Maria Carrillo Results from the Viking Opener at Spring Lake Park on 9/16/17

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arietta, Matthew Jr Open 13:57.7 6:59 2 48/112 4/4 22/24 5/10 13:48 Way to GO! (DSR)
Chang, Joshua Jr Jr 11:31.7 5:46 2 19/87 1/5 2/24 14/24 11:17 11:17 11:17 11:17 Way to GO! (DSR)
Cooper, Patrick Fr Fr 12:47.1 6:24 2 38/96 4/5 9/24 4/17 13:08
(0:21,2.7)
Way to GO! (DPR)
Desjardins, Eric Jr Jr 13:33.2 6:47 2 74/87 5/5 19/24 8/12 12:26 12:26 12:26 11:45 Way to GO! (DSR)
Dhiman, Jai Sr Sr 13:56.6 6:58 2 75/86 3/5 21/24 17/18 12:34 12:34 12:34 11:32 Way to GO! (DSR)
Field, Logan Fr Fr 12:38.7 6:19 2 34/96 3/5 8/24 4/19 13:21
(0:43,5.3)
Way to GO! (DPR)
Herbstman, Jacob Sr Sr 13:20 6:40 2 60/86 2/5 16/24 18/21 12:36 12:36 12:36 11:41 Way to GO! (DSR)
Hickerson, Cameron So Open 13:42.7 6:51 2 39/112 3/4 20/24 5/12 14:20
(0:37,4.3)
Way to GO! (DPR)
Hirth, Kyle Fr Fr 12:23.8 6:12 2 28/96 2/5 7/24 8/21 12:31
(0:07,1.0)
Way to GO! (DPR)
Joh, Eugene So So 13:02.3 6:31 2 59/90 5/5 11/24 3/8
Kasper, Andy Jr Jr 13:27.3 6:44 2 71/87 3/5 17/24 14/16 12:13 12:13 12:13 12:06 Way to GO! (SBP, DSR)
Keefer, Marco Sr Sr 13:18.2 6:39 2 59/86 1/5 14/24 20/23 14:00
(0:42,5.0)
14:00
(0:42,5.0)
12:01 Way to GO! (LR, PR)
Lana, Matthew Sr Sr 14:43.3 7:22 2 81/86 5/5 24/24 7/8
Lindemann, Bryce Fr Fr 12:17 6:09 2 22/96 1/5 6/24 14/25 12:58
(0:41,5.3)
Way to GO! (DPR)
Mandeville, Chilo So So 12:09.2 6:05 2 36/90 4/5 5/24 3/11 13:43
(1:34,11.4)
13:43
(1:34,11.4)
13:43
(1:34,11.4)
13:11
(1:02,7.8)
Way to GO! (LY, LR, PR, DPR)
Omiple, Bernard Jr Jr 13:31 6:46 2 72/87 4/5 18/24 12/16 13:02 13:02 13:02 13:02 Way to GO! (DSR)
Pickle, Jack So So 12:07.6 6:04 2 34/90 3/5 4/24 6/18 13:03
(0:55,7.1)
Way to GO! (DPR)
Roh, James So So 11:57.8 5:59 2 30/90 2/5 3/24 10/24 11:52 11:52 11:52 11:52
Singleton, Tristan So So 11:29.9 5:45 2 15/90 1/5 1/24 11/27 12:04
(0:34,4.7)
Way to GO! (DPR)
Smith, Cam Sr Sr 14:07.1 7:04 2 78/86 4/5 23/24 15/16
Swanson, Kaden Fr Open 13:05.4 6:33 2 24/112 2/4 13/24 5/13 13:45
(0:39,4.8)
Way to GO! (DPR)
Wong, Samuel Jr Jr 12:57.1 6:29 2 59/87 2/5 10/24 15/19 13:58
(1:01,7.3)
Way to GO! (DPR)
Wu, Kyle Fr Fr 13:18.3 6:39 2 56/96 5/5 15/24 2/14 13:42
(0:23,2.8)
Way to GO! (DPR)
Wuu, Dominick Fr Open 13:04.8 6:32 2 23/112 1/4 12/24 11/17 17:05
(4:01,23.5)
Way to GO! (SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
Sr 1st 5 8/8 69:25
1:25
2 6:57 6:39 7:22 166 5:33 61:23 61:23 55:16 Marco Keefer (27), Jacob Herbstman (28), Jai Dhiman (35), Cam Smith (37), Matthew Lana (39)
So 1st 5 5/8 60:47
1:32
2 6:05 5:45 6:31 114 5:54 61:23
(0:36,1.0)
61:23
(0:36,1.0)
61:23
(0:36,1.0%)
Way to go, TEAM! (LY, LR, PR) Tristan Singleton (9), James Roh (21), Jack Pickle (24), Chilo Mandeville (25), Eugene Joh (35)
Jr 1st 5 11/12 65:00
2:02
2 6:30 5:46 6:47 211 5:42 60:36 60:36 55:15 Joshua Chang (13), Samuel Wong (42), Andy Kasper (51), Bernard Omiple (52), Eric Desjardins (53)
Fr 1st 5 4/14 63:25
1:01
2 6:20 6:09 6:39 135 5:50 64:43
(1:18,2.0)
64:43
(1:18,2.0)
63:35
(0:10,0.3%)
Way to go, TEAM! (LY, LR, PR) Bryce Lindemann (18), Kyle Hirth (21), Logan Field (26), Patrick Cooper (30), Kyle Wu (40)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kheva Mann Sonoma Academy 10:17.4 5:09
2 Sean Laidlaw Lick-Wilmerding 10:20.2 5:10
3 Michael Wheeler Northgate 10:22.6 5:11
4 Reilly Berberian Castro Valley 10:25.7 5:13
5 Jack Dunbar Petaluma 10:36.2 5:18
6 Langston Hay Santa Rosa 10:37.4 5:19
7 Brendan Loftus Sonoma Academy 10:42.2 5:21
8 Will Dunbar Petaluma 10:43.9 5:22
9 Sam Joslyn Santa Rosa 10:49.4 5:25
10 Tony Gugg Castro Valley 10:54.3 5:27
11 David Simonyi Cardinal Newman 10:57.9 5:29
12 Grant Miller Ukiah 10:58.6 5:29
13 Reed Canavan Casa Grande 10:59.1 5:30
14 Kevin Garcia Piner 11:01.9 5:31
15 Erik Stein Lick-Wilmerding 11:04.4 5:32
16 Michael Lizzarago Northgate 11:05.2 5:33
17 Noah Gonzalez Castro Valley 11:08.8 5:34
18 Anthony Tsang Lick-Wilmerding 11:11 5:36
19 Jason Woodruff Lick-Wilmerding 11:15.9 5:38
20 Padraig Lafferty Cardinal Newman 11:18.4 5:39
21 Jake Wilcox Healdsburg 11:21.4 5:41
22 Alexis Martinez Vintage 11:21.5 5:41
23 Dylan Kattengell Cardinal Newman 11:22 5:41
24 Alexis Frias Casa Grande 11:23.5 5:42
25 Ramon Cruz Montgomery 11:27.2 5:44
26 Jack Roney Sonoma Academy 11:29.2 5:45
27 Sam Dudley Northgate 11:29.6 5:45
28 Skyler Bowersmith Castro Valley 11:29.8 5:45
29 Patrick Thierry Northgate 11:31.2 5:46
30 Eduardo Garcia Sonoma Academy 11:34.4 5:47
31 Alex Martinez Lick-Wilmerding 11:36.4 5:48
32 Hayden Dennis Petaluma 11:39.2 5:50
33 Nic Carr Eureka 11:39.6 5:50
34 Lennyn Morales Rancho Cotate 11:43.6 5:52
35 Alec Cornwell Vintage 11:49.1 5:55
36 Andrew Groom Novato 11:54.1 5:57
37 Briggs Macdonald San Marin 11:58.6 5:59
38 Jack Doggett Northgate 12:01.4 6:01
39 Dean Xerogones Ukiah 12:14.2 6:07
40 Quaid Bulloch Healdsburg 12:17.6 6:09
41 Dominic Miller Castro Valley 12:18.7 6:09
42 Spencer Honne El Molino 12:18.7 6:09
43 Christopher Sachen Casa Grande 12:21 6:11
44 Dominic Restivo Analy 12:22.8 6:11
45 Gabriel Garcia Novato 12:28.3 6:14
46 Charles Fisher Montgomery 12:34.4 6:17
47 Jeremiah Gomez Eureka 12:38.8 6:19
48 Jack Reynolds Analy 12:41.5 6:21
49 Dominic Natale Cardinal Newman 12:44.2 6:22
50 Volney Hilderth Petaluma 12:50.9 6:25
51 Clayton Nelson Analy 12:54.6 6:27
52 T J Prescott Santa Rosa 12:55.7 6:28
53 Connor Madson Analy 12:57.4 6:29
54 Mason Indrebo Healdsburg 13:01.2 6:31
55 Lucca Psalia San Marin 13:02.2 6:31
56 Quinn Ingrassia El Molino 13:02.8 6:31
57 Antonio Lorenzano Santa Rosa 13:08.3 6:34
58 Ben Comnick Novato 13:13.5 6:37
59 Marco Keefer Sr Maria Carrillo 13:18.2 6:39 1/5 14/24 20/23 14:00
(0:42)
14:00
(0:42)
Way to GO! (LR, PR)
60 Jacob Herbstman Sr Maria Carrillo 13:20 6:40 2/5 16/24 18/21 12:36 12:36 12:36
61 John Dow Healdsburg 13:20.7 6:40
62 Alex Roman San Marin 13:21 6:41
63 Brandon Jensen Eureka 13:21.9 6:41
64 Nicholas Ruiz San Marin 13:25.1 6:43
65 Angel Aguilar El Molino 13:32.7 6:46
66 Eli Rossman San Marin 13:38.5 6:49
67 Zachery Gabriel El Molino 13:39 6:50
68 Jonathon Rivera Ukiah 13:39.2 6:50
69 Darius Naro Rancho Cotate 13:43.9 6:52
70 Sean Nussdorfer Casa Grande 13:49.3 6:55
71 Brian Davis Rancho Cotate 13:50.9 6:55
72 John Gonzalez Ukiah 13:52.6 6:56
73 Sebastian Sotolugo Windsor 13:54.3 6:57
74 Miguel Pineda Roseland University Prep 13:56.4 6:58
75 Jai Dhiman Sr Maria Carrillo 13:56.6 6:58 3/5 21/24 17/18 12:34 12:34 12:34
76 Zachary Bellin Novato 14:00.2 7:00
77 Tanner Tiemann Analy 14:04.7 7:02
78 Cam Smith Sr Maria Carrillo 14:07.1 7:04 4/5 23/24 15/16
79 Aidan Lagorio Ukiah 14:32.1 7:16
80 Willem Loxley Piner 14:35.3 7:18
81 Matthew Lana Sr Maria Carrillo 14:43.3 7:22 5/5 24/24 7/8
82 Martin Henebury Willits 14:58.6 7:29
83 Adrian Solis Piner 15:08.1 7:34
84 Cosmo Hutchins Eureka 15:11.3 7:36
85 Jake Raffaini Healdsburg 15:27 7:44
86 Nicholas Roland Roseland University Prep 17:04.5 8:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Sr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lick-Wilmerding
1-1-2-1-1
Gap: 1:16
55:28
11:06
5:33
41 Sean Laidlaw
-
10:20
5:10
1
Erik Stein
-
11:04
5:32
6
Anthony Tsang
-
11:11
5:36
9
Jason Woodruff
-
11:16
5:38
10
Alex Martinez
-
11:36
5:48
15








2 Castro Valley
3-1-1-2-2
Gap: 1:53
56:17
11:15
5:38
48 Reilly Berberian
-
10:26
5:13
3
Tony Gugg
-
10:54
5:27
4
Noah Gonzalez
-
11:09
5:34
8
Skyler Bowersmith
-
11:30
5:45
13
Dominic Miller
-
12:19
6:09
20








3 Northgate
2-3-3-3-3
Gap: 1:39
56:30
11:18
5:39
52 Michael Wheeler
-
10:23
5:11
2
Michael Lizzarago
-
11:05
5:33
7
Sam Dudley
-
11:30
5:45
12
Patrick Thierry
-
11:31
5:46
14
Jack Doggett
-
12:01
6:01
17








4 Healdsburg
5-5-4-4-4
Gap: 4:06
65:28
13:06
6:33
124 Jake Wilcox
-
11:21
5:41
11
Quaid Bulloch
-
12:18
6:09
19
Mason Indrebo
-
13:01
6:31
25
John Dow
-
13:21
6:40
29
Jake Raffaini
-
15:27
7:44
40








5 Analy
7-7-6-5-5
Gap: 1:42
65:01
13:00
6:30
126 Dominic Restivo
-
12:23
6:11
21
Jack Reynolds
-
12:42
6:21
22
Clayton Nelson
-
12:55
6:27
23
Connor Madson
-
12:57
6:29
24
Tanner Tiemann
-
14:05
7:02
36








6 Ukiah
4-4-5-5-6
Gap: 3:34
65:17
13:03
6:32
128 Grant Miller
-
10:59
5:29
5
Dean Xerogones
-
12:14
6:07
18
Jonathon Rivera
-
13:39
6:50
33
John Gonzalez
-
13:53
6:56
34
Aidan Lagorio
-
14:32
7:16
38








7 San Marin
6-6-7-7-7
Gap: 1:40
65:25
13:05
6:33
135 Briggs Macdonald
-
11:59
5:59
16
Lucca Psalia
-
13:02
6:31
26
Alex Roman
-
13:21
6:41
30
Nicholas Ruiz
-
13:25
6:43
31
Eli Rossman
-
13:39
6:49
32








8 Maria Carrillo
8-8-8-8-8
Gap: 1:25
69:25
13:53
6:57
166 Marco Keefer
Sr
13:18
6:39
27
Jacob Herbstman
Sr
13:20
6:40
28
Jai Dhiman
Sr
13:57
6:58
35
Cam Smith
Sr
14:07
7:04
37
Matthew Lana
Sr
14:43
7:22
39








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jeremiah Cano Piner 10:42.3 5:21
2 Andrew Engle Santa Rosa 10:46.9 5:23
3 Alec Dierke Analy 10:48 5:24
4 Logan Moon Casa Grande 10:53 5:27
5 Andrew Gotshall Casa Grande 10:56.4 5:28
6 Hunter Larson Windsor 10:58 5:29
7 Job Skandera Advanced Learning Acad 11:03.5 5:32
8 Rene Villeda Piner 11:08.2 5:34
9 Aidan Barker Technology 11:11.8 5:36
10 Juan Vazquez Piner 11:15.2 5:38
11 Leopold Van Den Daele Cardinal Newman 11:17.2 5:39
12 Austin Luong Piner 11:22.1 5:41
13 Marc Eidelhoch Lick-Wilmerding 11:23.5 5:42
14 Seth Miu Castro Valley 11:25.6 5:43
15 Tristan Singleton So Maria Carrillo 11:29.9 5:45 1/5 1/24 11/27
16 Matthew Giroux Casa Grande 11:34.3 5:47
17 Travis Jenkins Technology 11:36.1 5:48
18 Eric Riordan El Molino 11:38.4 5:49
19 Jordan Smith Ukiah 11:40.1 5:50
20 Benjamin Chi Santa Rosa 11:41.2 5:51
21 Dominic Goff El Molino 11:43.6 5:52
22 Leonard Garcia Northgate 11:43.7 5:52
23 Karl Lindeman Northgate 11:44.1 5:52
24 Logan Harlow Northgate 11:46.7 5:53
25 Matt Drew Lick-Wilmerding 11:48.2 5:54
26 John Cionci Windsor 11:50.7 5:55
27 Alex Pallais Sonoma Academy 11:52.6 5:56
28 Jonas Crean Sonoma Academy 11:55.2 5:58
29 Nathan Cook Santa Rosa 11:55.3 5:58
30 James Roh So Maria Carrillo 11:57.8 5:59 2/5 3/24 10/24 11:52 11:52 11:52
31 Miguel Sanchez Santa Rosa 11:58.4 5:59
32 Rafe Hessekiel Lick-Wilmerding 11:59.1 6:00
33 Jaeden Thayer Eureka 12:05.7 6:03
34 Jack Pickle So Maria Carrillo 12:07.6 6:04 3/5 4/24 6/18
35 George Grant Cardinal Newman 12:09 6:05
36 Chilo Mandeville So Maria Carrillo 12:09.2 6:05 4/5 5/24 3/11 13:43
(1:34)
13:43
(1:34)
13:43
(1:34)
Way to GO! (LY, LR, PR)
37 Kibby Tesfamichael Montgomery 12:10.7 6:05
38 Luca Pastene Healdsburg 12:11.4 6:06
39 Jackson Conger El Molino 12:11.9 6:06
40 Ben Stevens Cardinal Newman 12:15.2 6:08
41 Brian Barcenas Sonoma Academy 12:28.4 6:14
42 Nick Brandis San Marin 12:31.9 6:16
43 Mael Chevrolet El Molino 12:32.6 6:16
44 Everardo Garcia Eureka 12:35.4 6:18
45 Owen Telloian Santa Rosa 12:36.6 6:18
46 Dimitri Stefanakis Eureka 12:36.6 6:18
47 Sam Norgrove Healdsburg 12:37.8 6:19
48 Jack Stewart Casa Grande 12:39.2 6:20
49 Clayton Christensen Analy 12:39.3 6:20
50 Grant Fiege El Molino 12:44.4 6:22
51 Ben Wheeler Lick-Wilmerding 12:45.2 6:23
52 Aidan Weitl Northgate 12:45.9 6:23
53 Bodhi Klein Analy 12:46.5 6:23
54 Matthew Michelon Vintage 12:55.3 6:28
55 Jorge Vega Roseland Collegiate Prep 12:57.1 6:29
56 Tim Wu Castro Valley 13:00.6 6:30
57 Logan Lines Vintage 13:00.6 6:30
58 Tyler Duchynski Sonoma Academy 13:01.1 6:31
59 Eugene Joh So Maria Carrillo 13:02.3 6:31 5/5 11/24 3/8
60 Jack Sullivian Petaluma 13:12.9 6:36
61 Connell Mosbough Castro Valley 13:15.8 6:38
62 Tyler Bliss Technology 13:16.8 6:38
63 Matthew Prendiville Cardinal Newman 13:17.4 6:39
64 Lucas Germer Novato 13:26.6 6:43
65 Dominic Betti Rancho Cotate 13:26.9 6:43
66 Kieran Pfann El Molino 13:28.1 6:44
67 Luke Burdo Rincon Valley Christian 13:31.9 6:46
68 Reed Blomquist Northgate 13:42.4 6:51
69 Charlie Weitzberg Petaluma 13:43.9 6:52
70 Frank Alonso Rancho Cotate 13:45.7 6:53
71 Porter Brookston Technology 13:53.2 6:57
72 Miguel Escandon Roseland University Prep 14:03.4 7:02
73 Strider Risley El Molino 14:08 7:04
74 Jackson Hilton San Marin 14:15.1 7:08
75 Marcos Baraoza Ukiah 14:25.7 7:13
76 Luis Jasper San Marin 14:28.8 7:14
77 Anthony Soper Casa Grande 14:43.4 7:22
78 Derek Huynh Sonoma Academy 14:45.4 7:23
79 Ryan Ward Montgomery 15:02.2 7:31
80 Julian Hines Montgomery 15:12.4 7:36
81 Andrew Hagemann Montgomery 15:13.2 7:37
82 Alvin Wang Rincon Valley Christian 15:41.6 7:51
83 Alexander Gartner Healdsburg 15:48.2 7:54
84 Oscar Wilmerding Lick-Wilmerding 16:01 8:00
85 Enrique Martinez Roseland Collegiate Prep 16:04.5 8:02
86 Ivan Madriz Piner 16:21.5 8:11
87 Dylan Frye Vintage 17:15.4 8:38
88 Diego Zaragoza Roseland Collegiate Prep 17:22 8:41
89 Oscar Zamora Roseland University Prep 19:39.7 9:50
90 Brad Zanetti unknown 24:53.7 12:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Piner
1-1-1-1-1
Gap: 5:39
60:49
12:10
6:05
61 Jeremiah Cano
-
10:42
5:21
1
Rene Villeda
-
11:08
5:34
5
Juan Vazquez
-
11:15
5:38
6
Austin Luong
-
11:22
5:41
7
Ivan Madriz
-
16:22
8:11
42








2 Santa Rosa
2-3-3-3-2
Gap: 1:50
58:58
11:48
5:54
85 Andrew Engle
-
10:47
5:23
2
Benjamin Chi
-
11:41
5:51
12
Nathan Cook
-
11:55
5:58
20
Miguel Sanchez
-
11:58
5:59
22
Owen Telloian
-
12:37
6:18
29








3 Casa Grande
3-2-2-2-3
Gap: 3:50
60:46
12:09
6:05
86 Logan Moon
-
10:53
5:27
3
Andrew Gotshall
-
10:56
5:28
4
Matthew Giroux
-
11:34
5:47
10
Jack Stewart
-
12:39
6:20
30
Anthony Soper
-
14:43
7:22
39








4 El Molino
6-4-6-4-4
Gap: 1:06
60:51
12:10
6:05
109 Eric Riordan
-
11:38
5:49
11
Dominic Goff
-
11:44
5:52
13
Jackson Conger
-
12:12
6:06
26
Mael Chevrolet
-
12:33
6:16
28
Grant Fiege
-
12:44
6:22
31
Kieran Pfann
-
13:28
6:44
36
Strider Risley
-
14:08
7:04
38
5 Maria Carrillo
5-7-7-6-5
Gap: 1:32
60:47
12:09
6:05
114 Tristan Singleton
So
11:30
5:45
9
James Roh
So
11:58
5:59
21
Jack Pickle
So
12:08
6:04
24
Chilo Mandeville
So
12:09
6:05
25
Eugene Joh
So
13:02
6:31
35








Way to go, TEAM! (LY, LR, PR)
6 Northgate
7-6-4-4-6
Gap: 1:59
61:43
12:21
6:10
115 Leonard Garcia
-
11:44
5:52
14
Karl Lindeman
-
11:44
5:52
15
Logan Harlow
-
11:47
5:53
16
Aidan Weitl
-
12:46
6:23
33
Reed Blomquist
-
13:42
6:51
37








7 Lick-Wilmerding
4-5-5-7-7
Gap: 4:38
63:57
12:47
6:24
121 Marc Eidelhoch
-
11:24
5:42
8
Matt Drew
-
11:48
5:54
17
Rafe Hessekiel
-
11:59
6:00
23
Ben Wheeler
-
12:45
6:23
32
Oscar Wilmerding
-
16:01
8:00
41








8 Sonoma Academy
8-8-8-8-8
Gap: 2:53
64:03
12:49
6:24
138 Alex Pallais
-
11:53
5:56
18
Jonas Crean
-
11:55
5:58
19
Brian Barcenas
-
12:28
6:14
27
Tyler Duchynski
-
13:01
6:31
34
Derek Huynh
-
14:45
7:23
40








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sanjay Baas Northgate 11:37.3 5:49
2 John Casey Northgate 12:00.6 6:00
3 Maxwell Mohammadi Northgate 12:14.5 6:07
4 Tucker Lanoue Vintage 12:16.2 6:08
5 Kyle Walsh Northgate 12:17.1 6:09
6 Kyle Fleischer Santa Rosa 12:18.6 6:09
7 Kai Lord Lick-Wilmerding 12:22.2 6:11
8 Clark Smith Castro Valley 12:23 6:12
9 Zach Carter Ukiah 12:24.6 6:12
10 Wyatt Larson Cardinal Newman 12:32.7 6:16
11 Andrew Kirby Casa Grande 12:34.6 6:17
12 Michael Jewett Northgate 12:38.7 6:19
13 Mitchell Anderson Northgate 12:39.1 6:20
14 Gabe Castro-root Lick-Wilmerding 12:39.1 6:20
15 Kaito Uesugi Lick-Wilmerding 12:40.7 6:20
16 Michael Creekbaum Castro Valley 12:43.5 6:22
17 Daniel Lieben Ukiah 12:50.7 6:25
18 Jack Singer Castro Valley 12:53.8 6:27
19 Preston Vanderpan Castro Valley 12:57.9 6:29
20 Tony Vitale Petaluma 12:58.2 6:29
21 Luca Lawson Lick-Wilmerding 12:59.8 6:30
22 Kevin Ainlay Piner 13:01.8 6:31
23 Dominick Wuu Fr Maria Carrillo 13:04.8 6:32 1/4 12/24 11/17 Way to GO! (SBP)
24 Kaden Swanson Fr Maria Carrillo 13:05.4 6:33 2/4 13/24 5/13
25 James Spokes Lick-Wilmerding 13:11.6 6:36
26 Mac Hocking Lick-Wilmerding 13:16.6 6:38
27 Chris Story Lick-Wilmerding 13:22.7 6:41
28 Daniel Blakley Casa Grande 13:23.1 6:42
29 Sam Taxay Lick-Wilmerding 13:24.7 6:42
30 Dane Svinth Casa Grande 13:28.4 6:44
31 Jason Ng Castro Valley 13:28.4 6:44
32 Oliver Shi Northgate 13:30 6:45
33 Linus Rydell Santa Rosa 13:35.7 6:48
34 Ollie Krause Lick-Wilmerding 13:36.1 6:48
35 Tuvya Bergson-michelson Lick-Wilmerding 13:36.2 6:48
36 Jeremy Lum Lick-Wilmerding 13:37 6:49
37 Patrick Hoey Lick-Wilmerding 13:38 6:49
38 Julian Mendiola Lick-Wilmerding 13:40.6 6:50
39 Cameron Hickerson So Maria Carrillo 13:42.7 6:51 3/4 20/24 5/12
40 Alexander Yang Lick-Wilmerding 13:43.5 6:52
41 Nicholas Hadiaris San Marin 13:46.8 6:53
42 Griffin Epstein Petaluma 13:47.7 6:54
43 Tristan Mcdowell Santa Rosa 13:48.6 6:54
44 Tanner Spence San Marin 13:51.7 6:56
45 Spencer Page Santa Rosa 13:52 6:56
46 Giovani Cliburn Ukiah 13:52.2 6:56
47 Nathan Hale Petaluma 13:53.4 6:57
48 Matthew Arietta Jr Maria Carrillo 13:57.7 6:59 4/4 22/24 5/10
49 Simon Holin Casa Grande 14:00.8 7:00
50 Adam Woo Northgate 14:00.9 7:00
51 Cole Kuper Casa Grande 14:01.6 7:01
52 William Fatu Santa Rosa 14:02.5 7:01
53 Doggett Kellen Northgate 14:02.5 7:01
54 Tim Qiu Northgate 14:05.3 7:03
55 Andrew Naritomi Northgate 14:06.2 7:03
56 Rodrigo Drummond Lick-Wilmerding 14:06.4 7:03
57 Shane Johnson El Molino 14:07.8 7:04
58 Joon Syjk Park Northgate 14:11 7:06
59 Rory Bourdage Santa Rosa 14:11 7:06
60 Christo Malinov Northgate 14:12.8 7:06
61 Nate Garrison Santa Rosa 14:13.5 7:07
62 Gage Hallin Montgomery 14:14.5 7:07
63 Jonathan Zakharov Northgate 14:14.8 7:07
64 Max Taylor Santa Rosa 14:15 7:08
65 Ethan Brown Northgate 14:15.7 7:08
66 Marcello Diaz Santa Rosa 14:19.5 7:10
67 Garrett Donnelly Cardinal Newman 14:28.9 7:14
68 Jordan Plack Santa Rosa 14:32.4 7:16
69 Jake Howe Montgomery 14:33.8 7:17
70 Grant Hurd Montgomery 14:37.3 7:19
71 Kenny Moreno Santa Rosa 14:37.4 7:19
72 Thomas Freedman Lick-Wilmerding 14:41.9 7:21
73 Timothy Crnkovich Northgate 14:42.8 7:21
74 Finn Leibert Santa Rosa 14:44.5 7:22
75 Cameron Cerone Santa Rosa 14:45 7:23
76 Chase Prichard Novato 14:45.7 7:23
77 Diego Gutierrez San Marin 14:48.3 7:24
78 Charlie Cliburn Ukiah 14:48.9 7:24
79 Andrew Lie Northgate 14:58.3 7:29
80 Nate Stout Cardinal Newman 15:05.4 7:33
81 Giordan Vilamoski Santa Rosa 15:12.2 7:36
82 Jayden Erlendson Santa Rosa 15:16.2 7:38
83 Jared Yee Lick-Wilmerding 15:20 7:40
84 Rohith Moolakatt Northgate 15:23.3 7:42
85 Steven Isaacs Casa Grande 15:41.8 7:51
86 Jordan Haley Montgomery 15:42.8 7:51
87 Owen Walsh Ukiah 15:42.8 7:51
88 Thomas Thies Ukiah 15:57.4 7:59
89 Tristan Archer Technology 16:06.4 8:03
90 Matthew Reyes Northgate 16:08.1 8:04
91 Sampson Droker Technology 16:14.3 8:07
92 Luis Maldonado San Marin 16:21 8:11
93 Michael Sedgwick Santa Rosa 16:21.9 8:11
94 Nicholas Hidy Analy 16:29 8:15
95 James Post Santa Rosa 16:53 8:27
96 Kabir Kapur Northgate 16:57.3 8:29
97 Jacob Mello Ukiah 16:59.7 8:30
98 Joshua Diamond Santa Rosa 17:02.8 8:31
99 Jacob Hunter Ukiah 17:04.4 8:32
100 Jonah Lucey Santa Rosa 17:07.4 8:34
101 Dillon Fletcher Northgate 17:08 8:34
102 James Mackey Montgomery 17:18.8 8:39
103 Max Peinkofer Analy 17:25.1 8:43
104 Aidan Briggs Analy 17:30.5 8:45
105 Luke Triola Montgomery 17:39.9 8:50
106 Harlan Matthews Casa Grande 18:08.5 9:04
107 Mason Schimmel Northgate 18:17.3 9:09
108 Julian Vasquez Ukiah 18:42.3 9:21
109 Eddie Calloway Analy 18:48 9:24
110 Surya Dham Northgate 18:49.8 9:25
111 Rishi Shah Northgate 20:54.9 10:27
112 Jonah Pamplona Northgate 21:22.1 10:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lucas Chung Windsor 10:09.9 5:05
2 Nick Harris Lick-Wilmerding 10:12.5 5:06
3 Manny Guzman Vintage 10:31.3 5:16
4 Dante Godinez Healdsburg 10:45 5:23
5 Nathan Hayes Piner 10:57.3 5:29
6 Brent Oru-craig Montgomery 11:02.2 5:31
7 Kyle Theuerkauf Montgomery 11:06 5:33
8 Isaac Methum Rincon Valley Christian 11:07.9 5:34
9 Garrett Esponda Casa Grande 11:08.9 5:34
10 Emmanuel Delgado Piner 11:11.6 5:36
11 Justin Richter Montgomery 11:12.7 5:36
12 Ferndando Cisneros Vintage 11:13.3 5:37
13 Chris Armstrong Ukiah 11:16.9 5:38
14 Thomas Davies Northgate 11:18 5:39
15 Brandon Alvarado Montgomery 11:20 5:40
16 Michael Pichardo Petaluma 11:24.8 5:42
17 Hunter Bowersmith Castro Valley 11:27.5 5:44
18 Jake Chauvin El Molino 11:27.8 5:44
19 Joshua Chang Jr Maria Carrillo 11:31.7 5:46 1/5 2/24 14/24 11:17 11:17 11:17
20 Eddie Dilworth Lick-Wilmerding 11:31.8 5:46
21 Fernando Quintero San Marin 11:31.8 5:46
22 Yoshi Nakada Lick-Wilmerding 11:33.8 5:47
23 Conor Schott Santa Rosa 11:35.4 5:48
24 Anthony Berghout Vintage 11:36.2 5:48
25 Brayden Glascock Santa Rosa 11:37.5 5:49
26 Orion Johnson Healdsburg 11:38.2 5:49
27 Josue Sanchez Santa Rosa 11:38.6 5:49
28 Paris Morgain San Marin 11:40.6 5:50
29 Addison Gaspar Piner 11:42.1 5:51
30 Colten Ronshausen Petaluma 11:42.5 5:51
31 Dominic Butts Petaluma 11:44.7 5:52
32 Ryan Olson Vintage 11:45.2 5:53
33 Bridge Robinson Lick-Wilmerding 11:45.8 5:53
34 Morgan Piper-cordova Sonoma Academy 11:46.5 5:53
35 Scott Dolan Rincon Valley Christian 11:46.6 5:53
36 Michael Freitas Windsor 11:46.9 5:53
37 Kameron Brown Ukiah 11:47.1 5:54
38 Alejandro Rodarte Ukiah 11:48.6 5:54
39 Bailey Williams Technology 11:52.2 5:56
40 Connor Castelazo Vintage 11:55.1 5:58
41 Luke Ament San Marin 12:00.1 6:00
42 Pablo Anguiano Piner 12:00.2 6:00
43 Hendrik Telfler Ukiah 12:04.8 6:02
44 Zachary Passalacqua Rincon Valley Christian 12:08.7 6:04
45 Nate Pola Lick-Wilmerding 12:08.9 6:04
46 Liam Selstrom Petaluma 12:16 6:08
47 Dylan Santa Casa Grande 12:16.8 6:08
48 Robert Bailey Santa Rosa 12:17.9 6:09
49 Jack Mcguire Casa Grande 12:18.7 6:09
50 Nathan Turner Petaluma 12:24.4 6:12
51 Luca Szabo Ukiah 12:26.8 6:13
52 Tyler Facto Cardinal Newman 12:34.8 6:17
53 Jeremy Felix Healdsburg 12:37.4 6:19
54 Luke Martin Castro Valley 12:40.3 6:20
55 Eric Hurst Northgate 12:41.2 6:21
56 Justin Wong Castro Valley 12:45.9 6:23
57 Will Barbee Eureka 12:47.2 6:24
58 Egor Buzeuva Castro Valley 12:53.8 6:27
59 Samuel Wong Jr Maria Carrillo 12:57.1 6:29 2/5 10/24 15/19
60 Aleron Abina Northgate 13:01.1 6:31
61 Ryan Crouch Northgate 13:02.4 6:31
62 Lucas Burgoyne Northgate 13:05 6:33
63 Lucas Loughner Cardinal Newman 13:06.8 6:33
64 Garrett Mendivil Analy 13:07.1 6:34
65 Elijah Willis Santa Rosa 13:11.2 6:36
66 Carlos Perez-pacheco Rancho Cotate 13:16.7 6:38
67 Fernando Salazar Healdsburg 13:21.3 6:41
68 Jimmy Carreras Analy 13:21.8 6:41
69 Garrett Hurd Montgomery 13:23 6:42
70 Joe Roche San Marin 13:23.9 6:42
71 Andy Kasper Jr Maria Carrillo 13:27.3 6:44 3/5 17/24 14/16 12:13 12:13 12:13 Way to GO! (SBP)
72 Bernard Omiple Jr Maria Carrillo 13:31 6:46 4/5 18/24 12/16 13:02 13:02 13:02
73 Taylor Reynolds Eureka 13:31.1 6:46
74 Eric Desjardins Jr Maria Carrillo 13:33.2 6:47 5/5 19/24 8/12 12:26 12:26 12:26
75 Jacob Allen Casa Grande 13:34.4 6:47
76 Tyler Colenbrander San Marin 13:37.3 6:49
77 Dylan Pelkey Cardinal Newman 13:43.6 6:52
78 Jerry Yang Casa Grande 13:49 6:55
79 Elijah Albertson Analy 13:52.5 6:56
80 Ivan Carranza Roseland University Prep 14:08 7:04
81 Chase Egan Analy 14:08 7:04
82 Graham Hummer Analy 14:36 7:18
83 Marcus Soto Castro Valley 14:38.9 7:19
84 Nathan Maples Willits 15:23.2 7:42
85 James Parry Cardinal Newman 15:43.2 7:52
86 Brian Flores Roseland University Prep 16:33 8:17
87 Michael Ling Xiao Rincon Valley Christian 28:18.7 14:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Jr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Montgomery
3-1-1-1-1
Gap: 2:21
58:04
11:37
5:48
72 Brent Oru-craig
-
11:02
5:31
3
Kyle Theuerkauf
-
11:06
5:33
4
Justin Richter
-
11:13
5:36
6
Brandon Alvarado
-
11:20
5:40
10
Garrett Hurd
-
13:23
6:42
49








2 Vintage
2-2-2-2-2
Gap: 1:24
57:01
11:24
5:42
79 Manny Guzman
-
10:31
5:16
2
Ferndando Cisneros
-
11:13
5:37
7
Anthony Berghout
-
11:36
5:48
18
Ryan Olson
-
11:45
5:53
24
Connor Castelazo
-
11:55
5:58
28








3 Lick-Wilmerding
1-3-3-3-3
Gap: 1:56
57:13
11:27
5:43
87 Nick Harris
-
10:13
5:06
1
Eddie Dilworth
-
11:32
5:46
14
Yoshi Nakada
-
11:34
5:47
16
Bridge Robinson
-
11:46
5:53
25
Nate Pola
-
12:09
6:04
31








4 Petaluma
7-4-4-4-4
Gap: 1:00
59:32
11:54
5:57
124 Michael Pichardo
-
11:25
5:42
11
Colten Ronshausen
-
11:43
5:51
22
Dominic Butts
-
11:45
5:52
23
Liam Selstrom
-
12:16
6:08
32
Nathan Turner
-
12:24
6:12
36








5 Ukiah
5-5-6-6-5
Gap: 1:10
59:24
11:53
5:56
128 Chris Armstrong
-
11:17
5:38
8
Kameron Brown
-
11:47
5:54
26
Alejandro Rodarte
-
11:49
5:54
27
Hendrik Telfler
-
12:05
6:02
30
Luca Szabo
-
12:27
6:13
37








6 Santa Rosa
11-6-4-5-6
Gap: 1:36
60:21
12:04
6:02
137 Conor Schott
-
11:35
5:48
17
Brayden Glascock
-
11:38
5:49
19
Josue Sanchez
-
11:39
5:49
20
Robert Bailey
-
12:18
6:09
34
Elijah Willis
-
13:11
6:36
47








7 San Marin
10-6-7-7-7
Gap: 2:06
62:14
12:27
6:13
170 Fernando Quintero
-
11:32
5:46
15
Paris Morgain
-
11:41
5:50
21
Luke Ament
-
12:00
6:00
29
Joe Roche
-
13:24
6:42
50
Tyler Colenbrander
-
13:37
6:49
55








8 Northgate
6-9-10-10-8
Gap: 1:47
63:08
12:38
6:19
180 Thomas Davies
-
11:18
5:39
9
Eric Hurst
-
12:41
6:21
39
Aleron Abina
-
13:01
6:31
43
Ryan Crouch
-
13:02
6:31
44
Lucas Burgoyne
-
13:05
6:33
45








9 Casa Grande
4-8-8-8-9
Gap: 2:40
63:08
12:38
6:19
183 Garrett Esponda
-
11:09
5:34
5
Dylan Santa
-
12:17
6:08
33
Jack Mcguire
-
12:19
6:09
35
Jacob Allen
-
13:34
6:47
54
Jerry Yang
-
13:49
6:55
56








10 Castro Valley
8-10-9-9-10
Gap: 3:11
64:26
12:53
6:27
191 Hunter Bowersmith
-
11:28
5:44
12
Luke Martin
-
12:40
6:20
38
Justin Wong
-
12:46
6:23
40
Egor Buzeuva
-
12:54
6:27
41
Marcus Soto
-
14:39
7:19
60








11 Maria Carrillo
9-11-11-11-11
Gap: 2:02
65:00
13:00
6:30
211 Joshua Chang
Jr
11:32
5:46
13
Samuel Wong
Jr
12:57
6:29
42
Andy Kasper
Jr
13:27
6:44
51
Bernard Omiple
Jr
13:31
6:46
52
Eric Desjardins
Jr
13:33
6:47
53








12 Analy
12-12-12-12-12
Gap: 1:29
69:05
13:49
6:55
268 Garrett Mendivil
-
13:07
6:34
46
Jimmy Carreras
-
13:22
6:41
48
Elijah Albertson
-
13:53
6:56
57
Chase Egan
-
14:08
7:04
58
Graham Hummer
-
14:36
7:18
59








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Owen Hite Casa Grande 10:52 5:26
2 Jack Vanden Heuvel Healdsburg 10:55.2 5:28
3 Will Hite Casa Grande 11:07.9 5:34
4 Nolan Hosbein Casa Grande 11:13.1 5:37
5 Sean Burke San Marin 11:15.4 5:38
6 Brady English Rincon Valley Christian 11:17.3 5:39
7 Andrew Mccamey Santa Rosa 11:24.1 5:42
8 Nehemiah Skandera Advanced Learning Acad 11:29.7 5:45
9 Tobias Taylor Castro Valley 11:39.3 5:50
10 Faris Delgado Santa Rosa 11:41.1 5:51
11 Milo Chung Lick-Wilmerding 11:42.6 5:51
12 Aaron Beaube Casa Grande 11:44.6 5:52
13 Luke Fuette Sonoma Academy 11:48 5:54
14 Simon Peterson Rincon Valley Christian 11:49.7 5:55
15 Steven Grams Santa Rosa 11:50.1 5:55
16 Adam Burkes Northgate 11:51.1 5:56
17 Sebastian Herbst Montgomery 11:53.5 5:57
18 Lorenzo Diaz Ukiah 12:06.4 6:03
19 Nico Karpf Lick-Wilmerding 12:12 6:06
20 Brenden Streeter Technology 12:13.6 6:07
21 Parker Robinson Lick-Wilmerding 12:14.6 6:07
22 Bryce Lindemann Fr Maria Carrillo 12:17 6:09 1/5 6/24 14/25
23 Porter Stein Sonoma Academy 12:17.1 6:09
24 Nathan Zhang Castro Valley 12:20.2 6:10
25 David Kvamme Windsor 12:20.6 6:10
26 Marco Monfiglio Lick-Wilmerding 12:21.6 6:11
27 Ian Hopkins Windsor 12:22.1 6:11
28 Kyle Hirth Fr Maria Carrillo 12:23.8 6:12 2/5 7/24 8/21
29 Brayden Hopkins Northgate 12:24 6:12
30 Manuel Martinez Roseland Collegiate Prep 12:32.5 6:16
31 Travis Pace Technology 12:34.4 6:17
32 Mateo Hernandez Santa Rosa 12:34.6 6:17
33 Peter Trebilcock Healdsburg 12:36.5 6:18
34 Logan Field Fr Maria Carrillo 12:38.7 6:19 3/5 8/24 4/19
35 Christian Rauch Cardinal Newman 12:41.4 6:21
36 Jack Brady Lick-Wilmerding 12:45.7 6:23
37 Patrick Cvitanovic Cardinal Newman 12:46.2 6:23
38 Patrick Cooper Fr Maria Carrillo 12:47.1 6:24 4/5 9/24 4/17
39 Maximus Rojas Castro Valley 12:47.8 6:24
40 Jaren Leach Technology 12:48.2 6:24
41 Dylan Gates Northgate 12:48.3 6:24
42 Aj Demarinis Cardinal Newman 12:49.2 6:25
43 Ethan Pesch Eureka 12:49.4 6:25
44 John Barrett Technology 12:51.7 6:26
45 Hayden Dalsing Montgomery 12:53 6:27
46 Jaden Fernandez Montgomery 12:57.9 6:29
47 Karl Guhl Novato 13:05.2 6:33
48 Robert Carrillo Windsor 13:07 6:34
49 Collin Elliott Analy 13:08.8 6:34
50 Dylan Doan Northgate 13:10.6 6:35
51 Ben Kvamme Windsor 13:12 6:36
52 Edgar Ortiz Healdsburg 13:12.1 6:36
53 Dante Benedetti Rincon Valley Christian 13:12.4 6:36
54 Petter Parelius Petaluma 13:13.9 6:37
55 Zachery Engler Petaluma 13:17.2 6:39
56 Kyle Wu Fr Maria Carrillo 13:18.3 6:39 5/5 15/24 2/14
57 Heston Wilson San Marin 13:21.6 6:41
58 Ethan Thompson Casa Grande 13:23.9 6:42
59 Colin Evans San Marin 13:24.5 6:42
60 Walker Raugewitz Ukiah 13:24.7 6:42
61 Cooper Bigelow Santa Rosa 13:24.9 6:42
62 Max Gallo Cardinal Newman 13:25.3 6:43
63 Michael Leggett Ukiah 13:25.6 6:43
64 Philip Henebury Willits 13:28.2 6:44
65 Kaden Anderson El Molino 13:30.5 6:45
66 Roman Gaspar Piner 13:31.3 6:46
67 Jesse Borba Analy 13:34.1 6:47
68 Dylan Dewall Ukiah 13:35 6:48
69 Max Sweeney Sonoma Academy 13:35 6:48
70 Nathan Ledesma Northgate 13:38.5 6:49
71 Gavin Galusha Sonoma Academy 13:41.6 6:51
72 Blake Marcheras El Molino 13:43.1 6:52
73 Christian Bonardi Castro Valley 13:47.2 6:54
74 Joe Psalia San Marin 13:52 6:56
75 Ben Howe Montgomery 13:53.2 6:57
76 Joseph Ducker Novato 13:59.4 7:00
77 Silvio Salmeron Eureka 14:06 7:03
78 Tan Luong Montgomery 14:06.7 7:03
79 Miguel Maurer Ukiah 14:07 7:04
80 Stephan Takacs Technology 14:08.7 7:04
81 Victor Mendoza Piner 14:09 7:05
82 Nicholas Lloyd San Marin 14:11.8 7:06
83 Jasper Schroen El Molino 14:16.6 7:08
84 Quinn Horak El Molino 14:19 7:09
85 Elijah Chamberlin Analy 14:38 7:19
86 August Abercrombie Petaluma 14:40 7:20
87 Irwin Lopez Roseland University Prep 14:53.8 7:27
88 Brian Valera Healdsburg 15:11.9 7:36
89 Calvin Nguyen Cardinal Newman 15:30.5 7:45
90 Henry Waterman Healdsburg 15:31.1 7:46
91 Erik Dimond El Molino 15:47.6 7:54
92 Max Cote Sonoma Academy 15:49.1 7:55
93 Zac Tiemann Analy 16:52.3 8:26
94 Zane Kirby Analy 18:38.4 9:19
95 Eddie Alcantar Piner 18:39.5 9:20
96 Alex Medina Piner 23:20.1 11:40
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Casa Grande
1-1-1-1-1
Gap: 2:32
58:22
11:40
5:50
59 Owen Hite
-
10:52
5:26
1
Will Hite
-
11:08
5:34
3
Nolan Hosbein
-
11:13
5:37
4
Aaron Beaube
-
11:45
5:52
9
Ethan Thompson
-
13:24
6:42
42








2 Lick-Wilmerding
5-3-3-3-2
Gap: 1:03
61:17
12:15
6:08
88 Milo Chung
-
11:43
5:51
8
Nico Karpf
-
12:12
6:06
15
Parker Robinson
-
12:15
6:07
17
Marco Monfiglio
-
12:22
6:11
20
Jack Brady
-
12:46
6:23
28








3 Santa Rosa
4-2-2-2-3
Gap: 2:01
60:55
12:11
6:05
93 Andrew Mccamey
-
11:24
5:42
6
Faris Delgado
-
11:41
5:51
7
Steven Grams
-
11:50
5:55
11
Mateo Hernandez
-
12:35
6:17
24
Cooper Bigelow
-
13:25
6:42
45








4 Maria Carrillo
11-7-4-4-4
Gap: 1:01
63:25
12:41
6:20
135 Bryce Lindemann
Fr
12:17
6:09
18
Kyle Hirth
Fr
12:24
6:12
21
Logan Field
Fr
12:39
6:19
26
Patrick Cooper
Fr
12:47
6:24
30
Kyle Wu
Fr
13:18
6:39
40








Way to go, TEAM! (LY, LR, PR)
5 Northgate
7-6-5-5-5
Gap: 1:47
63:53
12:47
6:23
156 Adam Burkes
-
11:51
5:56
12
Brayden Hopkins
-
12:24
6:12
22
Dylan Gates
-
12:48
6:24
32
Dylan Doan
-
13:11
6:35
38
Nathan Ledesma
-
13:39
6:49
52








6 Technology
10-7-7-5-6
Gap: 1:55
64:37
12:55
6:28
163 Brenden Streeter
-
12:14
6:07
16
Travis Pace
-
12:34
6:17
23
Jaren Leach
-
12:48
6:24
31
John Barrett
-
12:52
6:26
34
Stephan Takacs
-
14:09
7:04
59








7 Healdsburg
2-4-5-7-7
Gap: 4:36
67:27
13:29
6:45
196 Jack Vanden Heuvel
-
10:55
5:28
2
Peter Trebilcock
-
12:37
6:18
25
Edgar Ortiz
-
13:12
6:36
39
Brian Valera
-
15:12
7:36
64
Henry Waterman
-
15:31
7:46
66








8 Montgomery
8-10-9-10-8
Gap: 2:13
65:44
13:09
6:34
197 Sebastian Herbst
-
11:54
5:57
13
Hayden Dalsing
-
12:53
6:27
35
Jaden Fernandez
-
12:58
6:29
36
Ben Howe
-
13:53
6:57
56
Tan Luong
-
14:07
7:03
57








9 Cardinal Newman
12-11-10-9-9
Gap: 2:49
67:13
13:27
6:43
200 Christian Rauch
-
12:41
6:21
27
Patrick Cvitanovic
-
12:46
6:23
29
Aj Demarinis
-
12:49
6:25
33
Max Gallo
-
13:25
6:43
46
Calvin Nguyen
-
15:31
7:45
65








10 Sonoma Academy
6-5-8-8-10
Gap: 4:01
67:11
13:26
6:43
201 Luke Fuette
-
11:48
5:54
10
Porter Stein
-
12:17
6:09
19
Max Sweeney
-
13:35
6:48
51
Gavin Galusha
-
13:42
6:51
53
Max Cote
-
15:49
7:55
68








11 San Marin
3-9-10-11-11
Gap: 2:56
66:05
13:13
6:37
204 Sean Burke
-
11:15
5:38
5
Heston Wilson
-
13:22
6:41
41
Colin Evans
-
13:25
6:42
43
Joe Psalia
-
13:52
6:56
55
Nicholas Lloyd
-
14:12
7:06
60








12 Ukiah
9-12-12-12-12
Gap: 2:01
66:39
13:20
6:40
213 Lorenzo Diaz
-
12:06
6:03
14
Walker Raugewitz
-
13:25
6:42
44
Michael Leggett
-
13:26
6:43
47
Dylan Dewall
-
13:35
6:48
50
Miguel Maurer
-
14:07
7:04
58








13 Analy
13-13-13-13-13
Gap: 5:30
76:52
15:22
7:41
288 Collin Elliott
-
13:09
6:34
37
Jesse Borba
-
13:34
6:47
49
Elijah Chamberlin
-
14:38
7:19
63
Zac Tiemann
-
16:52
8:26
69
Zane Kirby
-
18:38
9:19
70








14 El Molino
14-14-14-14-14
Gap: 2:17
71:37
14:19
7:10
292 Kaden Anderson
-
13:31
6:45
48
Blake Marcheras
-
13:43
6:52
54
Jasper Schroen
-
14:17
7:08
61
Quinn Horak
-
14:19
7:09
62
Erik Dimond
-
15:48
7:54
67








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.