOWN 15:45 7:53
57 Thea Olson So MIDDLETOWN 15:48 7:54
58 Darlene McArthur So WINDSOR 15:51 7:56
59 Aza Ziegler So TAMALPAIS 15:59 8:00
60 Yasmin Almanaseer So URSULINE 16:00 8:00
61 Rebeka Jackson Fr SR. Christian 16:01 8:00
62 Katie Lamb So SONOMA ACADEMY 16:04 8:02
63 Brooke Parsons So EL MOLINO 16:35 8:18
64 Alicia Zapata So ANTIOCH 16:39 8:20
65 Jaime Ibrahim Fr WINDSOR 16:42 8:21
66 Jessica Eckerty So PINER 16:47 8:24
67 Ciara Dolan Fr MARIN CATHOLIC 16:51 8:26
68 Camille Schilling Fr MARIN CATHOLIC 16:56 8:28
69 Janet Vieyra So PINER 16:57 8:29
70 Erica Rodriguez So RV CHRISTIAN 17:02 8:31
71 Eleanor Kinsey Fr MARIN CATHOLIC 17:16 8:38
72 Alexis Nunez So SR. Christian 17:22 8:41
73 Alyssa Fusek Fr MIDDLETOWN 17:24 8:42
74 Cristy Avina Fr ST HELENA 17:27 8:44
75 Carly Hazelrigg Fr SR. Christian 17:28 8:44
76 Aly Rincon So WILLITS 19:11 9:36
77 Ashie Dragobetti So PINER 19:32 9:46
78 Karma Karnell Fr UKIAH 19:37 9:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.